Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Opublicerad)
Aldén, B. 2006-: Några träd och buskar i Göteborgs botaniska trädgård odlade under en längre tid (minst 10 år) de senaste 60 åren.
Svenska växtkällor,

Kommentar:  Följande (starkt begränsade urval av) arter och sorter med verifierad identitet odlas eller har odlats: Acer barbinerve, Acer caudatum, caudatum ssp. ukurunduense, Acer glabrum, Acer mandshuricum, Acer nipponicum, Acer micranthum, Acer shirasawanum, Acer sieboldii, Aesculus glabra, Alnus firma, Alnus hirsuta, Alnus japonica, Alnus viridis ssp. crispa, Alnus viridis ssp. fruticosa, Aralia chinensis, Betula corylifolia, Buxus microphylla 'Sunnyside', Carpinus caroliniana, Carpinus turczaninowii var. coreana, Castanea dentata, Cedrela sinensis (Toona s.), Cornus amomum, Cornus officinalis, Corylus avellana 'Fuscorubra', Corylus cornuta, sieboldiana, Cotoneaster allanderi, atrovirens, aurantiacus, canescens, cardinalis, elatus, encavei, flinckii, harrysmithii, hummelii, karatavicus, kitaibelii, latifolius, magnificus, nebrodensis, nummularioides, salwinensis, sikangensis, subadpressus, veitchii, wilsonii, zabelii, Crataegus arnoldiana, chrysocarpa, maximowiczii, mollis, Cupressus arizonica, Cupressus bakeri, Eleutherococcus gracilistylus, setchuenensis, Euonymus macropterus, Flueggia suffruticosa, Forsythia giraldiana, Forsythia x intermedia 'Arnold Giant', Ginkgo biloba 'Fastigiata', Hypericum pseudohenryi, Larix gmelinii var. principis-ruprechtii, Leucothoe grayana, L. racemosa, Lonicera canadensis, chamissoi, ferdinandi, hispida, Lyonia ligustrina, Magnolia acuminata, fraseri, kobus, obovata, salicifolia, sieboldii, stellata, sprengeri, tripetala, wilsonii, zenii, Meliosma dilleniifolia ssp. cuneifolia, tenuis, Nothofagus obliqua, Oplopanax horridus x japonicus, Osmaronia (=Oemleria) cerasiformis, Philadelphus schrenkii, Phyllostachys aureosulcata 'Spectabilis', Picea glehnii, Picea likiangensis var. rubescens, Picea maximowiczii, Pinus rigida, Pinus virginiana, Pyrus betulifolia, pyrifolia, ussuriensis var. hondoensis, Prunus nipponica, Prunus Sato-zakura-Gruppen 'Wasi-no-o', Prunus x yedoensis 'Shidare-yoshino', Quercus mongolica var. grosseserrata, Rhus orientalis (= ambigua), Rhus sylvestris, Ribes laxiflorum, Rosa roxburghii f. normalis, Rosa roxburghii var. hirtula, Salix nakamurana var. yezoalpina, Sinowilsonia henryi, Skimmia x confusa, Sorbus poteriifolia, gilgitana, rosea, scalaris, scopulina, Spiraea humilis, Spiraea rosthornii, Stachyurus praecox, Staphylea holocarpa, Toona sinensis, Tsuga caroliniana, Tsuga chinensis, Viburnum acerifolium, edule, erosum, mongolicum, lantanoides, rafinesqueanum, rufidulum, urceolatum, Xanthorhiza simpl.
> > till huvudreferens Svenska växtkällor


Kopplade växtnamn  [425]
 A   x   B   C   D   E   F   G   H   J   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   X   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abies chensiensis  Tiegh.
Abies fabri ssp. minensis  (Bordères & Gaussen) Rushforth
Abies firma  Siebold & Zucc.
Abies forrestii  Coltm.-Rog.
Abies recurvata  Mast.
Abies sachalinensis var. mayriana  Miyabe & Kudo
Abies squamata  Mast.
Abies x umbellata  Mayr
Acer amplum  Rehder
Acer argutum  Maxim.
Acer barbinerve  Miq.
