Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Slškten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
 a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   x   y   z 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
sabulosus Leymus racemosus ssp. sabulosus (M.Bieb.) Tzvelev
salicifolia Sorbus aria ssp. salicifolia (Hartm.) Hedl.
salina Valeriana sambucifolia ssp. salina (Pleijel) Nordh. strandvänderot
salsoloides Linum suffruticosum ssp. salsoloides auct. non (Lam.) Rouy
salvadorensis Pilosocereus catingicola ssp. salvadorensis (Werderm.) Zappi
salviifolia Stachys cretica ssp. salviifolia (Ten.) Rech.f.
salzmannii Crocus serotinus ssp. salzmannii (J.Gay) B.Mathew
salzmannii Pinus nigra ssp. salzmannii (Dunal) Franco pyreneisk svarttall
sancta Saxifraga juniperifolia ssp. sancta (Griseb.) D.A.Webb
santacrucense Hordeum patagonicum ssp. santacrucense (Parodi & Nicora) Bothmer & al.
santacruzensis Cleistocactus baumannii ssp. santacruzensis (Backeb.) Mottram
sardoum Allium guttatum ssp. sardoum (Moris) Stearn
sargentiana Hydrangea aspera ssp. sargentiana (Rehder) E.M.McClint. sammetshortensia
sativa Eruca vesicaria ssp. sativa (Mill.) Thell. senapskål
sativa Portulaca oleracea ssp. sativa (Haw.) Celak. trädgårdsportlak
sativa Spergula arvensis ssp. sativa (Mert. & W.D.J.Koch) Celak. foderspärgel
sativus Daucus carota ssp. sativus (Hoffm.) Schübl. & G.Martens morot
saundersii Pachypodium lealii ssp. saundersii (N.E.Br.) G.D.Rowley
saxatlis Brassica repanda ssp. saxatlis (DC.) Heywood
saxifraga Campanula bellidifolia ssp. saxifraga (M.Bieb.) Viktorov
sayi Rosa acicularis ssp. sayi (Schwein.) W.H.Lewis amerikansk finnros
scabra Triteleia ixioides ssp. scabra (Greene) L.W.Lenz
scabra Ulmus glabra ssp. scabra (Mill.) Hyl.
scapharostroides Ariocarpus retusus ssp. scapharostroides Halda & Horácek
scepusiensis Crocus heuffelianus ssp. scepusiensis (Rehmann & Wol.) Dostál
scepusiensis Crocus vernus ssp. scepusiensis (Rehmann & Wol.) Soják
scheeri Coryphantha robustispina ssp. scheeri (Lem.) N.P.Taylor
schischkinii Digitalis ferruginea ssp. schischkinii (Ivanina) Werner småblommig brun fingerborgsblomma
schoenicola Euphrasia salisburgensis ssp. schoenicola (Yeo) Karlsson brun ögontröst
schreiteri Echinopsis saltensis ssp. schreiteri (A.Cast.) M.Lowry tuvsjöborrekaktus
schwarzii Echinocereus adustus ssp. schwarzii (A.B.Lau) N.P.Taylor
schwarzii Thelocactus bicolor ssp. schwarzii (Backeb.) N.P.Taylor
schwarzii Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. schwarzii (Shurly) N.P.Taylor plattvårtig småkaktus
scitula Stapelia paniculata ssp. scitula (L.C.Leach) Bruyns
scoparia Festuca varia ssp. scoparia A.Kern. & Hack.
scopulorum Orchis mascula ssp. scopulorum (Summerh.) H.Kretzschmar & al. klippnycklar
scouleri Penstemon fruticosus ssp. scouleri (Lindl.) Pennell & D.D.Keck
scyphocalyx Rhododendron dichroanthum ssp. scyphocalyx (Balf.f. & Forrest) Cowan burmesisk orangerododendron
segetale Secale cereale ssp. segetale Zhuk.
