Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Opublicerad)
Svenska Botaniska Föreningen 2007: Svenska växtnamn som behandlats på namngruppens möte den 22 november 2007.


Kopplade växtnamn  [531]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   W   V   X   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abelia x grandiflora  (André) Rehder storblommig abelia
Acacia aroma  Hook. & Arn. aromakacia
Acacia auriculiformis  Benth. öronakacia
Acacia floribunda  (Vent.) Willd. blomsterakacia
Acacia latifolia  Benth. vingakacia
Acacia mucronata  H.L.Wendl. pilakacia
Acacia pennata  (L.) Willd. klätterakacia
Acacia podalyriifolia  G.Don queensland-akacia
Acanthus dioscoridis var. perringii  (Siehe) E.Hossain flikig rosenakantus
Acer cissifolium  (Siebold & Zucc.) K.Koch cissuslönn
Acer x zoeschense  Pax dansk lönn
Actaea asiatica  H.Hara asiatisk trolldruva
Actaea matsumurae  (Nakai) J.Compton & T.A.J.Heddersen kandelaber-silverax
Adenanthos sericeus  Labill. ullbuske
Aesculus x hemiacantha  Topa halländsk hästkastanj
Afzelia bella  Harms lingue
Afzelia pachyloba  Harms stor afzelia
Agastache pallidiflora  (A.Heller) Rydb. blek kolibrimynta
Agastache pallidiflora ssp. neomexicana  (Briq.) Lint & Epling purpur-kolibrimynta
Agastache urticifolia  (Benth.) Kuntze nässelisop
Agave macroacantha  Zucc. piggagave
Albizia lebbek  (L.) Benth. kokko
Aletris farinosa  L. mjöllilja
Alfredia cernua  (L.) Cass. alfredia
Allamanda blanchetii  A.DC. purpurallamanda
Allium bucharicum  Regel bokharalök
Allium carolinianum  Redouté karolinalök
Allium flavum var. minus  Boiss. liten dagglök
Allium galanthum  Kar. & Kir. mjölklök
Allium splendens  Schult. & Schult.f. korealök
Alnus firma  Siebold & Zucc. avenboksal
Ammophila breviligulata  Fernald amerikanskt sandrör
Amorpha canescens  Pursh grå segelbuske
Amsonia ciliata  Walter texas-amsonia
Amsonia hubrichtii  Woodson arkansas-amsonia
Anemone cylindrica  A.Gray präriesippa
Anemone virginiana  L. virginiasippa
Angelica atropurpurea  L. rödstjälkskvanne
Anthurium clarinervium  Matuda nervkalla
Antirrhinum braun-blanquetii  Rothm. sollejongap
Anubias gilletii  De Wild. & T.Durand pilanubias
Aquilegia desertorum  (M.E.Jones) A.Heller kanjonakleja
Aquilegia saximontana  Rydb. bergakleja
Aquilegia vulgaris var. stellata  (Steud.) Schur stjärnakleja
Aquilegia vulgaris Vervaeneana-Gruppen   brokbladig akleja
Aralia californica  S.Watson kalifornia-aralia
Arbutus menziesii  Pursh kaliforniskt smultronträd
Arctostaphylos x media  Greene hybridmjölon
Arctostaphylos nevadensis  A.Gray nevadamjölon
Argyreia nervosa  (Burm.f.) Bojer elefantvinda
Arisaema elephas  Buchet snabelkobrakalla
Artemisia alpina  Willd. kaukasisk malört
Arthropodium candidum  Raoul liten klipplilja
Arthropodium cirrhatum  (G.Forst.) R.Br. klipplilja
Arundo formosana  Hack. taiwanrör
Asimina triloba  (L.) Dunal asimina
Asperula purpurea  (L.) Ehrend. purpurmåra
Astilbe glaberrima var. saxatilis  (Nakai) H.Ohba klippastilbe
Astronium graveolens  Jacq. goncalo alves
Astrophytum caput-medusae  (Velazco & Neváres) D.R.Hunt medusakaktus
Astrophytum coahuilense  (H.Moeller) K.Kayser falsk biskopsmössa
Aztekium hintonii  Glass & W.A.Fitz Maur. röd aztek-kaktus
Banksia spinulosa  Sm. hårnålsbanksia
