Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Slškten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
 a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   x   y   z 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
arizonica Abies lasiocarpa ssp. arizonica (Merriam) A.E.Murray
amplum Acer cappadocicum ssp. amplum (Rehder) A.E.Murray
amplum Acer longipes ssp. amplum (Rehder) de Jong liten spetslönn
aidzuense Acer tataricum ssp. aidzuense (Franch.) P.C.de Jong japansk ginnalalönn
aizoon Achillea ageratifolia ssp. aizoon (Griseb.) Heimel smalbladig balsamröllika
arguta Actaea rubra ssp. arguta (Nutt.) Hultén
aurita Adenophora stricta ssp. aurita (Franch.) D.Y.Hong & S.Ge grå kragklocka
anserinus Agaricus personatus ssp. anserinus (Fr.) auct.
angustitepalum Allium jesdianum ssp. angustitepalum (Wendelbo) F.O.Khass. & R.M.Fritsch
amblyophyllum Allium platyspathum ssp. amblyophyllum (Kar. & Kir.) N.Friesen
alpestris Alopecurus pratensis ssp. alpestris (Wahlenb.) Selander fjällkavle
australis Alstroemeria presliana ssp. australis Ehr.Bayer
apiifolia Anemone alpina ssp. apiifolia (Scop.) O.Bolòs & Vigo
africana Antiaris toxicaria ssp. africana (Engl.) C.C.Berg savann-antiaris
amaliae Aquilegia ottonis ssp. amaliae (Boiss.) Strid drottningakleja
amabilis Arenaria tetraquetra ssp. amabilis (Bory) H.Lindb.
abbreviatum Arisaema flavum ssp. abbreviatum (Schott) J.Murata
alpina Armeria maritima ssp. alpina (Willd.) P.Silva
andina Armeria maritima ssp. andina (Boiss.) D.M.Moore & B.Yates
albula Artemisia ludoviciana ssp. albula (Wooton) D.D.Keck småbladig vitmalört
andersonii Aster alpigenus ssp. andersonii (A.Gray) Onno
ageratoides Aster trinervius ssp. ageratoides (Turcz.) Grierson
albanica Athamanta macedonica ssp. albanica (Alston & Sandwith) Tutin
abchasica Betonica nivea ssp. abchasica (Grossh.) Krestovsk.
albosinensis Betula utilis ssp. albosinensis (Burkill) Ashburner & McAllister kopparbjörk
aureum Bupleurum longifolium ssp. aureum (Fisch.) Soó guldharört
alyssum Camelina sativa ssp. alyssum (Mill.) Hegi & Em.Schmid
aucheri Campanula bellidifolia ssp. aucheri (A.DC.) Viktorov
abietina Campanula patula ssp. abietina (Griseb. & Schenk) Simonk. flerårig ängsklocka
aucheri Campanula saxifraga ssp. aucheri (A.DC.) Ogan. mattklocka
affinis Campanula speciosa ssp. affinis (Schult.) Font Quer katalansk mariaklocka
altaica Campanula stevenii ssp. altaica (Ledeb.) Fed. altaj-ängsklocka
aterrima Carex atrata ssp. aterrima (Hoppe) Hartm.
alpina Carex buxbaumii ssp. alpina (Hartm.) Liro
atlantica Cedrus libani ssp. atlantica (Endl.) Batt. & Trab.
aurigans Celmisia semicordata ssp. aurigans Given
alpestris Centaurea scabiosa ssp. alpestris (Hegetschw.) Nyman
armata Centaurea urvillei ssp. armata Wagenitz
auriculata Cerinthe minor ssp. auriculata (Ten.) Domac
amara Citrus x aurantium ssp. amara (L.) Engl.
anglica Cochlearia officinalis ssp. anglica (L.) Asch. & Graebn.
