Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Bok)
Thorsrud, A. & Reisaeter, O. 1948: Norske Plantenavn.
Norges Lantbrukshøgskole, Oslo


Kopplade växtnamn  som börjar på  A [497]
 A 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abelmoschus esculentus  (L.) Moench grønsakhibisk
Abies  Mill. edelgran
Abies alba  Mill. vanlig edelgran
Abies amabilis  (Loudon) J.Forbes pomeransgran
Abies balsamea  (L.) Mill. balsamgran
Abies cephalonica  Loudon gresk edelgran
Abies concolor  (Gordon & Glend.) Hildebr. koloradogran
Abies concolor var. lowiana  (Gordon) Lemmon oregongran
Abies lasiocarpa var. arizonica  (Merriam) Lemmon arisonagran
Abies magnifica  A.Murray praktedelgran
Abies nordmanniana  (Steven) Spach nordmannsgran
Abies pinsapo  Boiss. spansk edelgran
Abies procera  Rehder nobelgran
Abies sibirica  Ledeb. sibiredelgran
Abies veitchii  Lindl. Veitchs edelgran
Abronia  Juss. strandkryp
Abronia umbellata  Lam. skjermsandkryp
Abrus precatorius  L. paternosterert
Abutilon  Mill. abutilon
Abutilon x hybridum  Voss stueabutilon
Abutilon megapotamicum  (Spreng.) A.St.-Hil. & Naudin hengeabutilon
Abutilon pictum  (Hook. & Arn.) Walp. blomsterabutilon
Abutilon theophrasti  Medik. lindeabutilon
Acacia  Mill. akasie
Acacia decurrens  (J.C.Wendl.) Willd. flettakasie
Acacia paradoxa  DC. myrtakasie
Acaena  L. gråkryp
Acaena buchananii  Hook.f. teppegråkryp
Acaena microphylla  Hook.f. bronsegråkryp
Acalypha  L. kopperblad
Acalypha amentacea ssp. wilkesiana  (Müll.Arg.) Fosberg stuekopperblad
Acalypha hispida  Burm.f. akskopperblad
Acanthaceae   akantusfamilien
Acanthus  L. akantus
Acanthus hungaricus  (Borbás) Baen. langakantus
Acanthus mollis  L. mjukakantus
Acanthus spinosus  L. tornakantus
Acer  L. lønn
Acer campestre  L. naverlønn
Acer cappadocicum  Gled. tyrkerlønn
Acer circinatum  Pursh vinlønn
Acer maximowiczianum  Miq. nikkolønn
Acer monspessulanum  L. fransklønn
Acer negundo  L. asklønn
Acer negundo 'Aureovariegatum'   sølv-asklønn
Acer negundo ssp. californicum  (Torr. & A.Gray) Wesm. lodne-asklønn
Acer opalus  Mill. italialønn
Acer palmatum  Thunb. japanlønn
Acer pensylvanicum  L. pennsylvanialønn
Acer platanoides  L. spisslønn
Acer platanoides 'Palmatifidum'   flik-spisslønn
Acer platanoides 'Reitenbachii'   blodlønn
Acer platanoides 'Schwedleri'   rau spisslønn
Acer pseudoplatanus  L. platanlønn
Acer pseudoplatanus f. purpureum  (Loudon) Rehder purpurlønn
Acer saccharinum  L. sølvlønn
Acer saccharum  Marshall sukkerlønn
Acer saccharum ssp. nigrum  (F.Michx.) Desmarais svartlønn
Acer tataricum  L. tatarlønn
Acer tataricum ssp. ginnala  (Maxim.) Wesm. sibirlønn
Aceraceae   lønnfamilien
Achillea  L. ryllik
Achillea chrysocoma  Friv. gullryllik
Achillea filipendulina  Lam. parasollryllik
Achillea millefolium  L. vanlig ryllik
Achillea nobilis  L. engryllik
Achillea ptarmica  L. nyseryllik
Achillea ptarmica var. multiplex  (P.Renault) Heimerl sølvknapp
