Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Bok)
Müller, D. 1853: Trädgårdsskötsel. Del 3. Blomsterskötsel i växthus och boningsrum.
1-276, Albert Bonnier, Stockholm

http://runeberg.org/mdblomster/


Kopplade växtnamn  [841]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   W   V   X   Y   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Acanthaceae  Juss.
Acanthophippium bicolor  Lindl.
Acanthophippium stratum  Lindl.
Acanthus mollis  L.
Achimenes coccinea  (Scop.) Pers.
Achimenes grandiflora  (Schiede) DC.
Achimenes longiflora  (Sessé & Moç.) DC.
Achimenes pedunculata  Benth.
Achimenes picta  Hook.
Achimenes rosea  Lindl.
Acrocomia aculeata  (Jacq.) Mart.
Acrocomia fusiformis  (Sw.) Sweet
Acrocomia globosa  (Gaertn.) Mart.
Acrocomia guianensis  G.Don
Acrocomia horrida  Mart.
Acrocomia minor  G.Don
Acrocomia sclerocarpa  Mart.
Acrocomia tenuifrons  Mart.
Acrostichum aureum  L.
Adiantum capillus-veneris  L.
Adiantum concinnum  Willd.
Adiantum cuneatum  Langsd. & Fisch.
Adiantum formosum  R.Br.
Adiantum pubescens  Schkuhr
Aeschynanthus grandiflorus  (D.Don) Spreng.
Aeschynanthus lobbianus  Hook.
Aeschynanthus longicaulis  R.Br.
Aeschynanthus pulcher  (Blume) G.Don
Aeschynanthus ramosissimus  Wall.
Allamanda cathartica  L.
Alona coelestis  Lindl.
Alonsoa incisifolia  Ruiz & Pav.
Alonsoa linearifolia  Steud.
Alonsoa urticifolia  (Sims) Steud.
Amaranthaceae  Juss.
Amaryllideae  J.St.-Hil.
Amphicome arguta  G.Don
Anagallis collina  Schousb.
Anagallis grandiflora  Andrews
Anagallis monelli  L.
Anagallis phillipsii  Paxton
Angelonia salicariaefolia  orth. var.
Angiopteris longifolia  Hook. & Grev.
Annonaceae  Juss.
Antirrhinum asarina  L.
Apocyneae  Juss.
Aralia japonica  Thunb.
Aralia monogyna  Vell.
Aralia spinosa  L.
Araliaceae  Juss.
Areca crinita  Bory
Areca oleracea  Jacq.
Areca rubra  Bory
Areca triandra  Buch.-Ham.
Argyreia cuneata  (Willd.) Ker Gawl.
Argyreia speciosa  (L.f.) Sweet
Aristolochiae  Juss.
Armeria formosa  hort.
Armeria plantaginea  Willd.
Aroideae  Juss.
Artabotrys odoratissimus  Ker Gawl.
Artanema fimbriatum  (Graham) D.Don
Arum campanulatum  Roxb.
Arum colocasia  L.
Arum dracunculus  L.
Arundina bambusifolia  Lindl.
Asclepiadeae  
Asclepias arborescens  L.
Asclepias curassavica  L.
Aspidium exaltatum  (L.) Sw.
Asplenium flabellifolium  Cav.
Asplenium palmatum  Lam.
Asplenium petrarchae  (Guérin) DC.
Astrocaryum acaule  Mart.
Astrocaryum aculeatum  G.Mey.
Astrocaryum campestre  Mart.
Astrocaryum murumuru  Mart.
Astrocaryum vulgare  Mart.
Attalea compta  Mart.
Attalea excelsa  Mart.
Attalea funifera  Mart.
Attalea humilis  Spreng.
Attalea speciosa  Mart.
Attalea spectabilis  Mart.
Aucuba japonica  Thunb.
Aurantiaceae  Juss.
Bactris caryotifolia  Mart.
Bactris cuspidata  Mart.
Bactris guineensis  (L.) H.E.Moore
Bactris macroacantha  Mart.
Bactris pectinata  Mart.
Balsamineae  
Banisteria emarginata  Cav.
Begonia carolineifolia  Regel
Begonia discolor  Aiton
Begonia incarnata  Link & Otto
Begoniaceae  C.Agardh
Berberideae  Juss.