Baptisia alba var. macrophylla  (Larisey) Isely mjölkfärgväppling
Baptisia bracteata var. leucophaea  (Nutt.) Kartesz & Gandhi präriefärgväppling
Bashania fargesii  (Camus) Keng f. & T.P.Yi stor bashaniabambu
Begonia albopicta  W.Bull prickbegonia
Begonia angularis  Raddi kantbegonia
Begonia baumannii  Lemoine baumannbegonia
Begonia carolineifolia  Regel carolineabegonia
Begonia cathayana  Hemsl. sammetsbegonia
Begonia convolvulacea  (Klotzsch) A.DC. vindebegonia
Begonia corallina  Carrière korallröd begonia
Begonia x credneri  Haage & Schmidt erfurtbegonia
Begonia crispula  Brade krusbegonia
Begonia diadema  Rodigas diadembegonia
Begonia dichroa  Sprague orangebegonia
Begonia froebelii  A.DC. fröbelbegonia
Begonia goegoensis  N.E.Br. sumatrabegonia
Begonia gracilis  Kunth stockrosbegonia
Begonia heracleifolia var. nigricans  Hook. svartkantad murgrönsbegonia
Begonia incarnata  Link & Otto veracruzbegonia
Begonia listada  L.B.Sm. & Wassh. randbegonia
Begonia luxurians  Scheidw. palmbegonia
Begonia maculata  Raddi forellbegonia
Begonia nelumbifolia  Schltdl. & Cham. tallriksbegonia
Begonia pearcei  Hook.f. guldbegonia
Begonia x phyllomaniaca  Mart. jungfrubegonia
Begonia rajah  Ridl. nätbegonia
Begonia reniformis  Dryand. vinbladsbegonia
Begonia scharffiana  Regel rödluden begonia
Begonia scharffii  Hook.f. luddbegonia
Begonia socotrana  Hook.f. sokotrabegonia
Begonia strigillosa  A.Dietr. panamabegonia
Begonia sutherlandii  Hook.f. mönjebegonia
Begonia undulata  Schott vågbegonia
Begonia veitchii  Hook.f. andinsk begonia
Berchemia zeyheri  (Sond.) Grubov umnini
Betula corylifolia  Regel & Maxim. hasselbjörk
Betula grossa  Siebold & Zucc. japansk körsbärsbjörk
Bifrenaria harrisoniae  (Hook.) Rchb.f. rosenbifrenaria
Bignonia callistegioides  Cham. lila trumpetranka
Billardiera heterophylla  (Lindl.) L.W.Cayzer & Crisp blåklocksranka
Blechnum niponicum  (Kunze) Makino japansk kambräken
Bobgunnia madagascariensis  (Desv.) J.H.Kirkbr. & Wiersema ormböna
Brassica juncea Integrifolia-Gruppen   bladsarepta
Brosimum guianense  (Aubl.) Huber amourette
Brugmansia versicolor  Lagerh. rodnande änglatrumpet
Brunfelsia americana  L. nattbrunfelsia
Bupleurum chinense  DC. kinesisk harört
Cabralea canjerana  (Vell.) Mart. cangerana
Callianthemum anemonoides  (Zahlbr.) Heynh. anemonsmyckeblomma
Calycophyllum candidissimum  (Vahl) DC. dagame
Calycophyllum multiflorum  Griseb. castelo
Camissonia cheiranthifolia  (Spreng.) Raim. strandnattljus
Campanula patula ssp. abietina  (Griseb. & Schenk) Simonk. flerårig ängsklocka
Canna flaccida  Salisb. guldkanna
Canna glauca  L. louisiana-kanna
Capsicum annuum var. glabriusculum  (Dunal) Heiser & Pickersgill chiltepinpeppar
Capsicum frutescens  L. tabascopeppar
Cardamine abchasica  Govaerts kaukasisk tandrot
Carex egmontiana  (Hamlin) K.A.Ford egmont-hakstarr
Carex punicea  K.A.Ford röd hakstarr
Carpinus laxiflora  (Siebold & Zucc.) Blume glesblommig avenbok
Casearia praecox  Griseb. zapatero
Castilleja coccinea  (L.) Spreng. scharlakansröd indianpensel
Castilleja miniata  Hook. mönjeröd indianpensel
Centaurea sadlerana  Janka ungersk väddklint
Cephalaria transsylvanica  (L.) Roem. & Schult. rumänsk jättevädd
Cerbera manghas  L. klippmangrove
