Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Artikel)
Sällskapet Trädgårdsamatörerna 2003: Frölista 2003.
Trädgårdsamatören 66(4): 187-209


Kopplade växtnamn  [210]
 A   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   O   P   R   S   T   V   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Achillea brachyphylla  Boiss. & Hausskn.
Achillea sibirica  Ledeb.
Aconitum decipiens  Vorosch. & Anfalov
Aconitum sachalinense  F.Schmidt
Adenophora khasiana  (Hook.f. & Thomson) Collett & Hemsl.
Adonis cyllenea  Boiss. & al.
Agastache mearnsii  Wooton & Standl.
Agastache pallidiflora  (A.Heller) Rydb.
Albuca altissima  Dryand.
Albuca humilis  Baker
Alfredia cernua  (L.) Cass.
Allium gooddingii  Ownbey
Allium humile  Kunth
Allium sikkimense  Baker
Allium triquetrum  L.
Anemone cylindrica  A.Gray
Anemone decapetala  Ard.
Aquilegia bertolonii  Schott
Aquilegia jonesii  Parry
Aquilegia laramiensis  A.Nelson
Aquilegia moorcroftiana  Royle
Aquilegia thalictrifolia  Schott & Kotschy
Aquilegia viscosa  Gouan
Arabis cypria  Holmb.
Arenaria griffithii  Boiss.
Arenaria longifolia  M.Bieb.
Arisaema candidissimum  W.W.Sm.
Arisaema speciosum  (Wall.) Schott
Arisaema triphyllum ssp. stewardsonii  (Britton) Huttl.
Armeria alliacea  (Cav.) Hoffmanns. & Link
Arnica nevadensis  A.Gray
Arnica sachalinensis  (Regel) A.Gray
Asclepias hallii  A.Gray
Asphodeline taurica  (Pall.) Endl.
Aster diplostephioides  (DC.) C.B.Clarke
Aster turbinellus  Lindl.
Aster vahlii  (Gaudich.) Hook. & Arn.
Asyneuma limoniifolium  (L.) Janch.
Calandrinia longiscapa  Barnéoud
Calochortus venustus  Benth.
Caloscordum neriniflorum  Herb.
Campanula baumgartenii  Becker
Campanula carnica  Mert. & W.D.J.Koch
Campanula grossekii  Heuff.
Campanula ochroleuca  (Kem.-Nath.) Kem.-Nath.
Campanula saxifraga  M.Bieb.
Carlina corymbosa  L.
Celmisia gracilenta  Hook.f.
Cephalophora aromatica  (Hook.) Schrad.
Cerinthe retorta  Sibth. & Sm.
Clintonia borealis  (Aiton) Raf.
Codonopsis bhutanica  Ludlow
Codonopsis bulleyana  Diels
Codonopsis cardiophylla  Kom.
Codonopsis meleagris  Diels
Corydalis angustifolia  (M.Bieb.) DC.
Corydalis fumariifolia  Maxim.
Cotula paludosa  Hilliard
Cyclamen balearicum  Willk.
Cyclamen repandum ssp. peloponnesiacum  Grey-Wilson
Cypella herbertii  (Lindl.) Herb.
Cypripedium calceolus f. biflorum  Rouy
Cypripedium flavum  P.F.Hunt & Summerh.
Cypripedium tibeticum  Rolfe
Datura discolor  Bernh.
Delphinium ceratophorum  Franch.
Delphinium delavayi  Franch.
Delphinium likiangense  Franch.
Delphinium triste  DC.
Dianthus ferrugineus  Mill.
Dianthus leucophaeus  Sibth. & Sm.
Dianthus lusitanus  Brot.
Dianthus pungens  L.
Dierama pulcherrimum  (Hook.f.) Baker
Dipsacus japonicus  Miq.
Dodecatheon dentatum ssp. ellisiae  (Standl.) H.J.Thomps.
Doronicum grandiflorum  Lam.
Draba dedeana ssp. zapateri  (Willk.) Rivas Mart. & al.
Draba loiseleurii  Boiss.
Dracocephalum argunense var. japonicum  (A.Gray) hort.
Dracocephalum rupestre  Hance
Echinospartum horridum  (Vahl) Rothm.
Echium amoenum  auct. non Fisch. & C.A.Mey.
Edraianthus graminifolius ssp. siculus  (Strobl) Greuter & Burdet
Edraianthus serbicus  Petrovic
Epilobium komarovianum  H.Lév.
Epilobium macropus  Hook.
Epilobium melanocaulon  Hook.
Eremurus fuscus  (O.Fedtsch.) Vved.
Erigeron leiomerus  A.Gray
Erigeron myosotis  Pers.
Eriogonum jamesii  Benth.
Eritrichium pectinatum  (Pall.) DC.
Erodium cheilanthifolium  Boiss.
Erodium chrysanthum  DC.
Erodium pelargoniiflorum  Boiss. & Heldr.
Erythronium sibiricum  (Fisch. & C.A.Mey.) Krylov
Eupatorium perfoliatum  L.
Euphorbia corallioides  L.
Euphorbia schillingii  Radcl.-Sm.
Filipendula multijuga  Maxim.
