Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Bok)
Gréen, S. 1984: Det Bästas Stora Trädgårdslexikon.
Reader's Digest AB, Stockholm


Kopplade växtnamn  [3158]
 A   B   C   D   E   x   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abies balsamea 'Hudsonia'  
Abies balsamea 'Nana'  
Abutilon  Mill. klockmalva
Abutilon x hybridum 'Ashford Red'  
Abutilon x hybridum 'Boule de Neige'  
Abutilon x hybridum 'Canary Bird'  
Abutilon x hybridum 'Golden Fleece'  
Abutilon x hybridum 'Savitzii'  
Abutilon megapotamicum 'Variegatum'  
Abutilon x milleri  hort.
Abutilon pictum  (Hook. & Arn.) Walp. O  V 
Abutilon pictum 'Thompsonii'   O  V 
Acalypha amentacea ssp. wilkesiana  (Müll.Arg.) Fosberg mosaikblad
Acalypha amentacea ssp. wilkesiana 'Godseffiana'  
Acalypha amentacea ssp. wilkesiana 'Musaica'  
Acalypha amentacea ssp. wilkesiana 'Obovata'  
Acalypha hispida  Burm.f. kattsvans
Acalypha hispida 'Alba'  
Acalypha wilkesiana  Müll.Arg.
Acanthopanax henryi  (Oliv.) Harms
Acanthopanax sessiliflorus  (Rupr. & Maxim.) Seem.
Acanthopanax sieboldianus  Makino
Acanthopanax spinosus  auct. non (L.f.) Miq.
Acer cappadocicum 'Aureum'  
Acer cappadocicum 'Rubrum'  
Acer japonicum 'Aconitifolium'  
Acer japonicum 'Aureum'  
Acer japonicum 'Vitifolium'  
Acer negundo ssp. californicum  (Torr. & A.Gray) Wesm.
Acer negundo 'Elegans'  
Acer negundo 'Odessanum'  
Acer negundo 'Variegatum'  
Acer palmatum 'Atropurpureum'  
Acer palmatum 'Bloodgood'  
Acer palmatum 'Corallinum'  
Acer palmatum (Dissectum-Gruppen) 'Dissectum'  
Acer palmatum (Dissectum-Gruppen) 'Dissectum Garnet'  
Acer palmatum (Dissectum-Gruppen) 'Dissectum Ornatum'  
Acer palmatum 'Ôsakazuki'  
Acer platanoides 'Crimson King'  
Acer platanoides 'Drummondii'  
Acer platanoides 'Globosum'  
Acer pseudoplatanus 'Corstorphinense'  
Acer pseudoplatanus 'Negenia'  
Acer pseudoplatanus f. purpureum 'Späthii'  
Acer pseudoplatanus f. variegatum 'Leopoldii'  
Acer pseudoplatanus 'Worleei'  
Acer saccharinum 'Fastigiatum'   T  V 
Acer saccharinum 'Pyramidale'  
Acer saccharinum 'Wieri'  
Achillea clavennae x tomentosa  
Achillea x lewisii 'King Edward'  
Achillea taygetea  auct. non Boiss. & Heldr.
Achimenes  Pers. hättblomma
Achimenes erecta  (Lam.) H.P.Fuchs
Achimenes grandiflora  (Schiede) DC. ugglemor
Achimenes heterophylla  (Mart.) DC.
Achimenes 'Little Beauty'  
Achimenes pedunculata  Benth.
Acidanthera bicolor var. murielae  R.H.Perry
Acis autumnalis  (L.) Sweet höstsnöklocka
Aconitum carmichaelii (Wilsonii-Gruppen) 'Barker's Variety'  
Adiantum raddianum 'Goldelse'  Schetelig 1911
Adiantum raddianum 'Gry'  
Adiantum raddianum 'Matador'  Lyon 1907
Adiantum tenerum 'Wiktoria'  
Aeonium arboreum f. atropurpureum  (G.Nicholson) hort.
Aesculus carnea 'Briotii'  
Aesculus hippocastanum 'Baumannii'  
Aesculus hippocastanum f. laciniata  (Jacq.) Schelle
Aesculus hippocastanum 'Pyramidalis'  
Aesculus octandra  Marshall
Aethionema armenum 'Warley Rose'  
Aethionema armenum 'Warley Ruber'  
Aethionema iberideum  (Boiss.) Boiss.
Aethionema x warleyense  Bergmans
Agapanthus 'Isis'  
Ageratum houstonianum 'Biscaya'  
Ageratum houstonianum 'Blue Blazer'  
Ageratum houstonianum 'Bukett'  
Ageratum houstonianum 'Capri'  
Ageratum houstonianum 'Nordmeer'  
Ageratum houstonianum 'Schnittwunder'  
Agrostis capillaris 'Boral'  
Agrostis capillaris 'Eko'  
Agrostis capillaris 'Tracenta'  
Agrostis capillaris 'Velour'  
Agrostis stolonifera 'Emerald'  
Agrostis stolonifera 'Kromi'  
Agrostis stolonifera 'Penncross'  
Agrostis stolonifera 'Sobel'  
Aira  L. tåtel
Alcea x cultorum  hort.
Alcea rosea Majorette-Serien  
Alcea rosea Summer Carnival-Serien  
Alcea rosea trophy mix  
Allamanda oenotheraefolia  Pohl
Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Bulga'  
Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Durabel'  
Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Regius'  
Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Renova'  
Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Rese'  
Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Siegfried'  
Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Thor'  
Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Titan'  
Allium cepa  L. matlök
Allium cepa (Gullök-Gruppen) 'Guldus'  
Allium cepa (Gullök-Gruppen) 'Hamund'  
Allium cepa (Gullök-Gruppen) 'Rika'  
Allium cepa (Gullök-Gruppen) 'Rizi'  
Alocasia  (Schott) G.Don vikingasköld
Alocasia lindenii  Rodigas
Alocasia metallica  (K.Koch) Hook.f. non. Schott
Alocasia odora  (Lindl.) K.Koch
Alocasia putzeysii  N.E.Br.
Alocasia sanderiana  W.Bull skelettsköld
Alstroemeria  L. alströmeria, inkalilja
Amaryllis  L. kapamaryllis
Ammobium alatum 'Grandiflorum'  
Amorpha canescens  Pursh
Amorpha fruticosa  L.
Ampelopsis  Michx. vildvin
Ampelopsis aconitifolia  Bunge
Ampelopsis brevipedunculata  (Maxim.) Trautv.
Anagallis tenella  (L.) L.
Anchusa azurea 'Dropmore'  
Anchusa azurea 'Morning Glory'  
Anchusa azurea 'Opal'  
Anchusa azurea 'Royal Blue'  
Anchusa capensis 'Blue Angel'  
Anemone coronaria De Caen-Gruppen  
Anemone coronaria (De Caen-Gruppen) 'Hollandia'  
Anemone coronaria (De Caen-Gruppen) 'Mr. Fokker'  
Anemone coronaria (De Caen-Gruppen) 'The Bride'  
Anemone coronaria (Mona Lisa-Serien) 'Sylphide'  
Anemone coronaria Saint Bridgid-Gruppen  
Anemone coronaria (Saint Bridgid-Gruppen) 'Lord Lieutenant'  
Anemone coronaria (Saint Bridgid-Gruppen) 'The Admiral'  
Anemone coronaria (Saint Bridgid-Gruppen) 'The Governor'  
Anemone nemorosa 'Alba Plena'  
Anemone nemorosa 'Bracteata'  
Anemone nemorosa 'Grandiflora'  
Anemone nemorosa 'Rosea'  
Anemone nemorosa 'Rubra'  
Anemone nemorosa 'Rubra Plena'  
Anethum graveolens 'Dura'  
Anethum graveolens 'Goda'  
Anethum graveolens 'Mammut'  
Anethum graveolens 'Pikant'  
Anethum graveolens 'Superdukat'  
Anthemis 'Grallagh Gold'  
Anthyllis montana 'Carminea'  
Anthyllis montana 'Rubra'  
Antirrhinum majus Kimosy-Serien  
Antirrhinum majus Little Darling-Serien  
Antirrhinum majus Magic Carpet-Serien  
Antirrhinum majus Monarch-Serien  
Antirrhinum majus (Monarch-Serien) monarch mix  
Antirrhinum majus Pixie-Serien  
Antirrhinum majus Regal-Serien  
Antirrhinum majus (Tip-Top-Serien) tip-top mix  
Antirrhinum majus Tom Thumb-Serien  
Antirrhinum majus Wunderteppich-Serien  
Aphelandra squarrosa 'Leopoldii'  
Aphelandra tetragona  (Vahl) Nees O  V 
Apium graveolens var. dulce  (Mill.) Pers.
Apium graveolens (Dulce-Gruppen) 'Giant Red'  
Apium graveolens (Dulce-Gruppen) 'Golden Plume'  
Apium graveolens (Dulce-Gruppen) 'Tendercrisp'  
Apium graveolens (Dulce-Gruppen) 'Utah'  
Apium graveolens var. rapaceum  (Mill.) Gaudin
Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Alabaster'  
Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Monarch'  
Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Tellus'  
Aporocactus flagelliformis  (L.) Lem.
Arbutus unedo  L.
Arbutus unedo 'Rubra'  
Arctotis  L. silveröga
Arenaria  L. narv
Arenaria balearica  L.
Argemone grandiflora  Sweet storblommig taggvallmo
Argemone mexicana  L. gul taggvallmo
Argemone platyceras  Link & Otto taggvallmo
Arisaema candidissimum  W.W.Sm.
Arisaema ringens  (Thunb.) Schott
Armeria 'Bees' Ruby'  
Armeria maritima 'Ruby Glow'  
Armeria maritima 'Vindictive'  
Arnica angustifolia  Vahl
Artemisia dracunculus 'Inodora'  
Asparagus densiflorus 'Myersii'   rävsvanssparris
Asparagus officinalis 'Dansk Jätte'  
Asparagus officinalis 'Limbras 26'  
Asparagus officinalis 'Mary Washington'  
Asparagus officinalis 'Spaganiva'  
Asperula  L. måra
Aspidistra elatior 'Variegata'  
Aster amellus 'Nocturne'  
Aster thomsonii 'Winchmore Hill'  
Aster yunnanensis 'Napsbury'  
Astrophytum asterias  (Zucc.) Lem. sjöstjärnekaktus
Astrophytum capricorne  (A.Dietr.) Britton & Rose bockhornskaktus
Astrophytum myriostigma  Lem. biskopsmössa
Astrophytum ornatum  (DC.) Britton & Rose prickkaktus
Atriplex hortensis 'Grüne Rheinische Kopf'  
Aubrieta  Adans. aubrietia
Aubrieta x cultorum 'Carnival'  
Aubrieta x cultorum 'Kong Valdemar'  
Aubrieta x cultorum 'Mary Poppins'  
Aubrieta x cultorum 'Påarps Blå'  
Austrocylindropuntia cylindrica  (Lam.) Backeb. pelaropuntia
Austrocylindropuntia subulata  (Muehlenpf.) Backeb. sylopuntia
Austrocylindropuntia vestita  (Salm-Dyck) Backeb. kloopuntia
Azalea albrechtii  (Maxim.) Kuntze
Azalea amoena  Lindl.
Azalea arborescens  Pursh
Azalea japonica  A.Gray
Azalea mollis  André
Azalea mucronata  Blume
Azalea schlippenbachii  (Maxim.) Kuntze
Beaucarnea recurvata  Lem. flasklilja
Begonia x cheimantha 'Eges Favorit'  E.G.Andersson 1926/1927
Begonia x cheimantha 'Kardinal'  
Begonia x cheimantha 'Merete'  
Begonia x cheimantha 'Sneprinsesse'  
Begonia x cheimantha 'Solbacken'  Würtz 1937
Begonia x cheimantha 'Storblommig Prinsess Astrid'  
Begonia x credneri  Haage & Schmidt buskbegonia
Begonia glaucophylla  Hook.f.
Begonia x hiemalis  Fotsch riegerbegonia
Begonia x hiemalis 'Balalaika'   T  V 
Begonia x hiemalis 'Ballerina'   T  V 
Begonia x hiemalis 'Elfe'  
Begonia x hiemalis 'Nixe'  
Begonia x hiemalis 'Radiant'  
Begonia x hiemalis 'Tiara'  
Begonia limmingheana  C.Morren
Begonia limminghei  Pynaert
Begonia x semperflorens-cultorum 'Gustaf Lind'  
Begonia x semperflorens-cultorum 'Sissel'  
Begonia x tuberhybrida Nonstop-Serien  
Bellis  L. tusensköna
Bellis perennis var. fistulosa  hort.
Bellis perennis var. monstrosa  hort.
Beta vulgaris (Mangold-Gruppen) 'Giant Red'  
Beta vulgaris (Mangold-Gruppen) grönt snitt  
Beta vulgaris (Mangold-Gruppen) 'Lucullus'  
Beta vulgaris (Mangold-Gruppen) 'Silver'  
Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Banco'  
Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Crosby'  
Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Egyptisk Plattrund'  
Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Formanova'  
Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Golden Beet'  
Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Monorondo'  
Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Nina'  
Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Rubia'  
Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Ruval'  
Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Slowbolt'  
Betonica macrantha 'Rosea'  
Betonica macrantha 'Superba'  
Betonica macrantha 'Violacea'  
Betonica officinalis 'Grandiflora'  
Bougainvillea 'Alexandra'  
Bougainvillea 'Amethyst'  
Bougainvillea x buttiana 'Killie Campbell'  
Bougainvillea x buttiana 'Mrs Butt'  
Bougainvillea x buttiana 'San Diego Red'   T  V 
Bougainvillea 'Dania'  
Bougainvillea dania rosa  
Bougainvillea glabra 'Sanderiana'  
Bougainvillea glabra 'Variegata'  
Bougainvillea 'Granada'  
Bougainvillea 'Korall'   T  V 
Bougainvillea spectabilis 'Dania Rosa'  
Bouvardia  Salisb. bukettbouvardia
Bouvardia 'Abetusa'  
Bouvardia 'Arteny'  
Bouvardia 'Brooklyn'  
Bouvardia 'Christmas Red'  
Bouvardia x domestica  Thorsrud & Reisaeter bukettbouvardia
Bouvardia longiflora  (Cav.) Kunth doftbouvardia O  V 
Bouvardia 'Red King'  
Bouvardia 'Rosalinde'  
Brassavola digbyana  (Lindl.) Schltr.
Brassavola glauca  Lindl.
Brassavola nodosa  (L.) Lindl.
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Globus'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Gullåker'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Östgöta'  
Brassica oleracea var. acephala  DC.
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Amager Halvhög'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Amager Hög'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Bartolo'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Ditmarsker'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Dolme'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Futura'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Golden Acre'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Green Boy'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Hidena'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Histona'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Juna'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Marner Lagerweiss'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Minicole'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Prins'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Ruhm von Enkhuizen'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Stonehead'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Brigo'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Brio'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Dominant'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Igloo'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Perfection'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Stor Dansk'  
Brassica oleracea (Conica-Gruppen) 'Erstling'  
Brassica oleracea (Gemmifera-Gruppen) 'Fest und Viel'  
Brassica oleracea (Gemmifera-Gruppen) 'Jade'  
Brassica oleracea (Gemmifera-Gruppen) 'Lunet'  
Brassica oleracea (Gemmifera-Gruppen) 'Stiekema n 1'  
Brassica oleracea (Gemmifera-Gruppen) 'Topscore'  
Brassica oleracea (Gongylodes-Gruppen) 'Delikatess'  
Brassica oleracea (Gongylodes-Gruppen) wiener glas  
Brassica oleracea (Italica-Gruppen) 'Green Duke'  
Brassica oleracea (Italica-Gruppen) 'Green Mountain'  
Brassica oleracea (Italica-Gruppen) 'Greenia'  
Brassica oleracea Prydnadskål-Gruppen   prydnadskål
Brassica oleracea (Prydnadskål-Gruppen) 'Rovitesse'  
Brassica oleracea (Rubra-Gruppen) 'Amager Vinter'  
Brassica oleracea (Rubra-Gruppen) 'Haco'  
Brassica oleracea (Rubra-Gruppen) 'Laso'  
Brassica oleracea (Sabauda-Gruppen) 'Eisenkopf'  
Brassica oleracea (Sabauda-Gruppen) 'Järnhuvud'  
Brassica oleracea (Sabauda-Gruppen) 'Nyår'  
Brassica oleracea (Sabauda-Gruppen) 'Vertus'  
Brassica oleracea (Sabellica-Gruppen) 'Fribor'  
Brassica oleracea (Sabellica-Gruppen) 'Smaragd'  
Brassica oleracea (Sabellica-Gruppen) 'Toga'  
Brassica rapa (Pekinensis-Gruppen) 'Granat'  
Brassica rapa (Pekinensis-Gruppen) 'Kasun'  
Brassica rapa (Pekinensis-Gruppen) 'Ming'  
Brassica rapa (Pekinensis-Gruppen) 'Nagaoka'  
Brassica rapa (Pekinensis-Gruppen) 'WR 60'  
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Snöboll'  
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Solanepe'  
Brodiaea laxa  (Benth.) S.Watson
Browallia speciosa 'Blue Bells'  
Browallia speciosa 'Blue Troll'  
Browallia speciosa 'Napoleon'  
Browallia speciosa 'Ultra'  
Browallia speciosa 'Vanja'  
Brunfelsia pauciflora 'Eximia'  
Brunfelsia undulata  Sw.
Buxus sempervirens 'Handsworthiensis'  
Caiophora contorta  (Desr.) C.Presl
Caiophora lateritia  (Hook.) Klotzsch
Calathea crocata  E.Morren & Joriss. inkakrona O  V 
Calathea lancifolia  Boom marmorblad O  V 
Calathea leopardina  (W.Bull) Regel O  V 
Calathea makoyana  E.Morren påfågelsblad O  V 
Calathea ornata  (Linden) Körn. O  V 
Calathea ornata 'Albolineata'   O  V 
Calathea ornata 'Roseolineata'  
Calathea ornata 'Sanderiana'  
Calathea zebrina  (Sims) Lindl. strimblad O  V 
Calceolaria crenatiflora  Cav.
Calceolaria x fruticohybrida 'Golden Bunch'  
Calceolaria x fruticohybrida 'Sunshine'  
Calceolaria integrifolia  L.
