Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Slškten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
 a   b   c   d   e   f   g   h   i   j   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   x   y   z 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
aureispina Mammillaria rekoi ssp. aureispina (A.B.Lau) D.R.Hunt
abchasicus Helleborus orientalis ssp. abchasicus (A.Braun) B.Mathew röd julros
aucheri Campanula saxifraga ssp. aucheri (A.DC.) Ogan. mattklocka
aucheri Campanula bellidifolia ssp. aucheri (A.DC.) Viktorov
andersonii Aster alpigenus ssp. andersonii (A.Gray) Onno
altum Erysimum cheiranthoides ssp. altum Ahti storkårel
atrorubens Dianthus carthusianorum ssp. atrorubens (All.) Pers.
albanica Athamanta macedonica ssp. albanica (Alston & Sandwith) Tutin
alpinum Laburnum vulgare ssp. alpinum auct.
angustifolium Melandrium furcatum ssp. angustifolium auct. non (Rupr.) Hultén
angustiflora Silene furcata ssp. angustiflora auct. non (Rupr.) Walters
aureiflora Rebutia einsteinii ssp. aureiflora (Backeb.) Hjertson guldkranskaktus
amaryllidifolia Eucomis autumnalis ssp. amaryllidifolia (Baker) Reyneke
aurantiacus Eremurus stenophyllus ssp. aurantiacus (Baker) Wendelbo
apodectum Rhododendron dichroanthum ssp. apodectum (Balf.f. & W.W.Sm.) Cowan glänsande orangerododendron
austriaca Sorbus mougeotii ssp. austriaca (Beck) Hedl.
alpigena Poa pratensis ssp. alpigena (Blytt) Hiitonen nordgröe
asperispina Escobaria missouriensis ssp. asperispina (Boed.) N.P.Taylor sydlig plattescobaria
attica Iris pumila ssp. attica (Boiss. & Heldr.) K.Richt.
atticus Crocus sieberi ssp. atticus (Boiss. & Orph.) B.Mathew attikakrokus
andina Armeria maritima ssp. andina (Boiss.) D.M.Moore & B.Yates
armena Pulsatilla albana ssp. armena (Boiss.) N.Busch armenisk klocksippa
atticum Erysimum pusillum ssp. atticum (Boiss.) P.W.Ball
amaliae Aquilegia ottonis ssp. amaliae (Boiss.) Strid drottningakleja
amabilis Arenaria tetraquetra ssp. amabilis (Bory) H.Lindb.
amethystinus Melocactus bahiensis ssp. amethystinus (Buining & Brederoo) N.P.Taylor
araneispinus Discocactus zehntneri ssp. araneispinus (Buining & Brederoo) P.J.Braun & Esteves
arachnoidea Jurinea consanguinea ssp. arachnoidea (Bunge) Kozuharov
albosinensis Betula utilis ssp. albosinensis (Burkill) Ashburner & McAllister kopparbjörk
arenarium Thalictrum minus ssp. arenarium (Butcher) A.R.Clapham äkta kustruta
appressum Linum suffruticosum ssp. appressum (Caball.) Rivas Mart.
alpinum Leontopodium nivale ssp. alpinum (Cass.) Greuter edelweiss
alpestris Dianthus superbus ssp. alpestris Celak.
australe Myoporum boninense ssp. australe Chinnock
atriplicifolia Nolana paradoxa ssp. atriplicifolia (D.Don) Mesa
aramberri Mammillaria winterae ssp. aramberri D.R.Hunt
ambigua Lavatera thuringiaca ssp. ambigua (DC.) Nyman
ambigua Malva thuringiaca ssp. ambigua (DC.) Valdés spetsmalva
aegilopoides Pseudoroegneria strigosa ssp. aegilopoides (Drobow) Á.Löve
arcticus Thymus serpyllum ssp. arcticus (Durand) Hyl.
arcticus Thymus praecox ssp. arcticus (Durand) Jalas
anhweiense Rhododendron maculiferum ssp. anhweiense (E.H.Wilson) D.F.Chamb.
australis Alstroemeria presliana ssp. australis Ehr.Bayer
arenicola Rumex acetosella ssp. arenicola Elven sandsyra
atlantica Cedrus libani ssp. atlantica (Endl.) Batt. & Trab.
