Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Småtryck/Broschyr)
Vem odlar vad? 1995: Svenska perenna växter.
4:e uppl, Perennagruppen, Vingåker


Kopplade växtnamn  som börjar på  A [417]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   V   Y 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Acaena magellanica  (Lam.) Vahl
Acanthus mollis  L.
Achillea (Galaxy-Gruppen) 'Hoffnung'  
Achnatherum calamagrostis  (L.) P.Beauv.
Aconitum hemsleyanum  E.Pritz.
Aconitum napellus 'Rubellum'  
Acorus calamus  L.
Acorus calamus 'Variegatus'   strimmig kalmus
Actaea simplex 'Brunette'  
Adiantum pedatum 'Compactum'  
Adonis amurensis  Regel & Radde
Agrimonia procera  Wallr.
Agropyron magellanicum  (Desv.) Hack.
Alcea rosea 'Nigra'  
Alchemilla erythropoda  Juz. rödskaftig daggkåpa
Alisma plantago-aquatica  L.
Allium cernuum  Roth nicklök
Allium ramosum  L.
Allium sphaerocephalon  L.
Allium ursinum  L.
Alopecurus pratensis 'Aureus'  
Alstroemeria Ligtu-hybrider  
Androsace sempervivoides  Duby
Anemone baldensis  L. baldoanemon
Anemone hupehensis 'Hadspen Abundance'  
Anemone hupehensis var. japonica 'Bressingham Glow'  
Anemone hupehensis var. japonica 'Pamina'  
Anemone hupehensis 'Praecox'  Arends 1935
Anemone x hybrida 'Whirlwind'  
Anemone nemorosa 'Robinsoniana'  
Anemone sylvestris 'Elise Fellmann'  
Antennaria dioica 'Nyewoods Variety'  
Aquilegia Biedermeier-Gruppen  
Aquilegia vulgaris 'Alba'  
Aquilegia vulgaris 'Altrosa'  
Aquilegia vulgaris 'Heidi'  
Arctanthemum arcticum 'Schwefelglanz'  
Armeria bees' hybrids  
Armeria maritima 'Arvi'  
Artemisia ludoviciana 'Silver Queen'  
Artemisia pontica  L.
Artemisia stelleriana  Besser
Arum italicum  Mill.
Asclepias tuberosa  L.
Asparagus officinalis 'Thielim'  
Asplenium scolopendrium 'Angustifolium'  
Aster alpinus 'Blue Star'  
Aster amellus 'Blue King'  
Aster amellus 'Pink Zenith'  
Aster amellus 'Veilchenkönigin'  K.Foerster 1956
Aster x frikartii 'Mönch'  
Aster incisus  Fisch. skönaster
Astilbe (Arendsii-Gruppen) 'Anita Pfeifer'  Arends 1930
Astilbe (Arendsii-Gruppen) 'Snowdrift'  
Astilbe (Simplicifolia-Gruppen) 'Buchanan'  
Astilbe (Simplicifolia-Gruppen) 'Hennie Graafland'  
Astrantia major 'Atrorubens'  
Athyrium distentifolium  Opiz
Athyrium filix-femina 'Rotstiel'  
Athyrium niponicum 'Metallicum'  
Bergenia 'Morgenröte'  
Bouteloua gracilis  (Kunth) Griffiths präriegräs
Butomus umbellatus  L.
Calamagrostis x acutiflora 'Overdam'  
Calla palustris  L.
Caltha palustris  L.
Campanula carpatica 'Thora'  
Campanula cochleariifolia 'Bavaria Blue'  
Campanula cochleariifolia 'Bavaria White'  
Campanula lactiflora 'Loddon Anna'  
Campanula lactiflora 'Prichard's Variety'  
Campanula latifolia var. macrantha 'Alba'  
Campanula persicifolia 'Semiplena Alba'  
Campanula persicifolia 'Snövit'  
Campanula poscharskyana 'Blauranke'  
Campanula takesimana  Nakai
Campanula x vanhouttei  Carrière
Carex acuta  L.
Carex acutiformis  Ehrh.
Carex hachijoensis  auct. non Akiyama
Carex montana  L.
Carex muskingumensis  Schwein.
