Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Småtryck/Broschyr)
Zetas 2006: Zetas, finsmakarens trädgård. Plantskolekatalog.
Zetas trädgård, Huddinge

http://www.zetas.se


Kopplade växtnamn  [167]
 A   B   C   D   E   F   G   H   x   I   K   L   M   N   P   Q   R   S   T   V 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Acer mandshuricum  Maxim.
Acer palmatum (Dissectum-Gruppen) 'Beni-fushigi'  
Acer palmatum (Dissectum-Gruppen) 'Beni-tsukasa-shidare'  
Acer palmatum 'Ô-kagami'  
Aconitum 'Pink Sensation'  
Actaea simplex 'James Compton'  
Agapanthus 'Holm'  
Agastache barberi 'Firebird'  
Allium 'His Excellency'  
Alyssum spinosum  L.
Amsonia tabernaemontana  Walter
Andromeda polifolia 'Macrophylla'  
Aquilegia vulgaris var. stellata (Barlow-Serien) 'Black Barlow'  
Arisaema concinnum  Schott
Arisaema nepenthoides  (Wall.) Mart.
Arisaema robustum  (Engl.) Nakai
Arisaema utile  Schott
Aster incisus 'Madiva'  
Astilbe (Arendsii-Gruppen) 'Rock and Roll'  
Astilbe (Crispa-Gruppen) 'Perkeo'  Arends 1930
Astrantia major 'Abbey Road'  
Astrantia major 'Pink Pride'  
Astrantia 'Moulin Rouge'  
Brunnera macrophylla 'Looking Glass'  
Buxus sempervirens 'Vrams Gunnarstorp'  
Cirsium falconeri  (Hook.f.) Petr. silvernicktistel
Clematis (Atragene-Gruppen) 'Blue Princess'   T  V 
Clematis (Integrifolia-Gruppen) 'Rouguchi'  
Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) blue moon ('Evirin')  
Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) 'Gornoe Ozero'  
Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) 'Red Pearl'  
Clematis (Viorna-Gruppen) 'Kaiu'  
Clematis (Viticella-Gruppen) 'Justa'  
Cornus sanguinea 'Compressa'  
Cotinus coggygria (Rubrifolius-Gruppen) 'Pink Champagne'  
Cotinus coggygria 'Young Lady'  
Cydonia oblonga 'Vranja'  
Daphne x rollsdorfii  C.D.Brickell & A.R.White
Dicentra (Rokujo-Gruppen) 'Ivory Hearts'  
Echinacea 'Art's Pride'  
Echinacea mango meadowbrite ('CBG Cone 3')  
Echinacea purpurea 'Kim's Mop Head'  
Echinacea purpurea 'White Lustre'  
Echinacea 'Sunset'  
Erodium chrysanthum  DC. svavelnäva
Eryngium 'Blue Jackpot'  
Euphorbia characias ssp. wulfenii  (W.D.J.Koch) A.R.Sm. daggtörel
Euphorbia cyparissias 'Fens Ruby'  
Euphorbia epithymoides 'Variegata'  
Exochorda serratifolia  S.Moore
Fagus sylvatica (Purpurbladiga Gruppen) 'Tortuosa Purpurea'  
Fargesia nitida 'Nymphenburg'  
Fraxinus angustifolia 'Elegantissima'  
Fritillaria tubiformis  Gren. & Godr.
Geranium x cantabrigiense 'Berggarten'  
Geranium macrorrhizum 'Bevan's Variety'  
Geranium maculatum 'Espresso'  
Geranium x oxonianum 'Katherine Adele'  
Geranium pratense 'Midnight Reiter'  
Hemerocallis 'All American Beauty'  Johnson 2004
Hemerocallis 'Dad's Best White'  Viette 1984
Hemerocallis 'Her Majesty's Wizard'  Salter 1996
Hemerocallis 'Spacecoast Scrambled'  Kinnebrew 2000
Hemerocallis 'Strawberry Candy'  Stamile 1989
Hemerocallis 'Tang'  
Heuchera 'Lime Rickey'  
Heuchera 'Obsidian'  
Heuchera 'Velvet Night'  
Heuchera villosa 'Caramel'  
x Heucherella 'Stoplight'  
x Heucherella 'Sunspot'  
Hibiscus syriacus white chiffon ('Notwoodtwo')  
Holodiscus discolor var. ariifolius  (Sm.) Asch. & Graebn.
