Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Bok)
Vallin, H. 1965: Botaniska trädgården inom Fredriksdals friluftsmuseum.
1-100, Hälsingborgs museum, Hälsingborg


Kopplade växtnamn  [462]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Actaea spicata  L.
Adoxa moschatellina  L.
Aethusa cynapium  L.
Agrimonia eupatoria  L.
Agrostemma githago  L.
Agrostis canina ssp. fascicularis  (Sinclair) Hyl.
Agrostis canina ssp. montana  (Hartm.) Hartm.
Agrostis gigantea  Roth
Agrostis stolonifera  L.
Agrostis tenuis  Sibth.
Aira caryophyllea  L.
Aira praecox  L.
Ajuga genevensis  L.
Ajuga pyramidalis  L.
Alliaria petiolata  (M.Bieb.) Cavara & Grande
Allium carinatum  L.
Allium oleraceum  L.
Alopecurus geniculatus  L.
Alyssum alyssoides  (L.) L.
Ammophila arenaria  (L.) Link
Anagallis arvensis  L.
Anchusa arvensis  (L.) M.Bieb.
Anchusa officinalis  L.
Androsace septentrionalis  L.
Anemone nemorosa x ranunculoides  
Anemone pratensis  L.
Anemone pulsatilla  L.
Angelica archangelica var. litoralis  (Fr.) Wahlenb.
Angelica silvestris  orth. var.
Anthemis arvensis  L.
Anthericum liliago  L.
Anthericum liliago x ramosum  
Anthericum ramosum  L.
Anthriscus caucalis  M.Bieb.
Anthriscus silvestris  orth. var.
Apera spica-venti  (L.) P.Beauv.
Aphanes arvensis  L.
Apium inundatum  (L.) Rchb.f.
Arabidopsis thaliana  (L.) Heynh.
Arctium lappa  L.
Arctium minus  (Hill) Bernh.
Arctium tomentosum  Mill.
Arctium vulgare  auct. non (Hill) Druce
Arenaria serpyllifolia  L.
Aristolochia clematitis  L.
Arnica montana  L.
Arrhenatherum elatius  (L.) J. & C.Presl
Arrhenatherum pratense  (L.) Samp.
Arrhenatherum pubescens  (Huds.) Samp.
Artemisia campestris  L. fältbynke, fältmalört
Artemisia maritima  L.
Arum maculatum  L.
Asperugo procumbens  L.
Asplenium adiantum-nigrum  L.
Asplenium ruta-muraria  L.
Asplenium septentrionale  (L.) Hoffm.
Asplenium trichomanes  L.
Aster tripolium  L.
Astragalus arenarius  L.
Astragalus glycyphyllus  orth. var.
Atriplex calotheca  (Rafn) Fr.
Atriplex latifolia  Wahlenb.
Atriplex litoralis  orth. var.
Baldellia ranunculoides  (L.) Parl.
Ballota nigra  L.
Barbarea vulgaris  R.Br.
Berteroa incana  (L.) DC.
Berula erecta  (Huds.) Coville
Beta maritima  L.
Betonica officinalis  L.
Bidens cernua  L. gulskära
Bidens tripartita  L.
Brachypodium pinnatum  (L.) P.Beauv.
Brachypodium silvaticum  orth. var.
Brassica campestris  L.
Bromus arvensis  L.
Bromus hordeaceus  L.
Bromus inermis  Leyss.
Bromus sterilis  L.
Bromus tectorum  L.
Bunias orientalis  L.
Butomus umbellatus  L.
Calamagrostis arundinacea  (L.) Roth
Calamagrostis canescens  (F.H.Wigg.) Roth
Calamagrostis epigejos  (L.) Roth
Callitriche hamulata  W.D.J.Koch
Callitriche hermaphroditica  L.
Callitriche stagnalis  Scop.
Calystegia sepium  (L.) R.Br.
Capsella bursa-pastoris  (L.) Medik.
Cardamine amara  L.
Cardamine bulbifera  (L.) Crantz
Cardamine flexuosa  With.
Cardamine impatiens  L.
Cardamine pratensis  L.
Carduus acanthoides  L.
Carduus crispus  L.
Carex acuta  L.
Carex acutiformis  Ehrh.
Carex arenaria  L.
Carex caespitosa  ort. var.
Carex canescens  L.
Carex capillaris  L.
Carex chordorrhiza  L.f.
Carex contigua  Hoppe
Carex digitata  L.
Carex distans  L.
Carex disticha  Huds.
Carex echinata  Murray
Carex elata  All.
Carex elongata  L.
Carex flava  L.
Carex hirta  L.
Carex hostiana  DC.
Carex lamprophysa  Nordh.
Carex lasiocarpa  Ehrh.
