Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Webbsida)
Royal Botanic Gardens, Kew & Missouri Botanical Garden 2013: The Plant List - a working list of all plant species. Version 1.1.
Royal Botanic Gardens, Kew & Missouri Botanical Garden

http://www.theplantlist.org/


Kopplade växtnamn  [512]
 A   B   C   D   E   F   G   H   J   L   M   N   O   P   x   Q   R   S   T   V   W 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abies x insignis  Bailly
Abroma fastuosa  R.Br.
Abutilon populifolium  (Lam.) Sweet
Abutilon sellowianum  (Klotzsch) Regel
Abutilon striatum  Lindl.
Abutilon tiliifolium  (DC.) Sweet
Abutilon venosum  Lem.
Acacia decurrens var. mollis  Lindl.
Acaena laevigata  Vahl
Acer californicum  (Torr. & A.Gray) D.Dietr.
Acer okamotoanum  Nakai
Acer pictum ssp. okamotoanum  (Nakai) H.Ohashi
Aceranthus diphyllus  (Graham) C.Morren & Decne.
Achania mollis  Aiton
Achnatherum miliaceum  (L.) P.Beauv.
Aconitum formosum  Rchb.
Aconitum gracile  (Rchb.) Gáyer
Aconitum miyabei  Nakai
Aconitum napellus ssp. vulgare  (DC.) Rouy & Foucaud
Aconitum x stoerkianum  Rchb.
Actinella acaulis  (Pursh) Nutt.
Adenium multiflorum  Klotzsch
Aeonium x floribundum  A.Berger
Aesculus pavia var. discolor  (Pursh) Torr. & A.Gray
Agapetes variegata  (Roxb.) G.Don
Agrostemma pyrenaica  (Bergeret) G.Don
Agrostis monandra  Hornem.
Allamanda cathartica var. hendersonii  (Dombrain) L.H.Bailey & Raffill
Alsophila contaminans  Hook.
Alternanthera versicolor f. aurea  Voss
Alyssum dicranoides  Boiss. & A.Huet
Amaranthus huttonii  H.J.Veitch
Amaranthus hypochondriacus var. monstrosus  Moq.
Amaranthus paniculatus var. speciosus  L.H.Bailey
Amaranthus tricolor var. melancholicus  (L.) Lam.
Amaranthus tricolor var. tristis  (L.) Thell.
Ammobium alatum f. grandiflorum  Siebert & Voss
Amphicome emodi  Lindl.
Amsinckia angustifolia  Lehm.
Anagallis grandiflora  Andrews
Anchusa arvensis ssp. orientalis  (L.) Nordh.
Anchusa incarnata  Steud.
Anchusa latifolia  Lehm.
Anchusa maculata  Steud.
Anchusa ovata  Lehm.
Anchusa tenella  Hornem.
Anchusa verrucosa  Lam.
Ancistrum sanguisorbae  L.f.
Andromeda glaucophylla f. latifolia  (Aiton) Rehder
Andromeda hypnoides  L.
Androsace sarmentosa var. watkinsii  Hook.f.
Anemone jenisseensis  (Korsh.) Krylov & Steinb.
Anemone narcissiflora ssp. fasciculata  (L.) Ziman. & Fedor.
Anemone rupestris ssp. polycarpa  (W.E.Evans) W.T.Wang
Anemone speciosa  Pritz
Angelica pratensis  Besser
Anguria grandiflora  Cogn.
Anguria pedata  (L.) Jacq.
Anisoderis rubra  (L.) Cass.
Anisoptera oblonga  Dyer
Anoda parviflora  Cav.
Anthemis biaristata  DC.
Anthemis kelwayi  L.H.Bailey & N.Taylor
Anthemis montana  Sibth. & Sm. non L.
Antirrhinum linaria var. peloria  With.
Aphelandra chrysops  W.Bull
Aquilegia beata  Rapaics
Aquilegia canadensis var. flavescens  (S.Watson) K.C.Davis
Aquilegia canadensis var. formosa  (DC.) S.Watson
Aquilegia glandulosa  Miq. non Link
Aquilegia glandulosa var. discolor  DC.
Aquilegia leptoceras var. chrysantha  (A.Gray) Hook.f.
Aquilegia pyrenaica  W.D.J.Koch non DC.
