Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Opublicerad)
Blomsterlandet 2006: Lista över Blomsterlandets sortiment av växter.
Blomsterlandet


Kopplade växtnamn  [399]
 A   B   C   D   E   F   G   H   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abutilon megapotamicum 'Variegatum'  
Acacia paradoxa  DC.
Adiantum hispidulum 'Bronze Venus'  
Adromischus cooperi  (Baker) A.Berger
Aechmea chantinii  (Carrière) Baker
Aechmea fasciata  (Lindl.) Baker
Aechmea miniata  (Beer) Baker
Aechmea recurvata  (Klotzsch) L.B.Sm.
Aeonium arboreum 'Zwartkop'  
Aeonium canariense  (L.) Webb & Berthel.
Aeonium 'Kiwi'  
Aeschynanthus hildebrandtii  Hemsl.
Aeschynanthus radicans  Jack
Aeschynanthus speciosus  Hook.
Aglaonema 'Greenlight'  
Aglaonema 'King of Siam'  
Aglaonema 'Maria'  
Aglaonema 'Silver Queen'  
Aichryson x domesticum  (Praeger) Praeger
Ajania pacifica 'Silver and Gold'  
Allamanda blanchetii  A.DC.
Allamanda blanchetii 'Clara'  
Allamanda cathartica  L.
Allamanda violacea  Gardner & Fielding
Alocasia x amazonica 'Polly'  
Alocasia cucullata  (Lour.) G.Don
Alocasia sanderiana  W.Bull
Aloe bakeri  Scott-Elliot
Aloe maculata  All.
Aloe mitriformis  Mill.
Alpinia sanderae  Sander
Alsobia dianthiflora  (H.E.Moore & R.G.Wilson) Wiehler
Amorphophallus bulbifer  (Roxb.) Blume
Ananas bracteatus 'Tricolor'  
Ananas comosus 'Variegatus'  
Ananas lucidus  Mill.
Ananas nanus  (L.B.Sm.) L.B.Sm.
Anemone quinquefolia  L. snösippa
Anisodontea capensis  (L.) D.M.Bates
Aptenia cordifolia 'Variegata'  
Artemisia annua  L.
Asplenium antiquum  Makino
Asplenium bulbiferum  G.Forst.
Asplenium nidus  L.
Barleria obtusa  Nees
Barringtonia asiatica  (L.) Kurz barringtonia
Basella alba 'Rosebud'  
Basella alba 'Rubra'  
Begonia (Bowerae-Gruppen) 'Tiger'  
Begonia 'Cleopatra'  
Begonia dregei  Otto & A.Dietr.
Begonia x hiemalis 'Clara'  
Begonia x hiemalis daisy ('BB-Daisy')  
Begonia x hiemalis 'Netja'  
Begonia listada  L.B.Sm. & Wassh.
Begonia radicans  Vell.
Begonia venosa  Hook.f.
Billbergia amoena  (G.Lodd.) Lindl.
Blechnum gibbum  (Labill.) Mett.
Bouteloua gracilis  (Kunth) Griffiths
Brachychiton rupestris  (Lindl.) K.Schum.
Brassia caudata  (L.) Lindl.
Brighamia insignis  A.Gray alula, vulkanpalm
Bromelia balansae  Mez
Bromus lanceolatus  Roth
Bryophyllum daigremontianum  (Raym.-Hamet & H.Perrier) A.Berger
Bryophyllum delagoense  (Eckl. & Zeyh.) Schinz
Bryophyllum laxiflorum  (Baker) Baker
Bryophyllum pinnatum  (Lam.) Oken
Bulbine latifolia zulu-gold  
Calathea 'Freddie'  
Calathea lancifolia  Boom
Calathea makoyana  E.Morren
Calathea 'Medallion'  
Calathea orbifolia  (Linden) H.A.Kenn.
Calathea ornata  (Linden) Körn.
