Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Släkten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
 a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   x   y   z 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
badius Cyperus longus ssp. badius (Desf.) Bonnier & Layens
baileyi Echinocereus reichenbachii ssp. baileyi (Rose) N.P.Taylor oklahomakägelkaktus
balansae Crocus olivieri ssp. balansae (Maw) B.Mathew
balbisii Primula auricula ssp. balbisii (Lehm.) Nyman
balcanica Gentiana verna ssp. balcanica N.M.Pritch.
balcanica Vinca major ssp. balcanica (Pénzes) Ko˛uharov & Petrova
balearica Sanguisorba minor ssp. balearica (Nyman) Munoz Garm. & C.Navarro vingpimpinell
balsamitoides Tanacetum balsamita ssp. balsamitoides (Sch.Bip.) Grierson kamferblad
balsasensis Armatocereus rauhii ssp. balsasensis (F.Ritter) Ostolaza
baltica Gentianella campestris ssp. baltica (Murb.) Á.Löve & D.Löve kustgentiana
balticus Juncus arcticus ssp. balticus (Willd.) Hyl.
bambusiphila Mammillaria xaltianguensis ssp. bambusiphila (Repp.) D.R.Hunt
banatica Paeonia officinalis ssp. banatica (Rochel) Soó banatpion
banaticus Dianthus giganteus ssp. banaticus (Heuff.) Tutin
barklyi Ceropegia africana ssp. barklyi (Hook.f.) Bruyns vriden knölranka
baudotii Ranunculus peltatus ssp. baudotii (Godr.) C.D.K.Cook vitstjälksmöja
baxteriana Mammillaria petrophila ssp. baxteriana (H.E.Gates) D.R.Hunt
beauverdiana Campanula stevenii ssp. beauverdiana Rech.f. & Schiman-Czeika kurdisk ängsklocka
beckiana Campanula baumgartenii ssp. beckiana (Hayek) Podlech österrikisk baumgartenklocka
bella Hoya lanceolata ssp. bella (Hook.) D.H.Kent liten porslinsblomma
bella Lithops karasmontana ssp. bella (N.E.Br.) D.T.Cole
bella Mammillaria nunezii ssp. bella (Backeb.) D.R.Hunt vit glasvårtkaktus
bellidifolia Globularia cordifolia ssp. bellidifolia (Ten.) Hayek
bergamia Citrus x aurantium ssp. bergamia (Risso) Wight & Arn.
bertolonii Phleum pratense ssp. bertolonii (DC.) Bornm.
besenginica Campanula bellidifolia ssp. besenginica (Fomin) Viktorov granitklocka
bessarabicus Aster amellus ssp. bessarabicus (Rchb.) Soó
betonicoides Phyteuma pyrenaicum ssp. betonicoides Rich.Schulz
betulifolium Acer stachyophyllum ssp. betulifolium (Maxim.) P.C.DeJong småbladig snårlönn
bicolor Narcissus pseudonarcissus ssp. bicolor (L.) Baker tvåfärgad påsklilja
bicornis Matthiola longipetala ssp. bicornis (Sibth. & Sm.) P.W.Ball grekisk lövkoja
bicostata Eucalyptus globulus ssp. bicostata (Maiden & al.) J.B.Kirkp
biebersteiniana Campanula tridentata ssp. biebersteiniana (Schult.) Ogan liten bägarklocka
biebersteinii Astrantia major ssp. biebersteinii (Trautv.) I. Grint.
bilotii Asplenium obovatum ssp. bilotii (F.W.Schultz) O.Bolòs & al.
bipinnatifidum Pelargonium suburbanum ssp. bipinnatifidum (Harv.) C.Boucher
biseriata Adenandra villosa ssp. biseriata (H.L.Wendl.) Strid
blandus Dianthus plumarius ssp. blandus (Rchb.) Hayek
blauuwiana Parodia concinna ssp. blauuwiana (Vliet) Hofacker
bohemica Pulsatilla pratensis ssp. bohemica Skalický
boissieri Kernera saxatilis ssp. boissieri (Reut.) Nyman
bolaensis Thelocactus bicolor ssp. bolaensis (Runge) Doweld
bommeljei Parodia tabularis ssp. bommeljei (Vliet) Hofacker
bonatzii Echinocereus pamanesiorum ssp. bonatzii (R.C.Roemer) R.C.Roemer
bonatzii Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. bonatzii (G.Frank) Panar.
