Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Slškten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
 a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   x   y   z 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
albertiana Picea glauca ssp. albertiana (S.Br.) P.Schmidt albertagran
altaica Campanula stevenii ssp. altaica (Ledeb.) Fed. altaj-ängsklocka
amana Fritillaria hermonis ssp. amana Rix amanus-klocklilja
affine Equisetum hyemale ssp. affine (Engelm.) Calder & Roy L.Taylor amerikansk skavfräken
armena Scilla siberica ssp. armena (Grossh.) Mordak armenisk blåstjärna
armena Pulsatilla albana ssp. armena (Boiss.) N.Busch armenisk klocksippa
atticus Crocus sieberi ssp. atticus (Boiss. & Orph.) B.Mathew attikakrokus
azorica Prunus lusitanica ssp. azorica (Mouill.) Franco azorisk lagerhägg
aeruginosum Rhododendron campanulatum ssp. aeruginosum (Hook.f.) D.F.Chamb. daggblå klockrododendron
amaliae Aquilegia ottonis ssp. amaliae (Boiss.) Strid drottningakleja
aristatus Hyssopus officinalis ssp. aristatus (Godr.) Nyman dvärgisop
alpinum Leontopodium nivale ssp. alpinum (Cass.) Greuter edelweiss
alpestris Alopecurus pratensis ssp. alpestris (Wahlenb.) Selander fjällkavle
abietina Campanula patula ssp. abietina (Griseb. & Schenk) Simonk. flerårig ängsklocka
auerswaldii Hornungia alpina ssp. auerswaldii (Willk.) O.Appel gemskrassing
apodectum Rhododendron dichroanthum ssp. apodectum (Balf.f. & W.W.Sm.) Cowan glänsande orangerododendron
aurita Adenophora stricta ssp. aurita (Franch.) D.Y.Hong & S.Ge grå kragklocka
apiifolia Pulsatilla alpina ssp. apiifolia (Scop.) Nyman gul alpsippa
ainae Corydalis schanginii ssp. ainae Lidén gul porslinsnunneört
aureispinus Haageocereus pseudomelanostele ssp. aureispinus (Rauh & Backeb.) Ostolaza gul rostpelarkaktus
aureus Narcissus tazetta ssp. aureus (Loisel.) Baker gul tazett
aureum Bupleurum longifolium ssp. aureum (Fisch.) Soó guldharört
aureiflora Rebutia einsteinii ssp. aureiflora (Backeb.) Hjertson guldkranskaktus
aurantiaca Fenestraria rhopalophylla ssp. aurantiaca (N.E.Br.) H.E.K.Hartmann gult fönsterblad
atrofuscus Juncus gerardi ssp. atrofuscus (Rupr.) Printz ishavståg
aidzuense Acer tataricum ssp. aidzuense (Franch.) P.C.de Jong japansk ginnalalönn
azurea Corydalis fumariifolia ssp. azurea Lidén & Zetterl. japansk nunneört
asiatica Mertensia maritima ssp. asiatica Takeda japansk ostronört
asiaticum Empetrum nigrum ssp. asiaticum (H.Ito) Kuvajev japanskt kråkbär
altissima Melissa officinalis ssp. altissima (Sm.) Arcang. jättemeliss
arundinacea Molinia caerulea ssp. arundinacea (Schrank) H.K.G.Paul jättetåtel
affinis Campanula speciosa ssp. affinis (Schult.) Font Quer katalansk mariaklocka
allionii Sempervivum globiferum ssp. allionii (Jord. & Fourr.) 't Hart & Bleij klottaklök
albosinensis Betula utilis ssp. albosinensis (Burkill) Ashburner & McAllister kopparbjörk
alpinum Linum perenne ssp. alpinum (Jacq.) Ockendon kryplin
alpestris Solidago virgaurea ssp. alpestris (Waldst. & Kit.) Gremli lappgullris
acorrugatum Gymnocalycium castellanosii ssp. acorrugatum (J.G.Lamb.) G.J.Charles liten igelkottsklotkaktus
amplum Acer longipes ssp. amplum (Rehder) de Jong liten spetslönn
