Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Släkten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
     &   0   1   2   3   4   7   8   9   A   À   B   C   Ç   D   E   É   È   F   G   H   I   Í   Î   J   K   L   M   N   O   Ó   Ô   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Ü   Z   Å   Ä   Ö   Ø 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
Absalon Tulipa gesneriana (Rembrandt-Gruppen) 'Absalon' 1780
Aurea Nana Tagetes erecta 'Aurea Nana' 1850
Aurea Flore Pleno Tagetes patula 'Aurea Flore Pleno' 1852
Artus Tulipa gesneriana (Tidiga Enkelblommiga Gruppen) 'Artus' 1860
Askania Viola odorata 'Askania' 1908
Alfa Beta vulgaris (Fodersockerbeta-Gruppen) 'Alfa' 1910
Alpine Lake Iris (Pumila-Gruppen) 'Alpine Lake' A. & D. Willott 1980
April Tears Narcissus (Triandrus-Gruppen) 'April Tears' A. Gray före 1939
Alan Williams Lathyrus odoratus 'Alan Williams' A.J.Williams 1986
Adam Rosa (Odorata-Gruppen) 'Adam' Adam ca 1838
Aureomarginata Hosta elata 'Aureomarginata' AHS 1987
Albutt Blue Lathyrus odoratus 'Albutt Blue' Albutt 1999
Almand's Joy Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Almand's Joy' Almand 1968
Alba Grandiflora Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Alba Grandiflora' Arends
Alpha Phlox maculata 'Alpha' Arends 1912
Amanda Phlox x arendsii 'Amanda' Arends 1912
Amethyst Astilbe (Arendsii-Gruppen) 'Amethyst' Arends 1920
Alba Astilbe (Simplicifolia-Gruppen) 'Alba' Arends 1923
Albert Leo Schlageter Phlox paniculata 'Albert Leo Schlageter' Arends 1925
Anita Pfeifer Astilbe (Arendsii-Gruppen) 'Anita Pfeifer' Arends 1930
Atrorosea Astilbe (Simplicifolia-Gruppen) 'Atrorosea' Arends 1934
Aquarius Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Aquarius' Armstrong 1970
Apollo Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Apollo' Armstrong 1971
Arcturus Paeonia lactiflora 'Arcturus' Auten 1933
Aokii Hosta fortunei 'Aokii' Bailey/AHS - 1987
Arentine Arendsen Hyacinthus orientalis 'Arentine Arendsen' Bakker 1875
Arabella Fuchsia x hybrida 'Arabella' Banks 1866
America Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'America' Banning 1900
An-Jan Iris (Germanica-Gruppen) 'An-Jan' Bellagamba 1979
Arborea Tagetes patula 'Arborea' Benary 1931
Anna Marie Hyacinthus orientalis 'Anna Marie' Berbee pre 1949
Alte Liebe Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Alte Liebe' Berger 1974
Aspen Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Aspen' Bergerhoff 1994
Aristocrat Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Aristocrat' Bill 1926
Alexander Fleming Paeonia lactiflora 'Alexander Fleming' Blonk före 1950
About Town Iris (Germanica-Gruppen) 'About Town' Blyth 1996
Ancient Echoes Iris (Germanica-Gruppen) 'Ancient Echoes' Blyth 1997
Apollo Tagetes erecta 'Apollo' Bodger 1970
Aloha Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Aloha' Boerner 1949
Arlene Francis Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Arlene Francis' Boerner 1958
Americana Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Americana' Boerner 1961
Afterglow Lathyrus odoratus 'Afterglow' Bolton 1911
Agricola Lathyrus odoratus 'Agricola' Bolton 1913
Amanda Yale Paeonia lactiflora 'Amanda Yale' Brand 1907
Amsterdam Hyacinthus orientalis 'Amsterdam' Briejer 1933
Antagoniste Fuchsia x hybrida 'Antagoniste' Brittle 1857
Arctic Fancy Iris (Intermedia-Gruppen) 'Arctic Fancy' Brown 1964
Artistic Masterpiece Hemerocallis 'Artistic Masterpiece' Brown 1985
Apache Dahlia x pinnata (Fransblommiga Gruppen) 'Apache' Bruidegom
Apache Blauw Dahlia x pinnata (Fransblommiga Gruppen) 'Apache Blauw' Bruidegom
Arabeske Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Arabeske' Bruidegom 1943
Arnhem Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Arnhem' Bruidegom 1964
A. M. Mayne Pelargonium x hortorum 'A. M. Mayne' Brunat 1913
Alaska Tagetes erecta 'Alaska' Burpee 1961
Aureomarginata Fritillaria imperialis 'Aureomarginata' c:a 1665
Alexandriana Paeonia lactiflora 'Alexandriana' Calot 1856
Amabilis Paeonia lactiflora 'Amabilis' Calot 1856
Atrosanguinea Paeonia lactiflora 'Atrosanguinea' Calot 1858
Arthémise Paeonia lactiflora 'Arthémise' Calot 1861
Augustin d'Hour Paeonia lactiflora 'Augustin d'Hour' Calot 1867
Aroma Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Aroma' Cant & Sons 1931
Askwith Minnie Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Askwith Minnie' Cawkwell 2010
Alizes Iris (Germanica-Gruppen) 'Alizes' Cayeux 1991
Andalou Iris (Germanica-Gruppen) 'Andalou' Cayeux 1995
Astrid Cayeux Iris (Germanica-Gruppen) 'Astrid Cayeux' Cayeux 1995
Ann Howard Tripp Fuchsia x hybrida 'Ann Howard Tripp' Clark 1982
Alwin Fuchsia x hybrida 'Alwin' Clyne 1976
Abbeyfield Rose Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Abbeyfield Rose' Cocker 1984
Autumn Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Autumn ' Coddington 1931
Autumnale Fuchsia x hybrida 'Autumnale' Courcelles 1880
Ann Cousins Paeonia lactiflora 'Ann Cousins' Cousins 1946
Asa Gray Paeonia lactiflora 'Asa Gray' Crousse 1886
Avalanche Paeonia lactiflora 'Avalanche' Crousse 1886
Albert Crousse Paeonia lactiflora 'Albert Crousse' Crousse 1893
Air Warden Lathyrus odoratus 'Air Warden' Cullum 1942
Austrian Sky Iris (Pumila-Gruppen) 'Austrian Sky' Darby 1957
Amoena Iris (Germanica-Gruppen) 'Amoena' DC. 1812
Art Deco Fuchsia x hybrida 'Art Deco' de Graaff 1989
African Queen Lilium (Regale-Gruppen) 'African Queen' de Graaff c. 1958
Agate Pourpre Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Agate Pourpre' Delbard-Chabert 1967
Angkor Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Angkor' Delbard-Chabert 1967
Agéna Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Agéna' Delbard-Chabert 1970
Apogée Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Apogée' Delbard-Chabert 1970
Aurora Superba Fuchsia x hybrida 'Aurora Superba' Demay/Cannell före 1874
Adolphe Rousseau Paeonia lactiflora 'Adolphe Rousseau' Dessert & Méchin 1890
Aurore Paeonia lactiflora 'Aurore' Dessert 1904
Auguste Dessert Paeonia lactiflora 'Auguste Dessert' Dessert 1920
Alice Lindsell Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Alice Lindsell ' Dickson II 1902
Adinda Fuchsia (Triphylla-Gruppen) 'Adinda' Dijkstra 1955
Alfred Watkins Lathyrus odoratus 'Alfred Watkins' Dobbie 1915
Adeleide Lathyrus odoratus 'Adeleide' Dobbie 1917
Autumn Fire Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Autumn Fire' Dobbie 1960
Angel Guiméra Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Angel Guiméra' Dot 1926
Angelita Ruaix Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Angelita Ruaix' Dot 1940
Araceli Leyva Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Araceli Leyva' Dot 1940
Amazone Rosa (Odorata-Gruppen) 'Amazone' Ducher 1872
Anna Olivier Rosa (Odorata-Gruppen) 'Anna Olivier' Ducher 1872
Alexandre Pelletier Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Alexandre Pelletier' Duval 1879
Alsace-Lorraine Rosa (Remontant-Gruppen) 'Alsace-Lorraine' Duval 1879
Aphrodite Iris (Germanica-Gruppen) 'Aphrodite' Dykes 1922
Amber Iris (Germanica-Gruppen) 'Amber' Dykes 1924
Akbar Iris (Germanica-Gruppen) 'Akbar' Dykes 1927
Annie B. Gilroy Lathyrus odoratus 'Annie B. Gilroy' Eckford 1907
American Dream Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'American Dream' Eeuwijk 2002
Amélie Aubin Fuchsia x hybrida 'Amélie Aubin' Eggebrecht 1884
Albatross Narcissus x incomparabilis 'Albatross' Engleheart före 1891
Az Ap Iris (Intermedia-Gruppen) 'Az Ap' Ensminger 1979
Afternoon Delight Iris (Germanica-Gruppen) 'Afternoon Delight' Ernst 1983
ASCOT ('Tan01757') Rosa (Tehybrid-Gruppen) ascot ('Tan01757') Evers 2007
Altruist Narcissus x incomparabilis 'Altruist' F.E. Board 1965
Albomarginata Hosta undulata 'Albomarginata' F.Maek. 1936
Aureonebulosa Hosta tokudama 'Aureonebulosa' F.Maek. 1940
Aphrodite Hosta plantaginea 'Aphrodite' F.Maek.1940
Adrienne Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Adrienne' Fa Exclusive 2005
Abricoté Rosa (Odorata-Gruppen) 'Abricoté' Flon 1836
Alpheé Dubois Rosa (Remontant-Gruppen) 'Alpheé Dubois' Fontaine 1881
Adrenalin Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Adrenalin' Forever 2005
Asepala Rosa (Centifolia Muscosa-Gruppen) 'Asepala' Foulard 1837
Alva's Regalia Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Alva's Regalia' Frost 1965
AUDREY WILCOX ('Frywilrey') Rosa (Tehybrid-Gruppen) audrey wilcox ('Frywilrey') Fryers 1985
Adèle Courtois Rosa (Gallica-Gruppen) 'Adčle Courtois' före 1842
Aurea Flore Pleno Tagetes patula 'Aurea Flore Pleno' före 1844
Albion Crocus vernus 'Albion' före 1859
Aurantiaca Flore Pleno Tagetes patula 'Aurantiaca Flore Pleno' före 1879
Alupka Rosa (Noisette-Gruppen) 'Alupka' före 1900
Actaea Narcissus poeticus 'Actaea' G. Lubbe & Son före 1919
Accent Narcissus x incomparabilis 'Accent' G.E. Mitsch
Audubon Narcissus x incomparabilis 'Audubon' G.E. Mitsch 1965
Ardour Narcissus x incomparabilis 'Ardour' G.E. Mitsch före 1952
Alix Roussel Rosa (Odorata-Gruppen) 'Alix Roussel' Gamon 1908
Ami Quinard Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Ami Quinard' Gaujard 1927
Amoureuse Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Amoureuse' Gaujard 1960
Antigone Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Antigone' Gaujard 1969
Albino Dahlia x pinnata (Pompon-Gruppen) 'Albino' Geerlings 1949
Anna Cornelia Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Anna Cornelia' Geerlings 2012
Aloha Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Aloha' Geisert 1986
Alice de Rothschild Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Alice de Rothschild' Gemen & Bourg 1920
Aplomb Iris (Germanica-Gruppen) 'Aplomb' Ghio 1991
Alliance Franco-Russe Rosa (Odorata-Gruppen) 'Alliance Franco-Russe' Goinard 1899
Amélie Hoste Rosa (Remontant-Gruppen) 'Amélie Hoste' Gonod 1874
Anna de Besobrasoff Rosa (Remontant-Gruppen) 'Anna de Besobrasoff' Gonod 1878
Adélaïde de Meynot Rosa (Remontant-Gruppen) 'Adélaīde de Meynot' Gonod 1882
Argentea Iris pallida 'Argentea' Goos & Koenemann 1906
Assmannshausen Paeonia lactiflora 'Assmannshausen' Goos & Koenemann 1912
AC Dark Horse Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'AC Dark Horse' Greenway 2009
Apricot Silk Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Apricot Silk' Gregory 1965
Adrienne de Cardoville Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Adrienne de Cardoville' Guillot 1864
Adrienne Christophle Rosa (Odorata-Gruppen) 'Adrienne Christophle' Guillot 1869
Auguste Halem Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Auguste Halem' Guillot 1891
Abbé Bramerel Rosa (Remontant-Gruppen) 'Abbé Bramerel' Guillot et fils 1871
Anita Fuchsia x hybrida 'Anita' Götz 1989
Aureomarginata Hosta fortunei 'Aureomarginata' H.R.Wehrh. 1931
Admiral Hemerocallis 'Admiral' Hall 1955
Aglow Hemerocallis 'Aglow' Hall 1955
Adventuress Iris (Germanica-Gruppen) 'Adventuress' Hamblen 1984
April in Paris Lathyrus odoratus 'April in Paris' Hammett
Almost Black Lathyrus odoratus 'Almost Black' Hammett 1999
Arabian Nights Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Arabian Nights' Hartline 2006
Avalanche Fuchsia x hybrida 'Avalanche' Henderson 1869
Angie Fuchsia x hybrida 'Angie' Hendriks 1986
Aureomarginata Hosta ventricosa 'Aureomarginata' Hensen 1985
Ambassador Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Ambassador' Hjermind & Weiss 1930
Aphrodite Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Aphrodite' Hoffgaarde
Alice Hoffmann Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Alice Hoffmann' Hoffmann 1897
Alice Pelargonium x hortorum 'Alice' Holborow 1966
Allard Pierson Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Allard Pierson' Holland c. 1930-1940
Aureole Paeonia lactiflora 'Aureole' Hollis 1905
Alba Camassia leichtlinii 'Alba' hort.
Alba Rosa centifolia f. muscosa 'Alba' hort.
Atropurpurea Atriplex hortensis 'Atropurpurea' hort.
Aurea Picea orientalis 'Aurea' hort.
