Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Webbsida)
IPNI 2004-: International Plant Names Index.

http://www.ipni.org


Kopplade växtnamn  [702]
 A   x   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   +   Q   R   S   T   U   V   W   X   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abelmoschus  Medik.
Abies alba  (Aiton) Michx.
Abies x equitrojani  (Boiss.) Mattf.
Abies excelsior  Franco
Abies pinsapo var. marocana  (Trab.) Ceballos & Martín Bol.
Abies subalpina  L.Ward
Acacia pennata  (L.) Willd.
Acaena sanguisorbae  (L.f.) Vahl
Acer hyrcanum  Fisch. & C.A.Mey.
Acer montanum  W.T.Aiton
Acer pictum f. ambiguum  (Pax) H.Ohashi
Achillea x grisebachii  Sünd.
Achillea x trautmannii  Heimerl
Achimenes x gigantea  (Planch.) Linden
Aconitum autumnale  Lindl.
Aconitum hemsleyanum  E.Pritz.
Aconitum quelpaertense  Nakai T  U 
Aconitum uchiyamai  Nakai T  U 
Aconitum yuparense  Takeda
Aconogonon molle  (D.Don) H.Hara
Aconogonon polystachyum  (Meisn.) M.Král
Actaea spicata var. rubra  Aiton
Adenandra villosa  (P.J.Bergius) Roem. & Schult.
Adiantum ciliatum  auct. non Blume
Adiantum gracillimum  T.Moore
Aeonium x hybridum  (Haw.) G.D.Rowley
Agati  Adans.
Agave filifera var. filamentosa  (Salm-Dyck) Baker
Aglaia aquea  (Jack) Kosterm.
Aglaia dookkoo  Griff.
Agrostemma x walkeri  G.A.Dicks.
Allantoma  Miers
Allium rosenorum  R.M.Fritsch T  U 
Alocasia infernalis  P. C. Boyce
Alsine verna  (L.) Wahlenb.
Alyogyne  Alef.
Alyssum petraeum  DC.
Alyssum sativum  (L.) Scop.
Amelanchier alnifolia var. pumila  (Torr. & A.Gray) C.K.Schneid.
Amelanchier x grandiflora  Rehder
x Amelasorbus raciborskiana  Browicz & Bugala
Amphicarpaea  Nutt.
Anaxeton eximium  (L.) Schrank
Anchusa lycopsidis  Retz.
Anchusa stylosa ssp. spruneri  (Boiss.) Nyman
Anisodontea  C.Presl
Anisoptera  Korth.
Anthemis aurea  (L.) DC.
Anthurium forgetii  N. E. Br.
Anthurium umbricola  Engl.
Antiaris  Lesch.
Antrocaryon klaineanum  Pierre
Apargia hastilis  (L.) Host
Apargia hirta  (L.) Scop.
Aplopappus  Cass.
Aquilegia x helenae  Bergmans
Aquilegia hybrida  Sims
Aquilegia magellensis  F.Conti & Soldano T  U 
Aquilegia scopulorum ssp. perplexans  Clokey T  U 
Aquilegia vicaria  Nevski T  U 
Archidendron  F.Muell.
Argyrolobium  Eckl. & Zeyh.
Arnopogon capensis  (Jacq.) Willd.
Artemisia exilis  DC.
Artemisia gracilis  DC.
Artemisia suaveolens  Fisch. non Lam.
Arthrolobium  Rchb.
Arundo aegyptiaca  E.Vilm.
Aspidiaceae  A.B.Frank
Aster altissimus  Moench
Aster alwartensis  Lodd.
Aster elegans  Willd.
Aster fragilis  Willd.
Aster mutabilis  Willd.
Aster roseus  Desf.
Aster tenuifolius  Willd. non L.
Astragalus hirsutus  Vahl
Athamanta rupestris  (Scop.) Rchb.
Balsomodendron  DC.
Barkhausia alpina  (L.) DC.
Bauhinia alba  Wall.
Begonia x argenteoguttata  Lemoine
Begonia bowringiana  Sander non Benth.
Begonia fulgens  Lemoine T  U 
Begonia x pseudophyllomaniaca  A.E.Lange
Berberis aquifolium  Pursh
Berberis bealei  Fortune
Berberis x interposita  Ahrendt
Berberis japonica var. bealei  (Fortune) Skeels
Berberis vulgaris 'Apyrena'  
Bergenia beesiana  C.K.Schneid.