Carex lepidocarpa  Tausch
Carex leporina  L.
Carex obtusata  Lilj.
Carex oederi  Retz.
Carex pallescens  L.
Carex panicea  L.
Carex paniculata  L.
Carex pilulifera  L.
Carex pseudocyperus  L.
Carex remota  L.
Carex riparia  Curtis
Carex rostrata  Stokes
Carex silvatica  orth. var.
Carex vesicaria  L.
Carlina vulgaris  L.
Catabrosa aquatica  (L.) P.Beauv.
Centaurium vulgare  Rafn
Cerastium arvense  L.
Cerastium holosteoides  Fr.
Cerastium semidecandrum  L.
Ceratophyllum submersum  L.
Chaenorhinum minus  (L.) Lange
Chaerophyllum temulum  L.
Chamaenerion angustifolium  (L.) Scop.
Chenopodium bonus-henricus  L.
Chenopodium glaucum  L.
Chenopodium hybridum  L.
Chenopodium polyspermum  L.
Chenopodium rubrum  L.
Chrysanthemum leucanthemum  L.
Chrysanthemum parthenium  (L.) Bernh.
Chrysanthemum segetum  L.
Chrysanthemum vulgare  (L.) Bernh.
Chrysosplenium alternifolium  L.
Cichorium intybus  L.
Cicuta virosa  L.
Circaea alpina  L.
Circaea lutetiana  L.
Cirsium acaule  (L.) Scop.
Cirsium arvense  (L.) Scop.
Cirsium heterophyllum  (L.) Hill
Cirsium oleraceum  (L.) Scop.
Cirsium palustre  (L.) Scop.
Cirsium vulgare  (Savi) Ten.
Cochlearia danica  L.
Cochlearia officinalis  L.
Dactylorchis incarnata  (L.) Verm.
Dactylorchis incarnata var. ochroleuca  (Boll) auct.
Dactylorchis maculata  (L.) Verm.
Dactylorchis majalis  (Rchb.) Verm.
Dryopteris dilatata  (Hoffm.) A.Gray
Dryopteris filix-mas  (L.) Schott
Dryopteris spinulosa  (O.F.Müll.) Watt
Eleocharis pauciflora  (Lightf.) Link
Eleocharis uniglumis  (Link) Schult.
Epilobium adnatum  Griseb.
Epilobium hirsutum  L.
Epilobium montanum  L.
Epilobium palustre  L.
Epilobium parviflorum  Schreb.
Epilobium roseum  Schreb.
Epipactis helleborine  (L.) Crantz
Epipactis palustris  (L.) Crantz
Equisetum arvense  L.
Equisetum fluviatile  L.
Equisetum hiemale  orth. var.
Equisetum palustre  L.
Equisetum pratense  Ehrh.
Equisetum silvaticum  orth. var.
Equisetum telmateia  Ehrh.
Equisetum variegatum  Schleich.
Euphorbia exigua  L.
Euphrasia brevipila  Burnat & Gremli
Euphrasia curta  (Fr.) Wettst.
Falcaria vulgaris  Bernh.
Festuca altissima  All.
Festuca arenaria  Osbeck
Festuca arundinacea  Schreb.
Festuca gigantea  (L.) Vill.
Festuca ovina  L.
Festuca pratensis  Huds.
Festuca rubra  L.
Festuca trachyphylla  (Hack.) Krajina non Druce
Filago arvensis  L. vanlig ullört
Filago germanica  (L.) Huds.
Gagea lutea  (L.) Ker Gawl.
Gagea minima  (L.) Ker Gawl.
Gagea spathacea  (Hayne) Salisb.
Galeopsis bifida  Boenn.
Galeopsis ladanum  L.
Galeopsis speciosa  Mill.
Galeopsis tetrahit  L.
Galinsoga parviflora  Cav.
Galium aparine  L.
Galium boreale  L.
Galium mollugo  L.
Galium odoratum  (L.) Scop.
Galium palustre  L.
Galium saxatile  L.
Galium uliginosum  L.
Galium verum  L.
Gentiana pneumonanthe  L.
Geranium columbinum  L.
Geranium dissectum  L.
Geranium lucidum  L.
Geranium molle  L.
Geranium palustre  L.
Geranium phaeum  L.
Geranium pratense  L.
Geranium pusillum  L.
Geranium pyrenaicum  Burm.f.
Geranium robertianum  L.
Geranium robertianum var. rubricaule  Hornem.
Glaux maritima  L.
Glyceria fluitans  (L.) R.Br.
Glyceria maxima  (Hartm.) Holmb.
Gnaphalium luteoalbum  L.
Gnaphalium silvaticum  orth. var.
Gnaphalium uliginosum  L.
Goodyera repens  (L.) R.Br.