August Moon Hemerocallis 'August Moon' Howe 1969
Apple Cucurbita pepo (Prydnadspumpa-Gruppen) 'Apple' Hovey 1847
Aurea Hosta fortunei 'Aurea' Hyl. 1954
Anvil of Darkness Iris (Germanica-Gruppen) 'Anvil of Darkness' Innerst 1998
Ahoy Narcissus x incomparabilis 'Ahoy' J. Gerritsen & Son 1950
Ardwell Gem Viola x williamsii 'Ardwell Gem' J.Fraser
Apricot Whirl Narcissus x incomparabilis 'Apricot Whirl' J.Gerritsen & Son 2006
Acropolis Narcissus x incomparabilis 'Acropolis' J.L. Richardson 1955
Ascot Narcissus x incomparabilis 'Ascot' J.L. Richardson 1962
Arbar Narcissus x incomparabilis 'Arbar' J.L. Richardson före 1948
Antarctica Hyacinthus orientalis 'Antarctica' J.P. Verbruggen & Zn. 1997
Atlantic Hyacinthus orientalis 'Atlantic' Jac. Prins & Zn. 1986
Aurea Iris (Germanica-Gruppen) 'Aurea' Jacques 1830
All American Beauty Hemerocallis 'All American Beauty' Johnson 2004
Ambassador Fuchsia x hybrida 'Ambassador' Jones & Machodo 1962
Alison Patricia Fuchsia x hybrida 'Alison Patricia' Jones 1991
Albadura Anemone tomentosa 'Albadura' K.Foerster
Arnold Böcklin Delphinium (Belladonna-Gruppen) 'Arnold Böcklin' K.Foerster
Agnes Mary Kelway Tanacetum coccineum 'Agnes Mary Kelway' Kelway
Aphrodite Tanacetum coccineum 'Aphrodite' Kelway
Agnes Mary Kelway Paeonia lactiflora 'Agnes Mary Kelway' Kelway 1888
Andenken an Breslau Rosa (Wichurana-Gruppen) 'Andenken an Breslau' Kiese 1913
Anglian Fairy Lathyrus odoratus 'Anglian Fairy' King 1913
Attraction Lathyrus odoratus 'Attraction' King 1916
A la Mode Paeonia lactiflora 'A la Mode' Klehm 1981
Alley Cat Paeonia lactiflora 'Alley Cat' Klehm 1995
Angel Cheeks Paeonia lactiflora 'Angel Cheeks' Klehm före 1975
Alice Hoffman Fuchsia x hybrida 'Alice Hoffman' Klese 1911
American Sun Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'American Sun' Komen 2006
American Dawn Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'American Dawn' Komen 2007
Akita Dahlia x pinnata 'Akita' Konishi 1986
Ariko Zsaza Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Ariko Zsaza' Koot 2009
Adolf Kärger Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Adolf Kärger' Kordes 1918
Aenne Burda Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Aenne Burda' Kordes 1973
ANDALUSIEN ('Kordalu') Rosa (Floribunda-Gruppen) andalusien ('Kordalu') Kordes 1977
Ankori Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Ankori' Kordes 1982
AMARETTO ('Korlougel') Rosa (Storblommiga Klätterros-Gruppen) amaretto ('Korlougel') Kordes 2006
Aten Hemerocallis 'Aten' Kraus 1951
Atlas Hemerocallis 'Atlas' Kraus 1951
Anima Renata Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Anima Renata' Kreuzer 1977
Anne-Christine Paeonia lactiflora 'Anne-Christine' Krupke 1988
Alice Tiplady Gladiolus (Primulinus-Gruppen) 'Alice Tiplady' Kunderd 1915
Apeldoorn Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Apeldoorn' Laan Bros c. 1964
Anna de Diesbach Rosa (Remontant-Gruppen) 'Anna de Diesbach' Lacharme 1858
Alphonse Soupert Rosa (Remontant-Gruppen) 'Alphonse Soupert' Lacharme 1883
Auguste Mie Rosa (Remontant-Gruppen) 'Auguste Mie' Laffay 1851
Aurora Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Aurora' Laffay före 1836
Alsterufer Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Alsterufer' Lambert 1909
Arndt Rosa (Moschata-Gruppen) 'Arndt' Lambert 1913
Autumn Leaves Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Autumn Leaves' Lammerse 1969
Ambition Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Ambition' Lammerse 1980
American Heritage Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'American Heritage' Lammerts 1965
August Moon Hosta 'August Moon' Langfelder/Summers 1968
Augusta Godskesen Dianthus (Plumarius-Gruppen) 'Augusta Godskesen' Larsen före 1981
Amabilis Rosa (Odorata-Gruppen) 'Amabilis' Lartay 1857 /Touvais 1857
Aurora Nymphaea 'Aurora' Lat.-Marl. 1895
Arc-en-ciel Nymphaea 'Arc-en-ciel' Lat.-Marl. 1901
Attraction Nymphaea 'Attraction' Lat.-Marl. 1910
Agatäpple Malus domestica 'Agatäpple' Laurell 1841
Agnes Sorel Fuchsia x hybrida 'Agnes Sorel' Lemoine 1882
Admiration Pelargonium x hortorum 'Admiration' Lemoine 1892
Amazone Paeonia lactiflora 'Amazone' Lemoine 1899
Abbe Farges Fuchsia x hybrida 'Abbe Farges' Lemoine 1901
Antonin Mercier Phlox paniculata 'Antonin Mercier' Lemoine 1901
Alice Harding Paeonia lactiflora 'Alice Harding' Lemoine 1922
Argentine Paeonia lactiflora 'Argentine' Lemoine 1924
Alesia Paeonia lactiflora 'Alesia' Lemoine 1927
Alice Harding Paeonia x lemoinei 'Alice Harding' Lemoine 1935
Anemoneflora Alba Paeonia lactiflora 'Anemoneflora Alba' Lemon 1824
Albion Iris (Germanica-Gruppen) 'Albion' Lémon 1840
Amabilis Iris (Intermedia-Gruppen) 'Amabilis' Lémon 1840
Apollon Iris (Germanica-Gruppen) 'Apollon' Lémon 1840
Augustus Iris (Germanica-Gruppen) 'Augustus' Lémon 1840
Angelina Lauro Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Angelina Lauro' Lens 1968
ANDA ('Lenda') Rosa (Polyantha-Gruppen) anda ('Lenda') Lens 1980
Anne Letts Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Anne Letts' Letts 1954
Abraham Zimmermann Rosa (Remontant-Gruppen) 'Abraham Zimmermann' Lévêque 1879
Auguste Buchner Rosa (Remontant-Gruppen) 'Auguste Buchner' Levêque 1880
Avocat Duvivier Rosa (Remontant-Gruppen) 'Avocat Duvivier' Lévêque fils 1875
Antoine Mouton Rosa (Remontant-Gruppen) 'Antoine Mouton' Levet 1874
Anna Blanchon Rosa (Remontant-Gruppen) 'Anna Blanchon' Liabaud 1874
Alexandre Chomer Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Alexandre Chomer' Liabaud 1875
A. M. Ampère Rosa (Remontant-Gruppen) 'A. M. Ampčre' Liabaud 1881
Amiral Avellan Viola odorata 'Amiral Avellan' Lille
Angel Wings Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Angel Wings' Lindquist 1959
Autumn Sunset Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) 'Autumn Sunset' Love 1987
Amulet Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Amulet' Ludwig 1955
Amusing Dahlia x pinnata (Pompon-Gruppen) 'Amusing' Ludwig 1959
Authority Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Authority' Maarse 1960
Atomic Glow Fuchsia x hybrida 'Atomic Glow' Machado 1963
Acoma Iris (Germanica-Gruppen) 'Acoma' Magee 1990
Amanda Mahy Gladiolus (Nanus-Gruppen) 'Amanda Mahy' Mahy före 1940
Alexandrine Bachmeteff Rosa (Remontant-Gruppen) 'Alexandrine Bachmeteff' Margottin 1852
Anna Alexieff Rosa (Remontant-Gruppen) 'Anna Alexieff' Margottin 1858
APERITIF ('Macwairar') Rosa (Tehybrid-Gruppen) aperitif ('Macwairar') McGredy 1998
Alisha Jade Fuchsia x hybrida 'Alisha Jade' McManus 1999
Arianna Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Arianna' Meilland
Alsace Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Alsace' Meilland 1946
Altesse Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Altesse' Meilland 1950
Allegro Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Allegro' Meilland 1962
Anne Marie Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Anne Marie ' Meilland 1969
Ambassador Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Ambassador' Meilland 1977
Achievement Fuchsia x hybrida 'Achievement' Melville 1886
Ambossfunken Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Ambossfunken' Meyer 1961
Alexandr Balyasnikov Fuchsia x hybrida 'Alexandr Balyasnikov' Michiels 2008
Aspen Hemerocallis 'Aspen' Millikan 1981
Albopicta Hosta fortunei 'Albopicta' Miquel 1869
Aureomaculata Hosta ventricosa 'Aureomaculata' Miquel 1869
Attention Please Iris (Germanica-Gruppen) 'Attention Please' Mohr 1973
Amiral Gravina Rosa (Remontant-Gruppen) 'Amiral Gravina' Moreau & Robert 1860
Anicet Bourgeois Rosa (Remontant-Gruppen) 'Anicet Bourgeois' Moreau & Robert 1881
American Home Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'American Home' Morey 1960
Avon Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Avon' Morey 1961
Asta Ohn Lathyrus odoratus 'Asta Ohn' Morse 1909
Always Afternoon Hemerocallis 'Always Afternoon' Morss 1987
Avalon Narcissus x incomparabilis 'Avalon' Mrs H.K. Richardson
Axel of Denmark Fuchsia x hybrida 'Axel of Denmark' Muncaster 1997
Aurora Boreal Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Aurora Boreal' Munné 1935
Alphonse Karr Rosa (Odorata-Gruppen) 'Alphonse Karr' Nabonnand 1879
Alice Hamilton Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Alice Hamilton' Nabonnand 1903
Anna Jung Rosa (Odorata-Gruppen) 'Anna Jung' Nabonnand 1903
Albertina Fuchsia x hybrida 'Albertina' Netjes 1988
A. B. C. Nicholls Paeonia lactiflora 'A. B. C. Nicholls' Nicholls 1937
Aztec Paeonia lactiflora 'Aztec' Nicholls 1941
Amethyst Browallia viscosa 'Amethyst' nom. inval.
Aegina Rosa (Spinosissima-Gruppen) 'Aegina' okänd före 1817
Amalia Olson Paeonia lactiflora 'Amalia Olson' Olson 1959
Alice Gladiolus (Fjärilsblommiga Gruppen) 'Alice' P. Visser Czn. 1970
Apricot Glow Gladiolus (Primulinus-Gruppen) 'Apricot Glow' Palmer 1928
Antonia Ridge Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Antonia Ridge' Paolino 1976
Arkansas Post Hemerocallis 'Arkansas Post' Parker 1965
Ambroise Verschaffelt Paeonia lactiflora 'Ambroise Verschaffelt' Parmentier 1850
Auguste van Geert Paeonia lactiflora 'Auguste van Geert' Parmentier 1850
Anzac Hemerocallis 'Anzac' Parry 1968
Atropurpurea Rosa (Rugosa-Gruppen) 'Atropurpurea' Paul 1899
Alexandra Rosa (Odorata-Gruppen) 'Alexandra' Paul 1900
Arethusa Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Arethusa' Paul 1903
Alpine Sunset Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Alpine Sunset' Pawsey 1974
Alice de Julvécourt Paeonia lactiflora 'Alice de Julvécourt' Pele 1857
Apple Pie Narcissus x incomparabilis 'Apple Pie' Pennings 2007
André Fresnoy Rosa (Remontant-Gruppen) 'André Fresnoy' Pernet 1869
Ambrogio Maggi Rosa (Remontant-Gruppen) 'Ambrogio Maggi' Pernet 1879
Antoine Rivoire Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Antoine Rivoire' Pernet-Ducher 1895
Admiral Ward Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Admiral Ward' Pernet-Ducher 1915
America Phlox paniculata 'America' Pfitzer
Asien Phlox paniculata 'Asien' Pfitzer
Australien Phlox paniculata 'Australien' Pfitzer
Afrika Phlox paniculata 'Afrika' Pfitzer 1910
Albert Martin Begonia x semperflorens-cultorum 'Albert Martin' Pfitzer 1916
Ave Maria Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Ave Maria' Pfitzer 1927
Aida Phlox paniculata 'Aida' Pfitzer 1933
Arrogance Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Arrogance' Poulsen 1970
Alt Wien Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Alt Wien' Prinz 1968
Australia Fair Fuchsia x hybrida 'Australia Fair' Rawlins 1954
Andenken an Heinrich Henkel Fuchsia (Triphylla-Gruppen) 'Andenken an Heinrich Henkel' Rehnelt 1897
Annabelle Stubbs Fuchsia x hybrida 'Annabelle Stubbs' Riley 1991
Alauna Clair-Obscur Dahlia x pinnata (Fransblommiga Gruppen) 'Alauna Clair-Obscur' Robert 2001
Anna of Longleat Fuchsia x hybrida 'Anna of Longleat' Robertson 1985
Aurore du Matin Rosa (Remontant-Gruppen) 'Aurore du Matin' Rolland 1867
Acidalie Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Acidalie' Rousseau 1833
Andrew Hadfield Fuchsia x hybrida 'Andrew Hadfield' Rowell 1987
America Paeonia 'America' Rudolph 1976
Azure Snow Hosta 'Azure Snow' Ruh 1991
Apricot Star Dahlia x pinnata (Fransblommiga Gruppen) 'Apricot Star' Ruigrok 1995
Apeldoorn Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Apeldoorn' Ruijter 1966
Avant Garde Hemerocallis 'Avant Garde' Russell 1963
Annabel Fuchsia x hybrida 'Annabel' Ryle 1977
Auxerrois Vitis vinifera 'Auxerrois' rött
Angel's Blush Lychnis coronaria 'Angel's Blush' Sahin 1988
Apache Sunset Agastache rupestris 'Apache Sunset' Sahin 2000
Apricot Queen Diascia barberae 'Apricot Queen' Sahin 2000
Autumn's Touch Amaranthus cruentus 'Autumn's Touch' Sahin 2001
Apricot Daisy Calendula officinalis (Daisy-Serien) 'Apricot Daisy' Sahin 2002
African Bride Nigella hispanica 'African Bride' Sahin 2004
Astelia Iris (Germanica-Gruppen) 'Astelia' Salter 1868
Abu Hassan Iris (Germanica-Gruppen) 'Abu Hassan' Salter före 1859
Alexander Woollcott Paeonia 'Alexander Woollcott' Saunders 1941
Archangel Paeonia 'Archangel' Saunders 1950
Athena Paeonia 'Athena' Saunders 1955
Amethyst Flame Iris (Germanica-Gruppen) 'Amethyst Flame' Schreiner 1957
Avalon Sunset Iris (Germanica-Gruppen) 'Avalon Sunset' Schreiner 1994
Alfred K. Williams Rosa (Remontant-Gruppen) 'Alfred K. Williams ' Schwartz 1877
André Schwartz Rosa (Odorata-Gruppen) 'André Schwartz' Schwartz 1882
Aline Rozey Rosa (Noisette-Gruppen) 'Aline Rozey' Schwartz 1884
Alldiablo Hypericum 'Alldiablo' sensu RHS
Alexander von Humboldt Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Alexander von Humboldt' Severin 1961
Alfred Grille Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Alfred Grille' Severin 1965
Agida Paeonia lactiflora 'Agida' Skeivene
Al Segno Iris (Germanica-Gruppen) 'Al Segno' Smith 1975
Amun Ra Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Amun Ra' Smith-Seal 1925