Calceolaria x speciosa gmünder melodie  
Calceolaria x speciosa gmünders dvärg  
Calceolaria x speciosa 'Harting's Red'  
Calceolaria x speciosa 'Harting's Yellow'  
Calceolaria x speciosa 'Lentz'  
Calceolaria x speciosa Portia-Serien  SW
Calendula officinalis  L. ringblomma O  V 
Calendula officinalis 'Dania'  
Calendula officinalis 'Orange Coronet'  
Calla elliottiana  (W.Watson) Knight T  V 
Callicarpa  L. glasbär
Callicarpa bodinieri var. giraldii  (Rehder) Rehder västkinesiskt glasbär O  V 
Callicarpa bodinieri var. giraldii 'Profusion'  
Callicarpa dichotoma  (Lour.) K.Koch östkinesiskt glasbär
Callicarpa japonica  Thunb. japanskt glasbär O  V 
Callisia repens  L. sköldpaddstuva K  O  V 
Callistephus  Cass. trädgårdsaster
Callistephus chinensis Duchesse-Serien  
Callistephus chinensis Excellent-Serien  
Callistephus chinensis Princess-Serien  
Callistephus chinensis regnbåge  
Callistephus chinensis Riviera-Serien  
Callistephus chinensis Salome-Serien  SW
Callistephus chinensis Unicum-Serien  
Caltha  L. kabbeleka
Camellia japonica 'Alba Plena'  
Campanula excisa  Murith
Campanula garganica 'Hirsuta'  
Campanula garganica 'W. H. Paine'  
Campsis radicans 'Atropurpurea'  
Campsis radicans 'Lutea'  
Campsis radicans 'Rubra'  
Campsis x tagliabuana  (Vis.) Rehder storblommig trumpetranka
Canna x generalis 'America'  
Canna x generalis 'Bonfire'  
Canna x generalis 'Evening Star'  
Canna x generalis 'J. B. van der Schoot'  
Canna x generalis 'Lucifer'  
Canna x generalis 'Orange Perfection'  
Canna x generalis 'President'  
Canna x generalis 'Wyoming'  
Capsicum annuum (Paprika-Gruppen) 'California Wonder'  
Capsicum annuum (Paprika-Gruppen) 'Early Prolific'  
Capsicum annuum (Paprika-Gruppen) 'Pedro'  
Capsicum annuum (Paprika-Gruppen) 'Pepita'  
Cardiocrinum  (Endl.) Lindl. jättelilja
Cardiocrinum cathayanum  (E.H.Wilson) Stearn A  V 
Catharanthus roseus  (L.) G.Don rosensköna O  V 
Catharanthus roseus 'Coquette'  
Catharanthus roseus 'Linda'  
Catharanthus roseus (Little-Serien) 'Little Bright Eye'  
Catharanthus roseus (Little-Serien) 'Little Delicata'  
Cattleya aclandiae  Lindl.
Cattleya aurantiaca  (Lindl.) P.N.Don
Cattleya bowringiana  O'Brien
Cattleya citrina  (Lex.) Lindl.
Cattleya dowiana  Bateman & Rchb.f.
Cattleya forbesii  Lindl.
Cattleya gaskelliana  (N.E.Br.) Rchb.f.
Cattleya guttata  Lindl.
Cattleya imperialis  O'Brien
Cattleya intermedia  Hook.
Cattleya labiata  Lindl.
Cattleya labiata var. dowiana  (Bateman) H.J.Veitch
Cattleya labiata var. gaskelliana  N.E.Br.
Cattleya labiata var. mendelii  (O'Brien) H.J.Veitch
Cattleya labiata var. trianae  (Linden & Rchb.f.) Regel
Cattleya labiata var. warscewiczii  (Rchb.f.) H.J.Veitch
Cattleya loddigesii  Lindl.
Cattleya lueddemanniana  Rchb.f.
Cattleya mendelii  Dombrain
Cattleya nobilior  Rchb.f.
Cattleya sanderiana  H.Low
Cattleya skinneri  Bateman
Cattleya trianae  Linden & Rchb.f.
Cattleya walkeriana  Gardner
Cattleya warscewiczii  Rchb.f.
Ceanothus x delilianus 'Gloire de Versailles'  
Ceanothus x delilianus 'Henri Desfossé'  
Ceanothus x pallidus 'Marie Simon'  
Celosia argentea (Cristata-Gruppen) regnbåge  
Celosia argentea (Plumosa-Gruppen) eldfjäder  
Celosia argentea (Plumosa-Gruppen) 'Golden Gem'  
Celosia argentea (Plumosa-Gruppen) orangefjäder  
Celosia argentea (Plumosa-Gruppen) 'Scarlet Gem'  
Cerasus padus  (L.) Delarbre
Ceratonia siliqua  L. johannisbrödträd A  O  V 
Cerinthe retorta  Sibth. & Sm.
Ceropegia fusca  Bolle
Ceropegia linearis ssp. woodii  (Schltr.) H.Huber knölranka, lyktranka O  V 
Ceropegia sandersonii  Hook.f. fallskärmsranka O  V 
Ceropegia woodii  Schltr. O  V 
Chaenomeles speciosa 'Nivalis'  
Chaenomeles speciosa 'Simonii'  
Chaenomeles x superba 'Boule de Feu'  
Chaenomeles x superba 'Clementine'  
Chaenomeles x superba 'Coral Sea'  
Chaenomeles x superba 'Crimson and Gold'  
Chaenomeles x superba 'Fascination'  
Chaenomeles x superba 'Fire Dance'  
Chaenomeles x superba 'Hollandia'  
Chaenomeles x superba 'Nicoline'  
Chamaecereus silvestrii  (Speg.) Britton & Rose
Chamaecyparis  Spach cypress
Chionodoxa cretica  Boiss. & Heldr.
Chionodoxa lochiae  Meikle
Chionodoxa siehei  Stapf
Chionodoxa tmolusi  Whittall
Chlorophytum bichetii  (Karrer) Backer
Chlorophytum comosum 'Mandaianum'  
Chlorophytum comosum 'Variegatum'  
Chlorophytum comosum 'Vittatum'  
Chrysanthemum carinatum  Schousb.
Chrysanthemum coronarium  L.
Chrysanthemum x hortorum  L.H.Bailey
Cineraria bicolor  Willd.
Cissus adenopoda  Sprague
Cissus alata  Jacq. kungscissus
Cissus alata 'Ellen Danica'  
Cissus antarctica  Vent. cissus O  V 
Cissus antarctica 'Grandidentata'   O  V 
Cissus antarctica var. grandidentata  Boutard
Cissus antarctica 'Grandidentata'   draktandscissus
Cissus discolor  Blume praktcissus O  V 
Cissus rhombifolia  Vahl
Cissus striata  Ruiz & Pav. dvärgcissus O  V 
Cladrastis kentukea 'Rosea'  
Cladrastis lutea  (F.Michx.) K.Koch
Clarkia amoena azaleablommande blandning  
Clarkia amoena 'Crimson Glow'  
Clarkia amoena 'Kelvedon Glory'  
Clarkia amoena 'Sybil Sherwood'  
Cleistocactus baumannii  (Lem.) Lem.
Cleistocactus smaragdiflorus  (F.A.C.Weber) Britton & Rose
Cleistocactus straussii  (Heese) Backeb. silverpelare
Clematis (Flammula-Gruppen) 'Grandiflora'  
Clematis (Flammula-Gruppen) 'Plena'  
Clematis montana var. wilsonii  Sprague
Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) 'Lady Northcliffe'  
Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) 'Prins Hendrik'  
Clerodendrum speciosissimum  Drapiez eldklerodendrum
Clerodendrum x speciosum  Dombrain praktklerodendrum
Clerodendrum thomsoniae  Balf. brokklerodendrum
Clerodendrum trichotomum  Thunb. frilandsklerodendrum O  V 
Clethra alnifolia 'Rosea'  
Clianthus speciosus  (G.Don) Asch. & Graebn.
Clivia x cyrtanthiflora  (K.Koch & Fintelm) T.Moore
Clivia miniata  (Lindl.) Bosse mönjelilja O  V 
Clivia miniata 'Aurea'  
Clivia miniata 'Grandiflora'  
Clivia miniata 'Striata'  
Clivia nobilis  Lindl. kafferlilja
Cobaea scandens  Cav. klockranka O  V 
Codiaeum  A.Juss. kroton
Codiaeum variegatum  (L.) A.Juss. kroton O  V 
Codiaeum variegatum 'Anne Bier'  
Codiaeum variegatum 'Aucubifolium'  
Codiaeum variegatum 'Bravo'  
Codiaeum variegatum 'Elegans'  
Codiaeum variegatum 'Gold Star'  
Codiaeum variegatum 'Hollufiana'  
Codiaeum variegatum 'Interruptum'   trattkroton
Codiaeum variegatum 'Mona Lisa'  
Codiaeum variegatum 'Norma'  
Codiaeum variegatum 'Pennochi'  
Codiaeum variegatum 'Philip Geduldig'  
Codiaeum variegatum 'Pictum'   T  V 
Coelogyne cristata  Lindl.
Coelogyne dayana  Rchb.f.
Coelogyne flaccida  Lindl.
Coelogyne massangeana  Rchb.f.
Coffea liberica  Hiern
Colchicum 'Autumn Queen'  
Colchicum brachyphyllum  Boiss. & Hausskn.
Colchicum speciosum 'Atrorubens'  
Colchicum 'Violet Queen'  
Coleus thyrsoideus  Baker
Collinsia heterophylla 'Alba'  
Collinsia heterophylla 'Salmon Beauty'  
Colocasia affinis var. jenningsii  (Veitch) Engl.
Colocasia esculenta  (L.) Schott epyptisk taro
Colocasia esculenta var. antiquorum  (Schott) Schott
Columnea x banksii  Lynch tigergap
Columnea gloriosa 'Purpurea'  
Columnea schiedeana  Schltdl. O  V 
Columnea 'Stavanger'  
Conophytum bilobum  (Marloth) N.E.Br.
Conophytum wettsteinii  (A.Berger) N.E.Br.
Convallaria  L. liljekonvalje
Convolvulus sabatius  Viv.
Convolvulus tricolor 'Crimson Monarch'  
Convolvulus tricolor (Ensign-Serien) 'Rose Ensign'  
Cordyline fruticosa  (L.) A.Chev. bloddracena
Cordyline fruticosa 'Atoom'  
Cordyline fruticosa 'Kiwi'  
Cordyline fruticosa 'Lord Robertson'  
Cordyline fruticosa 'Prins Albert'  
Cordyline fruticosa 'Tricolor'  
Cordyline fruticosa 'Volckaertii'  
Cordyline stricta  (Sims) Endl. styvbladig dracena, toppdracena
Corylopsis willmottiae  Rehder & E.H.Wilson
Corylus avellana f. heterophylla  (Loudon) hort.
Corylus (Hasselnöt-Gruppen) 'Cosford'  
Corylus (Hasselnöt-Gruppen) jättenöt från halle ('Halle'sche Riesennuss')  
Corylus (Hasselnöt-Gruppen) 'Lambert's Filbert'  
Cosmos bipinnatus 'Gloria'  Weibulls
Cosmos bipinnatus (Sensation-Serien) sensation mix  
Cosmos sulphureus 'Diablo'  
Cosmos sulphureus 'Goldcrest'  
Cotoneaster acutifolius  Turcz.
Cotoneaster multiflorus var. calocarpus  Rehder & E.H.Wilson
Cotoneaster nebrodensis  auct. non (Guss.) K.Koch
Cotoneaster niger  (Fr.) Fr.
Cotoneaster x suecicus 'Skogholm'  
Cotoneaster x suecicus 'Skogsholmen'   T  V 
Crataegus x persimilis 'Splendens'  
Crinum  L. krinum
Crocus autumnalis 'Atropurpureus'  
Crocus balansae  Maw
Crocus banaticus  J.Gay
Crocus biflorus  Mill. skotsk krokus
Crocus biflorus var. weldenii  (Hoppe & Fürnr.) Nyman
Crocus chrysanthus 'Goldilocks'  
Crocus chrysanthus 'Moonlight'  
Crocus longiflorus  Raf.
Crocus medius  Balb.
Crocus serotinus ssp. salzmannii  (J.Gay) B.Mathew
Crocus sieberi var. atticus  Boiss. & Orph.
Crocus sieberi 'Bowles White'  
Crocus sieberi 'Hubert Edelsten'  
Crocus sieberi var. versicolor  Boiss. & Heldr.
Crocus sieberi 'Violet Queen'  
Crocus tommasinianus 'Barr's Purple'  
Crocus tommasinianus 'Taplow Ruby'  
Crocus 'Vanguard'  
Crocus vernus ssp. albiflorus  (Schult.) Asch. & Graebn.
Crocus vernus 'Jeanne d'Arc'  Eldering 1943
Crocus vernus 'Little Dorrit'  Eldering 1943
Crocus vernus 'Negro Boy'  
Crocus vernus 'Pickwick'  
Crocus vernus 'Purpureus Grandiflorus'  c:a 1870
Crocus vernus 'Queen of the Blues'  van Waveren 1916
Crocus vernus 'Striped Beauty'  Eldering 1925
Crossandra infundibuliformis 'Mona Wallhed'  
Crossandra infundibuliformis 'Rusers Auslese'  
Cryptanthus acaulis  (Lindl.) Beer
Cryptanthus bivittatus  (Hook.) Regel bandblad
Cryptanthus bromelioides  Otto & A.Dietr. bandknippe
Cryptanthus bromelioides 'Tricolor'  
Cryptanthus fosterianus  L.B.Sm. ormskinn
Cryptanthus zonatus  (Vis.) Beer gömblomma
Cryptomeria  D.Don kryptomeria
Cryptomeria japonica 'Lobbii'  
Cucumis melo (Cantaloupe-Gruppen) 'Ogen'  
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'Aroma'  
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'Frillesås'  
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'West'  
Cucumis sativus (Druvgurka-Gruppen) 'Andrea'  
Cucumis sativus (Druvgurka-Gruppen) 'Colet'  
Cucumis sativus (Druvgurka-Gruppen) 'Favör II'  
Cucumis sativus (Druvgurka-Gruppen) rhensk druv ('Rheinische Vorgebirgs-Trauben')  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Bella'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Farbio'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Farona'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Landora'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Vestervang'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Spångbergs Vit'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Vit Slang'  
Cucurbita maxima 'Dansk Jätte'  
Cucurbita pepo (Spagettipumpa-Gruppen) spagettipumpa  
Cucurbita pepo Zucchini-Gruppen   squash
Cucurbita pepo (Zucchini-Gruppen) 'Dark Green Zucchini'  
Cucurbita pepo (Zucchini-Gruppen) 'Golden Zucchini'  
Cucurbita pepo (Zucchini-Gruppen) 'Lång Gul Märg'  
Cucurbita pepo (Zucchini-Gruppen) 'Zucchini Admiral'  
Cupressus  L. äkta cypress
Cupressus sempervirens Stricta-Gruppen   pelarcypress
Curio citriformis  (G.D.Rowley) P.V.Heath ärter på tråd
Curio rowleyanus  (H.Jacobsen) P.V.Heath ärtor på tråd
Cycas  L. kottepalm
Cyclamen persicum 'Anneke'  
Cyclamen persicum 'Helena'  
Cyclamen persicum 'Lustige Witwe'  
Cyclamen persicum 'Perle von Zehlendorf'  
Cyclamen persicum 'Rosamunde'  
Cyclamen persicum 'Twinklee'  
Cyclamen persicum 'Tzigane'  
Cylindropuntia clavarioides  (Pfeiff.) F.M.Knuth
Cylindropuntia cylindrica  (Lam.) F.M.Knuth
Cylindropuntia tunicata  (Lehm.) F.M.Knuth barropuntia
Cymbidium eburneum  Lindl.
Cymbidium lowianum  Rchb.f.
Cynara cardunculus (Scolymus-Gruppen) 'Grön Skånsk'  
Cynara cardunculus (Scolymus-Gruppen) 'Violett'  
Cynosurus cristatus 'Credo'  
Cytisus glaber  L.f.
Cytisus x praecox 'Allgold'  
Cytisus x praecox 'Goldspeer'  
Cytisus x praecox 'Hollandia'  
Cytisus x praecox 'Zeelandia'  
Cytisus purpureus 'Erectus'  
Cytisus purpureus 'Incarnatus'  
Cytisus scoparius 'Andreanus Splendens'  
Cytisus scoparius 'Golden Sunlight'  
Cytisus scoparius 'Palette'  
Cytisus (Scoparius-Gruppen) 'Roter Favorit'  
Cytisus x versicolor  Dippel
Dahlia x pinnata (Anemonblommiga Gruppen) 'Comet'  Oosten 1952
Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Alloway Cottage'  
Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Betty Russell'  
Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Crossfield Festival'  Summerscales 1964
Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Dedham'  Clarke 1962
Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Doris Duke'  
Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Holland Festival'  Bruidegom 1960
Dahlia x pinnata (Dekorativ-Gruppen) 'Nina Chester'  Chester 1974
Dahlia x pinnata (Enkelblommiga Gruppen) 'Princess Marie José'  West 1932
Dahlia x pinnata (Enkelblommiga Gruppen) 'Sneezy'  Groen 1941
Dahlia x pinnata (Fransblommiga Gruppen) 'Apache'  Bruidegom
Dahlia x pinnata (Fransblommiga Gruppen) 'Frontispiece'  Bruidegom 1963
Dahlia x pinnata Halskrås-Gruppen   halskråsdahlia
Dahlia x pinnata (Halskrås-Gruppen) 'Can Can'  Crutchfield 1960
Dahlia x pinnata (Halskrås-Gruppen) 'Nonsense'  Crutchfield 1962
Dahlia x pinnata (Halskrås-Gruppen) 'Ruwenzori'  Crutchfield 1962
Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Authority'  Maarse 1960
Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Autumn Fire'  Dobbie 1960
Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Cum Laude'  Bruidegom 1966
Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Hoek's Yellow'  Hoek 1951
Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Klankstad Kerkrade'  Bruidegom 1954
Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Nantenan'  Bruidegom 1961
Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Polar Sight'  Maarse 1960
Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Royal Sceptre'  Maarse 1961
Dahlia x pinnata (Kaktusblommiga Gruppen) 'Sure Thing'  Bruidegom 1966
Dahlia x pinnata (Näckrosblommiga Gruppen) 'Glorie van Heemstede'  Geerlings 1947
Dahlia x pinnata (Pionblommiga Gruppen) 'Fascination'  Elsdon 1964
Dahlia x pinnata (Pompon-Gruppen) 'Bernard Colwyn Hayes'  Boore 1962
Dahlia x pinnata (Pompon-Gruppen) 'Little Conn'  Williams 1947
Dahlia x pinnata (Pompon-Gruppen) 'Swiss Miss'  Crutchfield 1961
Daphne x burkwoodii 'Somerset'  
Daphne cneorum 'Alba'  
Daphne cneorum 'Eximia'  
Daphne laureola ssp. philippi  (Gren.) Nyman
Daphne mezereum 'Alba'  
Daphne mezereum f. alba 'Bowles' White'  
Daphne mezereum 'Grandiflora'  
Daphne mezereum 'Rubra'  
Daphne mezereum 'Rubra Select'  
Daphne mezereum 'Ruby Glow'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Elizabeth'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Farreri'  hort.
