Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Slškten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
 a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   x   y   z 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
dabanshanense Rhododendron przewalskii ssp. dabanshanense Fang & S.X.Wang dabanshanrododendron
dalmatica Linaria genistifolia ssp. dalmatica (L.) Maire & Petitm.
dalmaticum Allium guttatum ssp. dalmaticum (Janch.) Stearn
damsii Gymnocalycium anisitsii ssp. damsii (K.Schum.) G.J.Charles
danica Cochlearia officinalis ssp. danica (L.) auct.
danicum Arum maculatum ssp. danicum Prime
dasyanthes Stachys germanica ssp. dasyanthes (Raf.) Arcang.
davidsonii Penstemon menziesii ssp. davidsonii (Greene) Piper
davisii Echinocereus viridiflorus ssp. davisii (Houghton) N.P.Taylor liten citronkägelkaktus
dawsonii Laelia anceps ssp. dawsonii (J.Anderson) Rolfe
debeuzevillei Eucalyptus pauciflora ssp. debeuzevillei (Maiden) L.A.S.Johnson & Blaxell
deboeri Lithops villetii ssp. deboeri (Schwantes) D.T.Cole
decorus Agaricus rutilans ssp. decorus (Fr.) auct.
deeringiana Mucuna pruriens ssp. deeringiana (Bort) Hanelt
degenii Papaver pyrenaicum ssp. degenii Urum. & Jáv.
delaetii Echinocereus longisetus ssp. delaetii (Gürke) N.P.Taylor gubbkägelkaktus
delaetii Gymnocalycium schickendantzii ssp. delaetii (K.Schum.) G.J.Charles
delagoense Crinum stuhlmannii ssp. delagoense (I.Verd.) Kwembeya & Nordal
delavayi Acanthocalyx nepalensis ssp. delavayi (Franch.) D.Y.Hong
delavayi Rhododendron arboreum ssp. delavayi (Franch.) D.F.Chamb.
delphica Campanula topaliana ssp. delphica Phitos delfiklocka
densiflora Gymnadenia conopsea ssp. densiflora (Wahlenb.) K.Richt. praktsporre
densiseta Echinopsis arachnacantha ssp. densiseta (Rausch) M.Lowry
deorum Saxifraga spruneri ssp. deorum Pénzes
dichroa Aquilegia vulgaris ssp. dichroa (Freyn) T.E.Diaz iberisk akleja
dickisoniae Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. dickisoniae (Glass & R.A.Foster) E.F.Anderson tät daggsmåkaktus
dictyocarpa Sanguisorba minor ssp. dictyocarpa (Spach) Cout.
diffusus Praecereus euchlorus ssp. diffusus (Britton & Rose) N.P.Taylor
dioica Bryonia cretica ssp. dioica (Jacq.) Tutin
dioscoridis Allium siculum ssp. dioscoridis (Sm.) K.Richt.
discolor Aquilegia pyrenaica ssp. discolor (Levier & Leresche) Pereda & Laínz dvärgakleja
discolor Hydrangea arborescens ssp. discolor (DC.) E.M.McClint.
discolor Rhododendron fortunei ssp. discolor (Franch.) D.F.Chamb. smalbladig doftrododendron
dissecta Sinapis alba ssp. dissecta (Lag.) Simonk. linsenap
distichon Hordeum vulgare ssp. distichon (L.) Körn.
divergens Acer cappadocicum ssp. divergens (Pax) A.E.Murray spretlönn
divergens Campanula sibirica ssp. divergens (Willd.) Nyman storblommig stäppklocka
domingensis Melocactus intortus ssp. domingensis Areces
dorisiae Gymnocalycium pflanzii ssp. dorisiae Amerhauser
douglasii Acer glabrum ssp. douglasii (Hook.) Wesm. kaskadlönn
dracunculoides Galatella sedifolia ssp. dracunculoides (Lam.) Greuter
drenowskianus Dianthus gracilis ssp. drenowskianus (Rchb.f.) Strid
droebachiensis Erigeron acris ssp. droebachiensis (O.F.Müll.) Arcang. kalbinka
dumetorum Mammillaria schiedeana ssp. dumetorum (J.A.Purpus) D.R.Hunt
dumetorum Rosa canina ssp. dumetorum (Thuill.) R.Keller & Gams hårig stenros
dunense Thalictrum minus ssp. dunense (Dumort.) Rouy & Foucaud
duracina Prunus avium ssp. duracina (L.) Schübl. & G.Martens bigarrå
durispina Mammillaria polythele ssp. durispina (Boed.) D.R.Hunt
durum Triticum aestivum ssp. durum (Desf.) Thell.
49  underarter