Carex oshimensis  Nakai itzustarr
Carex oshimensis 'Evergold'  
Carex riparia  Curtis
Carex siderosticta  Hance bredbladsstarr
Carex siderosticta 'Variegata'  
Cenchrus alopecuroides 'Hameln'  
Centaurea montana 'Alba'  
Centaurea montana 'Purpurea'  
Centaurea pulcherrima  Willd.
Centranthus ruber 'Albus'  
Cerastium biebersteinii  DC.
Cerastium (Tomentosum-Gruppen) 'Silverstone'  
Ceratophyllum demersum  L.
Ceratostigma plumbaginoides  Bunge
Chamaemelum nobile 'Ligulosum'  
Chamaemelum nobile 'Plenum'  
Chamaenerion dodonaei  (Vill.) Schur stor alpdunört
Chasmanthium latifolium  (Michx.) J.Yates flatax
Clematis (Flammula-Gruppen) 'Purpurea'  
Coreopsis rosea 'American Dream'  
Cortaderia selloana 'Pumila'  
Cortusa matthioli ssp. pekinensis  (V.A.Richt.) Kitag.
Cotula hispida  (DC.) Harv. silverkotula
Cynoglossum nervosum  C.B.Clarke
Delosperma nubigenum  (Schltr.) L.Bolus
Delphinium (Belladonna-Gruppen) 'Piccolo'  Weinreich 1972
Delphinium cardinale  Hook.
Delphinium (Elatum-Gruppen) magic fountains-serien  
Deschampsia cespitosa  (L.) P.Beauv.
Deschampsia cespitosa 'Goldschleier'  
Dianthus caryophyllus (Chor-Gruppen) 'Comtesse Knuth'  
Dianthus cruentus  Griseb.
Dianthus deltoides 'Leuchtfeuer'  
Dianthus (Gratianopolitanus-Gruppen) 'Blue Hills'  
Dianthus (Gratianopolitanus-Gruppen) 'Laugardrottning'  
Dianthus (Gratianopolitanus-Gruppen) 'Pink Jewel'  
Dianthus (Gratianopolitanus-Gruppen) 'Roseus Compactus'  
Dianthus (Plumarius-Gruppen) 'Haytor White'  
Diascia vigilis  auct. non Hilliard & B.L.Burtt
Dicentra cucullaria  (L.) Bernh.
Dicentra formosa 'Langtrees'  
Digitalis lutea  L.
Digitalis purpurea 'Apricot'  
Dodecatheon meadia 'Queen Victoria'  
Dryopteris affinis  (Lowe) Fraser-Jenk.
Dryopteris affinis 'Cristata'  
Dryopteris affinis 'Cristata The King'  
Echinops bannaticus 'Blue Glow'  
Eichhornia crassipes  (Mart.) Solms
Eleocharis acicularis  (L.) Roem. & Schult.
Elymus magellanicus  (Desv.) Á.Löve magellans strandråg
Empetrum nigrum  L.
Epilobium dodonaei  Vill.
Equisetum hyemale  L.
Eriophorum angustifolium  Honck.
Eriophorum latifolium  Hoppe
Eriophorum vaginatum  L.
Eryngium bourgatii  Gouan
Eryngium maritimum  L.
Eupatorium cannabinum 'Plenum'  
Euphorbia amygdaloides 'Purpurea'  
Euphorbia cyparissias  L.
Euphorbia epithymoides 'Purpurea'  
Festuca amethystina  L. ametistsvingel
Festuca arundinacea 'Backafall'  
Festuca gautieri 'Pic Carlit'  
Festuca glauca sininata  
Festuca glauca 'Superba'  
Festuca mairei  St.-Yves
Festuca novae-zealandiae  (Hack.) Cockayne
Filipendula purpurea  Maxim.
Gaillardia x grandiflora 'Goldkobold'  
Gentiana lutea  L.
Geranium 'Ann Folkard'  
Geranium x cantabrigiense 'Karmina'  
Geranium clarkei 'Kashmir White'  
Geranium macrorrhizum 'Album'  
Geranium macrorrhizum 'Bevan's Variety'  
Geranium x oxonianum 'Rosenlicht'  
Geranium phaeum  L.
Geranium renardii  Trautv.
Geranium sanguineum 'Elsbeth'  
Geranium subcaulescens 'Giuseppii'  
Geum 'Carlskaer'  
Geum rivale  L.
Gladiolus illyricus  W.D.J.Koch
Glyceria maxima  (Hartm.) Holmb.