segetalis Vicia sativa ssp. segetalis (Thuill.) Celak. stor sommarvivker
semenovii Acer tataricum ssp. semenovii (Regel & Herder) A.E.Murray bokharalönn
semisanguineus Cortinarius cinnamomeus ssp. semisanguineus (Fr.) Romell
seoanei Serratula tinctoria ssp. seoanei (Willk.) M.Laínz späd färgskära
septentrionale Aconitum lycoctonum ssp. septentrionale (Koelle) Korsh. nordisk stormhatt
septentrionale Rhododendron dichroanthum ssp. septentrionale Cowan gul orangerododendron
septentrionalis Echinocereus cinerascens ssp. septentrionalis (N.P.Taylor) N.P.Taylor
septentrionalis Pinus sylvestris ssp. septentrionalis (Schott) Sylvén
serbica Achillea ageratifolia ssp. serbica (Nyman) Heimerl
sericatus Oreocereus doelzianus ssp. sericatus (F.Ritter) Mottram
sericea Salix caprea ssp. sericea (Andersson) Flod.
serotina Solidago gigantea ssp. serotina (Kuntze) McNeill
serotinum Helichrysum italicum ssp. serotinum (Boiss.) P.Fourn.
serotinum Phleum pratense ssp. serotinum (Jord.) Berher
serotinus Schedonorus asper ssp. serotinus (Beneken) C.Hartm.
serpenticola Fritillaria carica ssp. serpenticola Rix
serpentina Plantago maritima ssp. serpentina (All.) Arcang.
serrata Hydrangea macrophylla ssp. serrata (Thunb.) Makino
sesquipedalis Vigna unguiculata ssp. sesquipedalis (L.) Verdc.
sessiliflora Campanula persicifolia ssp. sessiliflora (K.Koch) Greuter & Burdet skålklocka
setifolium Hordeum patagonicum ssp. setifolium (Parodi & Nicora) Bothmer & al.
setispina Mammillaria pondii ssp. setispina (J.M.Coult.) D.R.Hunt
shaferi Echinopsis aurea ssp. shaferi (Britton & Rose) M.Lowry
shaferi Rhipsalis baccifera ssp. shaferi (Britton & Rose) Barthlott & N.P.Taylor
sharpii Echinocereus pulchellus ssp. sharpii (N.P.Taylor) N.P.Taylor
sheldonii Mammillaria grahamii ssp. sheldonii (Britton & Rose) D.R.Hunt trattvårtkaktus
siariae Hoya blashernaezii ssp. siariae Kloppenb.
sibirica Armeria maritima ssp. sibirica (Boiss.) Nyman fjälltrift
sibirica Armeria scabra ssp. sibirica (Boiss.) Hyl.
sibirica Clematis alpina ssp. sibirica (L.) Kuntze
sibirica Larix decidua ssp. sibirica (Ledeb.) Domin
sibirica Onobrychis arenaria ssp. sibirica (Sirj.) P.W.Ball sibirisk sandesparsett
sibirica Pinus cembra ssp. sibirica (Du Tour) Krylov
sibiricum Allium schoenoprasum ssp. sibiricum (L.) Syme jättegräslök
sibiricum Heracleum sphondylium ssp. sibiricum (L.) Simonk. sibirisk björnloka
sibiricum Xanthium strumarium ssp. sibiricum (Widder) Greuter sibiriskt gullfrö
sibthorpii Primula vulgaris ssp. sibthorpii (Hoffm.) W.W.Sm. & Forrest turkisk jordviva
siculus Edraianthus graminifolius ssp. siculus (Strobl) Greuter & Burdet siciliansk gräsklocka
sieboldiana Sambucus racemosa ssp. sieboldiana (Miq.) Hara japansk druvfläder
sieboldianus Euonymus hamiltonianus ssp. sieboldianus (Blume) Hara tokyobenved
silvatica Myosotis arvensis ssp. silvatica auct.
silvestris Brassica rapa ssp. silvestris (Lam.) Janch.
simplex Agave deserti ssp. simplex Gentry
simplex Carlina acaulis ssp. simplex (Waldst. & Kit.) Nyman
simplicior Cephalaria galpiniana ssp. simplicior B.L.Burtt
simulans Dianthus gracilis ssp. simulans (Stoj. & Stef.) Stoj. & Acht.
simulans Eriosyce heinrichiana ssp. simulans (F.Ritter) Katt.
sinense Acer campbellii ssp. sinense (Pax) P.C.DeJong kinesisk monsunlönn
sinensis Citrus x aurantium ssp. sinensis (L.) Engl.