Berberis aquifolium  Pursh
Berberis dealbata  Lindl.
Berberis fascicularis  (DC.) Sims
Berberis glumacea  DC.
Bignonia aequinoctialis  L.
Bignonia comosa  Cham.
Bignonia gracilis  G.Lodd.
Bignonia jasminifolia  Kunth
Bignonia leucoxylon  L.
Bignonia microcalyx  G.Mey.
Bignonia spectabilis  Vahl
Bignoniaceae  Juss.
Bixa orellana  L. O  V 
Bixineae  
Blechnum brasiliense  Desv.
Bletia  Ruiz & Pav.
Bontia daphnoides  L.
Boragineae  Juss.
Bouvardia jacquinii  Kunth
Bouvardia longiflora  (Cav.) Kunth
Bouvardia triphylla  Salisb.
Bouvardia versicolor  Ker Gawl.
Bromeliaceae  Juss.
Browallia jamesonii  Benth.
Brunsvigia josephiniae  (Delile) Ker Gawl. O  V 
Brunsvigia multiflora  W.T.Aiton
Brunsvigia radula  (Jacq.) W.T.Aiton O  V 
Buddleja globosa  Hope
Buddleja lindleyana  Fortune
Buddleja spicata  Ruiz & Pav.
Bunchosia odortata  (Jacq.) Juss.
Burchellia capensis  R.Br.
Byrsonima coriacea  (Sw.) DC.
Bytterneriaceae  R.Br.
Cacteae  Juss.
Calceolaria crenatiflora  Cav.
Calla aethiopica  L.
Calotropis gigantea  (L.) W.T.Aiton
Calycophyllum coccineum  (Vahl) DC.
Calystegia pubescens  Lindl.
Campanula fragilis  Cirillo
Campanula pyramidalis  L. O  V 
Campanulaceae  Juss.
Canarina campanula  L.
Canarina canariensis  (L.) Vatke
Canna discolor  Lindl. A  V 
Canna flaccida  Salisb.
Canna gigantea  F.Delaroche
Canna glauca  L.
Canna heliconiifolia  Bouché
Canna indica  L.
Canna iridiflora  Ruiz & Pav.
Canna limbata  Roscoe
Canna speciosa  Sims
Canneae  Juss.
Capparideae  Juss.
Capparis frondosa  Jacq.
Capparis odoratissima  Jacq.
Capparis ovata  Desf.
Capparis pulcherrima  Jacq.
Capparis spinosa  L.
Caprifoliaceae  Juss.
Capsicum annuum  L.
Cardiospermum halicacabum  L.
Carica papaya  L. melonträd
Caryocar nuciferum  L.
Caryophylleae  Juss.
Caryota horrida  Jacq.
Caryota mitis  Lour.
Caryota urens  L.
Casuarinae  R.Br.
Celastrineae  R.Br.
Centranthus ruber  (L.) DC.
Cerbera fruticosa  Roxb.
Ceropegia  L.
Ceropegia stephanotis  Schult.
Cestrum longiflorum  Ruiz & Pav.
Cestrum roseum  Kunth
Ceterach officinarum  Willd.
Chaenostoma polyanthum  Benth.
Chamaedorea elatior  Mart.
Chamaedorea elegans  Mart.
Chamaedorea fragrans  Mart.
Chamaedorea gracilis  Willd.
Chamaedorea schiedeana  Mart.
Chamaerops humilis  L.
Chamaerops hystrix  (Thouin) Pursh
Chamaerops palmetto  (Walter) Michx.
Cheiranthus annuus  L.
Cheiranthus cheiri  L.
Cheiranthus incanus  L.
Chelone barbata  Cav.
Chelone centranthifolia  Benth.
Chelone lyony  orth. var.
Chelone obliqua  L.
Chironia frutescens  L.
Chironia jasminoides  L.
Chironia linoides  L.
Chironia lychnoides  P.J.Bergius
Chironia perfoliata  Eckl.
Chrysopteris aurea  (L.) Linl
Cibotium schiedei  Schltdl. & Cham.
Cinchonaceae  Batsch
Cissus capensis  Willd.
Cistineae  
Cistus ladaniferus  hort.
Cistus laurifolius  L.