Aquilegia scopulorum ssp. perplexans  Clokey
Aquilegia speciosa  DC.
Aquilegia thalictrifolia  Rydb.
Aquilegia vicaria  Nevski
Aquilegia vulgaris var. olympica  (Boiss.) Baker
Arabis alpina  Georgi non L.
Arenaria graminea  Steud. non C.A.Mey.
Arenaria pyrenaica  Steud.
Argyrocytisus battandieri  (Maire) Raynaud
Aristolochia brasiliensis  Mart.
Aristolochia elegans  Mast.
Aristolochia gigantea  Hook. non Mart.
Aristolochia gigas  Lindl.
Aristolochia grandiflora var. hookeri  Duch.
Aristolochia ornithocephala  Hook.
Aristolochia sipho  L'Hér.
Armeria arctica  (Cham.) Wallr.
Armeria dianthoides  Boiss.
Armeria elongata  (Hoffm.) W.D.J.Koch
Armeria elongata var. purpurea  (W.D.J.Koch) Boiss.
Armeria humilis  Link
Armeria maritima ssp. andina  (Boiss.) D.M.Moore & B.Yates
Armeria maritima 'Laucheana'  
Armeria maritima var. purpurea  (W.D.J.Koch) G.H.M.Lawr.
Armeria plantaginea var. leucantha  Boiss.
Armeria welwitschii var. longibracteata  Daveau
Armeria vulgaris var. alba  L.H.Bailey
Armeria vulgaris var. purpurea  (W.D.J.Koch) Mert. & W.D.J.Koch
Artemisia portae  Huter
Artemisia splendens var. brachyphylla  Boiss.
Arthrocereus microsphaericus  (K.Schum.) A.Berger
Aruncus silvester  orth. var.
Asarum arifolium  Michx.
Asarum virginicum  L.
Aspidium macrophyllum  Sw.
Aster adulterinus  Willd.
Aster aestivus  Aiton
Aster ageratoides  Turcz.
Aster albus  (Nutt.) Eaton non Spreng.
Aster amellus ssp. bessarabicus  (Rchb.) Soó
Aster amygdalinus  Lam.
Aster caespitosus  Lindl.
Aster delavayi  Franch.
Aster diffusus  Aiton
Aster elegans  Nees
Aster elegans  Willd.
Aster forrestii  Stapf
Aster fremontii  (Torr. & A.Gray) A.Gray
Aster x herveyi  A.Gray
Aster heterophyllus  Willd.
Aster incisus  Fisch.
Aster junceus  Aiton
Aster latifolius  Desf.
Aster longifolius  Lam.
Aster miser  Nutt. non L.
Aster montanus  Richardson
Aster mutabilis  Aiton
Aster obliquus  Nees
Aster pendulus  Aiton
Aster praecox  Willd.
Aster pseudoamellus  DC.
Aster pulchellus  Hohen. non Willd.
Aster recurvatus  Willd.
Aster reversii  Decne.
Aster richardsonii  Spreng.
Aster speciosus  Hornem.
Aster townshendii  Hook.f.
Aster trinervius ssp. ageratoides  (Turcz.) Grierson
Aster villosus  Michx. non Thunb.
Aster virgineus  Nees
Astilbe decandra  D.Don
Atractylis gumifera  L.
Avicularia vulgaris  Didr.
Bakeridesia sellowiana  (Klotzsch) Monteiro
Barosma lanceolata  Sond.
Benthamidia florida  (L.) Spach
Bergenia ligulata var. ciliata  (Royle) Engl.
Betula litwinowii  Doluch.
Betula mandshurica var. szechuanica  (C.K.Schneid.) Rehder
Betula pubescens f. columnaris  T.Ulvinen
Bidens fervida  Lam.
Bidens foliosa  Willd.
Bignonia aequinoctialis  L.
Bignonia jasminifolia  Kunth
Bignonia lindleyi  DC.
Bignonia speciosa  Graham
Bonstedtia x youngiana  (Fisch. & C.A.Mey.) H.R.Wehrh.
Bothriospermum tenellum  (Hornem.) Fisch. & C.A.Mey
Brassica campestris ssp. napus  (L.) Hook.f.
Brassica campestris ssp. rapa  (L.) Hook.f.
Brassica mesopotamica  (Spreng.) Bernh.