Applause Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Applause' Snoek 1974
Archiduchesse Maria Immaculata Rosa (Odorata-Gruppen) 'Archiduchesse Maria Immaculata' Soupert & Notting 1887
Aimeé Cochet Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Aimeé Cochet' Soupert & Notting 1901
Abigail Fuchsia x hybrida 'Abigail' Springer 1988
Arctic Snow Hemerocallis 'Arctic Snow' Stamile 1985
Admirals Braid Hemerocallis 'Admirals Braid' Stamile 1990
Autumn Minaret Hemerocallis 'Autumn Minaret' Stout 1951
Alpha Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Alpha' Stredwick 1901
Archie Owen Fuchsia x hybrida 'Archie Owen' Stubbs 1977
Applause Fuchsia x hybrida 'Applause' Stubbs 1978
Annie Laurie Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Annie Laurie' Stuppy Floral Co 1918
Alexander Phleum pratense 'Alexander' SW
Ambria Callistephus chinensis 'Ambria' SW
Atlaslin Linum usitatissimum (Oljelin-Gruppen) 'Atlaslin' SV 1944
Arizona Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Arizona' Swim & Weeks 1974
Applause Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Applause' Swim 1949
Affinis Saxifraga x petraschii 'Affinis' Sündermann 1910
Anneliese Rothenberger Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Anneliese Rothenberger' Tantau 1971
Admiral Dewey Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Admiral Dewey' Taylor 1899
Amatsu-Otome Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Amatsu-Otome' Teranishi 1960
Amethyst Fuchsia x hybrida 'Amethyst' Tiret 1941
Angela Leslie Fuchsia x hybrida 'Angela Leslie' Tiret 1959
Alice Ashton Fuchsia x hybrida 'Alice Ashton' Tiret 1971
Alyce Larson Fuchsia x hybrida 'Alyce Larson' Tiret 1972
Anne Oveson Paeonia lactiflora 'Anne Oveson' Tolomeo 2005
Antioch Hosta (Fortunei-Gruppen) 'Antioch' Tompkins/Ruh/Hofer 1979
André Leroy d'Angers Rosa (Remontant-Gruppen) 'André Leroy d'Angers' Trouillard 1866
Altmärker Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Altmärker' Türke 1908
Apart Rosa (Rugosa-Gruppen) 'Apart' Uhl 1981
A. J. Cook Lathyrus odoratus 'A. J. Cook' Unwin 1907
Arthur Unwin Lathyrus odoratus 'Arthur Unwin' Unwin 1910
Austin Dickinson Hosta 'Austin Dickinson' W. & E. Lachman 1992
Ara Narcissus (Cyclamineus-Gruppen) 'Ara' W.F.Leenen 2004
Apollo Gold Narcissus (Bulbocodium-Gruppen) 'Apollo Gold' W.J.M.Blom 1995
Abiqua Moonbeam Hosta 'Abiqua Moonbeam' Walden-West 1987
Abiqua Drinking Gourd Hosta (Tokudama-Gruppen) 'Abiqua Drinking Gourd' Walden-West 1989
Abiqua Ariel Hosta 'Abiqua Ariel' Walden-West 1999
Abiqua Delight Hosta 'Abiqua Delight' Walden-West 1999
Attraction Narcissus pseudonarcissus 'Attraction' van Buggenum 1970
Azurea Iris (Pumila-Gruppen) 'Azurea' Van Houtte 1896
Ada's Attraction Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Ada's Attraction' van Leest 2009
After Dusk Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'After Dusk' van Schie 2015
Antigua Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Antigua' Warriner 1974
American Pride Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'American Pride' Warriner 1978
America Lathyrus odoratus 'America' Vaughan 1896
Autumn Gold Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Autumn Gold' Weeks 1975
Alabaster Phaseolus vulgaris (Skärböna-Gruppen) 'Alabaster' Weibulls
Albatross Cosmos bipinnatus 'Albatross' Weibulls
Anette Glebionis x spectabilis 'Anette' Weibulls
Apollo Phaseolus vulgaris (Kokböna-Gruppen) 'Apollo' Weibulls
Anna Lenah Elgström Antirrhinum majus 'Anna Lenah Elgström' Weibulls 1934
Anna Rübsamen Rosa (Wichurana-Gruppen) 'Anna Rübsamen' Weigand 1904
Arabian Night Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Arabian Night' Weijers 1951
Albert Hoffmann Rosa (Odorata-Gruppen) 'Albert Hoffmann' Welter 1904
Aubade Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Aubade' Verbeek 1963
Abel Carrière Rosa (Remontant-Gruppen) 'Abel Carričre' Verdier 1875
Amiral Seymor Rosa (Remontant-Gruppen) 'Amiral Seymor' Verdier fils aîne 1882
Antoine Chantin Rosa (Remontant-Gruppen) 'Antoine Chantin' Verdier fils aîne 1882
Ace Summer Sunset Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Ace Summer Sunset' Verwer 2001
Ace Summer Emotions Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Ace Summer Emotions' Verwer 2006
Aspasie Rosa (Gallica-Gruppen) 'Aspasie' Vibert 1819
Amélie Guérin Rosa (Gallica-Gruppen) 'Amélie Guérin' Vibert 1830
Agénor Rosa (Gallica-Gruppen) 'Agénor' Vibert 1832
Anacréon Rosa (Gallica-Gruppen) 'Anacréon' Vibert 1836
Agar Rosa (Gallica-Gruppen) 'Agar' Vibert 1843
Arlinde Rosa (Damascena-Gruppen) 'Arlinde' Vibert c. 1825
Anne Wigman Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Anne Wigman' Wigman c. 1900
Amédé de Langlois Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Amédé de Langlois' Vigneron 1872
Alexis Lepère Rosa (Remontant-Gruppen) 'Alexis Lepčre' Vigneron 1875
American Revolution Hemerocallis 'American Revolution' Wild 1972
Apricot Silk Iris (Intermedia-Gruppen) 'Apricot Silk' Willott 1987
Aurea Tagetes erecta 'Aurea' Vilmorin 1844
Alcazar Iris (Germanica-Gruppen) 'Alcazar' Vilmorin 1910
Archeveque Iris (Intermedia-Gruppen) 'Archeveque' Vilmorin 1911
Ambassadeur Iris (Germanica-Gruppen) 'Ambassadeur' Vilmorin 1920
Auntie Jinks Fuchsia x hybrida 'Auntie Jinks' Wilson 1970
Auxerrois Vitis vinifera 'Auxerrois' vitt
Avignon Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Avignon' Vletter & den Haan 1984
Arena Lilium (Orient-Gruppen) 'Arena' Vletter & denHaan 1992
Alamo Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Alamo' Wolters 2013
Amarillo Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Amarillo' Von Abrams 1961
Austin Frederick Lathyrus odoratus 'Austin Frederick' Woodcock 1911
Apricot Hemerocallis 'Apricot' Yeld 1913
Asia Iris (Germanica-Gruppen) 'Asia' Yeld 1920
AURELIAN HYBRIDS Lilium (Regale-Gruppen) aurelian hybrids Yerex c. 1938
Albomarginata Hosta fortunei 'Albomarginata' Zager 1941
A Cosse Violette Phaseolus vulgaris (Brytböna-Gruppen) 'A Cosse Violette'  
A Cosse Violette sans Fil Phaseolus vulgaris (Brytböna-Gruppen) 'A Cosse Violette sans Fil'  
A Couper Apium graveolens (Secalinum-Gruppen) 'A Couper'  
A Couper d'Amsterdam Apium graveolens (Dulce-Gruppen) 'A Couper d'Amsterdam'  
A Couper Feuille de Chêne Blonde à Graine Noire Lactuca sativa (Crispa-Gruppen) 'A Couper Feuille de Chęne Blonde ā Graine Noire'  
A Foglie di Lattuga Napoletan Ocimum basilicum 'A Foglie di Lattuga Napoletan'  
A Happy Thought Pelargonium x hortorum 'A Happy Thought'  
A la Mode Hyacinthus orientalis 'A la Mode'  
A SHROPSHIRE LAD ('Ausled') Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) a shropshire lad ('Ausled')  
A WHITER SHADE OF PALE ('Peafanfare') Rosa (Tehybrid-Gruppen) a whiter shade of pale ('Peafanfare')  
A. Beeckman Carpinus betulus 'A. Beeckman'  
A. J. Moir Delphinium (Elatum-Gruppen) 'A. J. Moir'  
A. Mackenzie Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) 'A. Mackenzie'  
A. T. Johnson Geranium x oxonianum 'A. T. Johnson'  
A.M. Kelway Tanacetum coccineum 'A.M. Kelway'  
A-1 ('Selone') Rosa (Tehybrid-Gruppen) a-1 ('Selone')  
A2 Malus domestica 'A2'  
A-9063 Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'A-9063'  
AACHENER DOM Rosa (Tehybrid-Gruppen) aachener dom  
Aafke Tulipa gesneriana (Tidiga Enkelblommiga Gruppen) 'Aafke'  
Aage Lupinus x regalis 'Aage'  
Aal Solanum tuberosum (Färskpotatis-Gruppen) 'Aal'  
Aalshorst Vaccinium vitis-idaea 'Aalshorst'  
Aalsmeer Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Aalsmeer'  
AALSMER GOLD ('Bekola') Rosa (Tehybrid-Gruppen) aalsmer gold ('Bekola')  
Aamarusko Malus 'Aamarusko'  
Aamhal Chrysanthemum x morifolium (Pico-Serien) 'Aamhal'  
Aamtro Chrysanthemum x morifolium (Pico-Serien) 'Aamtro'  
Aamurusko Rhododendron (Ghent-Gruppen) 'Aamurusko'  
Aarburg Picea abies 'Aarburg'  
AARDKERS Physalis philadelphica aardkers  
Aaron Ribes (Grossularia-Gruppen) 'Aaron'  
Aaron West Pelargonium x hortorum 'Aaron West'  
Aarsee Fraxinus excelsior 'Aarsee'  
Aashild Kalleberg Magnolia x wieseneri 'Aashild Kalleberg'  
Aastar Zea mays 'Aastar'  
Aat van Wijk Fuchsia x hybrida 'Aat van Wijk'  
Aazur Light Pink Ranunculus asiaticus (Aazur-Serien) 'Aazur Light Pink'  
Aazur White Ranunculus asiaticus (Aazur-Serien) 'Aazur White'  
Abacaxi Ananas comosus 'Abacaxi'  
Abacus Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Abacus'  
Abacus Linum usitatissimum (Oljelin-Gruppen) 'Abacus'  
Abate Fetel Pyrus communis 'Abate Fetel'  
Abba Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Abba'  
Abba Rhododendron 'Abba'  
Abba Tulipa gesneriana (Tidiga Fylldblommiga Gruppen) 'Abba'  
Abba Dabba Do Hosta 'Abba Dabba Do'  
Abba Irresistible Hosta 'Abba Irresistible'  
Abbé Mioland Rosa (Odorata-Gruppen) 'Abbé Mioland'  
Abbey Deep Rose Armeria maritima 'Abbey Deep Rose'  
Abbey Road Astrantia major 'Abbey Road'  
Abbey Road Plectranthus scutellarioides 'Abbey Road'  
Abbey White Armeria maritima 'Abbey White'  
Abbeydore Hylotelephium 'Abbeydore'  
Abbot's Pygmy Tsuga canadensis 'Abbot's Pygmy'  
Abbotswood Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Abbotswood'  
Abbotswood Potentilla fruticosa 'Abbotswood'  
Abbotswood Rosa (Canina-Gruppen) 'Abbotswood'  
Abbotswood Rose Lychnis x walkeri 'Abbotswood Rose'  
Abbröt Artemisia abrotanum 'Abbröt'  
Abby Hosta 'Abby'  
Abchazskij Ostruyi Capsicum annuum (Chilipeppar-Gruppen) 'Abchazskij Ostruyi'  
Abcrd01 Helleborus x ericsmithii 'Abcrd01'  
Abcrd02 Helleborus (Rodney Daveys Marmorerade Grupp) 'Abcrd02'  
Abel Carriére Pelargonium (Peltatum-Gruppen) 'Abel Carriére'  
Abel Carrière Paeonia lactiflora 'Abel Carričre'  
Abel Carrière Weigela 'Abel Carričre'  
Abel Grant Rosa (Remontant-Gruppen) 'Abel Grant'  
Abellus Solanum lycopersicum 'Abellus'  
Abendglut Bergenia 'Abendglut'  
Abendleuchten Delphinium (Elatum-Gruppen) 'Abendleuchten'  
Abendröde Tanacetum coccineum 'Abendröde'  
Abendschein Aster alpinus 'Abendschein'  
Abendsonne Echinacea purpurea 'Abendsonne'  
Abendsonne x Epicactus 'Abendsonne'  
Abendsonne Rhododendron (Dichroanthum-Gruppen) 'Abendsonne'  
Abendsonne Rhododendron (Fortunei-Gruppen) 'Abendsonne'  
Abendstern Echinacea purpurea 'Abendstern'  
Abeni Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Abeni'  
Abercrest Trifolium repens 'Abercrest'  
Aberdart Lolium perenne (Vallgräs-Gruppen) 'Aberdart'  
Aberelf Lolium perenne (Grönyte-Gruppen) 'Aberelf'  
Aberimp Lolium perenne (Grönyte-Gruppen) 'Aberimp'  
Abernile Lolium perenne (Grönyte-Gruppen) 'Abernile'  
Aberroyal Agrostis capillaris 'Aberroyal'  
Aberystwyth S 50 Phleum pratense ssp. nodosum 'Aberystwyth S 50'  
Abetusa Bouvardia 'Abetusa'  
Abetwo Hydrangea arborescens 'Abetwo'  
Abidan Begonia x hiemalis 'Abidan'  
Abidjan Ficus elastica 'Abidjan'  
Abigail Tulipa gesneriana (Sena Fylldblommiga Gruppen) 'Abigail'  
Abiona Fraxinus excelsior 'Abiona'  
Abiqua Blue Crinkles Hosta 'Abiqua Blue Crinkles'  
Abiqua Ground Cover Hosta 'Abiqua Ground Cover'  
Abolu Dzeltenie Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Abolu Dzeltenie'  
Abpp Geranium x cantabrigiense 'Abpp'  
Abra Tulipa gesneriana (Triumph-Gruppen) 'Abra'  
ABRACADABRA ('Korhocsel') Rosa (Tehybrid-Gruppen) abracadabra ('Korhocsel')  
ABRAHAM DARBY ('Auscot') Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) abraham darby ('Auscot')  
Abraham Lincoln Solanum lycopersicum 'Abraham Lincoln'  
ABRAXAS ('Preabrax') Gerbera x cantabrigiensis abraxas ('Preabrax')  
Abraxas Rosmarinus officinalis 'Abraxas'  
Abricos Peperomia caperata 'Abricos'  
Abricot Chaenomeles x superba 'Abricot'  
Abricot Gladiolus (Primulinus-Gruppen) 'Abricot'  
Abricot de Breda Prunus armeniaca 'Abricot de Breda'  
Abricot de Nancy Prunus armeniaca 'Abricot de Nancy'  
ABRICOT-PÊCHE Prunus armeniaca abricot-pęche  
Abrochi Ranunculus asiaticus (Success-Serien) 'Abrochi'  
ABRUZZESE Cucumis melo (Flexuosus-Gruppen) abruzzese  
Abruzzese Chiaro Cucumis melo (Flexuosus-Gruppen) 'Abruzzese Chiaro'  
Abrz0001 Aubrieta x cultorum (Axcent-Serien) 'Abrz0001'  
ABSOLUTE HIT ('Poulrouge') Rosa (Mini-Flora-Gruppen) absolute hit ('Poulrouge')  
ABSURDA ('Nirpabs') Rosa (Tehybrid-Gruppen) absurda ('Nirpabs')  
Abtwaalf Kalanchoe (Blossfeldiana-Gruppen) 'Abtwaalf'  
Abu Hassan Tulipa gesneriana (Triumph-Gruppen) 'Abu Hassan'  
ABUNDA BLUE ('Balablue') Sutera cordata (Abunda-Serien) abunda blue ('Balablue')  
ABUNDA BLUE IMPROVED ('Balabimblu') Sutera cordata (Abunda-Serien) abunda blue improved ('Balabimblu')  
ABUNDA COLOSSAL SKY BLUE ('Balabolav') Sutera cordata (Abunda-Serien) abunda colossal sky blue ('Balabolav')  
ABUNDA COLOSSAL WHITE ('Balabowite') Sutera cordata (Abunda-Serien) abunda colossal white ('Balabowite')  
ABUNDA GIANT WHITE ('Blisch') Sutera cordata (Abunda-Serien) abunda giant white ('Blisch')  
Abundace Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Abundace'  
Abundance Clematis (Viticella-Gruppen) 'Abundance'  