Acer caesium  Brandis
Acer caesium ssp. giraldii  (Pax) A.E.Murray
Acer cappadocicum ssp. amplum  (Rehder) A.E.Murray
Acer cappadocicum ssp. divergens  (Pax) A.E.Murray
Acer caudatum  Wall.
Acer caudatum ssp. multiserratum  (Maxim.) E.A.Murray
Acer cissifolium  (Siebold & Zucc.) K.Koch
Acer crataegifolium  Siebold & Zucc.
Acer diabolicum  K.Koch
Acer distylum  Siebold & Zucc.
Acer forrestii  Diels
Acer giraldii  Pax
Acer glabrum  Torr.
Acer henryi  Pax
Acer kawakamii  Koidz.
Acer laxiflorum  Pax
Acer lobelii  Ten.
Acer longipes  Rehder
Acer longipes ssp. amplum  (Rehder) de Jong
Acer mandshuricum  Maxim.
Acer micranthum  Siebold & Zucc.
Acer miyabei  Maxim.
Acer mono ssp. okamotoanum  (Nakai) P.C.DeJong
Acer monspessulanum ssp. ibericum  (Willd.) Yalt.
Acer morifolium  Koidz.
Acer morrisonensis  Hayata
Acer nipponicum  Hara
Acer obtusatum  Willd.
Acer okamotoanum  Nakai
Acer palmatum 'Cuneatum'  
Acer palmatum 'Satsuki-beni'  
Acer pectinatum ssp. forrestii  (Diels) A.E.Murray
Acer platanoides ssp. turkestanicum  (Pax) P.C.DeJong
Acer pycnanthum  K.Koch
Acer semenovii  Regel & Herder
Acer shirasawanum  Koidz.
Acer trifidum 'Mino-yatsubusa'  
Acer ukurunduense  Trautv. & C.A.Mey.
Aesculus glabra  Willd.
Alangium platanifolium  (Siebold & Zucc.) Harms
Alnus firma  Siebold & Zucc.
Alnus hirsuta  (Spach) Fisch. & Rupr.
Alnus japonica  (Thunb.) Steud.
Alnus viridis ssp. crispa  (Aiton) Turrill
Alnus viridis ssp. fruticosa  (Rupr.) Nyman
Amelanchier bartramiana  (Tausch) M.Roem.
Amelanchier pumila  (Torr. & A.Gray) M.Roem.
Amelanchier sanguinea  (Pursh) DC.
x Amelasorbus raciborskiana  Browicz & Bugala
Aralia chinensis  L.
Berchemia racemosa  Siebold & Zucc.
Betula apoiensis  H.Hara
Betula x caerulea  Blanch. blåbjörk
Betula calcicola  (W.W.Sm.) P.C.Li
Betula corylifolia  Regel & Maxim.
Betula davurica  Pall.
Betula ermanii var. lanata  Regel
Betula glandulosa  Michx.
Betula humilis  Schrank
Betula lenta f. uber  (Ashe) McAll. & Ashburner
Betula medwediewii  Regel
Betula michauxii  Spach kanadensisk mossbjörk
Betula populifolia  Marshall
Betula pumila  L.
Betula schmidtii  Regel
Betula tienshanica  Rupr.
Betula turkestanica  Litw.
Buxus microphylla 'Sunnyside'  
Calliandra emarginata  (Willd.) Benth.
Caragana altaica  (Kom.) Pojark.
Caragana brevispina  Benth.
Caragana decorticans  Hemsl.
Caragana ussuriensis  (Regel) Pojark.
Carpinus caroliniana  Walter
Carpinus turczaninowii var. coreana  (Nakai) W.Lee
Castanea dentata  (Marshall) Borkh.
Cedrela sinensis  A.Juss.
Cephalotaxus harringtonii var. koreana  (Nakai) Rehder
Cephalotaxus harringtonii var. nana  (Nakai) Rehder
Chosenia arbutifolia  (Pall.) A.K.Skvortsov
Clematis gracilifolia  Rehder & E.H.Wilson
Cornus amomum  Mill.
Cornus officinalis  Siebold & Zucc.