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Goldfinger'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Goldteppich'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Hachmann's Gigant'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Jackman'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Klondike'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Longacre'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Mount Everest'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Månelys'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Primrose Beauty'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Red Ace'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Sandved'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Tangerine'  
Daucus carota ssp. sativus 'Amager'  
Daucus carota ssp. sativus 'Banta'  
Daucus carota ssp. sativus 'Brilliant'  
Daucus carota ssp. sativus 'Empire'  
Daucus carota ssp. sativus 'Express'  
Daucus carota ssp. sativus 'Fancy'  
Daucus carota ssp. sativus 'Kaliber'  
Daucus carota ssp. sativus 'Kämpe'  
Daucus carota ssp. sativus london torg  
Daucus carota ssp. sativus 'Lonto'  
Daucus carota ssp. sativus 'Mokum'  
Daucus carota ssp. sativus 'Pariser Torg'  
Daucus carota ssp. sativus 'Pickmo'  
Daucus carota ssp. sativus 'Regol'  
Daucus carota ssp. sativus 'Regulus II'  
Daucus carota ssp. sativus 'Regulus Imperial'  
Daucus carota ssp. sativus 'Rola'  
Davidia  Baill. duvträd
Decaisnea  Hook.f. & Thomson narrbuske
Delairea odorata  Lem. sommarmurgröna
Dendrobium aggregatum  Roxb.
Dendrobium chrysotoxum  Lindl.
Dendrobium densiflorum  Lindl.
Dendrobium draconis  Rchb.f.
Dendrobium farmeri  Paxton
Dendrobium formosum  Roxb.
Dendrobium nobile  Lindl.
Dendrobium parishii  Rchb.f.
Dendrobium pierardii  Hook.
Dendrobium primulinum  Lindl.
Dendrobium thyrsiflorum  Rchb.f.
Deutzia chunii  Hu
Deutzia crenata 'Candidissima'  
Deutzia discolor 'Major'  
Deutzia x hybrida  Lemoine
Deutzia x hybrida 'Contraste'  
Deutzia x hybrida 'Mont Rose'  
Deutzia x hybrida 'Perle Rose'  
Deutzia x hybrida 'Pink Pompon'  
Deutzia x kalmiiflora  Lemoine
Deutzia x lemoinei  Bois
Deutzia longifolia  Franch.
Deutzia longifolia 'Elegans'  
Deutzia longifolia 'Veitchii'  
Deutzia x magnifica  (Lemoine) Rehder
Deutzia x rosea  (Lemoine) Rehder
Deutzia x rosea 'Campanulata'  
Deutzia x rosea 'Carminea'  
Deutzia x rosea 'Grandiflora'  
Deutzia scabra 'Pride of Rochester'  
Dianthus barbatus 'Atrosanguineus'  
Dianthus barbatus 'Diadem'  
Dianthus barbatus 'Frühvogel'  
Dianthus barbatus Frühvogel-Serien  
Dianthus barbatus 'Pink Beauty'  
Dianthus barbatus 'Scarlet Beauty'  
Dianthus barbatus x chinensis (Summer Beauty-Serien) summer beauty mix  
Dianthus (Caryophyllus-Gruppen) 'Lena'  
Dianthus (Caryophyllus-Gruppen) 'Lisa'  
Dianthus (Caryophyllus-Gruppen) 'Red Baron'  
Dianthus (Caryophyllus-Gruppen) 'Sam's Pride'  
Dianthus (Caryophyllus-Gruppen) 'Scania'  
Dianthus (Caryophyllus-Gruppen) 'Tangerine Sim'  
Dianthus (Caryophyllus-Gruppen) 'Tony'  
Dianthus chinensis (Baby Doll-Serien) baby doll mix  
Dianthus chinensis Charm-Serien  
Dianthus chinensis 'Fireball'  
Dianthus chinensis 'Snowflake'  
Dianthus 'Dad's Favourite'  
Dianthus 'Daphne'  
Dianthus deltoides 'Wisley Variety'  
Dianthus (Plumarius-Gruppen) 'Charles Musgrave'  
Dieffenbachia  Schott prickblad
Dieffenbachia amoena  W.Bull
Dieffenbachia maculata  (Lodd.) G.S.Bunting
Dieffenbachia seguine 'Camilla'  
Dieffenbachia seguine 'Exotica Compacta'  
Dieffenbachia seguine 'Exotica Perfection'  
Dieffenbachia seguine 'Marianne'  
Dieffenbachia seguine 'Pia'  
Dieffenbachia seguine 'Tropic Snow'  
Dieffenbachia 'Veerle'  
Digitalis purpurea Excelsior-Gruppen  
Digitalis purpurea Foxy-Gruppen  
Dimorphotheca sinuata 'Salmon Beauty'  
Dimorphotheca sinuata 'Tetra Goliath'  
Dipladenia boliviensis  Hook.f.
Dipladenia eximia  Hemsl.
Dipladenia sanderi  Hemsl.
Dipladenia splendens  (Hook.f.) A.DC.
Disocactus flagelliformis  (L.) Barthlott ormkaktus
Dizygotheca veitchii  (Carrière) N.Taylor
Dracaena braunii  Engl. bambudracena
Dracaena braunii 'Red Edge'  
Dracaena concinna  auct. non Kunth
Dracaena deremensis  Engl.
Dracaena fragrans (Deremensis-Gruppen) 'Bausei'  
Dracaena fragrans (Deremensis-Gruppen) 'Warneckei'  
Dracaena fragrans 'Lindenii'  
Dracaena fragrans 'Massangeana'  
Dracaena goldieana  Lindl.
Dracaena marginata 'Colorama'  
Dracaena sanderiana  Sander
Dracaena surculosa  Lindl. buskdracena
Dracaena surculosa 'Florida Beauty'  
Echeveria derenbergii  J.A.Purpus
Echeveria gibbiflora 'Carunculata'  
Echeveria gibbiflora var. metallica  (Lem.) Baker
Echinacea purpurea 'Earliest of All'  
Echinacea purpurea 'Robert Bloom'  
Echinacea purpurea 'The King'  
Echinocactus ingens  Zucc.
Echinocereus  Engelm. kägelkaktus
Echinocereus delaetii  (Gürke) Gürke
Echinocereus knippelianus  Liebner
Echinocereus leptacanthus  K.Schum.
Echinocereus pectinatus  (Scheidw.) Engelm. regnbågskaktus
Echinocereus pentalophus  (DC.) Lem.
Echinopsis  Zucc. sjöborrkaktus
Echinopsis eyriesii  (Turpin) Pfeiff. & Otto
Echinopsis pachanoi  (Britton & Rose) Friedrich & G.D.Rowley stamkaktus
Echinopsis rhodotricha  K.Schum.
Echium plantagineum 'Blue Bedder'  
Echium russicum  J.F.Gmel.
Elaeagnus x ebbingei  Door.
Elaeagnus multiflora  Thunb.
Elaeagnus umbellata  Thunb.
Emilia coccinea  (Sims) G.Don
Enkianthus campanulatus 'Albiflorus'  
x Epicactus 'Cooperi'  
x Epicactus 'London Sunshine'  
x Epicactus 'Recluse'  
Epidendrum atropurpureum  auct. non Willd.
Epidendrum ciliare  L.
Epidendrum cochleatum  L.
Epidendrum falcatum  Lindl.
Epidendrum fragrans  Sw.
Epidendrum mariae  Ames
Epidendrum radiatum  Lindl.
Epidendrum radicans  Lindl.
Epimedium  L. sockblomma
Epimedium alpinum  L. alpsockblomma
Epimedium grandiflorum  C.Morren japansk sockblomma
Epiphyllopsis gaertneri  (Regel) A.Berger
Epipremnum aureum 'Marble Queen'  
Episcia cupreata  (Hook.) Hanst.
Episcia cupreata 'Emerald Queen'  
Episcia dianthiflora  H.E.Moore & R.G.Wilson
Erica carnea 'Cecilia M. Beale'  
Erica carnea 'James Backhouse'  
Erica carnea 'Ruby Glow'  
Erica carnea 'Springwood White'  
Erica cinerea 'Alba'  
Erica cinerea 'C. D. Eason'  
Erica x darleyensis 'Arthur Johnson'  
Erica herbacea  L.
Erica x hiemalis  hort.
Erica mackaiana  orth. var.
Erica mackayana 'Plena'  
Erica tetralix 'Alba'  
Erica tetralix 'Con Underwood'  
Erica vagans 'Lyonesse'  
Erica vagans 'Mrs D. F. Maxwell'  
Erigeron (Speciosus-Gruppen) 'Darkest of All'  
Erigeron (Speciosus-Gruppen) 'Felicity'  
Erinus alpinus 'Albus'  
Erinus alpinus 'Dr Hähnle'  
Erinus alpinus 'Mrs Charles Boyle'  
Erodium corsicum  Léman korsikansk näva
Erodium petraeum ssp. glandulosum  (Cav.) Bonnier
Erodium reichardii  (Murray) DC.
Erodium reichardii 'Flore Pleno'  
Erodium reichardii 'Roseum'  
Eryngium alpinum 'Amethyst'  
Erysimum x allionii  auct. non Kuntze
Erythranthe  Spach gyckelblomster
Erythranthe cuprea monarch strain  
Erythranthe cuprea 'Red Emperor'  
Erythranthe cuprea 'Whitecroft Scarlet'  
Eschscholzia californica mission bells  
Eschscholzia californica monarch art shades  
Espostoa lanata  (Kunth) Britton & Rose ullkaktus
Eucharis  Planch. & Linden amasonlilja
Euonymus europaeus 'Red Cascade'  
Euonymus fortunei var. radicans 'Argenteo-marginatus'  
Euonymus fortunei var. radicans 'Emerald Gaiety'  
Euonymus fortunei var. radicans 'Emerald'n Gold'  
Euonymus fortunei var. radicans 'Gracilis'  
Euonymus fortunei 'Vegetus'  
Exacum affine 'Blue Midget'  
Exochorda giraldii var. wilsonii  (Rehder) Rehder
Exochorda x macrantha  (Lemoine) C.K.Schneid.
Exochorda 'The Bride'  
Fagus sylvatica 'Cristata'   krusbok
Fagus sylvatica (Flikbladiga Gruppen) 'Aspleniifolia'  
Fagus sylvatica (Purpurbladiga Gruppen) 'Purpurea Latifolia'  
Fagus sylvatica (Purpurbladiga Gruppen) 'Riversii'  
Fagus sylvatica 'Zlatia'  
x Fatshedera  Guillaumin murgrönsaralia
x Fatshedera lizei  (Cochet) Guillaumin murgrönsaralia O  T  V 
x Fatshedera lizei 'Variegata'  
Fatsia japonica 'Aureoreticulata'  
Fatsia japonica 'Moseri'  
Fatsia japonica 'Variegata'  
Faucaria  Schwantes kattkäft
Faucaria tuberculosa  (Rolfe) Schwantes
Felicia amelloides  (L.) Voss kapaster O  V 
Fenestraria  N.E.Br. fönsterblad
Fenestraria aurantiaca  N.E.Br.
Fenestraria rhopalophylla  (Schltr. & Diels) N.E.Br.
Ferocactus acanthodes  auct. non (Lem.) Britton & Rose
Ferocactus cylindraceus  (Engelm.) Orcutt nåldyna
Ferocactus histrix  (DC.) Linds. fakirkudde
Ferocactus latispinus  (Haw.) Britton & Rose djävulstunga
Ferocactus melocactiformis  Britton & Rose
Festuca arundinacea 'Backafall'  
Festuca rubra (Kortrhizom-Gruppen) 'Dawson'  
Festuca rubra (Kortrhizom-Gruppen) 'Polar'  
Festuca rubra (Kortrhizom-Gruppen) 'Satin'  
Festuca rubra (Kortrhizom-Gruppen) 'Wilton'  
Festuca rubra (Tätvuxna Gruppen) 'Barfalla'  
Festuca rubra (Tätvuxna Gruppen) 'Erika'  
Festuca rubra (Tätvuxna Gruppen) 'Highlight'  
Festuca rubra (Tätvuxna Gruppen) 'Koket'  
Festuca rubra (Tätvuxna Gruppen) 'Menuet'  
Festuca rubra (Tätvuxna Gruppen) 'Puma'  
Festuca rubra (Tätvuxna Gruppen) 'Tatjana'  
Festuca rubra (Tätvuxna Gruppen) 'Waldorf'  
Ficus benghalensis 'Krishnae'  
Ficus elastica 'Decora'  
Ficus elastica 'Robusta'  
Ficus elastica 'Tricolor'  
Ficus wildemaniana  De Wild. & T.Durand liten fiolfikus
Fittonia  Coem. åderblad
Fittonia albivenis (Argyroneura-Gruppen) 'Argyroneura'  
Fittonia albivenis (Argyroneura-Gruppen) 'Minima'  
Fittonia albivenis (Argyroneura-Gruppen) 'Nana'  
Fittonia gigantea  André
Forsythia  Vahl gullbuske
Forsythia 'Arnold Giant'  
Forsythia x intermedia 'Beatrix Farrand'  K. Sax
Forsythia x intermedia 'Lynwood'  
Forsythia x intermedia 'Spectabilis'  
Forsythia x intermedia 'Spring Glory'  
Forsythia ovata 'Tetragold'  
Forsythia suspensa 'Atrocaulis'  
Fothergilla monticola  Ashe
Fraxinus excelsior 'Westhof's Glorie'  
Fraxinus paxiana  Lingelsh.
Fraxinus sieboldiana  Blume
Fritillaria latifolia 'Aurea'  
Fritillaria latifolia 'Nobilis'  
Fuchsia x bonstedtii  hort.
Fuchsia corymbiflora  Ruiz & Pav.
Fuchsia corymbiflora 'Alba'  
Fuchsia fulgens  DC.
Fuchsia x hybrida  Voss fuchsia O  V 
Fuchsia x hybrida 'Beacon'  Bull 1871
Fuchsia x hybrida 'Cupido'  Biemüller 1893
Fuchsia x hybrida 'Dollarprinsessan'  
Fuchsia x hybrida 'Edelstein'  Grosse 1864
Fuchsia x hybrida 'Gruss aus dem Bodenthal'  Teupel 1892
Fuchsia x hybrida 'Göteborgskan'  
Fuchsia x hybrida 'Henriette Ernst'  Curio 1907
Fuchsia x hybrida 'Marinka'  Rozain-Boucharlet 1902
Fuchsia x hybrida 'Pink Ballet Girl'  
Fuchsia x hybrida 'Winston Churchill'  Garson 1942
Fuchsia magellanica 'Gracilis'  
Fuchsia magellanica var. riccartonii  (Lebas) L.H.Bailey
Fuchsia procumbens  A.Cunn.
Fuchsia (Triphylla-Gruppen) 'Koralle'  Bonstedt 1905
Fuchsia (Triphylla-Gruppen) 'Leverkusen'  Hartnauer 1923
Gaillardia x grandiflora 'Dazzler'  
Gaillardia x grandiflora 'Wirral Flame'  
Galanthus nivalis ssp. reginae-olgae  (Orph.) Gottl.-Tann.
Galanthus plicatus  M.Bieb.
Galtonia  Decne. kaphyacint
Gardenia jasminoides 'Fortuneana'  
Gardenia jasminoides 'Veitchii'  
Gasteria liliputana  Poelln.
Gasteria maculata  Haw.
Gasteria verrucosa  (Mill.) Duval
Gaura lindheimeri  Engelm. & A.Gray
Gazania 'Bridget'  
Gazania 'Hazel'  
Gazania 'Ministar'  
Gazania monarch mix  
Gazania 'Snuggle Bunny'  
Gazania sunshine mix  
Genista tinctoria 'Royal Gold'  
Gentiana gracilipes  Turrill
Geum 'Prince of Orange'  
Ginkgo  L. ginkgo
Gladiolus Butterflyhybrider  
Gladiolus byzantinus  Mill.
Gladiolus carneus  D.Delaroche
Gladiolus x colvillii  orth. var.
Gladiolus (Fjärilsblommiga Gruppen) 'Chartres'  P. Visser Cz. 1979
Gladiolus (Fjärilsblommiga Gruppen) 'Daily Sketch'  
Gladiolus (Fjärilsblommiga Gruppen) 'Donald Duck'  
Gladiolus (Fjärilsblommiga Gruppen) 'Mme Butterfly'  
Gladiolus (Fjärilsblommiga Gruppen) 'Summer Fairy'  
Gladiolus (Miniatyr-Gruppen) 'Bo Peep'  
Gladiolus (Miniatyr-Gruppen) 'Graceful'  
Gladiolus (Miniatyr-Gruppen) 'Greenbird'  
Gladiolus Miniatyrhybrider  
Gladiolus (Primulinus-Gruppen) 'Joyce'  
Gladiolus (Primulinus-Gruppen) 'Red Star'  
Gladiolus (Primulinus-Gruppen) 'Salmon Star'  
Gladiolus (Primulinus-Gruppen) 'Scarlet Knight'  
Gladiolus Primulinushybrider  
Gladiolus Storblommiga Gruppen  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Albert Schweitzer'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Aristocrat'  Bill 1926
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Bishop'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Blue Conqueror'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Dr Fleming'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Eurovision'  Salman & Zonen 1961
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Flowersong'  Warnaar & Co. 1960
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Forgotten Dreams'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Gold Standard'  Beaton 1947
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Green Woodpecker'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Grock'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Life Flame'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Mabel Violet'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Maria Goretti'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Musical'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Picardy'  Palmer 1931
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'President Kennedy'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Purple Star'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Sweepstake'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'Toulouse-Lautrec'  
Gladiolus (Storblommiga Gruppen) 'White Angel'  
Gladiolus tristis  L.
