Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Artikel)
Sällskapet Trädgårdsamatörerna 2000: Frölista 2000.
Trädgårdsamatören 63(4): 162-180


Kopplade växtnamn  [142]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   L   M   N   O   P   R   S   T   V   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Alectorurus yedoensis var. platypetalus  (Masam.) auct.
Allium schubertii  Zucc.
Anelsonia eurycarpa  (A.Gray) J.F.Macbr. & Payson
Anemone altaica  C.A.Mey.
Antennaria neglecta ssp. howellii  (Greene) Hultén
Antirrhinum coulterianum  Benth.
Aquilegia amurensis  Kom.
Arabis glabra  (L.) Bernh.
Arisaema elephas  Buchet
Arisaema ostiolatum  H.Hara
Armeria rhodopea  (Velen.) Velen.
Arnica angustifolia  Vahl
Arnica unalaschcensis var. tschonoskyi  (Iljin) Kitam. & H.Hara
Arthropodium candidum  Raoul
Aster farreri  W.W.Sm. & C.Jeffrey
Astilbe rivularis var. myriantha  (Diels) J.T.Pan
Asyneuma limoniifolium  (L.) Janch.
Bellevalia webbiana  Parl.
Berardia subacaulis  Vill.
Caiophora lateritia  (Hook.) Klotzsch
Calandrinia acutisepala  Añon
Campanula moesiaca  Velen.
Carex baldensis  L.
Carex berggrenii  Petrie
Carex flagellifera  Colenso
Carex secta  Boott
Celmisia spectabilis  Hook.f.
Celsia acaulis  Bory & Chaub.
Centaurea phrygia ssp. pseudophrygia  (C.A.Mey.) Gugler
Chrysogonum virginianum  L.
Cnidium dubium  (Schkuhr) Thell.
Codonopsis convolvulacea  Kurz
Commelina dianthifolia  Delile
Crassula schimperi var. lanceolata  (Eckl. & Zeyh.) Toelken
Cremanthodium rhodocephalum  Diels
Crepis pyrenaica  (L.) Greuter
Cyananthus macrocalyx  Franch.
Cyclamen cilicium  Boiss. & Heldr.
Datura bernhardii  C.E.Lundstr.
Desmanthus illinoensis  (Michx.) B.L.Rob. & Fernald
Dicentra scandens  auct. non (D.Don) Walp.
Digitalis ferruginea ssp. schischkinii  (Ivanina) Werner
Dipsacus chinensis  Batalin
Dipsacus inermis  Wall.
Dodecatheon frigidum  Cham. & Schltdl.
Draba streptocarpa  A.Gray
Draba subcapitata  Simmons
Dracocephalum wallichii  Sealy
Erigeron philadelphicus  L.
Erodium castellanum  (Pau) Guitt.
Erodium trifolium  (Cav.) Cav.
Erythronium albidum  Nutt.
Eschscholzia lobbii  Greene
Frailea castanea  Backeb.
Fritillaria thunbergii  Miq.
Fritillaria whittallii  Baker
Galanthus reginae-olgae  Orph.
Gentiana atuntsiensis  W.W.Sm.
Gentiana crassicaulis  Burkill
Gentiana grossheimii  Doluch.
Gentiana microdonta  Franch.
Geranium duclouxii  Yeo
Geranium ponticum  (P.H.Davis & J.Roberts) Aedo
Geranium wlassovianum  Link
Globularia incanescens  Viv.
Goniolimon speciosum  (L.) Boiss.
Graptopetalum bellum  (Moran & J.Meyrán) D.R.Hunt
Habranthus gracilifolius  Herb.
Heloniopsis orientalis var. breviscapa  (Maxim.) Ohwi
Hepatica yamatutai  Nakai
Hypericum anagalloides  Cham. & Schltdl.
Hypericum trichocaulon  Boiss. & Heldr.
Iris spuria ssp. musulmanica  (Fomin) Takht.
Iris tectorum  Maxim.
Iris vicaria  Vved.
Lactuca floridana  (L.) Gaertn.
Lapeirousia anceps  (L.f.) Ker Gawl.
Lathyrus belinensis  Maxted & Goyder
Lavandula canariensis  (L.) Mill.
Lavatera cachemiriana  Cambess.
Leucojum autumnale var. oporanthum  (Jord. & Fourr.) Maire
Ligularia amplexicaulis  (Wall.) DC.
Lilium cernuum  Kom.
Lilium duchartrei  Franch.
Molopospermum peleponnesiacum  (L.) W.D.J.Koch
Nonea lutea  (Desr.) DC.
Onopordum nervosum  Boiss.
Orostachys spinosa  (L.) Sweet
Paeonia japonica  (Makino) Miyabe & Takeda
Paeonia officinalis ssp. villosa  (Huth) Cullen & Heywood
Papaver lateritium  K.Koch
Pardanthopsis dichotoma  (Pall.) L.W.Lenz
Plantago raoulii  Decne.
Polemonium acutiflorum  Willd.
Polemonium acutiflorum var. nipponicum  (Kitam.) Ohwi
Polymnia canadensis  L.
Primula laurentiana  Fernald
Pulsatilla aurea  (N.Busch) Juz.
Pulsatilla chinensis  (Bunge) Regel
Rhodophiala mendocina  (Phil.) Ravenna
Roscoea auriculata  K.Schum.
Roscoea purpurea  Sm.
Sanguisorba alpina  Bunge
Saxifraga exarata ssp. moschata  (Wulfen) Cavill.
Saxifraga paniculata ssp. cartilaginea  (Willd.) D.A.Webb
Sedum acre var. laconicum  (Boiss. & Heldr.) Fröd.
Sedum apoleipon  't Hart
Sedum aytacianum  J.Metzg.
Sedum ewersii var. homophyllum  Praeger
Sedum hispanicum  L.
Sedum laconicum  Boiss. & Heldr.
Sedum littorale  Kom.
Sedum lydium  Boiss.
Sedum sichotense  Vorosch.
Senecio pseudoarnica  Less.
Sideritis glacialis  Boiss.
Silene virginica  L.
Silene zawadzkii  Herbich
Soldanella austriaca  Vierh.
Soldanella hungarica  Simonk.
Soldanella montana  Willd.
Sredinskya grandis  (Trautv.) Federov
Stylophorum lasiocarpum  (Oliv.) Fedde
Swertia speciosa  D.Don
Talinum brevifolium  Torr.
Talinum caffrum  (Thunb.) Eckl. & Zeyh.
Tephrosia virginiana  (L.) Pers.
Teucrium pyrenaicum  L.
Thalictrum dasycarpum  Fisch. & Avé-Lall.
Thalictrum isopyroides  C.A.Mey.
Townsendia eximia  A.Gray
Townsendia exscapa  (Richardson) Porter
Townsendia formosa  Greene
Townsendia grandiflora  Nutt.
Townsendia montana  M.E.Jones
Trillium kurabayashii  J.D.Freeman
Triosteum erythrocarpum  Harry Sm.
Triosteum pinnatifidum  Maxim.
Verbascum virgatum  Stokes
Vicia americana  Willd.
Viola sempervirens  Greene
Zephyranthes minima  Herb.