Cistus vaginatus  Aiton
Citrus x limetta  Risso
Citrus x limon  (L.) Osbeck limoniumträd
Citrus x limonum  Risso
Citrus medica  L. citronträd
Citrus myrtifolia  Raf.
Citrus x nobilis  Lour.
Citrus x sinensis  (L.) Osbeck
Citrus vulgaris  Risso
Clematideae  
Cleome pungens  Willd.
Cleome rosea  DC.
Cleome speciosissima  Lindl.
Cleome spinosa  Jacq.
Clerodendrum fragrans 'Flore Pleno'  
Clerodendrum macrophyllum  Sims
Clerodendrum paniculatum  L.
Clerodendrum phyllomega  Steud.
Clerodendrum sinuatum  Hook.
Clerodendrum squamatum  Vahl
Cobaea scandens  Cav.
Cocos comosa  Mart.
Cocos flexuosa  Mart.
Cocos nucifera  L. cocosnötträd
Coffea arabica  L.
Coffea odorata  G.Forst.
Coleus persoonii  Benth.
Combretaceae  R.Br.
Combretum grandiflorum  G.Don
Combretum purpureum  Vahl
Comesperma volubile  Labill.
Compositae  Giseke
Convolvulaceae  Juss.
Convolvulus cneorum  L.
Convolvulus floridus  L.f.
Convolvulus tricolor  L.
Corneae  
Corypha australis  R.Br.
Corypha elata  Roxb.
Corypha pumos  Kunth
Corypha umbraculifera  L.
Crinum americanum  L.
Crucianella stylosa  Trin.
Cruciferae  Juss.
Cucurbitaceae  Juss.
Cunoniaceae  R.Br.
Cussonia  Thunb.
Cycadeae  
Cyclamen coum  Mill.
Cyclamen europaeum  L.
Cyclamen hederifolium  Aiton
Cyclamen persicum  Mill.
Cyperaceae  Juss.
Cyrtandreae  
Daphne gnidium  L.
Datura arborea  L.
Datura ceratocaula  Ortega
Datura fastuosa  L.
Datura metel  L.
Datura sanguinea  Ruiz & Pav.
Didiscus caeruleus  (Graham) DC.
Digitalis canariensis  L.
Digitalis sceptrum  L.f.
Dilleniaceae  Salisb.
Dioscoreae  R.Br.
Diosma alba  Thunb.
Diosmeae  Bartl.
Dipladenia atropurpurea  (Lindl.) A.DC.
Dipsaceae  Juss.
Droseraceae  Salisb.
Duranta ellisia  Jacq.
Duranta plumieri  Jacq.
Eccremocarpus  Ruiz & Pav.
Echites atroviolaceus  Stadelm.
Echites francisceus  A.DC.
Echites longiflorus  Desf.
Echites macranthus  Spreng.
Echites suaveolens  (Lindl.) A.DC.
Elaeocarpaceae  Juss.
Embothrium coccineum  J.R.Forst. & G.Forst.
Epacrideae  
Epacris grandiflora  Willd.
Epacris impressa  Labill.
Epacris obtusifolia  Sm.
Epacris pulchella  Siebold non Cav.
Ericineae  orth. var.
Erodium hymenodes  L'Hér.
Erodium incarnatum  L'Her.
Erysimum cheiri  (L.) Crantz lackviol
Euonymus japonicus  Thunb.
Eupatorium adenophorum  Spreng.
Euphorbia mellifera  Aiton O  V 
Euphorbiaceae  Juss.
Euryale ferox  Salisb.
Exacum viscosum  (Aiton) Sm.
Fabiana imbricata  Ruiz & Pav.
Fagraea ceilanica  Thunb.
Fagraea fragrans  Roxb.
Fontanesia phillyraeoides  Labill.
Funkia  Spreng.
Gardenia amoena  Sims
Gardenia arborea  Roxb.
Gardenia costata  Roxb.
Gardenia florida  L.
Gardenia formosa  Cham. & Schltdl.
Gardenia latifolia  Aiton
Gardenia montana  Roxb.
Gardenia radicans  Thunb.
Gardenia rothmannia  L.f.
Gardenia thunbergia  Thunb.
Gardoquia betonicoides  Lindl.
Gardoquia gilliesii  Graham
Gardoquia grandiflora  Kunth
Gardoquia hookeri  Benth.
