Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Småtryck/Broschyr)
Göteborgs Trädgårdsförening 1884: Göteborgs Trädgårdsförenings Prisuppgift för 1884 å frö och växter (36:te årgången).


Kopplade växtnamn  [1147]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   L   M   N   O   P   R   S   T   V   W   X   Y   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abies alba  (Aiton) Michx.
Abies alba  Mill. silfvergran
Abies balsamea  (L.) Mill. balsamtall
Abies canadensis  Michx.
Abies excelsa  (Lam.) Poir.
Abobra tenuifolia  (Hook. & Arn.) Cogn. spaltrefva
Abobra viridiflora  Naudin
Abronia umbellata  Lam.
Abutilon darwinii  Hook.f.
Abutilon 'Duc De Malakoff'  
Abutilon insigne  Planch.
Abutilon striatum  Lindl.
Abutilon thompsonii  H.J.Veitch
Acacia armata  R.Br.
Acacia cultriformis  G.Don
Acacia cyanophylla  Lindl.
Acacia dealbata  Link
Acacia decurrens  (J.C.Wendl.) Willd.
Acacia grandis  Henfr.
Acacia leucocephala  (Lam.) Link
Acacia longifolia  (Andrews) Willd.
Acacia longissima 'Foliis Aureis Pictis'  
Acacia lophantha  Willd.
Acacia mirbelii  Dehnh.
Acacia peregrina  (L.) Willd.
Acacia procera  (Roxb.) Willd.
Acacia retinodes  Schltdl.
Acacia robusta  Burch.
Acacia semperflorens  (Nois.) Jacques
Acacia verticillata  (L'Hér.) Willd.
Acanthus  L. björnklo
Acanthus candelabrus  hort.
Acanthus latifolius  E.Goeze
Acanthus mollis  L.
Acroclinium roseum  Hook.
Acrostichum lomarioides  (Blume) Christ
Adiantum chilense  Kaulf.
Adiantum concinnum  Willd.
Adiantum decorum  T.Moore
Adiantum diaphanum  Blume
Adiantum excisum  Kunze
Adiantum fulvum  Raoul
Adiantum hispidulum  Sw.
Adiantum macrophyllum  Sw.
Adiantum peruvianum  Klotzsch
Adiantum prionophyllum  Kunth
Adiantum pubescens  Schkuhr
Adiantum setulosum  J.Sm.
Adiantum veitchii  Hance
Adonis aestivalis  L.
Adonis autumnalis  L.
Ageratum houstonianum 'Imperial Dwarf'  
Ageratum mexicanum  Sims
Agrostemma coeli-rosa  L.
Agrostis nebulosa  Boiss. & Reut.
Agrostis pulchella  auct. non (R.Br.) Roem. & Schult.
Aira flexuosa  L.
Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Bangholm Prizetaker'  
Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Brabanter Winter'  
Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Jättepurjo från Rouen'  
Allium cepa (Gullök-Gruppen) 'Holländsk Svavelgul'  
Allium cepa (Gullök-Gruppen) 'Madeira Stor Plattrund'  
Allium cepa (Gullök-Gruppen) 'Päronformad Lång Gul'  
Allium cepa (Gullök-Gruppen) 'Zittauer Jätte'  
Allium cepa (Rödlök-Gruppen) 'Braunschweiger'  
Allium cepa (Rödlök-Gruppen) 'Holländsk Stor Platt Mörkröd'  
Allium cepa (Rödlök-Gruppen) 'Wethersfield'  
Allium fistulosum  L. vinterlök
Alonsoa grandiflora  M.Vilm.
Alonsoa warscewiczii  Regel
Alsophila australis  R.Br.
Alsophila radens  Kaulf.
Amaranthus abyssinicus  L.H.Bailey
Amaranthus bicolor  Willd.
Amaranthus caudatus  L.
Amaranthus chlorostachys  Willd.
Amaranthus melancholicus  L.
Amaranthus monstrosus  hort.
Amaranthus salicifolius  Veitch
Amaranthus sanguineus  L.
Amaranthus tricolor  L.
Amberboa moschata 'Alba'  
Ammobium alatum  R.Br.
Ammobium alatum 'Grandiflorum'  
Ampelopsis hederacea  auct. non (Ehrh.) DC.
Amsonia salicifolia  Pursh
Anagallis  L. arfve
Anagallis grandiflora  Andrews
Anagallis monelli 'Eugenie'  
Anchusa italica  Retz.
Anchusa sempervirens  L.
Andropogon  L. skäggräs
Andropogon argenteus  Elliott
Anemia phyllitidis  (L.) Sw.
Anthoxanthum gracile  Biv.
Anthoxanthum odoratum  L.
