Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Slškten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
 a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   x   y   z 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
oaxacensis Mammillaria albilanata ssp. oaxacensis D.R.Hunt
obconella Mammillaria polythele ssp. obconella (Scheidw.) D.R.Hunt
obesus Narcissus bulbocodium ssp. obesus (Salisb.) Maire
oblongifolia Campanula glomerata ssp. oblongifolia (K.Koch) Fed. stor toppklocka
obovata Picea abies ssp. obovata (Ledeb.) Domin altajgran
obovata Spiraea hypericifolia ssp. obovata (Willd.) H.Huber spansk spirea
obscura Pulmonaria officinalis ssp. obscura (Dumort.) Murb.
obscura Russula decolorans ssp. obscura (Romell) Romell
obscurum Helianthemum nummularium ssp. obscurum (Celak.) Holub mörk solvända
obtusatum Acer opalus ssp. obtusatum (Willd.) Gams ungersk lönn
obtusifolia Sorbus aria ssp. obtusifolia (DC.) Hedl.
obtusiusculum Hypericum maculatum ssp. obtusiusculum (Tourlet) Hayek
occidentalis Corydalis diphylla ssp. occidentalis Lidén
occidentalis Lathyrus laevigatus ssp. occidentalis (Fisch. & C.A.Mey.) Breistr.
occidentalis Luzula multiflora ssp. occidentalis V.I.Krecz.
occidentalis Nymphaea alba ssp. occidentalis (Ostenf.) Hyl. atlantnäckros
occidentalis Salvia candidissima ssp. occidentalis Hedge
ochotensis Anemone sylvestris ssp. ochotensis (Pritz.) V.V.Petrovsky
ochotensis Clematis alpina ssp. ochotensis (Pall.) Kuntze
ochoterenae Echinocereus subinermis ssp. ochoterenae (J.G.Ortega) N.P.Taylor
ochroleuca Dactylorhiza incarnata ssp. ochroleuca (Boll) P.F.Hunt & Summerh.
ochroleuca Iris spuria ssp. ochroleuca (L.) Dykes
ochroleucum Sedum rupestre ssp. ochroleucum (Chaix) Hegi & Em.Schmid
oeconomica Prunus domestica ssp. oeconomica (Borkh.) C.K.Schneid.
oelandica Festuca rubra ssp. oelandica (Hack.) Nyman bågsvingel
officinalis Lappa bardana ssp. officinalis (All.) auct.
okamotoanum Acer mono ssp. okamotoanum (Nakai) P.C.DeJong
okamotoanum Acer pictum ssp. okamotoanum (Nakai) H.Ohashi okamotospetslönn
oksalianum Acer monspessulanum ssp. oksalianum Yalt.
oleifera Brassica campestris ssp. oleifera (DC.) Sinskaya
oleifera Brassica napus ssp. oleifera (Delile) Sinskaya
oleifera Brassica rapa ssp. oleifera (DC.) Metzg.
oleiferus Raphanus sativus ssp. oleiferus (Stokes) Metzg.
oleifolia Salix cinerea ssp. oleifolia Macreight rostvide
oleoides Rhamnus lycioides ssp. oleoides (L.) Jahand. & Maire olivgetapel
oligantha Platanthera obtusata ssp. oligantha (Turcz.) Hultén
oligophylla Senna artemisioides ssp. oligophylla (F.Muell.) Randell
olowinskianus Haageocereus acranthus ssp. olowinskianus (Backeb.) Ostolaza
olympica Draba bruniifolia ssp. olympica (DC.) Coode & Cullen
omeiensis Rosa sericea ssp. omeiensis (Rolfe) A.V.Roberts fyrtalsros
omskiana Carex elata ssp. omskiana (Meinsh.) Jalas omskstarr
oocarpum Sparganium erectum ssp. x oocarpum (Celak.) Domin
oramicola Hoya australis ssp. oramicola P.I.Forst. & Liddle
orbelicus Dianthus petraeus ssp. orbelicus (Velen.) Greuter & Burdet
orbicularis Adenandra villosa ssp. orbicularis Strid
orbicularis Saintpaulia ionantha ssp. orbicularis (B.L.Burtt) I.Darbysh.
orchidea Veronica spicata ssp. orchidea (Crantz) Hayek
orcuttii Escobaria sneedii ssp. orcuttii (Boed.) Lüthy cylinderescobaria
orientale Alisma plantago-aquatica ssp. orientale (Sam.) Sam. asiatisk svalting
orientale Rapistrum rugosum ssp. orientale (L.) Arcang. orientalisk stäppsenap
orientale Sedum montanum ssp. orientale 't Hart
orientale Symphytum officinale ssp. orientale auct.
orientale Toxicodendron radicans ssp. orientale (Greene) Gillis orientalisk klättersumak
orientale Verbascum chaixii ssp. orientale Hayek orientkungsljus
orientalis Agapanthus praecox ssp. orientalis (F.M.Leight.) F.M.Leight.
orientalis Anchusa arvensis ssp. orientalis (L.) Nordh. orientalisk fårtunga
orientalis Cacalia hastata ssp. orientalis Kitam.
orientalis Fagus sylvatica ssp. orientalis (Lipsky) Greuter & Burdet orientbok
orientalis Lonicera caucasica ssp. orientalis (Lam.) D.F.Chamb. & D.G.Long orienttry
orientalis Tragopogon pratensis ssp. orientalis (L.) Celak. guldhaverrot
orophila Coincya monensis ssp. orophila (Franco) Aedo
oschtenica Gentiana verna ssp. oschtenica (Kusn.) Halda
ostrowskiana Tulipa tetraphylla ssp. ostrowskiana (Regel) Raamsd.
ovatilobum Papaver radicatum ssp. ovatilobum Tolm. dovrevallmo
ovirense Alyssum wulfenianum ssp. ovirense (A.Kern.) Magauer & al.
oxycardium Philodendron scandens ssp. oxycardium (Schott) G.S.Bunting
oxycarpa Fraxinus angustifolia ssp. oxycarpa (Willd.) Franco & Rocha Afonso
67  underarter