Glebionis carinata  (Schousb.) Tzvelev ringkrage O  V 
Glebionis carinata 'Nordstjärnan'  
Glebionis coronaria  (L.) Spach kranskrage O  V 
Glebionis coronaria 'Tom Thumb Golden Gem'  
Glebionis coronaria 'Tom Thumb Primrose Gem'  
Glebionis multicolor 'Eastern Star'  
Glebionis multicolor 'Eldorado'  
Glebionis multicolor 'Helios'  
Glebionis multicolor 'Yellowstone'  
Glebionis x spectabilis 'Cecilia'  Weibulls
Glebionis x spectabilis 'Mogul'  
Gleditsia triacanthos var. inermis  Willd.
Gleditsia triacanthos 'Sunburst'  
Gloriosa rotschildiana  O'Brien
Glycine max 'Fiskeby V'  
Godetia amoena  (Lehm.) G.Don
Godetia grandiflora  Lindl.
Godetia whitneyi  (A.Gray) T.Moore
Grevillea aspleniifolia  Knight snittgrevillea A  V 
Guzmania lingulata  (L.) Mez
Guzmania lingulata 'Minor'  
Guzmania monostachya  orth. var.
Guzmania sanguinea  (André) Mez
Gymnocalycium denudatum  (Link & Otto) Pfeiff. spindelkaktus
Gymnocalycium mihanovichii  (Fric & Gürke) Britton & Rose
Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii  Werderm.
Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii 'Pink Cap'  
Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii 'Red Cap'  
Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii 'White Cap'  
Gymnocalycium mihanovichii var. friedrichii 'Yellow Cap'  
Gynura procumbens  (Lour.) Merr. O  V 
Gynura sarmentosa  (Blume) DC.
Gypsophila paniculata 'Plena'  
Gypsophila repens 'Letchworth'  
Gypsophila repens 'Rosea Compacta'  
Gypsophila viscosa  Murray jungfruslöja
Hablitzia tamnoides  M.Bieb. kaukasisk rankspenat, rankspenat O  V 
Haemanthus abyssinicus  Herb.
Haemanthus albiflos  Jacq. elefanttunga O  V 
Haemanthus coccineus  L. skärmlilja O  V 
Haemanthus katherinae  Baker
Haemanthus natalensis  Hook.
Haemanthus puniceus  L.
Halesia carolina var. monticola  Rehder
Halesia diptera  J.Ellis
Hamamelis 'Brevipetala'  
Hamamelis x intermedia 'Copper Beauty'  
Hamamelis x intermedia 'Feuerzauber'  
Hamamelis x intermedia 'Jelena'  
Hamamelis x intermedia 'Nina'  
Hamamelis x intermedia 'Orange Beauty'  
Hamamelis x intermedia 'Ruby Glow'  
Hamamelis japonica  Siebold & Zucc.
Hamamelis japonica 'Arborea'  
Hamamelis japonica var. flavopurpurascens  (Makino) Rehder
Hamamelis mollis  Oliv.
Hamamelis mollis 'Pallida'  
Haworthia cymbiformis  (Haw.) Duval
Haworthia limifolia  Marloth
Haworthia margaritifera  (L.) Haw.
Haworthia maughanii  Poelln.
Haworthia reinwardtii  (Salm-Dyck) Haw.
Haworthia truncata  Schönl.
Hedera (Buskformiga Gruppen) 'Arborescens'  
Hedera colchica 'Arborescens'  
Hedera colchica 'Dentata'  
Hedera colchica 'Dentata Variegata'  
Hedera helix 'Aureovariegata'  
Hedera helix 'Baltica'  
Hedera helix 'Buttercup'  
Hedera helix 'Conglomerata'  
Hedera helix 'Cristata'  
Hedera helix 'Glacier'  
Hedera helix 'Goldheart'  
Hedera helix 'Luzii'  
Hedera helix 'Maple Queen'  
Hedychium coronarium  J.König doftviska
Hedychium gardnerianum  Roscoe kanonviska
Helenium  L. solbrud
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Chipperfield Orange'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Flammenrad'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Goldene Jugend'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Goldlackzwerg'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Julisonne'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Kupfersprudel'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Latest Red'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Waltraut'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Wyndley'  
Helianthus  L. solros
Helianthus tuberosus 'Avella'  
Helianthus tuberosus 'Dagneutral'  
Helianthus tuberosus 'Suttons Vit'  
x Heliaporus smithii  (Pfeiff.) G.D.Rowley
Heliocereus speciosus  (Cav.) Britton & Rose
Heliocereus speciosus var. amecamensis  (Heese) Weing.
Heliopsis helianthoides 'Golden Plume'  
Heliopsis helianthoides 'Hohlspiegel'  
Heliopsis helianthoides 'Incomparabilis'  Lemoine
Heliopsis helianthoides 'Karat'  
Heliopsis helianthoides 'Zinniaeflora'  Lemoine
Helipterum manglesii  (Lindl.) F.Muell.
Helipterum roseum  (Hook.) Benth.
Helleborus  L. julros
Hemerocallis 'Atlas'  Kraus 1951
Hemerocallis x baronii  Sprenger hybriddaglilja
Hemerocallis 'Corky'  Fischer 1959
Hemerocallis 'Crimson Pirate'  Sass 1951
Hemerocallis 'Earliana'  Betscher 1938
Hemerocallis 'Gratia'  
Hemerocallis x muelleri  Sprenger
Hemerocallis 'Sammy Russel'  Russel 1951
Hemerocallis 'Sovereign'  Yeld 1906
Hemerocallis 'Tejas'  Russel 1945
Heptapleurum arboricola  Hayata
Hesperis matronalis 'Candidissima'  
Hesperis matronalis 'Purpurea'  
Heuchera x brizoides 'Gracillima'  
Heuchera x brizoides 'Greenfinch'  
Heuchera x brizoides 'Pearl Drops'  
Heuchera x brizoides 'Rikard'  
Heuchera sanguinea 'Joakim'  
Hibiscus (Moscheutos-Gruppen) southern belle mix  
Hibiscus rosa-sinensis 'Cooperi'  
Hibiscus rosa-sinensis 'Holiday'  
Hibiscus rosa-sinensis 'Lateritia'  
Hibiscus rosa-sinensis 'Moesiana'  
Hibiscus rosa-sinensis 'Moonlight'  
Hibiscus rosa-sinensis 'Weekend'  
Hieracium pilosella  L.
Hieracium x rubrum  Peter
Hippeastrum  Herb. amaryllis
Hippeastrum x hortorum  Maatsch
Hippeastrum pardinum  (Hook.f.) Lem.
Hippeastrum rutilum var. fulgidum  (Ker Gawl.) Voss
Hippeastrum striatum var. fulgidum  (Ker Gawl.) Hyl. ined.
Holodiscus discolor var. ariifolius  (Sm.) Asch. & Graebn.
Hornungia alpina ssp. auerswaldii  (Willk.) O.Appel gemskrassing
Hosta fortunei var. gigantea  Bailey
Hosta fortunei var. marginatoalba  L.H.Bailey
Hosta japonica var. tardiflora  Bailey p.p.
Hosta lancifolia var. albomarginata  Stearn
Hosta montana  F.Maek.
Hosta ventricosa 'Variegata'  
Howea  Becc. förmakspalm
Howea belmoreana  (C.Moore & F.Muell.) Becc.
Howea forsteriana  (C.Moore & F.Muell.) Becc.
Howeia  Becc.
Hoya carnosa 'Crimson Princess'  
Hoya carnosa 'Silver Princess'  
Humulus scandens  auct. non (Lour.) Merr.
Hunnemannia fumariifolia  Sweet gullvallmo
Hutchinsia alpina  (L.) W.T.Aiton
Hutchinsia alpina ssp. auerswaldii  (Willk.) Nyman
Hyacinthus orientalis var. albulus  (Jord.) Baker
Hyacinthus orientalis 'Amethyst'  
Hyacinthus orientalis 'Amsterdam'  Briejer 1933
Hyacinthus orientalis 'Bismarck'  Ziegler 1875
Hyacinthus orientalis 'Carnegie'  Lefeber
Hyacinthus orientalis 'Chestnut Flower'  Bakker 1880
Hyacinthus orientalis 'City of Haarlem'  Kersten 1893
Hyacinthus orientalis 'Delft Blue'  Lefeber 1944
Hyacinthus orientalis 'Eclipse'  
Hyacinthus orientalis 'General Köhler'  c:a 1878
Hyacinthus orientalis 'Jan Bos'  Bos 1910
Hyacinthus orientalis 'Lady Derby'  Veen 1875
Hyacinthus orientalis 'L'Innocence'  van der Vinne 1863
Hyacinthus orientalis 'Madame Sophie'  
Hyacinthus orientalis 'Myosotis'  Rijnsburger 1896
Hyacinthus orientalis 'Oranje Boven'  van Schie 1870
Hyacinthus orientalis 'Ostara'  van Waveren-Kruyff/Bros 1942
Hyacinthus orientalis 'Pink Pearl'  Lefeber 1922
Hyacinthus orientalis 'Prince Henry'  
Hyacinthus orientalis 'Prinses Irene'  Segers Bros. 1930
Hyacinthus orientalis 'Queen of the Blues'  van der Veldt 1878
Hyacinthus orientalis Romerska Gruppen   romersk hyacint
Hyacinthus orientalis 'Tubergen's Scarlet'  Tubergen 1920
Hyacinthus orientalis 'Yellow Hammer'  Veen 1883
Hydrangea arborescens 'Annabelle'  
Hydrangea arborescens ssp. discolor 'Sterilis'  
Hydrangea arborescens 'Grandiflora'  
Hydrangea aspera  D.Don
Hydrangea aspera ssp. sargentiana  (Rehder) E.M.McClint.
Hydrangea macrophylla 'Blue Wave'  
Hydrangea macrophylla 'Bouquet Rose'  
Hydrangea macrophylla 'Mariesii'  
Hydrangea macrophylla 'Mariesii Perfecta'  
Hydrangea macrophylla ssp. serrata  (Thunb.) Makino
Hydrangea macrophylla 'White Wave'  
Hydrangea paniculata 'Floribunda'  
Hydrangea paniculata 'Grandiflora'  
Hydrangea paniculata 'Praecox'  
Hydrangea quercifolia  W.Bartram flikhortensia
Hydrangea serrata 'Preziosa'  
Hylotelephium sieboldii 'Mediovariegatum'  
Hymenocallis littoralis  (Jacq.) Salisb. spindellilja
Hymenocallis x macrostephana  Baker narcisslilja
Hymenocallis speciosa  (Salisb.) Salisb. spindellilja
Hypericum forrestii  (Chitt.) N.Robson
Hypericum 'Hidcote'  
Hypericum hircinum  L.
Hypericum hookerianum  auct. non Wight & Arn.
Hypericum kalmianum  L. kanadahyperikum
Hypericum x moserianum  André
Hypericum olympicum  L. olympisk johannesört
Hypericum patulum  Thunb.
Hypericum patulum var. forrestii  Chitt.
Hypericum patulum var. henryi  auct. non Bean 2.
Hypericum patulum 'Hidcote'  
Hypericum pseudohenryi  N.Robson
Hypocyrta glabra  auct. non Hook.
Hypocyrta nummularia  Hanst.
Hypoestes phyllostachya  Baker
Iberis amara 'The Emperor'  
Iberis amara 'Tom Thumb'  
Iberis sempervirens 'Little Gem'  
Iberis umbellata dwarf fairy mix  
Iberis umbellata (Flash-Serien) 'Red Flash'  
Iberis umbellata 'Giant Pink'  
Iberis umbellata 'Pink Queen'  
Ilex aquifolium 'Alaska'  
Ilex aquifolium 'Angustifolia'  
Ilex aquifolium 'Argenteomarginata'  
Ilex aquifolium 'Bacciflava'  
Ilex aquifolium 'Ciliata'  
Ilex aquifolium 'Ferox'  
Ilex aquifolium 'Golden Queen'  
Ilex aquifolium 'Golden van Tol'  
Ilex aquifolium 'Handsworth New Silver'  
Ilex aquifolium 'J. C. van Tol'  
Ilex aquifolium 'Madame Briot'  
Ilex aquifolium 'Pyramidalis'  
Ilex crenata 'Convexa'  
Ilex crenata 'Golden Gem'  
Ilex verticillata  (L.) A.Gray amerikansk järnek
Impatiens glandulifera 'Candida'  
Impatiens hawkeri 'Petersonii'  
Impatiens walleriana Futura-Serien  
Impatiens walleriana 'Grande-Serien'  
Impatiens walleriana 'Miss Swiss'  
Impatiens walleriana Super Elfin-Serien  
Incarvillea olgae  Regel
Inula ensifolia 'Compacta'  
Ipheion uniflorum 'Caeruleum'  
Ipheion uniflorum 'Wisley Blue'  
Ixia maculata  L.
Ixia viridiflora  Lam.
Ixora chinensis  Lam.
Ixora coccinea var. fraseri  hort.
Jacobaea maritima 'Candicans'  
Jacobaea maritima 'Silberzwerg'  
Jacobinia carnea  (Lindl.) G.Nicholson
Jacobinia pauciflora  (Nees) Lindau
Jasione humilis  (Pers.) Loisel.
Jasminum beesianum  Forrest & Diels
Jasminum mesnyi  Hance
Jasminum multiflorum  (Burm.f.) Andrews
Jasminum nudiflorum  Lindl.
Jasminum odoratissimum  L.
Jasminum officinale var. grandiflorum  (L.) Stokes
Jasminum polyanthum  Franch.
Jasminum sambac  (L.) Sol.
Jasminum sambac 'Grand Duke of Tuscany'   gardeniajasmin
Juglans regia 'Excelsior of Taynton'  
Juglans regia 'Leeds Castle'  
Juglans regia 'Northdown Clawnut'  
Juniperus chinensis 'Blaauw'  
Juniperus chinensis 'Hetzii'  
Juniperus chinensis 'Keteleeri'  
Juniperus chinensis 'Plumosa'  
Juniperus chinensis 'Plumosa Aurea'  
Juniperus chinensis 'Stricta'  
Juniperus communis 'Depressa Aurea'  
Juniperus communis 'Fontän'  
Juniperus communis 'Hornibrookii'  
Juniperus communis 'Kantarell'  
Juniperus communis 'Repanda'  
Juniperus communis 'Suecica'  
Juniperus communis 'Suecica Major'  hort.
Juniperus communis 'Urshult'  
Juniperus horizontalis 'Douglasii'  
Juniperus horizontalis 'Glauca'  
Juniperus horizontalis 'Grey Pearl'  
Juniperus horizontalis 'Plumosa'  
Juniperus x pfitzeriana 'Mint Julep'  
Juniperus x pfitzeriana 'Pfitzeriana Aurea'  
Juniperus x pfitzeriana 'Pfitzeriana Glauca'  
Juniperus sabina 'Arcadia'  
Juniperus sabina 'Blue Danube'  
Juniperus sabina 'Hicksii'  
Juniperus sabina 'Rockery Gem'  
Juniperus sabina 'Tamariscifolia'  
Juniperus scopulorum 'Skyrocket'  
Juniperus squamata 'Blue Carpet'  
Juniperus squamata 'Blue Star'  
Juniperus squamata 'Meyeri'  
Juniperus virginiana 'Burkii'  
Juniperus virginiana 'Canaertii'  
Juniperus virginiana 'Grey Owl'  
Justicia brandegeana  Wassh. & L.B.Sm.
Justicia scheidweileri  V.A.W.Graham purpurax
Kalanchoe beharensis  Drake
Kalanchoe blossfeldiana  Poelln.
Kalanchoe daigremontiana  Raym.-Hamet & H.Perrier myrdaling
Kalanchoe laxiflora  Baker livsblad
Kalanchoe macrantha  Baker
Kalanchoe marmorata  Baker
Kalanchoe porphyrocalyx  (Baker) Baill.
Kalanchoe tomentosa  Baker
Kalanchoe tubiflora  Raym.-Hamet
Kalmia angustifolia 'Rubra'  
Kalmia latifolia 'Alba'  
Kalmia latifolia 'Rubra'  
Kalopanax  Miq. jättearalia
Kalopanax pictus  (Thunb.) Nakai
Kalopanax pictus var. maximowiczii  (Van Houtte) H.L.Li
Kerria  DC. kerria
Kerria japonica 'Picta'  
Kerria japonica 'Pleniflora'  
Kleinia neriifolia  Haw. kanariestånds
Kleinia rowleyana  (H.Jacobsen) G.Kunkel
Kleinia tomentosa  Haw.
Kniphofia (Cultorum-Gruppen) 'Bees' Lemon'  
Kniphofia (Cultorum-Gruppen) 'Goldmine'  
Kniphofia (Cultorum-Gruppen) 'Springtime'  
Kniphofia x hybrida  Gumbl.
Kolkwitzia  Graebn. paradisbuske
Kolkwitzia amabilis 'Rosea'  
Lachenalia aloides  (L.f.) Asch. & Graebn.
Lachenalia bulbifera  (Cirillo) Engl.
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Baccarat'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Deci-minor'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Great Lakes'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Hilde'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Ithaca'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Market Favorite'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Montana'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) nya hilde  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Ostinata'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Pennlake'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Reskia'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Tardisix'  
Lactuca sativa (Crispa-Gruppen) 'Amerikansk Plocksallat'  
Lactuca sativa (Crispa-Gruppen) 'Australisk Plocksallat'  
Lactuca sativa (Crispa-Gruppen) 'Salad Bowl'  
Lactuca sativa (Romana-Gruppen) 'Roma'  
Laelia anceps  Lindl.
Laelia autumnalis  (Lex.) Lindl.
Laelia cinnabarina  Lindl.
Laelia gouldiana  Rchb.f.
Laelia pumila  (Hook.) Rchb.f.
Laelia purpurata  Lindl. & Paxton
Lagurus  L. harsvans
Lagurus ovatus  L. harsvans
Lamarckia  Moench guldäxing
Lamarckia aurea  (L.) Moench guldäxing
Lamium galeobdolon ssp. montanum 'Florentinum'  
Lamium orvala  L. nässelplister
Lampranthus aurantiacus  (DC.) Schwantes
Lampranthus coccineus  (Haw.) N.E.Br.