Calathea picturata  K.Koch & Linden
Calathea roseopicta  (Linden) Regel
Calathea roseopicta 'Illustris'  
Calathea roseopicta 'Jungle Rose'  
Calathea rufibarba 'Blue Grass'  
Calathea rufibarba 'Wavestar'  
Calathea warscewiczii  (Planch.) Planch. & Linden
Calluna vulgaris Garden Girls-Serien  
Campanula x haylodgensis blue bali ('Twin20')  
Campanula x haylodgensis 'Blue Wonder'  
Campanula portenschlagiana 'Get Mee'  
Carex brunnea 'Variegata'  
Carex flacca  Schreb.
Carex testacea  Boott
Carissa macrocarpa  (Eckl.) A.DC.
Caryota mitis  Lour. tuvad fiskstjärtspalm
Castanospermum australe  Hook.
Celosia argentea (Spicata-Gruppen) 'Venezuela'  
Cereus neotetragonus  Backeb.
Chlorophytum comosum 'Bonnie'  
Chlorophytum comosum 'Ocean'  
Chlorophytum laxum  R.Br.
Chlorophytum orchidastrum 'Fire Flash'  
Chrysothemis pulchella  (Sims) Decne.
Cissus alata 'Ellen Danica'  
Cissus rotundifolia  (Forssk.) Vahl vaxcissus
Clerodendrum x speciosum  Dombrain
Clerodendrum thomsoniae  Balf.
Clerodendrum wallichii  Merr.
Clusia rosea  Jacq. narrfikus
Codiaeum variegatum 'Aucubifolium'  
Codiaeum variegatum 'Mrs Iceton'  
Codiaeum variegatum 'Petra'  
Codiaeum variegatum 'Zanzibar'  
Cordyline fruticosa 'Glauca'  
Cordyline fruticosa 'Kiwi'  
Cordyline fruticosa 'White Edge'  
Corynocarpus laevigatus  J.R.Forst. & G.Forst.
Cotyledon tomentosa  Harv.
Crassula ovata 'Hobbit'  
Crassula ovata 'Hummel's Sunset'  
Crassula ovata 'Minor'  
Crassula perforata 'Pagoda'  
Cryptanthus acaulis  (Lindl.) Beer
Cryptanthus bahianus  L.B.Sm.
Cryptanthus bivittatus  (Hook.) Regel
Cryptanthus bromelioides  Otto & A.Dietr.
Cryptanthus fosterianus  L.B.Sm.
Cryptanthus zonatus  (Vis.) Beer
Cryptanthus zonatus 'Fuscus'  
Cryptanthus zonatus 'Zebrinus'  
Ctenanthe burle-marxii  H.A.Kenn.
Ctenanthe burle-marxii 'Amagris'  
Ctenanthe lubbersiana  (E.Morren) Petersen
Ctenanthe oppenheimiana 'Tricolor'  
Cupressus macrocarpa 'Goldcrest'  
Cyanotis somaliensis  C.B.Clarke
Cyclamen persicum Minimate-Serien  
Davallia mariesii  Baker
Delairea odorata  Lem.
Delosperma cooperi  (Hook.f.) L.Bolus
Delosperma lineare  L.Bolus
Delosperma nubigenum  (Schltr.) L.Bolus
Didymochlaena truncatula  (Sw.) J.Sm.
Dieffenbachia x bausei  Regel
Dieffenbachia bowmannii  Carrière
Dieffenbachia 'Green Magic'  
Dioscorea mexicana  Scheidw. sköldpaddsjams
Dischidia major  (Vahl) Merr. rotgömma
Dischidia pectenoides  H.Pearson taggig rotgömma
Dischidia ruscifolia  Becc.