Betula x alpestris  Fr.
Betula odorata  Bechst.
Betula pendula f. crispa  (Rchb.) Hämet-Ahti
Bikinia  Wieringa
Blossfeldia campaniflora  Backeb.
Blossfeldia fechseri  Backeb.
Bonstedtia x youngiana  (Fisch. & C.A.Mey.) H.R.Wehrh.
Brassica rapa ssp. chinensis var. rosularis  (M.Tsen & S.H.Lee) Hanelt
Brassica rapa var. narinosa  (L.H.Bailey) Kitam.
Brassica rapa var. silvestris  (Lam.) Briggs
Breviea  Aubrév. & Pellegr.
Buddlejaceae  K.Wilh.
Caesalpinia regia  (Hook.) D.Dietr.
Cakile rugosa  (L.) DC.
Calosmon benzoin  (L.) J.Presl
Camellia viridis  Sweet
Capsicum chacoense  Hunz.
Carpinus turczaninowii var. coreana  (Nakai) W.Lee T  U 
Catalpa syringifolia  Sims non Bunge
Centaurea margaritae  hort.
Centaurea vulgaris  Pers.
Cephalopentandra ecirrhosa  (Cogn.) C. Jeffrey
Cereus ackermannii  (Haw.) Pfeiff.
x Chamaelobivia  Y.Itô
Chamaenerion colchicum  (Albov) Steinb.
Chamaeorchis  W.D.J.Koch
Cheiranthus x allionii  Bois
Chelidonium minus  Garsault
Chenopodium rubricaule  Schrad.
Chorozema  Sm.
Chosenia  Nakai
Chrysanthemum lacustre  auct. non Brot.
Chrysanthemum parthenioides  (Hornem.) Voss
Chrysophyllum giganteum  A.Chev.
Cistanthera  K.Schum.
Citrus medica var. cedra  (Link) Lilja
Clematis angustifolia  Jacq.
Clematis azurea  Steud.
Clematis x hendersonii  Koehne non Steud.
Clematis songarica  Bunge
Coix lacryma  L.
Columnea schiedeana  Schltdl.
Corraea  Sm.
Cortusa brotheri  (R.Knuth) Losink.
Corylus maxima var. atropurpurea  Bean
Corynanthe bequaertii  De Wild.
Cotoneaster hylmoei  Flinck & J.Fryer T  U 
Cotoneaster microphyllus  Lindl.
Cotoneaster praecox  (Bois & P.Berthault) Meun.
Cotoneaster racemiflorus  (Desf.) Schltdl.
Cratoxylum  Blume
Cratoxylum ligustrinum  (Spach) Blume
Cyamus flavicomus  Salisb.
Cyclamen officinale  Steud.
Cyclosorus harveyi  (Kuhn) Mazundar & R.Mukhop.
Cydonia maulei  T.Moore
Cynoglossum longiflorum  Benth.
Cyrilla  L'Hér. non L.
Cytisus canariensis  (L.) Kuntze
Cytisus x spachianus  Kuntze
Cytisus stenopetalus  Christ
Dacryodes igaganga  Aubrév. & Pellegr.
Dahlia juarezii  T.Moore & Mast.
Dalibarda repens  L.
Daphne x hauseri  Halda T  U 
Daphne kosaninii  (Stoj.) Stoj.
Daphne x rossetii  H.Correvon & Halda T  U 
Daphne x seibertii  Halda
Daphne x susannae  C.D.Brickell
Daphne x transatlantica  C.D.Brickell & A.R.White
Daphniphyllum  Blume
Delosperma congestum  L.Bolus T  U 
Delphinium ukokense  Serg.
Dendrocnide  Miq.
Dendrocnide moroides  (Wedd.) Chew
Dianthus coronarius  (L.) Burm.f.
x Didrangea  J.M.H.Shaw
x Didrangea versicolor  (Fortune) J.M.H.Shaw
Diervilla amabilis  Carrière
Digitalis aurea  Lindl.
Digitalis x valinii  J.D.Arm.
Dillenia volubilis  (Andrews) Vent.
Dioscorea hemicrypta  Burkill
Diospyros malacapai  A.DC. T  U 
Dischidia imbricata  (Blume) Steud.