Lampranthus conspicuus  (Haw.) N.E.Br.
Lampranthus elegans  (Jacq.) Schwantes
Lampranthus spectabilis  (Haw.) N.E.Br.
Lantana camara  L. eld och glöd, eldkrona
Lantana camara 'Arlequin'  
Lantana camara 'Goldsonne'  
Lantana camara 'Maifest'  
Lantana camara 'Professor Rauox'  
Lantana camara 'Schneewittchen'  
Lantana montevidensis  (Spreng.) Briq.
Lantana montevidensis 'Gold d'Or'  
Larix kaempferi 'Pendula'  
Lathyrus odoratus cuthbertson floribunda mix  
Lathyrus odoratus var. nanellus Bijou-Serien  
Lathyrus odoratus var. nanellus Jet Set-Serien  
Lathyrus odoratus var. nanellus knee-high  
Lathyrus odoratus var. nanellus little sweetheart mix  
Laurus nobilis  L. lager K  O  V 
Leea  L. leea
Leea coccinea  Planch.
Leontopodium alpinum ssp. nivale  (Ten.) Tutin
Leontopodium nivale ssp. alpinum 'Mignon'  
Leontopodium souliei  Beauverd
Leptospermum scoparium  J.R.Forst. & G.Forst. rosenmyrten
Leptospermum scoparium 'Album Flore Pleno'  
Leptospermum scoparium 'Keatleyi'  
Leptospermum scoparium 'Nichollsii'  
Lewisia  Pursh bitterrot
Lewisia brachycalyx  A.Gray
Lewisia columbiana  (A.Gray) B.L.Rob.
Lewisia cotyledon  (S.Watson) B.L.Rob.
Lewisia cotyledon 'Alba'  
Lewisia cotyledon var. heckneri  (C.V.Morton) Munz
Lewisia cotyledon var. howellii  (S.Watson) B.L.Rob.
Lewisia nevadensis  (A.Gray) B.L.Rob.
Lewisia rediviva  Pursh bitterrot
Lewisia tweedyi  (A.Gray) B.L.Rob.
Liatris graminifolia  Willd.
Liatris pycnostachya  Michx.
Liatris scariosa  (L.) Willd.
Liatris spicata 'Alba'  
Liatris spicata 'Floristan Weiss'  
Liatris spicata 'Silver Tips'  
Ligularia stenocephala  (Maxim.) Matsum. & Koidz. gullstav
Ligularia veitchiana  (Hemsl.) Greenm. gullstav
Ligularia wilsoniana  (Hemsl.) Greenm. gullstav
Ligustrina amurensis var. japonica  Maxim.
Ligustrina amurensis var. mandshurica  Maxim.
Ligustrina pekinensis  (Rupr.) Dieck
Ligustrum x ibolium  Rehder
Ligustrum obtusifolium  Siebold & Zucc.
Ligustrum obtusifolium var. regelianum  (Koehne) Rehder
Ligustrum ovalifolium  Hassk.
Ligustrum ovalifolium 'Argenteum'  
Ligustrum ovalifolium 'Aureum'  
Ligustrum vulgare 'Chlorocarpum'  
Ligustrum vulgare var. italicum 'Atrovirens'  
Ligustrum vulgare 'Lodense'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Brandywine'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Destiny'  de Graaff c. 1949
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Edith Cecilia'  Patterson 1944
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Enchantment'  de Graaff c. 1947
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Fireflame'  de Graaff 1949
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Palomino'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Prosperity'  de Graaff
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Valencia'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'White Princess'  
Lilium Bellingham-Gruppen  Griffiths c. 1933
Lilium Fiesta-Gruppen  de Graaff 1946
Lilium hansonii  D.D.T.Moore fläcklilja
Lilium Harlequin-Gruppen  de Graaff 1950
Lilium x hollandicum  Bergmans
Lilium japonicum  Thunb.
Lilium Midcentury-Gruppen  de Graaff 1949
Lilium (Orient-Gruppen) 'Empress of India'  de Graaff 1949
Lilium (Orient-Gruppen) 'Imperial Gold'  de Graaff c. 1960
Lilium Preston-Gruppen  
Lilium (Regale-Gruppen) 'Black Dragon'  de Graaff c. 1950
Lilium (Regale-Gruppen) 'Bright Star'  de Graaff c. 1959
Lilium (Regale-Gruppen) 'First Love'  
Lilium (Regale-Gruppen) 'Golden Clarion'  
Lilium (Regale-Gruppen) 'Golden Showers'  
Lilium (Regale-Gruppen) 'Green Emerald'  de Graaf 1957
Lilium (Regale-Gruppen) 'Heart's Desire'  
Lilium (Regale-Gruppen) 'Limelight'  de Graaff c. 1958
Lilium (Regale-Gruppen) 'Sulphur Queen'  Stooke c. 1944
Lilium rubellum  Baker
Lilium x testaceum  Lindl. isabellilja
Limonium suworowii  (Regel) Kuntze
Linanthus androsaceus  (Benth.) Greene
Linanthus luteus  (Benth.) auct.
Linnaea  L. linnea
Linnaea borealis var. longiflora  Torr.
Linum grandiflorum 'Rubrum'  
Liquidambar  L. ambraträd
Lithops  N.E.Br. levande stenar, stenblad
Lithops pseudotruncatella  (A.Berger) N.E.Br.
Lobelia erinus 'Cambridge Blue'  
Lobelia erinus 'Hamburgia'  
Lobelia erinus 'Rosamund'  
Lobelia erinus 'White Lady'  
Lobelia x milleri  (D.Don) Paxton
Lobelia splendens  Willd.
Lobivia allegraiana  Backeb.
Lobivia hertrichiana  Backeb.
Lobivia jajoiana  orth. var.
Lobularia maritima 'Royal Carpet'  
Lolium  L. rajgräs
Lolium multiflorum 'Imperial'  
Lolium perenne (Grönyte-Gruppen) 'Manhattan'  
Lolium perenne (Grönyte-Gruppen) 'Servo'  
Lolium perenne (Grönyte-Gruppen) 'Viris'  
Lolium perenne (Vallgräs-Gruppen) 'Barlenna'  
Lolium perenne (Vallgräs-Gruppen) 'Majestic'  
Lolium perenne (Vallgräs-Gruppen) 'Viva'  
Lonicera x brownii 'Dropmore Scarlet'  
Lonicera x brownii 'Fuchsioides'  
Lonicera involucrata f. serotina  Rehder
Lonicera korolkowii  Stapf fagertry
Lonicera korolkowii 'Floribunda'  
Lonicera korolkowii var. zabelii  auct. non Rehder
Lonicera korolkowii var. zabelii  (Rehder) Rehder
Lonicera ledebourii  Eschsch.
Lonicera morrowii 'Guldperle'  
Lonicera morrowii 'Xanthocarpa'  
Lonicera nitida 'Elegant'  
Lonicera tatarica 'Alba'  
Lonicera tatarica 'Grandiflora'  
Lonicera tatarica 'Hack's Red'  
Lonicera tatarica 'Latifolia'  
Lonicera tatarica 'Lutea'  
Lonicera tatarica 'Rosea'  
Lonicera tatarica 'Zabelii'  
Lonicera x xylosteoides 'Clavey's Dwarf'  
Lophophora  Coult. giftkaktus
Lophophora williamsii  (Salm-Dyck) Coult.
Lunaria rediviva  L. månviol
Lycaste aromatica  (Graham) Lindl.
Lycaste cruenta  (Lindl.) Lindl.
Lycaste skinneri  (Bateman) Lindl.
Lychnis flos-jovis  (L.) Desr. Jupiters blomster
Mackaya bella  Harv. kapbuske
Magnolia kobus var. borealis  Sarg.
Magnolia kobus var. stellata  (Siebold & Zucc.) Blackburn
Magnolia liliiflora  Desr. kinesisk magnolia
Magnolia sieboldii  K.Koch buskmagnolia
Magnolia x soulangeana 'Alexandrina'  
Magnolia x soulangeana 'Lennei'  
Magnolia x soulangeana 'Picture'  
Magnolia x soulangeana 'Speciosa'  
Magnolia stellata 'Royal Star'  
Mahonia japonica  (Thunb.) DC.
Maihueniopsis clavarioides  (Pfeiff.) E.F.Anderson fingeropuntia, negerhand
Malcolmia maritima dwarf mix  
Malus x adstringens  Rehder
Malus x arnoldiana  (Rehder) Sarg. rostapel
Malus x atrosanguinea  (Späth) C.K.Schneid.
Malus baccata var. mandshurica  (Maxim.) C.K.Schneid.
Malus coronaria  (L.) Mill.
Malus 'Golden Hornet'  
Malus hupehensis  (Pamp.) Rehder kinesisk apel
Malus hupehensis 'Rosea'  
Malus 'Hyslop'  
Malus 'John Downie'  
Malus x micromalus  Makino
Malus x moerlandsii  Door. kopparapel
Malus prunifolia  (Willd.) Borkh.
Malus prunifolia 'Fastigiata'  
Malus pumila  Mill.
Malus pumila var. niedzwetzkyana  (Dieck) C.K.Schneid.
Malus (Purpurapel-Gruppen) 'Almey'  
Malus (Purpurapel-Gruppen) 'Eleyi'  
Malus (Purpurapel-Gruppen) 'Hopa'  
Malus (Purpurapel-Gruppen) 'Lemoinei'  
Malus (Purpurapel-Gruppen) 'Makamik'  
Malus (Purpurapel-Gruppen) 'Red Silver'  
Malus (Purpurapel-Gruppen) 'Royalty'  
Malus x purpurea  (Barbier) Rehder
Malus 'Red Sentinel'  
Malus x robusta  (Carrière) Rehder guldapel
Malus x robusta 'Dolgo'  
Malus x robusta 'Yellow Siberian'  
Malus sargentii  Rehder
Malus x scheideckeri  Zabel blodapel
Malus x scheideckeri 'Hillieri'   Hilliers apel
Malus sieboldii  (Regel) Rehder
Malus sylvestris 'Plena'  
Malus toringo var. sargentii 'Rosea'  
Malus toringoides  (Rehder) Hughes droppapel
Malus transitoria var. toringoides  Rehder
Malus tschonoskii  (Maxim.) C.K.Schneid. cinnoberapel
Malus 'Van Eseltine'  
Malus x zumi  (Matsum.) Rehder korallapel
Malus x zumi var. calocarpa  (Rehder) Rehder
Malva trimestris 'Loveliness'  
Malva trimestris 'Splendens Alba'  
Mammillaria bocasana  Poselg. silkeskaktus
Mammillaria densispina  (Coult.) Orcutt taggtrådskaktus
Mammillaria elongata  DC. fingerkaktus
Mammillaria gracilis  Pfeiff.
Mammillaria haageana  Pfeiff. rubinkaktus
Mammillaria hahniana  Werderm. pinnkaktus
Mammillaria plumosa  F.A.C.Weber fjäderkaktus
Mammillaria prolifera  (Mill.) Haw. bärkaktus
Mammillaria vetula ssp. gracilis  (Pfeiff.) D.R.Hunt pysslingkaktus
Mammillaria zeilmanniana  Boed. halmstackskaktus
Mandevilla 'Amabilis'  
Mandevilla 'Amoena'  
Mandevilla boliviensis  (Hook.f.) Woodson vit bägarranka
Mandevilla eximia  (Hemsl.) Woodson skär bägarranka
Mandevilla 'Rubiniana'  
Mandevilla sanderi  (Hemsl.) Woodson bägarranka
Mandevilla sanderi 'Rosea'  
Mandevilla splendens  (Hook.f.) Woodson stor bägarranka
Maranta arundinacea 'Variegata'   A  V 
Maranta bicolor  Ker Gawl.
Maranta leopardina  (W.Bull) Regel
Maranta leuconeura  E.Morren mose stentavlor
Maranta leuconeura 'Erythroneura'  
Maranta leuconeura 'Kerchoveana'  
Maranta leuconeura 'Massangeana'  
Matthiola incana var. annua Brilliant-Serien  
Matthiola incana var. hiberna Centum-Serien  
Matthiola incana var. hiberna Nizza-Gruppen  
Meconopsis quintuplinervia  Regel blåklockvallmo
Mentha spicata 'Crispa'   grön krusmynta
Mespilus germanica var. abortiva  (Dum.Cours.) K.Koch
Mespilus germanica 'Macrocarpa'  
Mespilus germanica 'Minor'  
Microcoelum martianum  (Drude) Burret & Potztal
Mikania apiifolia  DC.
Mikania dentata  Spreng. sammetsranka
Mikania scandens  auct. non (L.) Willd.
Mikania ternata  (Vell.) B.L.Rob.
Miltonia roezlii  (Rchb.f.) G.Nicholson
Miltonia spectabilis  Lindl.
Miltonia spectabilis var. moreliana  (A.Rich.) Henfr.
Miltonia vexillaria  (Rchb.f.) G.Nicholson
Mimulus cardinalis  Benth.
Mimulus cupreus  Dombrain
Mimulus guttatus  DC.
Mimulus moschatus  Lindl.
Minuartia graminifolia  (Ard.) Jáv.
Minuartia laricifolia  (L.) Schinz & Thell.
Miscanthus  Andersson silvertoppsgräs
Moluccella laevis  L. Irlands klockor
Monarda didyma  L. vanlig temynta
Monstera obliqua  Miq.
Monstera obliqua var. expilata  (Schott) Engl.
Muscari comosum  (L.) Mill. plymhyacint
Myosotis scorpioides 'Mermaid'  
Myosotis scorpioides 'Semperflorens'  
Myosotis sylvatica 'Blue Bird'  
Myricaria germanica  (L.) Desv.
Myrtillocactus geometrizans  (Mart.) Console
Narcissus  L. narciss
Narcissus asturiensis  (Jord.) Pugsley miniatyrpåsklilja
Narcissus bulbocodium  L. påsktrumpet
Narcissus cyclamineus  DC. cyklamennarciss
Narcissus (Cyclamineus-Gruppen) 'Beryl'  Williams före 1907
Narcissus (Cyclamineus-Gruppen) 'February Gold'  de Graaff Bros före 1923
Narcissus (Cyclamineus-Gruppen) 'Peeping Tom'  P.D. Williams före 1948
Narcissus x incomparabilis 'Arbar'  J.L. Richardson före 1948
Narcissus x incomparabilis 'Ardour'  G.E. Mitsch före 1952
Narcissus x incomparabilis 'Carlton'  P.D. Williams före 1927
Narcissus x incomparabilis 'Duke of Windsor'  G.A. Uit den Boogaard före 1936
Narcissus x incomparabilis 'Eddy Canzony'  J.W.A. Lefeber före 1952
Narcissus x incomparabilis 'Galway'  J.L. Richardson före 1942
Narcissus x incomparabilis 'Ice Follies'  Konynenburg & Mark före 1953
Narcissus x incomparabilis 'Irene Copeland'  W.F.M. Copeland före 1915
Narcissus x incomparabilis 'La Riante'  van Deursen pre 1931
Narcissus x incomparabilis 'Polar Ice'  G. Lubbe & Son före 1936
Narcissus jonquilla  L. O  V 
Narcissus (Jonquilla-Gruppen) 'Sweetness'  R.V. Favell före 1939
Narcissus (Jonquilla-Gruppen) 'Trevithian'  P.D. Williams före 1927
Narcissus juncifolius  Lag. non Salisb.
Narcissus x medioluteus 'Cheerfulness'  J.B. van der Schoot före 1923
Narcissus x medioluteus 'Cragford'  P.D. Williams före 1930
Narcissus x medioluteus 'Geranium'  J.B. van der Schoot före 1930
Narcissus minimus  hort.
Narcissus minor  L.
Narcissus papyraceus 'Paper White'  
Narcissus poeticus 'Actaea'  G. Lubbe & Son före 1919
Narcissus poeticus 'Sonata'  G.H. Engleheart före 1910
Narcissus pseudonarcissus 'Beersheba'  G.H. Engleheart före 1923
Narcissus pseudonarcissus 'Golden Harvest'  Warnaar & Co. före 1920
Narcissus pseudonarcissus 'Irish Luck'  G.L. Wilson före 1948
Narcissus pseudonarcissus 'Mount Hood'  P. van Deursen före 1938
Narcissus pseudonarcissus 'Queen of Bicolors'  E.H. Krelage & Son före 1925
Narcissus pseudonarcissus 'Spellbinder'  G.L. Wilson före 1944
Narcissus (Triandrus-Gruppen) 'April Tears'  A. Gray före 1939
Narcissus (Triandrus-Gruppen) 'Rippling Waters'  Barr & Sons före 1932
Narcissus (Triandrus-Gruppen) 'Thalia'  M. van Waveren & Sons före 1916
Neillia incisa  (Thunb.) S.H.Oh liten stefanandra
Neillia sinensis  Oliv.
Nemesia strumosa  Benth. nemesia
Nemesia versicolor 'Blue Gem'  
Nemophila maculata  Lindl. kärleksblomster
Neoregelia carolinae  (Beer) L.B.Sm.
Neoregelia carolinae 'Tricolor'  
Nepeta sibirica  L. praktnepeta
Nephrolepis cordifolia  (L.) C.Presl
Nephrolepis cordifolia 'Plumosa'  
Nephrolepis exaltata  (L.) Schott spjutormbunke
Nephrolepis exaltata boston dvärg  
Nephrolepis exaltata 'Bostoniensis'  
Nephrolepis exaltata 'Fluffy Ruffles'  
Nephrolepis exaltata 'Hillii'  
Nephrolepis exaltata 'Maassii'  
Nephrolepis exaltata 'Rooseveltii'  
Nephrolepis exaltata 'Rooseveltii Plumosa'  
Nephrolepis exaltata 'Teddy Junior'  
Nephrolepis tuberosa  (Willd.) C.Presl
Nerine bowdenii  W.Watson
Nerine flexuosa  (Jacq.) Herb.
Nerine sarniensis  (L.) Herb. guernseylilja
Nerine undulata  (L.) Herb.
Nerine undulata 'Alba'  
Nerium oleander 'Nana'  
Nertera granadensis  (L.f.) Druce
Nicotiana affinis  T.Moore
Nicotiana alata  Link & Otto vit blomstertobak
Nicotiana alata 'Grandiflora'  
Nicotiana x sanderae  W.Watson purpurtobak
Nicotiana x sanderae 'Crimson Bedder'  
Nicotiana x sanderae Idol-Serien  
Nicotiana x sanderae 'Lime Green'  
Nicotiana x sanderae Nicki-Serien  
Nicotiana x sanderae (Sensation-Serien) sensation mix  
Nicotiana x sanderae 'White Bedder'  
Nidularium fulgens  Lem.
