Sök växtnamn:       Endast släkte

 Ordningar   Familjer   Slškten   Arter   Underarter   Varieteter   Former   Grupper   Sorter 
 a   b   c   d   e   f   g   h   i   k   l   m   n   o   p   q   r   s   t   u   v   w   x   y   z 
 
 
 
Vänligen vänta
 
waiting
 
Data hämtas från Svensk Kulturväxtdatabas
Epitet/Namn Namn Auktor Svenskt namn
acrocona Picea abies f. acrocona Th.Fr.
acuminata Hydrangea serrata f. acuminata hort. non (Siebold & Zucc.) E.H.Wilson
acuminata Hydrangea serrata f. acuminata (Siebold & Zucc.) E.H.Wilson
affinis Nicotiana alata f. affinis (T.Moore) Svenss.
afrodithe Hosta plantaginea f. afrodithe F.Maek.
agriocrithon Hordeum vulgare f. agriocrithon (A.E.Åberg) Bowden tibetkorn
alba Amanita vaginata f. alba (De Seynes) Veselý vit kamskivling
alba Brassica oleracea var. capitata f. alba DC.
alba Daphne mezereum f. alba (Weston) Schelle vit tibast
alba Doritis pulcherrima f. alba O.Gruss & Roeth
alba Erica carnea f. alba (Dippel) C.K.Schneid. vit vårljung
alba Erica tetralix f. alba (Aiton) Braun-Blanq. vit klockljung
alba Erica vagans f. alba (G.Sinclair) auct.
alba Fragaria vesca f. alba (Duchesne) Staudt vitt smultron
alba Ipomoea purpurea f. alba Voss
alba Lapageria rosea f. alba Van Houtte
alba Phalaenopsis amboinensis f. alba hort.
alba Plumbago auriculata f. alba (Pasq.) T.H.Peng
alba Syringa vulgaris f. alba Dippel vit syren
alba Vinca minor f. alba Dippel vit vintergröna
albescens Viola yedoensis f. albescens (Taken.) F.Maek.
albida Melica uniflora f. albida Junge
albiflora Prunella vulgaris f. albiflora Tinant vitblommig brunört
albiflorum Erythronium revolutum f. albiflorum Purdy
albiflorum Geranium pratense f. albiflorum Opiz vit ängsnäva
albiflorum Geranium pyrenaicum f. albiflorum (Schur) auct.
albiflorum Geranium sylvaticum f. albiflorum A.Blytt vitt midsommarblomster
albiflorum Lamium purpureum f. albiflorum Wittr. vit rödplister
albiflorum Rhododendron hirsutum f. albiflorum Goiran
albiflorum Trillium erectum f. albiflorum Hoffm. vitt purpurtreblad
albiflorus Leonurus japonicus f. albiflorus (Migo) Y.C.Zhu
alboviolaceum Horminum pyrenaicum f. alboviolaceum  
album Asarum caudatum f. album auct.
album Cichorium intybus f. album Neuman vitblommig cikoria
album Cyclamen purpurascens f. album Grey-Wilson
album Cypripedium reginae f. album (Aiton) House
album Lilium martagon f. album (Weston) Beck
album Lilium speciosum f. album Mast.
albus Hyssopus officinalis f. albus Alef.
amabilis Alternanthera amoena f. amabilis (Lem.) Voss
ambiguum Acer pictum f. ambiguum (Dippel) H.Ohashi
andreanus Cytisus scoparius f. andreanus (Puiss.) auct. normandieginst
angustifolia Buxus sempervirens f. angustifolia (Mill.) hort.
annua Brassica napus f. annua (Schübl. & G.Martens) Thell.
appendiculatum Codiaeum variegatum f. appendiculatum Celak.
arborea Hedera helix f. arborea Schelle
arborescens Buxus sempervirens f. arborescens (L.) hort.
argentea Alchemilla fissa f. argentea Rostr.
argentea Dryas octopetala f. argentea (Blytt) Hultén
argentea Picea pungens f. argentea Rosenthal
argentea Salix alba f. argentea Wimm.
argentea Tsuga mertensiana f. argentea (Beissn.) Rehder blå berghemlock
argenteomarginata Cornus alba f. argenteomarginata (Rehder) hort.
atrichoclada Rosa heckeliana f. atrichoclada Borbás
atrocaulis Forsythia suspensa f. atrocaulis Rehder
atropurpurea Berberis thunbergii f. atropurpurea (Chenault) Rehder
atropurpurea Berberis vulgaris f. atropurpurea (Regel) hort.
atropurpurea Corylus avellana f. atropurpurea hort.
atropurpurea Cryptotaenia japonica f. atropurpurea (Makino) H.Hara purpur-mitsuba
atropurpurea Fagus sylvatica f. atropurpurea Kirchn.
atropurpurea Pinellia ternata f. atropurpurea (Makino)
atropurpurea Prunus cerasifera f. atropurpurea Jaeger
atropurpureum Acer palmatum f. atropurpureum (Van Houtte) Schwer.
atropurpureum Aeonium arboreum f. atropurpureum (G.Nicholson) hort.
atrorubra Caltha palustris var. barthei f. atrorubra (W.T.Wang) W.T.Wang röd kabbleka
atrosanguineum Ribes sanguineum f. atrosanguineum G.Kirchn.
auratum Acer negundo f. auratum Schwer.
aurea Alnus incana f. aurea Dippel
aurea Alternanthera versicolor f. aurea Voss
aurea Corylus avellana f. aurea Petz. & G.Kirchn.
aurea Crataegus punctata f. aurea (Aiton) Rehder
aurea Fraxinus excelsior f. aurea (Pers.) Svenss.
aurea Hosta fortunei var. albopicta f. aurea (H.R.Wehrh.) Hyl.
aurea Platycladus orientalis f. aurea (Carrière) hort. gul orienttuja
aurea Taxus baccata f. aurea Pilg. gul idegran
aureocaulis Phyllostachys aureosulcata f. aureocaulis Z.P.Wang & N.X.Ma gul sicksackbambu
aureocaulis Phyllostachys vivax f. aureocaulis N.X.Ma gulfårad smaragdbambu
aureonebulosa Hosta tokudama f. aureonebulosa F.Maek.
aureovariegata Aralia elata f. aureovariegata (Rehder) Nakai
aureovariegata Buxus sempervirens f. aureovariegata (Weston) hort.
aureum Acer japonicum f. aureum Schwer.
autumnalis Brassica rapa ssp. oleifera f. autumnalis (DC.) Mansf.
azurea Anagallis arvensis f. azurea Hyl. blå rödmire
83  former