Achillea tomentosa  L. filtryllik
Achimenes  Pers. skeivkrone
Achimenes longiflora  (Sessé & Moç.) DC. langkrone
Aconitum  L. hjelm
Aconitum x cammarum  L. prakthjelm
Aconitum lycoctonum  L. gulhjelm
Aconitum lycoctonum ssp. septentrionale  (Koelle) Korsh. torhjelm
Aconitum napellus  L. storhjelm
Aconogonon alpinum  (All.) Schur alpeslirekne
Acorus  L. kalmus
Acorus calamus  L. kalmusrot
Acorus gramineus  Sol. graskalmus
Acorus gramineus 'Pusillus'   dvergkalmus
Actaea japonica  Thunb. japanormedrue
Actaea racemosa  L. klaseormedrue
Actaea spicata  L. trollbær
Actinidia  Lindl. kattebusk
Actinidia arguta  (Siebold & Zucc.) Miq. grønkattebusk
Actinidia kolomikta  (Rupr. & Maxim.) Maxim. raukattebusk
Actinidiaceae   kattebuskfamilien
Adansonia digitata  L. apebrødtre
Adenophora  Fisch. begerblom
Adenophora liliifolia  (L.) A.DC. liljebegerblom
Adiantum  L. adiantum
Adiantum capillus-veneris  L. venusadiantum
Adiantum pedatum  L. fotadiantum
Adiantum raddianum  C.Presl kileadiantum
Adiantum tenerum  Sw. skjoldadiantum
Adonis  L. adonis
Adonis aestivalis  L. sommeradonis
Adonis amurensis  Regel & Radde amuradonis, hestehovadonis
Adonis annua  L. høstadonis
Adonis vernalis  L. våradonis
Adoxa moschatellina  L. moskusurt
Adoxaceae   moskusurtfamilien
Aechmea  Ruiz & Pav. krukkeplante
Aechmea fasciata  (Lindl.) Baker flekk-krukke
Aegilops cylindrica  Host bukkehorn
Aegle sepiaria  DC.
Aegopodium podagraria  L. skvallerkål
Aesculus  L. hestekastanje
Aesculus carnea  Hayne rau hestekastanje
Aesculus flava  Sol. gul hestekastanje
Aesculus hippocastanum  L. vanlig hestekastanje
Aesculus parviflora  Walter dverghestekastanje
Aesculus pavia  L. amerikahestekastanje
Aethionema  R.Br. steinkarse
Aethionema arabicum  (L.) DC. sommersteinkarse
Aethionema grandiflorum  Boiss. & Hohen. vanlig steinkarse
Aethusa cynapium  L. hundepersille
Agapanthus praecox  Willd. skjermlilje
Agave  L. sekelplante
Agave americana  L. vanlig sekelplante
Ageratina altissima  (L.) R.M.King & H.Rob. kvithjortetrøst
Ageratum  L. blåkorg
Ageratum houstonianum  Mill. vanlig blåkorg
Agrimonia  L. åkermåne
Agrimonia eupatoria  L. vanlig åkermåne
Agrimonia procera  Wallr. grov åkermåne
Agropyron cristatum  (L.) Gaertn. kamkveke
Agropyron intermedium  (Host) P.Beauv.
Agropyron mutablis  Drobow
Agropyron triticeum  Gaertn.
Agrostemma githago  L. klinte
Agrostis  L. kvein
Agrostis canina  L. hundekvein
Agrostis capillaris  L. krypkvein
Agrostis mertensii  Trin. fjellkvein
Agrostis nebulosa  Boiss. & Reut. slørkvein
Agrostis scabra  Willd. møllekvein
Agrostis stolonifera  L. krypkvein
Ailanthus altissima  (Mill.) Swingle gudetre
Aira praecox  L. dvergbunke
Aizoaceae   middagsblomfamilien
Ajuga  L. jonsokkoll
Ajuga genevensis  L. storjonsokkoll
Ajuga pyramidalis  L. vanlig jonsokkoll
Ajuga reptans  L. krypjonsokkoll
Ajuga reptans 'Atropurpurea'   purpurjonsokkoll
Akebia  Decne. akebie
Akebia quinata  (Houtt.) Decne. fembladakebie
