Sök växtnamn:       Endast släkte

Familj   ^ Skud-nr: 30210
Apiaceae  Lindl.   nom. cons.  
selleriväxter


Synonymer och övriga botaniska namn
Umbellatae     
Umbelliferae  Juss.  nom. alt. 

+ Synonyma och historiska svenska namn
+ Namn på andra språk
Närmast lägre ranger [134] Kopplade referenser [25]

Fullständigt namn    Auktor    Svenskt namn
Aciphylla    J.R.Forst. & G.Forst.    dolkbladssläktet
Actinotus    Labill.    flanellflokesläktet
Aegokeras    Raf.     
Aegopodium    L.    kirskålssläktet
Aethusa    L.    vildpersiljesläktet
Ammi    L.    slöjsiljesläktet
Anethum    L.    dillsläktet
Angelica    L.    kvannesläktet
Anisotome    Hook.f.     
Anisum    Hill     
Anthriscus    Pers.    hundkäxsläktet
Apium    L.    sellerisläktet
Archangelica    Wolf     
Arracacia    Bancr.    aracaciasläktet
Artedia    L.     
Astrantia    L.    stjärnflockesläktet
Athamanta    L.    likörrotssläktet
Athamantha    Raf.     
Azorella    Lam.    gulldynesläktet
Berula    W.D.J.Koch    bäckmärkesläktet
Bifora    Hoffm.    dubbelkoriandersläktet
Bolax    Juss.    bolaxsläktet
Bonannia    Guss.     
Bubon    L.     
Bunium    L.    jordkastanjesläktet
Bupleurum    L.    harörtssläktet
Cachrys    L.     
Caropsis    (Rouy & E.G.Camus) Rauschert     
Carum    L.    kumminsläktet
Caucalis    L.    piggkörvelsläktet
Cenolophium    W.D.J.Koch    flodsiljesläktet
Centella    L.    centellasläktet
Cerefolium    Fabr.     
Chaerophyllum    L.    rotkörvelsläktet
Cicuta    L.    sprängörtssläktet
Cnidium    Cusson    slidsiljesläktet
Conioselinum    Hoffm.    ryssiljesläktet
Conium    L.    odörtssläktet
Conopodium    W.D.J.Koch    nötkörvelsläktet
Coriandrum    L.    koriandersläktet
Crithmum    L.    saltmärkesläktet
Cryptotaenia    DC.    mitsubasläktet
Cuminum    L.    spiskumminsläktet
Daucus    L.    morotssläktet
Didiscus    DC.     
Dondia    Spreng. non Adams.     
Dorema    D.Don    doremasläktet
Dystaenia    Kitag.    ullunglokesläktet
Echinophora    L.    tistelflokesläktet
Eryngium    L.    martornssläktet
Falcaria    Fabr.    skärbladssläktet
Ferula    L.    stinkflokesläktet
Ferulago    W.D.J.Koch     
Foeniculum    Mill.    fänkålssläktet
Galbanum    D.Don     
Glehnia    Miq.    glehniasläktet
Hacquetia    DC.    gullflockesläktet
Haloscias    Fr.     
Hansenia    Turcz.     
Hasselquistia    L.     
Helosciadium    W.D.J.Koch    krypflokesläktet
Heracleum    L.    lokasläktet
Hladnika    Rchb.     
Imperatoria    L.    mästerrotssläktet
Kitagawia    Pimenov     
Kundmannia    Scop.     
Lagoecia    L.    klotkumminsläktet
Laser    Borkh.    hästkumminsläktet
Laserpitium    L.    spenörtssläktet
Ledebouriella    H.Wolff     
Levisticum    Hill    libbstickesläktet
Libanotis    Zinn     
Ligusticopsis    Leute    bergsiljesläktet
Ligusticum    L.    strandlokesläktet
Lilaeopsis    Greene    kryptungesläktet
Lophosciadium    DC.     
Melanoselinum    Hoffm.     
Meum    Mill.    björnrotssläktet
Molopospermum    W.D.J.Koch    alpkörvelsläktet
Monizia    Lowe     
Myrrhis    Mill.    spanskkörvelsläktet
Myrrhoides    Fabr.     
Narthex    Falc.     
Naufraga    Constance & Cannon     
Notobubon    B.-E.van Wyk     
Notopterygium    Boissieu     
Oenanthe    L.    stäkresläktet
Olymposciadium    H.Wolff     
Opopanax    W.D.J.Koch    kranssiljesläktet
Oreocome    Edgew.     
Oreoselinum    Mill.     
Orlaya    Hoffm.    blomsterkörvelsläktet
Ostericum    Hoffm.     
Pastinaca    L.    palsternackssläktet
Petagnaea    Caruel     
Petagnia    Guss. non Raf.     
Petroselinum    Hill    persiljesläktet
Peucedanum    L.    siljesläktet
Phellandrium    L.     
Physospermum    Cusson     
Pimpinella    L.    anissläktet
Pleurospermum    Hoffm.    piplokesläktet
Pseudorlaya    (Murb.) Murb.    sandmorotssläktet
Ptychotis    W.D.J.Koch     
Ridolfia    Moris    ridolfiasläktet
Rouya    Coincy     
Rumia    Hoffm.     
Sanicula    L.    sårläkesläktet
Saposhnikovia    Schischk.    läkelokesläktet
Scandix    L.    nålkörvelsläktet
Scorodosma    Bunge     
Selinum    L.    krussiljesläktet
Seseli    L.    säfferotssläktet
Silaum    Mill.    ängssiljesläktet
Silaus    Bernh.     
Siler    Mill.    bergkumminsläktet
Sison    L.    höstpersiljesläktet
Sium    L.    vattenmärkessläktet
Smyrnium    L.    vinglokesläktet
Spananthe    Jacq.     
Taenidia    (Torr. & A.Gray) Drude     
Thapsia    L.    tapsiasläktet
Thorella    Briq. non Gaillon     
Thysselinum    Adans.     
Tommasinia    Bertol.    jättesiljesläktet
Tordylium    L.    strävsiljesläktet
Torilis    Adans.    rödkörvelsläktet
Trachyspermum    Link    ajowansläktet
Tragium    Spreng.     
Trinia    Hoffm.    blåsiljesläktet
Turgenia    Hoffm.    stickkörvelsläktet
Visnaga    Mill.     
Zizia    W.D.J.Koch    ziziasläktet
Zosima    Hoffm.