Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Slškten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
 a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   x   y   z 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
caesius Melocactus curvispinus ssp. caesius (H.L.Wendl.) N.P.Taylor
caespititia Myosotis palustris ssp. caespititia (DC.) E.Baumann
caespitosa Echinopsis maximiliana ssp. caespitosa (J.A.Purpus) M.Lowry
caespitosa Myosotis laxa ssp. caespitosa (Schultz) Nordh. sumpförgätmigej
caespitosus Senecio pyrenaicus ssp. caespitosus (Brot.) Franco
caffra Sclerocarya birrea ssp. caffra (Sond.) Kokwaro marula
calcarea Sesleria caerulea ssp. calcarea Hegi
calcareum Sempervivum tectorum ssp. calcareum (Jord.) Rouy & E.G.Camus
californica Silene laciniata ssp. californica (Durand) J.K.Morton
californicum Acer negundo ssp. californicum (Torr. & A.Gray) Wesm. kalifornisk asklönn
californicum Hordeum brachyantherum ssp. californicum (Covas & Stebbins) Bothmer & al. kaliforniakorn
calipensis Coryphantha pallida ssp. calipensis (D.M.Arias & al.) Dicht & A.Lüthy
caloxanthum Rhododendron campylocarpum ssp. caloxanthum (Balf.f. & Farrer) D.F.Chamb. burmesisk guldrododendron
calycina Primula glaucescens ssp. calycina (Duby) Pax
calycotrichum Lepidium hirtum ssp. calycotrichum (Kunze) Thell.
campaniflora Clematis viticella ssp. campaniflora (Brot.) O.Bolòs & Vigo klockklematis
campanulatum Polemonium caeruleum ssp. campanulatum Th.Fr.
campestris Brassica rapa ssp. campestris (L.) A.R.Clapham åkerkål
camptotricha Mammillaria decipiens ssp. camptotricha (Dams) D.R.Hunt vit spenkaktus
camtschatica Achillea alpina ssp. camtschatica (Heimerl) Kitam. kamtjatkaröllika
camtschatica Achillea sibirica ssp. camtschatica Heimerl
cana Centaurea triumfetti ssp. cana (Sm.) Dostál
canadensis Artemisia campestris ssp. canadensis (Michx.) Scoggan
canadensis Iris setosa ssp. canadensis (Foster) auct.
canariensis Hedera helix ssp. canariensis (Willd.) Cout.
candicans Artemisia ludoviciana ssp. candicans (Rydb.) D.D.Keck bredbladig vitmalört
candida Nymphaea alba ssp. candida (C.Presl & J.Presl) Korsh. nordnäckros
candidum Erythronium grandiflorum ssp. candidum Piper
canescens Antennaria alpina ssp. canescens (Lange) Chmiel. grå fjällkattfot
canus Aster sedifolius ssp. canus (Waldst. & Kit.) Merxm.
canus Pleiospilos compactus ssp. canus (Haw.) H.E.K.Hartmann & Liede
capax Narcissus triandrus ssp. capax (Salisb.) D.A.Webb
capensis Mentha longifolia ssp. capensis (Thunb.) Briq.
capillata Festuca ovina ssp. capillata (Lam.) Schinz & R.Keller
capitata Ipomopsis spicata ssp. capitata (A.Gray) V.E.Grant
capitata Tephroseris integrifolia ssp. capitata (Wahlenb.) B.Nord.
capitatus Senecio integrifolius ssp. capitatus (Wahlenb.) Cufod.
cappadocicus Crocus kotschyanus ssp. cappadocicus B.Mathew
caprifolium Rudgea parquioides ssp. caprifolium (Zahlbr.) Zappi jasminrudgea
cardenasianum Gymnocalycium spegazzinii ssp. cardenasianum (F.Ritter) R.Kiesling & Metzing boliviansk kamklotkaktus
carinthiacum Sedum atratum ssp. carinthiacum (Pacher) D.A.Webb
carneum Pelargonium auritum ssp. carneum (Harv.) J.J.A.van der Walt
carneum Tanacetum coccineum ssp. carneum (M.Bieb.) Grierson
carniolica Campanula thyrsoides ssp. carniolica (Sünd.) Podlech slovensk svavelklocka
carniolica Jacobaea incana ssp. carniolica Willd.) B.Nord. & Greuter
carniolicum Lilium pyrenaicum ssp. carniolicum (W.D.J.Koch) V.A.Matthews
carniolicus Astragalus vesicarius ssp. carniolicus (A.Kern.) Chater slovensk blåsvedel
carniolicus Senecio incanus ssp. carniolicus (Willd.) Braun-Blanq.