Abundance Fragaria x ananassa 'Abundance'  
Abundance Pelargonium (Doftpelargon-Gruppen) 'Abundance'  
Abundance Bergsjö Fragaria x ananassa 'Abundance Bergsjö'  
Abundance Wannberg Fragaria x ananassa 'Abundance Wannberg'  
Abuntia Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Abuntia'  
Abwhit Ranunculus asiaticus (Success-Serien) 'Abwhit'  
Abyssinica Gloriosa superba 'Abyssinica'  
Abzeven Kalanchoe (Blossfeldiana-Gruppen) 'Abzeven'  
AC De Montarville Rosa (Kordesii-Gruppen) 'AC De Montarville'  
AC Marie-Victorin Rosa (Kordesii-Gruppen) 'AC Marie-Victorin'  
Acajou Episcia cupreata 'Acajou'  
ACAPELLA ('Tanallepa') Rosa (Tehybrid-Gruppen) acapella ('Tanallepa')  
ACAPULCO ('Terpulco') Gerbera x cantabrigiensis acapulco ('Terpulco')  
Acapulco Hippeastrum x hortorum 'Acapulco'  
Acapulco Lilium (Orient-Gruppen) 'Acapulco'  
Acapulco Pelargonium (Peltatum-Gruppen) 'Acapulco'  
Acapulco Bicolor Agastache mexicana 'Acapulco Bicolor'  
Acapulco Silver Bassia scoparia 'Acapulco Silver'  
Acapulco Sunset x Epicactus 'Acapulco Sunset'  
Aca's Nichole Saintpaulia (Aca's-Serien) 'Aca's Nichole'  
Aca's Purple Explosion Saintpaulia (Aca's-Serien) 'Aca's Purple Explosion'  
Aca's Raspberry Rapture Saintpaulia (Aca's-Serien) 'Aca's Raspberry Rapture'  
Acaulis Campanula glomerata 'Acaulis'  
Acbz0002 Achillea 'Acbz0002'  
Accadia Trifolium resupinatum 'Accadia'  
Accent Allium cepa (Gullök-Gruppen) 'Accent'  
Accent Sinapis alba 'Accent'  
Accent Solanum tuberosum (Färskpotatis-Gruppen) 'Accent'  
Accent Valerianella locusta var. oleracea 'Accent'  
Accent Apricot Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Apricot'  
Accent Bright Eye Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Bright Eye'  
Accent Carmine Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Carmine'  
Accent Coral Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Coral'  
Accent Deep Orange Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Deep Orange'  
Accent Deep Pink Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Deep Pink'  
Accent Lavender Blue Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Lavender Blue'  
Accent Lilac Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Lilac'  
ACCENT MIX Impatiens walleriana (Accent-Serien) accent mix  
Accent Orange Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Orange'  
Accent Orange Star Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Orange Star'  
ACCENT PASTEL MIX Impatiens walleriana (Accent-Serien) accent pastel mix  
Accent Pink Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Pink'  
Accent Red Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Red'  
Accent Red Star Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Red Star'  
Accent Rose Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Rose'  
Accent Rose Star Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Rose Star'  
Accent Salmon Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Salmon'  
Accent Scarlet Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Scarlet'  
ACCENT STAR MIX Impatiens walleriana (Accent-Serien) accent star mix  
Accent White Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent White'  
Accent Violet Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Violet'  
Accent Violet Star Impatiens walleriana (Accent-Serien) 'Accent Violet Star'  
Acceste Cucurbita pepo (Zucchini-Gruppen) 'Acceste'  
Acclamation Fuchsia x hybrida 'Acclamation'  
Accolade Prunus 'Accolade'  
Ace Capsicum annuum (Paprika-Gruppen) 'Ace'  
Ace 55 Solanum lycopersicum 'Ace 55'  
Ace 55 VF Solanum lycopersicum 'Ace 55 VF'  
Ace of Diamonds Tulipa gesneriana (Rembrandt-Gruppen) 'Ace of Diamonds'  
Ace of Hearts Rheum 'Ace of Hearts'  
Ace of Hearts Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Ace of Hearts'  
Ace of Spades Scabiosa atropurpurea 'Ace of Spades'  
ACE PINK+ ('Lexeca') Rosa (Tehybrid-Gruppen) ace pink+ ('Lexeca')  
Achalm Sempervivum 'Achalm'  
Achard Capsicum baccatum 'Achard'  
Achat Beta vulgaris (Sockerbeta-Gruppen) 'Achat'  
Achievement x Epicactus 'Achievement'  
Achievement Pelargonium (Peltatum-Zonale-Gruppen) 'Achievement'  
Achievement Phaseolus coccineus 'Achievement'  
Achille Rosa (Multiflora-Gruppen) 'Achille'  
Achilles Brassica oleracea (Gemmifera-Gruppen) 'Achilles'  
Achilles x Festulolium braunii 'Achilles'  
Achilles Paeonia lactiflora 'Achilles'  
Achilles Ribes (Grossularia-Gruppen) 'Achilles'  
Achilles Sinapis alba 'Achilles'  
Aci Kirmizi Arnavut Capsicum annuum (Chilipeppar-Gruppen) 'Aci Kirmizi Arnavut'  
Aci Sivri Capsicum annuum (Chilipeppar-Gruppen) 'Aci Sivri'  
Aciburun Capsicum annuum (Chilipeppar-Gruppen) 'Aciburun'  
Ackermanni Gladiolus (Nanus-Gruppen) 'Ackermanni'  
Ackermannii x Epicactus 'Ackermannii'  
Ackerperle Vicia faba (Minuta-Gruppen) 'Ackerperle'  
Ackersegen Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Ackersegen'  
Acme Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Acme'  
Acolon Vitis vinifera 'Acolon'  
Aconcagua Capsicum annuum (Chilipeppar-Gruppen) 'Aconcagua'  
Aconitifolium Acer japonicum 'Aconitifolium'   flikbladig solfjäderslönn
Aconitifolium Ribes nigrum 'Aconitifolium'  
Acord Raphanus sativus (Rättika-Gruppen) 'Acord'  
Acoris Hippeastrum x hortorum 'Acoris'  
Acorn Bank Origanum vulgare 'Acorn Bank'  
Acpetdel Monarda 'Acpetdel'  
Acrocona Picea abies 'Acrocona'   kottegran
Acropolis Anthurium (Andraeanum-Gruppen) 'Acropolis'  
Acropolis Brassica oleracea (Gemmifera-Gruppen) 'Acropolis'  
Acrozwerg Picea abies 'Acrozwerg'  
Act Dara Celosia argentea (Cristata-Gruppen) 'Act Dara'  
Act Rima Celosia argentea (Cristata-Gruppen) 'Act Rima'  
Act Zara Celosia argentea (Cristata-Gruppen) 'Act Zara'  
Acteur Hyacinthus orientalis 'Acteur'  
Action Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Action'  
Activate Zea mays 'Activate'  
Activité Hyacinthus orientalis 'Activité'  
Actua Bellis perennis 'Actua'  
Acuminata Hydrangea serrata 'Acuminata'  
Acuminata Tulipa gesneriana (Neo-Gruppen) 'Acuminata'   spindeltulpan
Acushla by Brian Pelargonium (Doftpelargon-Gruppen) 'Acushla by Brian'  
Acutilobum Polystichum setiferum 'Acutilobum'  
Acutissima Picea abies 'Acutissima'  
Ad Rem Tulipa (Darwinhybrid-Gruppen) 'Ad Rem'  
Ada Lupinus x regalis 'Ada'  
ADA Schisandra chinensis ada  
Ada Ballard Symphyotrichum novi-belgii 'Ada Ballard'  
Ada Green Pelargonium x domesticum 'Ada Green'  
Ada Sutterby Pelargonium x hortorum 'Ada Sutterby'  
Adagia Brassica oleracea (Gemmifera-Gruppen) 'Adagia'  
Adagio Miscanthus sinensis 'Adagio'  
Adagio Spathiphyllum 'Adagio'  
Adagio Tulipa gesneriana (Sena Enkelblommiga Gruppen) 'Adagio'  
Adalmina Rhododendron 'Adalmina'  
ADALONIA ('Preavalo') Rosa (Tehybrid-Gruppen) adalonia ('Preavalo')  
Adam Actinidia (Minikiwi-Gruppen) 'Adam'  
Adam Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Adam'  
Adam x Epicactus 'Adam'  
Adam Hedera helix 'Adam'  
Adam Monarda 'Adam'  
Adam Chodun Rosa (Rugosa-Gruppen) 'Adam Chodun'  
Adam Messerich Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Adam Messerich'  
Adam Saul Echinacea 'Adam Saul'  
Adamii + Laburnocytisus 'Adamii'   rosenregn
Adamo Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Adamo'  
Adams Juglans regia 'Adams'  
Adams Taxus cuspidata 'Adams'  
Adams Taxus x media 'Adams'  
Adam's Rib Episcia 'Adam's Rib'  
ADAMSPARMÄN ('Adams's Pearmain') Malus domestica adamsparmän ('Adams's Pearmain')  
Adams's Pearmain Malus domestica 'Adams's Pearmain'  
Adana Daucus carota ssp. sativus 'Adana'  
Adbane Tricyrtis 'Adbane'  
Adcock's Dwarf Pinus parviflora 'Adcock's Dwarf'  
ADDENDA GOLDEN KATRINA Hebe addenda golden katrina  
Addison June Dahlia x pinnata (Pompon-Gruppen) 'Addison June'  
Addy Wery Rhododendron (Vintergröna Azalea-Gruppen) 'Addy Wery'  
Adebar Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Adebar'  
Adebic Angelonia (Adessa-Serien) 'Adebic'  
Adeblu Angelonia (Adessa-Serien) 'Adeblu'  
Adefa I Trifolium repens 'Adefa I'  
Adel Streptocarpus x hybridus 'Adel'  
ADELAIDE ('Tesadel') Alstroemeria (Snittalströmeria-Gruppen) adelaide ('Tesadel')  
Adelaide Daucus carota ssp. sativus 'Adelaide'  
Adelaide Delâche Paeonia lactiflora 'Adelaide Delâche'  
Adélaide d'Orléans Rosa (Sempervirens-Gruppen) 'Adélaide d'Orléans'  
Adelaide Hoodless Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) 'Adelaide Hoodless'  
Adelanto Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Adelanto'  
Adele Eucodonia 'Adele'  
Adele Gerbera x cantabrigiensis 'Adele'  
Adele Hippeastrum x hortorum 'Adele'  
Adele Pelargonium x domesticum 'Adele'  
Adèle Rosa (Gallica-Gruppen) 'Adčle'  
Adèle Descemet Rosa (Gallica-Gruppen) 'Adčle Descemet'  
Adèle Prévost Rosa (Gallica-Gruppen) 'Adčle Prévost'  
Adelfie Dianthus (Caryophyllus-Gruppen) 'Adelfie'  
Adelheid Nicolai x Epicactus 'Adelheid Nicolai'  
Adelhill Malus domestica 'Adelhill'  
Adeline Viola x williamsii 'Adeline'  
Adema Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Adema'  
Adepin Angelonia (Adessa-Serien) 'Adepin'  
Adepur Angelonia (Adessa-Serien) 'Adepur'  
Aderslebener Kalvill Malus domestica 'Aderslebener Kalvill'  
Ade's Elf Pelargonium x hortorum 'Ade's Elf'  
ADESSA BICOLOR ('Adebic') Angelonia (Adessa-Serien) adessa bicolor ('Adebic')  
ADESSA BLUE ('Adeblu') Angelonia (Adessa-Serien) adessa blue ('Adeblu')  
Adessa Lilac Twist Phlox paniculata (Adessa-Serien) 'Adessa Lilac Twist'  
Adessa Orange Phlox paniculata (Adessa-Serien) 'Adessa Orange'  
ADESSA PINK ('Adepin') Angelonia (Adessa-Serien) adessa pink ('Adepin')  
Adessa Pink Star Phlox paniculata (Adessa-Serien) 'Adessa Pink Star'  
ADESSA PURPLE ('Adepur') Angelonia (Adessa-Serien) adessa purple ('Adepur')  
Adessa Purple Star Phlox paniculata (Adessa-Serien) 'Adessa Purple Star'  
Adessa Red Phlox paniculata (Adessa-Serien) 'Adessa Red'  
Adessa Rose Eye Phlox paniculata (Adessa-Serien) 'Adessa Rose Eye'  
Adessa Special Fire Phlox paniculata (Adessa-Serien) 'Adessa Special Fire'  
Adessa Special Purple Star Phlox paniculata (Adessa-Serien) 'Adessa Special Purple Star'  
ADESSA WHITE ('Adewit') Angelonia (Adessa-Serien) adessa white ('Adewit')  
Adessa White Phlox paniculata (Adessa-Serien) 'Adessa White'  
Adewit Angelonia (Adessa-Serien) 'Adewit'  
Adgestone Pelargonium x hortorum 'Adgestone'  
ADHA 483 Humulus lupulus 'ADHA 483'  
ADHA 484 Humulus lupulus 'ADHA 484'  
ADHA 527 Humulus lupulus 'ADHA 527'  
ADHA 529 Humulus lupulus 'ADHA 529'  
ADHA 871 Humulus lupulus 'ADHA 871'  
ADHA 881 Humulus lupulus 'ADHA 881'  
Adi Chamelaucium 'Adi'  
Adi Ocimum basilicum 'Adi'  
Adiantifolia Rosa (Rugosa-Gruppen) 'Adiantifolia'  
Adiantifolium Thalictrum minus 'Adiantifolium'  
ADIOS ('Dekadios') Chrysanthemum x morifolium adios ('Dekadios')  
Adios Raphanus sativus (Oleiformis-Gruppen) 'Adios'  
Adirondack Malus 'Adirondack'  
Adiyaman Fritillaria persica 'Adiyaman'  
Adjuma Red Capsicum chinense 'Adjuma Red'  
Adjuma Yellow Capsicum chinense 'Adjuma Yellow'  
Adjutant Tulipa gesneriana (Tidiga Enkelblommiga Gruppen) 'Adjutant'  
Admiral Anemone coronaria (Saint Bridgid-Gruppen) 'Admiral'  
Admiral Humulus lupulus 'Admiral'  
Admiral Dewey Hibiscus syriacus 'Admiral Dewey'  
Admiral Rigny Prunus domestica 'Admiral Rigny'  
Admiral Tromp Tulipa gesneriana (Sena Enkelblommiga Gruppen) 'Admiral Tromp'  
Admiration Berberis thunbergii 'Admiration'  
Admiration Malus 'Admiration'  
Admiration Viola x williamsii 'Admiration'  
Admires Phaseolus vulgaris (Skärböna-Gruppen) 'Admires'  
Adokeep Buddleja davidii 'Adokeep'  
Adolf Horstmann Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Adolf Horstmann'  
Adolph Adam Caladium bicolor 'Adolph Adam'  
Adolphe Audusson Camellia japonica 'Adolphe Audusson'  
Adom Red Picotee Eustoma russelianum 'Adom Red Picotee'  
Adonis Brassica oleracea (Gemmifera-Gruppen) 'Adonis'  
Adonis Daucus carota ssp. sativus 'Adonis'  
Adonis x Epicactus 'Adonis'  
Adonis Euphorbia (Milii-Gruppen) 'Adonis'  
Adonis Rhododendron (Japanska Azalea-Gruppen) 'Adonis'  
Adonis Viola x wittrockiana (Trimardeau-Gruppen) 'Adonis'  
ADONIS BLUE ('Adokeep') Buddleja davidii adonis blue ('Adokeep')  
Adoptiv Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Adoptiv'  
ADORA ('Dekadora') Chrysanthemum x morifolium adora ('Dekadora')  
Adora Solanum tuberosum (Färskpotatis-Gruppen) 'Adora'  
Adora Blue Salvia x superba 'Adora Blue'  
Adoration Veronicastrum virginicum 'Adoration'  
Adore Gerbera x cantabrigiensis 'Adore'  
Adore a Ball Gerbera x cantabrigiensis 'Adore a Ball'  
Adorno Capsicum annuum (Chilipeppar-Gruppen) 'Adorno'  
Adpressa Taxus baccata 'Adpressa'  
Adpressa Aurea Taxus baccata 'Adpressa Aurea'  
Adpressa Variegata Taxus baccata 'Adpressa Variegata'  
Adretta Pelargonium x hortorum 'Adretta'  
Adria Erigeron (Speciosus-Gruppen) 'Adria'  
Adria Hydrangea macrophylla 'Adria'  
Adriaan Koster Rhododendron (Mollis-Gruppen) 'Adriaan Koster'  