atacamensis Copiapoa calderana ssp. atacamensis (Middled.) D.R.Hunt
azurea Corydalis fumariifolia ssp. azurea Lidén & Zetterl. japansk nunneört
ainae Corydalis schanginii ssp. ainae Lidén gul porslinsnunneört
abyssinica Crambe hispanica ssp. abyssinica (R.E.Fr.) Prina oljekål
acutifolia Crassula tetragona ssp. acutifolia (Lam.) Toelken
adamii Crocus biflorus ssp. adamii (Gay) B.Mathew
alexandri Crocus biflorus ssp. alexandri (Velen.) B.Mathew
atticus Crocus sieberi ssp. atticus (Boiss. & Orph.) B.Mathew attikakrokus
albiflorus Crocus vernus ssp. albiflorus (Schult.) Asch. & Graebn. vit vårkrokus
alpina Cystopteris fragilis ssp. alpina (Lam.) Hartm.
atrorubens Dianthus carthusianorum ssp. atrorubens (All.) Pers.
alpestris Dianthus superbus ssp. alpestris Celak.
affinis Diplocyclos palmatus ssp. affinis (Endl.) P.S.Greene
araneispinus Discocactus zehntneri ssp. araneispinus (Buining & Brederoo) P.J.Braun & Esteves
armatus Echinocereus reichenbachii ssp. armatus (Poselg.) N.P.Taylor
apenninus Edraianthus graminifolius ssp. apenninus Lakusic
asiaticum Empetrum nigrum ssp. asiaticum (H.Ito) Kuvajev japanskt kråkbär
atrorubens Encyclia diota ssp. atrorubens (Rolfe) Dressler & G.E.Pollard
affine Equisetum hyemale ssp. affine (Engelm.) Calder & Roy L.Taylor amerikansk skavfräken
ambigens Eremurus stenophyllus ssp. ambigens (Vved.) Wendelbo
aurantiacus Eremurus stenophyllus ssp. aurantiacus (Baker) Wendelbo
atroviridis Eriosyce crispa ssp. atroviridis (F.Ritter) Katt.
armata Eriosyce curvispina ssp. armata (F.Ritter) Katt.
atroviridis Eriosyce eriosyzoides ssp. atroviridis (F.Ritter) Ferryman
aerocarpa Eriosyce napina ssp. aerocarpa (F.Ritter) Ferryman
altum Erysimum cheiranthoides ssp. altum Ahti storkårel
atticum Erysimum pusillum ssp. atticum (Boiss.) P.W.Ball
aurantiacum Erysimum sylvestre ssp. aurantiacum (Leyb.) P.W.Ball
altaicum Erythronium sibiricum ssp. altaicum Ruk?ans
asperispina Escobaria missouriensis ssp. asperispina (Boed.) N.P.Taylor sydlig plattescobaria
amaryllidifolia Eucomis autumnalis ssp. amaryllidifolia (Baker) Reyneke
aretioides Facchinia cherlerioides ssp. aretioides (J.Gay) Dillenb. & Kadereit
aurantiaca Fenestraria rhopalophylla ssp. aurantiaca (N.E.Br.) H.E.K.Hartmann gult fönsterblad
alpestris Festuca varia ssp. alpestris (Roem. & Schult.) Hack.
angelesiae Frailea mammifera ssp. angelesiae R.Kiesling & Metzing
albicolumnaris Frailea pygmaea ssp. albicolumnaris (F.Ritter) Hofacker
amana Fritillaria hermonis ssp. amana Rix amanus-klocklilja
argolica Fritillaria rhodocanakis ssp. argolica Zaharof
angustifolia Gentiana acaulis ssp. angustifolia (Vill.) Nyman
abrotanifolia Gilia capitata ssp. abrotanifolia (Greene) V.E.Grant
acorrugatum Gymnocalycium castellanosii ssp. acorrugatum (J.G.Lamb.) G.J.Charles liten igelkottsklotkaktus
achirasense Gymnocalycium monvillei ssp. achirasense (H.Till) H.Till näckrosklotkaktus
argentinense Gymnocalycium pflanzii ssp. argentinense H.Till & W.Till
acanthocladus Haageocereus pseudomelanostele ssp. acanthocladus (Rauh & Backeb.) Ostolaza
aureispinus Haageocereus pseudomelanostele ssp. aureispinus (Rauh & Backeb.) Ostolaza gul rostpelarkaktus
alpestre Helianthemum oelandicum ssp. alpestre (Jacq.) Breistr.