carota Daucus carota ssp. carota   vildmorot
carpathicum Leucojum vernum ssp. carpathicum (Sims) K.Richt.
carpatica Anthemis cretica ssp. carpatica (Willd.) Grierson silverkulla
carpatica Anthyllis vulneraria ssp. carpatica (Pant.) Nyman stor getväppling
carthaliniae Iris spuria ssp. carthaliniae (Fomin) B.Mathew
cartilaginea Achillea ptarmica ssp. cartilaginea (Rchb.) Heimerl
cartilaginea Saxifraga paniculata ssp. cartilaginea (Willd.) D.A.Webb kaukasisk silverbräcka
catalaunica Saxifraga callosa ssp. catalaunica (Boiss.) D.A.Webb
catalaunica Saxifraga lantoscana ssp. catalaunica Engl.
caucasica Arabis alpina ssp. caucasica (Schltdl.) Briq.
caucasica Asperula taurina ssp. caucasica (Pobed.) Ehrend.
caucasica Campanula glomerata ssp. caucasica (Schult.) Ogan. kaukasisk toppklocka
caucasica Scilla siberica ssp. caucasica (Miscz.) Mordak kaukasisk blåstjärna
caucasica Tilia dasystyla ssp. caucasica (V.Engl.) Pigott kaukasuslind
caucasicum Asarum europaeum ssp. caucasicum (Duch.) Soó kaukasisk hasselört
caucasicum Cyclamen coum ssp. caucasicum (K.Koch) O.Schwartz kaukasisk dvärgcyklamen
caucasicum Sempervivum tectorum ssp. caucasicum (Boiss.) Berger
caulescens Carlina acaulis ssp. caulescens (Lam.) Schübl. & G.Martens stjälksilvertistel
cazorlensis Aquilegia pyrenaica ssp. cazorlensis (Heywood) Pereda & Laínz cazorla-akleja
cengialti Iris pallida ssp. cengialti (A.Kern.) Foster
cephallenica Campanula garganica ssp. cephallenica (Feer) Hayek kefalonisk klocka
ceratophylloides Leucanthemum atratum ssp. ceratophylloides (All.) Horvatic
ceratophylloides Leucanthemum coronopifolium ssp. ceratophylloides (All.) Vogt & Greuter
cerulea Sambucus nigra ssp. cerulea (Raf.) Bolli blåfläder
cervicornis Saxifraga pedemontana ssp. cervicornis (Viv.) Engl.
cevennensis Pulmonaria longifolia ssp. cevennensis Bolliger cevennerlungört
chacoana Echinopsis rhodotricha ssp. chacoana (Schütz) P.J.Braun & Esteves
chaffeyi Escobaria dasyacantha ssp. chaffeyi (Britton & Rose) N.P.Taylor fintaggig escobaria
chamaecyparissus Diphasiastrum complanatum ssp. chamaecyparissus (Mutel) Celak.
chamaecyparissus Lycopodium complanatum ssp. chamaecyparissus (Mutel) Celak.
chameunum Rhododendron saluenense ssp. chameunum Balf.f. & Forrest liten snöalpros
chamissonis Campanula dasyantha ssp. chamissonis (Fed.) Viktorov aleuterklocka
chamissonis Potentilla nivea ssp. chamissonis (Hultén) Hiitonen
cheiranthifolia Andryala glandulosa ssp. cheiranthifolia (L'Hér.) Greuter
chicamochae Melocactus schatzlii ssp. chicamochae Fern.Alonso & Xhonneux
chinensis Brassica campestris ssp. chinensis (L.) Makino
chinensis Brassica rapa ssp. chinensis (L.) Hanelt
chinensis Narcissus tazetta ssp. chinensis (M.Roem.) Masamura & Yanagih.
