Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Slškten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
 a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   x   y   z 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
sabauda Brassica oleracea var. sabauda L.
sabellica Brassica oleracea var. sabellica L.
sabinii Verbena erinoides var. sabinii D.Don
saccharata Zea mays var. saccharata (Körn.) Asch. & Graebn.
saccharatum Pisum sativum var. saccharatum auct.
saccharatus Andropogon sorghum var. saccharatus (L.) Alef.
saccharifera Beta maritima var. saccharifera Lange
saccharifera Beta vulgaris var. saccharifera Alef.
sachalinense Geum macrophyllum var. sachalinense (Koidz) H.Hara kurilernejlikrot
sachalinense Phellodendron amurense var. sachalinense F.Schmidt
sachalinensis Aralia cordata var. sachalinensis (Regel) Nakai
sachalinensis Aralia racemosa var. sachalinensis Regel
sachalinensis Lonicera maximowiczii var. sachalinensis F.Schmidt sachalintry
sachalinensis Prunus serrulata var. sachalinensis (F.Schmidt) E.H.Wilson
sagittaria Dioscorea multicolor var. sagittaria Linden & André
salicifolia Amsonia tabernaemontana var. salicifolia (Pursh) Woodson
salicifolia Sorbus aria var. salicifolia Hartm.
salitrensis Lobivia pugionacantha var. salitrensis (Rausch) Rausch
salmonea Rebutia xanthocarpa var. salmonea Backeb.
salmonensis Oxytropis besseyi var. salmonensis Barneby idaho-klovedel
saltensis Mammillaria apozolensis var. saltensis Repp.
sanderae Cypripedium insigne var. sanderae Rchb.f.
sanderiana Alpinia vittata var. sanderiana hort.
sanderiana Bougainvillea glabra var. sanderiana Bosschere
sanderiana Laelia anceps var. sanderiana Rchb.f.
sanguinea Citrus x aurantium ssp. sinensis var. sanguinea Engl.
sanguinea Iris sibirica var. sanguinea (Hornem.) Ker Gawl.
sanguineus Amaranthus paniculatus var. sanguineus (L.) Moq.
sanguineus Ranunculus asiaticus var. sanguineus (Mill.)DC.
sanjuanensis Lobivia famatinensis var. sanjuanensis Rausch
sarcodactylis Citrus medica var. sarcodactylis (Hoola van Nooten) Swingle fingercitron
sardensis Chionodoxa luciliae var. sardensis hort.
sargentii Juniperus chinensis var. sargentii A.Henry sargent-en
sargentii Malus toringo var. sargentii (Rehder) C.K.Schneid. bukettapel
sataense Rhododendron kiusianum var. sataense (Nakai) D.F.Chamb. storblommig dvärgazalea
sativa Fragaria vesca var. sativa L.
sativa Prunus amygdalus var. sativa (C.F.Ludw.) Focke
sativa Spergula arvensis var. sativa Mert. & W.D.J.Koch
sativum Cichorium intybus var. sativum Lam.
sativum Trifolium pratense var. sativum Schreb. non Afzel.
sativus Daucus carota var. sativus Hoffm.
sativus Dipsacus fullonum var. sativus L.
sativus Lotus corniculatus var. sativus Hyl. foderkäringtand
sativus Raphanus sativus var. sativus  
saugeana Syringa x chinensis var. saugeana (Loudon) Rehder
savonia Pyrus communis var. savonia L.
saxatilis Astilbe glaberrima var. saxatilis (Nakai) H.Ohba klippastilbe
saxatilis Betula alba var. saxatilis Lilj.
saxatilis Juniperus communis var. saxatilis Pall. fjäll-en
saxatilis Veronica fruticans var. saxatilis auct.
scabra Solidago canadensis var. scabra (Muhl.) Torr. & Gray
scandix Anthriscus neglecta var. scandix (Scop.) Hyl.
schipkaensis Prunus laurocerasus var. schipkaensis Späth
schizopetalus Hibiscus rosa-sinensis var. schizopetalus Mast.