Gratiola officinalis  L.
Helianthemum 'Henfield Brilliant'  
Helianthemum 'Snow Queen'  
Helianthemum 'Sulphureum Plenum'  
Helianthemum 'Sunny Boy'  
Helianthemum 'Wisley Primrose'  
Helianthus tuberosus  L.
Helichrysum 'Schwefellicht'  
Helichrysum thianshanicum 'Goldkind'  
Helictotrichon sempervirens 'Saphirsprudel'  
Helleborus foetidus  L. grenig julros
Helleborus orientalis  Lam. turkisk julros
Hemerocallis 'Aten'  Kraus 1951
Hemerocallis 'Burning Daylight'  Fischer 1957
Hemerocallis 'Eenie Fanfare'  Aden 1981
Hemerocallis 'Gentle Shepherd'  Yancey 1982
Hemerocallis 'Happy Returns'  Apps 1986
Hemerocallis 'Killarney Lass'  Nesmith 1944
Hemerocallis 'Little Rainbow'  Reckamp 1965
Hemerocallis 'Queen of May'  Van Veen 1906
Hepatica nobilis 'Rubra Plena'  
Hesperantha coccinea 'Alba'  
Heuchera x brizoides 'Lasoni'  
Heuchera 'Pewter Moon'  
Heuchera sanguinea 'Sioux Falls'  
Hippuris vulgaris  L.
Hosta fortunei 'Aurea'  Hyl. 1954
Hosta (Fortunei-Gruppen) 'Francee'  Klopping/AHS 1986
Hosta (Fortunei-Gruppen) 'Moerheim'  
Hosta 'Ginko Craig'  Craig/Summers 1986
Hosta 'Ground Master'  Aden 1979
Hosta sieboldiana 'Frances Williams'  Williams 1986
Hosta sieboldii 'Snow Flakes'  Williams 1986
Hosta undulata 'Medio-variegata'  
Hosta 'Wide Brim'  Aden 1979
Hottonia palustris  L.
Hylotelephium spectabile 'Stardust'  
Hylotelephium telephium (Atropurpureum-Gruppen) 'Mohrchen'  
Hyssopus officinalis 'Roseus'  
Iberis sempervirens 'Appen-Etz'  
Imperata cylindrica 'Red Baron'  
Imperata cylindrica 'Rubra'   japanskt blodgräs
Iris ensata 'Osho-kun'  
Iris (Germanica-Gruppen) 'Cliffs of Dover'  Fay 1952
Iris (Germanica-Gruppen) 'Flammenschwert'  Goos & Koenemann 1920
Iris (Germanica-Gruppen) 'Folkwang'  Goos & Koenemann 1925
Iris (Germanica-Gruppen) 'Susan Bliss'  Bliss 1922
Iris graminea  L.
Iris (Intermedia-Gruppen) 'Dorothea'  Caparne 1901
Iris (Intermedia-Gruppen) 'Sangreal'  J. Sass 1935
Iris laevigata 'Rose Queen'  
Iris laevigata 'Snowdrift'  
Iris orientalis  Mill.
Iris pseudacorus 'Flore Pleno'  
Iris pseudacorus 'Pleniflora'  
Iris pseudacorus 'Variegata'  
Iris (Pumila-Gruppen) 'Atroviolacea'  
Iris (Pumila-Gruppen) 'Brassie'  Warburton 1957
Iris (Pumila-Gruppen) 'Bright White'  Welch 1957
Iris (Pumila-Gruppen) 'Excelsa'  Goos & Koenemann 1899
Iris sibirica 'Alba'  
Iris (Sibirica-Gruppen) 'Blåvinge'  
Iris (Sibirica-Gruppen) 'Butter and Sugar'  McEwen 1976
Iris (Sibirica-Gruppen) 'Cambridge'  Brummitt 1964
Iris (Sibirica-Gruppen) 'White Swirl'  Cassebeer 1957
Juncus effusus  L.
Juncus ensifolius  Wikstr.
Kalimeris incisa  (Fisch.) DC.
Kirengeshoma palmata  Yatabe
Kniphofia (Cultorum-Gruppen) 'Little Maid'  
Koeleria glauca  (Schrad.) DC.