Akebia trifoliata  (Thunb.) Koidz. trebladakebie
Alaria esculenta  (L.) Grev. butare
Albizia  Durazz. albissia
Alcea  L. stokkrose
Alcea x cultorum  hort. hagestokkrose
Alcea ficifolia  L. fikenstokkrose
Alcea rosea  L. vinterstokkrose
Alchemilla  L. marikåpe
Alchemilla acutiloba  Opiz stjernemarikåpe
Alchemilla alpina  L. fjellmarikåpe
Alchemilla filicaulis  Buser grannmarikåpe
Alchemilla filicaulis var. vestita  (Buser) Rothm. vinmarikåpe
Alchemilla glabra  Neygenf. glattmarikåpe
Alchemilla glaucescens  Wallr. fløyelsmarikåpe
Alchemilla glomerulans  Buser kjeldemarikåpe
Alchemilla monticola  Opiz beitemarikåpe
Alchemilla murbeckiana  Buser nyremarikåpe
Alchemilla oxyodonta  (Buser) C.G.Westerl. kvassmarikåpe
Alchemilla plicata  Buser buttmarikåpe
Alchemilla propinqua  Juz. hjulmarikåpe
Alchemilla subglobosa  C.G.Westerl. vollmarikåpe
Alchemilla wichurae  (Buser) Stefánsson skarmarikåpe
Alchemilla xanthochlora  Rothm. kystmarikåpe
Alisma plantago-aquatica  L. vassgro
Alismataceae   vassgrofamilien
Alliaria petiolata  (M.Bieb.) Cavara & Grande laukurt
Allium  L. lauk
Allium ampeloprasum Porrum-Gruppen   purre
Allium cepa Aggregatum-Gruppen   sjalottlauk
Allium cepa (Aggregatum-Gruppen) potatislök   potetlauk
Allium fistulosum  L. pipelauk
Allium lusitanicum  Lam. kantlauk
Allium moly  L. gull-lauk
Allium oleraceum  L. vill-lauk
Allium x proliferum  (Moench) Willd. lauftlauk
Allium sativum  L. kvitlauk
Allium schoenoprasum  L. graslauk
Allium schoenoprasum ssp. sibiricum  (L.) Syme sibirlauk
Allium scorodoprasum  L. bendellauk
Allium ursinum  L. ramslauk
Allium vineale  L. strandlauk
Alnus  Mill. or
Alnus glutinosa  (L.) Gaertn. svartor
Alnus incana  (L.) Moench gråor
Alnus japonica  (Thunb.) Steud. laurbæror
Aloe  L. aloe
Aloe arborescens  Mill. svigermoraloe
Aloe variegata  L. tigeraloe
Alonsoa  Ruiz & Pav. vippeblom
Alonsoa linearis  (Jacq.) Ruiz & Pav. smalvippe
Alonsoa meridionalis  (L.f.) Kuntze hagevippe
Alopecurus  L. reverumpe
Alopecurus aequalis  Sobol. vassreverumpe
Alopecurus arundinaceus  Poir. strandreverumpe
Alopecurus geniculatus  L. knereverumpe
Alopecurus myosuroides  Huds. åkerreverumpe
Alopecurus pratensis  L. engreverumpe
Althaea officinalis  L. legestokkrose
Alyssum  L. dodre
Alyssum alyssoides  (L.) L. grådodre
Alyssum argenteum  All. sølvdodre
Alyssum hirsutum  M.Bieb. mølledodre
Alyssum montanum  L. gulldodre
Amanita  Pers. flugesopp
Amanita muscaria  (L.) Hook. rau flugesopp
Amanita pantherina  (DC.) Krombh. panterflugesopp
Amanita phalloides  (Fr.) Link grøn flugesopp
Amanita regalis  (Fr.) Michael brun flugesopp
Amanita rubescens  Pers. rauaktig flugesopp
Amanita vaginata  (Bull.) Lam. ringlaus flugesopp
Amanita virosa  (Fr.) Bertill. kvit flugesopp
Amaranthaceae   amarantfamilien
Amaranthus  L. amarant
Amaranthus albus  L. kvitamarant
Amaranthus caudatus  L. reveamarant
Amaranthus cruentus  L. toppamarant
Amaranthus gangeticus  L. gangesamarant
