Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Webbsida)
Wermland Desert Plants 2007: Plant- & frölista.

http://www.wermlanddesertplants.se


Kopplade växtnamn  [116]
 A   C   D   E   F   G   L   M   N   O   P   R   S   T   W 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Ariocarpus bravoanus  H.M.Hern. & E.F.Anderson
Ariocarpus kotschoubeyanus var. elephantidens  Skarupke
Ariocarpus scaphirostris  Boed.
Ariocarpus trigonus  (F.A.C.Weber) K.Schum.
Cereus aethiops  Haw.
Copiapoa ahremephiana  N.P.Taylor & G.J.Charles
Copiapoa cinerea var. columna-alba  (F.Ritter) Backeb.
Copiapoa cinerea var. gigantea  (Backeb.) N.P.Taylor
Copiapoa cinerea var. krainziana  (F.Ritter) G.J.Charles
Copiapoa coquimbana  (Rümpler) Britton & Rose
Copiapoa dealbata  F.Ritter
Copiapoa echinoides  (Lem.) Britton & Rose
Copiapoa humilis var. esmeraldana  (F.Ritter) A.E.Hoffm.
Copiapoa humilis var. longispina  (F.Ritter) A.E.Hoffm.
Copiapoa humilis var. taltalensis  (Werderm.) A.E.Hoffm.
Copiapoa humilis var. tenuissima  G.J.Charles
Copiapoa humilis var. tocopillana  (F.Ritter) G.J.Charles
Copiapoa hypogaea var. laui  (Diers) A.E.Hoffm.
Copiapoa hypogaea var. montana  (F.Ritter) G.J.Charles
Copiapoa marginata  (Salm-Dyck) Britton & Rose
Copiapoa serpentisulcata  F.Ritter
Coryphantha compacta  (Engelm.) Britton & Rose
Coryphantha elephantidens  (Lem.) Lem.
Coryphantha greenwoodii  Bravo
Dolichothele camptotricha  (Dams) Tiegel
Echinocactus parryi  Engelm.
Echinocereus reichenbachii var. purpureus  hort.
Echinocereus triglochidiatus var. inermis  (K.Schum.) Arp
Echinofossulocactus lamellosus  (A.Dietr.) Hill
Echinofossulocactus lloydii  Britton & Rose
Echinofossulocactus xiphacanthus  (Miq.) Backeb.
Echinopsis oxygona  (Link & Otto) Pfeiff. & Otto
Eriosyce ceratistes  Britton & Rose
Eriosyce sandillon  (Gay) Phil.
Escobaria minima  (Baird) D.R.Hunt
Escobaria orcuttii  Boed.
Ferocactus reppenhagenii  G.Unger
Ferocactus schwarzii  G.E.Linds.
Ferocactus viscainensis  H.E.Gates
Ferocactus wislizenii  (Engelm.) Britton & Rose
Frailea angelesii  Prestlé
Frailea castanea  Backeb.
Frailea cataphracta var. tuyensis  Buining & G.Moser
Frailea phaeodisca  (Speg.) Speg.
Gymnocactus zaragozae  hort.
Gymnocalycium achirasense  H.Till
Gymnocalycium bozsingianum  Schütz
Gymnocalycium erinaceum  J.G.Lamb.
Gymnocalycium eurypleurum  F.Ritter
Gymnocalycium eytianum  Cárdenas
Gymnocalycium gibbosum var. nobile  (Haw.) Borg
Gymnocalycium glaucum  F.Ritter
Gymnocalycium griseopallidum  Backeb.
Gymnocalycium megalothelon  (K.Schum.) Britton & Rose
Gymnocalycium mesopotamicum  R.Kiesling
Gymnocalycium michoga  Y.Itô
Gymnocalycium monvillei  (Lem.) Britton & Rose
Gymnocalycium monvillei var. steineri  H.Till
Gymnocalycium nigriareolatum  Backeb.
Gymnocalycium occultum  Schütz
Gymnocalycium papschii  H.Till
Gymnocalycium proliferum  (Backeb.) Backeb.
Gymnocalycium riograndense  Cárdenas
Gymnocalycium saglionis  (F.Cels) Britton & Rose
Gymnocalycium schuetzianum  H.Till & Schatzl
Gymnocalycium taningaense  Piltz
Gymnocalycium valnicekianum  Jajó
Lobivia cinnabarina  (Hook.) Britton & Rose
Lobivia famatinensis var. bonnieae  hort.
Lobivia ritteri  Wessner
Lobivia wrightiana  Backeb.
Loxanthocereus sextonianus  (Backeb.) Backeb.
Mammillaria luethyi  G.S.Hinton
Mammillaria painteri  Quehl
Mammillaria picta  Meinsh.
Matucana oreodoxa  (F.Ritter) Slaba
Matucana paucicostata  F.Ritter
Matucana ritteri  Buining
Neoporteria gerocephala  Y.Itô
Neoporteria islayensis  (C.F.Först.) Donald & G.D.Rowley
Neoporteria krainziana  (F.Ritter) Donald & G.D.Rowley
Neoporteria paucicostata  (F.Ritter) Donald & G.D.Rowley
Neoporteria simulans  (F.Ritter) Donald & G.D.Rowley
Neowerdermannia peruviana  F.Ritter
Neowerdermannia vorwerkii  (Fric) Backeb.
Notocactus ottonis  (Lehm.) A.Berger
Notocactus uebelmannianus  Buining
Opuntia polyacantha var. rufispina  (Engelm. & J.M.Bigelow) L.D.Benson
Oroya baumannii  Knize
Oroya borchersii  (Boed.) Backeb.
Oroya laxiareolata  Rauh & Backeb.
Oroya peruviana  (K.Schum.) Britton & Rose
Pyrrhocactus floccosus  F.Ritter
Rebutia minuscula  K.Schum.
Rhipsalis cereuscula  Haw.
Rhipsalis clavata  F.A.C.Weber
Schlumbergera truncata  (Haw.) Moran
Seticereus icosagonus  (Kunth) Backeb.
Strombocactus pulcherrimus  Halda
Sulcorebutia mentosa  F.Ritter
Sulcorebutia verticillacantha  F.Ritter
Tephrocactus rauhii  Backeb.
Thelocactus conothelos  (Regel & E.J.Klein) F.M.Knuth
Thelocactus hastifer  (Werderm. & Backeb.) F.M.Knuth
Trichocereus camarguensis  Cárdenas
Trichocereus macrogonus  (Salm-Dyck) Riccob.
Trichocereus peruvianus  Britton & Rose
Trichocereus schickendantzii  (F.A.C.Weber) Britton & Rose
Trichocereus terscheckii  (Pfeiff.) Britton & Rose
Turbinicarpus jauernigii  G.Frank
Turbinicarpus pseudopectinatus  (Backeb.) Glass & R.A.Foster
Turbinicarpus roseiflorus  Backeb.
Weingartia lecoriensis  Cárdenas
Weingartia neocumingii  Backeb.
Weingartia ritteri  F.H.Brandt
Wilcoxia viperina  (F.A.C.Weber) Britton & Rose