Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Opublicerad)
Svenska Botaniska Föreningen 2006: Svenska växtnamn som behandlats på namngruppens möte 19 april 2006.


Kopplade växtnamn  [196]
 A   B   C   x   D   E   F   G   H   I   K   L   M   N   P   Q   R   S   T   U   V 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abies x arnoldiana  Nitz. arnoldgran
Acacia harpophylla  Benth. brigalow-akacia
Acacia homalophylla  Benth. yarran
Acacia mangium  Willd. hickory-akacia
Acer x conspicuum  Van Gelderen & Oterdoom parkstrimlönn
Acer glabrum  Torr. klipplönn
Acer glabrum ssp. douglasii  (Hook.) Wesm. kaskadlönn
Acer mandshuricum  Maxim. manchurisk lönn
Acer micranthum  Siebold & Zucc. småblommig guldlönn
Acer pseudosieboldianum ssp. takesimense  (Nakai) P.C.DeJong ullunglönn
Acer shirasawanum  Koidz. shirasawalönn
Acer shirasawanum var. tenuifolium  Koidz. liten shirasawalönn
Acer tschonoskii ssp. koreanum  A.E.Murray komarovlönn
Acis nicaeensis  (Ardoino) Lledó & al. rivierasnöklocka
Actinidia melanandra  Franch. daggaktinidia
Actinotus helianthi  Labill. flanellflocka
Afzelia africana  Sm. aligna
Agastache rupestris  (Greene) Standl. smalbladig kolibrimynta
Agathis microstachya  J.F.Bailey & C.T.White atherton-kauri
Agave parryi  Engelm. mescal-agave
Alchemilla epipsila  Juz. liten praktdaggkåpa
Allium canadense  L. kanadalök
Allium hollandicum  R.M.Fritsch purpurlök
Allium nutans  L. sibirisk kantlök
Allium sarawschanicum  Regel zeravsjan-lök
Aloe ferox  Mill. kapaloe
Aloe glauca  Mill. blåaloe
Anaphalis alpicola  Makino liten pärleternell
Anemanthele lessoniana  (Steud.) Veldkamp fasanfjädergräs
Anemone prattii  Ulbr. revsippa
Antirrhinum sempervirens  Lapeyr. silverlejongap
Argemone sanguinea  Greene röd taggvallmo
Argemone squarrosa ssp. glabrata  G.B.Ownbey igelkottsvallmo
Arisaema ciliatum  H.Li kvick-kobrakalla
Artedia squamata  L. artedia
Betula pendula ssp. mandshurica  (Regel) Ashburner & McAll. manchurisk björk
Boltonia asteroides  (L.) L'Hér. boltonia
Boltonia asteroides var. latisquama  (A.Gray) Cronquist ozark-boltonia
Bouteloua hirsuta  Lag. hårigt moskitgräs
Bromus grossus  DC. speltlosta
Brunia albiflora  E.Phillips flockbrunia
Buchloe dactyloides  (Nutt.) Engelm. bisongräs
Calamus manan  Miq. manaurotting
Calamus rotang  L. indisk rotting
x Calitunia  hort.