Gelsemium nitidum  Michx.
Genista candicans  L.
Genista hispanica  L.
Gentianeae  Juss.
Geonoma acaulis  Mart.
Geonoma pinnatifrons  Willd.
Geonoma spixiana  Mart.
Geranieae  Juss.
Geranium anemonifolium  L'Hér.
Gesneria allagophylla  Mart.
Gesneria bulbosa  Ker Gawl.
Gesneria cooperi  Paxton
Gesneria douglasii  Lindl.
Gesneria faucialis  Lindl.
Gesneria lindleyi  Hook.
Gesneria macrorrhiza  Dumort.
Gesneria magnifica  Otto & A.Dietr.
Gesnerieae  
Gilia aggregata  (Pursh) Spreng.
Gladiolus x ramosus  Paxon non L.
Gloxinia caulescens  Lindl.
Gloxinia gracilis  Mart.
Gloxinia hirsuta  Lindl.
Gloxinia maculata  L'Hér.
Gloxinia speciosa  Lodd.
Gomphocarpus arborescens  (L.) W.T.Aiton
Gomphocarpus fruticosus  (L.) W.T.Aiton
Goodenia gracilis  R.Br.
Goodenia grandiflora  Sims
Goodenia ovata  Sm.
Goodenovieae  R.Br.
Gramineae  Juss.
Grossularieae  DC.
Guilielma speciosa  Mart.
Guttiferae  Juss.
Habrothamnus corymbosus  (Schltdl.) Meisn.
Haemodoraceae  R.Br.
Hamelia patens  Jacq.
Hamelia ventricosa  Sw.
Hardenbergia comptoniana  (Andrews) Benth.
Hardenbergia monophylla  (Vent.) Benth.
Hebenstretia  L. O  V 
Hedera helix  L. murgrön
Hedera hibernica  (G.Kirchn.) Carrière
Heliotropium arborescens 'Boucheanum'  
Heliotropium arborescens 'Souvenir de Liège'  
Heliotropium arborescens 'Triomphe de Liège'  
Heliotropium arborescens 'Voltaireanum'  
Heliotropium corymbosum  Ruiz & Pav.
Heliotropium peruvianum  L.
Hemerocallideae  R.Br.
Henfreya scandens  Lindl.
Heteropterys chrysophylla  (Lam.) Kunth
Hibiscus mutabilis  L.
Hillia longiflora  Sw.
Hoitzia coccinea  Cav.
Houstonia caerulea  L.
Huernia barbata  (Masson) Haw.
Huernia campanulata  (Masson) Haw.
Huernia guttata  (Masson) Haw.
Hunnemannia fumariifolia  Sweet
Hypericineae  Juss.
Hyphaene coriacea  Gaertn.
Hypocyrta strigillosa  Mart.
Ilex aquifolium  L.
Ilex cassine  L.
Ilex latifolia  Thunb.
Ilex perado  Aiton
Illicium anisatum  L.
Illicium floridanum  J.Ellis
Ipomoea bona-nox  L.
Ipomoea bonariensis  Hook.
Ipomoea hederacea  Jacq.
Ipomoea horsfalliae  Hook.
Ipomoea insignis  Ker Gawl.
Ipomoea jalapa  (L.) Pursh
Ipomoea learii  Paxton
Ipomoea michauxii  Sweet
Ipomoea muricata  (L.) Jacq.
Ipomoea mutabilis  Ker Gawl.
Ipomoea pandurata  (L.) G.Mey.
Ipomoea paniculata  (L.) R.Br.
Ipomoea purja  orth. var.
Ipomoea purpurea  (L.) Roth
Ipomoea quamoclit  L.
Ipomoea rubrocaerulea  Hook.
Irideae  Juss.
Irlbachia elegans  Mart.
Isotoma axillaris  Lindl. O  V 
Isotoma longiflora  (L.) C.Presl
Ixora crocata  Lindl.
Ixora grandiflora  Ker Gawl.
Ixora rosea  Wall.
Ixora salicifolia  (Blume) DC.
Ixora stricta  Roxb.
Jasmineae  Juss.
Jasminum acuminatum  R.Br. non (Lam.) Pers.
Jasminum azoricum  L.
Jasminum flexile  Vahl
Jasminum gracile  Andrews
Jasminum grandiflorum  L.