Chrozophora tinctoria  (L.) A.Juss. tournesolört
Citrus x aurantium  L. storcitrus
Citrus x meyeri  Yu.Tanaka meyercitron
Citrus reticulata Deliciosa-Gruppen   medelhavsmandarin
Clarkia imbricata  F.H.Lewis & M.R.Lewis vinbergsclarkia
Clarkia rubicunda  (Lindl.) F.H.Lewis & M.R.Lewis rubinclarkia
Clarkia tenella  (Cav.) F.H.Lewis & M.R.Lewis blåclarkia
Clematis addisonii  Vail virginsk urnklematis
Clematis aethusifolia  Turcz. persiljeklematis
Clematis akebioides  (Maxim.) H.J.Veitch kinesisk gullklematis
Clematis angustifolia  Jacq. anemonklematis
Clematis armandii  Franch. vinterklematis
Clematis cirrhosa var. purpurascens  Kuntze algerisk dionysosklematis
Clematis connata  DC. bäckklematis
Clematis crispa  L. krusklematis
Clematis ianthina  Koehne purpurklematis
Clematis ispahanica  Boiss. persisk buskklematis
Clematis japonica  Thunb. japansk klematis
Clematis ligusticifolia  Torr. & A.Gray läkeskogsklematis
Clematis occidentalis var. grosseserrata  (Rydb.) J.S.Pringle västlig klippklematis
Clematis pitcheri  Torr. & A.Gray coloradoklematis
Clematis stans  Siebold & Zucc. blek trumpetklematis
Clematis versicolor  Rydb. lavendelblå lyktklematis
Cola nitida  (Vent.) Schott & Endl. bitterkola
Colubrina arborescens  (Mill.) Sarg. kaffecolubrina
Cordia alliodora  (Ruiz & Pav.) Oken salmträd
Cordyceps sinensis  (Berk.) Sacc. kinesisk larvklubba
Coreopsis auriculata  L. musöga
Cornus capitata  Wall. smultronkornell
Corylus cornuta  Marshall amerikansk näbbhassel
Crassula pellucida ssp. marginalis  (Aiton) Toelken kantkrassula
Crataegus chlorosarca  Maxim. orienthagtorn
Crataegus holmesiana  Ashe kärrhagtorn
Crataegus pentagyna  Willd. läkehagtorn
Crocosmia aurea  (Hook.) Planch. stjärnmontbretia
Crocosmia pottsii  (Baker) N.E.Br. trattmontbretia
Crocus asumaniae  B.Mathew & T.Baytop asumankrokus
Crocus baytopiorum  B.Mathew turkoskrokus
Crocus dalmaticus  Vis. dalmatinerkrokus
Crocus imperati  Ten. neapelkrokus
Crocus ochroleucus  Boiss. & Gaill. libanonkrokus
Crocus sieberi ssp. atticus  (Boiss. & Orph.) B.Mathew attikakrokus
Crocus vernus ssp. albiflorus  (Schult.) Asch. & Graebn. vit vårkrokus
Cucumis melo Cassaba-Gruppen   cassabamelon
Cucumis melo Dudaim-Gruppen   mangomelon
Cupressus sempervirens var. horizontalis  (Mill.) Loudon kretacypress
Curcuma alismatifolia  Gagnep. tulpanmeja
Cycas circinalis  L. indisk kottepalm
Cyrtanthus mackenii  Hook.f. vit hottentottlilja
Cysticapnos vesicaria  (L.) Fedde blåsnunneört
Daboecia x scotica  D.C.McClint. skotsk ljung
Dalbergia cearensis  Ducke brasiliansk violpalisander
Dalbergia congestiflora  Pittier mexikansk palisander
Dalbergia frutescens  (Vell.) Britton estribopalisander
Dalbergia louvelii  R.Vig. madagaskisk violpalisander
Dalbergia spruceana  Benth. parapalisander
Daphne x schlyteri  C.D.Brickell & A.R.White schlytertibast
Delosperma floribundum  L.Bolus vitögd frövisare
Desmodium canadense  (L.) DC. lusväppling
Dianthus biflorus  Sm. cinnobernejlika
Dicypellium caryophyllaceum  (C.Martius) Nees & C.Mart. cravolager
Digitalis parviflora  Jacq. axfingerborgsblomma
Dipsacus asperoides  C.Y.Cheng & Ai sichuan-kardvädd
Dipsacus japonicus  Miq. japansk kardvädd
Dodartia orientalis  L. dodartia
Dryobalanops beccarii  Dyer sabahkapur