Dischidia ruscifolia million hearts  
Doryopteris palmata  (Willd.) J.Sm. handbräken
Dracaena braunii lucky bamboo  
Dracaena braunii 'Red Edge'  
Dracaena fragrans (Compacta-Gruppen) 'Compacta'  
Dracaena fragrans (Compacta-Gruppen) 'Compacta Purpurea'  
Dracaena fragrans (Deremensis-Gruppen) 'Green Stripe'  
Dracaena fragrans (Deremensis-Gruppen) 'Lemon Lime'  
Dracaena fragrans (Deremensis-Gruppen) 'Warneckei'  
Dracaena fragrans (Deremensis-Gruppen) 'Yellow Stripe'  
Dracaena fragrans 'Janet Craig'  
Dracaena fragrans 'Massangeana'  
Dracaena marginata 'Magenta'  
Dracaena marginata 'Tricolor'  
Dracaena reflexa 'Song of India'  
Dracaena reflexa 'Song of Jamaica'  
Dracaena surculosa  Lindl.
Drosera capensis  L.
Dryopteris erythrosora  (Eaton) Kuntze
Dyckia altissima  Lindl.
Dyckia brevifolia  Baker
Dyckia encholirioides  (Gaudich.) Mez
Dyckia fosteriana  L.B.Sm.
Echeveria setosa  Rose & Purpus dunecheveria
Episcia cupreata  (Hook.) Hanst.
Episcia reptans  Mart.
Erica x darleyensis  Bean
Erodium x variabile  A.C.Leslie
Euphorbia canariensis  L.
Euphorbia caput-medusae  L.
Euphorbia lactea 'Cristata'  
Euphorbia leuconeura  Boiss.
Euphorbia pugniformis  Boiss.
Euphorbia submammillaris  (A.Berger) A.Berger
Euphorbia tirucalli  L.
Euterpe edulis  Mart.
Excoecaria cochinchinensis  Lour.
Fenestraria aurantiaca  N.E.Br.
Ficus altissima  Blume
Ficus arnottiana var. subcostata  Corner
Ficus benghalensis  L.
Ficus benjamina 'Barok'  
Ficus benjamina 'Boucle'  
Ficus benjamina 'Danielle'  
Ficus benjamina 'Exotica'  
Ficus benjamina 'Golden King'  
Ficus benjamina kinky ('Natasja King')  
Ficus benjamina 'Midnight Lady'  
Ficus benjamina monique ('Exotic Monique')  
Ficus benjamina 'Natasja'  
Ficus benjamina 'Reginald'  
Ficus benjamina 'Samantha'  
Ficus benjamina 'Starlight'  
Ficus benjamina 'Wiandi'  
Ficus binnendijkii 'Alii'  
Ficus binnendijkii 'Amstel King'  
Ficus binnendijkii 'Amstel Queen'  
Ficus cyathistipula  Warb.
Ficus elastica 'Doescheri'  
Ficus elastica 'Melany'  
Ficus elastica 'Robusta'  
Ficus elastica 'Sylvie'  
Ficus elastica 'Tineke'  
Ficus lingua  De Wild. & T.Durand
Ficus lyrata  Warb.
Ficus lyrata 'Bambino'  
Ficus microcarpa  L.f.
Ficus pertusa  L.f.
Ficus sagittata 'Variegata'  
Gaultheria mucronata  (L.f.) Hook. & Arn.
Gaultheria procumbens  L.
Gibasis geniculata  (Jacq.) Rohweder
Graptopetalum bellum  (Moran & J.Meyrán) D.R.Hunt
Harpephyllum caffrum  C.Krauss
Haworthia attenuata 'Big Band'  
Hedera canariensis 'Souvenir de Marengo'  
Hedera canariensis 'Svendborg'  
Hemigraphis alternata  (Burm.f.) T.Anderson
Homalocladium platycladum  (F.Muell.) L.H.Bailey
Howea forsteriana  (C.Moore & F.Muell.) Becc.
Hoya kerrii  Craib
Hylocereus guatemalensis  (Eichlam) Britton & Rose
Hyophorbe verschaffeltii  H.Wendl.
Juncus 'Grass Pencil'  
Kalanchoe beauverdii 'Kalahari Survivor'  
Kalanchoe beharensis  Drake
Kalanchoe crenata  (Andrews) Haw.