Lagarosiphon major  (Ridl.) Moss
Lamium galeobdolon ssp. flavidum 'Herman's Pride'  
Lamium maculatum 'Pink Nancy'  
Lavandula angustifolia 'Alba'  
Lavandula angustifolia 'Lady'  
Lavandula angustifolia 'Loddon Pink'  
Lavandula angustifolia 'Rosea'  
Leucanthemella serotina  (L.) Tzvelev
Leucanthemum x superbum 'Nordlicht'  
Leucanthemum x superbum 'Snehurka'  
Lewisia cotyledon 'Regenbogen'  
Lewisia pygmaea 'Arizona'  
Lewisia tweedyi  (A.Gray) B.L.Rob.
Liatris spicata 'Floristan Violett'  
Ligularia 'The Rocket'  
Ligularia 'Weihenstephan'  
Lilium (Orient-Gruppen) 'Star Gazer'  Sun Valley Bulb Farms 1975
Linaria purpurea  (L.) Mill.
Lupinus x regalis 'Edelknabe'  
Luzula sylvatica 'Marginata'  
Luzula sylvatica 'Tauernpass'  
Lychnis x arkwrightii 'Orange Zwerg'  
Lychnis chalcedonica 'Carnea'  
Lychnis chalcedonica 'Rauhreif'  
Lychnis coronaria 'Alba'  
Lysimachia ciliata  L.
Lysimachia nummularia 'Aurea'  
Lysimachia thyrsiflora  L.
Lysimachia vulgaris  L.
Lythrum virgatum 'Dropmore Purple'  
Marsilea quadrifolia  L.
Matteuccia orientalis  (Hook.) Trevis.
Matteuccia pensylvanica  (Willd.) Raymond
Matteuccia struthiopteris var. pensylvanica  (Willd.) C.V.Morton
Mazus reptans  N.E.Br. pantergap
Melica ciliata  L.
Mentha aquatica  L.
Mentha cervina  L. barrmynta
Mentha cervina 'Alba'  
Mentha requienii  Benth. dvärgmynta
Mentha x rotundifolia 'Variegata'  
Menyanthes trifoliata  L.
Mimulus ringens  L.
Miscanthus floridulus  auct. non (Labill.) K.Schum. & Lauterb.
Miscanthus sinensis 'Graziella'  
Miscanthus sinensis 'Kleine Fontäne'  
Miscanthus sinensis 'Kleine Silberspinne'  
Miscanthus sinensis 'Nishidake'  
Miscanthus sinensis 'Silberfeder'  
Miscanthus sinensis 'Strictus'  
Molinia caerulea ssp. arundinacea 'Windspiel'  
Molinia caerulea 'Moorhexe'  
Monarda 'Beauty of Cobham'  
Monarda 'Prärienacht'  
Monarda 'Twins'  
Myosotis scorpioides 'Nixenauge'  
Myriophyllum spicatum  L.
Nasturtium officinale  R.Br.
Nepeta cataria  L.
Nepeta nervosa  Benth.
Nepeta sibirica 'Souvenir d'André Chaudron'  
Oenanthe javanica 'Flamingo'  
Oenothera fruticosa 'Hohes Licht'  
Origanum (Laevigatum-Gruppen) 'Purple Charm'  
Paeonia x festiva 'Rosea Superba Plena'  
Paeonia lactiflora 'Bowl of Beauty'  Hoogendoorn 1949
Paeonia lactiflora 'Madame Claude Tain'  Doriat 1927
Paeonia lactiflora 'White Wings'  Hoogendoorn 1949
Panicum virgatum  L. prydnadshirs
Papaver miyabeanum 'Pacino'  
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Cedar Hill'  
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Königin Alexandra'  
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Perry's White'  A.Perry
Penstemon barbatus 'Praecox Nanus'  
Petrorhagia saxifraga  (L.) Link
Phalaris arundinacea  L.
Phalaris arundinacea 'Feesey'  
Phlox douglasii 'Schöne von Ronsdorf'  
Phlox kelseyi 'Rosette'  
Phlox maculata 'Alpha'  Arends 1912
Phlox maculata 'Mrs Lingard'  
Phlox paniculata 'Border Gem'  
Phlox paniculata 'Sandringham'  
Phlox stolonifera 'Blue Ridge'  
Phragmites australis  (Cav.) Steud.
Phygelius capensis  Benth.
Polemonium reptans 'Königsee'  
Polygala chamaebuxus  L.