Brassica napus var. hiemalis  Döll
Brassica napus var. rapifera  (Metzg.) auct.
Brassica odorata  Steud.
Brassica praecox  Hornem.
Browallia cordata  G.Don
Bupleurum tenue  Salisb.
Bupleurum trifidum  Ten.
Caelestina coerulea  Cass.
Calandrinia menziesii  (Hook.) Torr. & A.Gray
Calandrinia menziesii var. alba  Orcutt
Calliandra diademata  Lem.
Calluna vulgaris var. alba  (Weston) G.Don
Caltha polypetala  Hochst.
Camellia transnokoensis  Hayata
Campnosperma gummifera  (Benth.) Marchand
Campsidium filicifolium  W.Bull
Cannabis sativa var. indica  (Lam.) Wehmer
Capsicum frutescens var. baccatum  (L.) Irish
Carlina gummifera  (L.) Less.
Carum carvi f. rubriflorum  H.Wolff
Carya amara  (Michx.f.) Elliott
Cassia nomame  (Sieber) Honda
Cathcartia villosa  Hook.
Ceiba thonningii  A.Chev.
Celosia huttonii  Mast.
Celosia plumosa  (Voss) Burv.
Celosia splendens  Schumach. & Thonn.
Cenia turbinata  (L.) Dum.Cours.
Centaurea squarrosa  Willd.
Cephalandra indica  (Wight & Arn.) Naudin
Cephalopentandra ecirrhosa  (Cogn.) C. Jeffrey
Ceratopteris siliquosa  (L.) Copel.
Cercidiphyllum japonicum var. magnificum  Nakai
Cereus adscendens  Gürke
Cereus amecaensis  Heese
Cereus baumannii  Lem.
Cereus giganteus  Engelm.
Cereus pringlei  S.Watson
Cereus tetragonus  (L.) Mill.
Ceropteris calomelanos  (L.) Underw.
Chaenomeles lagenaria  (Loisel.) Koidz.
Chamaecerasus tatarica  (L.) Medik.
Chamaecrista nomame  (Sieber) H.Ohashi
Chamaecytisus x versicolor  (Dippel) Karlsson
Chenopodina maritima  (L.) Moq.
Chrysanthemum x morifolium  Ramat.
Chrysomelea lanceolata  (L.) Tausch
Cirsium giganteum  (Desf.) Spreng.
Citrus x amara  Link
Citrus depressa  Hayata
Clarkia elegans  Douglas non Poir.
Clarkia purpurea ssp. quadrivulnera  (Lindl.) H.F.Lewis & M.R.Lewis
Claytonia cubensis  Bonpl.
Clematis balearica  Rich.
Clematis x hendersonii  Koehne non Steud.
Cnicus giganteus  (Desf.) Willd.
Collinsia bicolor var. multicolor  (Lindl. & Paxton) Voss
Comastoma tenellum  (Rottb.) Toyok.
Conopodium denudatum  (DC.) W.D.J.Koch
Convolvulus pes-tigridis  (L.) Spreng.
Corydalis gebleri  Ledeb.
Cotoneaster acutifolius  Ledeb.
Cotoneaster macrocarpus  J.Fryer & B.Hylmö
Crataegus monogyna var. alboplena  Rehder
Cratoxylum cochinchinense  (Lour.) Blume
Cratoxylum polyanthum  Korth.
Ctenanthe marantifolia  (Vill.) J.M.A.Braga & H.Gomez
Cydista aequinoctialis  (L.) Miers
Cynoglossum boreale  Fernald
Cynoglossum canescens  Willd.
Cynoglossum elongatum  Hornem.
Cynoglossum sylvaticum  Haenke
Cystopteris fragilis 'Anthriscifolia'  
Cystopteris fragilis 'Dentata'  
Dalbergia tucurensis  Donn.Sm.
Daphne x hauseri  Halda
Datura aegyptiaca  Vis.
Delphinium albocoeruleum  Maxim.
Delphinium rockii  Munz
Deutzia calycosa  Rehder
Dioscorea hemicrypta  Burkill
Diplostephium amygdalinum  (Lam.) Cass.
Draba uralensis  DC.
Dracontomelon sylvestre  Blume
Dysosma  Woodson
Dysosma versipellis  (Hance) T.S.Ying
Ebenopsis flexicaulis  (Benth.) Britton & Rose
Echeveria chihuahuaensis  Poelln.