Dryobalanops lanceolata  Burck stor sabahkapur
Dyera polyphylla  (Miq.) Steenis träsk-jelutongträd
Elymus sibiricus  L. sibir-elm
Elymus solandri  (Steud.) Connor solanderelm
Epacris  Cav. sydljungssläktet
Ephedra distachya  L. russinefedra
Ephedra distachya ssp. helvetica  (C.A.Mey.) Asch. & Graebn. alpefedra
Ephedra major  Host medelhavsefedra
Ephedra sinica  Stapf kinesisk efedra
Ephedra viridis  Coville mormonefedra
Erechtites hieracifolius  (L.) DC. brandstånds
Erica mackayana  Bab. biscayaljung
Erigeron compositus var. discoideus  A.Gray liten flikbinka
Eritrichium canum  (Benth.) Kitam. stor trollförgätmigej
Eryngium aquaticum  L. kärrmartorn
Eryngium tricuspidatum  L. trespetsmartorn
Erythronium citrinum  S.Watson citrongul hundtandslilja
Eucalyptus coccifera  Hook.f. tasmansk snöeukalyptus
Eucalyptus crebra  F.Muell. järnbarkseukalyptus
Eucalyptus grandis  Maiden roseneukalyptus
Eucalyptus leucoxylon ssp. pruinosa  (Miq.) Boland storfruktig blåeukalyptus
Eucalyptus loxophleba  Benth. yorkeukalyptus
Eucalyptus obliqua  L'Hér. tasmansk väneukalyptus
Eucalyptus pauciflora  Spreng. snöeukalyptus
Eucalyptus pauciflora ssp. niphophila  (Maiden & Blakely) L.A.S.Johnson & Blaxell liten snöeukalyptus
Eucalyptus punctata  DC. gråeukalyptus
Eucalyptus resinifera  Sm. röd mahognyeukalyptus
Eucalyptus smithii  R.T.Baker ravineukalyptus
Eucalyptus staigeriana  F.M.Bailey citrondoftande järnbarkseukalyptus
Eucomis zambesiaca  Baker zambesi-tofslilja
Eucommia ulmoides  Oliv. kinesiskt gummiträd
Euphorbia amygdaloides ssp. robbiae  (Turrill) Stace turkisk mandeltörel
Euphorbia antisiphilitica  Zucc. kandelilla-euforbia
Euphorbia bubalina  Boiss. buffeleuforbia
Euphorbia mellifera  Aiton honungseuforbia
Euryops abrotanifolius  (L.) DC. trådbusksköna
Euryops pectinatus  (L.) Cass. kambusksköna
Euryops tenuissimus  (L.) DC. barrbusksköna
Euryops virgineus  (L.f.) DC. ljungbusksköna
Euxylophora paraensis  Huber brasiliansk buxbom
Fargesia dracocephala  T.P.Yi drakhuvudsbambu
Fargesia scabrida  T.P.Yi sträv glansbambu
Festuca actae  Connor sydösvingel
Festuca novae-zealandiae  (Hack.) Cockayne maorisvingel
Fraxinus mandshurica  Rupr. manchurisk ask
Fritillaria cirrhosa  D.Don klängklocklilja
Fritillaria latakiensis  Rix latakia-klocklilja
Fritillaria messanensis  Raf. messinaklocklilja
Fritillaria minuta  Boiss. & Noë bronsklocklilja
Gaylussacia brachycera  (Michx.) A.Gray dvärgbockbär
Geranium aristatum  Freyn & Sint. borstnäva
Geranium linearilobum  DC. sibirisk vårnäva
Gleditsia caspica  Desf. kaspiskt korstörne
Gleichenia dicarpa  R.Br. fickkorallbräken
Gomphocarpus physocarpus  E.Mey. monarkballongbuske
Goniolimon speciosum  (L.) Boiss. skönrisp
Gossypium tomentosum  Seem. hawaiibomull
Guaiacum sanctum  L. floridapockenholts
Gymnema sylvestre  (Retz.) Schult. gymnema
Hebe albicans  (Petrie) Cockayne nelsonhebe
Hebe brachysiphon  Summerh. rikblommig hebe
Hebe buchananii  (Hook.f) Cockayne & Allan saltarvshebe
Hebe cupressoides  (Hook.f.) Cockayne & Allan cypresshebe
Hebe decumbens  (J.B.Armstr.) Cockayne & Allan rödkantad hebe
Hebe diosmifolia  (A.Cunn.) Cockayne & Allan tandhebe
Hebe hectori var. demissa  (Simpson) Ashwin liten piprensarhebe
Hebe subsimilis var. astonii  (Petrie) Ashwin astonhebe