schlechteri Gastrorchis humblotii var. schlechteri (H.Perrier) Bosser & P.J.Cribb
schoenicola Euphrasia salisburgensis var. schoenicola Yeo
schottii Allamanda cathartica var. schottii (Pohl) L.H.Bailey & Raffill
schroederianum Dendrobium phalaenopsis var. schroederianum Rolfe
schwarzii Neolloydia schmiedickeana var. schwarzii (Shurly) E.F.Anderson
schwarzii Turbinicarpus schmiedickeanus var. schwarzii (Shurly) Glass & R.A.Foster
scopulorum Pinus ponderosa var. scopulorum Engelm.
scopulorum Solidago multiradiata var. scopulorum A.Gray
scouleri Penstemon fruticosus var. scouleri (Lindl.) Cronquist lavendelpenstemon
scouleri Penstemon menziesii var. scouleri (Lindl.) A.Gray
scutatum Pelargonium peltatum var. scutatum Harv.
scutellata Medicago polymorpha var. scutellata L.
scythinica Anemone blanda var. scythinica Jenk.
secalinum Apium graveolens var. secalinum Alef.
sectivum Allium porrum var. sectivum Lueder
selenisia Brassica oleracea var. selenisia L.
semiplenus Erigeron speciosus var. semiplenus hort.
semperflorens Callistemon lanceolatus var. semperflorens (Lodd.) Heynh.
semperflorens Fragaria vesca var. semperflorens (Rozier) Sm. månadssmultron
semperflorens Rosa chinensis var. semperflorens (Curtis) Koehne
sempervirens Ligustrum vulgare var. sempervirens Aiton
sempervirens Rhododendron dauricum var. sempervirens Sims grön vinteralpros
septentrionalis Betula albosinensis var. septentrionalis C.K.Schneid.
septentrionalis Echinocereus cinerascens var. septentrionalis N.P.Taylor
serbica Achillea ageratifolia var. serbica (Nyman) Hayek
sericata Espostoa lanata var. sericata (Backeb.) Backeb.
sericea Salix alba var. sericea Gaudin silverpil
sericea Salix caprea var. sericea Andersson
serotina Lonicera periclymenum var. serotina Aiton
serotina Pulsatilla rubra var. serotina (H.J.Coste) B.Bock sydfransk backsippa
serotinum Trifolium pratense var. serotinum Witte foderrödklöver
serpentinicola Rumex acetosa var. serpentinicola Rune smal ängssyra
serpentinicola Silene dioica var. serpentinicola (Rune) Ericsson dvärgrödblära
serpentinicola Viscaria alpina var. serpentinicola Rune spenslig fjällnejlika
serpieri Glaucium flavum var. serpieri (Heldr.) Halácsy
serrata Lomaria euphlebia var. serrata Baker
serrulata Leptotes bicolor var. serrulata (Lindl.) Stein
sessiliflora Quercus robur var. sessiliflora (Salisb.) Wahlenb.
setosiflora Eriosyce heinrichiana var. setosiflora (F.Ritter) Katt.
shaferi Lobivia aurea var. shaferi (Britton & Rose) Rausch
sharpii Echinocereus pulchellus var. sharpii N.P.Taylor
shepherdii Bletia verecunda var. shepherdii (Hook.) Lilja
sibirica Cornus alba var. sibirica Loudon
sibiricum Allium schoenoprasum var. sibiricum (L.) Garcke
sibiricum Erythronium dens-canis var. sibiricum Fisch. & C.A.Mey.
sibiricum Thalictrum aquilegiifolium var. sibiricum Regel & Tiling sibirisk aklejruta
sibthorpiana Saxifraga porophylla var. sibthorpiana (Griseb.) Engl. & Irmsch.
sibthorpii Althaea rosea var. sibthorpii (Hausskn.) Boiss.
sicuaniensis Lobivia maximiliana var. sicuaniensis (Rausch) Rausch
sicula Sternbergia lutea var. sicula (Guss.) hort.