bonduellei Limonium sinuatum ssp. bonduellei (T.Lestib.) Sauvage & Vindt gulrisp
booleanus Turbinicarpus subterraneus ssp. booleanus (G.S.Hinton) D.R.Hunt
boomianus Discocactus zehntneri ssp. boomianus (Buining & Brederoo) N.P.Taylor & Zappi fintaggigt nattklot
boreale Rhododendron nivale ssp. boreale Philipson & Philipson nordalpros
borealis Hakea lorea ssp. borealis W.R.Barker
borealis Prunus padus ssp. borealis (A.Blytt) Cajander nordhägg
borealis Salix myrsinifolia ssp. borealis (Fr.) Hyl. sätervide
borealis Scorzoneroides autumnalis ssp. borealis (Ball) Greuter svart höstfibbla
boreoatlantica Elytrigia juncea ssp. boreoatlantica (Simonet & Guin.) Hyl.
bornmuelleriana Abies nordmanniana ssp. bornmuelleriana (Mattf.) Coode & Cullen bornmüllergran
boroei Fumaria muralis ssp. boroei (Jord.) Pugsley kystjordrök
borthii Gymnocalycium gibbosum ssp. borthii (H.Till ) G.J.Charles
bottnica Artemisia campestris ssp. bottnica Kindb. bottnisk malört
boyce-thompsonii Echinocereus fasciculatus ssp. boyce-thompsonii (Orcutt) N.P.Taylor
brachyanthum Gymnocalycium monvillei ssp. brachyanthum (Gürke) H.Till
brachyanthus Dianthus pungens ssp. brachyanthus (Boiss.) M.Bernal
brachyanthus Dianthus subacaulis ssp. brachyanthus (Boiss.) P.Fourn.
brachyanthus Penstemon procerus ssp. brachyanthus (Pennell) D.D.Keck
brachypetalum Thlaspi alpestre ssp. brachypetalum (Jord.) Thell.
brachypetalum Thlaspi caerulescens ssp. brachypetalum (Jord.) O.Bolòs & al.
brachyphyllum Colchicum szovitsii ssp. brachyphyllum (Boiss. & Hausskn.) K.Perss.
brandegei Corydalis caseana ssp. brandegei (S.Watson) G.B.Ownbey
brasiliensis Notocactus mammulosus ssp. brasiliensis hort.
brasiliensis Parodia mammulosa ssp. brasiliensis (Havlicek) Hofacker
brevicaulis Hornungia alpina ssp. brevicaulis (Spreng.) O.Appel
brevicaulis Pritzelago alpina ssp. brevicaulis (Spreng.) Greuter & Burdet
brevicylindricus Coleocephalocereus aureus ssp. brevicylindricus (Buining) P.J.Braun
brevifolia Cedrus libani ssp. brevifolia (Hook.f.) Meikle cypernceder
brevifolia Ferula communis ssp. brevifolia (Schult.) Dobignard
brigantiaca Androsace adfinis ssp. brigantiaca (Jord. & Fourr.) Kress vit kuddviva
brigantiaca Androsace carnea ssp. brigantiaca (Jord. & Fourr.) I.K.Ferguson
britannicus Thymus praecox ssp. britannicus (Ronniger) Holub islandstimjan
brittonii Phlox subulata ssp. brittonii (Small) Wherry
broteroi Quercus faginea ssp. broteroi (Cout.) A.Camus marockansk ek
brotheri Primula matthioli ssp. brotheri (R.Knuth) Kovt.
bryoides Saxifraga aspera ssp. bryoides (L.) Engl. & Irmsch.
buderiana Avonia recurvata ssp. buderiana (Schönland) G.Will.
bulbilifer Ranunculus ficaria ssp. bulbilifer Lambinon
bulbosum Arrhenatherum elatius ssp. bulbosum (Willd.) Schübl. & G.Martens pärlhavre
bulgarica Micromeria dalmatica ssp. bulgarica (Velen.) Guinea
bulgaricum Nectaroscordum siculum ssp. bulgaricum (Janka) Stearn
bullata Bidens tripartita ssp. bullata (L.) Rouy
bumamma Coryphantha elephantidens ssp. bumamma (Ehrenb.) Dicht & A.Lüthy
burnatii Sempervivum montanum ssp. burnatii Hayek stor bergtaklök
byzantinum Arum italicum ssp. byzantinum (Blume) Nyman
byzantinus Galanthus plicatus ssp. byzantinus (Baker) D.A.Webb
byzantinus Gladiolus communis ssp. byzantinus (Mill.) A.Ham. tätblommig sabellilja
92  underarter