Hedera nepalensis  K.Koch himalajamurgröna
Helenium puberulum  DC. rosilla-solbrud
Helianthella quinquenervis  (Hook.) A.Gray nicksolros
Helianthus divaricatus  L. skogssolros
Helianthus grosseserratus  M.Martens tandsolros
Helianthus microcephalus  Torr. & A.Gray småblommig solros
Heliotropium curassavicum  L. strandheliotrop
Heliotropium indicum  L. indisk heliotrop
Helleborus thibetanus  Franch. tibetansk julros
Heuchera villosa  Michx. lönnalunrot
Holodiscus dumosus  (Hook.) A.Heller liten vippspirea
Hoya erythrostemma  Kerr stjärnporslinsblomma
Huernia brevirostris  N.E.Br. vaxhuernia
Huernia keniensis  R.E.Fr. drakhuernia
Huernia macrocarpa  (A.Rich.) Spreng. prickhuernia
Huernia reticulata  (Masson) Haw. ruthuernia
Huernia transmutata  A.C.White & B.Sloane röd huernia
Huernia zebrina  N.E.Br. zebrahuernia
Hydrocotyle ranunculoides  L.f. flytspikblad
Hydrophyllum occidentale  (S.Watson) A.Gray västlig indiankål
Inga vera  Willd. inga
Iochroma australe  Griseb. klockviolbuske
Iochroma cyaneum  (Lindl.) M.L.Green pipviolbuske
Jacaranda brasiliana  (Lam.) Pers. caroba
Jamesbrittenia  Kuntze jamesbrittenia-släktet
Juncus patens  E.Mey. gråtåg
Juniperus bermudiana  L. bermuda-en
Juniperus rigida ssp. conferta  (Parl.) Kitam. strand-en
Justicia aurea  Schltdl. guldjakobinia
Kalmiopsis leachiana  (R.J.F.Hend.) Rehder oregonkalmia
Kedrostis foetidissima  (Jacq.) Cogn. stinksnabelreva
Kennedia nigricans  Lindl. svart korallranka
Kniphofia caulescens  Baker blåbladig fackellilja
Kyllinga  Rottb. kyllingasläktet
Kyllinga alba  Nees vitkyllinga
Lampranthus aureus  (L.) N.E.Br. guldglansblomma
Lampranthus roseus  (Willd.) Schwantes rosenglansblomma
Larix gmelinii var. principis-rupprechtii  (Mayr) Pilg. prinslärk
Leonurus japonicus  Houtt. malörts-hjärtstilla
Leucadendron rubrum  Burm.f. purpursilverträd
Leymus cinereus  (Scribn. & Merr.) Á.Löve askråg
Ligusticum canadense  (L.) Britton kanadaloka
Ligusticum sinense  Oliv. sichuanloka
Limnanthes alba  Benth. oljesumpört
Linaria anticaria  Boiss. & Reut. silversporre
Lindera obtusiloba  Blume japansk feberbuske
Lonicera canadensis  Marshall kanadatry
Lonicera chamissoi  Bunge purpurtry
Lonicera x purpusii  Rehder apriltry
Lysimachia congestiflora  Hemsl. sommarlysing
Malva x clementii  (Cheek) Stace buskgråmalva
Malva olbia  (L.) Alef. rivieramalva
Maranta lietzei  (E.Morren) C.H.Nelson vimpelmaranta
Matucana aureiflora  F.Ritter gul toppkaktus
Matucana haynei  (Salm-Dyck) Britton & Rose toppkaktus
Matucana krahnii  (Donald) Bregman liten toppkaktus
Matucana madisoniorum  (Hutchison) G.D.Rowley naken toppkaktus
Matucana tuberculata  (Donald) Bregman & al. vårtig toppkaktus
Mecardonia  Ruiz & Pav. mecardonia-släktet
Medicago carstiensis  Jacq. karstlusern
Melilotus italicus  (L.) Lam. italiensk sötväppling
Melocactus matanzanus  Léon liten melonkaktus
Mentha x piperita Citrata-Gruppen   citrusmynta
Metrosideros kermadecensis  W.R.B.Oliv. kermadec-myrten
Microberlinia bisulcata  A.Chev. kamerunzebrano
Microsorum punctatum  (L.) Copel. krokodilbräken
Mimosa sensitiva  L. klättersensitiva
Mirabilis viscosa  Cav. klibbig gytterblomma
Miscanthus sinensis var. condensatus  (Hack.) Makino strandmiskantus