sieboldiana Clematis florida var. sieboldiana Morren
sieboldiana Fraxinus longicuspis var. sieboldiana (Blume) Lingelsh.
sieboldii Forsythia suspensa var. sieboldii Zabel
sieheana Iris persica var. sieheana (Lynch) Dykes
sieperdaiana Rebutia senilis var. sieperdaiana (Buining) Backeb.
sierragrandensis Lobivia aurea var. sierragrandensis Rausch
sikkimensis Cucumis sativus var. sikkimensis Hook.f. sikkimgurka
sikkimensis Ephedra gerardiana var. sikkimensis Stapf
sikkimensis Ephedra saxatilis var. sikkimensis (Stapf) Florin
sikokiana Abies veitchii var. sikokiana (Nakai) Kusaka shikokugran
sikokianus Enkianthus campanulatus var. sikokianus Palib. mångblommig klockbuske
silvestris Brassica rapa var. silvestris auct. non (Lam.) Briggs
silvestris Brassica rapa var. silvestris (Lam.) S.M.Briggs
simplex Agave deserti var. simplex (Gentry) W.C.Hodgs.
simplex Cimicifuga foetida var. simplex (DC.) Regel
simplicidentata Carpinus henryana var. simplicidentata (Hu) Rushforth
simpliciflora Spiraea prunifolia var. simpliciflora (Nakai) Nakai
simplicifolia Rhus aromatica var. simplicifolia (Greene) Cronquist coloradodoftsumak
simulata Echinacea pallida var. simulata (McGregor) Binns & al.
sinensis Angelica polymorpha var. sinensis Oliv.
sinensis Citrus x aurantium var. sinensis L.
sinica Buxus microphylla var. sinica Rehder & E.H.Wilson
sinicum Crinum asiaticum var. sinicum (Herb.) Baker
sinowilsonii Rosa longicuspis var. sinowilsonii (Hemsl.) T.T.Yu & T.C.Ku
smaragdina Begonia imperialis var. smaragdina Lem.
smithianum Dracocephalum calophyllum var. smithianum Keenan
smithii Silene dioica var. smithii (Rune) Ericsson kal rödblära
snowdenii Kniphofia thomsonii var. snowdenii (C.H.Wright) Marais
soldanelliflora Campanula rotundifolia var. soldanelliflora (Voss) L.H.Bailey
solida Fumaria bulbosa var. solida L.
sonchifolia Francoa appendiculata var. sonchifolia (Willd.) Rolfe
sonomensis Rosa spithamea var. sonomensis (Greene) Jeps. sonomabrandros
soongoricus Cotoneaster racemiflorus var. soongoricus (Regel) C.K.Schneid.
soongoricus Cotoneaster racemiflorus var. soongoricus hort.
soongoricus Cotoneaster racemiflorus var. soongoricus Rehd. & E.H.Wils.
sophenensis Iris histrioides var. sophenensis (Foster) Dykes
souliei Clematis fargesii var. souliei Finet & Gagnep.
spathulatus Isopogon buxifolius var. spathulatus (R.Br.) Benth.
spatiosum Chrysanthemum coronarium var. spatiosum L.H.Bailey
spatulata Begonia cucullata var. spatulata (Lodd.) Golding
speciosa Campanula glomerata var. speciosa Spreng.
speciosa Correa reflexa var. speciosa (Andrews) Paul G.Wilson
speciosa Ligularia sibirica var. speciosa (Link) DC.
speciosa Oxytropis sericea var. speciosa (Torr. & A.Gray) Welsh vitklovedel
speciosa Polygala virgata var. speciosa (Sims) Harv.
speciosa Prunus lannesiana var. speciosa (Koidz.) Ohwi
speciosa Rudbeckia fulgida var. speciosa (Wender.) Perdue praktrudbeckia
speciosus Amaranthus paniculatus var. speciosus L.H.Bailey
spectabile Arum dioscoridis var. spectabile (Schott) Engl.