Dischidia oiantha  Schltr.
Draba maritima  (L.) Lam.
Echinocereus coccineus var. rosei  (Wooton & Standl.) W.Blum & Rutow
Echinofossulocactus bustamantei  (Bravo) Croizat
Elaeagnus x submacrophylla  Servett.
Elssholzia  Garcke
Epimedium x omeiense  Stearn T  U 
Epipremnum amplissimum  (Schott) Engl.
Erica x cavendishiana  Paxton
Erica x griffithsii  D.C.McClint.
Erica x krameri  D.C.McClint.
Erica x oldenburgensis  D.C.McClint.
Erigeron heterophyllus  Willd.
Erodium x variabile  A.C.Leslie
Eryngium x tripartitum  Desf.
Erythranthe x burnetii  (S.Arn.) Silverside
Erythroxylon  L.
Eucalyptus leucoxylon var. macrocarpa  J.E.Br.
Euphorbia xylophylloides  Brongn. ex Lem.
Euptelea  Siebold & Zucc.
Euptelea pleiosperma  Hook.f. & Thomson
Eutoca fimbriata  hort.
Eutoca glandulosa  (Nutt.) Hook.
Fagus pendula  Dum.Cours.
Farsetia deltoidea  (L.) R.Br.
Ficus binnendijkii  (Miq.) Miq.
Ficus ferruginea  Miq.
Ficus retusa var. nitida  (Thunb.) Miq.
Firmiana  Marsili
Fragaria vesca  L.
Frangula dodonei  Ard.
Fraxinus americana var. microcarpa  A.Gray
Fraxinus suaveolens  W.W.Sm.
Fuchsia 'Dominiana'  
Fuchsia lycioides  Andrews
Gaultheria thymifolia  Airy Shaw
Gentiana catesbaei  Walter non Andrews
Geranium x antipodeum  Yeo
Gerbera hybrida  hort.
Gerrardanthus lobatus  (Cogn.) C. Jeffrey
Geum anemonoides  Willd.
Gladiolus x childsii  hort.
x Glokohleria  Wiehler
Goethea  Nees
Gossypium  L.
Gossypium sandvicense  Parl.
Grahamia  Spreng. non Gillies
Grahamia aromatica  (Hook.) Spreng.
Gymnocalycium kieslingii f. castanea  O.Ferrari
Gymnostachyum verschaffeltii  Lem.
x Haagespostoa  G.D.Rowley
Hahnia  Medik.
Halesia tetraptera var. monticola  (Rehder) Reveal & Seldin
Halimium  Spach
Handroanthus impetiginosus  (DC.) Mattos
Hebe formosa  (R.Br.) Cockayne
Heinekenia peliorhyncha  Masf.
Helichrysum lucidum  Henckel
Heliopsis platyglossa  Cass.
Helleborus x ballardiae  B.Mathew
Helleborus x sahinii  Grimshaw
Helonias dioica  (Walter) Pursh
Heritiera densiflora  (Pellegr.) Kosterm.
Heritiera kuenstleri   (King) Kosterm.
Hesperis chia  (L.) Lam.
Hibiscus denisonii  Flor. Mag. n.s., (1876) t. 232
Himantophyllum miniatum  (Lindl.) Groenland
Hopea apiculata  Symington T  U 
Hopea lowii  Brandis T  U 
Hordeum coeleste  Kunth
Hordeum vulgare ssp. distichon  (L.) Körn.
Hortensia mutabilis  Schneev.
Hortensia speciosa  Pers.
Hovea  R.Br.
Hoya angustisepala  C. M. Burton
Hoya ariadna  Decne. T  U 
Hoya benitotanii  Kloppenb.
Hoya blashernaezii ssp. siariae  Kloppenb.
Hoya brevialata  Kleijn & Donkelaar
Hoya buotii  Kloppenb.
Hoya celata  Kloppenb. & al.
Hoya cembra  Kloppenb.
Hoya chlorantha  Rech.
Hoya ciliata  Teijsm. & Binn.
Hoya clandestina  Blume T  U 
Hoya clemensiorum  T. Green
Hoya cystiantha  Schltr.
Hoya danumensis  Rodda & Nyhuus T  U 
Hoya deykeae  T. Green T  U 
Hoya dolichosparte  Schltr.