chionaea Paronychia kapela ssp. chionaea (Boiss.) Borhidi
chionocephala Mammillaria formosa ssp. chionocephala (J.A.Purpus) D.R.Hunt
chloranthus Echinocereus viridiflorus ssp. chloranthus (Engelm.) N.P.Taylor gulgrön kägelkaktus
chryseus Haageocereus pseudomelanostele ssp. chryseus D.R.Hunt
chrysocraspeda Potentilla aurea ssp. chrysocraspeda (Lehm.) Nyman kaukasisk fingerört
ciliata Primula auricula ssp. ciliata (W.D.J.Koch) Lüdi
cineraria Senecio bicolor ssp. cineraria (DC.) Chater
cinerea Androsace vitaliana ssp. cinerea (Sünd.) Kress
cinerea Anthemis cretica ssp. cinerea (Pancic) Oberpr. & Greuter
cinereus Carduus pycnocephalus ssp. cinereus (M.Bieb.) P.H.Davis
cinnabarinus Disocactus speciosus ssp. cinnabarinus (Weing.) Ralf Bauer
cinnamomeum Rhododendron arboreum ssp. cinnamomeum (Lindl.) Tagg
cintiensis Rebutia fidana ssp. cintiensis (Cárdenas) D.R.Hunt
cintiensis Weingartia fidana ssp. cintiensis (Cárdenas) D.R.Hunt
circassica Daphne sericea ssp. circassica (Pobed.) Halda kaukasisk sidentibast
clandestina Mcneillia graminifolia ssp. clandestina (Port.) Dillenb. & Kaderiet
clandestina Minuartia graminifolia ssp. clandestina (Port.) Mattf.
clavata Eriosyce subgibbosa ssp. clavata (K.Schum.) Katt. klubbtrattkaktus
claviceps Parodia schumanniana ssp. claviceps (F.Ritter) Hofacker & P.J.Braun klubbsydkaktus
clavifolius Adromischus cristatus ssp. clavifolius (Haw.) Toelken klubbadromiskus
cleiostoma Cerinthe minor ssp. cleiostoma (Boiss. & Sprun.) Selvi & Cecchi
clementei Minuartia rupestris ssp. clementei (Huter) Greuter & Burdet
clusiana Achillea atrata ssp. clusiana (Tausch) Heimerl
clusii Gentiana acaulis ssp. clusii (E.P.Perrier & Songeon) Douin
coccinea Dactylorhiza incarnata ssp. coccinea (Pugsley) Soó
coerulea Nepeta nuda ssp. coerulea (Sol.) O.Bolòs & Vigo
coerulea Salix alba ssp. coerulea (Sm.) Rech.f.
coerulescens Lithospermum arvense ssp. coerulescens auct.
coimasensis Eriosyce senilis ssp. coimasensis (F.Ritter) Katt.
colademono Cleistocactus winteri ssp. colademono D.R.Hunt
colchicum Epimedium pinnatum ssp. colchicum (Boiss.) N.Busch guldgul sockblomma
collina Myosotis arvensis ssp. collina auct.
collina Polygala vulgaris ssp. collina (Rchb.) Borbás backjungfrulin
coloratus Ferocactus gracilis ssp. coloratus (H.E.Gates) N.P.Taylor
columna-alba Copiapoa cinerea ssp. columna-alba (F.Ritter) D.R.Hunt
columnae Primula veris ssp. columnae (Ten.) Lüdi
commutata Festuca rubra ssp. commutata Gaudin tuvsvingel
commutatum Phleum alpinum ssp. commutatum (Gaudin) K.Richt.
commutatus Bromus mollis ssp. commutatus (Schrad.) Lilja
compactum Dendrobium bigibbum ssp. compactum hort.
compactum Triticum aestivum ssp. compactum (Host) Mac Key
condensata Minuartia recurva ssp. condensata (C.Presl) Greuter & Burdet
conferta Juniperus rigida ssp. conferta (Parl.) Kitam. strand-en
confertiflorum Aconitum anthora ssp. confertiflorum (DC.) Vorosch.