spectabile Chrysanthemum carinatum var. spectabile Lilja
spegazzinii Austrocylindropuntia salmiana var. spegazzinii (F.A.C.Weber) G.D.Rowley
spegazzinii Mimosa polycarpa var. spegazzinii (Hook.f.) Burkart spegazzinisensitiva
sphaerica Salix x fragilis var. sphaerica Hryn. pro parte
spicata Oxytropis campestris var. spicata Hook. amerikansk fältvedel
spicata Oxytropis sericea var. spicata (Hook.) Barneby
spinosa Ziziphus jujuba var. spinosa (Bunge) H.F.Chow
spinosior Arrojadoa penicillata var. spinosior Buining & Brederoo
spinulifera Androsace strigillosa var. spinulifera Franch.
spirale Astrophytum ornatum var. spirale hort.
spiralis Ferocactus latispinus var. spiralis (Pfeiff.) N.P.Taylor
spixiana Geonoma maxima var. spixiana (Mart.) A.J.Hend.
splendens Brodiaea ixioides var. splendens hort.
splendens Cattleya eldorado var. splendens B.S.Williams
splendens Lilium lancifolium var. splendens (Van Houtte) V.A.Matthews stor tigerlilja
splendens Lilium tigrinum var. splendens Van Houtte
splendens Salix alba var. splendens (Opiz) Andersson
splendens Thymus serpyllum var. splendens L.H.Bailey
spontanea Prunus serrulata var. spontanea (Maxim) E.H.Wilson jamasakurakörsbär
spontanea Rosa chinensis var. spontanea (Rehder & E.H.Wilson) T.T.Yu & T.C.Ku vild kinaros
spontaneum Trifolium pratense var. spontaneum Willk.
spuria Cotyledon orbiculata var. spuria (L.) Toelken
spurium Galium aparine var. spurium (L.) Hiern
stabiana Saxifraga aizoon var. stabiana (Ten.) Engl. & Irmsch.
stauricus Crocus aerius var. stauricus Herb.
steineri Gymnocalycium monvillei var. steineri H.Till
stellata Aquilegia vulgaris var. stellata (Steud.) Schur stjärnakleja
stellata Magnolia kobus var. stellata (Siebold & Zucc.) Blackburn
stellata Phlox drummondii var. stellata G.Nicholson
stellatus Senecio cruentus var. stellatus hort.
stellatus radiatus Senecio cruentus var. stellatus radiatus hort.
stenantha Hosta fortunei var. stenantha Hyl.
stenocoma Cedrus libani var. stenocoma (O.Schwarz) P.H.Davis
stenoglossa Saxifraga aizoon var. stenoglossa (Schott & al.) Engl. & Irmsch.
stenophylla Campanula tridentata var. stenophylla Boiss.
stenophylla Iris persica var. stenophylla (Baker) Dykes
stenosepalus Penstemon glaucus var. stenosepalus A.Gray
sterile Viburnum opulus var. sterile DC.
sterile Viburnum tomentosum var. sterile K.Koch
stevenii Spiraea beauverdiana var. stevenii C.K.Schneid.
stilowiana Lobivia schreiteri var. stilowiana (Backeb.) Rausch
stiriacum Sempervivum montanum var. stiriacum (Hayek) Praeger
stolonifera Tricyrtis formosana var. stolonifera (Matsum.) Masam.
stoloniferum Asarum fauriei var. stoloniferum (F.Maek.) T.Sugaw
striata Eucomis punctata var. striata Ker Gawl.
striata Haworthia limifolia var. striata hort.
striatifolium Hippeastrum reticulatum var. striatifolium (Herb.) Herb.
striatum Geranium sanguineum var. striatum Weston jungfrunäva
stricta Cupressus sempervirens var. stricta Aiton
stricta Juniperus excelsa var. stricta auct. non Rafarin
stricta Poa arctica var. stricta (Hartm.) Hyl.
stricta Wahlenbergia gracilis var. stricta (R.Br.) A.DC.
stricta Yucca glauca var. stricta (Sims) Trel.
strictum Lilium concolor var. strictum Stearn
strongylogonum Astrophytum myriostigma var. strongylogonum Backeb.