aucheri Campanula saxifraga ssp. aucheri (A.DC.) Ogan. mattklocka
alpigena Poa pratensis ssp. alpigena (Blytt) Hiitonen nordgröe
achirasense Gymnocalycium monvillei ssp. achirasense (H.Till) H.Till näckrosklotkaktus
abyssinica Crambe hispanica ssp. abyssinica (R.E.Fr.) Prina oljekål
anguina Trichosanthes cucumerina ssp. anguina (L.) Greb. ormgurka
argentatum Lamium galeobdolon ssp. argentatum (Smejkal) J.Duvign. praktgulplister
abchasicus Helleborus orientalis ssp. abchasicus (A.Braun) B.Mathew röd julros
arenicola Rumex acetosella ssp. arenicola Elven sandsyra
arenarium Sempervivum globiferum ssp. arenarium (W.D.J.Koch) 't Hart & Bleij sandtaklök
argentea Salix repens ssp. argentea (Sm.) E.G. & A.Camus sandvide
africana Antiaris toxicaria ssp. africana (Engl.) C.C.Berg savann-antiaris
aizoon Achillea ageratifolia ssp. aizoon (Griseb.) Heimel smalbladig balsamröllika
angustifolia Poa pratensis ssp. angustifolia (L.) Dumort. smalgröe
albula Artemisia ludoviciana ssp. albula (Wooton) D.D.Keck småbladig vitmalört
ambigua Malva thuringiaca ssp. ambigua (DC.) Valdés spetsmalva
altum Erysimum cheiranthoides ssp. altum Ahti storkårel
asperispina Escobaria missouriensis ssp. asperispina (Boed.) N.P.Taylor sydlig plattescobaria
austriacum Viscum album ssp. austriacum (Wiesb.) Vollm. tallmistel
arietina Paeonia mascula ssp. arietina (G.Anderson) Cullen & Heywood turkisk korallpion
albiflorus Crocus vernus ssp. albiflorus (Schult.) Asch. & Graebn. vit vårkrokus
alba Silene latifolia ssp. alba (Mill.) Greuter & Burdet vitblära
apterus Rhinanthus angustifolius ssp. apterus (Fr.) Soó åkerskallra
abietis Viscum album ssp. abietis (Wiesb.) Janch. ädelgransmistel
arenarium Thalictrum minus ssp. arenarium (Butcher) A.R.Clapham äkta kustruta
australis Tulipa sylvestris ssp. australis (Link) Pamp. ängstulpan
austriaca Soldanella minima ssp. austriaca (Vierh.) Lüdi österrikisk alpklocka
abbreviatum Arisaema flavum ssp. abbreviatum (Schott) J.Murata
abchasica Betonica nivea ssp. abchasica (Grossh.) Krestovsk.
abrotanifolia Gilia capitata ssp. abrotanifolia (Greene) V.E.Grant
acanthocladus Haageocereus pseudomelanostele ssp. acanthocladus (Rauh & Backeb.) Ostolaza
acaulis Primula veris ssp. acaulis (L.) auct.
acutifolia Crassula tetragona ssp. acutifolia (Lam.) Toelken
acutifolia Salix daphnoides ssp. acutifolia (Willd.) Ahlfv.
adamii Crocus biflorus ssp. adamii (Gay) B.Mathew
aegilopoides Pseudoroegneria strigosa ssp. aegilopoides (Drobow) Á.Löve
aerocarpa Eriosyce napina ssp. aerocarpa (F.Ritter) Ferryman
affinis Diplocyclos palmatus ssp. affinis (Endl.) P.S.Greene
ageratoides Aster trinervius ssp. ageratoides (Turcz.) Grierson
agnetae Parodia concinna ssp. agnetae (Vliet) Hofacker
alatum Solanum luteum ssp. alatum (Moench) Dostál
albanica Athamanta macedonica ssp. albanica (Alston & Sandwith) Tutin
albicolumnaris Frailea pygmaea ssp. albicolumnaris (F.Ritter) Hofacker
albulus Hyacinthus orientalis ssp. albulus (Jord.) Nyman
alexandri Crocus biflorus ssp. alexandri (Velen.) B.Mathew
allionii Jovibarba globifera ssp. allionii (Jord. & Fourr.) J.Parn.
allionii Sempervivum hirtum ssp. allionii (Jord. & Fourr.) Soó
allionii Sinapis arvensis ssp. allionii (Jacq.) Baillarg.
