Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Slškten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
 a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   x   y   z 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
takesimense Acer pseudosieboldianum ssp. takesimense (Nakai) P.C.DeJong ullunglönn
tanacetifolia Achillea distans ssp. tanacetifolia (All.) Janch. rosa fjäderröllika
tanaensis Thymus serpyllum ssp. tanaensis (Hyl.) Jalas tanatimjan
tangshen Codonopsis pilosula ssp. tangshen (Oliv.) D.Y.Hong ginsengklocka
taraxacifolia Crepis vesicaria ssp. taraxacifolia (Thuill.) Thell. blåsfibbla
tarentina Myrtus communis ssp. tarentina (L.) Nyman brudmyrten
tarijensis Cleistocactus hyalacanthus ssp. tarijensis (Cárdenas) Mottram tarijarörkaktus
taronense Acer pectinatum ssp. taronense (Hand.-Mazz.) A.E.Murray taronstrimlönn
tateana Xanthorrhoea semiplana ssp. tateana (F.Muell.) D.J.Bedford
tauri Crocus biflorus ssp. tauri (Maw) B.Mathew
taurica Pulsatilla halleri ssp. taurica (Juz.) K.Krause krimbacksippa
tauricum Aconitum napellus ssp. tauricum (Wulfen) Gáyer
tauricum Allium flavum ssp. tauricum (Rchb.) Stearn
taygeteum Hieracium pannosum ssp. taygeteum (Boiss. & Heldr.) Greuter
tayopensis Echinocereus stoloniferus ssp. tayopensis (W.T.Marshall) N.P.Taylor kort kvickkägelkaktus
technicum Sorghum saccharatum ssp. technicum (Körn.) Tzvelev
telephium Hylotelephium telephium ssp. telephium   röd kärleksört
tenebrica Eriosyce napina ssp. tenebrica (F.Ritter) Ferryman
tenella Silene involucrata ssp. tenella (Tolm.) Bocquet polarblära
tenuiflora Monardella nana ssp. tenuiflora (A.Gray) Abrams
tenuiflorum Allium pallens ssp. tenuiflorum (Ten.) Stearn
tenuifolium Thalictrum simplex ssp. tenuifolium (Hartm.) Sterner smalruta
tenuifolius Rumex acetosella ssp. tenuifolius (Wallr.) O.Schwarz rödsyra
tenuipes Hoya australis ssp. tenuipes (K.D.Hill) P.I.Forst. & Liddle
tenuis Meliosma dilleniifolia ssp. tenuis (Maxim.) Beusekom
tenuissima Copiapoa humilis ssp. tenuissima (D.R.Hunt) D.R.Hunt dvärgrandkaktus
tepexicensis Mammillaria longiflora ssp. tepexicensis (J.Meyrán) Lüthy
tepoxtlana Mammillaria spinossissima ssp. tepoxtlana D.R.Hunt
tergestina Gentiana verna ssp. tergestina (Beck) Hayek
tergestinus Dianthus sylvestris ssp. tergestinus (Rchb.) Hayek
tesquicola Salvia nemorosa ssp. tesquicola (Klokov & Pobed.) Soó
tesselata Haworthia venosa ssp. tesselata (Haw.) M.B.Bayer schackhaworthia
teucrium Veronica austriaca ssp. teucrium (L.) D.A.Webb
texana Mammillaria prolifera ssp. texana (Engelm.) D.R.Hunt
thessala Fritillaria graeca ssp. thessala (Boiss.) Rix
thyrsiflorus Rumex acetosa ssp. thyrsiflorus (Fingerh.) Hayek
tianshanica Picea schrenkiana ssp. tianshanica (Rupr.) Bykov kirgizgran
tigerstedtii Rhododendron brachycarpum ssp. tigerstedtii Nitz.
tilcarense Gymnocalycium saglionis ssp. tilcarense (Backeb.) H.Till & W.Till
tiraquensis Rebutia steinbachii ssp. tiraquensis (Cárdenas) D.R.Hunt tättaggig myskkranskaktus
tirolensis Jacobaea abrotanifolia ssp. tirolensis (Dalla Torre) B.Nord. & Greuter tyrolerstånds
tiroliensis Senecio abrotanifolius ssp. tiroliensis (Dalla Torre) Murr
tobuschii Sclerocactus brevihamatus ssp. tobuschii (W.T.Marshall) N.P.Taylor
tocopillana Copiapoa humilis ssp. tocopillana (F.Ritter) D.R.Hunt
tomentosa Anacampseros filamentosa ssp. tomentosa (A.Berger) Gerbaulet
tomentosa Lappa bardana ssp. tomentosa (Mill.) Celak.
tomentosa Paeonia daurica ssp. tomentosa (Lomakin) D.Y.Hong
tomentosa Santolina chamaecyparissus ssp. tomentosa (Pers.) Arcang.
tomentosa Spiraea decumbens ssp. tomentosa (Poech) Dostál grå krypspirea
tomentosum Sempervivum arachnoideum ssp. tomentosum (C.B.Lehm. & Schnittsp.) Schinz & Thell. ulltaklök
tommasiniana Euphorbia esula ssp. tommasiniana (Bertol.) Kuzmanov smalbladig vargtörel
torrecillasensis Echinopsis arachnacantha ssp. torrecillasensis (Cárdenas) M.Lowry
totoralensis Eriosyce crispa ssp. totoralensis (F.Ritter) Katt. liten krustrattkaktus
transsilvanicum Heracleum sphondylium ssp. transsilvanicum (Schur) Brummitt
transsilvanicus Trollius europaeus ssp. transsilvanicus (Schur) Domin alpsmörbollar
transsylvanicus Bromus erectus ssp. transsylvanicus (Steud.) Asch. & Graebn.
transversale Geranium linearilobum ssp. transversale (Kar. & Kir.) P.H.Davis
trautvetteri Acer heldreichii ssp. trautvetteri (Medw.) A.E.Murray kaukasisk lönn
trichocarpa Populus balsamifera ssp. trichocarpa (Hook.) Brayshaw
triflora Phlox glaberrima ssp. triflora (Michx.) Wherry
trifolii Cuscuta epithymum ssp. trifolii (Bab.) Hegi
trinervis Aster sedifolius ssp. trinervis (Pers.) Thell.
tripolium Tripolium pannonicum ssp. tripolium (L.) Greuter strandaster
triternata Paeonia mascula ssp. triternata (DC.) Stearn & P.H.Davis
trollii Weingartia neocumingii ssp. trollii hort.
tsugifolia Phyllodoce nipponica ssp. tsugifolia (Nakai) Toyok.
tuberosa Nymphaea odorata ssp. tuberosa (Pain) Wiersema & Hellq.
tuberosum Petroselinum crispum ssp. tuberosum (Rchb.) Soó
tucumanensis Rhipsalis floccosa ssp. tucumanensis (F.A.C.Weber) Barthlott & N.P.Taylor
turbidus Haageocereus pseudomelanostele ssp. turbidus (Rauh & Backeb.) Ostolaza
turczaninovii Campanula stevenii ssp. turczaninovii (Schult.) Ogan tajgaängsklocka
turgidum Triticum aestivum ssp. turgidum (L.) Domin
turkestanica Primula matthioli ssp. turkestanica (Losinsk.) Kovt.
turkestanicum Acer platanoides ssp. turkestanicum (Pax) P.C.DeJong turkestansk skogslönn
tuyensis Frailea pygmaea ssp. tuyensis (Buining & Moser) Metzing
75  underarter