atrorubens Helleborus dumetorum ssp. atrorubens (Waldst. & Kit.) Merxm. & Podlech
abchasicus Helleborus orientalis ssp. abchasicus (A.Braun) B.Mathew röd julros
alpinum Heracleum sphondylium ssp. alpinum (L.) Bonnier & Layens
australe Heracleum sphondylium ssp. australe (Hartm.) Ahlfv.
auerswaldii Hornungia alpina ssp. auerswaldii (Willk.) O.Appel gemskrassing
auerswaldii Hutchinsia alpina ssp. auerswaldii (Willk.) Nyman
albulus Hyacinthus orientalis ssp. albulus (Jord.) Nyman
aristatus Hyssopus officinalis ssp. aristatus (Godr.) Nyman dvärgisop
attica Iris pumila ssp. attica (Boiss. & Heldr.) K.Richt.
amethystina Jasione crispa ssp. amethystina (Lag. & Rodr.) Tutin
australiense Jasminum simplicifolium ssp. australiense P.S.Green
allionii Jovibarba globifera ssp. allionii (Jord. & Fourr.) J.Parn.
arenaria Jovibarba globifera ssp. arenaria (W.D.J.Koch) J.Parn.
atrofuscus Juncus gerardi ssp. atrofuscus (Rupr.) Printz ishavståg
alpina Juniperus communis ssp. alpina (Sm.) Celak.
arachnoidea Jurinea consanguinea ssp. arachnoidea (Bunge) Kozuharov
alpinum Laburnum vulgare ssp. alpinum auct.
argentatum Lamiastrum galeobdolon ssp. argentatum (Smejkal) Stace
argentatum Lamium galeobdolon ssp. argentatum (Smejkal) J.Duvign. praktgulplister
ambigua Lavatera thuringiaca ssp. ambigua (DC.) Nyman
alpinum Leontopodium nivale ssp. alpinum (Cass.) Greuter edelweiss
alpinum Linum perenne ssp. alpinum (Jacq.) Ockendon kryplin
appressum Linum suffruticosum ssp. appressum (Caball.) Rivas Mart.
atropurpurea Lychnis viscaria ssp. atropurpurea (Griseb.) Chater
amplexicaule Maianthemum racemosum ssp. amplexicaule (Nutt.) LaFrankie
ambigua Malva thuringiaca ssp. ambigua (DC.) Valdés spetsmalva
angelensis Mammillaria dioica ssp. angelensis (R.T.Craig) D.R.Hunt
aureispina Mammillaria rekoi ssp. aureispina (A.B.Lau) D.R.Hunt
aramberri Mammillaria winterae ssp. aramberri D.R.Hunt
angustifolium Melandrium furcatum ssp. angustifolium auct. non (Rupr.) Hultén
altissima Melissa officinalis ssp. altissima (Sm.) Arcang. jättemeliss
amethystinus Melocactus bahiensis ssp. amethystinus (Buining & Brederoo) N.P.Taylor
asiatica Mertensia maritima ssp. asiatica Takeda japansk ostronört
alvinii Micranthocereus polyanthus ssp. alvinii M.Machado & Hofacker
arundinacea Molinia caerulea ssp. arundinacea (Schrank) H.K.G.Paul jättetåtel
arida Monardella nana ssp. arida (H.M.Hall) Abrams
australe Myoporum boninense ssp. australe Chinnock
aureus Narcissus tazetta ssp. aureus (Loisel.) Baker gul tazett
atriplicifolia Nolana paradoxa ssp. atriplicifolia (D.Don) Mesa
arvensis Ononis spinosa ssp. arvensis (L.) Greuter & Burdet
arietina Paeonia mascula ssp. arietina (G.Anderson) Cullen & Heywood turkisk korallpion
agnetae Parodia concinna ssp. agnetae (Vliet) Hofacker
albertiana Picea glauca ssp. albertiana (S.Br.) P.Schmidt albertagran
arvense Pisum sativum ssp. arvense (L.) Asch. & Graebn.
alpigena Poa pratensis ssp. alpigena (Blytt) Hiitonen nordgröe
angustifolia Poa pratensis ssp. angustifolia (L.) Dumort. smalgröe
altaica Primula matthioli ssp. altaica (Losinsk.) Kovt.
apennina Primula pedemontana ssp. apennina (Widmer) Kress
acaulis Primula veris ssp. acaulis (L.) auct.