Nidularium innocentii  Lem.
Nierembergia caerulea  Sealy non Miers
Nierembergia frutescens  Durieu
Nierembergia hippomanica var. violacea  Millán
Nierembergia linariifolia 'Purple Robe'  
Nigella damascena 'Miss Jekyll Blue'  
Nothofagus antarctica  (G.Forst.) Oerst.
Nothofagus procera  (Poepp. & Endl.) Oerst.
Notocactus apricus  (Arechav.) A.Berger
Notocactus concinnus  (Monv.) A.Berger
Notocactus leninghausii  (K.Schum.) A.Berger
Notocactus ottonis  (Lehm.) A.Berger
Notocactus scopa  (Spreng.) A.Berger
Nuphar pumila  (Timm) DC. dvärgnäckros
Nymphaea alba ssp. candida  (C.Presl & J.Presl) Korsh. nordnäckros
Nymphaea candida  C.Presl & J.Presl
Nymphaea 'Charles de Meurville'  Lat.-Marl. ca 1931
Nymphaea 'Escarboucle'  Lat.-Marl. 1906
Nymphaea 'Gladstoniana'  Richardson 1897
Nymphaea 'Indiana'  
Nymphaea 'James Brydon'  Dreer 1902
Nymphaea 'Laydekeri Liliacea'  Lat.-Marl.
Nymphaea 'Marliacea Chromatella'  Lat.-Marl. 1886
Nymphaea 'Marliacea Rosea'  Lat.-Marl. 1879
Nymphaea 'Rose Arey'  Fowler 1913
Nymphoides peltata  (S.G.Gmel.) Kuntze
Odontoglossum bictoniense  (Bateman) Lindl.
Odontoglossum cervantesii  Lex.
Odontoglossum crispum  Lindl.
Odontoglossum grande  Lindl.
Odontoglossum luteopurpureum  Lindl.
Odontoglossum nobile  Rchb.f.
Odontoglossum pendulum  (Lex.) Bateman
Odontoglossum rossii  Lindl.
Odontoglossum uroskinneri  Lindl.
Oenothera fruticosa 'Fyrverkeri'  
Olea europaea  L. oliv
Omphalodes cappadocica  (Willd.) DC.
Omphalodes luciliae  Boiss.
Oncidium crispum  Lodd.
Oncidium kramerianum  Rchb.f.
Oncidium lanceanum  Lindl.
Oncidium macranthum  Lindl.
Oncidium ornithorhynchum  Kunth
Oncidium papilio  Lindl.
Oncidium sphacelatum  Lindl.
Oncidium splendidum  Duch.
Oncidium tigrinum  Lex.
Oncidium varicosum  Lindl.
Onoclea  L. pärlbräken
Oplismenus  P.Beauv. ampelhirs
Oplismenus hirtellus 'Variegatus'  
Opuntia clavarioides  Pfeiff.
Opuntia ficus-indica  (L.) Mill. fikonopuntia
Opuntia juniperina  Britton & Rose
Opuntia microdasys var. albispina  Fobe
Opuntia microdasys var. rufida  (Engelm.) K.Schum.
Opuntia phaeacantha  Engelm.
Opuntia polyacantha  Haw.
Opuntia rafinesquei  Engelm.
Opuntia robusta  Pfeiff. praktopuntia
Opuntia salmiana  Pfeiff. sparrisopuntia
Opuntia subulata  (Muehlenpf.) Engelm.
Opuntia tunicata  (Lehm.) Link & Otto
Opuntia vestita  Salm-Dyck
Opuntia xanthostemma  K.Schum.
Oryza  L. ris
Oryza sativa  L. bergris, sumpris
Osteospermum ecklonis  (DC.) Norl. stjärnöga
Oxalis  L. syrling
Oxalis corymbosa  DC.
Oxalis debilis var. corymbosa  (DC.) Lourteig kvastoxalis
Oxalis regnellii  Miq.
Pachypodium  Lindl. ökenstjärna
Pachypodium geayi  Costantin & Bois
Pachypodium lamerei  Drake
Pachysandra terminalis  Siebold & Zucc. skuggröna
Pachystachys coccinea  (Aubl.) Nees
Pachystachys lutea  Nees guldax
Paeonia 'Crimson Globe'  
Paeonia emodi  Royle
Paeonia x festiva  Tausch
Paeonia x festiva 'China Rose'  
Paeonia lactiflora 'Augustus John'  
Paeonia lactiflora 'Aureole'  Hollis 1905
Paeonia lactiflora 'Bower of Roses'  
Paeonia lactiflora 'Globe of Light'  Kelway 1928
Paeonia lactiflora 'Pink Delight'  Kelway
Paeonia lactiflora 'White Wings'  Hoogendoorn 1949
Paeonia lactiflora 'Whitleyi Major'  Whitley 1808
Paeonia x lemoinei 'Chromatella'  
Paeonia x lemoinei 'L'Espérance'  Lemoine 1910
Paeonia lutea  Franch.
Paeonia peregrina 'James Crawford Weguelin'  
Paeonia peregrina 'Sunshine'  
Pandanus sanderi  Sander skruvpalm
Pandanus utilis  Bory
Pandanus veitchii  Mast. vitrandig skruvpalm
Papaver glaucum  Boiss. & Hausskn.
Papaver (Orientale-Gruppen) 'King George'  
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Marcus Perry'  
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Mrs Perry'  A.Perry
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Perry's White'  A.Perry
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Salmon Glow'  
Papaver somniferum var. glaucum  (Boiss. & Hausskn.) Kuntze
Paphiopedilum bellatulum  (Rchb.f.) Stein
Paphiopedilum callosum  (Rchb.f.) Stein
Paphiopedilum chamberlainianum  (O'Brien) Stein
Paphiopedilum fairrieanum  (Lindl.) Stein
Paphiopedilum glaucophyllum  J.J.Sm.
Paphiopedilum insigne  (Lindl.) Pfitzer
Paphiopedilum rothschildianum  (Rchb.f.) Stein
Paphiopedilum spicerianum  (Mast. & T.Moore) Pfitzer
Paphiopedilum sukhakulii  Schoser & Senghas
Paradisea liliastrum var. major  (G.Nicholson) L.H.Bailey
Parthenocissus inserta  (A.Kern.) Fritsch
Parthenocissus quinquefolia  (L.) Planch.
Parthenocissus quinquefolia var. engelmannii  (Koehne & Graebn.) Rehder
Parthenocissus tricuspidata  (Siebold & Zucc.) Planch.
Parthenocissus tricuspidata 'Gloire de Boskoop'  
Parthenocissus tricuspidata 'Veitchii'  
Pastinaca sativa 'Student'  
Pastinaca sativa 'Tribut'  
Pastinaca sativa 'White Gem'  
Paulownia  Siebold & Zucc. kejsarträd
Pavonia x gledhillii  Cheek lyktbuske
Pavonia multiflora  auct. non Juss.
Pelargonium x domesticum 'Grand Slam'  
Pelargonium x domesticum 'Ingegerd'  
Pelargonium x domesticum 'Marie Vogel'  
Pelargonium x hortorum 'Amalia'  
Pelargonium x hortorum 'Amanda'  
Pelargonium x hortorum 'Cherie'  
Pelargonium x hortorum 'Elizabeth'  
Pelargonium x hortorum 'Irene Electra'  
Pelargonium x hortorum 'Pink Cloud'  
Pelargonium x hortorum 'Radio'  
Pelargonium x hortorum Ringo-Serien  
Pelargonium x hortorum 'Walter Dietzmann'  
Pelargonium (Peltatum-Gruppen) 'Hamburger Balkon'  
Pelargonium (Peltatum-Gruppen) 'La France'  
Pelargonium (Peltatum-Gruppen) 'Mexikanerin'  
Pelargonium (Peltatum-Gruppen) red-mini-cascade ('Rotemica')  
Pelargonium (Peltatum-Gruppen) 'Rosa Mini-cascade'  
Pelargonium (Peltatum-Gruppen) 'Santa Paula'  
Pelargonium (Peltatum-Gruppen) 'Sybil Holmes'  
Pelargonium (Peltatum-Gruppen) 'Ville de Paris'  
Pelargonium (Peltatum-Gruppen) 'Ville de Paris Red'  
Pelargonium (Peltatum-Zonale-Gruppen) 'Frühling'  
Pelargonium (Peltatum-Zonale-Gruppen) 'Schöne von Grenchen'  
Pellaea rotundifolia  (G.Forst.) Hook.
Pennisetum compressum  R.Br.
Pennisetum rueppellii  Steud.
Pennisetum setaceum 'Cupreum'  
Penstemon gentianoides  auct. non (Kunth) Poir.
Penstemon gloxinioides  hort.
Penstemon hartwegii  Benth.
Penstemon x hybridus  Groenl. & Rümpler
Peperomia argyreia  (Miq.) E.Morren
Peperomia arifolia  Miq.
Peperomia bicolor  Sodiro K  V 
Peperomia caperata  Yunck.
Peperomia caperata 'Tricolor'  
Peperomia fraseri  C.DC.
Peperomia griseoargentea  Yunck. stålblad
Peperomia hederifolia  hort.
Peperomia magnoliifolia  (Jacq.) A.Dietr.
Peperomia nummulariifolia  (Sw.) Kunth
Peperomia obtusifolia  (L.) A.Dietr.
Peperomia obtusifolia 'Green Gold'  
Peperomia obtusifolia 'USA'  
Peperomia pereskiifolia  (Jacq.) Kunth
Peperomia puteolata  Trel.
Peperomia resediflora  Linden & André
Peperomia rotundifolia  (L.) Kunth
Peperomia rubella  (Haw.) Hook.
Peperomia sandersii  C.DC.
Peperomia subtrinervis  hort. non Trel.
Pericallis x hybrida gemünder dvärg  
Pericallis x hybrida Moll-Serien  
Pericallis x hybrida Starlet-Serien  
Perilepta dyeriana  (Mast.) Bremek.
Perilla frutescens var. crispa foliis atropurpureus laciniatis  
Perilla ocimoides  L.
Periploca graeca  L.
Periploca sepium  Bunge
Pernettya mucronata  (L.f.) Spreng.
Persea americana  Mill. O  V 
Persea gratissima  C.F.Gaertn.
Persicaria capitata  (D.Don) H.Gross ampelpilört
Petroselinum crispum (Foliosum-Gruppen) 'Afro'  
Petroselinum crispum (Foliosum-Gruppen) 'Bravour'  
Petroselinum crispum (Foliosum-Gruppen) 'Elegans'  
Petroselinum crispum (Foliosum-Gruppen) 'Kruse'  
Petroselinum crispum (Foliosum-Gruppen) 'Margo'  
Petroselinum crispum (Foliosum-Gruppen) 'Robusta'  
Petroselinum crispum (Tuberosum-Gruppen) 'Berliner'  
Phalaenopsis amabilis  (L.) Blume
Phalaenopsis lueddemanniana  Rchb.f.
Phalaenopsis schilleriana  Rchb.f.
Phalaenopsis violacea  Witte
Pharbitis purpurea  (L.) Voigt
Pharbitis rubrocaerulea  (Hook.) Planch.
Phaseolus vulgaris (Brytböna-Gruppen) 'Chantal'  
Phaseolus vulgaris (Brytböna-Gruppen) 'Herta'  
Phaseolus vulgaris (Brytböna-Gruppen) 'Konserva'  
Phaseolus vulgaris (Brytböna-Gruppen) 'Ohlsenia'  
Phaseolus vulgaris (Brytböna-Gruppen) 'Resista'  
Phaseolus vulgaris (Kokböna-Gruppen) 'Bonita'  
Phaseolus vulgaris (Kokböna-Gruppen) 'Katja'  
Phaseolus vulgaris (Kokböna-Gruppen) 'Stella'  Weibulls
Phaseolus vulgaris (Skärböna-Gruppen) 'Alabaster'  Weibulls
Phaseolus vulgaris (Skärböna-Gruppen) 'Argus'  
Phaseolus vulgaris (Skärböna-Gruppen) 'Helda'  
Phaseolus vulgaris (Skärböna-Gruppen) 'Regent'  
Phaseolus vulgaris (Vaxböna-Gruppen) 'Express Vax'  
Phaseolus vulgaris (Vaxböna-Gruppen) 'Goldstrahl'  
Phaseolus vulgaris (Vaxböna-Gruppen) 'Keygold'  
Phaseolus vulgaris (Vaxböna-Gruppen) 'Kinghorn Wax'  
Phaseolus vulgaris (Vaxböna-Gruppen) 'Neckargold'  
Phaseolus vulgaris (Vaxböna-Gruppen) 'Yellowstar'  
Phellodendron amurense  Rupr.
Phellodendron japonicum  Maxim.
Phellodendron sachalinense  (F.Schmidt) Sarg.
Philadelphus (Burfordensis-Gruppen) 'Norma'  
Philadelphus caucasicus  Koehne
Philadelphus coronarius  L. doftschersmin
Philadelphus coronarius 'Ås'  
Philadelphus x cymosus  Rehder
Philadelphus inodorus  L.
Philadelphus inodorus var. grandiflorus  (Willd.) A.Gray
Philadelphus x lemoinei  Lemoine
Philadelphus (Lemoinei-Gruppen) 'Avalanche'  
Philadelphus (Lemoinei-Gruppen) 'Manteau d'Hermine'  
Philadelphus (Lemoinei-Gruppen) 'Mont Blanc'  
Philadelphus (Lemoinei-Gruppen) 'Silberregen'  
Philadelphus lewisii  Pursh
Philadelphus lewisii var. gordonianus  (Lindl.) Koehne
Philadelphus lewisii 'Waterton'  
Philadelphus x polyanthus  Rehder
Philadelphus x purpureo-maculatus  Lemoine brokschersmin
Philadelphus (Purpureo-maculatus-Gruppen) 'Belle Étoile'  
Philadelphus (Purpureo-maculatus-Gruppen) 'Sybille'  
Philadelphus x virginalis  Rehder
Philadelphus (Virginalis-Gruppen) 'Bouquet Blanc'  
Philadelphus (Virginalis-Gruppen) 'Girandole'  
Philadelphus (Virginalis-Gruppen) 'Minnesota Snowflake'  
Philadelphus (Virginalis-Gruppen) 'Schneesturm'  
Philadelphus (Virginalis-Gruppen) 'Virginal'  
Philodendron cordatum  auct. non Kunth
Philodendron erubescens  K.Koch & Augustin
Philodendron erubescens 'Burgundy'  
Philodendron erubescens 'Emerald Queen'  
Philodendron erubescens 'Red Emerald'  
Philodendron ilsemannii  Saunders
Philodendron laciniatum  (Vell.) Engl.
Philodendron melanochrysum  Linden & André
Philodendron ornatum  Schott silverranka
Philodendron panduriforme  hort.
Philodendron pedatum  (Hook.) Kunth fläckig flikranka
Philodendron pertusum  auct. non (L.) K.Koch & C.D.Bouché
Philodendron sagittifolium  Liebm. spadranka
Philodendron scandens ssp. oxycardium  (Schott) G.S.Bunting
Philodendron selloum  K.Koch
Philodendron tuxtlanum  G.S.Bunting
Phleum pratense ssp. nodosum  (L.) Dumort.
Phleum pratense ssp. nodosum 'Aberystwyth S 50'  
Phleum pratense ssp. nodosum 'Evergreen'  
Phleum pratense ssp. nodosum 'Parant'  
Phleum pratense ssp. nodosum 'Teno'  
Phlomis herba-venti  L.
Phlomis russeliana  (Sims) Benth.
Phlomis samia  L.
Phlomis tuberosa  L.
Phlomis viscosa  auct. non Poir.
Phlox decussata  Pursh
Phlox hortorum  Bergmans
Phlox x lilacina  hort.
Phlox paniculata 'Aida'  Pfitzer 1933
Phlox paniculata 'Brigadier'  
Phlox paniculata 'Jules Sandeau'  
Phlox paniculata 'Le Mahdi'  Jones
Phlox paniculata 'Orange Perfection'  
Phlox paniculata 'Pax'  
Phlox paniculata 'Sir John Falstaff'  
Phlox x procumbens  Lehm.
Phlox setacea  L.
Phlox subulata 'Maischnee'  
Phlox subulata 'Moerheimii'  
Phlox subulata 'Temiskaming'  
Phoenix canariensis  Chabaud kanarisk dadelpalm
Phoenix roebelenii  O'Brien finbladig dadelpalm
Physostegia virginiana 'Rosy Spire'  
Phyteuma comosum  L.
Picea abies 'Acrocona'   kottskottsgran
Picea abies 'Aurea'  
Picea abies 'Clanbrassiliana'  
Picea abies 'Columnaris'  hort.
Picea abies 'Gregoryana'  
Picea abies 'Inversa'  
Picea abies 'Nidiformis'   fågelbogran
Picea abies 'Ohlendorffii'  
Picea abies 'Procumbens'  
Picea abies 'Repens'  
Picea abies f. virgata  (Jacques) Rehder
Picea engelmannii 'Glauca'  
Picea omorika 'Nana'  
Picea orientalis  (L.) Link orientalisk gran
Picea orientalis 'Aureospicata'  
Pilea cadierei  Gagnep. & Guillaumin
Pilea cadierei 'Nana'  
Pilea depressa  (Sw.) Blume K  V 
Pilea involucrata  (Sims) Urb.
Pilea involucrata 'Norfolk'  
Pilea microphylla  (L.) Liebm.
Pinus leucodermis  Antoine
Pinus sylvestris 'Aurea'  
Pinus sylvestris 'Fastigiata'  
Pinus sylvestris 'Watereri'  
Pisum sativum (Brytmärgärt-Gruppen) 'Olympia'  
Pisum sativum (Brytsockerärt-Gruppen) 'Kungs'  
Pisum sativum (Brytsockerärt-Gruppen) 'Sugar Snap'  
Pisum sativum (Kokärt-Gruppen) 'Lotta'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Early Onward'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Freezer 69'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Frosty'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Grenadier'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Kelvedon Wonder'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Perfected Freezer'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Ping Pong'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Scout'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Servo'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Sommarstens'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Sprite'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Stensärt'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Vitalis'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Buxbom de Grace'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Dvärgsabel II'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Engelsk Sabel'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Norrlands Express'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Regia'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Symbol'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Fenomen'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Låg Maj'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Maiperle'  
Pittosporum tobira  (Thunb.) W.T.Aiton glansbuske
Pittosporum tobira 'Variegatum'  
Pittosporum undulatum  Vent. krusbladig glansbuske
Platycerium alcicorne  auct. non Desv.
