Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Artikel)
Sällskapet Trädgårdsamatörerna 1999: Frölista 1999.
Trädgårdsamatören 62(4): 168-191


Kopplade växtnamn  [228]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   K   L   N   O   P   R   S   T   V   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Aconitum compactum  (Rchb.) Gáyer
Aconitum smithii  Hand.-Mazz.
Adenophora polyantha  Nakai
Adonis cyllenea  Boiss. & al.
Aeoniopsis cabulica  (Boiss.) Rech.f.
Aeonium smithii  (Sims) Webb & Berthel.
Albuca canadensis  (L.) Leight.
Albuca shawii  Baker
Alfredia cernua  (L.) Cass.
Allium angulosum  L.
Allium chinense  G.Don
Allium libani  Boiss.
Allium orientale  Boiss.
Allium platyspathum  Schrenk
Allium rubellum  M.Bieb.
Allium tribracteatum  Torr.
Alyssum spinosum  L.
Anaphalis transnokoensis  Sasaki
Anemone baicalensis  Turcz.
Anemone palmata  L.
Anemone parviflora  Michx.
Anemone rivularis var. flore-minore  Maxim.
Antennaria hansenii  A.Kern.
Antennaria umbellata  Greene
Anthemis cretica  L.
Aquilegia adoxoides  (DC.) Ohwi
Arabis caerulea  (All.) Haenke
Arabis pumila  Jacq.
Arabis scopoliana  Boiss.
Arabis stelleri var. japonica  (A.Gray) F.Schmidt
Arisaema consanguineum  Schott
Armeria canescens  (Host) Boiss.
Armeria canescens ssp. nebrodensis  (Guss.) P.Silva
Arnoglossum atriplicifolium  (L.) H.Rob.
Arum purpureospathum  P.C.Boyce
Aster alpigenus  (Torr. & A.Gray) A.Gray
Aster alpinus var. dolomiticus  Beck
Aster alpinus var. garibaldii  (Brügger) Fiori
Aster alpinus var. vierhapperi  (Onno) Cronquist
Aster foliaceus  DC.
Aster himalaicus  C.B.Clarke
Astragalus alpinus  L.
Astragalus cicer  L.
Azorina vidalii  (H.C.Watson) Feer
Berkheya multijuga  (DC.) Roessler
Boykinia aconitifolia  Nutt.
Boykinia jamesii  (Torr.) Engl.
Brachyglottis greyi  (Hook.f.) B.Nord.
Bukiniczia cabulica  (Boiss.) Lincz.
Calamintha sylvatica  Bromf.
Calandrinia graminifolia  Phil.
Calceolaria fothergillii  Sol.
Caloscordum neriniflorum  Herb.
Caltha biflora  DC.
Caltha leptosepala ssp. howellii  (Huth) P.G.Sm.
Campanula alpestris  All.
Campanula alpina  Jacq.
Campanula chamissonis  Fed.
Campanula choruhensis  Kit Tan & Sorger
Campanula dasyantha ssp. chamissonis 'Superba'  
Campanula primulifolia  Brot.
Campanula teucrioides  Boiss.
Celmisia alpina  (Kirk) Cheeseman
Centaurea cuneifolia  Sm.
Centaurea transcaucasica  Grossh.
Chaerophyllum hirsutum 'Roseum'  
Chrysocoma tenuifolia  P.J.Bergius
Clintonia umbellulata  (Michx.) Morong
Commelina communis  L.
Corydalis flexuosa  Franch.
Corydalis magadanica  A.P.Khokhr.
Corydalis smithiana  Fedde
Crassula setulosa var. rubra  (N.E.Br.) G.D.Rowley
Cremanthodium decaisnei  C.B.Clarke
Crocus nudiflorus  Sm.
Cynanchum caudatum  Vell.
Datura ceratocaula  Ortega
Delosperma esterhuyseniae  L.Bolus
Delphinium bulleyanum  Diels
Delphinium ceratophorum  Franch.
Delphinium nuttallianum  Pritz.
Delphinium oreophilum  Huth
Dianthus leucophaeus  Sibth. & Sm.
Dianthus pungens  L.
Dianthus shinanensis  (Yatabe) Makino
Dianthus sylvestris  Wulfen
Dianthus webbianus  Vis.
Dicentra macrantha  Oliv.
Dicranostigma lactucoides  Hook.f. & Thomson
Dodecatheon clevelandii  Greene
Dodecatheon redolens  (H.M.Hall) H.J.Thomps.
Draba athoa  (Griseb.) Boiss.
Draba montana  Bergeret
Elliottia bracteata  (Maxim.) Benth. & Hook.f.
Elymus tenuis  (Buchanan) Á.Löve & Connor
Epilobium chlorifolium var. kaikourense  Cockayne
Epilobium luteum  Pursh
Epilobium tasmanicum  Hausskn.
Ericameria discoidea  (Nutt.) G.L.Nesom
Erigeron asperugineus  (D.C.Eaton) A.Gray
Erigeron pumilus  Nutt.
Erodium cygnorum  Nees
Erysimum pulchellum  (Willd.) J.Gay
Erythronium revolutum var. johnsonii  (Bol.) Purdy
Eupatorium fistulosum  Barratt
Fritillaria bithynica  Baker
Galtonia viridiflora  I.Verd.
Gentiana depressa  D.Don
Gentiana punctata  L.
Gentiana straminea  Maxim.
Gentiana terglouensis  Hacq.
