Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Småtryck/Broschyr)
Weibulls Bergianska 1991: Perenna växter. Sortimentlista.
Weibulls Bergianska, Stockholm


Kopplade växtnamn  [260]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   L   P   S 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Acaena buchananii  Hook.f.
Acaena microphylla  Hook.f.
Acanthus longifolius  Poir.
Aceriphyllum rossii  (Oliv.) Engl.
Achillea chrysocoma  Friv.
Achillea clavennae  L.
Achillea 'Coronation Gold'  
Achillea (Galaxy-Gruppen) 'Lachsschönheit'  
Achillea millefolium 'White Beauty'  
Achillea 'Moonshine'  
Achillea tomentosa  L.
Achillea umbellata  Sibth. & Sm.
Aconitum x arendsii  hort.
Aconitum napellus 'Bressingham Spire'  
Aconitum napellus ssp. vulgare 'Carneum'  
Actaea alba  (L.) Mill.
Adenophora liliifolia  (L.) A.DC.
Adonis amurensis 'Pleniflora'  
Aethionema coridifolium  hort.
Ajuga reptans 'Alba'  
Allium narcissiflorum  Vill.
Allium purdomii  W.W.Sm.
Alyssum montanum  L.
Alyssum saxatile  L.
Anacyclus depressus  Ball
Androsace carnea ssp. laggeri  (A.Huet) Nyman
Androsace primuloides  Duby
Androsace sarmentosa  Wall.
Androsace sempervivoides  Duby
Androsace vitaliana  (L.) Lapeyr.
Anemone baldensis  L. baldoanemon
Anemone canadensis  L.
Anemone x intermedia  Pritz. non G.Don
Anemone x lesseri  H.R.Wehrh.
Anemone leveillei  Ulbr.
Anemone x lipsiensis  Beck svavelgul anemon
Anemone multifida  Poir.
Anemone narcissiflora  L.
Anemone rivularis  DC.
Anemone tomentosa  (Maxim.) C.P'ei silvrig höstanemon
Anthemis biebersteiniana  (Adams) K.Koch
Anthemis sancti-johannis  Turrill
Aquilegia alpina  L.
Aquilegia x cultorum 'Himmelblau'  
Aquilegia formosa  Fisch.
Aquilegia glandulosa  Link
Aquilegia saximontana  Rydb.
Aquilegia viridiflora  Pall.
Arabis x arendsii 'Georg Arends'  
Arabis x arendsii 'Kirschrot'  
Arabis x arendsii 'Landora'  
Arabis blepharophylla  Hook. & Arn.
Arabis caucasica 'Bakkely'  
Arabis caucasica 'Plena'  
Arabis caucasica 'Schneehaube'  
Arabis ferdinandi-coburgi  Kellerer & Sünd.
Arabis procurrens  Waldst. & Kit.
Arctanthemum arcticum 'Schwefelglanz'  
Arnebia echioides  (L.) DC.
Artemisia nitida  Bertol. silkesmalört
Artemisia stelleriana  Besser
Aruncus aethusifolius  (H.Lév.) Nakai koreansk plymspirea
Asarina procumbens  Mill.
Asclepias syriaca  L.
Asclepias tuberosa  L.
Asphodeline lutea  (L.) Rchb.
Asphodelus albus  Mill.
Aster alpinus 'Sabine'  
Aster amellus 'Sonia'  
Aster amellus 'Tina'  
Aster divaricatus  L.
Aster tongolensis 'Wartburgstern'  
Aster tongolensis 'Zwergberggarten'  
Aster vimineus  Lam.
Astrantia major 'Rosensinfonie'  
Azorella trifurcata  (Gaertn.) Pers.
Bellis perennis 'Alba'  
Bergenia 'Rotblum'  
Bergenia 'Vinterglöd'  
Boykinia rotundifolia  Parry
Calceolaria biflora  Lam.
Calceolaria falklandica  (S.Moore) Kraenzl.
Calceolaria polyrrhiza  Cav.
Camassia leichtlinii  (Baker) S.Watson
Campanula betulifolia  K.Koch
Campanula bononiensis  L.
Campanula persicifolia 'Evert Nilsson'  
Campanula persicifolia ssp. sessiliflora  (K.Koch) Greuter & Burdet skålklocka
Campanula sarmatica  Ker Gawl.
Campanula thessala  Maire non Gand.
Centaurea bella  Trautv.
Centaurea glastifolia  L. turkisk klint
Centaurea pulcherrima  Willd.
Centaurea rupestris  L. dvärggulklint
Centaurea tournefortii  (Jaub. & Spach) Walp.