Corylus avellana 'Fuscorubra'  
Corylus cornuta  Marshall
Corylus sieboldiana  Blume
Cotoneaster afghanicus  G.Klotz
Cotoneaster allanderi  J.Fryer
Cotoneaster atrovirens  J.Fryer & B.Hylmö
Cotoneaster aurantiacus  J.Fryer & B.Hylmö
Cotoneaster canescens  B.Hylmö
Cotoneaster cardinalis  J.Fryer & B.Hylmö
Cotoneaster elatus  G.Klotz
Cotoneaster encavei  J.Fryer & B.Hylmö
Cotoneaster flinckii  J.Fryer & B.Hylmö
Cotoneaster harrysmithii  Flinck & B.Hylmö
Cotoneaster hummelii  J.Fryer & B.Hylmö
Cotoneaster karatavicus  Pojark.
Cotoneaster kitaibelii  J.Fryer & B.Hylmö
Cotoneaster latifolius  J.Fryer & B.Hylmö
Cotoneaster macrocarpus  J.Fryer & B.Hylmö
Cotoneaster magnificus  J.Fryer & B.Hylmö
Cotoneaster nebrodensis  (Guss.) K.Koch
Cotoneaster nummularioides  Pojark.
Cotoneaster przewalskii  Pojark.
Cotoneaster salwinensis  G.Klotz
Cotoneaster sikangensis  Flinck & B.Hylmö
Cotoneaster subadpressus  T.T.Yu
Cotoneaster veitchii  (Rehder & E.H.Wilson) G.Klotz
Cotoneaster wilsonii  Nakai
Cotoneaster zabelii  C.K.Schneid.
Crataegus arnoldiana  Sarg.
Crataegus chlorosarca  Maxim.
Crataegus chrysocarpa  Ashe
Crataegus dahurica  C.K.Schneid.
Crataegus maximowiczii  C.K.Schneid.
Crataegus mollis  (Torr. & A.Gray) Scheele
Crataegus nevadensis  K.I.Chr.
Crataegus songorica  K.Koch
Cupressus arizonica  Greene
Dipteronia sinensis  Oliv.
Eleutherococcus gracilistylus  (W.W.Sm.) S.Y.Hu
Eleutherococcus sessiliflorus  (Rupr. & Maxim.) S.Y.Hu
Elliottia bracteata  (Maxim.) Benth. & Hook.f.
Empetrum nigrum var. japonicum  K.Koch
Enkianthus campanulatus var. palibinii  (Craib) Bean
Enkianthus cernuus f. rubens  (Maxim.) Ohwi
Enkianthus chinensis  Franch.
Enkianthus deflexus  (Griff.) C.K.Schneid.
Enkianthus perulatus  (Miq.) C.K.Schneid.
Enkianthus subsessilis  (Miq.) Makino
Erica aristata  Andrews
Erica fulgida  Sinclair
Erica glauca  Andrews
Erica longifolia  F.A.Bauer
Erica mammosa  L.
Erica tumida  Ker Gawl.
Euodia hupehensis  Dode
Euonymus macropterus  Rupr.
Fagus crenata  Blume
Flueggea suffruticosa  (Pall,) Baill.
Forsythia 'Arnold Giant'  
Forsythia giraldiana  Lingelsh.
Fraxinus cuspidata ssp. macropetala  (Eastw.) A.E.Murray
Fraxinus japonica f. stenocarpa  (Koidz.) T.Yamaz.
Fraxinus lanuginosa  Koidz.
Fraxinus longicuspis var. sieboldiana  (Blume) Lingelsh.
Fraxinus mandshurica  Rupr.
Fraxinus platypoda  Oliv.
Fraxinus spaethiana  Lingelsh.
Gaultheria forrestii  Diels
Gaultheria pyroloides  Miq.
Gaultheria thymifolia  Airy Shaw
Gaylussacia dumosa  (Andrews) A.Gray
Ginkgo biloba 'Fastigiata'  
Gleditsia japonica  Miq.