Hoya fitchii  Kloppenb. T  U 
Hoya incurvula  Schltr. T  U 
Hoya ischnopus  Schltr.
Hoya javanica  Boerl.
Hoya lamingtoniae  F. M. Bailey
Hoya lauterbachii  K. Schum.
Hoya lithophytica  Kidyoo
Hoya lobbii  Hook. f.
Hoya lockii  V. T. Pham & Aver.
Hoya mappigera  Rodda & Simonsson T  U 
Hoya megalantha  Turrill
Hoya megalaster  K. Schum. & Lauterb.
Hoya memoria  Kloppenb. T  U 
Hoya mindorensis  Schltr.
Hoya monetteae  T. Green
Hoya myrmecopa  Kleijn & Donkelaar
Hoya neocaledonica  Schltr.
Hoya nicholsoniae  F. Muell.
Hoya padangensis  Schltr.
Hoya patella  Schltr.
Hoya pimenteliana  Kloppenb.
Hoya praetorii  Miq.
Hoya quinquenervia  Warb.
Hoya schneei  Schltr. T  U 
Hoya sigillatis  T. Green
Hoya sipitangensis  Kloppenb. & Wiberg T  U 
Hoya subcalva  Burkill
Hoya surigaoensis  Kloppenb. & al. T  U 
Hoya tomataensis  T. Green & Kloppenb. T  U 
Hoya wallichii  C.M. Burton
Hoya wayetii  Kloppenb. T  U 
Hoya weebella  Kloppenb. T  U 
Hoya verticillata  G. Don
Hydrangea serrata 'Hime-gaku'  
Hygrophila auriculata  (Schumach.) Heine
Hypericum alatum  Retz.
Hypericum x dummeri  N.Robson
Hypericum x hidcoteense  Geerinck
Ilex prinoides  Aiton
Iliamna  Greene
Inula caucasica  Pers.
Jacobinia x penrhosiensis  (W.Bull) L.H.Bailey
Jacobinia splendens  Vilm.
Jaegeria abyssinica  (L.f.) Spreng.
Jancaea  Boiss.
Jatrorhiza  Planch.
Juglans californica var. hindsii  Jeps.
Juncus gerardi  Loisel.
Klugia ceylanica  Gardner
Kneiffia perennis  (L.) Pennell
Koniga maritima  (L.) R.Br.
Koompassia  Benth.
Lablab lignosus  (L.) Graham
Larix koreana  (Nakai) hort.
x Ledodendron  F. de Vos
Leitneria  Chapm.
Leptorrhynchus  F.Muell.
Leucothoe grayana  Maxim.
Ligularia sachalinensis  Nakai
Lilium pyrenaicum var. jankae  (A.Kern.) V.A.Matthews
Limnophila hippuridoides  Philcox
Linanthus densiflorus  auct. non (Benth.) Milliken
Liquidambar imberbis  Aiton
Liriodendron x sinoamericanum  C.B.Shang & Zhang R.Wang
Lithospermum majus  Gilib.
Loasa lateritia  Hook. non Arn.
Lobivia famatinensis var. densispina  (Werderm.) Backeb.
Lobivia formosa var. tarijensis  (Vaupel) Rausch
Lonicera hispida  Schult.
Lonicera involucrata var. flavescens  (Dippel) Rehder
Lonicera olgae  Regel & Schmalh.
Lonicera pileata var. yunnanensis  (Franch.) Bernd Schulz
Lonicera tolmatchevii  Pojark. T  U 
Lonicera trichosantha var. deflexicalyx  (Batalin) P.S.Hsu & H.J.Wang
Lophophora williamsii var. echinata  (Croizat) Bravo
Loropetalum chinense  (R.Br.) Oliv.
Lotus glareosus  Boiss. & Reut.
Lovoa brownii  Sprague T  U 
Ludwigia mulerttii  Mulertt
Lupinus densiflorus var. menziesii  (J.Agardh) C.P.Sm.
Lycopersicon cerasiforme  Dunal
Lycopersicon esculentum var. humboldtii  (Dunal) Alef.
Lycopersicon esculentum var. pyriforme  Alef.
Lythrum palustre  Salisb.
Lythrum tenellum  Thunb.
Maddenia  Hook.f. & Thomson
Maddenia hypoleuca  Koehne
Magnolia x gotoburgensis  T.G.Nitzelius
Mairania uva-ursi  (L.) Desv.