Gymnadenia conopsea  (L.) R.Br.
Herniaria glabra  L.
Hieracium silvaticum  orth. var.
Hordeum murinum  L.
Hordeum secalinum  Schreb.
Hypericum hirsutum  L.
Hypericum montanum  L.
Hypericum tetrapterum  Fr. fyreggad johannesört
Hypochaeris maculata  L.
Hypochaeris radicata  L.
Hypochoeris  orth. var.
Inula britannica  L.
Jacobaea erucifolia  (L.) G.Gaertn. & al. hårdbladsstånds
Jacobaea vulgaris  Gaertn. vanlig stånds
Juncus bufonius  L.
Juncus bulbosus  L.
Juncus compressus  Jacq.
Juncus effusus  L.
Juncus filiformis  L.
Juncus gerardi  Loisel.
Juncus inflexus  L.
Juncus squarrosus  L.
Juncus subnodulosus  Schrank
Koeleria glauca  (Schrad.) DC.
Lastrea dryopteris  (L.) Bory
Lastrea oreopteris  (Ehrh.) Bory
Lastrea phegopteris  (L.) Bory
Lastrea thelypteris  (L.) Bory
Lotus uliginosus  Schkuhr
Luzula campestris  (L.) DC.
Luzula congesta  (Thuill.) Lej. huvudfryle
Luzula luzuloides  (Lam.) Dandy & Wilmott
Luzula multiflora ssp. congesta  (Thuill.) Arcang.
Luzula multiflora ssp. occidentalis  V.I.Krecz.
Luzula pilosa  (L.) Willd.
Luzula silvatica  orth. var.
Lychnis flos-cuculi  L.
Lycopodium annotinum  L.
Lycopodium clavatum  L.
Lycopodium complanatum  L.
Lycopodium inundatum  L.
Lycopodium selago  L.
Matricaria matricarioides  auct. non (Less.) Porter
Melica nutans  L.
Melica uniflora  Retz.
Melilotus dentatus  (Waldst. & Kit.) Pers.
Minuartia peploides  (L.) Hiern
Moehringia trinervia  (L.) Clairv.
Montia fontana  L.
Myosotis arvensis  (L.) Hill
Myosotis discolor  Pers.
Myosotis laxa ssp. caespitosa  (Schultz) Nordh.
Myosotis silvatica  orth. var.
Myosotis stricta  Roem. & Schult.
Nardus stricta  L.
Narthecium ossifragum  (L.) Huds.
Nuphar luteum  orth. var.
Oenanthe aquatica  (L.) Poir.
Oenanthe fistulosa  L.
Ononis repens  L.
Ononis spinosa  L.
Pedicularis palustris  L.
Pedicularis silvatica  orth. var.
Peplis portula  L.
Persicaria amphibia  (L.) Gray grodpilört
Petasites albus  (L.) Gaertn.
Petasites spurius  (Retz.) Rchb.
Peucedanum palustre  (L.) Moench
Phleum arenarium  L.
Phleum phleoides  (L.) H.Karst. flenkampe, flentimotej
Phleum pratense ssp. nodosum  (L.) Dumort.
Phragmites communis  Trin.
Picris hieracioides  L.
Pilularia globulifera  L.
Plantago coronopus  L.
Plantago maritima  L.
Platanthera bifolia  (L.) Rich.
Platanthera chlorantha  (Custer) Rchb.
Poa supina  Schrad.
Polygonum amphibium  L.
Polygonum aviculare  L. sensu lato
Polygonum bistorta  L.
Polygonum convolvulus  L.
Polygonum dumetorum  L.
Polygonum hydropiper  L.
Polygonum minus  Huds.
Polygonum nodosum  Pers.
Polygonum persicaria  L.
Polystichum braunii  (Spenn.) Fée
Potamogeton alpinus  Balb.
Potamogeton crispus  L.
Potamogeton gramineus  L.
Potamogeton lucens  L.
Potamogeton natans  L.
Potamogeton perfoliatus  L.
Potamogeton pusillus  auct. non L.
Potentilla heptaphylla  L.
Potentilla norvegica  L.
Potentilla sterilis  (L.) Garcke
Prunella vulgaris f. albiflora  Tinant
Puccinellia capillaris  (Lilj.) Jansen vanligt saltgräs
Puccinellia distans  (Jacq.) Parl. grått saltgräs
Puccinellia maritima  (Huds.) Parl.
Puccinellia retroflexa  auct. non (Curtis) Holmb.
Pulmonaria officinalis ssp. maculosa  (Hayne) Gams
Pulmonaria officinalis ssp. obscura  (Dumort.) Murb.
Pyrus silvestris  orth. var.
Quercus petraea  (Matt.) Liebl. druvek
Ranunculus peltatus  Schrank sköldbladsmöja
Ranunculus reptans  L.
