Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Slškten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
 a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   x   y   z 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
pachacoensis Eriosyce strausiana ssp. pachacoensis (Rausch) Ferryman
pachyrhiza Epithelantha micromeris ssp. pachyrhiza (W.T.Marshall) N.P.Taylor
pallasiana Pinus nigra ssp. pallasiana (Lamb.) Holmb. balkansvarttall
pallens Dianthus monadelphus ssp. pallens (Sm.) Greuter & Burdet
pallida Persicaria lapathifolia ssp. pallida (With.) S.Ekman & T.Knutsson vanlig pilört
pallidulus Narcissus triandrus ssp. pallidulus (Graells) D.A.Webb
palustris Hibiscus moscheutos ssp. palustris (L.) R.T.Clausen rosa sumphibiskus
paniculata Consolida regalis ssp. paniculata (Host) Soó slöjriddarsporre
paniculatum Aconitum variegatum ssp. paniculatum (Arcang.) Negodi bergstormhatt
pannonicus Thymus pulegioides ssp. pannonicus (All.) Kerguélen stäpptimjan
papilionacea Oxalis triangularis ssp. papilionacea (Zucc.) Lourteig snöoxalis
papyraceus Narcissus tazetta ssp. papyraceus (Ker Gawl.) G.Nicholson
parnassica Corydalis blanda ssp. parnassica (Orph. & Heldr.) Lidén
parviflora Cardamine hirsuta ssp. parviflora (L.) auct.
parviflora Horkelia fusca ssp. parviflora (Hook. & Arn.) D.D.Keck
parviflorus Samolus valerandi ssp. parviflorus (Raf.) Hultén
parvulum Gymnocarpium jessoense ssp. parvulum Sarvela
pasacana Echinopsis atacamensis ssp. pasacana (F.A.C.Weber) G.Navarro trädsjöborrekaktus
patula Syringa pubescens ssp. patula (Palib.) M.C.Chang & X.L.Chen sammetssyren
paucicostata Eriosyce taltalensis ssp. paucicostata (F.Ritter) Katt.
paucispinus Echinocereus coccineus ssp. paucispinus (Engelm.) Blum et al.
pectinata Archanthemis marschalliana ssp. pectinata (Boiss.) Lo Presti & Oberpr.
pedunculata Lavandula stoechas ssp. pedunculata (Mill.) Rozeira
pekinensis Brassica campestris ssp. pekinensis (Lour.) G.Olsson
pekinensis Brassica rapa ssp. pekinensis (Lour.) Hanelt
pekinensis Cortusa matthioli ssp. pekinensis (V.A.Richt.) Kitag.
pekinensis Primula matthioli ssp. pekinensis (V.A.Richt.) Kovt. kinesisk klockviva
pekinensis Syringa reticulata ssp. pekinensis (Rupr.) P.S.Green & M.C.Chang pekingsyren
peloponnesiacum Cyclamen repandum ssp. peloponnesiacum Grey-Wilson
pendula Saintpaulia ionantha ssp. pendula (B.L.Burtt) I.Darbysh.
penicillatum Cirsium leucocephalum ssp. penicillatum (K.Koch) Greuter
pensylvanica Silene caroliniana ssp. pensylvanica (Michx.) R.T.Clausen
perbellus Echinocereus reichenbachii ssp. perbellus (Britton & Rose) N.P.Taylor
perezdelarosae Mammillaria bombycina ssp. perezdelarosae (Bravo & Scheinvar) D.R.Hunt
perplexa Rebutia pulvinosa ssp. perplexa (Donald) Hjertson rosa tuvkranskaktus
perplexans Aquilegia scopulorum ssp. perplexans Clokey nevadastenakleja
persica Rosularia sempervivum ssp. persica (Boiss.) Eggli
pestalozzae Rosularia sempervivum ssp. pestalozzae (Boiss.) Eggli
petiolaris Hydrangea anomala ssp. petiolaris (Siebold & Zucc.) E.M.McClint. klätterhortensia
petraea Silene uniflora ssp. petraea (Hartm.) Jonsell & H.C.Prent. alvarglim
phalaenopsis Dendrobium bigibbum ssp. phalaenopsis (Fitzg.) P.J.Cribb
philippi Daphne laureola ssp. philippi (Gren.) Nyman
phlogifolia Gentiana cruciata ssp. phlogifolia (Schott & Kotschy) Tutin
pilcayensis Mammillaria spinossissima ssp. pilcayensis (Bravo) D.R.Hunt smal nålvårtkaktus
pilifer Hyssopus officinalis ssp. pilifer (Pant.) Murb.