auerswaldii Pritzelago alpina ssp. auerswaldii (Willk.) Greuter & Burdet
azorica Prunus lusitanica ssp. azorica (Mouill.) Franco azorisk lagerhägg
aegilopoides Pseudoroegneria strigosa ssp. aegilopoides (Drobow) Á.Löve
armena Pulsatilla albana ssp. armena (Boiss.) N.Busch armenisk klocksippa
apiifolia Pulsatilla alpina ssp. apiifolia (Scop.) Nyman gul alpsippa
austriaca Pulsatilla alpina ssp. austriaca Schwegler
aureiflora Rebutia einsteinii ssp. aureiflora (Backeb.) Hjertson guldkranskaktus
apterus Rhinanthus angustifolius ssp. apterus (Fr.) Soó åkerskallra
apterus Rhinanthus serotinus ssp. apterus (Fr.) Hyl.
aeruginosum Rhododendron campanulatum ssp. aeruginosum (Hook.f.) D.F.Chamb. daggblå klockrododendron
apodectum Rhododendron dichroanthum ssp. apodectum (Balf.f. & W.W.Sm.) Cowan glänsande orangerododendron
anhweiense Rhododendron maculiferum ssp. anhweiense (E.H.Wilson) D.F.Chamb.
arenicola Rumex acetosella ssp. arenicola Elven sandsyra
acutifolia Salix daphnoides ssp. acutifolia (Willd.) Ahlfv.
arenaria Salix repens ssp. arenaria (L.) Hiitonen
argentea Salix repens ssp. argentea (Sm.) E.G. & A.Camus sandvide
armena Scilla siberica ssp. armena (Grossh.) Mordak armenisk blåstjärna
ancestrale Secale cereale ssp. ancestrale Zhuk.
allionii Sempervivum globiferum ssp. allionii (Jord. & Fourr.) 't Hart & Bleij klottaklök
arenarium Sempervivum globiferum ssp. arenarium (W.D.J.Koch) 't Hart & Bleij sandtaklök
allionii Sempervivum hirtum ssp. allionii (Jord. & Fourr.) Soó
alpinum Sempervivum tectorum ssp. alpinum (Griseb. & Schenk) Wettst.
atropurpureus Senecio integrifolius ssp. atropurpureus (Ledeb.) Cufod.
angustiflora Silene furcata ssp. angustiflora auct. non (Rupr.) Walters
alba Silene latifolia ssp. alba (Mill.) Greuter & Burdet vitblära
allionii Sinapis arvensis ssp. allionii (Jacq.) Baillarg.
alatum Solanum luteum ssp. alatum (Moench) Dostál
andigenum Solanum tuberosum ssp. andigenum (Juz. & Bukasov) Hawkes
austriaca Soldanella minima ssp. austriaca (Vierh.) Lüdi österrikisk alpklocka
alpestris Solidago virgaurea ssp. alpestris (Waldst. & Kit.) Gremli lappgullris
asper Sonchus oleraceus ssp. asper (L.) Ehrh.
austriaca Sorbus mougeotii ssp. austriaca (Beck) Hedl.
amurensis Syringa reticulata ssp. amurensis (Rupr.) P.S.Green & M.C.Chang
asperum Taeniatherum caput-medusae ssp. asperum (Simonk.) Melderis
atropurpurea Tephroseris integrifolia ssp. atropurpurea (Ledeb.) B.Nord.
aurantiaca Tephroseris integrifolia ssp. aurantiaca (Willd.) B.Nord.
arenarium Thalictrum minus ssp. arenarium (Butcher) A.R.Clapham äkta kustruta
argenteus Thelocactus conothelos ssp. argenteus (Glass & R.A.Foster) Glass
arcticus Thymus praecox ssp. arcticus (Durand) Jalas
arcticus Thymus serpyllum ssp. arcticus (Durand) Hyl.
anguina Trichosanthes cucumerina ssp. anguina (L.) Greb. ormgurka
australis Tulipa sylvestris ssp. australis (Link) Pamp. ängstulpan
andersonii Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. andersonii Mosco
abietis Viscum album ssp. abietis (Wiesb.) Janch. ädelgransmistel
austriacum Viscum album ssp. austriacum (Wiesb.) Vollm. tallmistel
181  underarter