Platycerium bifurcatum  (Cav.) C.Chr. älghornsbräken
Platycerium bifurcatum 'Regina Wilhelmina'  
Platycodon grandiflorus 'Plenus'  
Plectranthus fruticosus  L'Hér.
Plectranthus hybridus  hort.
Plectranthus scutellarioides  (L.) R.Br. palettblad, praktnässla
Plectranthus scutellarioides Carefree-Serien  
Plectranthus scutellarioides 'Fashion Parade'  
Plectranthus scutellarioides Rainbow-Serien  
Plectranthus scutellarioides Sabre-Serien  
Plectranthus scutellarioides Wizard-Serien  
Plectranthus thunbergii  Benth.
Plectranthus thyrsoideus  (Baker) B.Mathew
Pleione formosana  Hayata
Pleione limprichtii  Schltr.
Pleione praecox  (Sm.) D.Don
Plumbago indica  L. röd blyblomma
Poa pratensis 'Baron'  
Poa pratensis 'Birdie'  
Poa pratensis 'Birka'  
Poa pratensis 'Cello'  
Poa pratensis 'Fylking'  
Poa pratensis 'Haga'  
Poa pratensis 'Merion'  
Poa pratensis 'Nugget'  
Poa pratensis 'Sving'  
Poa pratensis 'Sydsport'  
Pogonatherum paniceum  (P.Beauv.) Hack.
Polianthes tuberosa 'The Pearl'  
Polygala calcarea  F.W.Schultz
Polygala chamaebuxus  L. Vår herres strumpor
Polygonum capitatum  D.Don
Polygonum orientale  L.
Polygonum vacciniifolium  Meisn.
Polypodium cambricum 'Macrostachyon'  
Polyscias balfouriana  auct. non (André) L.H.Bailey
Polyscias filicifolia  (E.Fourn.) L.H.Bailey
Polyscias guilfoylei  (W.Bull) L.H.Bailey
Polyscias guilfoylei 'Victoriae'  
Polyscias scutellaria 'Pennockii'  
Poncirus trifoliata  (L.) Raf.
Pontechium maculatum  (L.) Böhle & Hilger röd snokört
Populus alba 'Nivea'  
Populus alba 'Pyramidalis'  
Populus alba 'Raket'  
Populus balsamifera 'Elongata'  
Populus x canadensis 'Bachelieri'  
Populus x canadensis 'Robusta'  
Populus x canadensis 'Serotina'  
Populus fastigiata  Poir.
Populus x generosa  A.Henry
Populus italica  (Münchh.) Moench
Populus koreana  Rehder
Populus lasiocarpa  Oliv.
Populus laurifolia  Ledeb.
Populus nigra var. pyramidalis  (Rozier) Spach
Populus simonii  Carrière
Populus tacamahacca  Mill.
Populus tremula 'Erecta'   K  V 
Populus tremula 'Gigas'   K  V 
Populus tremuloides  Michx.
Populus trichocarpa  Torr. & A.Gray
Populus wilsonii  C.K.Schneid.
Porphyrocoma pohliana  (Nees) Lindau
Potentilla aurea 'Aurantiaca'  
Potentilla aurea 'Goldklumpen'  
Potentilla fruticosa 'Abbotswood'  
Potentilla fruticosa var. arbuscula  (D.Don) Maxim.
Potentilla fruticosa var. mandshurica  Maxim.
Primula kewensis  W.Watson kewviva
Primula malacoides  Franch. syrenviva
Primula malacoides 'Magnifico'  
Primula malacoides 'Margit'  
Primula malacoides 'Marie'  
Primula media  hort.
Primula obconica  Hance fönsterviva
Primula vulgaris Dania-Serien  
Primula vulgaris Dukat-Serien  
Primula vulgaris Roggli-Serien  
Prunus 'Accolade'  
Prunus x amygdalopersica  (Weston) Rehder
Prunus amygdalus var. amara  (DC.) Focke
Prunus amygdalus var. sativa  (C.F.Ludw.) Focke
Prunus armeniaca aprikos från nancy  
Prunus armeniaca breda ('Aprikose von Breda')  
Prunus armeniaca 'Moorpark'  
Prunus armeniaca 'Précoce de Boulbon'  
Prunus avium 'Gubener Schwarze'  
Prunus avium 'Heinrichs Riesen'  
Prunus x blireana  André
Prunus (Blodplommon-Gruppen) 'Hollywood'  
Prunus (Blodplommon-Gruppen) 'Trailblazer'  
Prunus cerasifera 'Atropurpurea'  
Prunus cerasifera 'Nigra'  
Prunus x cistena  (N.E.Hansen) Koehne
Prunus domestica 'S:t Julien'  
Prunus dulcis  (Mill.) D.A.Webb sötmandel
Prunus glandulosa  Thunb.
Prunus incisa  Thunb.
Prunus incisa 'February Pink'  
Prunus incisa 'Praecox'  
Prunus laurocerasus 'Caucasica'  
Prunus laurocerasus 'Otto Luyken'  
Prunus laurocerasus 'Reynvaanii'  
Prunus laurocerasus 'Rotundifolia'  
Prunus laurocerasus var. schipkaensis  Späth
Prunus laurocerasus 'Schipkaensis Holland'  
Prunus laurocerasus 'Schipkaensis Hollandica'  
Prunus laurocerasus 'Schipkaensis Macrophylla'  
Prunus laurocerasus 'Van Nes'  
Prunus laurocerasus 'Zabeliana'  
Prunus mahaleb 'Pendula'  
Prunus myrobalanus  (L.) Loisel.
Prunus padus 'Albertii'  
Prunus padus 'Colorata'   K  V 
Prunus padus 'Plena'  
Prunus persica 'Amsden'  
Prunus persica 'Early Redhaven'  
Prunus persica 'Hales Early'  
Prunus persica 'Klara Mayer'  
Prunus persica 'Le Vainqueur'  
Prunus x persicoides  Asch. & Graebn. persikomandel
Prunus x persicoides 'Pollardii'  
Prunus sargentii  Rehder
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Ama-no-gawa'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Hizakura'  hort.
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Kanzan'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Kiku-shidare-zakura'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Mount Fuji'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Oku-miyako'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Pink Perfection'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Shimidsu-zakura'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Shiro-fugen'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Shirotae'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Tai-haku'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Ukon'  
Prunus serrulata  Lindl.
Prunus serrulata var. hupehensis  Ingram
Prunus serrulata var. sachalinensis  (F.Schmidt) E.H.Wilson
Prunus serrulata var. spontanea  (Maxim) E.H.Wilson
Prunus spinosa 'Purpurea'   purpurslån
Prunus subhirtella  Miq.
Prunus subhirtella 'Autumnalis'   vinterkörsbär
Prunus subhirtella 'Autumnalis Rosea'  
Prunus subhirtella 'Fukubana'  
Prunus subhirtella 'Hally Jolivette'  
Prunus subhirtella 'Pendula'  
Prunus tomentosa  Thunb.
Prunus virginiana 'Shubert'  
Pseudotsuga menziesii 'Fletcheri'  
Pseudotsuga menziesii var. glauca  (Beissn.) Franco
Pseudotsuga taxifolia  Britton
Ptelea trifoliata 'Aurea'  
Pteris crenata  Sw.
Pteris cretica  L.
Pteris cretica 'Albolineata'  
Pteris cretica 'Major'  
Pteris ensiformis  Burm.f.
Pteris ensiformis 'Victoriae'  
Pteris multifida  Poir.
Pteris multifida 'Cristata'  
Pteris quadriaurita 'Argyraea'  
Pteris tremula  R.Br.
Pterocarya rhoifolia  Siebold & Zucc.
Pterocarya stenoptera  C.DC.
Punica granatum 'Nana'  
Puschkinia scilloides var. libanotica  (Zucc.) Boiss.
Pyracantha 'Beral'  
Pyracantha 'Golden Charmer'  
Pyracantha 'Kasan'  
Pyracantha koidzumii  (Hayata) Rehder
Pyracantha 'Lalandei'  
Pyracantha 'Lani'  
Pyracantha 'Mohave'  
Pyracantha 'Orange Charmer'  
Pyracantha 'Orange Glow'  
Pyrus communis skånskt sockerpäron ('Sapin')  
Quercus castaneifolia  C.A.Mey. kastanjeek
Quercus cerris  L.
Quercus coccinea  Münchh.
Quercus frainetto  Ten.
Quercus macranthera  Hohen.
Quercus palustris  Münchh.
Quercus pyrenaica  Willd. pyreneisk ek, spansk ek
Quercus pyrenaica 'Pendula'  
Quercus robur 'Fastigiata'  
Quercus robur 'Pendula'  
Quercus x turneri 'Pseudoturneri'  
Radermachera sinica  (Hance) Hemsl. bronsregn
Ramonda myconi  (L.) Rchb. spansk ramondia
Ramonda myconi 'Alba'  
Ramonda myconi 'Rosea'  
Ramonda nathaliae  Pancic & Petrovic balkanramondia
Ramonda serbica  Pancic serbisk ramondia
Ranunculus repens var. hortensis  Lilja
Raphanus sativus (Daikon-Gruppen) 'Tokinashi'  
Raphanus sativus (Lo Bok-Gruppen) 'Kinesisk Rosenröd'  
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Briljant'  
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Cherry Belle'  
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Delikat'  
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Istapp'  
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Korall'  
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Magnifik'  
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Pernot'  
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Rubin'  
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Saxa'  
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Saxa Vinter WW'  
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Tivoli'  
Raphanus sativus (Rättika-Gruppen) 'Münchner Bier'  
Raphanus sativus (Rättika-Gruppen) 'Ostergruss'  
Raphanus sativus (Rättika-Gruppen) 'Rund Svart'  
Rebutia marsoneri  Werderm.
Rebutia minuscula  K.Schum. kranskaktus, liljekaktus
Rebutia senilis  Backeb.
Rechsteineria cardinalis  (Lehm.) Kuntze
Rechsteineria leucotricha  Hoehne
Rehmannia angulata  (Oliv.) Hemsl.
Reseda odorata 'Goliath'  
Reseda odorata 'Machet'  
Rhamnus frangula 'Columnaris'  
Rhamnus imeretina  G.Kirchn.
Rheum rhabarbarum 'Early Red'  
Rheum rhabarbarum 'Linnaeus'  Myatt 1842
Rheum rhabarbarum 'Viktoria'  
Rhipsalidopsis gaertneri  (Regel) Linding.
Rhipsalidopsis x graeseri  (Werderm.) Moran
Rhipsalidopsis rosea  (Lagerh.) Britton & Rose
Rhipsalis cassutha  Gaertn.
Rhipsalis cereuscula  Haw.
Rhipsalis x graeseri  Werderm.
Rhipsalis houlletiana  Lem.
Rhipsalis regnellii  G.Lindb.
Rhipsalis saglionis  (Lem.) Otto
Rhipsaphyllopsis x graeseri  Werderm.
Rhododendron albrechtii  Maxim.
Rhododendron arborescens  (Pursh) Torr.
Rhododendron calostrotum  Balf.f. & Kingdon-Ward
Rhododendron camtschaticum  Pall.
Rhododendron canadense  (L.) Torr.
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'America'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Caractacus'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Catawbiense Album'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Catawbiense Boursault'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Catawbiense Grandiflorum'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Doctor H.C. Dresselhuys'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Edward S. Rand'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'English Roseum'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Gomer Waterer'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Hassan'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Lee's Dark Purple'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Nova Zembla'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Parsons' Gloriosum'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Roseum Elegans'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Van Weerden Poelman'  
Rhododendron (Caucasicum-Gruppen) 'Cunningham's White'  
Rhododendron dauricum  L.
Rhododendron ferrugineum  L. rostbladig alpros
Rhododendron forrestii  Diels
Rhododendron (Forrestii-Gruppen) 'Aksel Olsen'  
Rhododendron (Forrestii-Gruppen) 'Baden-Baden'  
Rhododendron (Forrestii-Gruppen) 'Elizabeth'  
Rhododendron (Forrestii-Gruppen) 'Juwel'  
Rhododendron (Forrestii-Gruppen) 'Linswege'  
Rhododendron (Forrestii-Gruppen) 'Monica'  
Rhododendron (Forrestii-Gruppen) 'Salute'  
Rhododendron (Forrestii-Gruppen) 'Scarlet Wonder'  
Rhododendron (Ghent-Gruppen) 'Coccineum Speciosum'  
Rhododendron (Ghent-Gruppen) 'Corneille'  
Rhododendron (Ghent-Gruppen) 'Fanny'  
Rhododendron (Ghent-Gruppen) 'Ignaea Nova'  
Rhododendron (Ghent-Gruppen) 'Nancy Waterer'  
Rhododendron (Ghent-Gruppen) 'Narcissiflorum'  
Rhododendron (Ghent-Gruppen) 'Pallas'  
Rhododendron (Griffithianum-Gruppen) 'Pink Pearl'  
Rhododendron hirsutum  L. hårig alpros
Rhododendron impeditum  Balf.f. & W.W.Sm.
Rhododendron japonicum  (A.Gray) J.V.Suringar
Rhododendron keleticum  Balf.f. & Forrest
Rhododendron kiusianum  Makino
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Balzac'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Cecile'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Gibraltar'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Golden Flare'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Golden Sunset'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Klondyke'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Persil'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Sun Chariot'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Sunburst'  
Rhododendron ledifolium  G.Don
Rhododendron minus  Michx.
Rhododendron (Mollis-Gruppen) 'Adriaan Koster'  
Rhododendron (Mollis-Gruppen) 'Apple Blossom'  
Rhododendron (Mollis-Gruppen) 'Christopher Wren'  
Rhododendron (Mollis-Gruppen) 'Doctor M. Oosthoek'  
Rhododendron (Mollis-Gruppen) 'Koeningin Emma'  
Rhododendron (Mollis-Gruppen) 'Koster's Brilliant Red'  
Rhododendron (Mollis-Gruppen) 'Orange Glow'  
Rhododendron (Mollis-Gruppen) 'Polly Claessens'  
Rhododendron (Mollis-Gruppen) 'Radiant'  
Rhododendron (Mollis-Gruppen) 'Winston Churchill'  
Rhododendron mucronatum  (Blume) G.Don
Rhododendron mucronulatum  Turcz.
Rhododendron occidentale  (Torr. & A.Gray) A.Gray
Rhododendron (Occidentalis-Gruppen) 'Exquisitum'  
Rhododendron (Occidentalis-Gruppen) 'Magnificum'  
Rhododendron (Occidentalis-Gruppen) 'Pink Cloud'  
Rhododendron orbiculare  Decne.
Rhododendron oreodoxa  Franch.
Rhododendron pemakoense  Kingdon-Ward
Rhododendron ponticum  L.
Rhododendron x praecox  Carrière
Rhododendron punctatum  Andrews
Rhododendron racemosum  Franch.
Rhododendron repens  Balf.f. & Forrest
Rhododendron russatum  Balf.f. & Forrest
Rhododendron (Rustica-Gruppen) 'Freya'  
Rhododendron (Rustica-Gruppen) 'Norma'  
Rhododendron (Rustica-Gruppen) 'Phébé'  
Rhododendron (Rustica-Gruppen) 'Velasques'  
Rhododendron schlippenbachii  Maxim.
Rhododendron sutchuenense  Franch.
Rhododendron vaseyi  A.Gray
Rhododendron williamsianum  Rehder & E.H.Wilson
Rhododendron (Williamsianum-Gruppen) 'April Glow'  
Rhododendron (Williamsianum-Gruppen) 'Gartendirektor Glocker'  
Rhododendron (Williamsianum-Gruppen) 'Jackwill'  
Rhododendron (Williamsianum-Gruppen) 'Karin'  
Rhododendron (Williamsianum-Gruppen) 'Osmar'  
Rhododendron (Williamsianum-Gruppen) 'Oudijk's Sensation'  
Rhododendron yakushimanum  Nakai
Rhodotypos scandens  (Thunb.) Makino
Rhoeo spathacea  (Sw.) Stearn
Rhus henryi  Diels
Rhus potaninii  Maxim.
Rhus sinica  Koehne non Diels
Rhus typhina 'Dissecta'  
Rhus typhina 'Laciniata'  
Ribes alpinum 'Dima'  
Ribes alpinum 'Hemus'  
Ribes divaricatum  Douglas grön taggrips
Ribes x gordonianum  Lem.
Ribes niveum  Lindl. vit taggrips
Richardia rehmannii  (Engl.) Krelage T  V 
Robinia x ambigua  Poir.
Robinia x ambigua 'Bellarosea'  
Robinia x ambigua 'Decaisneana'  
Robinia hispida 'Macrophylla'  
Robinia neomexicana  auct. non A.Gray
Robinia pseudoacacia 'Bessoniana'  
Robinia pseudoacacia 'Frisia'   K  V 
Robinia pseudoacacia 'Umbraculifera'  
Robinia viscosa  Vent.
Rochea coccinea  (L.) DC.
Rochea falcata  (J.C.Wendl.) DC.
Rorippa microphylla x nasturtium-aquaticum  
Rosa carelica  Fr.
Rosa (Centifolia Muscosa-Gruppen) 'Parkjuwel'  
Rosa (Floribunda-Gruppen) 'Schweizergruss'  
Rosa x highdownensis  hort.
Rosa (Miniatyrros-Gruppen) 'Coralin'  
Rosa (Miniatyrros-Gruppen) 'Perla de Alcañada'  
Rosa (Miniatyrros-Gruppen) 'Perla de Montserrat'  
Rosa (Miniatyrros-Gruppen) 'Rosina'  
Rosa (Miniatyrros-Gruppen) 'Rouletii'  
Rubus arcticus ssp. x stellarcticus 'Anna'  
Rubus arcticus ssp. x stellarcticus 'Linda'  
Rubus cockburnianus  Hemsl.
Rubus x tridel  hort.