Adrian Salvia nemorosa 'Adrian'  
Adrian Bloom Dicentra (Formosa-Gruppen) 'Adrian Bloom'  
Adriana x Epicactus 'Adriana'  
Adriani Anthurium (Scherzerianum-Gruppen) 'Adriani'  
Adriatic Ageratum houstonianum 'Adriatic'  
Adriatic Ficus carica (Adriafikon-Gruppen) 'Adriatic'  
Adrien Berger Fuchsia x hybrida 'Adrien Berger'  
Adrienne Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Adrienne'  
Adrienne Rubus (Björnbär-Gruppen) 'Adrienne'  
Adustus Nanus Aster ageratoides 'Adustus Nanus'  
Advance Crocus x hybridus 'Advance'  
Advance Hymenocallis 'Advance'  
Advance Magnolia 'Advance'  
Advance Tulipa gesneriana (Sena Enkelblommiga Gruppen) 'Advance'  
Advance Blue Campanula cochleariifolia 'Advance Blue'  
ADVANCE+ ('Lexjori') Rosa (Tehybrid-Gruppen) advance+ ('Lexjori')  
Advantage Brassica oleracea (Conica-Gruppen) 'Advantage'  
ADVENTURE Myrmecodia adventure  
Ae-Amur Elite Saintpaulia 'Ae-Amur Elite'  
Aebleblomst Rosa (Moschata-Gruppen) 'Aebleblomst'  
Aegean Sea Nemesia versicolor 'Aegean Sea'  
Aeggeblomme Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Aeggeblomme'  
Aegir Phlox paniculata 'Aegir'  
Aennchen Müller Rosa (Polyantha-Gruppen) 'Aennchen Müller'  
Aennchen von Tharau Rosa (Arvensis-Gruppen) 'Aennchen von Tharau'  
Aequator x Epicactus 'Aequator'  
Aero Black Viola x williamsii (Aero-Serien) 'Aero Black'  
Aero Marina Viola x williamsii (Aero-Serien) 'Aero Marina'  
Aerobic Gerbera x cantabrigiensis 'Aerobic'  
Aerosol Pelargonium x hortorum 'Aerosol'  
Aestivalis Tamarix ramosissima 'Aestivalis'  
Aetna Bellis perennis 'Aetna'  
Affaire Tulipa gesneriana (Triumph-Gruppen) 'Affaire'  
Afghan Persicaria capitata 'Afghan'  
Afghan Purple Daucus carota ssp. sativus 'Afghan Purple'  
Afghanica Populus nigra 'Afghanica'  
Aficion Lactuca sativa (Crispa-Gruppen) 'Aficion'  
Afina Apium graveolens (Secalinum-Gruppen) 'Afina'  
Aflame Echinodorus 'Aflame'  
Aflame Narcissus x incomparabilis 'Aflame'  
AFRICAN BIRDSEYE Capsicum frutescens african birdseye  
African Brown Solanum lycopersicum 'African Brown'  
AFRICAN DAWN! ('Scheniet') Rosa (Tehybrid-Gruppen) african dawn! ('Scheniet')  
African Dream Dorotheanthus clavatus 'African Dream'  
African Jungle Begonia (Rex Cultorum-Gruppen) 'African Jungle'  
African Lady Lilium (Orient-Regale-Gruppen) 'African Lady'  
African Lemon Tagetes erecta 'African Lemon'  
African Night Anthurium (Andraeanum-Gruppen) 'African Night'  
African Orange Tagetes erecta 'African Orange'  
African Pearl Hylotelephium telephium (Atropurpureum-Gruppen) 'African Pearl'  
African Pearl Sedum 'African Pearl'  
AFRICAN PRIDE ('ARC PR-3') Prunus salicina african pride ('ARC PR-3')  
African Queen Buddleja davidii 'African Queen'  
African Queen Impatiens auricoma 'African Queen'  
AFRICAN QUEEN Tropaeolum majus african queen  
African Queen Tulipa gesneriana (Triumph-Gruppen) 'African Queen'  
African Red Malus domestica 'African Red'  
African Red Devil Capsicum frutescens 'African Red Devil'  
African Skies Salvia uliginosa 'African Skies'  
African Sun Oenothera fruticosa 'African Sun'  
African Sunset Petunia x hybrida 'African Sunset'  
African Sunset Phlox drummondii 'African Sunset'  
AFRICAN SUNSET MIX Thunbergia alata (African Sunset-Serien) african sunset mix  
Africano Capsicum chinense 'Africano'  
Africanus Albidus Ricinus communis 'Africanus Albidus'  
Afrika Dianthus caryophyllus (Chor-Gruppen) 'Afrika'  
Afrika Miscanthus oligostachyus 'Afrika'  
Afrika Miscanthus sinensis 'Afrika'  
Afro Brassica oleracea (Sabellica-Gruppen) 'Afro'  
Afro Juncus inflexus 'Afro'  
Afro Petroselinum crispum (Foliosum-Gruppen) 'Afro'  
Afrodita Capsicum annuum (Paprika-Gruppen) 'Afrodita'  
Afrodita Malus domestica 'Afrodita'  
Afrodite Petroselinum crispum (Foliosum-Gruppen) 'Afrodite'  
After Eight Agastache 'After Eight'  
After Eight Lilium (Orient-Gruppen) 'After Eight'  
After Midnight Echinacea purpurea 'After Midnight'  
Afterglow Lilium (Amerikanska Gruppen) 'Afterglow'  
Afterglow Tulipa gesneriana (Sena Enkelblommiga Gruppen) 'Afterglow'  
Afterglow Yellow Chrysanthemum x morifolium (Afterglow-Serien) 'Afterglow Yellow'  
Afton Pelargonium x hortorum 'Afton'  
Afus Ali Vitis vinifera 'Afus Ali'  
AGX 11-170 Zea mays (Saccharata-Gruppen) 'AGX 11-170'  
AGX 11-475 Zea mays (Saccharata-Gruppen) 'AGX 11-475'  
Aga Oxalis triangularis 'Aga'  
Aga Kahn Tulipa gesneriana (Tidiga Fylldblommiga Gruppen) 'Aga Kahn'  
Agaapfel Malus domestica 'Agaapfel'  
Again and Again Iris (Germanica-Gruppen) 'Again and Again'  
Agalik Allium oreophilum 'Agalik'  
Agalik Crocus korolkowii 'Agalik'  
Agalik Iris magnifica 'Agalik'  
Agamemnon Tulipa (Fosteriana-Gruppen) 'Agamemnon'  
Agapd Agastache 'Agapd'  
Agat Brassica rapa (Praecox-Gruppen) 'Agat'  
Agat Dónski Vitis 'Agat Dķnski'  
Agata Raphanus sativus (Rättika-Gruppen) 'Agata'  
Agata Solanum lycopersicum 'Agata'  
Agate Glycine max 'Agate'  
Agatha Rosa (Francofurtana-Gruppen) 'Agatha'  
Agatha Solanum lycopersicum 'Agatha'  
Agatha Incarnata Rosa (Gallica-Gruppen) 'Agatha Incarnata'  
Agathe Fatime Rosa (Gallica-Gruppen) 'Agathe Fatime'  
Agathe Incarnata Rosa (Gallica-Gruppen) 'Agathe Incarnata'  
Agawam Rubus (Björnbär-Gruppen) 'Agawam'  
Agaäpple Malus domestica 'Agaäpple'  
Agbic Ageratum houstonianum 'Agbic'  
Agena Brassica rapa (Praecox-Gruppen) 'Agena'  
Agenor Daucus carota ssp. sativus 'Agenor'  
Aggarö Vintercitron Malus domestica 'Aggarö Vintercitron'  
Agila Beta vulgaris (Mangold-Gruppen) 'Agila'  
Agiorgitiko Vitis vinifera 'Agiorgitiko'  
Aglaia Leucanthemum x superbum 'Aglaia'  
Aglaia Rosa (Multiflora-Gruppen) 'Aglaia'  
Aglaja Papaver (Orientale-Gruppen) 'Aglaja'  
Aglandau Olea europaea 'Aglandau'  
Aglianico Vitis vinifera 'Aglianico'  
Aglo Rhododendron (Minus-Gruppen) 'Aglo'  
Agnelli Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Agnelli'  
Agnes Cucumis sativus (Druvgurka-Gruppen) 'Agnes'  
Agnes Dianthus caryophyllus 'Agnes'  
Agnes Hyacinthus orientalis 'Agnes'  
Agnes Iris (Intermedia-Gruppen) 'Agnes'  
AGNES ('SLUBGD1377') Malus domestica agnes ('SLUBGD1377')  
Agnes Pelargonium x hortorum 'Agnes'  
Agnes Rosa (Rugosa-Gruppen) 'Agnes'  
Agnes Sambucus nigra 'Agnes'  
Agnes Zea mays (Saccharata-Gruppen) 'Agnes'  
Agnes Smith Syringa x prestoniae 'Agnes Smith'  
Agnes Sorel Dianthus caryophyllus 'Agnes Sorel'  
Agneta Beta vulgaris (Sockerbeta-Gruppen) 'Agneta'  
Agneta Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Agneta'  
Agneta Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Agneta'  
Agneta Hordeum vulgare (Hexastichon-Gruppen) 'Agneta'  
Agneta Rhododendron (Yakushimanum-Gruppen) 'Agneta'  
Agnete Aubrieta x cultorum 'Agnete'  
Agni Capsicum annuum (Chilipeppar-Gruppen) 'Agni'  
Agnieszka Juniperus horizontalis 'Agnieszka'  
Agostana Allium cepa (Silverlök-Gruppen) 'Agostana'  
Agostenga Vitis vinifera 'Agostenga'  
Agra Malus domestica 'Agra'  
Agraco 812 Lolium multiflorum (Westerwoldicum-Gruppen) 'Agraco 812'  
Agram Festuca rubra (Tätvuxna Gruppen) 'Agram'  
Agrass Creme Tulipa gesneriana (Triumph-Gruppen) 'Agrass Creme'  
Agrass Gold Tulipa gesneriana (Triumph-Gruppen) 'Agrass Gold'  
Agrass White Tulipa gesneriana (Triumph-Gruppen) 'Agrass White'  
Agressi Muscari botryoides 'Agressi'  
Agribel Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Agribel'  
Agrihydradrie Hydrangea macrophylla 'Agrihydradrie'  
Agrion Brassica oleracea (Conica-Gruppen) 'Agrion'  
Agripiba Euphorbia fulgens 'Agripiba'  
Agro Secale cereale 'Agro'  
Agro Solanum lycopersicum 'Agro'  
Agro II Secale cereale 'Agro II'  
Agronaldo de Asti Capsicum annuum (Chilipeppar-Gruppen) 'Agronaldo de Asti'  
Agsantis Ageratum houstonianum 'Agsantis'  
Aguadulce Vicia faba 'Aguadulce'  
Aguadulce Supersimonia Vicia faba 'Aguadulce Supersimonia'  
Aguadulce Supersimonia à Très Longue Cosse Vicia faba 'Aguadulce Supersimonia ā Trčs Longue Cosse'  
AGUAYMANTO Physalis peruviana aguaymanto  
Aguilera White Ageratum houstonianum 'Aguilera White'  
Aguilera Violet Blue Ageratum houstonianum 'Aguilera Violet Blue'  
Agustino Cucumis melo (Cantaloupe-Gruppen) 'Agustino'  
Ahle Phaseolus vulgaris (Kokböna-Gruppen) 'Ahle'  
Ahleböna Phaseolus vulgaris (Kokböna-Gruppen) 'Ahleböna'  
Aholan Aikainen Vaha Malus domestica 'Aholan Aikainen Vaha'  
Ahrista Malus domestica 'Ahrista'  
AHTANUM ('Brand YCR 1') Humulus lupulus ahtanum ('Brand YCR 1')  
Aiainen Ruusu Solanum tuberosum (Färskpotatis-Gruppen) 'Aiainen Ruusu'  
Aïcha Rosa (Spinosissima-Gruppen) 'Aīcha'  
Aida Begonia x hiemalis 'Aida'  
Aida Hyacinthus orientalis 'Aida'  
Aida Matthiola incana var. hiberna 'Aida'  
Aida Pelargonium x domesticum 'Aida'  
Aida Rhododendron (Rustica-Gruppen) 'Aida'  
Aida Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Aida'  
Aida Apricot Matthiola incana var. hiberna (Aida-Serien) 'Aida Apricot'  
AIDA WHITE ('Mavefan') Matthiola incana var. hiberna (Aida-Serien) aida white ('Mavefan')  
Aidas Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Aidas'  
Aigburth Brassica oleracea (Gemmifera-Gruppen) 'Aigburth'  
Aikido Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'Aikido'  
Aiko Primulina 'Aiko'  
AIKO PINK ('Ilvoaiko01') Rhododendron (Vintergröna Azalea-Gruppen) aiko pink ('Ilvoaiko01')  
AIKO RED ('Ilvoaiko03') Rhododendron (Vintergröna Azalea-Gruppen) aiko red ('Ilvoaiko03')  
AIKO WHITE ('Ilvoaiko02') Rhododendron (Vintergröna Azalea-Gruppen) aiko white ('Ilvoaiko02')  
AIKO-SERIEN Rhododendron (Vintergröna Azalea-Gruppen) aiko-serien  
Aila Korhonen Rosa (Spinosissima-Gruppen) 'Aila Korhonen'  
AILEEN ('Tesaile') Alstroemeria (Snittalströmeria-Gruppen) aileen ('Tesaile')  
Aili Ribes (Röda Vinbär-Gruppen) 'Aili'  
Ailos Hyacinthus orientalis 'Ailos'  
Ailsa Pelargonium x hortorum 'Ailsa'  
Ailsa Craig Allium cepa (Gullök-Gruppen) 'Ailsa Craig'  
Ailsa Craig Solanum lycopersicum 'Ailsa Craig'  
Aimable Amie Rosa (Gallica-Gruppen) 'Aimable Amie'  
Aimable Rosette Hyacinthus orientalis 'Aimable Rosette'  
Aimable Rouge Rosa (Gallica-Gruppen) 'Aimable Rouge'  
Aimee Billard Helleborus x hybridus 'Aimee Billard'  
Aimée Vibert Rosa (Noisette-Gruppen) 'Aimée Vibert'  
Aino Clematis (Viticella-Gruppen) 'Aino'  
Aino Vaccinium (Angustifolium-Gruppen) 'Aino'  
Ainola Syringa x henryi 'Ainola'  
Ai-nor Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) 'Ai-nor'  
Ainsdale Beauty Pelargonium x hortorum 'Ainsdale Beauty'  
Ainsdale Claret Pelargonium x hortorum 'Ainsdale Claret'  
Ainsdale Eyeful Pelargonium x hortorum 'Ainsdale Eyeful'  
Ai-Petri Ornithogalum fimbriatum 'Ai-Petri'  
Air Tulipa gesneriana (Papegoj-Gruppen) 'Air'  
AIR FRANCE ('Meifinaro') Rosa (Miniatyrros-Gruppen) air france ('Meifinaro')  
Airbus Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Airbus'  
Airén Vitis vinifera 'Airén'  
AIRFORCE ('Selarmy') Rosa (Tehybrid-Gruppen) airforce ('Selarmy')  
Aisling Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Aisling'  
Aitchisonii Crocus speciosus 'Aitchisonii'  
Aivars Variegated Picea abies 'Aivars Variegated'  
Ajax Cucumis melo (Cantaloupe-Gruppen) 'Ajax'  
AJAX ('Klejax') Pelargonium x hortorum ajax ('Klejax')  
Ají Ahuachapáu Capsicum baccatum 'Ají Ahuachapáu'  
Ají Amarillo Capsicum baccatum 'Ají Amarillo'  
Ají Angelo Capsicum baccatum 'Ají Angelo'  
Ají Benito Capsicum baccatum 'Ají Benito'  
Aji Blanco Cristal Capsicum annuum (Chilipeppar-Gruppen) 'Aji Blanco Cristal'  
Aji Bolivian Long Capsicum baccatum 'Aji Bolivian Long'  
Ají Brazilian Bonanza Capsicum baccatum 'Ají Brazilian Bonanza'  
Ají Brazilian Red Pumpkin Capsicum baccatum 'Ají Brazilian Red Pumpkin'  
Ají Brown Capsicum baccatum 'Ají Brown'  
Ají Brown Capsicum chinense 'Ají Brown'  
Aji Cacho de Cabra Capsicum annuum (Chilipeppar-Gruppen) 'Aji Cacho de Cabra'  
Ají Cachucha Capsicum chinense 'Ají Cachucha'  
Ají Cajamarca Capsicum chinense 'Ají Cajamarca'  
Ají Calatenango Capsicum baccatum 'Ají Calatenango'  
Ají Céreo Capsicum baccatum 'Ají Céreo'  
Ají Cereza Capsicum annuum (Chilipeppar-Gruppen) 'Ají Cereza'  
Ají Challuaruro Amarillo Capsicum baccatum 'Ají Challuaruro Amarillo'  
Ají Charapita Capsicum chinense 'Ají Charapita'  
Ají Charapita Iquitos Capsicum chinense 'Ají Charapita Iquitos'  
Ají Chombo Capsicum chinense 'Ají Chombo'  
Ají Cirel Capsicum frutescens 'Ají Cirel'  
Ají Cito Capsicum baccatum 'Ají Cito'  
Ají Cochabamba Capsicum baccatum 'Ají Cochabamba'  
Ají Colorado Capsicum baccatum 'Ají Colorado'  
Ají Criollo Capsicum frutescens 'Ají Criollo'  
Ají Cristal Capsicum baccatum 'Ají Cristal'  
Ají de Guioso Capsicum chinense 'Ají de Guioso'  
Ají de Jardin Capsicum annuum (Prydnadschili-Gruppen) 'Ají de Jardin'  
Ají De Sazonar Capsicum frutescens 'Ají De Sazonar'  
Ají Delight Capsicum baccatum 'Ají Delight'  
Ají Dulce Amarillo Capsicum chinense 'Ají Dulce Amarillo'  
Ají Dulci 2 Capsicum chinense 'Ají Dulci 2'  