Calochortus  Pursh prärieliljesläktet
Calochortus gunnisonii  S.Watson prärielilja
Calophyllum soulattri  Burm.f. sulatri
Caltha palustris var. barthei f. atrorubra  (W.T.Wang) W.T.Wang röd kabbleka
Camptotheca acuminata  Decne. lyckoträd
Canarium schweinfurthii  Engl. afrikansk elemi
Carex aurea  Nutt. gyllenstarr
Carex flagellifera  Colenso tårstarr
Carex testacea  Boott brandstarr
Casearia praecox  Griseb. maracaibo-buxbom
Castanea dentata  (Marshall) Borkh. amerikansk kastanj
Cecropiaceae   parasollträdsväxter
Cenchrus orientalis  (Rich.) Morrone orientborstgräs
Cercocarpus ledifolius  Nutt. bergmahogny
Chasmanthe floribunda  (Salisb.) N.E.Br. kobrairis
Chasmanthe floribunda var. duckittii  L.Bolus gul kobrairis
Chukrasia tabularis  A.Juss. chittagongträd
Cinchona pubescens  Vahl rött kinaträd
Cirsium falconeri  (Hook.f.) Petr. sloktistel
Clematis apiifolia  DC. koreansk skogsklematis
Clematis gouriana  Roxb. indisk skogsklematis
x Codonatanthus  Saylor pussranka
Cola acuminata  (P.Beauv.) Schott & Endl. abata-kola
Colubrina elliptica  (Sw.) Brizicky & W.L.Stern soldatträd
Coreopsis tripteris  L. jätteöga
Corydalis caucasica  DC. kaukasisk nunneört
Corydalis ornata  Lidén & Zetterl. smycknunneört
Corydalis pachycentra  Franch. azurnunneört
Corylus sieboldiana  Blume näbbhassel
Crassula helmsii  (Kirk) Cockayne sydfyrling
Cucurbita maxima Hubbard-Gruppen   hubbardpumpa
Cucurbita maxima Kabocha-Gruppen   kabochapumpa
Cucurbita maxima Mammoth-Gruppen   mammutpumpa
Cucurbita pepo Acorn-Gruppen   ollonpumpa
Cucurbita pepo Aurantia-Gruppen   apelsinpumpa
Cucurbita pepo Pajpumpa-Gruppen   pajpumpa
Cucurbita pepo Zucchini-Gruppen   squash
Cupressus bakeri  Jeps. oregoncypress
Curatella americana  L. sandpapperträd
Cyperus tegetiformis  Roxb. kinesisk mattsäv
Dalbergia stevensonii  Standl. honduraspalisander
Daphne x rollsdorfii  C.D.Brickell & A.R.White rollsdorftibast
Datura discolor  Bernh. ökenspikklubba
Datura leichhardtii  Benth. australisk spikklubba
Datura quercifolia  Kunth ekspikklubba
Delphinium triste  DC. sorgriddarsporre
Dianthus hyssopifolius ssp. gallicus  (Pers.) M.Laínz & Muñoz Garm. dynnejlika
Dianthus simulans  Stoj. & Stef. orvilosnejlika
Diospyros blancoi  A.DC. mabolo
Diospyros malacapai  A.DC. filippinsk ebenholts
Diospyros melanida  Poir. maskarener-ebenholts
Drosera filiformis  Raf. trådsileshår
Drosera scorpioides  Planch. skorpionsileshår
Echeveria nodulosa  (Baker) Otto randecheveria
Echinodorus grisebachii  Small amazonsvalting
Eleutherococcus setchuenensis  (Harms) Nakai sichuanstickaralia
Elliottia bracteata  (Maxim.) Benth. & Hook.f. liten trillingazalea
Entandrophragma candollei  Harms kosipo
Enterolobium timbouva  Mart. timbo
Epimedium x cantabrigiense  Stearn cambridge-sockblomma
Eragrostis elliottii  S.Watson silverkärleksgräs
Eragrostis trichodes  (Nutt.) Alph.Wood sandkärleksgräs
Erodium chrysanthum  DC. svavelnäva
Erodium x variabile  A.C.Leslie pysslingnäva
Erythranthe naiandina  (J.M.Watson & C.Bohlen) G.L.Nesom nymfgyckelblomma
Eucalyptus pilularis  Sm. pillereukalyptus
Euonymus macropterus  Rupr. amurbenved
Exochorda serratifolia  S.Moore koreansk pärlbuske
Fagraea fragrans  Roxb. tembesu
Fargesia angustissima  T.P.Yi wenchuanbambu
Fargesia robusta  T.P.Yi pandabambu
Fargesia rufa  T.P.Yi björnbambu
Fritillaria tubiformis  Gren. & Godr. alpklocklilja
Fuchsia boliviana  Carrière boliviafuchsia
Gleditsia aquatica  Marshall alligatorkorstörne
Gronovia scandens  L. gronovia
Guarea thompsonii  Sprague & Hutch. svart guarea