Echeveria globulosa  Moran
Echeveria lindsayana  E.Walther
Echinospermum caspium  Fisch. & C.A.Mey.
Echinospermum consanguineum  Fisch. & C.A.Mey.
Echinospermum deflexum  (Wahlenb.) Lehm.
Echinospermum patulum  Lehm.
Echinospermum strictum  Ledeb.
Echium pyramidatum  A.DC.
Echium pyrenaicum  L.
Elaeagnus angustifolia var. caspica  hort. non Sosn.
Empetrum rubrum  Willd.
Epilobium affine  Bong.
Epilobium boreale  Hausskn.
Epilobium ciliatum ssp. glandulosum  (Lehm.) Hoch & P.H.Raven
Epilobium lineare  Fr. non Muhl.
Epilobium nutans  G.Don non F.W.Schmidt
Epilobium pubescens  Roth
Epilobium uralense  Rupr.
Epiphyllum strictum  (Lem.) Britton & Rose
Erodium alsiniflorum  Delile
Erodium moranense  Kunth
Erodium verbenifolium  Delile
Eschscholzia oregana  Greene
Eurybia corymbosa  (Aiton) Cass.
Ficaria fascicularis  K.Koch
Ficaria ranunculoides  Roth
Ficaria verna ssp. ficariiformis  (Rouy & Foucaud) B.Walln.
Filipendula purpurea  Maxim.
Fraxinus chinensis var. rhynchophylla  (Hance) Hemsl.
Fraxinus cuspidata ssp. macropetala  (Eastw.) A.E.Murray
Fraxinus longicuspis var. sieboldiana  (Blume) Lingelsh.
Fraxinus suaveolens  W.W.Sm.
Fuchsia regia ssp. reitzii  P. E. Berry
Fumaria aurea  Willd.
Galatella canescens  DC.
Galinsoga brachystephana  Regel
Galinsoga hispida  Benth.
Ganua  Dubard
Ganua motleyana  Dubard
Gentiana glacialis  Vill.
Gentiana tenella  Rottb.
Gentianella tenella  (Rottb.) Börner
Gerrardanthus lobatus  (Cogn.) C. Jeffrey
Geum magellanicum  Pers.
Godetia purpurea  (Curtis) G.Don
Grindelia oregana  A.Gray
Gypsophila bungeana  D.Dietr.
Haloscias scoticum  (L.) Fr.
Hexastylis arifolia  (Michx.) Small
Hexastylis virginica  (L.) Small
Hoitzia coccinea  Cav.
Hoya buotii  Kloppenb.
Hoya chunii  P. T. Li
Hoya cystiantha  Schltr.
Hoya myrmecopa  Kleijn & Donkelaar
Hoya surigaoensis  Kloppenb. et al
Hoya tomataensis  T. Green & Kloppenb.
Jamesonia aureonitens  (Hook.) Christenh.
Juglans amara  Michx.f.
Juglans porcina  Michx.f.
Justicia pohliana  (Nees) Lindau
Lappula echinata  Fritsch
Lappula patula  (Lehm.) Gürke
Lathyrus multiceps  Clos
Lessertia frutescens  (L.) Goldblatt & J.C.Manning
Liatris platylepis  (Small) K.Schum.
Ligularia hiberniflora  Makino
Ligustrina pekinensis  (Rupr.) Dieck
Limnophila gratioloides  R.Br.
Limonium speciosum  (L.) Kuntze
Lomaria robusta  Carmich.
Lonicera ferdinandi  Franch.
Lonicera rupicola var. syringantha  (Maxim.) Zabel
Lovoa klaineana  Sprague
Lovoa trichilioides  Harms
Ludwigia parviflora  Roxb.
Lysimachia maritima  (L.) Galasso & al.
Madia viscosa  Cav.
Magnolia lotungensis  Chun & C.H.Tsoong
Magnolia macrophylla var. ashei  (Weath.) D.L.Johnson
Magnolia salicifolia 'Concolor'  
Malus orientalis  Juz.
Malva leprosa  Ortega
Manilkara bidentata ssp. surinamensis  (Miq.) T.D.Penn.
Manilkara surinamensis  (Miq.) Dubard
Melilotus bonplandii  Ten.
Melilotus permixtus  Jord.