Ají Ecuadorian Orange Capsicum baccatum 'Ají Ecuadorian Orange'  
Ají Escabeche Capsicum baccatum 'Ají Escabeche'  
Ají Ethiopian Fire Capsicum baccatum 'Ají Ethiopian Fire'  
Ají Fantasy Capsicum baccatum 'Ají Fantasy'  
Ají Flor Capsicum baccatum 'Ají Flor'  
Ají Golden Capsicum baccatum 'Ají Golden'  
Ají Guaguao Capsicum frutescens 'Ají Guaguao'  
Ají Guyana Capsicum baccatum 'Ají Guyana'  
Ají Habanero Capsicum baccatum 'Ají Habanero'  
Ají Huanuco Capsicum baccatum 'Ají Huanuco'  
Ají Imbabura Capsicum baccatum 'Ají Imbabura'  
Ají Jobita Capsicum chinense 'Ají Jobita'  
Ají Lemon Drop Capsicum baccatum 'Ají Lemon Drop'  
Ají Limo Capsicum chinense 'Ají Limo'  
Ají Limo Rojo Capsicum chinense 'Ají Limo Rojo'  
Ají Little Finger Capsicum baccatum 'Ají Little Finger'  
Ají Little Finger Orange Capsicum baccatum 'Ají Little Finger Orange'  
Ají Llanero Capsicum chinense 'Ají Llanero'  
Ají Mango Capsicum baccatum 'Ají Mango'  
Ají Melocoton Capsicum baccatum 'Ají Melocoton'  
Ají Minas Gerais Capsicum baccatum 'Ají Minas Gerais'  
Ají Mochero Capsicum chinense 'Ají Mochero'  
Ají Norteno Capsicum baccatum 'Ají Norteno'  
Ají Omnicolor Capsicum baccatum 'Ají Omnicolor'  
Ají Orange Capsicum baccatum 'Ají Orange'  
Ají Orchid Capsicum baccatum 'Ají Orchid'  
Ají Pacay Capsicum baccatum 'Ají Pacay'  
Ají Panca Capsicum chinense 'Ají Panca'  
Ají Panca Lima Capsicum chinense 'Ají Panca Lima'  
Ají Pen 3-1 Capsicum baccatum 'Ají Pen 3-1'  
Ají Penec Capsicum baccatum 'Ají Penec'  
Ají Peruvian Capsicum baccatum 'Ají Peruvian'  
Ají Picante Capsicum chinense 'Ají Picante'  
Ají Pineapple Capsicum baccatum 'Ají Pineapple'  
Ají Piura Capsicum baccatum 'Ají Piura'  
Ají Red Olive Capsicum baccatum 'Ají Red Olive'  
Aji Rivo Capsicum baccatum 'Aji Rivo'  
Ají Rocoto Capsicum pubescens 'Ají Rocoto'  
Ají Rosita Rojo Capsicum chinense 'Ají Rosita Rojo'  
Ají Russian Yellow Capsicum baccatum 'Ají Russian Yellow'  
Ají Tapachula Capsicum baccatum 'Ají Tapachula'  
Ají Umba Capsicum chinense 'Ají Umba'  
Ají Umba Red Capsicum chinense 'Ají Umba Red'  
Ají Umba Yellow Capsicum chinense 'Ají Umba Yellow'  
Ají Valle de Canca Capsicum baccatum 'Ají Valle de Canca'  
Ají Verde Capsicum baccatum 'Ají Verde'  
Ají White Fantasy Capsicum baccatum 'Ají White Fantasy'  
Ají Yellow Capsicum baccatum 'Ají Yellow'  
Ajohn's Dancing Lady Saintpaulia (Ajohn's-Serien) 'Ajohn's Dancing Lady'  
Ajohn's Raquel Saintpaulia (Ajohn's-Serien) 'Ajohn's Raquel'  
Ajohn's Spinning Bells Saintpaulia (Ajohn's-Serien) 'Ajohn's Spinning Bells'  
Ajohn's Winter Moon Saintpaulia (Ajohn's-Serien) 'Ajohn's Winter Moon'  
Akabana Conandron ramondioides 'Akabana'  
Akabare Khursani Capsicum annuum (Chilipeppar-Gruppen) 'Akabare Khursani'  
Aka-chirimen-shiso Perilla frutescens var. crispa 'Aka-chirimen-shiso'  
Akaishi Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) 'Akaishi'  
Akakage Epimedium 'Akakage'  
Akala Brassica rapa (Pekinensis-Gruppen) 'Akala'  
Akame Epimedium x omeiense 'Akame'  
Akane Acer palmatum 'Akane'  
Akane Malus domestica 'Akane'  
Akapana Anthurium (Andraeanum-Gruppen) 'Akapana'  
Aka-shigitatsu-sawa Acer palmatum 'Aka-shigitatsu-sawa'  
Akashisho Perilla frutescens var. crispa 'Akashisho'  
Akaton Geranium pratense 'Akaton'  
Akatsuki Cornus kousa 'Akatsuki'  
Akavol Osteospermum (Cape Daisy-Serien) 'Akavol'  
Akbulak Allium jesdianum 'Akbulak'  
Akebono Epimedium 'Akebono'  
Akebono Tulipa gesneriana (Sena Fylldblommiga Gruppen) 'Akebono'  
Akela Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Akela'  
Akela Tulipa gesneriana (Sena Enkelblommiga Gruppen) 'Akela'  
Akemi Lilium (Orient-Gruppen) 'Akemi'  
Aki Acer tschonoskii 'Aki'  
Akikaze-nishiki Acer truncatum 'Akikaze-nishiki'  
Akiko Hippeastrum x hortorum 'Akiko'  
AKILA DAISY WHITE ('Pas857289') Osteospermum (Akila-Serien) akila daisy white ('Pas857289')  
AKILA LAVENDER SHADES ('Pas844620') Osteospermum (Akila-Serien) akila lavender shades ('Pas844620')  
AKILA MIX Osteospermum (Akila-Serien) akila mix  
AKILA PURPLE ('Pas8446621') Osteospermum (Akila-Serien) akila purple ('Pas8446621')  
AKILA WHITE ('Pas844619') Osteospermum (Akila-Serien) akila white ('Pas844619')  
AKILA WHITE IMPROVED Osteospermum (Akila-Serien) akila white improved  
AKILA WHITE PURPLE EYE ('Pas857288') Osteospermum (Akila-Serien) akila white purple eye ('Pas857288')  
Akira Chrysanthemum x morifolium (Akira-Serien) 'Akira'  
Akira Saintpaulia 'Akira'  
Akira Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Akira'  
AKITO ('Ho-06-ako') Gerbera x cantabrigiensis akito ('Ho-06-ako')  
AKITO ('Tanotika') Rosa (Tehybrid-Gruppen) akito ('Tanotika')  
Akiv691 Glandularia x hybrida (Superbena-Serien) 'Akiv691'  
Akka Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Akka'  
Akkalav Osteospermum (Cape Daisy-Serien) 'Akkalav'  
Akkali Osteospermum (Cape Daisy-Serien) 'Akkali'  
Akkapin Osteospermum (Cape Daisy-Serien) 'Akkapin'  
Akko 13 Eriobotrya japonica 'Akko 13'  
Aknam Osteospermum (Cape Daisy-Serien) 'Aknam'  
Akope Osteospermum (Cape Daisy-Serien) 'Akope'  
AKOS FARMOR Pelargonium (Peltatum-Gruppen) akos farmor  
Akratos Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Akratos'  
Akream Osteospermum (Cape Daisy-Serien) 'Akream'  
Akron Solanum lycopersicum 'Akron'  
Akropolis Callistephus chinensis (City-Serien) 'Akropolis'  
Aksel Olsen Miscanthus x giganteus 'Aksel Olsen'  
Aksel Olsen Rhododendron (Forrestii-Gruppen) 'Aksel Olsen'  
Aksel Olsen Rosa (Helenae-Gruppen) 'Aksel Olsen'  
Akseli Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Akseli'  
Aksinto Osteospermum (Cape Daisy-Serien) 'Aksinto'  
Aksis Osteospermum (Cape Daisy-Serien) 'Aksis'  
Akso Malus baccata 'Akso'  
Aksullo Osteospermum (Cape Daisy-Serien) 'Aksullo'  
Akta Beta vulgaris (Mangold-Gruppen) 'Akta'  
Akterra Osteospermum (Cape Daisy-Serien) 'Akterra'  
Akteur Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Akteur'  
Aktiva Lilium (Orient-Gruppen) 'Aktiva'  
Akusha Saintpaulia 'Akusha'  
Akzawhir Osteospermum (Cape Daisy-Serien) 'Akzawhir'  
Ala Allium cepa (Silverlök-Gruppen) 'Ala'  
Alabama Plectranthus scutellarioides 'Alabama'  
Alabama Slammer Geum 'Alabama Slammer'  
Alabama Sunrise x Heucherella 'Alabama Sunrise'  
ALABAST ('Poulala') Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) alabast ('Poulala')  
Alabaster Agastache rugosa 'Alabaster'  
Alabaster Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Alabaster'  
ALABASTER ('Conalba') Epimedium alabaster ('Conalba')  
Alabaster Trollius x cultorum 'Alabaster'  
Alabaster Tulipa gesneriana (Sena Enkelblommiga Gruppen) 'Alabaster'  
Alabaster 3 Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Alabaster 3'  
Alabaster Bona Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Alabaster Bona'  
Alabaster II Phaseolus vulgaris (Skärböna-Gruppen) 'Alabaster II'  
Aladdin Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Aladdin'  
Aladdin Tulipa gesneriana (Liljeblommiga Gruppen) 'Aladdin'  
Aladdin Blue Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) 'Aladdin Blue'  
Aladdin Burgundy Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) 'Aladdin Burgundy'  
ALADDIN BURGUNDY IMPROVED Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) aladdin burgundy improved  
Aladdin Cherry Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) 'Aladdin Cherry'  
ALADDIN CHERRY IMPROVED Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) aladdin cherry improved  
Aladdin Lilac Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) 'Aladdin Lilac'  
ALADDIN NAUTICAL MIX Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) aladdin nautical mix  
Aladdin Neon Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) 'Aladdin Neon'  
ALADDIN PALACE ('Poulac007') Rosa (Floribunda-Gruppen) aladdin palace ('Poulac007')  
Aladdin Peach Morn Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) 'Aladdin Peach Morn'  
Aladdin Pink Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) 'Aladdin Pink'  
Aladdin Red Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) 'Aladdin Red'  
Aladdin Salmon Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) 'Aladdin Salmon'  
ALADDIN SALMON IMPROVED Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) aladdin salmon improved  
Aladdin Sky Blue Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) 'Aladdin Sky Blue'  
Aladdin Strawberry Ice Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) 'Aladdin Strawberry Ice'  
Aladdin Summer Ice Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) 'Aladdin Summer Ice'  
Aladdin White Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) 'Aladdin White'  
Aladdin Yellow Petunia x hybrida (Aladdin-Serien) 'Aladdin Yellow'  
Aladdin's Glow Lilium (Longiflorum-Asiatiska Gruppen) 'Aladdin's Glow'  
Aladdin's Lamp Solanum lycopersicum 'Aladdin's Lamp'  
Aladdin's Record Tulipa gesneriana (Liljeblommiga Gruppen) 'Aladdin's Record'  
Aladdin's Turban Cucurbita maxima (Turban-Gruppen) 'Aladdin's Turban'  
Aladin Freesia x hybrida 'Aladin'  
Aladin Gerbera x cantabrigiensis 'Aladin'  
Aladin Helichrysum italicum 'Aladin'  
Aladin Pisum sativum 'Aladin'  
Aladyn Cucumis sativus (Druvgurka-Gruppen) 'Aladyn'  
Alain Rosa (Floribunda-Gruppen) 'Alain'  
Alain Blanchard Rosa (Gallica-Gruppen) 'Alain Blanchard'  
ALAINA ('Evipo056') Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) alaina ('Evipo056')  
Alaja Krupnaja x Sorbopyrus 'Alaja Krupnaja'  
Alaja Krupnaja Sorbus 'Alaja Krupnaja'  
Alajuela Red Capsicum chinense 'Alajuela Red'  
Alamo Phaseolus vulgaris (Kokböna-Gruppen) 'Alamo'  
Alamo Explosion Saintpaulia (Alamo-Serien) 'Alamo Explosion'  
Alamo Sunshine Saintpaulia (Alamo-Serien) 'Alamo Sunshine'  
Alamos Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Alamos'  
ALAN BLOOM ('Bloger') Geranium sanguineum alan bloom ('Bloger')  
Alan Mayes Geranium 'Alan Mayes'  
Alan Roberts Lathyrus odoratus 'Alan Roberts'  
Alan Shellard Pelargonium x hortorum 'Alan Shellard'  
Alan Titchmarsh Lathyrus odoratus 'Alan Titchmarsh'  
ALAN TITCHMARSH ('Ausjive') Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) alan titchmarsh ('Ausjive')  
Alan West Pelargonium x hortorum 'Alan West'  
ALANA ('Precalan') Chrysanthemum x morifolium alana ('Precalan')  
Alana Spathiphyllum 'Alana'  
Alanah Geranium x lindavicum 'Alanah'  
Alanet Lactuca sativa 'Alanet'  
Alantäpple Malus domestica 'Alantäpple'  
ALANYA Solanum lycopersicum alanya  
Alaqua Hemerocallis 'Alaqua'  
Alarik Zea mays (Fodermajs-Gruppen) 'Alarik'  
Alaska Brassica napus (Biennis-Gruppen) 'Alaska'  
Alaska Canna x generalis 'Alaska'  
Alaska Cyrtanthus 'Alaska'  
Alaska Echinacea purpurea 'Alaska'  
Alaska Geranium 'Alaska'  
Alaska Hippeastrum x hortorum 'Alaska'  
ALASKA Hordeum jubatum alaska  
Alaska Ilex aquifolium 'Alaska'  
Alaska Leucanthemum x superbum 'Alaska'  
Alaska Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Alaska'  
Alaska Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Alaska'  
Alaska Ribes glandulosum 'Alaska'  
Alaska Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Alaska'  
Alaska Solanum lycopersicum 'Alaska'  
ALASKA Tropaeolum majus alaska  
Alaska Tulipa gesneriana (Liljeblommiga Gruppen) 'Alaska'  
Alaska Appleblossom Primula vulgaris (Alaska-Serien) 'Alaska Appleblossom'  
Alaska Blue Primula vulgaris (Alaska-Serien) 'Alaska Blue'  
Alaska Gold Tropaeolum majus (Alaska-Serien) 'Alaska Gold'  
ALASKA MIX Primula vulgaris (Alaska-Serien) alaska mix  
ALASKA MIX Tropaeolum majus (Alaska-Serien) alaska mix  
Alaska Orange Primula vulgaris (Alaska-Serien) 'Alaska Orange'  
Alaska Purple Primula vulgaris (Alaska-Serien) 'Alaska Purple'  
Alaska Rose Primula vulgaris (Alaska-Serien) 'Alaska Rose'  
Alaska Salmon Tropaeolum majus (Alaska-Serien) 'Alaska Salmon'  
Alaska Salmon Orange Tropaeolum majus (Alaska-Serien) 'Alaska Salmon Orange'  
Alaska Scarlet Primula vulgaris (Alaska-Serien) 'Alaska Scarlet'  
Alaska Scarlet Tropaeolum majus (Alaska-Serien) 'Alaska Scarlet'  
Alaska White Primula vulgaris (Alaska-Serien) 'Alaska White'  
ALASKA WONDER Solanum lycopersicum alaska wonder  
Alaska Yellow Primula vulgaris (Alaska-Serien) 'Alaska Yellow'  
Alaskan Fancy Solanum lycopersicum 'Alaskan Fancy'  
Alata Phyllostachys aureosulcata 'Alata'  
Alaya Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Alaya'  
Alba Acalypha hispida 'Alba'  
Alba Actaea erythrocarpa 'Alba'  
Alba Agastache foeniculum 'Alba'  
Alba Agastache rugosa 'Alba'  
Alba Agastache urticifolia 'Alba'  
Alba Agave americana 'Alba'  
Alba Ajuga reptans 'Alba'  
Alba Akebia quinata 'Alba'  
Alba Alstroemeria pelegrina 'Alba'  
Alba Amaryllis belladonna 'Alba'  
Alba Andromeda polifolia 'Alba'  
Alba Anemone apennina 'Alba'  
Alba Anemone blanda 'Alba'  
Alba Anemone obtusiloba 'Alba'  
Alba Anemone trullifolia 'Alba'  
Alba Anoda cristata 'Alba'  
Alba Antennaria dioica 'Alba'  
Alba Aquilegia chrysantha 'Alba'  