Hibiscus sinosyriacus  L.H.Bailey
Holboellia coriacea  Diels
Hypericum pseudohenryi  N.Robson
Jasminum beesianum  Forrest & Diels
Juglans cathayensis  Dode
Juniperus formosana  Hayata
Juniperus indica  Bertol.
Juniperus polycarpos  K.Koch
Juniperus thurifera  L.
Larix gmelinii var. principis-rupprechtii  (Mayr) Pilg.
Ledum decumbens  Steud.
Ledum glandulosum  Nutt.
Ledum macrophyllum  Tolm.
Ledum palustre var. diversipilosum  Nakai
Leucopogon colensoi  Hook.f.
Leucothoe grayana  Maxim.
Leucothoe racemosa  (L.) A.Gray
Lonicera caerulea var. villosa  (Michx.) Torr. & A.Gray
Lonicera canadensis  Marshall
Lonicera caucasica ssp. govaniana  (DC.) H.Hara
Lonicera caucasica ssp. orientalis  (Lam.) D.F.Chamb. & D.G.Long
Lonicera chamissoi  Bunge
Lonicera conjugialis  Kellogg
Lonicera ferdinandi  Franch.
Lonicera gracilipes  Miq.
Lonicera hispida  Schult.
Lonicera linderifolia var. konoi  (Makino) Okuyama
Lonicera minutiflora  Zabel
Lonicera obovata  Hook.f. & Thomson
Lonicera olgae  Regel & Schmalh.
Lonicera purpurascens  Walp.
Lonicera stenantha  Pojark.
Lonicera tangutica  Maxim.
Lonicera tatsienensis  Franch.
Lonicera trichosantha  Bureau & Franch.
Lonicera villosa  (Michx.) Schult.
Lonicera xerocalyx  Diels
Lyonia ligustrina  (L.) DC.
Maackia fauriei  (H.Lev.) Takeda
Maddenia hypoleuca  Koehne
Magnolia fraseri  Walter
Magnolia x kewensis  Pearce
Magnolia sinensis  (Rehder & E.H.Wilson) Stapf
Magnolia sprengeri  Pamp.
Magnolia zenii  W.C.Cheng
Malus fusca  (Raf.) C.K.Schneid.
Malus halliana 'Parkmanii'  
Malus kansuensis  (Batalin) C.K.Schneid.
Malus 'Nipissing'  
Malus 'Orange'  
Malus prattii  (Hemsl.) C.K.Schneid.
Malus rockii  Rehder
Meliosma dilleniifolia ssp. cuneifolia  (Franch.) Beusekom
Menziesia ciliicalyx var. multiflora  (Maxim.) Makino
Menziesia ciliicalyx var. purpurea  Makino
Menziesia ferruginea  Sm.
Menziesia pentandra  Maxim.
Neillia uekii  Nakai
Nothofagus obliqua  (Mirb.) Oerst.
Oplopanax horridus x japonicus  
Osmaronia cerasiformis  (Hook. & Arn.) Greene
Ostrya japonica  Sarg.
Peraphyllum ramosissimum  Nutt.
Philadelphus schrenkii  Rupr.
Phyllostachys aureosulcata 'Spectabilis'  
Picea abies 'Remontii'  
Picea brachytyla  (Franch.) E.Pritz.
Picea crassifolia  Kom.
Picea engelmannii ssp. mexicana  (Martinez) P.A.Schmidt
Picea glehnii  (F.Schmidt) Mast.
Picea koraiensis  Nakai
Picea likiangensis var. rubescens  Rehder & E.H.Wilson
Picea maximowiczii  Mast.
Picea meyeri  Rehder & E.H.Wilson
Picea schrenkiana  Fisch. & C.A.Mey.
Pinus x hakkodensis  Makino
Pinus hartwegii  Lindl.
Pinus nigra ssp. pallasiana  (Lamb.) Holmb.
Pinus pungens  Lamb.
Pinus rigida  Mill.
Pinus sylvestris var. hamata  Steven
Pinus tabuliformis  Carrière
Pinus virginiana  Mill.
Prunus cornuta  (Royle) Steud.