alpestre Helianthemum oelandicum ssp. alpestre (Jacq.) Breistr.
alpestris Centaurea scabiosa ssp. alpestris (Hegetschw.) Nyman
alpestris Dianthus superbus ssp. alpestris Celak.
alpestris Festuca varia ssp. alpestris (Roem. & Schult.) Hack.
alpina Armeria maritima ssp. alpina (Willd.) P.Silva
alpina Carex buxbaumii ssp. alpina (Hartm.) Liro
alpina Cystopteris fragilis ssp. alpina (Lam.) Hartm.
alpina Juniperus communis ssp. alpina (Sm.) Celak.
alpinum Heracleum sphondylium ssp. alpinum (L.) Bonnier & Layens
alpinum Laburnum vulgare ssp. alpinum auct.
alpinum Sempervivum tectorum ssp. alpinum (Griseb. & Schenk) Wettst.
altaica Primula matthioli ssp. altaica (Losinsk.) Kovt.
altaicum Erythronium sibiricum ssp. altaicum Ruk?ans
alvinii Micranthocereus polyanthus ssp. alvinii M.Machado & Hofacker
alyssum Camelina sativa ssp. alyssum (Mill.) Hegi & Em.Schmid
amabilis Arenaria tetraquetra ssp. amabilis (Bory) H.Lindb.
amara Citrus x aurantium ssp. amara (L.) Engl.
amaryllidifolia Eucomis autumnalis ssp. amaryllidifolia (Baker) Reyneke
ambigens Eremurus stenophyllus ssp. ambigens (Vved.) Wendelbo
ambigua Lavatera thuringiaca ssp. ambigua (DC.) Nyman
amblyophyllum Allium platyspathum ssp. amblyophyllum (Kar. & Kir.) N.Friesen
amethystina Jasione crispa ssp. amethystina (Lag. & Rodr.) Tutin
amethystinus Melocactus bahiensis ssp. amethystinus (Buining & Brederoo) N.P.Taylor
amplexicaule Maianthemum racemosum ssp. amplexicaule (Nutt.) LaFrankie
amplum Acer cappadocicum ssp. amplum (Rehder) A.E.Murray
amurensis Syringa reticulata ssp. amurensis (Rupr.) P.S.Green & M.C.Chang
ancestrale Secale cereale ssp. ancestrale Zhuk.
andersonii Aster alpigenus ssp. andersonii (A.Gray) Onno
andersonii Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. andersonii Mosco
andigenum Solanum tuberosum ssp. andigenum (Juz. & Bukasov) Hawkes
andina Armeria maritima ssp. andina (Boiss.) D.M.Moore & B.Yates
angelensis Mammillaria dioica ssp. angelensis (R.T.Craig) D.R.Hunt
angelesiae Frailea mammifera ssp. angelesiae R.Kiesling & Metzing
anglica Cochlearia officinalis ssp. anglica (L.) Asch. & Graebn.
angustiflora Silene furcata ssp. angustiflora auct. non (Rupr.) Walters
angustifolia Gentiana acaulis ssp. angustifolia (Vill.) Nyman
angustifolium Melandrium furcatum ssp. angustifolium auct. non (Rupr.) Hultén
angustitepalum Allium jesdianum ssp. angustitepalum (Wendelbo) F.O.Khass. & R.M.Fritsch
anhweiense Rhododendron maculiferum ssp. anhweiense (E.H.Wilson) D.F.Chamb.
anserinus Agaricus personatus ssp. anserinus (Fr.) auct.
apennina Primula pedemontana ssp. apennina (Widmer) Kress
apenninus Edraianthus graminifolius ssp. apenninus Lakusic
apiifolia Anemone alpina ssp. apiifolia (Scop.) O.Bolòs & Vigo
appressum Linum suffruticosum ssp. appressum (Caball.) Rivas Mart.
apterus Rhinanthus serotinus ssp. apterus (Fr.) Hyl.
arachnoidea Jurinea consanguinea ssp. arachnoidea (Bunge) Kozuharov
aramberri Mammillaria winterae ssp. aramberri D.R.Hunt
araneispinus Discocactus zehntneri ssp. araneispinus (Buining & Brederoo) P.J.Braun & Esteves
arcticus Thymus praecox ssp. arcticus (Durand) Jalas
arcticus Thymus serpyllum ssp. arcticus (Durand) Hyl.