Amaranthus hypochondriacus  L. mørkamarant
Amaranthus retroflexus  L. duskamarant
Amaranthus spinosus  L. tornamarant
Amaranthus tricolor 'Salicifolius'   smalamarant
Amaryllis belladonna  L. belladonna-amaryllis
Amberboa moschata  (L.) DC. moskusknoppurt
Ambrosia  L. ambrosia
Ambrosia artemisiifolia  L. bitterambrosia
Ambrosia trifida  L. hesteambrosia
Amelanchier  Medik. søtmispel
Amelanchier laevis  Wiegand glattsøtmispel
Amelanchier ovalis  Medik. rundsøtmispel
Ammi  L. narregulrot
Ammi majus  L. vanlig narregulrot
Ammi visnaga  (L.) Lam. tannstikke
Ammobium  R.Br. papirknopp
Ammobium alatum  R.Br. vanlig papirknopp
Ammophila arenaria  (L.) Link vanlig marehalm
Amorpha  L. særkrone
Amorpha fruticosa  L. vanlig særkrone
Ampelopsis  Michx. skjermvin
Amsinckia  Lehm. gullurt
Amsinckia lycopsoides  Lehm. hønsegullurt
Anacardiaceae   sumakfamilien
Anagallis  L. nonsblom
Anagallis arvensis  L. lægenonsblom
Anagallis arvensis f. azurea  Hyl. himmelnonsblom
Anagallis arvensis f. carnea  (Schrank) Schinz & R.Keller bleiknonsblom
Anagallis foemina  Mill. flisenonsblom
Anagallis minima  (L.) E.H.L.Krause pusleblum
Anagallis monelli  L. hagenonsblom
Ananas comosus  (L.) Merr. ananas
Anaphalis  DC. evigblom
Anaphalis margaritacea  (L.) Benth. & Hook.f. perleevigblom
Anchusa  L. oksetunge
Anchusa arvensis  (L.) M.Bieb. krokhals
Anchusa azurea  Mill. italiaoksetunge
Anchusa officinalis  L. lægeoksetunge
Andromeda  L. kvitlyng
Andromeda polifolia  L. vanlig kvitlyng
Androsace  L. nukit
Androsace elongata  L. ugrasnøkkel
Androsace lactea  L. mjølkenøkkel
Androsace laggeri  A.Huet raunøkkel
Androsace lanuginosa  Wall. filtnøkkel
Androsace septentrionalis  L. bakkenøkkel
Androsace studiosorum  Kress krypnøkkel
Androsace vitaliana  (L.) Lapeyr. gulnøkkel
Anemone  L. symre
Anemone apennina  L. fjellsymre
Anemone blanda  Schott & Kotschy småsymre
Anemone coronaria  L. kronsymre
Anemone hupehensis var. japonica  (Thunb.) Bowles & Stearn høstsymre
Anemone x hybrida  Paxton edelsymre
Anemone nemorosa  L. kvitsymre
Anemone ranunculoides  L. gulsymre
Anemone sylvestris  L. skogsymre
Anemone vitifolia  DC. vinsymre
Anethum graveolens  L. dill
Angelica  L. kvann
Angelica archangelica  L. vanlig kvann
Angelica archangelica ssp. litoralis  (Fr.) Dahl strandkvann
Angelica sylvestris  L. sløke
Anisodontea capensis  (L.) D.M.Bates blomsterbjørk
Antennaria  Gaertn. kattefot
Antennaria alpina  (L.) Gaertn. fjellkattefot
Antennaria alpina ssp. porsildii  (E.Ekman) Chmiel. grønkattefot
Antennaria dioica  (L.) Gaertn. vanlig kattefot
Antennaria villifera  Boriss. sølvkattefot
Anthemis  L. gåseblom
Anthemis arvensis  L. kvitgåseblom
Anthemis cotula  L. toppgåseblom
Anthemis ruthenica  M.Bieb. vranggåseblom
Anthericum liliago  L. sandlilje
Anthoxanthum odoratum  L. gulaks
Anthriscus  Pers. kørvel
Anthriscus caucalis  M.Bieb. krokkjørvel
Anthriscus cerefolium  (L.) Hoffm. hagekjørvel
Anthriscus scandix  (Scop.) Asch. non M.Bieb.