Melilotus tommasinii  Jord.
Meliosma cuneifolia  Franch.
Milium frutescens  Link
Miyamayomena savatieri  (Makino) Kitam.
Myosotis caespitosa  Schultz
Myosotis intermedia  Link
Neillia incisa  (Thunb.) S.H.Oh
Neillia tanakae  Franch. & Sav.
Nyssa sinensis  Oliv.
Ochroma lagopus  Sw.
Ochroma pyramidale  (Lam.) Urb.
Ocotea porosa  (Nees & Mart.) Barroso
Oenanthe divaricata  (R.Br.) Mabb. non E.Simon
Onoclea spicant  (L.) Hoffm.
Ostericum pratense  Hoffm.
Othocallis amoena  (L.) Trávn.
Oxalis acetosella var. caerulea  DC.
Palaquium maingayi  (C.B.Clarke) Engl.
Pelargonium x ignescens  Lodd.
Pelargonium x lawranceanum  Sweet
Pernettya mucronata  (L.f.) Spreng.
Phegopteris aspidioides  (Willd.) Mett.
Phegopteris crenata  (C.Presl) Mett.
Phegopteris rudis  (Kunze) Mett.
Phoebe porosa  (Nees & Mart.) Mez
x Phyllothamnus  C.K.Schneid.
Picea meyeri  Rehder & E.H.Wilson
Picris globulifera  (Cass.) Desf.
Piptatherum multiflorum  (Cav.) P.Beauv.
Piptatherum thomasii  (Duby) Kunth
Portulaca latifolia  Hornem.
Potentilla crocea  (Wahlenb.) Lehm.
Prunella vulgaris f. albiflora  Tinant
Prunus x hillieri  Krussm.?
Prunus subhirtella var. pendula  (Maxim.) Y.Tanaka
Pseudosindora palustris  Sym.
Pteris geraniifolia  Raddi
Pulsatilla patens ssp. multifida  (Pritz.) Zämelis
Pulsatilla tatewakii  Kudo
Quercus borealis var. maxima  (Marshall) Sarg.
Quercus robur var. fastigiata  (Lam.) Spach
Ranunculus crithmifolius  Hook.f. T  U 
Ranunculus ficaria ssp. ficariiformis  Rouy & Foucaud
Ranunculus haastii  Hook.f. T  U 
Ranunculus multiscapus  Hook.f. T  U 
Rhododendron anhweiense  E.H.Wilson
Rhododendron cinnabarinum var. roylei  (Hook.f.) Hutch.
Rhus henryi  Diels
Rhus sinica  Koehne non Diels
Rosa x andegavensis  Bastard
Rosa andreae  Lange
Rosa x anemoniflora  Lindl.
Rosa x anemonoides  Rehder
Rosa arkansana  Porter
Rosa x aschersoniana  Graebn.
Rosa bella pallens  hort.
Rosa britzensis  Koehne
Rosa canina  L.
Rosa canina andegavensis  hort.
Rosa canina blondeauana  hort.
Rosa canina spuria  hort.
Rosa carolina var. glandulosa  (Crép.) Rehder
Rosa carolina f. triloba  (S.Watson) Rehder
Rosa x centifolia var. muscosa  (Aiton) Ser.
Rosa cerasocarpa  Rolfe
Rosa clinophylla  Thory
Rosa x collina  Jacq.
Rosa cymosa  Tratt.
Rosa deseglisei  Boreau
Rosa x dulcissima  Lunell
Rosa elasmacantha  Trautv.
Rosa elymaitica  Boiss.
Rosa x fortuneana  Lindl. & Paxton
Rosa gallica var. haplodonta  (Borbás) Heinr.Braun
Rosa gigantea f. erubescens  Focke
Rosa gratissima  Greene
Rosa x harisonii vorbergii  hort.
Rosa hawrana  Heinr.Braun
Rosa x highdownensis  hort.
Rosa indica fragrans  hort.
Rosa x involuta wilsonii  hort.
Rosa johannensis  Fernald
Rosa laxa  Retz.
Rosa laxa  P.Lambert non Retz.
Rosa lucidissima  H.Lév.