sinensis Magnolia sieboldii ssp. sinensis (Rehder & E.H.Wilson) Spongberg
sinoplantaginea Primula chionantha ssp. sinoplantaginea (Balf.f.) A.J.Richards liten snöviva
sinopurpurea Primula chionantha ssp. sinopurpurea (Balf.f.) A.J.Richards lila snöviva
sinuata Alnus alnobetula ssp. sinuata (Regel) Raus sitka-al
sinuata Alnus viridis ssp. sinuata (Regel) Á.Löve & D.Löve
sinuatus Ferocactus hamatacanthus ssp. sinuatus (A.Dietr.) N.P.Taylor
slavica Pulsatilla halleri ssp. slavica (G.Reuss) Zämelis karpaterbacksippa
solisioides Mammillaria pectinifera ssp. solisioides (Backeb.) D.R.Hunt
sonchifolia Centaurea seridis ssp. sonchifolia (L.) Greuter
sondenii Urtica dioica ssp. sondenii (Simmons) Hyl. fjällnässla
sordida Oxytropis campestris ssp. sordida (Willd.) C.Hartm. ryssvedel
sowa Anethum graveolens ssp. sowa (Fleming) B.L.Gupta
spadicea Patzkea paniculata ssp. spadicea (L.) B.Bock
speciosa Campanula glomerata ssp. speciosa (Spreng.) Domin asiatisk toppklocka
speciosa Galeopsis tetrahit ssp. speciosa (Mill.) auct.
speciosus Dianthus superbus ssp. speciosus (Rchb.) Pawl.
spectabilis Calystegia sepium ssp. spectabilis Brummitt skär snårvinda
spelta Triticum aestivum ssp. spelta (L.) Thell.
sphacelata Salix caprea ssp. sphacelata (Sm.) Macreight gråsälg
sphaerocarpa Campanula collina ssp. sphaerocarpa (Kolak.) Ogan. abchasisk klocka
sphagnicola Dactylorhiza majalis ssp. sphagnicola (Höppner) H.A.Pedersen & Hedrén mossnycklar
spicata Sidalcea oregana ssp. spicata (Regel) C.L.Hitchc.
spicatum Papaver pilosum ssp. spicatum (Boiss. & Balansa) Kadereit
spiralis Ferocactus latispinus ssp. spiralis (Pfeiff.) N.P.Taylor
splendens Centaurea alba ssp. splendens (L.) auct.
spontanea Cannabis sativa ssp. spontanea (Czern.) Serebr. & Sizov
spontaneum Hordeum vulgare ssp. spontaneum (K.Koch) Thell. urkorn
spruneri Anchusa stylosa ssp. spruneri (Boiss.) Nyman
spruneri Clinopodium nepeta ssp. spruneri (Boiss.) Bartolucci & F.Conti småbladig stenkyndel
spruneriana Campanula spatulata ssp. spruneriana (Hampe) Hayek frygana-skedklocka
squarrosa Centaurea virgata ssp. squarrosa (Boiss.) Gugler pysslingklint
stans Carex aquatilis ssp. stans (Drejer) Hultén tundrastarr
staticifolia Silene bupleuroides ssp. staticifolia (Sm.) Chowdhuri
stellarcticus Rubus arcticus ssp. x stellarcticus G.Larss. allåkerbär
stellata Synthyris missurica ssp. stellata (Pennell) Kartesz & Gandhi
stellatus Rubus arcticus ssp. stellatus (Sm.) B.Boivin alaskaåkerbär
stenocoma Cedrus libani ssp. stenocoma (Schwarz) Greuter
stenophyllum Alisma plantago-aquatica ssp. stenophyllum (Asch. & Graebn.) Holmb.
sternbergii Dianthus monspessulanus ssp. sternbergii (Capelli) Hegi
stewardsonii Arisaema triphyllum ssp. stewardsonii (Britton) Huttl.
stiriacum Sempervivum montanum ssp. stiriacum (Hayek) Hayek
stojanovii Potentilla apennina ssp. stojanovii Urum. & Jáv.
stolonifera Cornus alba ssp. stolonifera (Michx.) Wangerin
straminea Leucorchis albida ssp. straminea (Fernald) Á.Löve
striata Vicia pannonica ssp. striata (M.Bieb.) Nyman strimvicker
stricta Achillea distans ssp. stricta (Gremli) Janch.
stricta Carlina vulgaris ssp. stricta (Rouy) Domin
stricta Monardella linoides ssp. stricta (Parish) Epling
stricta Myosotis arvensis ssp. stricta (Roem. & Schult.) auct.
stricta Poa arctica ssp. stricta (Hartm.) Nannf.