Jasminum myrtophyllum  Zenker
Jasminum oblongum  Burm.f.
Jasminum odoratissimum  L.
Jasminum paniculatum  Roxb.
Jasminum revolutum  Sims
Jasminum sambac  (L.) Sol.
Jasminum simplicifolium  G.Forst.
Kennedia rubicunda  (Schneev.) Vent.
Labiatae  Juss.
Lablab lignosus  (L.) Graham
Lantana x aculeata  L.
Lantana camara  L.
Lantana fucata  Lindl.
Lantana mixta  Medik.
Lantana odorata  L.
Latania borbonica  Lam.
Laurineae  Juss.
Lechenaultia formosa  R.Br.
Lechenaultia grandiflora  Lindl.
Lechenaultia oblata  Sweet
Leguminosae  Juss.
Leianthus cordifolius  (L.) Griseb.
Leianthus longifolius  (L.) Griseb.
Leianthus umbellatus  (Sw.) Griseb.
Leonotis leonurus  (L.) R.Br.
Leopoldinia pulchra  Mart.
Leycesteria formosa  Wall.
Liliaceae  Juss.
Linaria alpina  (L.) Mill.
Lineae  
Linum arboreum  L.
Lippia citriodora  orth. var.
Lisianthius russelianus  Hook.
Livistona humilis  R.Br.
Loaseae  Juss.
Lobelia cardinalis  L.
Lobelia coelestis  Loudon
Lobelia erinus  L.
Lobelia fulgens  Willd.
Lobelia heterophylla var. major  Paxton
Lobelia hortensis  A.DC.
Lobelia ignea  Vell.
Lobelia longiflora  L.
Lobelia x milleri  (D.Don) Paxton
Lobelia princeps  Otto & A.Dietr.
Lobelia punicea  Otto & A.Dietr.
Lobelia ramosa  Benth.
Lobelia siphilitica  L.
Lobelia spathulata  R.D.Good
Lobelia x speciosa  Sweet
Lobelia splendens  Willd.
Lobeliaceae  Bonpl.
Lodoicea sechellarum  Labill.
Logania floribunda  R.Br.
Logania latifolia  R.Br.
Lonicera chinensis  P.Watson
Lophospermum erubescens  D.Don
Lophospermum rhodochiton  D.Don
Lophospermum scandens  D.Don
Luculia gratissima  (Wall.) Sweet O  V 
Lycopodiaceae  Mirb.
Lythrarieae  J.St.-Hil.
Magnolia auriculata  Desr.
Magnolia cordata  Michx.
Magnolia glauca  (L.) L.
Magnoliaceae  Juss.
Malpighia  L.
Malpighiaceae  Juss.
Malvaceae  Juss.
Mandevilla suaveolens  Lindl.
Manettia coccinea  (Aubl.) Willd.
Manettia cordifolia  Mart.
Manettia glabra  Cham. & Schltdl.
Manettia lygistum  (L.) Sw.
Manicaria saccifera  Gaertn.
Marsdenia maculata  Hook.f.
Martynia lutea  Lindl.
Martynia proboscidea  Gloxin
Martyniaceae  Horan.
Matthiola incana var. annua  (L.) Voss sommarlöfkoja
Matthiola incana var. autumnalis  Voss höstlöfkoja
Maurandya antirrhiniflora  Willd.
Maurandya barclaiana  Lindl.
Maurandya semperflorens  Ortega
Maximiliana insignis  Mart.
Maximiliana regia  Mart.
Medicago arborea  L.
Melastomeae  Juss.
Meliaceae  Juss.
Meyenia corymbosa  Schltdl.
Michauxia campanuloides  L'Hér. O  V 
Michauxia laevigata  Vent.
Michelia champaca  L.
Microdon ovatus  (L.) Choisy
Mimosa sensitiva  L.
Mimulus cardinalis  Benth.
Mimulus glutinosus  J.C.Wendl.
Mimulus puniceus  (Nutt.) Steud.
Mimulus roseus  Lindl.
Monsonia filia  L.f.
Monsonia pilosa  Willd.
Monsonia speciosa  L.
Monsonia tenuifolia  Willd.
Morstdorffia speciosa  (Blume) Steud.
Musa cavendishii  Paxton
Musa coccinea  Andrews
Musa x paradisiaca  L.