Rosa lunelii  Greene
Rosa maximowicziana var. pilosa  (Nakai) Nakai
Rosa nanothamnus  Boulenger
Rosa x nitidula  Besser
Rosa palustris f. nuttalliana  (Rehder) Rehder
Rosa pendulina var. pyrenaica  (Gouan) Fiori
Rosa platyacantha  Schrenk
Rosa x pokornyana  Borbás
Rosa x polliniana  Spreng.
Rosa rugosa  Thunb.
Rosa salicetorum  Rydb.
Rosa x scharnkeana  Graebn.
Rosa sempervirens  L.
Rosa sempervirens scandens  hort.
Rosa setigera tomentosa  hort.
Rosa spinosissima var. inermis  (DC.) Rehder
Rosa spinosissima f. luteola  (Andrews) Rehder
Rosa spinosissima var. myriacantha  (DC.) Loisel.
Rosa spinosissima pimpinellifolia  hort.
Rosa subserrulata  Rydb.
Rosa x sylvicola  Déségl. & Ripart
Rosa x taeckholmii  Hurst
Rosa ultramontana  (S.Watson) A.Heller
Rosa x warleyensis  E.Will.
Rosa woodsii ssp. gratissima  (Greene) W.H.Lewis & Ertter.
Rosa woodsii ssp. ultramontana  (S.Watson) Roy
Rubus bellardii  Weihe
Rubus bellidiflorus  K.Koch
Rubus relatus  F.Aresch.
Salix arbutifolia  Pall.
Salix cardiophylla ssp. urbaniana  (Seemen) A.K.Skvortsov
Salix chaenomeloides  Kimura
Salix fruticulosa  Andersson
Salix matsudana  Koidz.
Salix nigra var. falcata  (Pursh) Torr.
Salix x salamonii  (Carrière) Carrière
Salix x sepulcralis  Simonk.
Salix urbaniana  Seemen
Saxifraga elatior  Mert. & W.D.J.Koch
Saxifraga hieraciifolia  Willd.
Scandix fumarioides  Waldst. & Kit.
Scandix persica  Mart.
Schizobasis intricata  Baker
Scilla siberica  Haw.
Sempervivum glutinosum  Aiton
Seseli mucronatum  (Schrenk) Pimenov & Sdobnina
Silaus besseri  DC.
Silene maritima ssp. islandica  Á.Löve & D.Löve
Sindora affinis  de Wit
Solenostoma tetragonum  (Lindenb.) Vána & D.G. Long
Sorbaria kirilowii  (Regel) Maxim.
x Sorbaronia hybrida  (Moench) C.K.Schneid
Sorbus x decipiens  (Bechst.) Petz. & G.Kirchn.
Sorbus ellipsoidalis  McAll.
Sorbus x hostii  (Host) Heynh.
Sorbus subulata  (J.E.Vidal) T.H.Nguy n & Yakovlev
Sorbus wardii  Merr.
Spinacia glabra  Mill.
Spiraea arborea  (C.K.Schneid.) Bean
Spiraea beauverdiana  C.K.Schneid.
Spiraea beauverdiana var. stevenii  C.K.Schneid.
Spiraea betulifolia var. corymbosa  (Raf.) Maxim.
Spiraea cana  Waldst. & Kit.
Spiraea nipponica var. tosaensis  (Yatabe) Makino
Spiraea palmata  auct.
Spiraea palmata  L.
Spiraea thalictroides  Pall.
Succisa syriaca  (L.) Spreng.
Swintonia penangiana  King
Talinum reflexum  Cav.
Tamarix odessana  Bunge
Tecoma radicans  (L.) Juss.
Thelypteris poiteana  (Bory) Proctor
Thelypteris rudis  (Kunze) Proctor
Thelypteris vivipara  (Raddi) C.F.Reed
Tilia americana var. heterophylla  (Vent.) Loudon
Tilia chinensis var. intonsa  (E.H.Wilson) Y.C.Hsu & R.Zhuge
Tilia x intermedia  DC.
Tradescantia blossfeldiana  Mildbr.
Vaccinium sprengeli  (G.Don) Sleumer
Weigela florida 'Alba'  
Viburnum ovatifolium  Rehder
Viburnum tomentosum var. sterile  K.Koch
Vicia globosa  Retz.
Viola tricolor var. arvensis  (Murray) DC.
Wulfenia amherstiana  Benth.
Wulfeniopsis  D.Y.Hong
Wulfeniopsis amherstiana  (Benth.) D.Y.Hong