Anthriscus sylvestris  (L.) Hoffm. hundekjeks
Anthurium  Schott flamingoblom
Anthyllis vulneraria  L. rundskolm
Antirrhinum  L. løvemunn
Antirrhinum majus  L. prydløvemunn
Apera spica-venti  (L.) P.Beauv. åkerkvein
Aphanes arvensis  L. åkermarikåpe
Apios americana  Medik. jordpære
Apium  L. selleri
Apium graveolens  L. hageselleri
Apium graveolens Dulce-Gruppen   stangselleri
Apium graveolens Rapaceum-Gruppen   knollselleri
Apocynaceae   gravmyrtfamilien
Aponogeton madagascariensis  (Mirb.) H.Bruggen nettingblad
Aquifoliaceae   kristtornfamilien
Aquilegia  L. akeleie
Aquilegia alpina  L. alpeakeleie
Aquilegia canadensis  L. kanadaakeleie
Aquilegia chrysantha  A.Gray gullakeleie
Aquilegia coerulea  E.James himmelakeleie
Aquilegia x cultorum  Bergmans praktakeleie
Aquilegia skinneri  Hook. meksikoakeleie
Aquilegia vulgaris  L. vill-akeleie
Arabidopsis arenosa  (L.) Lawelrée sandskrinneblom
Arabidopsis halleri  (L.) O'Kane & Al-Shehbaz gruveskrinneblom
Arabidopsis petraea  (L.) V.I.Dorof. aurskrinneblom
Arabidopsis suecica  (Fr.) Norrl. svensk skrinneblom
Arabidopsis thaliana  (L.) Heynh. vårskrinneblom
Arabis  L. skrinneblom
Arabis alpina  L. fjellskrinneblom
Arabis x arendsii  H.R.Wehrh. arendsskrinneblom
Arabis caucasica  Schltdl. hageskrinneblom
Arabis hirsuta  (L.) Scop. bergskrinneblom
Araceae   myrkonglefamilien
Aralia  L. aralia
Aralia elata  (Miq.) Seem. høstaralia
Aralia racemosa  L. staudearalia
Araliaceae   bergflettefamilien
Araucaria  Juss. kransgran
Araucaria araucana  (Molina) K.Koch skjellgran
Araucaria heterophylla  (Salisb.) Franco stuegran
Arbutus unedo  L. jordbærtre
Arctagrostis latifolia  (R.Br.) Griseb. russegras
Arctium  L. borre
Arctium lappa  L. storborre
Arctium minus  (Hill) Bernh. småborre
Arctium nemorosum  Lej. skyggeborre
Arctium tomentosum  Mill. ullborre
Arctostaphylos  Adans. bjørnelyng
Arctostaphylos alpinus  (L.) Spreng. ripebær
Arctostaphylos uva-ursi  (L.) Spreng. mjølbær
Arctotis  L. bjørneøre
Arctotis aspera  L. rubjørnøre
Arctotis breviscapa  Thunb. stuttbjørneøre
Arctotis venusta  Norl. storbjørneøre
Areca catechu  L. betelpalme
Arenaria  L. sandarve
Arenaria humifusa  Wahlenb. dvergarve
Arenaria norvegica  Gunnerus skredarve
Arenaria serpyllifolia  L. vanlig sandarve
Arenga pinnata  (Wurmb) Merr. sukkerpalme
Argemone mexicana  L. piggvalmue
Argyranthemum frutescens  (L.) Sch.Bip. margerit
Ariocarpus  Scheidw. glattkaktus
Aristolochia  L. holurt
Aristolochia clematitis  L. lægeholurt
Aristolochia grandiflora  Sw. kjempeholurt
Aristolochia littoralis  D.Parodi flekkholurt
Aristolochia macrophylla  Lam. pipeholurt
Aristolochiaceae   holurtfamilien
Armeria  Willd. koll
Armeria maritima  (Mill.) Willd. fjørekoll
Armeria maritima ssp. sibirica  (Boiss.) Nyman sibirkoll
Armillaria  (Fr.) Staude honningsopp
Armillaria mellea  (Vahl) P.Kumm. sensu lato vanlig honningsopp
Arnebia  Forssk. spåblom
Arnebia decumbens  (Vent.) Coss. & Kralik hornspåblom
Arnebia pulchra  (Roem. & Schult.) J.R.Edm. ormespåblom
Arnica  L. solblom
Arnica angustifolia  Vahl fjellsolblom
Arnica mollis  Hook. lodnesolblom
Arnica montana  L. vanlig solblom
Arnica sachalinensis  (Regel) A.Gray sakalinsolblom
Aronia  Medik. surbær
Aronia arbutifolia  (L.) Pers. rausurbær
Aronia melanocarpa  (Michx.) Elliott svartsurbær
Arrhenatherum  P.Beauv. glatthavre
Arrhenatherum elatius  (L.) J. & C.Presl høghavre
Arrhenatherum elatius ssp. bulbosum  (Willd.) Schübl. & G.Martens knollhavre
Artemisia  L. malurt
Artemisia abrotanum  L. abrodd
Artemisia absinthium  L. ekte malurt
Artemisia austriaca  Jacq. donaumalurt
