Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Artikel)
Hylander, N. 1955: Träd och buskar i Uppsala. Några anteckningar, gjorda hösten 1954.
Lustgården 35-36: 18-101


Kopplade växtnamn  [84]
 A   B   C   +   x   D   F   L   O   P   Q   R   S   T 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Acer monspessulanum  L.
Acer negundo  L.
Acer nigrum  F.Michx.
Acer opalus var. obtusatum  (Willd.) A.Henry
Acer opalus var. tomentosum  (Tausch) Rehder
Acer pensylvanicum  L.
Acer platanoides 'Palmatifidum'  
Acer pseudoplatanus f. variegatum  (Weston) Rehder
Acer rubrum  L.
Acer saccharinum  L.
Acer x zoeschense  Pax
Ampelopsis brevipedunculata  (Maxim.) Trautv.
Ampelopsis megalophylla  Diels & Gilg
Aristolochia manshuriensis  Kom.
Berberis vernae  C.K.Schneid.
Caragana frutex  (L.) K.Koch
Carpinus betulus (Flikbladiga Gruppen) 'Incisa'  
Cladrastis lutea  (F.Michx.) K.Koch
Clematis pitcheri  Torr. & A.Gray
Clematis serratifolia  Rehder
Clematis viorna  L.
Corylus avellana 'Pendula'  
Corylus thibetica  Batalin
Cotoneaster franchetii  Bois
Cotoneaster multiflorus  Bunge
+ Crataegomespilus asnieresii  (Koehne) C.K.Schneid.
+ Crataegomespilus 'Dardarii'  
+ Crataegomespilus dardarii  Simon-Louis
+ Crataegomespilus 'Jules d'Asnières'  
Crataegus monogyna 'Pteridifolia'  
x Crataemespilus grandiflora  (Sm.) E.G.Camus
Daphne giraldii  Nitsche
Forsythia europaea  Degen & Bald.
Forsythia giraldiana  Lingelsh.
Forsythia ovata  Nakai
Frangula alnus 'Aspleniifolia'  
Frangula alnus 'Heterophylla'  
Fraxinus excelsior f. crispa  (Willd.) Svenss.
Fraxinus pennsylvanica 'Aucubifolia'  
Fraxinus pennsylvanica 'Variegata'  
Lonicera x americana  auct. non (Mill.) K.Koch
Lonicera dioica  L.
Lonicera maackii  (Rupr.) Maxim.
Lonicera prolifera  (G.Kirchn.) Rehder
Lonicera thibetica  Bureau & Franch.
Lonicera tragophylla  Hemsl.
Orobanche hederae  Duby
Orobanche lucorum  A.Braun
Picea abies f. viminalis  (Alstr.) Lindm.
Populus tremuloides  Michx.
Prunus padus 'Aucubifolia'  
Pterocarya fraxinifolia  (Lam.) Spach
Pterocarya stenoptera  C.DC.
Pyrus pollveria  L.
Quercus macranthera  Hohen. kungsek
Ribes nigrum 'Aconitifolium'  
Ribes nigrum 'Chlorocarpum'  
Ribes petraeum var. bullatum  (Otto & A.Dietr.) C.K.Schneid.
Robinia luxurians  (Dieck) C.K.Schneid.
Robinia pseudoacacia  L.
Rubus deliciosus  Torr.
Rubus occidentalis  L.
Rubus thibetanus  Franch.
Salix purpurea 'Pendula'  
Sambucus callicarpa  Greene
Sambucus canadensis  L.
Sambucus cerulea  Raf.
Sambucus melanocarpa  A.Gray
x Sorbopyrus auricularis  (Knoop) C.K.Schneid.
Sorbus americana  Marshall
Sorbus aucuparia 'Pendula'   hängrönn
Sorbus koehneana  C.K.Schneid. pärlrönn
Sorbus latifolia  (Lam.) Pers.
Sorbus meinichii  (Lindeb.) Hedl. fagerrönn
Sorbus mougeotii  Soy.-Will. & Godr.
Sorbus quercifolia  Hedl.
Sorbus rufoferruginea  (C.K.Schneid.) C.K.Schneid.
Sorbus teodori  Liljef.
Syringa 'Correlata'  
Syringa x hyacinthiflora  (Lemoine) Rehder
Syringa reflexa  C.K.Schneid.
Tilia x euchlora  K.Koch
Tilia platyphyllos 'Laciniata'  
Tilia platyphyllos 'Rubra'