Monosolenium tenerum  Griff. sallatsmossa
Musa sikkimensis  Kurz darjeelingbanan
Musa velutina  H.Wendl. & Drude sammetsbanan
Myrsine africana  L. myrsine
Nematanthus wettsteinii  (Fritsch) H.E.Moore liten pussmun
Nemesia cheiranthus  Benth. kokosnemesia
Nemophila menziesii var. atomaria  (Fisch. & C.A.Mey.) Chandler snökärleksblomster
Nepeta transcaucasica  Grossh. stor bergnepeta
Nepeta tuberosa  L. knölnepeta
Nicotiana knightiana  Goodsp. trumpettobak
Nicotiana mutabilis  Stehmann & Semir färgväxlartobak
Nonea vesicaria  (L.) Rchb. blåsnonnea
Nothofagus alpina  (Poepp. & Endl.) Oerst. raulisydbok
Nothofagus obliqua  (Mirb.) Oerst. roblésydbok
Nymphaea caerulea ssp. zanzibariensis  (Casp.) S.W.L.Jacobs zanzibarnäckros
Oenothera pilosella  Raf. prärienattljus
Ophrys lunulata  Parl. siciliansk ofrys
Ornithogalum narbonense  L. fransk stjärnlök
Oroya peruviana  (K.Schum.) Britton & Rose oroyakaktus
Pachycereus militaris  (Audot) D.R.Hunt soldatpelarkaktus
Paeonia clusii  Stern kretapion
Paeonia clusii ssp. rhodia  (Stearn) Tzanoud. rhodospion
Paeonia mairei  H.Lév. glanspion
Paeonia obovata var. alba  S.Saunders vit lackpion
Palaquium luzoniense  (Fern.-Vill.) S.Vidal nato
Papaver nudicaule  L. linnévallmo
Papaver rupifragum  Boiss. & Reut. klippvallmo
Passiflora alata  Dryand. doftpassionsblomma
Patrinia scabiosifolia  Trevir. väddpatrinia
Pediocactus peeblesianus  (Croizat) L.D.Benson navajokaktus
Pelargonium acraeum  R.A.Dyer bergpelargon
Pelargonium alpinum  Eckl. & Zeyh. decemberpelargon
Pelargonium betulinum  (L.) L'Hér. björkpelargon
Pelargonium bowkeri  Harv. franspelargon
Pelargonium candicans  Spreng. öronpelargon
Pelargonium cordifolium  (Cav.) Curtis hjärtpelargon
Pelargonium crassicaule  L'Hér. benguelapelargon
Pelargonium cucullatum  (L.) L'Hér. hjälmpelargon
Pelargonium dichondrifolium  DC. skaftpelargon
Pelargonium exhibens  Vorster luktlös pelargon
Pelargonium exstipulatum  (Cav.) L'Hér. väldoftande pelargon
Pelargonium frutetorum  R.A.Dyer ringpelargon
Pelargonium glutinosum  (Jacq.) L'Hér. styvpelargon
Pelargonium grandiflorum  Willd. storblommig pelargon
Pelargonium grossularioides  (L.) L'Hér. kokospelargon
Pelargonium laevigatum  (L.f.) Willd. thunbergpelargon
Pelargonium multicaule ssp. subherbaceum  (Knuth) J.J.A.van der Walt vit grenpelargon
Pelargonium mutans  Vorster föränderlig pelargon
Pelargonium myrrhifolium var. coriandrifolium  (L.) Harv. korianderpelargon
Pelargonium panduriforme  Eckl. & Zeyh. fiolpelargon
Pelargonium pseudoglutinosum  Knuth bäckpelargon
Pelargonium pulverulentum  Sweet surkrutspelargon
Pelargonium quinquelobatum  A.Rich. etiopisk pelargon
Pelargonium x salmoneum  R.A.Dyer laxpelargon
Pelargonium schizopetalum  Sweet orkidépelargon
Pelargonium sidoides  DC. mörk pelargon
Pelargonium stenopetalum  Ehrh. spindelpelargon
Pelargonium suburbanum  Boucher strimpelargon
Pelargonium tongaense  Vorster tongalandspelargon
Pelargonium transvaalense  Knuth transvaalpelargon
Pelargonium tricolor  Curtis skönpelargon
Pelargonium trifidum  Jacq. skörpelargon
Pelargonium zonale  (L.) L'Hér. hästskopelargon
Pelecyphora strobiliformis  (Werderm.) Kreuz. kottekaktus
Penstemon grandiflorus  Nutt. storblommig penstemon
Peperomia deppeana  Schltdl. & Cham. girlandpeperomia