affinis Diplocyclos palmatus ssp. affinis (Endl.) P.S.Greene
affine Equisetum hyemale ssp. affine (Engelm.) Calder & Roy L.Taylor amerikansk skavfräken
africana Antiaris toxicaria ssp. africana (Engl.) C.C.Berg savann-antiaris
aerocarpa Eriosyce napina ssp. aerocarpa (F.Ritter) Ferryman
atroviridis Eriosyce eriosyzoides ssp. atroviridis (F.Ritter) Ferryman
albicolumnaris Frailea pygmaea ssp. albicolumnaris (F.Ritter) Hofacker
armata Eriosyce curvispina ssp. armata (F.Ritter) Katt.
atroviridis Eriosyce crispa ssp. atroviridis (F.Ritter) Katt.
aureum Bupleurum longifolium ssp. aureum (Fisch.) Soó guldharört
anserinus Agaricus personatus ssp. anserinus (Fr.) auct.
apterus Rhinanthus serotinus ssp. apterus (Fr.) Hyl.
apterus Rhinanthus angustifolius ssp. apterus (Fr.) Soó åkerskallra
aurita Adenophora stricta ssp. aurita (Franch.) D.Y.Hong & S.Ge grå kragklocka
aidzuense Acer tataricum ssp. aidzuense (Franch.) P.C.de Jong japansk ginnalalönn
arietina Paeonia mascula ssp. arietina (G.Anderson) Cullen & Heywood turkisk korallpion
adamii Crocus biflorus ssp. adamii (Gay) B.Mathew
aurigans Celmisia semicordata ssp. aurigans Given
argenteus Thelocactus conothelos ssp. argenteus (Glass & R.A.Foster) Glass
aristatus Hyssopus officinalis ssp. aristatus (Godr.) Nyman dvärgisop
abrotanifolia Gilia capitata ssp. abrotanifolia (Greene) V.E.Grant
abietina Campanula patula ssp. abietina (Griseb. & Schenk) Simonk. flerårig ängsklocka
alpinum Sempervivum tectorum ssp. alpinum (Griseb. & Schenk) Wettst.
atropurpurea Lychnis viscaria ssp. atropurpurea (Griseb.) Chater
aizoon Achillea ageratifolia ssp. aizoon (Griseb.) Heimel smalbladig balsamröllika
abchasica Betonica nivea ssp. abchasica (Grossh.) Krestovsk.
armena Scilla siberica ssp. armena (Grossh.) Mordak armenisk blåstjärna
asiaticum Empetrum nigrum ssp. asiaticum (H.Ito) Kuvajev japanskt kråkbär
arida Monardella nana ssp. arida (H.M.Hall) Abrams
argentinense Gymnocalycium pflanzii ssp. argentinense H.Till & W.Till
achirasense Gymnocalycium monvillei ssp. achirasense (H.Till) H.Till näckrosklotkaktus
australe Heracleum sphondylium ssp. australe (Hartm.) Ahlfv.
alpina Carex buxbaumii ssp. alpina (Hartm.) Liro
alpestris Centaurea scabiosa ssp. alpestris (Hegetschw.) Nyman
aeruginosum Rhododendron campanulatum ssp. aeruginosum (Hook.f.) D.F.Chamb. daggblå klockrododendron
aterrima Carex atrata ssp. aterrima (Hoppe) Hartm.
acorrugatum Gymnocalycium castellanosii ssp. acorrugatum (J.G.Lamb.) G.J.Charles liten igelkottsklotkaktus
aretioides Facchinia cherlerioides ssp. aretioides (J.Gay) Dillenb. & Kadereit
allionii Sinapis arvensis ssp. allionii (Jacq.) Baillarg.
alpestre Helianthemum oelandicum ssp. alpestre (Jacq.) Breistr.
alpinum Linum perenne ssp. alpinum (Jacq.) Ockendon kryplin
allionii Jovibarba globifera ssp. allionii (Jord. & Fourr.) J.Parn.