pilispina Eriosyce taltalensis ssp. pilispina (F.Ritter) Katt.
piltziorum Gymnocalycium riojense ssp. piltziorum H.Till & W.Till
pindicola Dianthus haematocalyx ssp. pindicola (Vierh.) Hayek
pinea Euphorbia segetalis ssp. pinea (L.) Lange
pinnatisecta Jurinea moschus ssp. pinnatisecta (Boiss.) Greuter
pinnatisecta Jurinella moschus ssp. pinnatisecta (Boiss.) Danin & P.H.Davis
piperascens Mentha arvensis ssp. piperascens (Holmes) Hara
pisidia Satureja montana ssp. pisidia (Wettst.) Šilic
pittieri Rhipsalis floccosa ssp. pittieri (Britton & Rose) Barthlott & N.P.Taylor
platyphyllum Allium victorialis ssp. platyphyllum Hultén
platyphyllum Rhododendron cephalanthum ssp. platyphyllum (Balf.f. & W.W.Sm.) Cullen stor vivealpros
platyptera Fritillaria alfredae ssp. platyptera (Rech.f.) Rix
poetarum Hedera helix ssp. poetarum Nyman gulfruktig murgröna
pohuashanensis Sorbus aucuparia ssp. pohuashanensis (Hance) McAll. amurrönn
pole-evansii Eucomis pallidiflora ssp. pole-evansii (N.E.Br.) J.C.Manning jättetofslilja
polesica Festuca beckeri ssp. polesica (Zapal.) Tzvelev
polita Veronica agrestis ssp. polita (Fr.) Schübl. & G.Martens
politus Erigeron acris ssp. politus (Fr.) H.Lindb. brunbinka
polycarpa Anemone rupestris ssp. polycarpa (W.E.Evans) W.T.Wang
polycarpos Scleranthus annuus ssp. polycarpos (L.) Bonnier & Layens tuvknavel
polygama Sanguisorba minor ssp. polygama (Waldst. & Kit.) Cout.
polystichum Hordeum vulgare ssp. polystichum (Haller f.) Asch. & Graebn.
polzii Matucana aurantiaca ssp. polzii (Diers & al.) Mottram tuvad toppkaktus
pomifera Rosa villosa ssp. pomifera (Herrm.) Hook.f.
pontederae Dianthus giganteiformis ssp. pontederae (A.Kern.) Soó
pontica Gentiana verna ssp. pontica (Soltok.) Hayek stor vårgentiana
ponticum Lilium pyrenaicum ssp. ponticum (K.Koch) V.A.Matthews turkisk lilja
porsildii Antennaria alpina ssp. porsildii (E.Ekman) Chmiel. grönkattfot
portensis Narcissus pseudonarcissus ssp. portensis (Pugsley) A.Fern.
praealta Pilosella piloselloides ssp. praealta (Gochnat) S.Bräut. & Greuter blåfibbla
praealtum Sedum dendroideum ssp. praealtum (A.DC.) R.T.Clausen stort buskfetblad
praecaespitosus Elymus mutabilis ssp. praecaespitosus (Nevski) Tzvelev
praecox Dianthus plumarius ssp. praecox (Schult.) Domin tidig fjädernejlika
praeterita Sisymbrella aspera ssp. praeterita Heywood
praetermissa Dactylorhiza majalis ssp. praetermissa (Druce) D.M.Moore & Soó
praetutiana Androsace vitaliana ssp. praetutiana (Sünd.) Kress italiensk barrviva
praetutiana Vitaliana primuliflora ssp. praetutiana (Sünd.) I.K.Ferguson
pratensis Euphrasia officinalis ssp. pratensis Schübl. & G. Martens stor ögontröst
pratensis Gagea stenopetala ssp. pratensis (Pers.) Lilja
prattii Rhododendron faberi ssp. prattii (Franch.) D.F.Chamb. kandingrododendron
prescottii Chaerophyllum bulbosum ssp. prescottii (DC.) Nyman
prima Arnica lanceolata ssp. prima (Maguire) Strother & S.J.Wolf
primulina Tulipa sylvestris ssp. primulina (Baker) Maire & Weiller
primuloides Androsace sarmentosa ssp. primuloides (Duby) Govaerts
princeps Centaurea alba ssp. princeps (Boiss. & Heldr.) Gugler
procera Valeriana edulis ssp. procera (Kunth) F.G.Mey.
procumbens Echinocereus pentalophus ssp. procumbens (Engelm.) W.Blum & Mich.Lange
procumbens Trigonella caerulea ssp. procumbens (Besser) Thell.