Peperomia meridana  Yunck. rynkpeperomia
Peperomia rotundifolia  (L.) Kunth linspeperomia
Peperomia rotundifolia var. pilosior  (Miq.) C.DC. ådrig linspeperomia
Phacelia franklinii  (R.Br.) A.Gray kanadafacelia
Phalaenopsis pulcherrima  (Lindl.) J.J.Sm. doritis
Phlox divaricata ssp. laphami  (A.W.Wood) Wherry mörk blåflox
Phragmipedium besseae  Dodson & J.Kuhn röd mandarinorkidé
Phyllodoce x intermedia  (Hook.) Rydb. montanalappljung
Phyllostachys aureosulcata  McClure sicksackbambu
Physalis pubescens  L. dunlyktört
Picea glehnii  (F.Schmidt) Mast. brungran
Picea maximowiczii  Mast. honshugran
Pilea libanensis  Urb. linspilea
Pinus mugo var. pumilio  (Haenke) Zenari balkanbergtall
Pinus virginiana  Mill. virginiatall
Plantago asiatica  L. asiatiskt groblad
Pleioblastus pygmaeus  (Miq.) Nakai pyttebambu
Podocarpus macrophyllus  (Thunb.) Sweet storbladig podokarp
Polemonium brandegeei  (A.Gray) Greene honungsblågull
Polygala tenuifolia  Willd. kinesisk senegarot
Polypodium californicum  Kaulf. kalifornisk stensöta
Potentilla x hopwoodiana  Sweet rosenfingerört
Primula laurentiana  Fernald laurentiusviva
Primula vulgaris ssp. sibthorpii  (Hoffm.) W.W.Sm. & Forrest turkisk jordviva
Primulina dryas  (Dunn) Mich.Möller & A.Weber silverchirita
Prunus cerasus f. semperflorens  (Ehrh.) K.Koch allhelgonakörsbär
Pseudobombax ellipticum  (Kunth) Dugand rakborstträd
Pterocarpus macrocarpus  Kurz burmapadauk
Pterygota macrocarpa  K.Schum. pterygota
Pulmonaria longifolia ssp. cevennensis  Bolliger cevennerlungört
Pulsatilla chinensis  (Bunge) Regel kinesisk backsippa
Quercus x rosacea  Bechst. hybridek
Ranunculus acetosellifolius  Boiss. spjutranunkel
Ranunculus crenatus  Waldst. & Kit. naggranunkel
Ranunculus limosella  Kirk sumpsmörblomma
Raphanus sativus Lo Bok-Gruppen   kinesisk rättika
Rauhocereus riosaniensis  Backeb. fasettpelarkaktus
Rebutia cintia  Hjertson cintiakaktus
Rebutia fabrisii  Rausch gyttrad kranskaktus
Rebutia fidana  (Backeb.) D.R.Hunt gul weingartiakaktus
Rebutia neumanniana  (Backeb.) D.R.Hunt gulröd weingartiakaktus
Restio tetraphyllus  Labill. skenfräken
Restionaceae   skenfräkenväxter
Rhododendron calostrotum ssp. riparium  (Kingdon-Ward) Cullen bäckalpros
Rhododendron campanulatum ssp. aeruginosum  (Hook.f.) D.F.Chamb. daggblå klockrododendron
Rhododendron cumberlandense  E.L.Braun eldazalea
Rhododendron flavidum  Franch. svavelalpros
Rhododendron haematodes  Franch. blodrododendron
Rhododendron hanceanum  Hemsl. mångblommig alpros
Rhododendron lapponicum Parvifolium-Gruppen   rysk alpros
Rhododendron mucronatum  (Blume) G.Don liljeazalea
Rhododendron nakaharae  Hayata taiwanazalea
Rhododendron x nikomontanum  (Komatsu) Nakai liten fujirododendron
Rhododendron nivale ssp. boreale  Philipson & Philipson nordalpros
Rhododendron pachytrichum  Franch. fjunrododendron
Rhododendron pemakoense  Kingdon-Ward pemako-alpros
Rhododendron periclymenoides  (Michx.) Shinners kaprifolazalea
Rhododendron pseudochrysanthum  Hayata taiwanrododendron
Rhododendron saluenense  Franch. stor snöalpros
Rhododendron tsariense  Cowan filtrododendron
Rhododendron wiltonii  Hemsl. & E.H.Wilson rynkrododendron
Rhododendron Viscosa-Gruppen   viscosa-azalea