Prunus erythrocarpa  (Nevski) Gilli
Prunus kansuensis  Rehder
Prunus lannesiana var. speciosa  (Koidz.) Ohwi
Prunus mandshurica  (Maxim.) Koehne
Prunus nipponica  Matsum.
Prunus rufa  Hook.f.
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Ito-kukuri'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Mikuruma-gaeshi'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Oshokun'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Taizan-fukun'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Washi-no-o'  
Prunus sibirica  L.
Prunus ulmifolia  Franch.
Prunus x yedoensis 'Ivensii'  
Prunus x yedoensis 'Shidare-yoshino'  
Pseudotsuga japonica  (Shiras) Beissn.
Pterocarya hupehensis  Skan
Pterocarya x rehderiana  C.K.Schneid.
Pyrus betulifolia  Bunge
Pyrus pyrifolia  (Burm.f.) Nakai
Pyrus ussuriensis var. hondoensis  (Kikuchi & Nakai) Rehder
Quercus ellipsoidalis  E.J.Hill
Quercus faginea ssp. broteroi  (Cout.) A.Camus
Quercus ilicifolia  Wangenh.
Quercus mongolica var. grosseserrata  (Blume) Rehder & E.H.Wilson
Quercus stellata  Wangenh.
Quercus trojana  Webb
Rhamnus japonica  Maxim.
Rhamnus libanotica  Boiss.
Rhamnus pallasii  Fisch. & C.A.Mey.
Rhamnus pumila  Turra
Rhamnus saxatilis  Jacq.
Rhamnus ussuriensis  J.J.Vassil.
Rhamnus utilis  Decne.
Rhododendron campanulatum 'Knaphill'  
Rhododendron campanulatum 'Roland Cooper'  
Rhododendron campanulatum 'Waxen Bell'  
Rhododendron pachytrichum  Franch.
Rhododendron recurvoides  Tagg & Kingdon-Ward
Rhus ambigua  Dippel
Rhus orientalis  (Greene) C.K.Schneid.
Rhus sylvestris  Siebold & Zucc.
Ribes burejense  F.Schmidt
Ribes cereum  Douglas
Ribes giraldii  Jancz.
Ribes glaciale  Wall.
Ribes hudsonianum  Richardson hudsonvinbär
Ribes lacustre  (Pers.) Poir.
Ribes latifolium  Jancz.
Ribes laxiflorum  Pursh
Ribes longeracemosum  Franch.
Ribes manshuricum  (Maxim.) Kom.
Ribes maximowiczianum  Kom.
Ribes maximowiczii var. floribundum  Jess.
Ribes orientale  Desf.
Ribes tenue  Jancz.
Rosa albertii  Regel
Rosa boissieri  Crép.
Rosa heckeliana  Tratt.
Rosa lucieae var. fujisanensis  Makino
Rosa lucieae var. onoei  Ohwi
Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) repandia ('Korsami')  
Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) white fleurette ('Briseflu')  
Rosa nutkana var. hispida  Fernald
Rosa platyacantha  Schrenk
Rosa roxburghii var. hirtula  (Regel) Rehder & E.H.Wilson
Rosa roxburghii f. normalis  Rehder & E.H.Wilson
Rosa sambucina  Koidz.
Rosa sericea  Lindl.
Rosa sertata  Rolfe
Rosa soulieana  Crép.
Rosa stylosa  Desv.
Rosa transmorrisonensis  Hayata
Rosa tsinglingensis  Pax & Hoffmann
Rosa woodsii var. ultramontana  (S.Watson) Jeps.
Rubus axillaris  Lej.
Rubus divaricatus  P.J.Müll.
Rubus lindebergii  P.J.Müll.
Rubus lineatus  Blume
Rubus palmatus var. coptophyllus  (A.Gray) Koidz.
Rubus pyramidalis  Kaltenb.
Rubus subcrataegifolius  (H.Lév. & Vaniot) H.Lév.
Rubus thibetanus  Franch.
Salix apoda  Trautv.
Salix arbutifolia  Pall.