Cerastium biebersteinii  DC.
Cerastium columnae  Ten.
Cerastium (Tomentosum-Gruppen) 'Yo Yo'  
Ceratostigma plumbaginoides  Bunge
Cerinthe glabra  Mill. alpvaxblomma
Chrysanthemum alpinum  L.
Chrysanthemum arcticum  L.
Chrysanthemum maximum  auct. non Ramond
Chrysanthemum rubellum  Sealy
Chrysanthemum weyrichii  (Maxim.) Miyabe
Chrysanthemum zawadskii 'Mary Stoker'  
Cimicifuga cordifolia  (DC.) Torr. & A.Gray non Pursh
Cimicifuga dahurica  (Fisch. & C.A.Mey.) Maxim.
Cimicifuga japonica  (Thunb.) Spreng.
Cimicifuga simplex  (DC.) Turcz.
Clematis heracleifolia  DC.
Convallaria majalis 'Flore Pleno'  
Coreopsis grandiflora 'Badengold'  
Coreopsis grandiflora 'Schnittgold'  
Coreopsis verticillata 'Zagreb'  
Coronilla varia  L.
Corydalis cashmeriana  Royle
Corydalis cheilanthifolia  Hemsl.
Corydalis pumila  (Host) Rchb.
Crepis aurea  (L.) Cass.
Cyclamen cilicium  Boiss. & Heldr.
Cyclamen coum  Mill.
Cyclamen coum 'Album'  
Cystopteris bulbifera  (L.) Bernh.
Delosperma nubigenum  (Schltr.) L.Bolus
Delphinium (Belladonna-Gruppen) 'Andenken an August Koenemann'  
Delphinium (Belladonna-Gruppen) 'Völkerfrieden'  Späth & Hillrich 1942
Delphinium grandiflorum 'Blue Mirror'  
Delphinium nudicaule  Torr. & A.Gray
Dentaria diphylla  Michx.
Dianthus Allwoodii Alpinus-Gruppen   hybridalpnejlika
Dianthus amurensis  Jacq.
Dianthus caesius  Sm.
Dianthus carthusianorum  L.
Dianthus erinaceus  Boiss.
Dianthus fragrans  Adams luktnejlika
Dianthus (Gratianopolitanus-Gruppen) 'Carmineus'  
Dianthus (Gratianopolitanus-Gruppen) 'Feuerhexe'  
Dianthus (Gratianopolitanus-Gruppen) 'Roseus Compactus'  
Dianthus (Gratianopolitanus-Gruppen) 'Rubin'  
Dianthus knappii  (Pant.) Borbás
Dianthus monspessulanus  L.
Dianthus neglectus  auct. non Loisel.
Dianthus (Plumarius-Gruppen) 'Albus'  
Dianthus (Plumarius-Gruppen) 'Glory'  
Dianthus (Plumarius-Gruppen) 'Linda'  
Dianthus serotinus  Waldst. & Kit.
Dianthus subacaulis  Vill. mattnejlika
Diascia cordata  auct. non N.E.Br.
Dicentra (Formosa-Gruppen) 'Paramount'  
Dicentra peregrina  (Rudolph) Makino alphjärta
Digitalis mertonensis  B.H.Buxton & C.D.Darl. röd fingerborgsblomma
Digitalis obscura  L. buskfingerborgsblomma
Dodecatheon dentatum  Hook. vit tolvgudablomma
Dodecatheon jeffreyi  Van Houtte
Dodecatheon meadia  L.
Dodecatheon pulchellum 'Red Wings'  
Doronicum 'Frühlingspracht'  
Doronicum goldkranz  
Doronicum 'Goldzwerg'  
Doronicum orientale 'Magnificum'  
Draba aizoides  L.
Draba bruniifolia  Steven tuvdraba
Draba dedeana  Boiss. & Reut. klippdraba
Draba sibirica  (Pall.) Thell. krypdraba
Dracocephalum tanguticum  Maxim. mongolisk drakblomma
Duchesnea indica  (Jacks.) Focke
Edraianthus tenuifolius  (Waldst. & Kit.) A.DC.
Epimedium perralderianum  Coss. algerisk sockblomma
Epimedium pinnatum 'Elegans'  
Eremurus bungei  Baker
Erinus alpinus 'Albus'  
Erinus alpinus 'Dr Hähnle'  
Eriogonum umbellatum  Torr.
Euphorbia capitulata  Rchb. kryptörel
Eurybia divaricata  (L.) G.L.Nesom buskaster
Filipendula camtschatica  (Pall.) Maxim.