procurrens Ononis repens ssp. procurrens (Wallr.) Bonnier & Layens
procurrens Ononis spinosa ssp. procurrens (Wallr.) Briq. puktörne
protamericana Agave americana ssp. protamericana Gentry
pruinosa Eucalyptus leucoxylon ssp. pruinosa (Miq.) Boland storfruktig blåeukalyptus
pseudodonax Phragmites australis ssp. pseudodonax (Rabenh.) Rauschert
pseudoelatior Primula elatior ssp. pseudoelatior (Kusn.) W.W.Sm. & Forrest
pseudonubigenus Crocus biflorus ssp. pseudonubigenus B.Mathew
pseudophrygia Centaurea phrygia ssp. pseudophrygia (C.A.Mey.) Gugler fjäderklint
pseudosylvestris Salvia nemorosa ssp. pseudosylvestris (Stapf) Bornm.
pseudotaraxaci Leontodon montanus ssp. pseudotaraxaci (Schur) Finch & P.D.Sell
psilocarpa Terminalia latipes ssp. psilocarpa Pedley
pubens Sambucus racemosa ssp. pubens (Michx.) House amerikansk druvfläder
pubescens Arenaria procera ssp. pubescens (Fenzl) Jalas
pubescens Sigesbeckia orientalis ssp. pubescens (Makino) H.Koyama
pugionifera Mila caespitosa ssp. pugionifera (Rauh & Backeb.) D.R.Hunt dolktuvkaktus
pulchellum Allium carinatum ssp. pulchellum (G.Don) Bonnier & Layens dropplök
pulcher Trollius altaicus ssp. pulcher (Makino) Kadota
pulchra Asclepias incarnata ssp. pulchra (Willd.) Woodson
pulchricolor Crocus biflorus ssp. pulchricolor (Herb.) B.Mathew
pulmonarioides Hieracium amplexicaule ssp. pulmonarioides (Vill.) Ces.
pulquinensis Rebutia neocumingii ssp. pulquinensis (Cárdenas) D.R.Hunt fintaggig storkranskaktus
pulverulentum Erodium laciniatum ssp. pulverulentum (Boiss.) Batt.
pulvinata Antennaria rosea ssp. pulvinata (Greene) R.J.Bayer
pulvinigera Rhipsalis floccosa ssp. pulvinigera (G.Lindb.) Barthlott & N.P.Taylor
pumila Crepis tectorum ssp. pumila (Lilj.) Sterner alvarfibbla
pumila Dudleya cymosa ssp. pumila (Rose) K.M.Nakai
pumilus Ranunculus acris ssp. pumilus (Wahlenb.) Á.Löve & D.Löve
pumilus Ranunculus subborealis ssp. pumilus (Wahlenb.) Elven liten smörblomma
punctata Dryas octopetala ssp. punctata (Juz.) Hultén hartsprickig fjällsippa
pungens Phlomis herba-venti ssp. pungens (Willd.) DeFilipps
purdyi Sedum spathulifolium ssp. purdyi (Jeps.) R.T.Clausen
purpurascens Sedum telephium ssp. purpurascens (W.D.J.Koch) Syme
purpurea Armeria maritima ssp. purpurea (W.D.J.Koch) Á.Löve & D.Löve
purpurea Rebutia mentosa ssp. purpurea (Donald & A.B.Lau) D.R.Hunt purpurröd vårtkranskaktus
purpurella Dactylorhiza majalis ssp. purpurella (T.Stephenson & T.A.Stephenson) D.M.Moore & Soó strandnycklar
purpureum Sedum telephium ssp. purpureum (L.) C.Hartm.
purshii Lesquerella arctica ssp. purshii (S.Watson) A.E.Porsild
pygmaea Eriosyce taltalensis ssp. pygmaea (F.Ritter) Ferryman
pyramidalis Phlox maculata ssp. pyramidalis (Sm.) Wherry
pyramidatum Hypericum ascyron ssp. pyramidatum (Aiton) N.Robson
pyrenaica Lavandula angustifolia ssp. pyrenaica (DC.) Guinea pyreneisk lavendel
pyrenaica Prunella grandiflora ssp. pyrenaica (Gren. & Godr.) A.Bolòs & O.Bolòs
pyrenaicum Helianthemum nummularium ssp. pyrenaicum (Janch.) Schinz & Thell. röd solvända
pyrenaicum Heracleum sphondylium ssp. pyrenaicum (Lam.) Bonnier & Layens
137  underarter