Musa x sapientum  L.
Musaceae  Juss.
Mussaenda speciosa  (Jacq.) Poir.
Musschia aurea  (L.f.) Dumort.
Myoporineae  R.Br.
Myoporum ellipticum  R.Br.
Myoporum tuberculatum  R.Br.
Myrtaceae  Juss.
Nelumbium codophyllum  Raf.
Nelumbium luteum  Willd.
Nelumbium pentaphyllum  (Walter) Willd.
Nelumbium speciosum  Willd.
Nerium odorum  Sol.
Nerium oleander  L.
Nicotiana glauca  Graham
Nierembergia aristata  D.Don O  V 
Nierembergia calycina  Hook. O  V 
Nierembergia gracilis  Hook.
Nierembergia intermedia  Graham O  V 
Nierembergia linariifolia  Graham
Nipa fruticans  (Wurmb) Thunb.
Nyctagineae  Juss.
Nyctanthes arbor-tristis  L.
Nymphaea caerulea  Savigny
Nymphaea dentata  Schumach.
Nymphaea minor  (Sims) DC.
Nymphaea nitida  Sims
Nymphaea odorata  Aiton
Nymphaea pauciradiata  Bunge
Nymphaea reniformis  DC.
Nymphaea rubra  Andrews
Nymphaea therminalis  DC.
Nymphaeaceae  Salisb.
Oenocarpus frigidus  (Kunth) Spreng.
Olea americana  L.
Olea capensis  L.
Olea europaea  L. vanligt olivträd
Olea fragrans  Thunb.
Onagrarieae  Juss.
Ophioxylon serpentinum  L.
Orchideae  Juss.
Oxalideae  R.Br.
Oxyanthus speciosus  DC.
Paeonia moutan  Sims
Palmae  Juss.
Pandanaceae  R.Br.
Papaveraceae  Juss.
Parkinsonia aculeata  L.
Passifloreae  Roussel
Pavetta caffra  L.f.
Pavetta indica  L.
Pavetta macrophylla  Blume
Pavetta odorata  Blume
Pavonia coccinea  Cav.
Pelargonium angulosum  (Mill.) L'Hér.
Pelargonium atrum  L'Her.
Pelargonium auriculatum  Willd.
Pelargonium balsameum  Jacq.
Pelargonium coronillaefolium  (Andrews) Pers.
Pelargonium coronopifolium  Jacq.
Pelargonium cucullatum  (L.) L'Hér.
Pelargonium echinatum  Curtis
Pelargonium floribundum  (Andrews) Aiton
Pelargonium fulgidum  (L.) L'Hér.
Pelargonium glaucum  (Burm.f.) L'Hér.
Pelargonium grandiflorum  Willd.
Pelargonium heracleifolium  Lodd.
Pelargonium x hortorum 'Beauty of England'  
Pelargonium x hortorum 'Emperor of Scarlets'  
Pelargonium x hortorum 'Tom Thumb'  
Pelargonium lacerum  Jacq.
Pelargonium lobatum  (Burm.f.) L'Hér.
Pelargonium odoratissimum  (L.) L'Hér.
Pelargonium radula  (Cav.) L'Hér.
Pelargonium tricolor  Curtis
Pelargonium triste  (L.) L'Hér.
Penstemon atropurpureum  (Sweet) G.Don
Penstemon campanulatus  (Cav.) Willd.
Penstemon cobaea  Nutt.
Penstemon fruticosus  (Pursh) Greene
Penstemon gentianoides  (Kunth) Poir.
Penstemon murrayanus  Hook.
Penstemon perfoliatus  Brongn.
Penstemon roseus  (Sweet) G.Don
Pentastemon  Batsch
Perilomia ocymoides  Kunth
Perilomia scutellarioides  Kunth
Personatae  
Petraea  Juss.
Petrea volubilis  L.
Petunia nyctaginiflora  Juss.
Petunia violacea  Lindl.
Philibertia grandiflora  Hook.
Phlomis armeniaca  Willd.
Phlomis fruticosa  L.
Phlox drummondii  Hook.
Phoenix acaulis  Roxb.
Phoenix dactylifera  L. dadelpalm
Phoenix farinifera  Roxb.
Phoenix leonensis  Kunth
Phoenix paludosa  Roxb.