Kalanchoe daigremontiana  Raym.-Hamet & H.Perrier
Kalanchoe delagoensis  Eckl. & Zeyh.
Kalanchoe laxiflora  Baker
Kalanchoe millotii  Raym.-Hamet & H.Perrier
Kalanchoe pinnata  (Lam.) Pers.
Kalanchoe pumila  Baker
Kalanchoe synsepala  Baker
Kalanchoe thyrsiflora  Harv.
Kalanchoe tomentosa  Baker
Kleinia neriifolia  Haw.
Lavandula dentata  L.
Lavandula lanata  Boiss. ull-lavendel
Leea guineensis 'Burgundy'  
Leucothoe axillaris 'Curly Red'  
Livistona chinensis  (Jacq.) Mart.
Lobelia kalmii  L.
Lygodium japonicum  (Thunb.) Sw.
Lysimachia nummularia 'Aurea'  
Lysimachia nummularia 'Goldilocks'  
Maranta leuconeura 'Fascinator'  
Maranta leuconeura 'Kerchoveana'  
Microsorum punctatum 'Crocodyllus'  
Mikania ternata  (Vell.) B.L.Rob.
Monstera adansonii  Schott
Monstera obliqua  Miq.
Muehlenbeckia andina  Brandbyge
Muehlenbeckia axillaris  (Hook.f.) Walp.
Muehlenbeckia complexa  (A.Cunn.) Meisn.
Murraya paniculata  auct. non (L.) Jack
Mussaenda frondosa  L.
Myrmecodia echinata  Gaudich.
Myrmecodia tuberosa  Jack myrklump
Nautilocalyx lynchii  (Hook.f.) Sprague
Nephrolepis cordifolia 'Duffii'  
Nephrolepis cordifolia lemon button  
Nephrolepis exaltata 'Bostoniensis'  
Nephrolepis exaltata 'Corditas'  
Nephrolepis exaltata 'Green Lady'  
Ophiopogon jaburan 'Vittatus'  
Pachira aquatica  Aubl. strandkastanj
Pachyphytum compactum  Rose
Pachypodium lamerei  Drake
Pachypodium saundersii  N.E.Br.
Pandanus 'Compactus'  
Pedilanthus tithymaloides 'Variegatus'  
Pelargonium cotyledonis  (L.) L'Hér. sankthelenapelargon
Pellaea falcata  (R.Br.) Fée
Pellaea rotundifolia  (G.Forst.) Hook.
Pellionia pulchra  N.E.Br.
Pellionia repens  (Lour.) Merr.
Pennisetum setaceum 'Rubrum'  
Pennisetum villosum  Fresen.
Peperomia argyreia  (Miq.) E.Morren
Peperomia arifolia  Miq.
Peperomia caperata  Yunck.
Peperomia caperata 'Lilian'  
Peperomia caperata 'Pink Lady'  
Peperomia caperata 'Red Luna'  
Peperomia caperata 'Teresa'  
Peperomia clusiifolia  (Jacq.) Hook.
Peperomia columbiana  Miq.
Peperomia fraseri  C.DC.
Peperomia galioides  Kunth
Peperomia glabella 'Variegata'  
Peperomia griseoargentea  Yunck.
Peperomia incana  (Haw.) Hook.
Peperomia 'Isabelle'  
Peperomia nivalis  Miq.
Peperomia obtusifolia  (L.) A.Dietr.
Peperomia orba 'Pixie'  
Peperomia orba 'Princess Astrid'  
Peperomia 'Pepperspot'  
Peperomia pereskiifolia  (Jacq.) Kunth
Peperomia prostrata  B.S.Williams
Peperomia rotundifolia  (L.) Kunth
Peperomia rubella  (Haw.) Hook.
Peperomia scandens 'Variegata'  
Pereskia aculeata 'Godseffiana'  
Perilepta dyeriana  (Mast.) Bremek.