Hosta 'Dancing in the Rain'  
Hosta 'Forest Fire'  
Hosta (Fortunei-Gruppen) 'Revolution'  van Eijk-Bos/Walters Gardens
Hosta 'Fried Bananas'  Solberg 1994
Hosta 'Mama Mia'  Benedict
Hosta (Tardiana-Gruppen) 'El Niño'  
Hosta (Tardiana-Gruppen) 'June'  
Hosta (Tardiana-Gruppen) 'Paradise Joyce'  Fransen
Iris ensata 'Caprician Butterfly'  
Iris ensata 'Gusto'  
Iris (Germanica-Gruppen) 'Hero'  
Iris stolonifera 'Zwanenburg Beauty'  
Kalmia latifolia 'Elf'  
Kalmia latifolia f. myrtifolia  Jaeger
Kalmia latifolia 'Raspberry Glow'  
Larix kaempferi 'Wolterdingen'  
Leptinella minima  hort.
Ligustrum japonicum 'Korean Dwarf'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Amarone'  
Lilium nepalense  D.Don
Lonicera maackii f. podocarpa  Rehder
Luzula pilosa 'Igel'  
Magnolia acuminata var. subcordata 'Miss Honeybee'  
Magnolia 'Butterflies'  
Magnolia 'Daybreak'  
Magnolia 'Gold Star'  
Magnolia (Liliiflora-Gruppen) 'Jane'  
Magnolia (Liliiflora-Gruppen) 'Judy'  
Magnolia (Liliiflora-Gruppen) 'Lileny'  
Magnolia (Liliiflora-Gruppen) 'Royal Crown'  
Magnolia (Liliiflora-Gruppen) 'Spectrum'  
Magnolia 'Pegasus'  
Magnolia 'Star Wars'  
Magnolia 'Yellow Lantern'  
Malva 'Park Allee'  
Monarda 'Beauty of Cobham'  
Morina longifolia  DC.
Mukdenia rossii  (Oliv.) Koidz.
Neillia thibetica  Bureau & Franch.
Nepeta racemosa 'Superba'  
Nepeta subsessilis 'Sweet Dreams'  
Nomocharis meleagrina  Franch.
Paeonia lactiflora 'Angel Cheeks'  Klehm före 1975
Paeonia lactiflora 'Edulis Superba'  Lemon 1824
Paeonia lactiflora 'Gardenia'  Lins 1955
Paeonia lactiflora 'Glory Hallelujah'  Klehm
Paeonia lactiflora 'Hei Hai Bo Tao'  
Paeonia lactiflora 'Instituteur Doriat'  Doriat 1925
Paeonia lactiflora 'Kelway's Glorious'  Kelway 1909
Paeonia lactiflora 'Philippe Rivoire'  Rivière 1911
Paeonia lactiflora 'Top Brass'  Klehm 1968
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Manhattan'  
Persicaria microcephala  (D.Don) H.Gross drakpilört
Persicaria microcephala 'Red Dragon'  
Phlox x arendsii 'Anja'  
Phlox paniculata 'David'  
Phlox paniculata 'Goldmine'  
Phlox paniculata 'Midnight Feelings'  
Phlox paniculata 'White Admiral'  
Phlox subulata 'Alexander's Surprise'  
Pinus nigra 'Komet'  
Populus lasiocarpa var. tibetica  auct.
Potentilla alba  L.
Primula x pubescens 'Dingle'  
Primula x pubescens 'Gizabroon'  
Primula x pubescens 'Lucky Locket'  
Primula x pubescens 'Matthew Yates'  
Primula x pubescens 'Taffeta'  
Prunus armeniaca 'Hargrand'  
Prunus persica var. nucipersica 'Venus'  
Prunus persica 'Riga'  
Quercus robur 'Contorta'  
Rhododendron campanulatum ssp. aeruginosum  (Hook.f.) D.F.Chamb.
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Tarantella'  
Rhododendron 'Herbstgruss'  
Rhododendron (Japanska Azalea-Gruppen) 'Purpurkissen'  
Rhododendron (Lapponicum-Gruppen) 'Blumiria'  
Rhododendron (Wardii-Gruppen) 'Graf Lennart'  
Rhododendron (Yakushimanum-Gruppen) 'Hydon Velvet'  
Rhododendron (Yakushimanum-Gruppen) 'Millennium Gold'  
Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) william shakespeare 2000 ('Ausromeo')  
Saxifraga fortunei 'Mount Nachi'  
Sibbaldiopsis tridentata 'Nuuk'  
Symphyotrichum novi-belgii (Oktoberaster-Gruppen) 'Early Blue'  
Syneilesis aconitifolia  (Bunge) Maxim.
Syringa tinkerbelle ('Bailbelle')  
Tiarella 'Mint Chocolate'  
Tiarella 'Ninja'  
Tilia x europaea 'Wratislaviensis'  
Tradescantia (Andersoniana-Gruppen) 'Sweet Kate'  
Tricyrtis 'Sinonome'  
Tropaeolum ciliatum  Ruiz & Pav.
Tsuga canadensis 'Everitt's Golden'  
Veronicastrum virginicum 'Erica'