Rhinanthus minor  L.
Rhinanthus serotinus  (Schönh.) Oborny
Rhynchospora alba  (L.) Vahl
Rhynchospora fusca  (L.) W.T.Aiton
Rorippa amphibia  (L.) Besser
Rorippa islandica  auct. non (Oeder) Borbás
Rorippa silvestris  orth. var.
Rubus corylifolius  Sm. sensu lato
Rubus fissus  auct. non Lindl.
Rubus insularis  F.Aresch.
Rubus laciniatus  (Weston) Willd.
Rubus lindebergii  P.J.Müll.
Rubus nessensis  Hall
Rubus nitidus  auct. non Weihe & Nees
Rubus plicatus  Weihe & Nees
Rubus polyanthemus  Lindeb.
Rubus radula  Weihe
Rubus scanicus  F.Aresch.
Rubus sulcatus  Vest
Rubus thyrsanthus  Focke
Rubus vestitus  Weihe & Nees
Rumex acetosella  L. rödsyra
Rumex crispus  L.
Rumex hydrolapathum  Huds.
Rumex longifolius  DC.
Rumex maritimus  L.
Rumex obtusifolius  L.
Rumex palustris  Sm.
Rumex sanguineus var. viridis  (Sibth.) W.D.J.Koch
Rumex tenuifolius  (Wallr.) Á.Löve
Rumex thyrsiflorus  Fingerh.
Sagina nodosa  L.
Sagina procumbens  L.
Sagina subulata  (Sw.) C.Presl
Salicornia europaea  L.
Salix hastata  L.
Salsola kali  L.
Sanguisorba minor ssp. dictyocarpa  (Spach) Cout.
Satureja acinos  (L.) Scheele
Satureja vulgaris  (L.) Fritsch
Scabiosa canescens  Waldst. & Kit.
Scabiosa columbaria  L.
Schoenus ferrugineus  L.
Schoenus nigricans  L.
Scirpus lacustris  L.
Scirpus maritimus  L.
Scirpus setaceus  L.
Scirpus tabernaemontani  C.C.Gmel.
Scleranthus annuus  L.
Scleranthus perennis  L.
Scutellaria galericulata  L.
Scutellaria hastifolia  L.
Senecio erucifolius  L.
Senecio silvaticus  orth. var.
Senecio vernalis  Waldst. & Kit.
Senecio viscosus  L.
Senecio vulgaris  L.
Silene conica  L.
Silene cucubalus  Wibel
Silene nutans  L.
Sparganium erectum  L.
Sparganium simplex  Huds.
Spergula arvensis  L.
Spergula marginata  (DC.) Murb.
Spergula rubra  (L.) D.Dietr.
Spergula salina  (J.Presl & C.Presl) D.Dietr.
Spergula vernalis  auct. non Willd.
Stachys arvensis  (L.) L.
Stellaria alsine  Grimm
Stellaria apetala  auct. non Ucria
Stellaria graminea  L.
Stellaria holostea  L.
Stellaria media  (L.) Vill.
Stellaria nemorum ssp. glochidisperma  Murb.
Stellaria palustris  Hoffm.
Suaeda maritima  (L.) Dumort.
Subularia aquatica  L.
Teesdalia nudicaulis  (L.) R.Br.
Trichophorum cespitosum ssp. germanicum  (Palla) Hegi
Trifolium dubium  Sibth.
Tripleurospermum inodorum  (L.) Sch.Bip.
Tripleurospermum maritimum  (L.) W.D.J.Koch
Ulmus glabra f. insularis  A.Nilsson
Urtica dioica  L.
Urtica urens  L.
Utricularia minor  L.
Utricularia vulgaris  L.
Valeriana dioica  L.
Valeriana sambucifolia  Pohl
Valerianella locusta  (L.) Laterr.
Verbascum thapsiforme  Schrad.
Veronica agrestis  L.
Veronica anagallis-aquatica  L.
Veronica arvensis  L.
Veronica hederifolia  L.
Veronica montana  L.
Veronica opaca  Fr.
Veronica persica  Poir.
Veronica polita  Fr.
Veronica triphyllos  L.
Veronica verna  L.
Vicia angustifolia  L.
Vicia cassubica  L.
Vicia hirsuta  (L.) Gray
Vicia lathyroides  L.
Vicia silvatica  orth. var.
Vicia tetrasperma  (L.) Schreb.
Viola arvensis  Murray
Viola canina  L.
Viola hirta  L.
Viola mirabilis  L.
Viola reichenbachiana  Boreau
Viola riviniana  Rchb.
Viola uliginosa  Besser
Viscaria vulgaris  Bernh.
Vulpia bromoides  (L.) Gray