Fritillaria alfredae  Post
Fritillaria aurea  Schott
Fritillaria collina  Adams
Fritillaria eduardii  Regel
Fritillaria graeca  Boiss. & Spruner
Fritillaria grandiflora  Grossh.
Fritillaria involucrata  All.
Fritillaria messanensis ssp. gracilis  (Ebel) Rix
Fritillaria raddeana  Regel
Fritillaria ruthenica  Wikstr.
Fritillaria sewerzovii  Regel
Gentiana nipponica  Maxim.
Gentiana paradoxa  Albov
Gentiana terglouensis  Hacq.
Geranium eriostemon var. reinii  (Franch. & Sav.) Maxim.
Geranium orientalitibeticum  Knuth
Geranium transversale  (Kar. & Kir.) Vved.
Gladiolus kotschyanus  Boiss.
Gladiolus palustris  Gaudin
Gundelia tournefortii  L.
Habranthus brachyandrus  (Baker) Sealy
Habranthus estensis  Ravenna
Haplopappus pygmaeus  (Torr. & A.Gray) A.Gray
Helleborus multifidus ssp. istriacus  (Schiffn.) Merxm. & Podlech
Helleborus thibetanus  Franch.
Hemerocallis longituba  Miq.
Hepatica yamatutai  Nakai
Hippeastrum andicola  (Poepp.) Baker
Hypericum adenotrichum  Spach
Iochroma australe  Griseb.
Iris darwasica  Regel
Iris graeberiana  Sealy
Iris kerneriana  Baker
Iris typhifolia  Kitag.
Iris willmottiana  Foster
Jurinea consanguinea ssp. arachnoidea  (Bunge) Kozuharov
Kickxia commutata  (Rchb.) R.M.Fritsch
Kniphofia linearifolia  Baker
Lavatera punctata  All.
Leontopodium alpinum var. pirinicum  Vel.
Lesquerella arctica  (Hornem.) S.Watson
Lewisia cotyledon var. heckneri  (C.V.Morton) Munz
Lilium nanum var. flavidum  (Rendle) Sealy
Lilium sulphureum  Hook.f.
Linaria tristis  (L.) Mill.
Littonia modesta  Hook.
Machaeranthera coloradoensis  (A.Gray) Osterh.
Mukdenia rossii  (Oliv.) Koidz.
Osteospermum jucundum  (E.Phillips) Norl.
Paeonia cambessedesii  (Willk.) Willk.
Paeonia clusii  Stern
Paeonia rhodia  Stearn
Papaver lisae  N.Busch
Paronychia argentea  Lam.
Pelargonium candicans  Spreng.
Pelargonium chelidonium  (Houtt.) DC.
Peltoboykinia tellimoides  (Maxim.) Hara
Petrorhagia prolifera  (L.) P.W.Ball & Heywood
Physaria alpestris  Suksd.
Phyteuma ovatum  Honck.
Plantago afra  L.
Potentilla cuneata  (Wall.) Lehm.
Pteridophyllum racemosum  Siebold & Zucc.
Pterocephalus pinardii  Boiss.
Pulsatilla patens ssp. flavescens  (Zucc.) Zämelis
Pyrrocoma uniflora  (Hook.) Greene
Rhodiola amabilis  (H.Ohba) H.Ohba
Rhodophiala andicola  (Poepp.) Traub
Salvia bulleyana  Diels
Saussurea alpina  (L.) DC.
Saxifraga caucasica  Sommier & Levier
Saxifraga cespitosa  L.
Saxifraga corymbosa  Boiss. non Lucé
Saxifraga federici-augusti ssp. grisebachii  (Degen & Dörfl.) D.A.Webb
Saxifraga hostii  Tausch
Saxifraga scardica  Griseb.
Saxifraga spruneri var. deorum  (Pénzes) Horný & Webr
Saxifraga tombeanensis  Engl.
Schivereckia doerfleri  (Wettst.) Bornm.
Scopolia stramonifolia  (Wall.) Shrestha
Sedum obtusifolium  C.A.Mey.
Sedum stevenianus  Rouy & E.G.Camus
Selinum carvifolia  (L.) L.
Senecio pseudoarnica  Less.
Sesleria nitida  Ten.
Silene compacta  Fisch.
Solanum aviculare  G.Forst.
Streptanthus farnsworthianus  J.T.Howell
Symphytum ibericum  Steven
Tanacetum densum  (Labill.) Sch.Bip.
Tetragonolobus maritimus  (L.) Roth
Thlaspi bellidifolium  Griseb.
Thlaspi nevadense  Boiss. & Reut.
Tonestus lyalii  (A.Gray) A.Nelson
Tonestus pygmaeus  (Torr. & A.Gray) A.Nelson
Tricyrtis bakeri  Koidz.
Triosteum himalayanum  Wall.
Trollius farreri  Stapf
Tulbaghia simmleri  Beauverd
Tweedia caerulea  D.Don
Veltheimia bracteata  Baker
Verbascum densiflorum  Bertol.
Veronica bellidioides  L.
Vincetoxicum nigrum  (L.) Moench
Viola canadensis var. rugulosa  (Greene) C.L.Hitchc.
Viola dissecta var. chaerophylloides  (Regel) Makino
Zephyranthes atamasca  (L.) Herb.
Zephyranthes verecunda  Herb.
Zizia aurea  (L.) W.D.J.Koch