Filipendula purpurea 'Nana'  
Frankenia laevis  L.
Fritillaria camschatcensis  (L.) Ker Gawl.
Gaillardia x grandiflora 'Maxima Aurea'  
Gentiana cachemirica  Decne.
Gentiana clusii  E.P.Perrier & Songeon
Gentiana linearis  Froel.
Gentiana straminea  Maxim.
Geranium brevicaule  Hook. chokladnäva
Geranium farreri  Stapf docknäva
Geranium sessiliflorum ssp. novae-zelandiae  Carolin
Geranium tuberosum  L. vårnäva
Geum 'Georgenberg'  
Geum montanum  L.
Globularia nudicaulis  L.
Globularia punctata  Lapeyr.
Gunnera manicata  Delchev.
Haberlea rhodopensis  Friv.
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Butterpat'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Crimson Beauty'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Königstiger'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Moerheim Beauty'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Waltraut'  
Helianthemum 'Luna'  
Helianthemum 'Mette'  
Helichrysum thianshanicum  Regel
Heliopsis helianthoides 'Spitzentänzerin'  
Helleborus abchasicus  A.Braun
Helleborus orientalis  Lam. storblommig julros
Helleborus orientalis ssp. abchasicus  (A.Braun) B.Mathew kaukasisk julros
Helleborus viridis  L.
Hemerocallis 'Pink Charm'  Nesmith 1940
Hemerocallis 'Sovereign'  Yeld 1906
Hepatica nobilis 'Alba'  
Hepatica nobilis 'Rosea'  
Heuchera x brizoides 'Schneewittchen'  
Heuchera x brizoides 'Widar'  
Hippocrepis comosa  L. hästskoklöver
Horminum pyrenaicum  L.
Hosta crispula  F.Maek. gravfunkia
Hutchinsia alpina  (L.) W.T.Aiton
Hypsela reniformis  (Kunth) C.Presl
Iris forrestii  Dykes citroniris
Iris (Germanica-Gruppen) 'Amsterdam'  
Iris (Germanica-Gruppen) 'Cliffs of Dover'  Fay 1952
Iris (Germanica-Gruppen) 'Député Nomblot'  Cayeux & LeClerc 1929
Iris (Germanica-Gruppen) 'Eckesachs'  Goos & Koenemann 1920
Iris (Germanica-Gruppen) 'Harbor Blue'  Schreiner 1954
Iris (Germanica-Gruppen) 'Ola Kala'  J. Sass 1942
Iris (Germanica-Gruppen) 'Rosenquarz'  
Iris (Germanica-Gruppen) 'White Knight'  Saunders 1916
Iris graminea  L.
Iris (Intermedia-Gruppen) 'Constant Wattez'  
Iris (Intermedia-Gruppen) 'Golden Bow'  H.P. Sass 1935
Iris (Intermedia-Gruppen) 'Red Orchid'  J. Sass 1934
Iris (Intermedia-Gruppen) 'Walhalla'  Goos & Koenemann 1908
Iris orientalis  Mill.
Iris pallida  Lam.
Iris (Pumila-Gruppen) 'Buttercup'  
Iris (Pumila-Gruppen) 'Cyanea'  Goos & Koenemann 1899
Iris (Pumila-Gruppen) 'Elfin Hale'  
Isotoma fluviatilis  auct. non (R.Br.) F.Muell.
Leontopodium souliei  Beauverd asiatisk edelweiss
Lewisia columbiana  (A.Gray) B.L.Rob. fjällbrudslewisia
Lewisia nevadensis  (A.Gray) B.L.Rob. klipplewisia
Lewisia pygmaea  (A.Gray) B.L.Rob.
Lewisia rediviva  Pursh
Lewisia tweedyi  (A.Gray) B.L.Rob.
Ligularia x palmatiloba  Hesse drakstånds
Ligularia sibirica  (L.) Cass. sibirstånds
Ligularia tangutica  (Maxim.) Mattf.
Ligularia veitchiana  (Hemsl.) Greenm.
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Connecticut King'  Stone & Payne 1967
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Destiny'  de Graaff c. 1949
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Fire King'  Stooke c. 1933
Limonium latifolium  (Sm.) Kuntze non Moench
Limonium tataricum  (L.) Mill.
Linaria alpina  (L.) Mill.
Linaria triornithophora  (L.) Willd.
Pratia pedunculata  Benth.
Primula matthioli 'Alba'  
Sinacalia tangutica  (Maxim.) B.Nord. gullvippa
Symphyotrichum novae-angliae 'Treasure'