Malacantha  Pierre
Malacantha superba  Vermoesen
Malope grandiflora  F.Dietr.
Malvastrum  A.Gray
Mammillaria micromeris  Engelm.
Maranta indica  Tussac
Marrubium rupestre  Biv.
Matricaria parthenioides  (Hornem.) Desf.
Megasea ligulata  (Wall.) F.T.Hubb.
Megasea purpurascens  (Engl.) F.T.Hubb.
Mentha x piperita var. citrata  (Ehrh.) Briq.
Menziesia multiflora  Maxim.
Meteorina gracilipes  Cass.
Mezilaurus itauba  (Meisn.) Mez
Mimulus x bartonianus  Rivoire
Mimulus x burnetii  S.Arn.
Mimulus x nobilis  Vilm.
Mimulus x pardinus  Vilm.
Mimulus roseus  Lindl.
Mimulus x rubinus  Vilm.
Mimulus x tigrinus  Vilm.
Modiola  Moench
Molucella  Juss.
Monnina  Ruiz & Pav.
Monstera epipremnoides  Engl.
Monstera pinnatipartita  Schott
Monstera subpinnata  Engl.
Morus constantinopolitana  Poir.
Morus multicaulis  Perr.
Muehlenbeckia vulcanica  Meisn.
x Mukgenia  Gress
Muntingiaceae  C.Bayer & al.
Myrrhis aromatica  (L.) Spreng.
Myrrhis colorata  (L.) Spreng.
Neillia opulifolia  (L.) W.H.Brewer & S.Watson
Nelumbium codophyllum  Raf.
Nelumbium pentaphyllum  (Walter) Willd.
Nelumbium speciosum  Willd.
Nemophila discoidalis  Lemoine
Neomammillaria hahniana  (Werderm.) Y.Itô
Nepeta sibirica  (L.) M.Bieb. non L.
Nephrolepis whitmannii  hort.
Neuradaceae  Kostel.
Nonea arvensis  (L.) Steud.
Obeliscaria pulcherrima  DC.
x Odontorettia  Anon., Orchid Rev. 83
Oenothera fruticosa var. fraseri  (Pursh) Hook.
Omphalodes longiflora  A.DC.
Opulaster  Kuntze
Oreocereus celsianus var. bruennowii  (Rümpler) Britton & Rose
Orontium majus  (L.) Pers.
Oxytropis hidakamontana  Miyabe & Tatew.
Paeonia chinensis  E.Vilm.
Parahebe catarractae  (G.Forst.) W.R.B.Oliv.
Parthenium matricaria  Rupr.
Paullinia thalictrifolia 'Argentea'  
Pediocactus bradyi var. knowltonii  (L.D.Benson) Backeb.
Pelargonium x citrosum  Sprague
Penstemon caeruleus  Nutt.
Penstemon fruticosus ssp. scouleri  (Lindl.) Pennell & D.D.Keck
Penstemon glaber var. cyananthus  (Hook.) A.Gray
Penstemon menziesii ssp. davidsonii  (Greene) Piper
Pertya  Sch.Bip.
Petrophyton  Rydb.
Petrophytum caespitosum  (Nutt.) Rydb.
Phellodendron piriforme  E.L.Wolf
Philadelphus grandiflorus  Willd.
Philadelphus grandiflorus var. floribundus  (DC.) Torr. & A.Gray
Philadelphus lewisii var. gordonianus  (Lindl.) Jeps.
Philodendron alatiundulatum  Croat
Philodendron esmeraldense  Croat
Philodendron fibraecataphyllum  M.M.Mora & Croat
Philodendron fibrosum  Croat
Philodendron hederaceum var. oxycardium  (Schott) Croat
Philodendron lupinum  E.G.Gonç. & J.B.Carvalho
Philodendron mamei  André
Philodendron mayoi  E.G.Gonç.
Philodendron montanum  Engl.
Philodendron pastazanum  K.Krause
Philodendron subhastatum  Engl. & K.Krause
Phyllocactus gaertneri  (Regel) K.Schum.
Phyllocactus russelianus  (Hook.) Salm-Dyck
Phymosia  Ham.
Physalis bunyardi  Makino
Piptadenia  Benth.
Piptadeniastrum  Brenan
Plumbago coccinea  Salisb.