Alba Aquilegia coerulea 'Alba'  
Alba Aquilegia flabellata 'Alba'  
Alba Aquilegia flabellata var. pumila 'Alba'  
Alba Aquilegia vulgaris 'Alba'  
Alba Ardisia crenata 'Alba'  
Alba Armeria caespitosa 'Alba'  
Alba Armeria maritima 'Alba'  
Alba Astrantia major 'Alba'  
Alba Atocion armeria 'Alba'  
Alba Aubrieta x cultorum 'Alba'  
Alba Baptisia australis 'Alba'  
Alba Beaumontia grandiflora 'Alba'  
Alba Begonia grandis 'Alba'  
Alba Bellis perennis 'Alba'  
Alba Bergenia cordifolia 'Alba'  
Alba Betonica hirsuta 'Alba'  
Alba Betonica macrantha 'Alba'  
Alba Betonica officinalis 'Alba'  
Alba Bistorta amplexicaulis 'Alba'  
Alba Bletilla striata 'Alba'  
Alba Borago officinalis 'Alba'  
Alba Brimeura amethystina 'Alba'  
Alba Browallia speciosa 'Alba'  
Alba Brunnera macrophylla 'Alba'  
Alba Calandrinia ciliata 'Alba'  
Alba Calluna vulgaris 'Alba'  
Alba Caltha palustris 'Alba'  
Alba Campanula alpestris 'Alba'  
Alba Campanula barbata 'Alba'  
Alba Campanula carpatica 'Alba'  
Alba Campanula carpatica var. turbinata 'Alba'  
Alba Campanula cochleariifolia 'Alba'  
Alba Campanula drabifolia 'Alba'  
Alba Campanula garganica 'Alba'  
Alba Campanula glomerata 'Alba'  
Alba Campanula isophylla 'Alba'   betlehemsstjärna
Alba Campanula lactiflora 'Alba'  
Alba Campanula latifolia 'Alba'  
Alba Campanula latifolia var. macrantha 'Alba'  
Alba Campanula medium 'Alba'  
Alba Campanula nitida 'Alba'  
Alba Campanula persicifolia 'Alba'  
Alba Campanula persicifolia ssp. sessiliflora 'Alba'  
Alba Campanula portenschlagiana 'Alba'  
Alba Campanula poscharskyana 'Alba'  
Alba Campanula pulla 'Alba'  
Alba Campanula punctata 'Alba'  
Alba Campanula pyramidalis 'Alba'  
Alba Campanula ramosissima 'Alba'  
Alba Campanula rotundifolia 'Alba'  
Alba Campanula scheuchzeri 'Alba'  
Alba Campanula takesimana 'Alba'  
Alba Campanula trachelium 'Alba'  
Alba Capnoides sempervirens 'Alba'  
Alba Catananche caerulea 'Alba'  
Alba Cattleya x dolosa 'Alba'  
Alba Cattleya forbesii 'Alba'  
ALBA Cattleya guttata alba  
Alba Centaurea jacea 'Alba'  
Alba Centaurea montana 'Alba'  
Alba Cercis siliquastrum 'Alba'  
Alba Chelone obliqua 'Alba'  
Alba Clarkia pulchella 'Alba'  
Alba Clematis (Integrifolia-Gruppen) 'Alba'  
Alba Clematis (Montana-Gruppen) 'Alba'  
Alba Cobaea scandens 'Alba'  
Alba Codonopsis convolvulacea ssp. grey-wilsonii 'Alba'  
Alba Collinsia heterophylla 'Alba'  
Alba Commelina tuberosa 'Alba'  
Alba Corydalis cava 'Alba'  
Alba Corydalis ochroleuca 'Alba'  
Alba Corydalis solida ssp. incisa 'Alba'  
Alba Cota tinctoria 'Alba'  
Alba Crepis rubra 'Alba'  
Alba Cuphea ignea 'Alba'  
Alba Cymbalaria muralis 'Alba'  
Alba Cymbalaria pallida 'Alba'  
Alba Daboecia cantabrica 'Alba'  
Alba Dalechampia spathulata 'Alba'  
Alba Daphne cneorum 'Alba'  
Alba Daphne mezereum 'Alba'  
Alba Dicentra eximia 'Alba'  
Alba Dicentra formosa 'Alba'  
Alba Dicentra peregrina 'Alba'  
Alba Digitalis purpurea 'Alba'  
Alba Drosera capensis 'Alba'  
Alba Echinacea purpurea 'Alba'  
ALBA Encyclia tampensis alba  
Alba Erica carnea 'Alba'  
Alba Erica cinerea 'Alba'  
Alba Erica tetralix 'Alba'  
Alba Eschscholzia californica 'Alba'  
Alba Eucomis bicolor 'Alba'  
Alba Euphorbia fulgens 'Alba'  
Alba Eurybia macrophylla 'Alba'  
Alba Felicia heterophylla 'Alba'  
Alba Ficaria verna 'Alba'  
Alba Filipendula purpurea 'Alba'  
Alba Fragaria x ananassa 'Alba'  
Alba Fragaria vesca 'Alba'  
Alba Freesia laxa 'Alba'  
Alba Fritillaria meleagris 'Alba'  
Alba Fritillaria persica 'Alba'  
Alba Fuchsia boliviana 'Alba'  
Alba Fuchsia corymbiflora 'Alba'  
Alba Fuchsia magellanica 'Alba'  
Alba Galega officinalis 'Alba'  
Alba Gaultheria mucronata 'Alba'  
Alba Gentiana asclepiadea 'Alba'  
Alba Gentiana makinoi 'Alba'  
Alba Gentiana sinoornata 'Alba'  
Alba Gilia achilleifolia 'Alba'  
Alba Gilia capitata 'Alba'  
Alba Gilia tricolor 'Alba'  
Alba Glandora diffusa 'Alba'  
Alba Globularia cordifolia 'Alba'  
Alba Gypsophila repens 'Alba'  
Alba Haberlea rhodopensis 'Alba'  
Alba Hepatica acutiloba 'Alba'  
Alba Hepatica americana 'Alba'  
Alba Hepatica nobilis 'Alba'  
Alba Hepatica transsilvanica 'Alba'  
Alba Hesperantha coccinea 'Alba'  
Alba Hesperis matronalis 'Alba'  
Alba Heuchera sanguinea 'Alba'  
Alba Hosta minor 'Alba'  
Alba Hosta sieboldii 'Alba'  
Alba Houstonia caerulea 'Alba'  
Alba Hoya carnosa 'Alba'  
Alba Hyacinthoides hispanica 'Alba'  
Alba Hyacinthoides non-scripta 'Alba'  
Alba Iberis umbellata 'Alba'  
Alba Impatiens balsamina 'Alba'  
Alba Incarvillea delavayi 'Alba'  
Alba Ipomoea tricolor 'Alba'  
Alba Iris cristata 'Alba'  
Alba Iris germanica 'Alba'  
Alba Iris magnifica 'Alba'  
Alba Iris pseudacorus 'Alba'  
Alba Iris sibirica 'Alba'  
Alba Iris spuria 'Alba'  
Alba Kalmia latifolia 'Alba'  
Alba Laelia anceps 'Alba'  
Alba Lamprocapnos spectabilis 'Alba'  
Alba Lavandula angustifolia 'Alba'  
Alba Lavandula x intermedia 'Alba'  
Alba Layia platyglossa 'Alba'  
Alba Legousia pentagonia 'Alba'  
Alba Legousia speculum-veneris 'Alba'  
Alba Lewisia cotyledon 'Alba'  
Alba Lewisia tweedyi 'Alba'  
Alba Liatris scariosa 'Alba'  
Alba Liatris spicata 'Alba'  
Alba Linaria purpurea 'Alba'  
Alba Lobelia siphilitica 'Alba'  
Alba Lonicera tatarica 'Alba'  
Alba Lunaria annua 'Alba'  
Alba Lychnis chalcedonica 'Alba'  
Alba Lychnis coronaria 'Alba'  
Alba Magnolia x soulangeana 'Alba'  
Alba Malva moschata 'Alba'  
Alba Malva sylvestris 'Alba'  
Alba Meconopsis baileyi 'Alba'  
Alba Melittis melissophyllum 'Alba'  
Alba Mentha cervina 'Alba'  
Alba Monarda didyma 'Alba'  
Alba Myosotis scorpioides 'Alba'  
Alba Myosotis sylvatica 'Alba'  
Alba Nemophila menziesii 'Alba'  
Alba Nepeta x faassenii 'Alba'  
Alba Nerine bowdenii 'Alba'  
Alba Nerine sarniensis 'Alba'  
Alba Nerine undulata 'Alba'  
Alba Nicandra physalodes 'Alba'  
Alba Nolana paradoxa ssp. atriplicifolia 'Alba'  
Alba Nymphaea odorata 'Alba'  
Alba Nymphaea tetragona 'Alba'  
Alba Odontoglossum bictoniense 'Alba'  
Alba Oenothera speciosa 'Alba'  
Alba Omphalodes verna 'Alba'  
Alba Oncidium Pupukea Sunset grex 'Alba'  
Alba Oxalis enneaphylla 'Alba'  
Alba Oxalis rosea 'Alba'  
Alba Paeonia veitchii 'Alba'  
ALBA ('Fisalb') Pelargonium x hortorum alba ('Fisalb')  
Alba Pentas lanceolata 'Alba'  
Alba Petrorhagia saxifraga 'Alba'  
Alba Petroselinum crispum (Tuberosum-Gruppen) 'Alba'  
Alba Phalaenopsis equestris 'Alba'  
Alba Phlomis purpurea 'Alba'  
Alba Phlox bifida 'Alba'  
Alba Phlox maculata 'Alba'  
Alba Phlox paniculata 'Alba'  
Alba Phlox stolonifera 'Alba'  
Alba Physostegia virginiana 'Alba'  
Alba Pinus strobus 'Alba'  
Alba Pleione formosana 'Alba'  
Alba Plumbago auriculata 'Alba'  
Alba Podolepis gracilis 'Alba'  
Alba Pontederia cordata 'Alba'  
Alba Potentilla nitida 'Alba'  
Alba Primula x biflora 'Alba'  
Alba Primula denticulata 'Alba'  
Alba Primula edgeworthii 'Alba'  
Alba Primula x floerkeana 'Alba'  
Alba Primula japonica 'Alba'  
Alba Primula kisoana 'Alba'  
Alba Primula marginata 'Alba'  
Alba Primula matthioli 'Alba'  
Alba Primula minima 'Alba'  
Alba Primula praenitens 'Alba'  
Alba Primula sieboldii 'Alba'  
Alba Protea magnifica 'Alba'  
Alba Prunella grandiflora 'Alba'  
Alba Prunella x webbiana 'Alba'  
Alba Prunus tenella 'Alba'  
Alba Pulmonaria angustifolia 'Alba'  
Alba Pulmonaria officinalis 'Alba'  
Alba Pulmonaria saccharata 'Alba'  
Alba Pulsatilla vulgaris 'Alba'  
Alba Puschkinia scilloides 'Alba'  
Alba Ramonda myconi 'Alba'  
Alba Ramonda nathaliae 'Alba'  
Alba Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Alba'  
Alba Rhodanthe chlorocephala ssp. rosea 'Alba'  
Alba Rhodohypoxis baurii 'Alba'  
Alba Rhynchostele bictoniensis 'Alba'  
Alba Rhynchostylis retusa 'Alba'  
Alba Rodgersia pinnata 'Alba'  
Alba Rosa arkansana 'Alba'  
Alba Rosa carolina 'Alba'  
Alba Rosa (Centifolia Muscosa-Gruppen) 'Alba'  
Alba Rosa x micrugosa 'Alba'  
Alba Rosa (Rugosa-Gruppen) 'Alba'   vit vresros
ALBA ('Nirpal') Rosa (Tehybrid-Gruppen) alba ('Nirpal')  
Alba Salvia farinacea 'Alba'  
Alba Salvia patens 'Alba'  
Alba Salvia pratensis 'Alba'  
Alba Salvia splendens 'Alba'  
Alba Salvia verticillata 'Alba'  
Alba Sanguisorba obtusa 'Alba'  
Alba Sanguisorba tenuifolia 'Alba'  
Alba Saponaria ocymoides 'Alba'  
Alba Saxifraga x apiculata 'Alba'  
Alba Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Alba'  
Alba Saxifraga oppositifolia 'Alba'  
Alba Scabiosa caucasica 'Alba'  
Alba Scilla bifolia 'Alba'  
Alba Scilla forbesii 'Alba'  
Alba Scilla luciliae 'Alba'  
Alba Scilla peruviana 'Alba'  
Alba Scilla siberica 'Alba'  
Alba Silene acaulis 'Alba'  
Alba Sinningia speciosa 'Alba'  
Alba Soldanella carpatica 'Alba'  
Alba Soldanella minima 'Alba'  
Alba Stenoglottis longifolia 'Alba'  
Alba Stokesia laevis 'Alba'  
Alba Sutera aethiopica 'Alba'  
Alba Syringa x chinensis 'Alba'  
Alba Syringa x persica 'Alba'  
Alba Syringa vulgaris 'Alba'  
Alba Thuja occidentalis 'Alba'  
Alba Thunbergia alata 'Alba'  
Alba Thunbergia grandiflora 'Alba'  
Alba Tigridia pavonia 'Alba'  
Alba Tillandsia aeranthos 'Alba'  
Alba Tolpis barbata 'Alba'  
Alba Torenia fournieri 'Alba'  
Alba Tricyrtis hirta 'Alba'  
Alba Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Alba'  
Alba Tulbaghia simmleri 'Alba'  
Alba Vaccaria hispanica 'Alba'  
Alba Watsonia meriana 'Alba'  
Alba Weigela coraeensis 'Alba'  
Alba Weigela florida 'Alba'  
Alba Verbena hastata 'Alba'  
Alba Veronica longifolia 'Alba'  
Alba Veronica prostrata 'Alba'  
Alba Veronica spicata 'Alba'  
Alba Veronica virgata 'Alba'  
Alba Vinca major 'Alba'  
Alba Vinca minor 'Alba'  
Alba Viola cornuta 'Alba'  
Alba Viola obliqua 'Alba'  
Alba Viola odorata 'Alba'  
Alba Viscaria vulgaris 'Alba'  
Alba Wisteria floribunda 'Alba'  
Alba Wisteria sinensis 'Alba'  
Alba Vitex agnus-castus 'Alba'  
Alba Wulfenia carinthiaca 'Alba'  
Alba Zea mays (Japonica-Gruppen) 'Alba'  
Alba Coerulea Oculata Tulipa humilis 'Alba Coerulea Oculata'  
Alba Compacta Campanula carpatica 'Alba Compacta'  
Alba Coronata Campanula persicifolia 'Alba Coronata'  
Alba Dumosa Calluna vulgaris 'Alba Dumosa'  
Alba Erecta Calluna vulgaris 'Alba Erecta'  
Alba Fenestrata Camellia japonica 'Alba Fenestrata'  
Alba Fimbriata Camellia japonica 'Alba Fimbriata'  
Alba Flore Pleno Campanula trachelium 'Alba Flore Pleno'  
Alba Grandiflora Tigridia pavonia 'Alba Grandiflora'  
Alba Grandiflora Tradescantia (Andersoniana-Gruppen) 'Alba Grandiflora'  
Alba Immaculata Tigridia pavonia 'Alba Immaculata'  
Alba Intus Rubra Sinningia speciosa 'Alba Intus Rubra'  
Alba Londonensis Camellia japonica 'Alba Londonensis'  
Alba Luxurians Clematis (Viticella-Gruppen) 'Alba Luxurians'  
Alba Maculata Salix integra 'Alba Maculata'  
Alba Magnifica Primula praenitens 'Alba Magnifica'  
Alba Magnifica Rhododendron (Vintergröna Azalea-Gruppen) 'Alba Magnifica'  
Alba Major Erica cinerea 'Alba Major'  
Alba Maxima Achimenes longiflora var. alba 'Alba Maxima'  
Alba Maxima Hyacinthus orientalis 'Alba Maxima'  
Alba Maxima Rosa (Alba-Gruppen) 'Alba Maxima'  
ALBA MEIDILAND ('Meiflopan') Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) alba meidiland ('Meiflopan')  
Alba Minor Armeria maritima 'Alba Minor'  
Alba Minor Erica cinerea 'Alba Minor'  
Alba Minor Viola cornuta 'Alba Minor'  
Alba Mollis Erica tetralix f. alba 'Alba Mollis'  
Alba Oculata Thunbergia alata 'Alba Oculata'  
Alba Odorata Rosa (Bracteata-Gruppen) 'Alba Odorata'  
Alba Plena Anemone nemorosa 'Alba Plena'  
Alba Plena Aquilegia vulgaris 'Alba Plena'  
Alba Plena Arabis caucasica 'Alba Plena'  
Alba Plena Bellis perennis 'Alba Plena'  
Alba Plena Calluna vulgaris 'Alba Plena'  
Alba Plena Camellia japonica 'Alba Plena'  
Alba Plena Campanula persicifolia 'Alba Plena'  
Alba Plena Clematis florida 'Alba Plena'  
Alba Plena Cornus florida 'Alba Plena'  
Alba Plena Datura metel 'Alba Plena'  
Alba Plena Glebionis coronaria 'Alba Plena'  
Alba Plena Hepatica nobilis 'Alba Plena'  
Alba Plena Hesperis matronalis 'Alba Plena'  
Alba Plena Paeonia x festiva 'Alba Plena'  
Alba Plena Paeonia officinalis 'Alba Plena'  
Alba Plena Petrorhagia saxifraga 'Alba Plena'  
Alba Plena Primula praenitens 'Alba Plena'  
Alba Plena Primula vulgaris 'Alba Plena'  
Alba Plena Prunus glandulosa 'Alba Plena'   vitt mandelkörsbär
Alba Plena Rosa banksiae 'Alba Plena'  
Alba Plena Rosa (Sempervirens-Gruppen) 'Alba Plena'  
Alba Plena Saponaria officinalis 'Alba Plena'  
Alba Plena Viola odorata 'Alba Plena'  
Alba Plena Viscaria vulgaris 'Alba Plena'  
Alba Pumila Calluna vulgaris 'Alba Pumila'  
Alba Pura Thunbergia alata 'Alba Pura'  
Alba Regalis Tulipa gesneriana (Tidiga Enkelblommiga Gruppen) 'Alba Regalis'  
Alba Rigida Calluna vulgaris 'Alba Rigida'  
Alba Rosea Rosa (Odorata-Gruppen) 'Alba Rosea'  
Alba Semiplena Rosa (Alba-Gruppen) 'Alba Semiplena'  
Alba Simplex Camellia japonica 'Alba Simplex'  