arenaria Jovibarba globifera ssp. arenaria (W.D.J.Koch) J.Parn.
arenaria Salix repens ssp. arenaria (L.) Hiitonen
aretioides Facchinia cherlerioides ssp. aretioides (J.Gay) Dillenb. & Kadereit
argentatum Lamiastrum galeobdolon ssp. argentatum (Smejkal) Stace
argenteus Thelocactus conothelos ssp. argenteus (Glass & R.A.Foster) Glass
argentinense Gymnocalycium pflanzii ssp. argentinense H.Till & W.Till
argolica Fritillaria rhodocanakis ssp. argolica Zaharof
arguta Actaea rubra ssp. arguta (Nutt.) Hultén
arida Monardella nana ssp. arida (H.M.Hall) Abrams
arizonica Abies lasiocarpa ssp. arizonica (Merriam) A.E.Murray
armata Centaurea urvillei ssp. armata Wagenitz
armata Eriosyce curvispina ssp. armata (F.Ritter) Katt.
armatus Echinocereus reichenbachii ssp. armatus (Poselg.) N.P.Taylor
arvense Pisum sativum ssp. arvense (L.) Asch. & Graebn.
arvensis Ononis spinosa ssp. arvensis (L.) Greuter & Burdet
asper Sonchus oleraceus ssp. asper (L.) Ehrh.
asperum Taeniatherum caput-medusae ssp. asperum (Simonk.) Melderis
atacamensis Copiapoa calderana ssp. atacamensis (Middled.) D.R.Hunt
aterrima Carex atrata ssp. aterrima (Hoppe) Hartm.
atlantica Cedrus libani ssp. atlantica (Endl.) Batt. & Trab.
atriplicifolia Nolana paradoxa ssp. atriplicifolia (D.Don) Mesa
atropurpurea Lychnis viscaria ssp. atropurpurea (Griseb.) Chater
atropurpurea Tephroseris integrifolia ssp. atropurpurea (Ledeb.) B.Nord.
atropurpureus Senecio integrifolius ssp. atropurpureus (Ledeb.) Cufod.
atrorubens Dianthus carthusianorum ssp. atrorubens (All.) Pers.
atrorubens Encyclia diota ssp. atrorubens (Rolfe) Dressler & G.E.Pollard
atrorubens Helleborus dumetorum ssp. atrorubens (Waldst. & Kit.) Merxm. & Podlech
atroviridis Eriosyce crispa ssp. atroviridis (F.Ritter) Katt.
atroviridis Eriosyce eriosyzoides ssp. atroviridis (F.Ritter) Ferryman
attica Iris pumila ssp. attica (Boiss. & Heldr.) K.Richt.
atticum Erysimum pusillum ssp. atticum (Boiss.) P.W.Ball
aucheri Campanula bellidifolia ssp. aucheri (A.DC.) Viktorov
auerswaldii Hutchinsia alpina ssp. auerswaldii (Willk.) Nyman
auerswaldii Pritzelago alpina ssp. auerswaldii (Willk.) Greuter & Burdet
aurantiaca Tephroseris integrifolia ssp. aurantiaca (Willd.) B.Nord.
aurantiacum Erysimum sylvestre ssp. aurantiacum (Leyb.) P.W.Ball
aurantiacus Eremurus stenophyllus ssp. aurantiacus (Baker) Wendelbo
aureispina Mammillaria rekoi ssp. aureispina (A.B.Lau) D.R.Hunt
auriculata Cerinthe minor ssp. auriculata (Ten.) Domac
aurigans Celmisia semicordata ssp. aurigans Given
australe Heracleum sphondylium ssp. australe (Hartm.) Ahlfv.
australe Myoporum boninense ssp. australe Chinnock
australiense Jasminum simplicifolium ssp. australiense P.S.Green
australis Alstroemeria presliana ssp. australis Ehr.Bayer
austriaca Pulsatilla alpina ssp. austriaca Schwegler
austriaca Sorbus mougeotii ssp. austriaca (Beck) Hedl.
181  underarter