Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Slškten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
 a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   x   y   z 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
baccatum Capsicum frutescens var. baccatum (L.) Irish
badia Amanita vaginata var. badia auct. non (Schaeff.) L.Maire
baetica Myrtus communis var. baetica L.
bahusiense Limonium vulgare var. bahusiense (Fr.) auct.
baileyi Echinocereus reichenbachii var. baileyi (Rose) N.P.Taylor
baileyi Meconopsis betonicifolia var. baileyi (Prain) hort.
bakeriana Iris reticulata var. bakeriana (Foster) B.Mathew & Wendelbo
balansae Cryptocoryne crispatula var. balansae (Gagnep.) N.Jacobsen bandvattenkalla
balfouriana Picea likiangensis var. balfouriana Rehder & E.H.Wilson
baltica Hedera helix var. baltica Rehder
bambusarum Rubus henryi var. bambusarum (Focke) Rehder kinesiskt prydnadsbjörnbär
barthei Caltha palustris var. barthei Hance
batemanniae Lilium dauricum var. batemanniae (A.Wallace) Baker
batemanniae Lilium x elegans var. batemanniae Baker
bausei Dieffenbachia picta var. bausei (Regel) hort.
bealei Berberis japonica var. bealei (Fortune) Skeels
belgica Iris variegata var. belgica Spach
bella Lithops karasmontana var. bella hort.
bergamia Citrus x aurantium var. bergamia (Risso) Lilja
bessarabicus Aster amellus var. bessarabicus (Rchb.) DC.
besseyi Prunus pumila var. besseyi (L.H.Bailey) Waugh präriesandkörsbär
bethuneanum Clerodendrum japonicum var. bethuneanum (H.Low) Wearn & Mabb.
betulifolia Populus nigra var. betulifolia (Pursh) Torr. björkpoppel
bicolor Rosa foetida var. bicolor (Jacq.) Willmott
bicolor Rosa lutea var. bicolor (Jacq.) Aiton
bicolor Viola tricolor var. bicolor Lilj.
biebersteinii Ribes petraeum var. biebersteinii (Berland.) C.K.Schneid. kaukasiskt vinbär
bigarella Prunus avium var. bigarella L.
biloba Magnolia officinalis var. biloba Rehder & E.H.Wilson hjärtmagnolia
biwaensis Vallisneria asiatica var. biwaensis Miki
biwaensis Vallisneria natans var. biwaensis (Miki) H.Hara
blanda Salix x pendulina var. blanda Andersson
bloomerianum Lilium humboldtii var. bloomerianum Purdy
bloudowii Iris flavissima var. bloudowii (Ledeb.) Baker
blumei Coleus scutellarioides var. blumei (Benth.) Miq.
blyttiana Pilosella aurantiaca var. blyttiana (Fr.) T.Tyler
bogotensis Kohleria amabilis var. bogotensis (G.Nicholson) L.P.Kvist & L.E.Skog
bohemica Macrolepiota rhacodes var. bohemica (Wichanský) Bellù & Lanzoni
boloniense Sedum sexangulare var. boloniense (Loisel.) Fenzl
bonnetii Cocos australis var. bonnetii hort
bonnieae Lobivia famatinensis var. bonnieae hort.
borealis Antennaria dioica var. borealis hort. non Camus
borealis Lobivia pampana var. borealis Rausch
borealis Lotus corniculatus var. borealis Hyl. fjällkäringtand
borealis Magnolia kobus var. borealis Sarg.
borealis Prunus padus var. borealis A.Blytt
borealis Salix nigricans var. borealis Fr.
borealis Trichocereus chiloensis var. borealis F.Ritter
borealis Veronica serpyllifolia var. borealis Laest.
bornmuelleri Colchicum speciosum var. bornmuelleri (Freyn) Bergmans
borsigiana Monstera deliciosa var. borsigiana Engl.
botryoides Brassica oleracea var. botryoides orth. var.
botrytis Brassica oleracea var. botrytis L.
bowiei Oxalis purpurata var. bowiei (Herb.) Sond.
boxallii Paphiopedilum villosum var. boxallii (Rchb.f.) Pfitzer
boyce-thompsonii Echinocereus engelmannii var. boyce-thompsonii hort.
brachyanthus Penstemon procerus var. brachyanthus (Pennell) Cronquist
brachyarthra Opuntia fragilis var. brachyarthra (Engelm. & J.M.Bigelow) J.M.Coult.
brachyphylla Artemisia splendens var. brachyphylla Boiss.
bracteatus Ananas sativus var. bracteatus (Lindl.) Mez
brasiliensis Beta cicla var. brasiliensis hort.
breviflora Lobivia sanguiniflora var. breviflora (Backeb.) Rausch
brevifolia Ferula communis var. brevifolia (Schult.) Mariz
brevifolia Saxifraga aizoon var. brevifolia (Jord. & Fourr.) Engl. & Irmsch. [som subvar.]
brevifolia Scopolia carniolica var. brevifolia Dunal gul dårört
brevipedunculata Ampelopsis glandulosa var. brevipedunculata (Maxim.) Momiy. glaspärlevin
brevipes Incarvillea compacta var. brevipes (Sprague) H.R.Wehrh.
brevipes Incarvillea grandiflora var. brevipes Sprague
brevis Celmisia major var. brevis Allan
brevis Lithops dinteri var. brevis (L.Bolus) B.Fearn
breviscapa Arctotis leptorhiza var. breviscapa (Thunb.) DC.
breviscapa Heloniopsis orientalis var. breviscapa (Maxim.) Ohwi
brevispinum Acanthocalycium thionanthum var. brevispinum hort.
brevistylum Rhododendron heliolepis var. brevistylum (Franch.) Cullen
bridgesii Copiapoa marginata var. bridgesii (Pfeiff.) A.E.Hoffm.
brigantiaca Androsace carnea var. brigantiaca (Jord. & Fourr.) Cariot & St.-Lag.
brigittae Gymnocalycium bruchii var. brigittae Piltz
britzensis Salix vitellina var. britzensis Späth
bruniifolia Draba olympica var. bruniifolia (Steven) Boiss.
brunnea Coelogyne fuscescens var. brunnea (Lindl.) Lindl.
brunnea Lithops julii var. brunnea de Boer
brunneoradicata Rebutia atrovirens var. brunneoradicata hort.
bryoides Draba rigida var. bryoides (DC.) Boiss.
buergeri Gentiana scabra var. buergeri (Miq.) Franch. & Sav.
bullata Brassica oleracea var. bullata DC.
bullata Buxus sempervirens var. bullata (G.Kirchn.) hort.
bullata Rosa x centifolia var. bullata Thory
bullatum Ribes petraeum var. bullatum (Otto & A.Dietr.) C.K.Schneid.
bungei Eremurus stenophyllus var. bungei (Baker) O.Fedtsch.
buoflama Escobaria vivipara var. buoflama (P.C.Fisch.) N.P.Taylor
burnatii Fritillaria tubiformis var. burnatii (Planch.) Rouy
byzantinum Lilium rubrum var. byzantinum hort.
92  varieteter