confinis Antennaria rosea ssp. confinis (Greene) R.J.Bayer
confusa Adenophora stricta ssp. confusa (Nannf.) D.Y.Hong stor kragklocka
confusa Luzula arcuata ssp. confusa (Lindeb.) O.C.Dahl
congesta Luzula multiflora ssp. congesta (Thuill.) Arcang.
contortum Sisymbrium austriacum ssp. contortum (Cav.) Rouy & Foucaud
cooperi Crassula exilis ssp. cooperi (Regel) Toelken tuvkrassula
cordata Vicia sativa ssp. cordata (Hoppe) Batt.
coreana Sambucus williamsii ssp. coreana (Nakai) M.L.Samutina koreansk svartfläder
coriacea Senna artemisioides ssp. coriacea (Benth.) Randell
coriifolia Paeonia daurica ssp. coriifolia (Rupr.) D.Y.Hong
coriifolia Rosa dumalis ssp. coriifolia (Fr.) P.Fourn. hårig nyponros
costae Campanula patula ssp. costae (Willk.) Nyman
covillei Ferocactus emoryi ssp. covillei (Britton & Rose) D.R.Hunt & Dimmitt
crassifolia Hakea pandanicarpa ssp. crassifolia (Meisn.) R.M.Barker
crassifolium Verbascum thapsus ssp. crassifolium (Lam. & DC.) Murb.
crassihamatus Sclerocactus uncinatus ssp. crassihamatus (Britton & Rose) N.P.Taylor grov haksklerokaktus
crassispina Agave salmiana ssp. crassispina (L.H.Bailey) Gentry
crassum Rhododendron maddenii ssp. crassum (Franch.) Cullen burmesisk jättealpros
cretica Alcea biennis ssp. cretica (Weinm.) Valdés
cretica Sorbus aria ssp. cretica (Lindl.) Holmboe
crewei Crocus biflorus ssp. crewei (Hook.f.) B.Mathew
crinita Anemone narcissiflora ssp. crinita (Juz.) Kitag. sibirisk narcissanemon
crinitum Taeniatherum caput-medusae ssp. crinitum (Schreb.) Melderis
crispa Alnus alnobetula ssp. crispa (Aiton) Raus amerikansk björkal
crispa Alnus viridis ssp. crispa (Aiton) Turrill
crispata Primula capitata ssp. crispata (Balf.f. & W.W.Sm.) W.W.Sm. & Forrest
crispula Quercus mongolica ssp. crispula (Blume) Menitsky japansk mongol-ek
croatica Aubrieta columnae ssp. croatica (Schott & al.) Maff.
croceum Lilium bulbiferum ssp. croceum (Chaix) Schinz & R.Keller
croceus Cortinarius cinnamomeus ssp. croceus (Schaeff.) Sacc.
cruenta Dactylorhiza incarnata ssp. cruenta (O.F.Müll.) P.D.Sell blodnycklar
cruentus Amaranthus hybridus ssp. cruentus (L.) Thell.
cuneata Dodonaea viscosa ssp. cuneata (Sm.) J.G.West
cuneifolia Meliosma dilleniifolia ssp. cuneifolia (Franch.) Beusekom
cupaniana Anthemis punctata ssp. cupaniana (Nyman) R.Fern.
cupanii Euphorbia pithyusa ssp. cupanii (Bertol.) Radcl.-Sm.
curtisii Viola tricolor ssp. curtisii (E.Forst.) Syme klittviol
cusickii Corydalis caseana ssp. cusickii (S.Watson) G.B.Ownbey
cylindrica Vigna unguiculata ssp. cylindrica (L.) Verdc.
cylindricus Echinocereus viridiflorus ssp. cylindricus (Engelm.) N.P.Taylor
cylindricus Senecio talinoides ssp. cylindricus (A.Berger) G.D.Rowley
cymosa Saxifraga pedemontana ssp. cymosa Engl.
czerepanovii Betula pubescens ssp. czerepanovii (N.I.Orlova) Hämet-Ahti
173  underarter