Polemonium album  Fisch.
Polemonium caeruleum f. album  (Fisch.) Wherry
Polemonium himalayanum  (Baker) Klokov
Polygonum molle  D.Don
Polygonum rotundifolium  hort.
Polygonum sieboldii  L.H.Bailey non Meisn.
Polyspora  R.Sweet
Populus balsamifera var. fernaldiana  Rouleau
Populus balsamifera ssp. trichocarpa  (Torr. & A.Gray) Brayshaw
Populus balsamifera var. virginiana  (Foug.) Sarg.
Populus bolleana  Lauche
Populus charkowiensis  R.I.Schröd.
Populus graeca  Aiton
Populus suaveolens  Poit. & A.Vilm.
Populus x wilsocarpa  S.Bartkowiak & W.Bugala
Portulaca prostrata  Lem.
Potentilla colorata  Lehm.
Potentilla fruticosa var. mandshurica  Maxim.
Potentilla x mackayana  Sweet
Potentilla mandshurica  (Maxim.) Vorosch.
Potentilla x tonguei  Baxter
Potentilla x tormentilla-formosa  Maund
Potentilla veitchii  E.H.Wilson
Potentilla vesca  (L.) Scop.
Poterium obtusum  (Maxim.) Franch. & Sav.
Pouteria pachycarpa  Pires
Primula x arctotis  A.Kern.
Primula chinensis  Lindl.
Primula x chunglenta  Mulligan
Primula cottia  Widmer
Primula x gothoburgensis  J.Nilsson & R.Rolfe
Primula nipponica  Yatabe
Primula x pruhonicensis  Bergmans
Primula pudibunda  W.W.Sm.
Primula serratifolia  Franch. non Gand.
Prunus dulcis var. amara  (DC.) Buchheim
Prunus nana  Du Roi
Prunus x rossica  Eremin
Prunus sinensis  Desf.
Prunus sinensis  Pers. non Desf.
Pseudocydonia  (C.K.Schneid.) C.K.Schneid.
Pseudolysimachion bachofenii  (Heuff.) Holub.
Pseudolysimachion barrelieri  (Roem. & Schult.) Holub
Pseudolysimachion schmidtianum  (Regel) T.Yamaz.
Pseudotsuga menziesii ssp. glaucescens  (Schwer.) P.D.Sell
Ptychotis coptica  (L.) DC.
Pulsatilla campanella  (Ledeb.) Regel
Pyrethrum serotinum  (L.) Willd.
+ Pyrocydonia  L.L.Daniel
+ Pyrocydonia danielii  L.L.Daniel
Pyrolirion arvense  (F.Dietr.) Erhardt & al.
Pyrus falerna  Steud.
Pyrus paradisiaca  Steud.
Pyrus salicifolia var. pendula  H.Jaeger
Pyrus suecica  (L.) Steud.
Quercus x bimundorum  E.J.Palmer
Quercus x bushii  Sarg.
Quercus x warei  T.L.Green & W.J.Hess
Ranunculus hortensis  Pers.
Ranunculus speciosus  E.Vilm.
Rebutia calliantha var. beryllioides  Buining & Donald
Rebutia deminuta f. pseudominuscula  (Speg.) Buining & Donald
Rebutia euanthema f. oculata  (Werderm.) Buining & Donald
Reynoutria japonica var. compacta  (Hook.f.) Buchheim
x Rhaphiobotrya  Coombes
Rheum caspicum  Pall.
Rhipsalis cassytha  ortogr. var.
Rhodanthe maculata  J.Drumm.
Rhododendron aureodorsale  (J.Q.Fu) Y.P.Ma & J.Nielsen
Rhododendron dahuricum  ortogr. var.
Rhododendron x gowenianum  Sweet
Rhododendron wilsonii  auct. non Hook.
Rhus x pulvinata  Greene
Ribes acuminatum  G.Don T  U 
Ribes emodense  Rehder
Ribes x gothoburgense  Blom T  U 
Ribes manshuricum  (Maxim.) Kom.
Robinia hartwigii  Koehne
Rosa afzeliana  Fr.
Rosa balsamica  Besser
Rosa bicolor  Jacq.
Rosa x borbonica  Chaix
Rosa bushii  Rydb.
Rosa carolina plena  hort.