sturmiana Saxifraga aizoon var. sturmiana (Schott & al.) Engl. & Irmsch.
styriaca Cucurbita pepo var. styriaca Greb.
suaveolens Matricaria chamomilla var. suaveolens (L.) Lilj.
suaveolens Rosa x alba var. suaveolens Dieck
suavissimus Rubus chingii var. suavissimus (S.Lee) L.T.Lu kinesiskt björnbär
subalpinum Eriogonum umbellatum var. subalpinum (Greene) M.E.Jones
subcaulescens Geranium cinereum var. subcaulescens (DC.) R.Knuth
subcordata Magnolia acuminata var. subcordata (Spach) Dandy gul poppelmagnolia
subcordata Populus balsamifera var. subcordata Hyl. östlig balsampoppel
subcostata Ficus arnottiana var. subcostata Corner falsk tempelfikus
suberosa Ulmus carpinifolia var. suberosa (Moench) Rehder
suberosa Ulmus minor var. suberosa (Moench) Dostál korkalm
subfenestrata Lithops hookeri var. subfenestrata (de Boer) D.T.Cole
subopposita Salix repens var. subopposita (Miq.) Seem.
subplanum Aeonium canariense var. subplanum (Praeger) H.Y.Liu
subpumilum Adiantum pedatum var. subpumilum W.H.Wagner
subsessilis Veronica longifolia var. subsessilis Miq.
subspicata Mentha x gentilis var. subspicata F.Aresch.
subspicata Satureja montana var. subspicata (Vis.) Vis.
substipelata Fritillaria pontica var. substipelata Candargy
succotrina Aloe perfoliata var. succotrina (Lam.) Aiton
suecica Arabis arenosa var. suecica (Fr.) auct.
suecica Crataegus aria var. suecica L.
suecica Euphrasia stricta var. suecica (Wettst.) Karlson svensk ögontröst
suecica Juniperus communis var. suecica (Mill.) Aiton
suecicum Thlaspi alpestre ssp. brachypetalum var. suecicum (Jord.) Hyl.
suendermannii Sedum dasyphyllum var. suendermannii Praeger
suffruticosa Buxus sempervirens var. suffruticosa L.
suffruticosa Phlox glaberrima var. suffruticosa (Vent.) A.Gray
sugimotoi Arisaema yamatense var. sugimotoi (Nakai) Kitam.
sullivantii Rudbeckia fulgida var. sullivantii (C.L.Boynton & Beadle) Cronquist strålrudbeckia
sulphurea Babiana stricta var. sulphurea (Jacq.) Baker
sulphurea Limnanthes douglasii var. sulphurea C.T.Mason
sulphurea Potentilla recta var. sulphurea (Lam.) DC.
sulphurea Viola odorata var. sulphurea (Cariot) Rouy & Foucard gul luktviol
sulphureum Adiantum chilense var. sulphureum (Kaulf.) Hicken
sulphureum Epimedium macranthum var. sulphureum C.Morren
superba Stanhopea tigrina var. superba Henshall
superbus Eremurus robustus var. superbus hort.
swobodae Sulcorebutia mentosa var. swobodae (K.Augustin) K.Augustin
sylvaticum Hieracium murorum var. sylvaticum L.
sylvestris Amaranthus graecizans var. sylvestris (Vill.) Asch bredbladig grekamarant
sylvestris Olea europaea var. sylvestris (Mill.) Lehr
sylvestris Pastinaca sativa var. sylvestris (Mill.) DC.
syringacanthus Tephrocactus articulatus var. syringacanthus (Pfeiff.) Backeb.
syringantha Lonicera rupicola var. syringantha (Maxim.) Zabel syrentry
syringiflorum Viburnum carlesii var. syringiflorum Hutch.
szechuanica Betula mandshurica var. szechuanica (C.K.Schneid.) Rehder
szovitsianum Lilium monadelphum var. szovitsianum (Fisch. & Avé-Lall.) Elwes
257  varieteter