allionii Sempervivum hirtum ssp. allionii (Jord. & Fourr.) Soó
allionii Sempervivum globiferum ssp. allionii (Jord. & Fourr.) 't Hart & Bleij klottaklök
albulus Hyacinthus orientalis ssp. albulus (Jord.) Nyman
andigenum Solanum tuberosum ssp. andigenum (Juz. & Bukasov) Hawkes
amblyophyllum Allium platyspathum ssp. amblyophyllum (Kar. & Kir.) N.Friesen
anglica Cochlearia officinalis ssp. anglica (L.) Asch. & Graebn.
arvense Pisum sativum ssp. arvense (L.) Asch. & Graebn.
acaulis Primula veris ssp. acaulis (L.) auct.
alpinum Heracleum sphondylium ssp. alpinum (L.) Bonnier & Layens
angustifolia Poa pratensis ssp. angustifolia (L.) Dumort. smalgröe
asper Sonchus oleraceus ssp. asper (L.) Ehrh.
amara Citrus x aurantium ssp. amara (L.) Engl.
anguina Trichosanthes cucumerina ssp. anguina (L.) Greb. ormgurka
arvensis Ononis spinosa ssp. arvensis (L.) Greuter & Burdet
arenaria Salix repens ssp. arenaria (L.) Hiitonen
amethystina Jasione crispa ssp. amethystina (Lag. & Rodr.) Tutin
apenninus Edraianthus graminifolius ssp. apenninus Lakusic
alpina Cystopteris fragilis ssp. alpina (Lam.) Hartm.
acutifolia Crassula tetragona ssp. acutifolia (Lam.) Toelken
atropurpurea Tephroseris integrifolia ssp. atropurpurea (Ledeb.) B.Nord.
atropurpureus Senecio integrifolius ssp. atropurpureus (Ledeb.) Cufod.
altaica Campanula stevenii ssp. altaica (Ledeb.) Fed. altaj-ängsklocka
aurantiacum Erysimum sylvestre ssp. aurantiacum (Leyb.) P.W.Ball
ainae Corydalis schanginii ssp. ainae Lidén gul porslinsnunneört
azurea Corydalis fumariifolia ssp. azurea Lidén & Zetterl. japansk nunneört
australis Tulipa sylvestris ssp. australis (Link) Pamp. ängstulpan
aureus Narcissus tazetta ssp. aureus (Loisel.) Baker gul tazett
altaica Primula matthioli ssp. altaica (Losinsk.) Kovt.
alvinii Micranthocereus polyanthus ssp. alvinii M.Machado & Hofacker
arizonica Abies lasiocarpa ssp. arizonica (Merriam) A.E.Murray
atacamensis Copiapoa calderana ssp. atacamensis (Middled.) D.R.Hunt
alba Silene latifolia ssp. alba (Mill.) Greuter & Burdet vitblära
alyssum Camelina sativa ssp. alyssum (Mill.) Hegi & Em.Schmid
alatum Solanum luteum ssp. alatum (Moench) Dostál
andersonii Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. andersonii Mosco
azorica Prunus lusitanica ssp. azorica (Mouill.) Franco azorisk lagerhägg
aurantiaca Fenestraria rhopalophylla ssp. aurantiaca (N.E.Br.) H.E.K.Hartmann gult fönsterblad
arguta Actaea rubra ssp. arguta (Nutt.) Hultén
amplexicaule Maianthemum racemosum ssp. amplexicaule (Nutt.) LaFrankie
australiense Jasminum simplicifolium ssp. australiense P.S.Green
armatus Echinocereus reichenbachii ssp. armatus (Poselg.) N.P.Taylor
abyssinica Crambe hispanica ssp. abyssinica (R.E.Fr.) Prina oljekål
angelesiae Frailea mammifera ssp. angelesiae R.Kiesling & Metzing
angelensis Mammillaria dioica ssp. angelensis (R.T.Craig) D.R.Hunt
acanthocladus Haageocereus pseudomelanostele ssp. acanthocladus (Rauh & Backeb.) Ostolaza
aureispinus Haageocereus pseudomelanostele ssp. aureispinus (Rauh & Backeb.) Ostolaza gul rostpelarkaktus
amplum Acer cappadocicum ssp. amplum (Rehder) A.E.Murray
amplum Acer longipes ssp. amplum (Rehder) de Jong liten spetslönn
amana Fritillaria hermonis ssp. amana Rix amanus-klocklilja
alpestris Festuca varia ssp. alpestris (Roem. & Schult.) Hack.