Salix bakko  Kimura
Salix cardiophylla ssp. urbaniana  (Seemen) A.K.Skvortsov
Salix cascadensis  Cockerell
Salix cinerea ssp. oleifolia  Macreight
Salix glauca var. callicarpaea 'Haltia'  
Salix hastata ssp. vegeta  (Andersson) Flod.
Salix humilis var. tristis  (Aiton) Griggs
Salix nakamurana var. yezoalpina  (Koidz.) Kimura
Salix phlebophylla  Andersson
Salix urbaniana  Seemen
Sibiraea angustata  (Rehder) Hand.-Mazz.
Sinofranchetia chinensis  (Franch.) Hemsl.
Sinowilsonia henryi  Hemsl.
Skimmia x confusa  N.P.Taylor
x Sorbaronia dippelii  (Zabel) C.K.Schneid.
Sorbus aria ssp. cretica  (Lindl.) Holmboe
Sorbus caucasica  Zinserl.
Sorbus chamaemespilus ssp. sudetica  (Tausch) Nyman
Sorbus commixta var. rufoferruginea  C.K.Schneid.
Sorbus devoniensis  E.F.Warb.
Sorbus filipes  Hand.-Mazz.
Sorbus gilgitana  McAll.
Sorbus glomerulata  Koehne
Sorbus hedlundii  C.K.Schneid.
Sorbus macrantha  Merr.
Sorbus matsumurana  (Makino) Koehne
Sorbus megalocarpa  Rehder
Sorbus meliosmifolia  Rehder
Sorbus minima  (Ley) Hedl.
Sorbus poteriifolia  Hand.-Mazz.
Sorbus randaiensis  (Hayata) Koidz.
Sorbus rehderiana  Koehne
Sorbus rosea  McAll.
Sorbus scalaris  Koehne
Sorbus scopulina  Greene
Sorbus sitchensis var. grayi  (Wenz.) C.L.Hitchc.
Sorbus ulleungensis  Chin S.Chang
Spiraea alba  Du Roi
Spiraea alpina  Pall.
Spiraea blumei  G.Don
Spiraea formosana  Hayata
Spiraea humilis  Pojark.
Spiraea micrantha  Hook.f.
Spiraea microgyna  Nakai
Spiraea nipponica var. tosaensis  (Yatabe) Makino
Spiraea rosthornii  Diels
Spiraea virgata  Franch.
Stachyurus praecox  Siebold. & Zucc.
Staphylea holocarpa  Hemsl.
Stephanandra incisa  (Thunb.) Zabel
Stewartia monadelpha  Siebold & Zucc.
Taxus baccata 'Horizontalis'  
Taxus canadensis 'Stricta'  
Taxus cuspidata 'Densa'  
Taxus x media 'Green Wave'  
Tilia heterophylla  Vent.
Tilia japonica  (Miq.) Simonk.
Tilia mandshurica  Rupr. & Maxim.
Tilia maximowicziana  Shiras.
Tilia miqueliana  Maxim.
Tilia neglecta  Spach
Tilia tuan  Szyszyl.
Toona sinensis  (A.Juss.) M.Roem.
Tsuga caroliniana  Engelm.
Ulmus davidiana var. japonica  (Rehder) Nakai
Ulmus glaucescens  Franch.
Ulmus laciniata  Schwapp.
Ulmus macrocarpa  Hance
Vaccinium japonicum  Miq.
Vaccinium praestans  Lamb.
Vaccinium sieboldii  Miq.
Vaccinium smallii  A.Gray
Viburnum acerifolium  L.
Viburnum betulifolium  Batalin
Viburnum cassinoides  L.
Viburnum edule  (Michx.) Raf.
Viburnum erosum  Thunb.
Viburnum erubescens  Wall.
Viburnum lantana 'Mohican'  
Viburnum lantanoides  Michx.
Viburnum mongolicum  (Pall.) Rehder
Viburnum rafinesqueanum  Schult.
Viburnum rufidulum  Raf.
Viburnum sieboldii  Miq.
Viburnum urceolatum  Siebold & Zucc.
Vitex negundo  L.
Xanthorhiza simplicissima  Marshall
Zabelia dielsii  (Graebn.) Makino
Zanthoxylum piperitum  DC.