Alba Suaveolens Rosa (Alba-Gruppen) 'Alba Suaveolens'  
Alba Superba Magnolia x soulangeana 'Alba Superba'  
Alba Superbissima Hyacinthus orientalis 'Alba Superbissima'  
Alba Variegata Bletilla striata 'Alba Variegata'  
Alba Variegata Lunaria annua 'Alba Variegata'  
Alba Variegata Vinca minor f. alba 'Alba Variegata'  
Albadan Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Albadan'  
Alban Capsicum annuum (Chilipeppar-Gruppen) 'Alban'  
Albana Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Albana'  
Albana Vitis vinifera 'Albana'  
Albanian Red Hot Capsicum annuum (Chilipeppar-Gruppen) 'Albanian Red Hot'  
Albarello Rhododendron 'Albarello'  
Albarino Vitis vinifera 'Albarino'  
Albas Tulipa (Fosteriana-Gruppen) 'Albas'  
Albâtre Paeonia lactiflora 'Albâtre'  
Albatros Tagetes erecta 'Albatros'  
Albatross Begonia grandis 'Albatross'  
Albatross Clarkia unguiculata 'Albatross'  
Albatross Euphorbia fulgens 'Albatross'  
Albatross Nymphaea 'Albatross'  
Albatross Sinapis alba 'Albatross'  
Albedo Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Albedo'  
Albedo Brassica rapa (Praecox-Gruppen) 'Albedo'  
Albemarle Pippin Malus domestica 'Albemarle Pippin'  
Albena Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Albena'  
Alberello Cucurbita pepo (Zucchini-Gruppen) 'Alberello'  
Alberello di Sarzana Cucurbita pepo (Zucchini-Gruppen) 'Alberello di Sarzana'  
Albéric Barbier Rosa (Wichurana-Gruppen) 'Albéric Barbier'  
Alberich Canna x generalis 'Alberich'  
Alberio Tulipa gesneriana (Triumph-Gruppen) 'Alberio'  
Albert Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Albert'  
Albert Doebel x Epicactus 'Albert Doebel'  
Albert Edwards Rosa (Spinosissima-Gruppen) 'Albert Edwards'  
Albert Heijn Tulipa (Fosteriana-Gruppen) 'Albert Heijn'  
Albert La Blotais Rosa (Remontant-Gruppen) 'Albert La Blotais'  
Albert Pottier Pelargonium x hortorum 'Albert Pottier'  
Albert Schweitzer Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Albert Schweitzer'  
Albert Schweitzer Rhododendron (Caucasicum-Gruppen) 'Albert Schweitzer'  
Alberta Pelargonium x hortorum 'Alberta'  
ALBERTA BLUE ('Haal') Picea glauca alberta blue ('Haal')  
Alberta Globe Picea glauca 'Alberta Globe'  
Alberta White Daboecia cantabrica 'Alberta White'  
Albertii Camellia japonica 'Albertii'  
Albertii Codiaeum variegatum 'Albertii'  
Albertii Prunus padus 'Albertii'  
ALBERTINA Pelargonium x hortorum albertina  
Albertine Crocus vernus 'Albertine'  
Albertine Rosa (Wichurana-Gruppen) 'Albertine'  
Alberto Castillo Ipheion 'Alberto Castillo'  
Albescens Humulus lupulus 'Albescens'  
Albescens Kerria japonica 'Albescens'  
Albescens Schoenoplectus lacustris 'Albescens'   strimsäv
Albicans Codiaeum variegatum 'Albicans'  
Albicans Narcissus pseudonarcissus 'Albicans'  
Albida Lallemantia canescens 'Albida'  
Albidus Ceanothus x pallidus 'Albidus'  
Albidus Trollius europaeus 'Albidus'  
Albienka Allium cepa (Silverlök-Gruppen) 'Albienka'  
Albiflora Campanula mirabilis 'Albiflora'  
Albiflora Clematis (Atragene-Gruppen) 'Albiflora'  
Albiflora Glechoma hederacea 'Albiflora'  
Albiflora Lapageria rosea 'Albiflora'  
Albiflora Malva trimestris 'Albiflora'  
Albiflora Nierembergia scoparia 'Albiflora'  
Albiflora Potentilla nitida 'Albiflora'  
Albiflora Salvia officinalis 'Albiflora'  
Albiflora Salvia pratensis 'Albiflora'  
Albiflora Spiraea japonica 'Albiflora'   höstspirea
Albiflora Tigridia pavonia 'Albiflora'  
Albiflora Viola sororia 'Albiflora'  
Albiflora Viscaria vulgaris 'Albiflora'  
Albiflorum Lilium martagon 'Albiflorum'  
Albiflorum Trillium erectum 'Albiflorum'  
Albiflorum Verbascum blattaria 'Albiflorum'  
Albiflorus Acanthus mollis 'Albiflorus'  
Albiflorus Agapanthus praecox 'Albiflorus'  
Albiflorus Amaranthus caudatus 'Albiflorus'  
Albiflorus Centranthus ruber 'Albiflorus'  
Albiflorus Convolvulus tricolor 'Albiflorus'  
Albiflorus Cosmos bipinnatus 'Albiflorus'  
Albiflorus Dianthus deltoides 'Albiflorus'  
Albiflorus Dictamnus albus 'Albiflorus'  
Albiflorus Edraianthus serpyllifolius 'Albiflorus'  
Albiflorus Enkianthus campanulatus 'Albiflorus'  
Albiflorus Lathyrus vernus 'Albiflorus'  
Albiflorus Rosmarinus officinalis 'Albiflorus'  
Albiflorus' Thymus praecox 'Albiflorus''  
Albin Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Albin'  
Albin Kohleria 'Albin'  
Albina Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Albina'  
ALBINA Fuchsia x hybrida (Shadowdancer-Serien) albina  
Albina Vinca minor 'Albina'  
Albina Ice Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Albina Ice'  
Albina Plena Clematis (Atragene-Gruppen) 'Albina Plena'  
Albina Vereduna Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Albina Vereduna'  
Albinica Lithops lesliei 'Albinica'  
Albino Capsicum annuum (Paprika-Gruppen) 'Albino'  
Albino Drosera capensis 'Albino'  
ALBINO ('Hs-06-Alno') Gerbera x cantabrigiensis albino ('Hs-06-Alno')  
Albino Tulipa gesneriana (Sena Enkelblommiga Gruppen) 'Albino'  
Albinstar Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Albinstar'  
Albion Allium cepa (Silverlök-Gruppen) 'Albion'  
Albion Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Albion'  
Albion Fragaria x ananassa 'Albion'  
Albion Hyacinthus orientalis 'Albion'  
Albion Knautia arvensis 'Albion'  
Albion Pastinaca sativa 'Albion'  
Albion Rosa (Odorata-Gruppen) 'Albion'  
Albion Black Marbles Nigella damascena 'Albion Black Marbles'  
Albion Black Pod Nigella damascena 'Albion Black Pod'  
ALBION STAR ('Mieke Telkamp') Tulipa (Fosteriana-Gruppen) albion star ('Mieke Telkamp')  
Albion's Pride Ribes (Grossularia-Gruppen) 'Albion's Pride'  
Albispina Opuntia microdasys 'Albispina'  
Albistriata Convallaria majalis 'Albistriata'  
Albivetta Nerine bowdenii 'Albivetta'  
Albivirens Syngonium podophyllum 'Albivirens'  
Albo Sanguinea Cattleya Hsinying Pub grex 'Albo Sanguinea'  
ALBO VARIEGATA Ilex aquifolium albo variegata  
Albo Variegata Iris pallida 'Albo Variegata'  
Alboaurea Hakonechloa macra 'Alboaurea'  
Albococcineus Lupinus pubescens 'Albococcineus'  
Albocorollata Pulmonaria rubra 'Albocorollata'  
Albolabia Encyclia tampensis 'Albolabia'  
Albolimbatum Acer rufinerve 'Albolimbatum'  
Albolineata Calathea majestica 'Albolineata'  
Albolineata Calathea ornata 'Albolineata'  
Albolineata Pteris cretica 'Albolineata'  
Albolineata Pteris parkeri 'Albolineata'  
Albolineatum Syngonium podophyllum 'Albolineatum'  
Albomarginata Aralia elata 'Albomarginata'  
Albomarginata Convallaria majalis 'Albomarginata'  
Albomarginata Cordyline fruticosa 'Albomarginata'  
Albomarginata Fagus sylvatica 'Albomarginata'  
Albomarginata x Fatshedera lizei 'Albomarginata'  
Albomarginata Fatsia japonica 'Albomarginata'  
Albomarginata Hoya kerrii 'Albomarginata'  
Albomarginata Hoya verticillata 'Albomarginata'  
Albomarginata Kerria japonica 'Albomarginata'  
Albomarginata Tricyrtis hirta 'Albomarginata'  
Albomarginatus Euonymus japonicus 'Albomarginatus'  
Albonitens Cissus verticillata 'Albonitens'  
Albo-picta Begonia 'Albo-picta'  
Alboplenum Colchicum autumnale 'Alboplenum'  
Alborada Brassica oleracea (Italica-Gruppen) 'Alborada'  
Alborosea Clematis (Atragene-Gruppen) 'Alborosea'  
Alboroseum Aconitum napellus 'Alboroseum'  
Alboroseum Veronicastrum virginicum 'Alboroseum'  
Alboroseus Lathyrus vernus 'Alboroseus'  
Alborz Seedling Malus domestica 'Alborz Seedling'  
Albos Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Albos'  
Albospica Thuja occidentalis 'Albospica'  
Albo-spica Tsuga canadensis 'Albo-spica'  
Albostriata Convallaria majalis 'Albostriata'  
Albostriata Hakonechloa macra 'Albostriata'  
Albostriata Sasaella masamuneana 'Albostriata'  
Albovariegata Arabis ferdinandi-coburgi 'Albovariegata'  
Albovariegata Aralia elata 'Albovariegata'  
Albovariegata Fagus sylvatica 'Albovariegata'  
Albovariegata Hakonechloa macra 'Albovariegata'  
Albovariegata Phyllostachys aurea 'Albovariegata'  
Albovariegata Sambucus nigra 'Albovariegata'  
Albovariegatum Acer negundo 'Albovariegatum'  
Albovariegatum Aeonium arboreum 'Albovariegatum'  
Albovariegatum Farfugium japonicum 'Albovariegatum'  
Albo-variegatum Acer pseudoplatanus f. variegatum 'Albo-variegatum'  
Albovariegatus Acorus gramineus 'Albovariegatus'  
Albovariegatus Cyperus alternifolius ssp. flabelliformis 'Albovariegatus'  
Albovariegatus Holcus mollis 'Albovariegatus'  
Albovariegatus Ophiopogon planiscapus 'Albovariegatus'  
Albovittata Tradescantia fluminensis 'Albovittata'  
Album Aconitum napellus 'Album'  
Album Allium beesianum 'Album'  
Album Allium carinatum ssp. pulchellum 'Album'  
Album Allium hirtifolium 'Album'  
Album Allium jesdianum 'Album'  
Album Allium karataviense 'Album'  
Album Allium rosenbachianum 'Album'  
Album Allium schoenoprasum 'Album'  
Album Allium stipitatum 'Album'  
Album Anthurium (Scherzerianum-Gruppen) 'Album'  
Album Chamaenerion angustifolium 'Album'  
Album Colchicum autumnale 'Album'  
Album Colchicum x byzantinum 'Album'  
Album Colchicum speciosum 'Album'  
Album Corynabutilon vitifolium 'Album'  
Album Crinum x powellii 'Album'  
Album Cyclamen cilicium 'Album'  
Album Cyclamen coum 'Album'  
Album Cyclamen hederifolium 'Album'  
Album Cypripedium reginae 'Album'  
Album Delosperma congestum 'Album'  
Album Delphinium cashmerianum 'Album'  
Album Delphinium grandiflorum 'Album'  
Album Dierama pulcherrimum 'Album'  
Album Dodecatheon meadia 'Album'  
Album Dracocephalum argunense 'Album'  
Album Dracocephalum moldavica 'Album'  
Album Erodium reichardii 'Album'  
Album Erodium x variabile 'Album'  
Album Erythronium dens-canis 'Album'  
Album Eupatorium cannabinum 'Album'  
Album Eutrochium maculatum 'Album'  
Album Eutrochium purpureum 'Album'  
Album Geranium cinereum 'Album'  
Album Geranium dalmaticum 'Album'  
Album Geranium macrorrhizum 'Album'  
Album Geranium maculatum 'Album'  
Album Geranium phaeum 'Album'  
Album Geranium pratense f. albiflorum 'Album'  
Album Geranium sanguineum 'Album'  
Album Geranium sylvaticum f. albiflorum 'Album'  
Album Geum rivale 'Album'  
Album Glaucidium palmatum 'Album'  
Album Horminum pyrenaicum 'Album'  
Album Iochroma australe 'Album'  
Album Ipheion uniflorum 'Album'  
Album Lamium maculatum 'Album'  
Album Lamium orvala 'Album'  
Album Lilium cernuum 'Album'  
Album Lilium martagon 'Album'  
Album Lilium regale 'Album'  
Album Lilium speciosum 'Album'  
Album Linum perenne 'Album'  
Album Muscari azureum 'Album'  
Album Muscari botryoides 'Album'  
Album Olsynium douglasii 'Album'  
Album Origanum vulgare 'Album'  
Album Papaver croceum 'Album'  
Album Polemonium caeruleum 'Album'  
Album Rhododendron canadense 'Album'  
Album Rhododendron flavidum 'Album'  
ALBUM Rhododendron impeditum album  
Album Rhododendron (Japanska Azalea-Gruppen) 'Album'  
Album Rhododendron mucronulatum 'Album'  
Album Ribes sanguineum 'Album'  
Album Sisyrinchium angustifolium 'Album'  
Album Sisyrinchium idahoense var. macounii 'Album'  
Album Sisyrinchium montanum 'Album'  
Album Solanum dulcamara 'Album'  
Album Solanum laxum 'Album'  
Album Sulla coronaria 'Album'  
Album Symphytum officinale 'Album'  
Album Tetranema roseum 'Album'  
Album Teucrium x lucidrys 'Album'  
Album Thalictrum aquilegiifolium 'Album'  
Album Thalictrum delavayi 'Album'  
Album Trachelium caeruleum 'Album'  
Album Trillium erectum 'Album'  
Album Trillium sulcatum 'Album'  
Album Verbascum blattaria 'Album'  
Album Verbascum chaixii 'Album'  
Album Verbascum nigrum 'Album'  
Album Verbascum phoeniceum 'Album'  
Album Veronicastrum virginicum 'Album'  
Album Xeranthemum annuum 'Album'  
Album Flore Pleno Leptospermum scoparium 'Album Flore Pleno'  
Album Magnificum Anthurium (Scherzerianum-Gruppen) 'Album Magnificum'  
Album Maximum Flavescens Anthurium (Scherzerianum-Gruppen) 'Album Maximum Flavescens'  
Album Novum Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Album Novum'  
Album Plenum Colchicum autumnale 'Album Plenum'  
Albury Purple Hypericum androsaemum 'Albury Purple'  
Albus Acanthus mollis 'Albus'  
Albus Agapanthus praecox 'Albus'  
Albus Aster alpinus 'Albus'  
Albus Aster incisus 'Albus'  
Albus Catharanthus roseus 'Albus'  
Albus Centranthus macrosiphon 'Albus'  
Albus Centranthus ruber 'Albus'  
Albus Chamaecytisus purpureus 'Albus'  
Albus Clianthus puniceus 'Albus'  
Albus Convolvulus tricolor 'Albus'  
Albus Crocus banaticus 'Albus'  
Albus Crocus biflorus 'Albus'  
Albus Crocus biflorus ssp. weldenii 'Albus'  
Albus Crocus cartwrightianus 'Albus'  
Albus Crocus goulimyi 'Albus'  
Albus Crocus pulchellus 'Albus'  
Albus Crocus sieberi 'Albus'  
Albus Crocus speciosus 'Albus'  
Albus Crocus tommasinianus 'Albus'  
Albus Cyananthus lobatus 'Albus'  
Albus Cyrtanthus elatus 'Albus'  
Albus Cytisus x praecox 'Albus'  
Albus Cytisus purpureus 'Albus'  
Albus Dianthus alpinus 'Albus'  
Albus Dianthus barbatus 'Albus'  
Albus Dianthus deltoides 'Albus'  
Albus