atrorubens Encyclia diota ssp. atrorubens (Rolfe) Dressler & G.E.Pollard
altaicum Erythronium sibiricum ssp. altaicum Ruk?ans
amurensis Syringa reticulata ssp. amurensis (Rupr.) P.S.Green & M.C.Chang
atrofuscus Juncus gerardi ssp. atrofuscus (Rupr.) Printz ishavståg
albertiana Picea glauca ssp. albertiana (S.Br.) P.Schmidt albertagran
abbreviatum Arisaema flavum ssp. abbreviatum (Schott) J.Murata
arundinacea Molinia caerulea ssp. arundinacea (Schrank) H.K.G.Paul jättetåtel
albiflorus Crocus vernus ssp. albiflorus (Schult.) Asch. & Graebn. vit vårkrokus
affinis Campanula speciosa ssp. affinis (Schult.) Font Quer katalansk mariaklocka
austriaca Pulsatilla alpina ssp. austriaca Schwegler
apiifolia Pulsatilla alpina ssp. apiifolia (Scop.) Nyman gul alpsippa
apiifolia Anemone alpina ssp. apiifolia (Scop.) O.Bolòs & Vigo
asperum Taeniatherum caput-medusae ssp. asperum (Simonk.) Melderis
altissima Melissa officinalis ssp. altissima (Sm.) Arcang. jättemeliss
alpina Juniperus communis ssp. alpina (Sm.) Celak.
argentea Salix repens ssp. argentea (Sm.) E.G. & A.Camus sandvide
argentatum Lamium galeobdolon ssp. argentatum (Smejkal) J.Duvign. praktgulplister
argentatum Lamiastrum galeobdolon ssp. argentatum (Smejkal) Stace
asiatica Mertensia maritima ssp. asiatica Takeda japansk ostronört
auriculata Cerinthe minor ssp. auriculata (Ten.) Domac
ageratoides Aster trinervius ssp. ageratoides (Turcz.) Grierson
arenaria Jovibarba globifera ssp. arenaria (W.D.J.Koch) J.Parn.
arenarium Sempervivum globiferum ssp. arenarium (W.D.J.Koch) 't Hart & Bleij sandtaklök
armata Centaurea urvillei ssp. armata Wagenitz
alpestris Alopecurus pratensis ssp. alpestris (Wahlenb.) Selander fjällkavle
alpestris Solidago virgaurea ssp. alpestris (Waldst. & Kit.) Gremli lappgullris
atrorubens Helleborus dumetorum ssp. atrorubens (Waldst. & Kit.) Merxm. & Podlech
alexandri Crocus biflorus ssp. alexandri (Velen.) B.Mathew
angustitepalum Allium jesdianum ssp. angustitepalum (Wendelbo) F.O.Khass. & R.M.Fritsch
apennina Primula pedemontana ssp. apennina (Widmer) Kress
austriaca Soldanella minima ssp. austriaca (Vierh.) Lüdi österrikisk alpklocka
abietis Viscum album ssp. abietis (Wiesb.) Janch. ädelgransmistel
austriacum Viscum album ssp. austriacum (Wiesb.) Vollm. tallmistel
angustifolia Gentiana acaulis ssp. angustifolia (Vill.) Nyman
acutifolia Salix daphnoides ssp. acutifolia (Willd.) Ahlfv.
aurantiaca Tephroseris integrifolia ssp. aurantiaca (Willd.) B.Nord.
alpina Armeria maritima ssp. alpina (Willd.) P.Silva
auerswaldii Pritzelago alpina ssp. auerswaldii (Willk.) Greuter & Burdet
auerswaldii Hutchinsia alpina ssp. auerswaldii (Willk.) Nyman
auerswaldii Hornungia alpina ssp. auerswaldii (Willk.) O.Appel gemskrassing
agnetae Parodia concinna ssp. agnetae (Vliet) Hofacker
albula Artemisia ludoviciana ssp. albula (Wooton) D.D.Keck småbladig vitmalört
ambigens Eremurus stenophyllus ssp. ambigens (Vved.) Wendelbo
argolica Fritillaria rhodocanakis ssp. argolica Zaharof
ancestrale Secale cereale ssp. ancestrale Zhuk.
181  underarter