Anthriscus cerefolium  (L.) Hoffm. svensk körfvel
Anthurium scherzerianum  Schott
Antirrhinum majus 'Album'  
Antirrhinum majus 'Brilliant'  
Antirrhinum majus 'Crescia'  
Antirrhinum majus 'Firefly'  
Antirrhinum majus 'Galathée'  
Antirrhinum majus 'Ghestia'  
Antirrhinum majus 'Henri IV'  
Antirrhinum majus 'Kermesinum Splendens'  
Antirrhinum majus 'Nigrescens'  
Antirrhinum majus 'Papilionaceum'  
Antirrhinum majus 'Striatum'  
Apium graveolens Dulce-Gruppen   bladselleri
Apium graveolens (Dulce-Gruppen) 'Cole's Crystal'  
Apium graveolens (Dulce-Gruppen) 'Cole's Superb Red'  
Apium graveolens (Dulce-Gruppen) 'Laing's Red Mammouth'  
Apium graveolens (Dulce-Gruppen) 'Seymour's White Champion'  
Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Leipziger'  
Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Naumburger Jätte'  
Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Äppleformigt'  
Apocynum  L. flugfälla
Apocynum androsaemifolium  L.
Aptenia cordifolia 'Variegata'  
Aquilegia glandulosa  Link
Aquilegia skinneri  Hook.
Aquilegia vervaeneana  hort.
Aralia japonica  Thunb.
Aralia papyrifera  Hook.
Aristolochia macrophylla  Lam. pipblomster
Aristolochia sipho  L'Hér.
Artemisia annua  L.
Artemisia argentea  L'Hér.
Artemisia gracilis  DC.
Arundo  L. rör
Arundo donax  L. jätterör
Asclepias  L. svalrot
Asclepias curassavica  L.
Asparagus officinalis 'Connover's Colossal'  
Asparagus officinalis 'Darmstädter'  
Asparagus officinalis 'Grayson's Jätte'  
Asparagus officinalis 'Tidig från Argenteuil'  
Asperula azurea  Jaub. & Spach
Aspidium caripense  Mett.
Aspidium falcinellum  Sw.
Aspidium fraxinifolium  (Link) Schrad.
Aspidium glabellum  (A.Cunn.) E.J.Lowe
Aspidium serratum  Sw.
Aspidium trifoliatum  (L.) Sw.
Aspidium violascens  Link
Asplenium belangeri  Bory
Asplenium caudatum  G.Forst.
Asplenium glaberrimum  Mett.
Asplenium lucidum  G.Forst.
Asplenium marinum  L.
Asplenium nidus  L.
Asplenium normale  D.Don
Asplenium praemorsum  Sw.
Asplenium pumilum  Sw.
Astragalus boeticus  L. astragalkaffe, svenskt kaffe
Astragalus ponticus  Pall.
Atriplex hortensis  L. mell, molla
Atriplex hortensis 'Gul'  
Atriplex hortensis 'Röd'  
Avena sterilis  L.
Balantium antarcticum  (Labill.) C.Presl
Balsamita grandiflora  Desf.
Barbarea vulgaris 'Variegata'  
Bartonia aurea  Lindl.
Begonia boliviensis  A.DC.
Begonia dregei  Otto & A.Dietr.
Begonia froebelii  A.DC.
Begonia pearcei  Hook.f.
Begonia princeps  (Klotzsch) A.DC.
Begonia roezlii  Regel
Begonia x weltoniensis  André
Benthamia fragifera  Lindl.
Beta cicla  L.
Beta vulgaris var. brasiliensis  hort.
Beta vulgaris Mangold-Gruppen   mangold
Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Egyptisk'  
Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Holländska Mörkröda'  
Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Non Plus Ultra'  
Bidens atrosanguinea  (Hook.) Regel
Bignonia radicans  L.
Blechnum brasiliense  Desv.
Blechnum fraxineum  Willd.
Blechnum occidentale  L.
Bouvardia longiflora  (Cav.) Kunth
Brachycome  Cass.
Brachypodium  P.Beauv. axsvingel
Brachypodium gracile  (Weigel) P.Beauv.
Brachyscome iberidifolia  Benth.