Phylica ericoides  L.
Physalis peruviana  L.
Platycerium stemaria  (P.Beauv.) Desv.
Plectranthus fruticosus  L'Hér.
Plumbagineae  Juss.
Plumbago capensis  Thunb.
Plumbago larpentiae  Lindl.
Plumbago rosea  L.
Plumbago zeylanica  L.
Podocarpus macrophyllus  (Thunb.) Sweet
Poivrea coccinea  (Sonn.) DC.
Poivrea comosa  (G.Don) Walp.
Polemoniaceae  Juss.
Polygala latifolia  Ker Gawl.
Polygala myrtifolia  L.
Polygala speciosa  Sims
Polygaleae  
Polygoneae  Juss.
Portlandia coccinea  Sw.
Portlandia grandiflora  L.
Portulacaceae  Juss.
Primula acaulis  (L.) Hill
Primula auricula  auct. non L.
Primula chinensis  Lindl.
Primula elatior  auct. non (L.) Hill
Primulaceae  Batsch
Proteaceae  Juss.
Randia longiflora  Lam.
Randia macrantha  (Schult.) DC.
Randia maculata  DC.
Randia speciosa  DC.
Ranunculaceae  Juss.
Raphistemma pulchellum  (Roxb.) Wall.
Reseda odorata  L.
Reseda odorata 'Grandiflora'  
Rhamneae  Juss.
Rhapis arundinacea  Aiton
Rhapis flabelliformis  Aiton
Rhodoraceae  Vent.
Rochea coccinea  (L.) DC.
Roella ciliata  L. O  V 
Rondeletia odorata  Jacq.
Rondeletia tomentosa  Sw.
Rosa banksiae  W.T.Aiton
Rosa berberifolia  Pall.
Rosa bracteata  J.C.Wendl.
Rosa (Bracteata-Gruppen) 'Alba Odorata'  
Rosa (Bracteata-Gruppen) 'Maria Leonida'  
Rosa (Bracteata-Gruppen) 'Victoire Modeste'  
Rosa lawranceana  Sweet
Rosa sempervirens  L.
Rosaceae  Juss.
Rosmarinus officinalis  L.
Russelia juncea  Zucc.
Russelia multiflora  Sims
Salmia palmata  (Ruiz & Pav.) Willd.
Salpiglossis straminea  Hook.
Salvia angustifolia  Cav. non Salisb.
Salvia argentea  L.
Salvia chamaedryoides  Cav.
Salvia coccinea  L.f.
Salvia confertiflora  Pohl
Salvia cyaniflora  A.Dietr.
Salvia elegans  Vahl
Salvia fulgens  Cav.
Salvia grahamii  Benth.
Salvia involucrata  Cav.
Salvia leucocephala  Kunth
Salvia patens  Cav.
Salvia pseudococcinea  Jacq.
Salvia pulchella  DC.
Salvia rosea  Vahl
Salvia splendens  Roem. & Schult.
Sapindaceae  Juss.
Sapindus  L.
Sapoteae  Juss.
Saracha viscosa  Schrad.
Saxifrageae  Juss.
Scabiosa africana  L. O  V 
Scabiosa atropurpurea  L.
Scabiosa atropurpurea var. grandiflora  (Scop.) Lilja
Scabiosa palaestina  L. O  V 
Scaevola suaveolens  R.Br.
Scaevola taccada  (Gaertn.) Roxb. O  V 
Schizanthus grahamii  Gillies
Schizanthus pinnatus  Ruiz & Pav.
Schizanthus retusus  Hook.
Scilleae  
Scitamineae  
Seaforthia elegans  R.Br.
Seaforthia gracilis  (Blume) Mart.
Selagineae  
Selago corymbosa  L.
Selago fasciculata  L.
Selago myrtifolia  Rchb.
Selago ohlendorffiana  Lehm.
Selago polygaloides  L.f.
Sesamum indicum  L.
Sibthorpia europaea  L.
Siphocampylus betulifolius  (Cham.) D.Don
Siphocampylus bicolor  D.Don
Siphocampylus coccineus  Hook.
Siphocampylus surinamensis  (L.) G.Don
Smilaceae  
Solanaceae  Juss.
Solandra grandiflora  Sw.
