Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Småtryck/Broschyr)
Aquafisk 1995: Akvarieväxter och tillbehör; växter terrarium. Prislista 1995.
Aquafisk, Karlskrona


Kopplade växtnamn  [118]
 A   B   C   D   E   G   H   L   M   N   O   P   R   S 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Acorus gramineus  Sol.
Acorus gramineus 'Broad Leaf'  
Acorus gramineus 'Variegatus'  
Aglaonema 'Kelantan Sword'  
Aglaonema 'Silver Queen'  
Aglaonema simplex  (Blume) Blume
Alternanthera cardinalis  hort.
Alternanthera reineickii  Briq.
Alternanthera reineickii 'Lilacina'  
Ammannia gracilis  Guill. & Perr.
Anubias barteri  Schott
Anubias barteri var. glabra  N.E.Br.
Anubias barteri var. nana  (Engl.) Crusio
Anubias gigantea  Hutch.
Anubias gracilis  Hutch.
Anubias hastifolia  Engl.
Anubias heterophylla  Engl.
Anubias lanceolata  N.E.Br.
Aponogeton boivinianus  Jum.
Aponogeton capuronii  H.Bruggen
Aponogeton crispus  Thunb.
Aponogeton madagascariensis  (Mirb.) H.Bruggen
Aponogeton madagascariensis 'Henkelianus'  
Aponogeton natans  (L.) Engl. & K.Krause
Aponogeton rigidifolius  H.Bruggen
Aponogeton ulvaceus  Baker
Aponogeton undulatus  Roxb.
Armoracia lacustris  (A.Gray) Al-Shehbaz & V.M.Bates
Bacopa caroliniana  (Walter) B.L.Rob.
Bacopa monnieri  (L.) Pennell
Barclaya longifolia  Wall.
Blyxa aubertii  Rich.
Blyxa japonica  (Miq.) Asch. & Gürke
Bolbitis heteroclita  (C.Presl) Ching
Bolbitis heudelotii  (Fée) Alston
Cabomba aquatica  Aubl.
Cabomba caroliniana  A.Gray
Cabomba furcata  Schult. & Schult.f.
Caladium bicolor  (Aiton) Vent.
Caladium bicolor 'Frieda Hemple'  
Caladium humboldtii  (Raf.) Schott
Chlorophytum bichetii  (Karrer) Backer
Cordyline fruticosa 'Red Edge'  
Cryptocoryne affinis  N.E.Br.
Cryptocoryne albida  R.Parker
Cryptocoryne beckettii  Trimen
Cryptocoryne beckettii 'Petchii'  
Cryptocoryne blassii  de Wit
Cryptocoryne ciliata  (Roxb.) Schott
Cryptocoryne lingua  Engl.
Cryptocoryne parva  de Wit
Cryptocoryne pontederiifolia  Schott
Cryptocoryne retrospiralis  (Roxb.) Kunth
Cryptocoryne walkeri  Schott
Cryptocoryne wendtii 'Broad Leaf'  
Cryptocoryne wendtii green  
Didiplis diandra  (Nutt.) A.Wood
Dieffenbachia seguine 'Marianne'  
Echinodorus amazonicus  Rataj
Echinodorus x barthii  H.Mühlberg
Echinodorus bleherae  Rataj
Echinodorus cordifolius  (L.) Griseb.
Echinodorus cordifolius 'Tropica Marble Queen'  
Echinodorus horemanii  Rataj
Echinodorus latifolius  (Seub.) Rataj
Echinodorus martii  Micheli
Echinodorus osiris  Rataj
Echinodorus quadricostatus var. magdalenensis  (Fassett) Rataj
Echinodorus 'Rosé'  
Echinodorus schlueteri  Rataj
Echinodorus tenellus  (Schult.f.) Buchenau
Egeria densa  Planch.
Eusteralis stellata  (Lour.) Panigrahi
Gymnocoronis spilanthoides  DC.
Helanthium tenellum  (Schult.f.) J.G.Sm. dvärgamazonplanta
Hemianthus micranthemoides  Nutt.
Hemigraphis alternata  (Burm.f.) T.Anderson
Hemigraphis colorata  (Blume) Hallier f.
Hemigraphis repanda  (L.) Hallier f.
Heteranthera zosterifolia  Mart.
Hydrilla verticillata  (L.f.) Royle
Hydrocleys nymphoides  (Willd.) Buchenau
Hydrocotyle leucocephala  Cham. & Schltdl.
Lilaeopsis novae-zelandiae  auct. non (Gand.) A.W.Hill
Limnobium laevigatum  (Willd.) Heine
Limnophila sessiliflora  Blume
Lobelia cardinalis  L.
Ludwigia arcuata  Walter
Ludwigia palustris  (L.) Elliott
Ludwigia peruviana  (L.) H.Hara
Ludwigia repens  J.R.Forst.
Lysimachia nummularia 'Aurea'  
Mayaca fluviatilis  Aubl.
Microsorum pteropus  (Blume) Copel.
Myriophyllum hippuroides  Torr. & A.Gray
Myriophyllum mattogrossense  auct. non Hoehne
Myriophyllum pinnatum  (Walter) Britton & al.
Nuphar japonica  DC.
Nymphaea lotus 'Tiger Lotus Green'  
Nymphaea lotus 'Tiger Lotus Red'  
Nymphaea rubra  Roxb. & Salisb.
Nymphoides indica  (L.) Kuntze
Ophiopogon jaburan  (Siebold) Lodd.
Ophiopogon jaburan 'Vittatus'  
Ophiopogon japonicus  (Thunb.) Ker Gawl. ciklidgräs
Ophiopogon japonicus 'Kyoto Dwarf'  
Pistia stratiotes  L. vattenpistia
Rotala macrandra  Koehne
Rotala rotundifolia  (Roxb.) Koehne
Rotala wallichii  (Hook.f.) Koehne
Sagittaria platyphylla  (Engelm.) J.G.Sm.
Sagittaria subulata  (L.) Buchenau
Saururus cernuus  L.
Selaginella willdenowii  (Desv.) Baker
Shinnersia rivularis  (A.Gray) R.M.King & H.Rob.
Syngonium 'Red Knight'  
Syngonium wendlandii  Schott
Syngonium 'White Butterfly'