Rosa deseglisei  Boreau
Rosa dijonensis  Rössig
Rosa x dulcissima  Lunell
Rosa dumalis  Bechst.
Rosa dumalis ssp. subcollina  (Christ) Elfström & Ljungstrand
Rosa elymaitica  Boiss.
Rosa fargesii  hort.
Rosa gallica var. pumila  (Jacq.) Regel
Rosa gymnocarpa  Torr. & A.Gray
Rosa x hardii  Paxton
Rosa hawrana  Heinr.Braun
Rosa latibracteata  Boulenger T  U 
Rosa leschenaultiana  (Thory) Wight & Arn.
Rosa leucantha  Loisel.
Rosa x macrantha  N.H.F.Desp.
Rosa x micrugosa  H.Henkel
Rosa nitida f. spinosa  W.H.Lewis T  U 
Rosa palustris f. inermis  (Regel) W.H.Lewis
Rosa x pokornyana  Borbás T  U 
Rosa polyantha  Siebold & Zucc.
Rosa praetincta  Cockerell T  U 
Rosa pyrenaica  Gouan
Rosa salicetorum  Rydb.
Rosa sericea f. chrysocarpa  (Rehder) S.G.Haw
Rosa sericea ssp. omeiensis  (Rolfe) A.V.Roberts
Rosa sicula  Tratt.
Rosa silverhielmii  Schrenk
Rosa sonomensis  Greene
Rosa x spinulifolia  Dematra
Rosa xanthina var. ecae f. hugonis  (Hemsl.) A.V.Roberts
Roseodendron donnell-smithii  (Rose) Miranda
Rubus dalibarda  L.
Rubus nemoralis  P.J.Muell.
Rubus pyramidalis  Kaltenb.
Rudbeckia digitata  Willd. non Mill.
Rudbeckia nudicaulis  Sweet
Rumex glaucus  Jacq.
Sabbatia  ortogr. var.
Sagittaria graminea var. platyphylla  Engelm.
Salix apoda  Trautv. T  U 
Salix aquatica  auct. non Sm.
Salix babylonica var. pekinensis  A.Henry
Salix x blanda  Andersson
Salix cardiophylla  Trautv. & C.A.Mey.
Salix x elegantissima  K.Koch
Salix x fragilis var. russeliana  (Sm.) W.D.J..Koch
Salix fruticulosa  Andersson
Salix pendula  Moench
Salix x salamonii  (Carrière) Carrière
Salix x tetrapla  Walk.
Salpiglossis hybrida  E.Vilm.
Salpiglossis variabilis  E.Vilm.
Sambucus nigra f. porphyrophylla  E.C.Nelson T  U 
Sambucus williamsii var. coreana  (Nakai) Nakai
Sambucus williamsii ssp. coreana  (Nakai) M.L.Samutina
Sarracenia drummondi var. alba  R.Hogg & T.Moore
Sarracenia x illustrata  G.Nicholson
Sarracenia leucophylla var. alba  (R.Hogg & T.Moore) S.McPherson & D.E.Schnell
Saxifraga x alkinfievii  Galushko & Kudrjasch. T  U 
Saxifraga apennina  G.Bertol.
Saxifraga atropurpurea  Sternb.
Saxifraga x cimgani  K.Lang
Saxifraga dinnikii  Schmalh. T  U 
Saxifraga goringana  A.N.Young & Gornall
Saxifraga x kyrilli  Sünd.
Saxifraga x megaseiflora  A.S.Thomps.
Saxifraga ramsarica  Jamzad T  U 
Saxifraga x rubella  Sünd.
Saxifraga x schottii  Sünd.
Saxifraga x siluris  K.Lang
Schizobasis intricata  Baker
Scilla litardierei  Breistr.
Securinega suffruticosa  (Pall.) Rehder
Sedum balticum  C.Hartm.
Sedum pallidum  Ten. non M.Bieb.
Sedum platyphyllum  Alexander non (Schrenk) Raymond-Hamet T  U 
Sedum sedoides  (Decne.) Vidal y Lopez
Sedum tenuifolium  (Sm.) Strobl
Sempervivum arenarium  W.D.J.Koch
Sesamum sesamoides  (Endl.) Byng & Christenh.
Sesleria echinata  Lam.
Shorea argentea  C.E.C.Fisch. T  U 
Shorea balangeran  (Korth.) Burck
Shorea gisok  Foxw.