Artemisia biennis  Willd. rismalurt
Artemisia campestris  L. markmalurt
Artemisia dracunculus  L. estragon
Artemisia gmelinii  Stechm. granmalurt
Artemisia lactiflora  DC. høstmalurt
Artemisia maritima  L. strandmalurt
Artemisia norvegica  Fr. norsk malurt
Artemisia pontica  L. romermalurt
Artemisia stelleriana  Besser sølvmalurt
Artemisia vulgaris  L. burot
Arum  L. munkehette
Arum maculatum  L. flekkmunkehette
Arum palaestinum  Boiss. palestinmunkehette
Aruncus dioicus  (Walter) Fernald skogskjegg
Asarum europaeum  L. hasselurt
Asclepiadaceae   svalerotfamilien
Asclepias  L. silkeurt
Asclepias curassavica  L. flammesilkeurt
Asclepias syriaca  L. rosesilkeurt
Ascophyllum nodosum  (L.) Le Jol. grisetang
Asparagus  L. asparges
Asparagus aetiopicus  L. hengeasparges
Asparagus asparagoides  (L.) Druce klatreasparges
Asparagus officinalis  L. vanlig asparges
Asparagus plumosus  Baker slørasparges
Asperugo procumbens  L. gåsefot
Asperula  L. myske
Asperula arvensis  L. blåmyske
Asperula orientalis  Boiss. & Hohen. orientmyske
Asperula tinctoria  L. fargemyske
Asphodeline lutea  (L.) Rchb. kongspryd
Aspidistra  Ker Gawl. trøst
Aspidistra elatior  Blume breibladtrøst, ungkarstrøst
Asplenium  L. burkne
Asplenium adiantum-nigrum  L. blankburkne
Asplenium adulterinum  Milde brunburkne
Asplenium bulbiferum  G.Forst. gulrotburkne
Asplenium marinum  L. havburkne
Asplenium nidus  L. fuglereirburkne
Asplenium ruta-muraria  L. murburkne
Asplenium septentrionale  (L.) Hoffm. olavsskjegg
Asplenium trichomanes  L. svartburkne
Asplenium viride  Huds. grønburkne
Aster  L. asters
Aster alpinus  L. alpeasters
Aster amellus  L. bergasters
Aster farreri  W.W.Sm. & C.Jeffrey smalasters
Aster x frikartii  Frikart frikartasters
Aster rotundifolius  Thunb.
Aster thomsonii  C.B.Clarke thomsonasters
Aster tongolensis  Franch. himalaiaasters
Asteraceae   asterikasvit
Astilbe  D.Don spirblom
Astilbe Arendsii-Gruppen   arendsspir
Astilbe chinensis var. davidii  Franch. davidspir
Astilbe japonica  (C.Morren & Decne.) A.Gray japanspir
Astragalus  L. mjelt
Astragalus alpinus  L. setermjelt
Astragalus boeticus  L. kaffemjelt
Astragalus frigidus  (L.) A.Gray gulmjelt
Astragalus glycyphyllos  L. lakrismjelt
Astragalus norvegicus  Weber blåmjelt
Astrantia major  L. stjerneskjerm
Astrophytum  Lem. stjernekaktus
Astrophytum asterias  (Zucc.) Lem. sjøstjernekaktus
Astrophytum capricorne  (A.Dietr.) Britton & Rose bukkehornkaktus
Astrophytum myriostigma  Lem. bispeluekaktus
Athyrium  Roth skogburkne
Athyrium distentifolium  Opiz fjellburkne
Athyrium filix-femina  (L.) Roth vanlig skogburkne
Atriplex  L. svinemelde
Atriplex calotheca  (Rafn) Fr. flikmelde
Atriplex glabriuscula  Edmondston bruskmelde
Atriplex hortensis  L. hagemelde
Atriplex hortensis 'Rubra'   blodmelde
Atriplex laciniata  L. sølvmelde
Atriplex littoralis  L. strandmelde
Atriplex patula  L. vanlig svinemelde
Atriplex prostrata  DC. tangmelde
Atriplex rosea  L. rosemelde
Atriplex sabulosa  Rouy
Atriplex tatarica  L. tatarmelde
Atropa belladonna  L. belladonnaurt
Aubrieta  Adans. puteblom
Aubrieta x cultorum  Bergmans hagepute
Aubrieta deltoidea  (L.) DC. blåpute
Aucuba  Thunb. vinterpryd
Aucuba chinensis  Benth. kina-vinterpryd
Aucuba himalaica  Hook.f. & Thomson himalaia-vinterpryd
Aucuba japonica  Thunb. japan-vinterpryd
Aurinia saxatilis  (L.) Desv. steindodre
Avena  L. havre
Avena fatua  L. floghavre
Avena orientalis  Schreb. fanehavre
Avena sativa  L. dyrka havre
Avena sterilis  L. prydhavre
Avena strigosa  Schreb. busthavre
Avenella flexuosa  (L.) Drejer smylebunke
Axyris amaranthoides  L. amarantmelde