Rhododendron yungningense  Balf.f. yungningalpros
Rosa giraldii  Crép. giraldiros
Rosa roxburghii var. hirtula  (Regel) Rehder & E.H.Wilson japansk igelkottsros
Roupala brasiliensis  Klotzsch roupala
Rudbeckia missouriensis  C.L.Boynton & Beadle missouri-rudbeckia
Rudbeckia occidentalis  Nutt. trollrudbeckia
Rudbeckia subtomentosa  Pursh prärierudbeckia
Rudbeckia triloba  L. trefliksrudbeckia
Sagittaria kurziana  Glück floridapilblad
Sagittaria teres  S.Watson atlantpilblad
Salix bockii  Seem. höstvide
Salix nakamurana  Koidz. nakamuravide
Salix uva-ursi  Pursh mjölonvide
Salvia hispanica  L. mexikansk chiasalvia
Salvia jurisicii  Košanin fjädersalvia
Salvia miltiorrhiza  Bunge rödrotssalvia
Salvinia cucullata  Bory strut-simbräken
Sambucus racemosa ssp. pubens  (Michx.) House amerikansk druvfläder
Sarracenia alata  (Alph.Wood) Alph.Wood blek flugtrumpet
Saxifraga x geuderi  Heinrich & Sünd. geuderbräcka
Schizachyrium scoparium  (Michx.) Nash präriegräs
Scrophularia ningpoensis  Hemsl. kinesisk flenört
Scrophularia sambucifolia  L. fläderflenört
Scutellaria javanica  Jungh. purpurfrossört
Scutellaria pontica  K.Koch pontisk frossört
Sedum brevifolium  DC. mjölfetknopp
Senecio polyodon  DC. purpurkorsört
Shorea pauciflora  King nemesu
Silene regia  Sims kungsglim
Skimmia japonica var. intermedia f. repens  (Nakai) H.Hara miyama-vinterbär
Sorbus  L. rönnsläktet
Sorbus poteriifolia  Hand.-Mazz. pytterönn
Staphylea holocarpa  Hemsl. kinesisk pimpernöt
Stewartia rostrata  Spongberg näbbskenkamelia
Strombocactus disciformis ssp. esperanzae  Glass & S.Arias röd kopalkaktus
Succisella inflexa  Kluk myrvädd
Symphyotrichum subspicatum  (Nees) G.L.Nesom douglasaster
Symplocarpus foetidus  (L.) W.P.C.Barton björnkalla
Tabernaemontana divaricata  (L.) Roem. & Schult. fjärilsgardenia
Tephrocactus alexanderi  (Britton & Rose) Backeb. blå ledopuntia
Terminalia bellirica  (Gaertn.) Roxb. belerisk myrobalan
Terminalia chebula  (Gaertn.) Retz. chebula-myrobalan
Tetradium daniellii  (Benn.) T.G.Hartley falskt korkträd
Tetragastris altissima  (Aubl.) Swart sali
Teucrium creticum  L. isopgamander
Teucrium hircanicum  L. axgamander
Teucrium marum  L. kattgamander
Thalictrum aquilegiifolium var. sibiricum  Regel & Tiling sibirisk aklejruta
Thalictrum baicalense  Turcz. bajkalruta
Thalictrum dioicum  L. vårruta
Thalictrum pubescens  Pursh bisamruta
Thaumatococcus daniellii  (Benn.) Benth. katemfe
Thespesia populnea  (L.) Corrêa milohibiskus
Trifolium reflexum  L. bisonklöver
Trillium apetalon  Makino blindtreblad
Trillium decumbens  Harb. kryptreblad
Trillium foetidissimum  J.D.Freeman skunktreblad
Trillium lancifolium  Raf. lansett-treblad
Trillium petiolatum  Pursh rundtreblad
Trillium tschonoskii  Maxim. asiatiskt treblad
Triticum turgidum Turanicum-Gruppen   khorasanvete
Trollius albiflorus  (A.Gray) Rydb. vit smörskål
Tsuga caroliniana  Engelm. carolinahemlock
Tsuga chinensis  (Franch.) E.Pritz. kinesisk hemlock
Ugni molinae  Turcz. smultronmyrten
Wahlenbergia procumbens  (Thunb.) A.DC. curryklocka
Vicia onobrychioides  L. esparsettvicker
Viola banksii  K.R.Thiele & Prober murgrönsviol
Vitex negundo  L. kinesiskt kyskhetsträd
Xanthoceras sorbifolium  Bunge blomsterkastanj
Zizia aptera  (A.Gray) Fernald hjärtzizia