Shorea leptoclados  Symington T  U 
Sida dioica  (L.) Cav.
Sidalcea  A.Gray
Sieversia anemonoides  (Willd.) Willd.
Sindora affinis  de Wit T  U 
Sinocalycanthus chinensis  W.C.Cheng & S.Y.Chang
Sisymbrium iris  Retz.
Solanum niveum  Vitman non Thunberg
Solanum pyriforme  Poir.
Soldanella x hybrida  A.Kern.
Solidago x luteus  (Dress) Brouillet & Semple
Sorbus hughmcallisteri  Mikolá
Sorbus macrantha  Merr. T  U 
Sorbus simonkaiana  Kárpáti
Sorghastrum avenaceum  (Michx.) Nash
Spiraea ariifolia  Sm.
Spiraea betulaefolia  ortogr. var.
Spiraea densiflora  Greenm.
Spiraea lanceolata  Poir.
Spiraea lasiocarpa  Kar. & Kir.
Spiraea lobata  Jacq.
Spiraea x rubella  Dippel
Spiraea x sanssouciana  K.Koch
Spiraea x vanhouttei  (Briot) Carrière
Spiraea x watsoniana  Zabel
Spiraea venusta  Otto & A.Dietr.
Spiraea wilsonii  J.H.Veitch
Stachys densiflora  Benth.
Stachyurus  Siebold & Zucc.
Stachyurus himalaicus  Benth.
Stenactis annua  (L.) Cass.
Stenactis speciosa  Lindl.
Stenhammaria  Nyman
Steudnera  K.Koch
Stewartia x henryae  H.L.Li
Stipa barbata var. hispanica  Trin. & Rupr.
Streptocarpus grandis  N.E.Br.
Streptocarpus lilliputana  Bellstedt & T.J.Edwards T  U 
Styphnolobium  Schott
Styphnolobium japonicum  (L.) Schott
Sulcorebutia krugerae var. hoffmanniana  (Backeb.) Donald
Swietenia krukovii  Gleason
Swintonia pierrei  Hance
x Sycoparrotia  P.K.Endress & Anliker
x Sycoparrotia semidecidua  P.K.Endress & Anliker
Syngonium macrophyllum  Engl.
Tarrietia kuenstleri  King
Tarrietia perakensis  King
Taxus hibernica  Loudon
Teramnus  P.Browne
Thalictrum speciosum  Poir.
Thelocactus bicolor var. bolaensis  (K.Schum.) F.M.Knuth
Thelocactus leucacanthus var. schmollii  Werderm.
Thespesia  Corrêa
Thryptomene saxicola  (Hook.) Schauer
Thyrsacanthus schomburgkianus  Nees
Tibetia  (Ali) H.P.Tsui
Tilia henryana  Szyszyl.
Trachelium jacquinii  (Sieber) Boiss.
Trattinnickia  Willd.
Trichocereus candicans var. gladiatus  (Lem.) Borg
Tricratus admirabilis  Willd.
Trifolium humile  Ball
Triticum amyleum  Ser.
Tritonia refracta  (Jacq.) Ker Gawl.
Tsusiophyllum  Maxim.
Tussilago sylvestris  Scop.
Ulmus belgica  Rehder
Ulmus elegantissima  Horw.
Ulmus fastigiata  auct. non Dippel
Ulmus glabra f. horizontalis  (G.Kirchn.) Geerinck
Ulmus x hollandica  Mill.
Umbilicus spinosus  (L.) DC.
Urena  L.
Usteria barclaiana  (Lindl.) H.Jacq.
Valeriana macrosiphon  (Boiss.) E.Vilm.
Weberbauerocereus  Backeb.
Vesicaria cretica  (L.) Poir.
Vesicaria utriculata  (L.) DC.
Vieusseuxia  D.Delaroche
Winteraceae  Lindl.
Viola sarmentosa  Dougl. non M.Bieb.
Viscago mollissima  (L.) Moench
Viscaria elegans  E.Vilm.
Vitis corinthiaca  Raf.
Xeranthemum orientale  (L.) Mill.
Zabelia dielsii  (Graebn.) Makino
Zerna  Panz.
Zinnia elegans Dahliiiflora-Gruppen  
Zygadenus  ortogr. var.
x Zygolum  Garay & H.R.Sweet
x Zygopabstia  Garay