Brachyscome iberidifolia 'Alba'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Gul Schmalz'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Wilhelmsburger'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Braunschweiger'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Lübecker'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Midsommarkål'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Svensk'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Yorker'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Algier'  Haage & Schmidt 1869
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Engelsk Sen'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Erfurter Dvärg'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Frankfurter Jätte'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Kejsar'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Non Plus Ultra'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Stadtholder'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Tidig Engelsk'  
Brassica oleracea (Conica-Gruppen) 'Majspets'  
Brassica oleracea (Conica-Gruppen) 'Sockertopp'  
Brassica oleracea (Conica-Gruppen) 'Winningstädter'  
Brassica oleracea Gemmifera-Gruppen   brüsselkål
Brassica oleracea (Gemmifera-Gruppen) 'Bangholm Invincible'  
Brassica oleracea (Gongylodes-Gruppen) 'Blå Engelsk Tidig Glas'  
Brassica oleracea (Gongylodes-Gruppen) 'Tidig Vit Engelsk Glas'  
Brassica oleracea (Italica-Gruppen) 'Engelsk Violett'  
Brassica oleracea (Italica-Gruppen) 'Engelsk Vit'  
Brassica oleracea (Rubra-Gruppen) 'Cabus'  
Brassica oleracea (Rubra-Gruppen) 'Erfurter'  
Brassica oleracea (Sabauda-Gruppen) 'Gul Blumenthaler'  
Brassica oleracea (Sabauda-Gruppen) 'Tidig Grön Wiener'  
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Bortfelder'  
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Gul Maltheser'  
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) snowball  
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Teltower'  
Briza geniculata  Thunb.
Briza maxima  L.
Briza minima  G.Nicholson
Brizopyrum siculum  (Jacq.) Link
Bromus  L. losta
Bromus arvensis  L. ängslosta
Bromus brizaeformis  orth. var.
Bromus gussonei  Parl.
Bromus hordeaceus  L. mjuklosta
Bromus lanuginosus  Poir.
Bromus longiflorus  Spreng.
Bromus mollis  L.
Bromus patulus  Mert. & W.D.J.Koch
Bromus secalinus giganteus  
Browallia abbreviata  Benth.
Bryonia alba  L.
Bryonia dioica  Jacq.
Bryonia grandis  L.
Bryonopsis erythrocarpa  (F.Muell.) Naudin
Cacalia sonchifolia  auct. non L.
Caenopteris japonica  (Thunb.) Kunze
Calampelis scaber  (Ruiz & Pav.) D.Don
Calceolaria rugosa hybrida  hort.
Calendula hybrida  L.
Calendula officinalis 'Meteor'  
Calendula officinalis 'Ranunculodes'  
Calendula officinalis 'Superba'  
Calendula pluvialis  L.
Calendula pongei  hort.
Calliopsis  Rchb.
Calliopsis bicolor  Rchb.
Campanula  L. klockblomster
Campanula alliariifolia  Willd.
Campanula americana  L.
Campanula attica  Boiss. & Heldr.
Campanula carpatica  Jacq.
Campanula grandis  Fisch. & C.A.Mey.
Campanula lorei  Pollini
Campanula macrantha  Hornem.
Campanula medium  L. marieklocka
Campanula medium Calycanthema-Gruppen  
Campanula medium (Calycanthema-Gruppen) 'Calycanthema Alba'  
Campanula nobilis  Lindl.
Campanula pyramidalis  L.
Campanula pyramidalis 'Alba'  
Campanula speculum  orth. var.
Campsis radicans  (L.) Seem. trumpetblomster
Cannabis sativa var. chinensis  (Delile) A.DC. jättehampa
Cannabis sativa var. gigantea  Voss
Carduus marianus  L.
Catharanthus roseus 'Albus'  
Cedrus libani  A.Rich. libanonceder
Celastrus  L. celaster
Celastrus scandens  L.
Centaurea  L. klint
Centaurea americana  Nutt.
Centaurea candidissima  auct. non Lam.
Centaurea cyanus  L.
Centaurea gymnocarpa  Moris & De Not.
Centaurea moschata  L.
Centranthus macrosiphon  Boiss.
Centranthus macrosiphon 'Albus'  
Cerastium biebersteinii  DC.
Cerastium tomentosum  L.
Ceratochloa pendula  Schrad.
Cerinthe  L. vaxblomma
Cerinthe aspera  Roth
Cerinthe major  L.
Chamaepeuce casabonae  (L.) DC.
Chamaepeuce diacantha  auct. non (Labill.) DC.
Cheiranthus maritimus  L.
Chenopodium  L. gåsfot
Chenopodium atriplicis  L.f.
Chloropsis blanchardiana  (Hack.) Kuntze
Chrysanthemum carinatum  Schousb.
Chrysanthemum coronarium  L.
Chrysanthemum inodorum  (L.) L.
Chrysocephalum  Walp. guldhufvud
Chrysocephalum strictum  hort.
Chrysurus cynosuroides  Pers.
Cibotium schiedei  Schltdl. & Cham.
Cicer lens  (L.) Willd.