Rudbeckia fulgida var. deamii  (S.F.Blake) Perdue
Rudbeckia fulgida var. speciosa  (Wender.) Perdue
Rudbeckia fulgida var. sullivantii  (C.L.Boynton & Beadle) Cronquist
Rudbeckia fulgida var. sullivantii 'Goldsturm'  
Rudbeckia hirta var. pulcherrima  Farw.
Rudbeckia hirta var. pulcherrima gloriosa daisy mixed  
Rudbeckia hirta var. pulcherrima gloriosa double daisy  
Rudbeckia hirta var. pulcherrima 'Herbstwald'  
Rudbeckia hirta var. pulcherrima 'Rustic Dwarfs'  
Ruellia coccinea  Vahl
Ruellia macrantha  (Nees) Gower
Rumex rugosus 'Belleville'  
Ruscus hypoglossum  L. mjuk stickmyrten
Ruta graveolens 'Jackman's Blue'  
Sagina hortensis  Hyl.
Saintpaulia Ballet-Serien  
Saintpaulia Diana-Serien  
Saintpaulia (Diana-Serien) 'Diana Blue'  
Saintpaulia (Diana-Serien) 'Diana Double Pink'  
Saintpaulia (Diana-Serien) 'Diana Pink'  
Saintpaulia (Diana-Serien) 'Diana Red'  
Saintpaulia Rhapsodie-Serien  
Salix babylonica var. pekinensis 'Tortuosa'   trollpil
Salix caprea mas  
Salix caprea 'Pendula'  hane
Salix daphnoides var. pomeranica  (Willd.) W.D.J.Koch
Salix fargesii  Burkill fargesivide
Salix hastata 'Wehrhahnii'  
Salix magnifica  Hemsl.
Salix matsudana 'Tortuosa'  
Salix medemii  Boiss.
Salix purpurea 'Gracilis'  
Salix purpurea 'Pendula'  
Salix purpurea var. uralensis  Späth
Salix sachalinensis  F.Schmidt
Salix x sericans  A.Kern.
Salix wehrhahnii  Bonstedt
Salvia aethiopis  Brot. non L.
Salvia candidissima  Guss. non Vahl
Sambucus canadensis 'Aurea'  
Sambucus canadensis 'Maxima'  
Sambucus nigra 'Aurea'  
Sambucus nigra 'Laciniata'  
Sambucus nigra 'Linearis'  
Sambucus racemosa (Flikbladiga Gruppen) 'Goldenlocks'  
Sambucus racemosa (Flikbladiga Gruppen) 'Moerheimii'  
Sambucus racemosa (Flikbladiga Gruppen) 'Plumosa Aurea'  
Sanguinaria canadensis 'Flore Pleno'  
Sanguinaria canadensis 'Grandiflora'  
Sansevieria trifasciata 'Craigii'  
Sansevieria trifasciata 'Golden Hahnii'   T  V 
Sansevieria trifasciata 'Hahnii'  
Sansevieria trifasciata hahnii variegata  
Sansevieria trifasciata 'Laurentii'  
Sansevieria trifasciata 'Laurentii Compacta'  
Saponaria multiflora  hort.
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Ane Kirstine'  
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Blütenteppich'  
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Carnival'  
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Feuerwerk'  
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Lammefjord'  
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Peter Pan'  
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Purpurmantel'  Arends 1911
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Triumph'  
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Winston Churchill'  
Saxifraga x haagii  Sünd.
Saxifraga oppositifolia 'Splendens'  
Scadoxus multiflorus  (Martyn) Raf. boll-lilja O  V 
Scadoxus multiflorus ssp. katherinae  (Baker) Friis & Nordal blodlilja O  V 
Scadoxus puniceus  (L.) Friis & Nordal målarborste, natallilja
Schefflera actinophylla  (Endl.) Harms
Schefflera arboricola  (Hayata) Hayata
Schefflera cunninghamii  Miq.
Schefflera digitata  J.R.Forst. & G.Forst.
Schefflera elegantissima 'Castor'  
Schefflera elegantissima 'Pollux'  
Schefflera veitchii 'Gracillima'  
Schizanthus pinnatus  Ruiz & Pav. fattigmansorkidé
Schizanthus x wisetonensis  H.Low
Schlumbergera x buckleyi  (T.Moore) Tjaden julkaktus
Schlumbergera russeliana  (Hook.) Britton & Rose
Schlumbergera truncata  (Haw.) Moran novemberkaktus
Sciadopitys  Siebold & Zucc. solfjäderstall
Scilla forbesii 'Naburn Blue'  
Scilla hispanica  Mill.
Scilla non-scripta  (L.) Hoffmanns. & Link
Scilla siberica var. atrocoerulea  hort.
Scilla siberica 'Spring Beauty'  
Scilla sibirica  orth. var.
Scilla tubergeniana  Hoog & Stearn
Scilla verna  Huds.
Scirpus cernuus  Vahl
Scirpus tabernaemontani  C.C.Gmel.
Scirpus tabernaemontani f. zebrinus  hort.
Scorzonera hispanica 'Ettårig Jätte'  
Scorzonera hispanica 'Rysk Jätte'  
Scutellaria indica  L.
Scutellaria indica var. japonica  hort.
Sedum azureum  Desf.
Sedum bellum  Praeger vinterfetblad
Sedum lineare  Thunb. barrfetblad
Sedum morganianum  E.Walther apsvans
Sedum rosea  (L.) Scop.
Sedum rubrotinctum  R.T.Clausen rubinfetknopp
Sedum rupestre ssp. reflexum  (L.) Nyman
Sedum sieboldii  Hook.
Selaginella apoda  (L.) C.Morren
Selaginella apus  orth. var.
Selaginella kraussiana  (Kunze) A.Braun
Selaginella lepidophylla  (Hook. & Grev.) Spring falsk jerikoros
Selaginella martensii  Spring
Selenicereus pteranthus  (Link & Otto) Britton & Rose nattens prinsessa
Sempervivum arachnoideum ssp. tomentosum  (C.B.Lehm. & Schnittsp.) Schinz & Thell.
Sempervivum heuffelii  Schott taggig taklök
Sempervivum soboliferum  Sims
Sempervivum tectorum ssp. calcareum  (Jord.) Rouy & E.G.Camus
Senecio abrotanifolius  L.
Senecio bicolor  (Willd.) Tod. non Viv.
Senecio citriformis  G.D.Rowley
Senecio clivorum  (Maxim.) Maxim.
Senecio elegans  L.
Senecio haworthii  (Sweet) Sch.Bip.
Senecio x hybridus  Hyl.
Senecio kleinia  (L.) Sch.Bip.
Senecio macroglossus  DC. glansslinga
Senecio macroglossus 'Variegatus'  
Senecio mikanioides  Walp.
Senecio palmatifidus  (Siebold & Zucc.) Juel
Senecio przewalskii  Maxim.
Senecio rowleyanus  H.Jacobsen
Senecio stenocephalus  Maxim.
Senecio wilsonianus  Hemsl.
Sequoia  Endl. amerikansk sekvoja, redwood
Sequoia gigantea  (Lindl.) Decne. non Endl.
Sequoiadendron  J.Buchholz mammutträd
Sequoiadendron giganteum  (Lindl.) J.Buchholz
Sidalcea x cultorum 'Monarch'  
Sidalcea x cultorum 'Mr Lindbergh'  
Sidalcea x hybrida  hort.
Sidalcea malviflora  (DC.) A.Gray
Sidalcea oregana  (Torr. & A.Gray) A.Gray
Silene vulgaris ssp. maritima  (With.) Á.Löve & D.Löve
Sinapis alba 'Seco'  1960
Sinapis alba 'Trico'  1967
Sinarundinaria murielae  (Gamble) Nakai
Sinarundinaria nitida  (Mitford) Nakai
Sinningia regina  Sprague
Sinningia speciosa 'Anja Engels'  
Sinningia speciosa 'Madame Hedvig Volpp'  
Sinningia speciosa Osena-Serien  
Smithiantha x hybrida  Voss
Solanum capsicastrum  Schauer
Solanum crispum  Ruiz & Pav.
Solanum crispum 'Autumnale'  
Solanum crispum 'Glasnevin Variety'  
Solanum lycopersicum 'Arla'  
Solanum lycopersicum 'Ida'  
Solanum lycopersicum 'Juno'  
Solanum lycopersicum 'Minerva'  
Solanum lycopersicum 'Pendulina'  
Solanum lycopersicum 'Potentat'  
Solanum lycopersicum 'Solguld'  
Solanum melongena  L. äggplanta
Solanum melongena 'Black Knight'  
Solanum melongena 'Dusky'  
Solanum pseudocapsicum  L.
Solanum robustum  H.L.Wendl.
Soleirolia soleirolii 'Aurea'  
Solidago 'Frühgold'  
Solidago golden gate ('Dansolgold')  
Solidago 'Leraft'  
Solidago x luteus 'Lemore'  
Solidago virgaurea var. praecox  hort.
Sorbaria aitchisonii  (Hemsl.) Rehder
Sorbaria arborea  C.K.Schneid.
Sorbaria arborea var. glabrata  Rehder
Sorbaria tomentosa var. angustifolia  (Wenz.) Rahn indisk rönnspirea
Sorbus aria 'Lutescens'  
Sorbus aria 'Magnifica'  
Sorbus aria 'Majestica'  
Sorbus aucuparia 'Aspleniifolia'  
Sorbus aucuparia var. dulcis  Kraetzl
Sorbus aucuparia 'Edulis'  
Sorbus aucuparia var. edulis  Dieck sötrönn
Sorbus aucuparia 'Fastigiata'  
Sorbus aucuparia var. moravica  Zeyh.
Sorbus aucuparia 'Pendula'  
Sorbus aucuparia 'Rossica Major'  
Sorbus aucuparia 'Xanthocarpa'  
Sorbus commixta  Hedl. japansk rönn
Sorbus domestica  L. äppelrönn
Sorbus koehneana  C.K.Schneid. pärlrönn
Sorbus latifolia  (Lam.) Pers. bergoxel
Sorbus meinichii  (Lindeb.) Hedl.
Sorbus prattii  Koehne
Sorbus x thuringiaca  (Nyman) Fritsch hybridoxel
Sorbus x thuringiaca 'Fastigiata'   pelaroxel
Sorbus x thuringiaca 'Leonard Springer'  
Sorbus torminalis  (L.) Crantz tyskoxel
Sorbus vilmorinii  C.K.Schneid. pärlemorrönn
Sparmannia  L.f.
Sparrmannia africana  L.f. rumslind
Spathiphyllum  Schott fredskalla
Spathiphyllum blandum  Schott stor fredskalla
Spathiphyllum floribundum  (Linden & André) N.E.Br.
Spathiphyllum 'Mauna Loa'  
Spathiphyllum wallisii  Regel
Spinacia oleracea 'Dominant'  
Spinacia oleracea gaudry vinter  
Spinacia oleracea 'Hammenhögs Vinter'  
Spinacia oleracea 'Kungen av Danmark'  
Spinacia oleracea 'Nobel'  
Spinacia oleracea 'Norvak'  
Spinacia oleracea 'Viking'  
Spiraea albiflora  (Miq.) Zabel
Spiraea arcuata  auct. non Hook.f T  V 
Spiraea x billardii 'Triumphans'  
Spiraea x bumalda  Burv.
Spiraea x cinerea  Zabel hybridspirea
Spiraea x cinerea 'Graciosa'  
Spiraea x cinerea 'Grefsheim'  
Spiraea douglasii  Hook. douglasspirea
Spiraea henryi  Hemsl. pelarspirea
Spiraea japonica  L.f. praktspirea
Spiraea japonica 'Albiflora'   höstspirea
Spiraea japonica 'Alpina'  
Spiraea japonica 'Anthony Waterer'   rosenspirea
Spiraea japonica 'Atrosanguinea'  
Spiraea japonica 'Coccinea'  
Spiraea japonica 'Dart's Red'  
Spiraea japonica 'Froebelii'  
Spiraea japonica 'Goldflame'  
Spiraea japonica 'Little Princess'  
Spiraea japonica 'Ruberrima'  
Spiraea nipponica  Maxim. girlandspirea
Spiraea nipponica 'June Bride'  
Spiraea nipponica 'Snowmound'  
Spiraea prunifolia  Siebold & Zucc. slånspirea
Spiraea prunifolia f. simpliciflora  Nakai
Spiraea sargentiana  Rehder sargentspirea
Spiraea tomentosa  L. luddspirea
Spiraea trichocarpa  Nakai koreansk spirea
Spiraea trilobata  L. sibirisk spirea
Spiraea veitchii  Hemsl. bågspirea
Spiraea wilsonii  J.H.Veitch wilsonspirea
Stachys byzantina 'Silver Carpet'  
Stapelia gigantea  N.E.Br.
Stapelia grandiflora  Masson
Stapelia hirsuta  L.
Stapelia variegata  L.
Staphylea colchica  Steven kaukasisk pimpernöt
Staphylea colchica 'Hessei'  
Staphylea x elegans  Zabel
Staphylea trifolia  L. amerikansk pimpernöt
Stephanandra incisa  (Thunb.) Zabel
Stephanandra incisa 'Crispa'  
Stephanandra tanakae  (Franch. & Sav.) Franch. & Sav.
Stephanotis floribunda  Brongn. doftranka
Stereospermum chelonoides  auct. non (L. f.) DC.
Sternbergia lutea  (L.) Spreng.
Sternbergia lutea var. sicula  (Guss.) hort.
Stipa barbata  Desf.
Stipa gigantea  Link
Streptocarpus  Lindl. kornettblomma
Streptocarpus dunnii  Hook.f.
Streptocarpus x hybridus 'Constant Nymph'  
Streptocarpus x hybridus 'Elsi'  
Streptocarpus x hybridus 'Helen'  
Streptocarpus x hybridus 'Nicky'  
Streptocarpus x hybridus 'Susi'  
Streptocarpus x hybridus 'Tina'  
Streptocarpus x hybridus 'Weisse Glocke'  
Streptocarpus x hybridus 'Venus'  
Streptocarpus rexii  (Hook.) Lindl.
Streptocarpus wendlandii  Dammann
Streptosolen jamesonii  (Benth.) Miers gulltratt
Symphoricarpos albus var. laevigatus  (Fernald) S.F.Blake
Symphoricarpos albus ssp. laevigatus 'Turesson'  
Symphoricarpos x chenaultii  Rehder hybridsnöbär
Symphoricarpos x chenaultii 'Hancock'  
Symphoricarpos x doorenbosii  Krüssm.
Symphoricarpos x doorenbosii 'Mother of Pearl'  
Symphoricarpos x doorenbosii 'White Hedge'  
Symphoricarpos occidentalis  Hook.
Symphoricarpos orbiculatus  Moench petersbuske
Symphoricarpos vulgaris  Michx.
Symphyotrichum novae-angliae 'Barr's Blue'  
Symphyotrichum novi-belgii 'Chequers'  
Symphyotrichum novi-belgii 'Fellowship'  
Symphyotrichum novi-belgii 'Orlando'  
Symphyotrichum novi-belgii 'The Cardinal'  
Syngonium  Schott fingerranka
Syngonium auritum  (L.) Schott
Syngonium podophyllum  Schott
Syngonium podophyllum 'Albivirens'  
Syngonium podophyllum 'Albolineatum'  
Syringa amurensis var. japonica  (Maxim.) Franch. & Sav.
Syringa bretschneideri  Lemoine
Syringa x chinensis 'Alba'  
Syringa x chinensis 'Metensis'  
Syringa x chinensis 'Rubra'   T  V 
Syringa x chinensis 'Saugeana'  
Syringa x hyacinthiflora  (Lemoine) Rehder pingstsyren
Syringa x hyacinthiflora 'Lamartine'  
Syringa x hyacinthiflora 'Mirabeau'  
Syringa x hyacinthiflora 'Vauban'  
Syringa x josiflexa  J.S.Pringle
Syringa x josiflexa 'Bellicent'  
Syringa microphylla  Diels
Syringa palibiniana  auct. non Nakai
Syringa pekinensis  Rupr.
Syringa x prestoniae  McKelvey prestonsyren
Syringa x prestoniae 'Coral'  
Syringa x prestoniae 'Hiawatha'  
Syringa x prestoniae 'Isabella'  
Syringa x prestoniae 'Nocturne'  
Syringa x prestoniae 'Romeo'  
Syringa x prestoniae 'Royalty'  
Syringa pubescens ssp. microphylla  (Diels) M.C.Chang & X.L.Chen småbladig syren
Syringa pubescens ssp. microphylla 'Superba'  
Syringa reticulata  (Blume) Hara ligustersyren
Syringa reticulata var. mandshurica  (Maxim.) Hara
Syringa x swegiflexa  Hesse plymsyren
Syringa sweginzowii  Koehne & Lingelsh. vippsyren
Syringa tigerstedtii  Harry Sm. nejliksyren
Syringa tomentella  Bureau & Franch. luddsyren
Syringa villosa  Vahl ullsyren
Syringa wilsonii  C.K.Schneid.
Syringa wolfii  C.K.Schneid. koreansk syren
Syringa vulgaris 'Alba'  
Syringa vulgaris 'Andenken an Ludwig Späth'  
Syringa vulgaris 'Charles Joly'  
Syringa vulgaris 'Decaisne'  
Syringa vulgaris 'Esther Staley'  
Syringa vulgaris 'Firmament'  
Syringa vulgaris 'Katherine Havemeyer'  
Syringa vulgaris 'Marie Legraye'  
Syringa vulgaris 'Michel Buchner'  
Syringa vulgaris 'Mme Lemoine'  
Syringa vulgaris 'Mrs Edward Harding'  
Syringa vulgaris 'Primrose'  
Syringa vulgaris 'Vestale'  
Tagetes erecta Gold Coin-Serien  
Tagetes erecta Jubilee-Serien  
Tagetes erecta Lady-Serien  
Tagetes erecta (Lady-Serien) 'First Lady'  
Tagetes erecta (Lady-Serien) 'Gold Lady'  
Tagetes erecta (Lady-Serien) 'Lady Primrose'  
Tagetes erecta (Lady-Serien) 'Orange Lady'  
Tagetes erecta 'Smiles'  Burpee 1954
Tagetes erecta x patula Nugget-Serien  
Tagetes erecta x patula (Nugget-Serien) 'Orange Nugget'  Burpee 1967
Tagetes erecta x patula (Nugget-Serien) 'Yellow Nugget'  Burpee 1966
Tagetes patula 'Bolero'  Denholm 1970