strigifolium Pelargonium cucullatum ssp. strigifolium Volschenk
strigosa Hydrangea aspera ssp. strigosa (Rehder) E.M.McClint.
sturtii Senna artemisioides ssp. sturtii (R.Br.) Randell
stylosa Pachysandra axillaris ssp. stylosa (Dunn) Boufford & Q.Y.Xiang
styriaca Pulsatilla halleri ssp. styriaca (Pritz.) Zämelis styrisk backsippa
suaveolens Primula veris ssp. suaveolens (Bertol.) Gutermann & Ehrend.
suaveolens Scabiosa columbaria ssp. suaveolens (DC.) Bonnier & Layens
subacaulis Dianthus furcatus ssp. subacaulis (Vill.) Graebn.
subalpinus Elymus kronokensis ssp. subalpinus (Neuman) Tzvelev stor fjällelm
subbiflora Iris lutescens ssp. subbiflora (Brot.) D.A.Webb & Chater
subcanina Rosa dumalis ssp. subcanina (Christ) Sóo kal mellanros
subcollina Rosa dumalis ssp. subcollina (Christ) Elfström & Ljungstrand hårig mellanros
subconica Silene conica ssp. subconica (Friv.) Gavioli
subcoriacea Arabis soyeri ssp. subcoriacea (Gren.) Breistr. glanstrav
subcorymbosum Tanacetum corymbosum ssp. subcorymbosum (Schur) Pawl. glansig renfanekrage
subglobosum Papaver radicatum ssp. subglobosum Nordh. svartisvallmo
subherbaceum Pelargonium multicaule ssp. subherbaceum (Knuth) J.J.A.van der Walt vit grenpelargon
sublimis Crocus sieberi ssp. sublimis (Herb.) B.Mathew
submammulosa Parodia mammulosa ssp. submammulosa (Lem.) Hofacker
subquinata Potentilla nivea ssp. subquinata (Lange) Hultén isfingerört
subscaposa Aquilegia nigricans ssp. subscaposa (Borbás) Soó rumänsk akleja
subscaposa Aquilegia vulgaris ssp. subscaposa (Borbás) Borza
subserrulata Rosa carolina ssp. subserrulata (Rydb.) W.H.Lewis
succinea Parodia scopa ssp. succinea (F.Ritter) Hofacker & P.J.Braun brun kvastsydkaktus
succulentum Argyranthemum pinnatifidum ssp. succulentum (Lowe) Humphries mandonmargerit
sudetica Sorbus chamaemespilus ssp. sudetica (Tausch) Nyman
sudeticus Thymus serpyllum ssp. sudeticus (Borbás) Lyka
suecicum Galium pumilum ssp. suecicum Sterner
suffruticosa Hugueninia tanacetifolia ssp. suffruticosa (H.J.Coste & Soulié) P.W.Ball
sugimotoi Arisaema yamatense ssp. sugimotoi (Nakai) H.Ohashi & J.Murata
suksdorfii Camassia leichtlinii ssp. suksdorfii (Greenm.) Gould mörk stjärnhyacint
sulphurea Anemone alpina ssp. sulphurea (DC.) Arcang.
sulphurea Limnanthes douglasii ssp. sulphurea (C.T.Mason) C.T.Mason svavelsumpört
sulphurea Pulsatilla alpina ssp. sulphurea (DC.) Asch. & Graebn.
superbum Angraecum eburneum ssp. superbum (Thouars) H.Perrier
supina Scutellaria alpina ssp. supina (L.) I.Richardson
surinamensis Manilkara bidentata ssp. surinamensis (Miq.) T.D.Penn.
suworowianus Crocus kotschyanus ssp. suworowianus (K.Koch) B.Mathew
sylvaticus Dianthus seguieri ssp. sylvaticus (Hoppe) Hegi
sylvestre Thlaspi alpestre ssp. sylvestre (Jord.) Gillet & Magne
sylvestris Dianthus caryophyllus ssp. sylvestris (Wulfen) Rouy & Foucaud
symphyandra Gentiana lutea ssp. symphyandra (Murb.) Hayek
syriaca Prunus domestica ssp. syriaca (Borkh.) Mansf. mirabell
syriacus Acanthus hirsutus ssp. syriacus (Boiss.) R.K.Brummitt
szechuanica Betula pendula ssp. szechuanica (C.K.Schneid.) Ashburner & McAll. sichuanbjörk
183  underarter