Polygonatum commutatum  (Schult.f.) A.Dietr.
Potentilla alba  L.
Potentilla aurea 'Aurantiaca'  
Primula frondosa  Janka
Primula sieboldii 'Fantasy'  
Primula sieboldii 'Lavender'  
Primula sieboldii 'Queen of the White'  
Pulmonaria angustifolia 'Mawson's Variety'  
Pulmonaria longifolia 'Bertram Anderson'  
Pulmonaria saccharata 'Leopard'  
Pulmonaria 'Sissinghurst White'  
Pulsatilla alpina ssp. apiifolia  (Scop.) Nyman
Pulsatilla ambigua  (Hayek) Juz.
Ranunculus acris ssp. friesianus 'Multiplex'  
Ranunculus aquatilis  L.
Ranunculus flammula  L.
Ranunculus lingua  L.
Rheum rhabarbarum 'Elmsblitz'  
Rheum rhabarbarum 'Elmsfeuer'  Meyn 1918
Saccharum ravennae  (L.) L.
Sagittaria latifolia  Willd.
Sagittaria sagittifolia  L.
Sagittaria sagittifolia ssp. leucopetala  (Miq.) Steenis
Sagittaria sagittifolia ssp. leucopetala 'Pleniflora'  
Salvia officinalis 'Berggarten'  
Salvia officinalis 'Minor Alba'  
Salvia x sylvestris 'Rügen'  
Salvia x sylvestris 'Tänzerin'  
Sanguinaria canadensis 'Multiplex'  
Santolina chamaecyparissus  L.
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Harder Zwerg'  
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Nethe'  
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Sternbergii'  
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Tani'  
Saxifraga cotyledon 'Jotunheimen'  
Saxifraga 'Southside Seedling'  
Schizostylis coccinea  Backh. & Harv.
Schoenoplectus lacustris  (L.) Palla
Schoenoplectus lacustris 'Albescens'  
Schoenoplectus tabernaemontani 'Zebrinus'  
Scrophularia auriculata 'Variegata'  
Sedum acre 'Aureum'  
Sedum telephium ssp. maximum  (L.) Krock.
Sempervivum arachnoideum ssp. tomentosum  (C.B.Lehm. & Schnittsp.) Schinz & Thell.
Sempervivum 'Cherry Frost'  
Sempervivum 'Malby's Hybrid'  
Sempervivum 'Noir'  
Sempervivum 'Othello'  
Sempervivum 'Saga'  
Senecio nemorensis ssp. fuchsii  (C.C.Gmel.) Celak.
Sidalcea candida 'Bianca'  
Silene uniflora 'Plena'  
Solidago 'Citronella'  
Sparganium emersum  Rehmann
Sparganium erectum  L.
Spodiopogon sibiricus  Trin. silvervass
Stachys palustris  L.
Stipa capillata  L.
Stokesia laevis 'Blue Star'  
Stokesia laevis 'Träumerei'  
Stratiotes aloides  L.
Symphyotrichum lateriflorum  (L.) Á.Löve & D.Löve slöjaster
Symphyotrichum lateriflorum 'Lovely'  
Symphyotrichum novi-belgii 'Beechwood Challenger'  
Tanacetum parthenium  (L.) Sch.Bip.
Thalictrum aquilegiifolium 'Album'  
Thelypteris palustris  Schott
Thymus pulegioides  L.
Tiarella cordifolia 'Rosalie'  
Tradescantia (Andersoniana-Gruppen) 'Karminglut'  
Tradescantia (Andersoniana-Gruppen) 'Zwanenburg Blue'  
Trifolium repens 'Quinquefolium'  
Trillium erectum  L. paddskugga
Verbascum chaixii 'Album'  
Verbascum 'Densiflorum'  
Verbascum nigrum 'Album'  
Verbascum 'Pink Domino'  
Veronica beccabunga  L.
Veronica filiformis  Sm. murveronika
Veronica spicata 'Heidekind'  
Vinca major  L.
Viola x williamsii 'Baby Franjo'  
Viola x williamsii 'Baby Lucia'  
Viola x williamsii 'Helen Mount'  
Viola x williamsii 'Lord Lambourne'  
Viola x williamsii 'Maggie Mott'  Burdett
Viola x williamsii 'Pernilla'  
Viola x williamsii Princess-Serien  
Yucca filamentosa 'Elegantissima'