Phymatosorus scolopendria green wave ('VP003')  
Pilea cadierei  Gagnep. & Guillaumin
Pilea depressa  (Sw.) Blume
Pilea depressa 'Hanne'  
Pilea glauca 'Greyzy'  
Pilea involucrata 'Moon Valley'  
Pilea involucrata 'Norfolk'  
Pilea involucrata 'Silver Tree'  
Pilea libanensis  Urb.
Pilea microphylla  (L.) Liebm.
Pilea nummulariifolia  (Sw.) Wedd.
Pilea peperomioides  Diels
Pinguicula moranensis 'Mitla'  
Pinguicula 'Sethos'  
Pinguicula 'Tina'  
Pinguicula 'Weser'  
Pinus pinea  L.
Pittosporum crassifolium  A.Cunn.
Pittosporum tenuifolium  Gaertn.
Pittosporum tenuifolium 'Purpureum'  
Pittosporum tenuifolium 'Tom Thumb'  
Pittosporum tobira  (Thunb.) W.T.Aiton
Pittosporum tobira 'Compactum'  
Pittosporum tobira 'Variegatum'  
Pittosporum undulatum  Vent.
Plectranthus forsteri 'Marginatus'  
Plectranthus verticillatus  (L.f.) Druce
Polyscias cumingiana  auct. non (C.Presl) Fern.-Vill.
Polyscias filicifolia  (E.Fourn.) L.H.Bailey
Polyscias guilfoylei 'Victoriae'  
Polyscias scutellaria 'Pennockii'  
Polystichum polyblepharum  (Roem.) C.Presl
Portulacaria afra  Jacq.
Pseuderanthemum atropurpureum 'Tricolor'  
Pteris argyraea  T.Moore
Pteris cretica  L.
Pteris ensiformis 'Evergemiensis'  
Pteris ensiformis 'Victoriae'  
Pteris quadriaurita 'Tricolor'  
Pteris tremula  R.Br.
Radermachera sinica  (Hance) Hemsl.
Ravenea rivularis  Jum. & H.Perrier
Rhipsalis capilliformis  F.A.C.Weber
Rhipsalis crispata  (Haw.) Pfeiff.
Rhipsalis pilocarpa  Loefgr.
Sageretia thea  (Osbeck) M.C.Johnst.
Sagina procumbens  L.
Sagina subulata 'Hortensis'  
Sansevieria cylindrica  Bojer
Schefflera elegantissima 'Bianca'  
Schefflera elegantissima 'Castor'  
Schefflera pueckleri  (K.Koch) Frodin
Sedum 'Lemon Ball'  
Sedum lineare 'Variegatum'  
Sedum makinoi  Maxim.
Sedum morganianum  E.Walther
Sedum pulchellum 'Sea Star'  
Senecio citriformis  G.D.Rowley
Senecio haworthii 'Kilimanjaro'  
Senecio macroglossus 'Variegatus'  
Senecio rowleyanus  H.Jacobsen
Senecio toxotis 'Himalaya'  
Siderasis fuscata  (Lodd.) H.E.Moore
Sinocrassula yunnanensis  (Franch.) A.Berger
Sophora prostrata 'Little Baby'  
Spathiphyllum tango ('Spakando')  
Spathiphyllum wallisii 'Clevelandii'  
Strobilanthes dyeriana  Mast.
Stromanthe amabilis  E.Morren
Stromanthe lutea  Eichler
Stromanthe sanguinea  Sond.
Stromanthe thalia 'Multicolor'  
Synadenium grantii  Hook.f.
Synadenium grantii 'Rubra'  
Tetrastigma voinierianum  (Baltet) Gagnep.
Thymus herba-barona  Loisel.
Tillandsia usneoides  (L.) L.
Tradescantia pallida 'Purple Heart'  
Tradescantia sillamontana  Matuda
Tradescantia spathacea  Sw.
Tradescantia spathacea 'Vittata'  
Trevesia palmata  (Lindl.) Vis.
Ulmus x hollandica 'Jacqueline Hillier'  
Zamia lindenii  Regel
Zamia pumila  L.
Zanthoxylum piperitum odorum