Solanum aegyptiacum  Forssk.
Solanum amazonicum  Ker Gawl
Solanum atropurpureum  Schrank
Solanum bonariense  L.
Solanum capsicastrum  Schauer
Solanum citrullifolium  A.Braun
Solanum jasminifolium  Sendtn.
Solanum macrophyllum  Dunal
Solanum melongena  L.
Solanum niveum  Vitman non Thunberg
Solanum pseudocapsicum  L.
Solanum pyracanthum  Jacq.
Soldanella alpina  L.
Spartium monospermum  L.
Spathodea alternifolia  R.Br.
Spathodea heterophylla  R.Br.
Spielmannia africana  (L.) Willd.
Spigelia marilandica  (L.) L.
Spigelia speciosa  Kunth
Stachys coccinea  Ortega
Stapelia bufonia  (Haw.) Sims
Stapelia grandiflora  Masson
Stapelia picta  Sims
Stapelia planiflora  Jacq.
Stapelia pulvinata  Masson
Stapelia venusta  Masson
Statice arborea  Willd.
Statice macrophylla  Spreng.
Statice mucronata  L.f.
Statice sinuata  L.
Statice speciosa  L.
Statice thouinii  Viv.
Statice tubiflora  Delile
Stellatae  
Stemodia suffruticosa  Kunth
Stenochilus maculatus  Ker Gawl.
Stephanotis floribunda  Brongn.
Stevia eupatoria  (Spreng.) Willd. O  V 
Stevia fascicularis  Less.
Stevia purpurea  Pers.
Streptocarpus rexii  (Hook.) Lindl.
Strophanthus dichotomus  DC.
Stylidieae  R.Br.
Stylidium adnatum  R.Br.
Stylidium scandens  R.Br.
Stylocoryna densiflora  (Wall.) Steud.
Stylocoryna odorata  (Roxb.) Steud.
Succulentae  
Tabernaemontana  L.
Tecoma australis  R.Br.
Tecoma capensis  (Thunb.) Lindl.
Tecoma meonantha  (Link) Sweet
Tecoma pentaphylla  DC.
Tecoma radicans  (L.) Juss.
Tecoma sambucifolia  Kunth
Tecoma stans  (L.) Kunth
Terebinthaceae  Juss.
Teucrium betonicum  L'Hér.
Teucrium marum  L.
Theaceae  Mirb.
Theophrasta jussieui  Lindl.
Thymelaeae  Juss.
Tiliaceae  Juss.
Torenia asiatica  L.
Torenia concolor  Lindl.
Trachelium caeruleum  L.
Tupa blanda  D.Don
Tupa bridgesii  (Hook. & Arn.) C.Presl
Tupa feuillei  G.Don
Tupa polyphylla  (Hook. & Arn.) G.Don
Tupa purpurea  G.Don
Tweedia caerulea  D.Don
Umbelliferae  Juss.
Urticeae  Juss.
Wachendorfia hirsuta  Thunb. A  O  V 
Wachendorfia thyrsiflora  Burm. A  O  V 
Valerianeae  Batsch
Weigela rosea  Lindl.
Verbena chamaedryfolia  Juss.
Verbena doniana  Steud.
Verbena erinoides  Lam.
Verbena erinoides var. sabinii  D.Don
Verbena incisa  Hook.
Verbena pulchella  Sweet
Verbena sulphurea  D.Don
Verbena teucrioides  Gillies & Hook.
Verbena venosa  Gillies & Hook.
Verbenaceae  J.St.-Hil.
Verbesina alata  L.
Westringia eremicola  Benth.
Westringia rosmariniformis  Sm.
Viburnum tinus  L.
Victoria regia  Lindl.
Vinca major  L.
Vinca rosea  L.
Wisteria frutescens  (L.) Poir. O  V 
Vitideae  Juss.
Volkameria aculeata  L.
Woodwardia radicans  (L.) Sm.
Wrightia antidysenterica  (L.) R.Br.
Wrightia coccinea  (Hornem.) Sims
Wrightia tinctoria  (Roxb.) R.Br.
Xymalobium  Steud.
Xysmalobium grandiflorum  (L.f.) Schult.
Yuccaceae  J.Agardh
Zalacca edulis  (Reinw.) Blume
Zantedeschia aethiopica  (L.) Spreng.