Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Slškten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
 a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   x   y   z 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
eastwoodiae Ferocactus cylindraceus ssp. eastwoodiae (L.D.Benson) N.P.Taylor
eberlanzii Lithops karasmontana ssp. eberlanzii (Dinter & Schwantes) D.T.Cole
echinata Copiapoa megarhiza ssp. echinata (F.Ritter) G.J.Charles
echinus Eriosyce paucicostata ssp. echinus (F.Ritter) Ferryman
echinus Eriosyce taltalensis ssp. echinus (F.Ritter) Katt.
edulis Gladiolus permeabilis ssp. edulis (Ker Gawl.) Oberm.
egedei Potentilla anserina ssp. egedei (Wormsk.) Hiitonen
egedii Potentilla anserina ssp. egedii orth. var.
elatior Dactylorhiza majalis ssp. elatior (Fr.) M.Hedrén & H.A.Pedersen gotlandsnycklar
elatior Primula veris ssp. elatior (L.) Ehrh.
elegans Mammillaria haageana ssp. elegans D.R.Hunt
elegans Sedum forsterianum ssp. elegans (Lej.) hort.
elegans Trifolium hybridum ssp. elegans (Savi) Asch. & Graebn. liten alsikeklöver
elliptica Campanula glomerata ssp. elliptica (Schult.) Kirschl. karpatertoppklocka
ellisiae Dodecatheon dentatum ssp. ellisiae (Standl.) H.J.Thomps.
elongata Armeria maritima ssp. elongata (Hoffm.) Bonnier backtrift
elquiensis Eriosyce senilis ssp. elquiensis Katt.
emeroides Hippocrepis emerus ssp. emeroides (Boiss. & Spruner) Lassen stor gulkronill
epigaea Campanula patula ssp. epigaea (Degen) Hayek balkanängsklocka
epilinum Cuscuta europaea ssp. epilinum (Weihe) auct.
equitrojani Abies nordmanniana ssp. equitrojani (Boiss.) Coode & Cullen trojagran
erecta Sagina apetala ssp. erecta F.Herm.
erectum Hordeum distichon ssp. erectum Schübl. & G.Martens
ericetorum Dactylorhiza maculata ssp. ericetorum (E.F.Linton) P.F.Hunt & Summerh. hednycklar
eriocarpa Fibigia clypeata ssp. eriocarpa (DC.) Greuter
ernestii Mammillaria backebergiana ssp. ernestii (Fittkau) D.R.Hunt glansig cylindervårtkaktus
erraticus Senecio aquaticus ssp. erraticus (Bertol.) Tourlet
erythraeum Sempervivum marmoreum ssp. erythraeum (Velen.) Zonn. sammetstaklök
erythrostachys Carex flacca ssp. erythrostachys (Hoppe) Holub
eschauzieri Mammillaria bocasana ssp. eschauzieri (Coult.) W.A.Fitz Maur.
esculentum Cirsium acaule ssp. esculentum (Siev.) Werner
esperanzae Strombocactus disciformis ssp. esperanzae Glass & S.Arias röd kopalkaktus
esthonica Saussurea alpina ssp. esthonica (Rupr.) Kupffer
eurasiaticum Agropyron latiglume ssp. eurasiaticum Hultén
evae Gymnocalycium damsii ssp. evae Halda
exaltatum Hedysarum hedysaroides ssp. exaltatum (A.Kern.) Zertová
excelsius Polygonum aviculare ssp. excelsius Karlsson stolt trampört
excelsus Elymus dahuricus ssp. excelsus (Griseb.) Tzvelev
eximium Rhododendron falconeri ssp. eximium (Nutt.) D.F.Chamb. rostbladig bengalrododendron
exoleta Utricularia gibba ssp. exoleta (R.Br.) P.Taylor
40  underarter