Geranium clarkei  Yeo
Geranium harveyi  Briq.
Geranium swatense  Schönb.-Tem.
Geranium yoshinoi  Nakai
Geum fauriei  H.Lév.
Geum japonicum  Thunb.
Geum pentapetalum  (L.) Makino
Gilia globularis  Brand
Glaucium flavum var. fulvum  (Sm.) Fedde
Haloragis erecta  (Murray) Oken
Helichrysum sessile  DC.
Helichrysum splendidum  (Thunb.) Less.
Helonias bullata  L.
Heuchera richardsonii  R.Br.
Hugueninia tanacetifolia ssp. suffruticosa  (H.J.Coste & Soulié) P.W.Ball
Hypericum monogynum  L.
Hypoxis hygrometrica  Labill
Ichtyoselmis macrantha  (Oliv.) Lidén
Impatiens parviflora  DC.
Inula acaulis  Boiss.
Iris maackii  Maxim.
Kniphofia triangularis  Kunth
Lathyrus chloranthus  Boiss. & Balansa
Lathyrus clymenum  L.
Lathyrus laevigatus ssp. occidentalis  (Fisch. & C.A.Mey.) Breistr.
Ligularia altaica  DC.
Ligularia splendens  (H.Lév. & Vaniot) Nakai
Lilium grayi  S.Watson
Lilium mackliniae  Sealy
Lilium tsingtauense  Gilg
Littonia modesta  Hook.
Nepeta camphorata  Boiss. & Heldr.
Nepeta clarkei  Hook.f.
Nomocharis pardanthina f. punctulata  Sealy
Notobasis syriaca  (L.) Cass.
Onopordum illyricum  L.
Orlaya grandiflora  (L.) Hoffm.
Ornithogalum magnum  Krasch. & Schischk.
Packera paupercula  (Michx.) Á.Löve & D.Löve
Paeonia clusii  Stern
Paeonia mascula ssp. arietina  (G.Anderson) Cullen & Heywood
Papaver kluanensis  D.Löve
Papaver lisae  N.Busch
Papaver triniifolium  Boiss.
Parasenecio hastatus  (L.) H.Koyama
Penstemon pulchellus  Lindl.
Petrocoptis glaucifolia  (Lag.) Boiss.
Physoplexis comosa  (L.) Schur
Pinellia pedatisecta  Schott
Pinellia tripartita  (Blume) Schott
Plantago nivalis  Boiss.
Poa buchananii  Zotov
Polemonium boreale  Adams
Polemonium californicum  Eastw.
Polemonium foliosissimum  A.Gray
Ptilostemon afer  (Jacq.) Greuter
Pulsatilla pratensis ssp. nigricans  (Störck) Zämelis
Pyrolirion aurantiacum  Lem.
Ranunculus millefoliatus  Vahl
Ratibida columnifera  (Nutt.) Wooton & Standl.
Ratibida pinnata  (Vent.) Barnhart
Rheum australe  D.Don
Rhodiola stephanii  (Cham.) Trautv. & C.A.Mey.
Rosularia rechingeri  C.-A.Jansson
Salvia lyrata  L.
Salvia pratensis ssp. haematodes  (L.) Arcang.
Sanguisorba alpina  Bunge
Saxifraga cebennensis  Rouy & E.G.Cams
Saxifraga cochlearis 'Minor'  
Saxifraga cuneifolia  L.
Saxifraga sempervivum  K.Koch
Saxifraga stolitzkae  Duthie
Sedum anglicum  Huds.
Sedum dasyphyllum var. glanduliferum  (Guss.) Moris
Sedum hirsutum  All.
Sedum kamtschaticum  Fisch. & C.A.Mey.
Sedum montanum ssp. orientale  't Hart
Sedum oreganum  Nutt.
Sedum selskianum  Regel & Maack
Sedum stelliforme  S.Watson
Sedum stenopetalum  Pursh
Sideritis syriaca  L. sensu lato
Solanum aviculare  G.Forst.
Solanum rostratum  Dunal
Soldanella carpatica  Vierh.
Soldanella villosa  Darracq
Sphaeralcea rivularis  (Hook.) A.Gray
Stylophorum diphyllum  (Michx.) Nutt.
Symphyandra cretica  A.DC.
Talinum okanoganense  English
Talinum teretifolium  Pursh
Teucrium canadense  L.
Teucrium hircanicum  L.
Thlaspi bulbosum  Boiss.
Thlaspi stylosum  (Ten.) Mutel
Tiarella polyphylla  D.Don
Townsendia parryi  D.C.Eaton
Trautvetteria caroliniensis  (Walter) Vail
Trillium flexipes f. walpolei  (Farw.) Fernald
Trillium simile  Gleason
Trillium sulcatum  T.S.Patrick
Trillium vaseyi  Harb.
Trollius farreri  Stapf
Trollius ranunculinus  (Sm.) Stearn
Tulbaghia galpinii  Schltr.
Tulbaghia violacea  Harv.
Verbena stricta  Vent.
Verbesina encelioides  (Cav.) A.Gray
Vicia grandiflora  Scop.
Viola reichenbachiana  Boreau
Zephyranthes aurantiaca  (Lem.) Traub
Zephyranthes macrosiphon  Baker
Zephyranthes tubiflora  (L'Hér.) Schinz
Zephyranthes verecunda  Herb.
Zigadenus glaberrimus  Michx.
Zizia aptera  (A.Gray) Fernald
Ziziphora clinopodioides  Lam.