Hebe pimeleoides  (Hook.f.) Cockayne & Allan pimeleahebe
Helleborus cyclophyllus  (A.Braun) Boiss. stor doftjulros
Helleborus lividus  Aiton balearjulros
Helleborus odorus  Waldst. & Kit. liten doftjulros
Hepatica maxima  (Nakai) Nakai koreansk blåsippa
Hydrangea scandens ssp. liukiuensis  (Nakai) E.M.McClint. okinawahortensia
Hylocereus undatus  (Haw.) Britton & Rose röd pitahaya
Hypericum kouytchense  H.Lév. kaskadhyperikum
Ilex serrata  Thunb. japansk sommarjärnek
Intsia palembanica  Miq. ipil
Kalmia latifolia f. myrtifolia  Jaeger myrtenkalmia
Khaya grandifoliola  C.DC. beninmahogny
Lathyrus belinensis  Maxted & Goyder flamvial
Lathyrus gmelinii  Fritsch stor guldärt
Lespedeza capitata  Michx. huvud-buskklöver
Lippia dulcis  Trevis. sötverbena
Lupinus arboreus  Sims gul busklupin
Lupinus aridus  S.Watson ökenlupin
Machaerium scleroxylon  Tul. santospalisander
Magnolia x brooklynensis  Kalmb. brooklynmagnolia
Melampodium montanum  Benth. litet medaljongblomster
Momordica cochinchinensis  (Lour.) Spreng. taggig bittergurka
Morus australis  Poir. shimamullbär
Musanga cecropioides  R.Br. parasollträd
Neillia thibetica  Bureau & Franch. långklasig klockspirea
Nemesia caerulea  Hiern doftnemesia
Nepenthes rajah  Hook.f. kungskannranka
Nepeta nuda  L. stäppnepeta
Nesogordonia kabingaensis  (K.Schum.) N.Hallé kotibé
Nothofagus cunninghamii  (Hook.) Oerst. tasmansk sydbok
Pelargonium citronellum  J.J.A.van der Walt suckatpelargon
Pelargonium cotyledonis  (L.) L'Hér. sankthelenapelargon
Pelargonium denticulatum  L'Hér. bräkenpelargon
Pelargonium echinatum  Curtis taggpelargon
Pelargonium elongatum  (Cav.) Salisb. gräddpelargon
Pelargonium fulgidum  (L.) L'Hér. cinnoberpelargon
Pelargonium ionidiflorum  (Eckl. & Zeyh.) Steud. violpelargon
Pelargonium papilionaceum  (L.) L'Hér. stinkpelargon
Pelargonium triste  (L.) L'Hér. kanelpelargon
Pelargonium vitifolium  (L.) L'Hér. vinbladspelargon
Persicaria microcephala  (D.Don) H.Gross drakpilört
x Petchoa  G.Boker & J.M.H.Shaw mellanpetunia
Phedimus selskianus  (Regel & Maack) 't Hart amurfetblad
Pinguicula lusitanica  L. portugisisk tätört
Pinus radiata  D.Don montereytall
Prunus nipponica  Matsum. nipponkörsbär
Pycnanthemum tenuifolium  Schrad. smalbladig präriemynta
Pycnanthemum verticillatum  (Michx.) Pers. kranspräriemynta
Quararibea cordata  (Bonpl.) Vischer chupa-chupa
Quercus infectoria  Olivier aleppoek
Rhizophora racemosa  G.F.W.Mey. röd mangrove
Rhododendron arborescens  (Pursh) Torr. doftazalea
Rhododendron atlanticum  (Ashe) Rehder kustazalea
Salacca wallichiana  Mart. rakum
Salvia leucantha  Cav. sammetssalvia
Sambucus racemosa ssp. sieboldiana  (Miq.) Hara japansk druvfläder
Saxifraga x zimmeteri  A.Kern. zimmeterbräcka
Semiaquilegia adoxoides  (DC.) Makino skenakleja
Sesleria autumnalis  (Scop.) F.W.Schultz höstälväxing
Shorea curtisii  King seraya
Sisyrinchium striatum  Sm. blekgul gräslilja
Solanum aviculare  G.Forst. rött känguruäpple
Solanum laciniatum  Aiton gult känguruäpple
Spiraea rosthornii  Diels knoppspirea
Stachys coccinea  Ortega kolibrisyska
Stachys lavandulifolia  Vahl lavendelsyska
Stewartia sinensis  Rehder & E.H.Wilson kinesisk skenkamelia
Syringa komarowii  C.K.Schneid. komarovsyren
Tilia mandshurica var. megaphylla  (Nakai) Liou & T.T.Li koreansk silverlind
Toxicodendron radicans ssp. orientale  (Greene) Gillis orientalisk klättersumak
Toxicodendron trichocarpum  (Miq) Kuntze japansk sumak
Tulbaghia violacea  Harv. tulbaghia
Ulmus thomasii  Sarg. klippalm
Verbascum adzharicum  N.V.Gritz. ängskungsljus