Cichorium endivia (Latifolium-Gruppen) 'Bredbladig Grön Casseler'  
Cichorium intybus Foliosum-Gruppen   vinterendivie
Cichorium intybus (Sativum-Gruppen) 'Magdeburger'  
Cineraria acanthifolia  Rchb.
Cineraria candidissima  hort.
Cineraria maritima  (L.) L.
Clarkia amoena 'Bijou'  
Clarkia amoena 'Flammea'  
Clarkia amoena 'Lady Albemarle'  
Clarkia amoena 'Splendens'  
Clarkia amoena 'The Bride'  
Clarkia amoena 'Tom Thumb'  
Clarkia elegans  Douglas non Poir.
Clarkia pulchella  Pursh
Clarkia pulchella 'Alba'  
Clarkia pulchella 'Flore Pleno'  
Clarkia pulchella 'Integripetala Flore Pleno'  
Clarkia pulchella 'Marginata'  
Clarkia pulchella 'Marginata Flore Pleno'  
Clarkia pulchella 'Pulcherrima'  
Clarkia unguiculata 'Alba Plena'  
Clarkia unguiculata 'Rosea Plena'  
Clerodendrum splendens  G.Don
Clianthus  Lindl. praktvicka
Clianthus dampieri  Lindl.
Clianthus puniceus  (G.Don) Lindl.
Clintonia pulchella  Lindl.
Cobaea scandens  Cav.
Cobaea scandens 'Albiflora'  
Coccinia  Wight & Arn. rödrefva
Coccinia indica  Wight & Arn.
Cochlearia officinalis  L. skedört
Coix  L. tårgräs
Coix chinensis  Balansa
Coix exaltata  Jacq.
Coix lacryma  L.
Collinsia bartsiifolia  Benth.
Collinsia bicolor  Benth. non Raf.
Collinsia grandiflora  Lindl.
Collinsia heterophylla 'Alba'  
Collinsia heterophylla 'Candidissima'  
Collinsia heterophylla 'Carnea'  
Collinsia heterophylla 'Major'  
Collinsia multicolor  Lindl. & Paxton
Collinsia verna  Nutt.
Convolvulus mauritanicus  Boiss.
Convolvulus tricolor  L.
Convolvulus tricolor 'Albus'  
Convolvulus tricolor 'Azureus'  
Convolvulus tricolor 'Kermesinus Violaceus'  
Convolvulus tricolor 'Monstrosus'  
Convolvulus tricolor 'Splendens'  
Convolvulus tricolor 'Subcoeruleus'  
Convolvulus tricolor 'Unicaulis'  
Convolvulus tricolor 'Variegatus'  
Coreopsis  L. skönhetsöga
Coreopsis atkinsoniana  Lindl.
Coreopsis coronata  Hook. non L.
Coreopsis drummondii  (D.Don) Torr. & A.Gray
Coreopsis tinctoria  Nutt.
Coreopsis tinctoria 'Nana'  
Coreopsis tinctoria 'Nana Marmorata'  
Coreopsis tinctoria 'Nana Purpurea'  
Coreopsis tinctoria 'Nigra Speciosa'  
Coreopsis tinctoria 'Splendens'  
Coriandrum sativum  L. coriander
Cornus capitata  Wall. smultronträd
Cortaderia  Stapf pampasgräs, prairiegräs
Crambe maritima  L. sjökål, strandkål
Crepis barbata  L.
Crepis rubra  L.
Crucianella  L. korsblad
Crucianella stylosa  Trin.
Cryptomeria japonica  (L.f.) D.Don
Cryptomeria lobbii  (Carrière) Lavallée
Cucumis melo (Cantaloupe-Gruppen) 'Amerikansk Tidig'  
Cucumis melo (Cantaloupe-Gruppen) 'Göteborgs Torg'  
Cucumis melo (Cantaloupe-Gruppen) 'Vit Japansk'  
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'Berliner Nät'  
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'Nutmeg'  
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'Sockermelon från Torus'  
Cucumis sativus (Druvgurka-Gruppen) 'Holländsk Grön Druvgurka'  
Cucumis sativus (Druvgurka-Gruppen) 'Nätgurka från Chiwa'  
Cucumis sativus (Druvgurka-Gruppen) 'Parisergurka'  
Cucumis sativus (Druvgurka-Gruppen) 'Rysk Druv'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Arnstädter Ljusgröna Jättegurka'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Athenergurka'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Berliner Ålgurka'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Noas Drivgurka'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Non Plus Ultra Gröna'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Racehorse'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Rollison's Telegraph'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Semperfructifera'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Svanhalsgurka'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Arnstädter Snövita Jättegurka'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Holländska Vita Långa'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Kort Vit Druvgurka'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Lange Weisse Schlangen'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Lång Vit Slang'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Non Plus Ultra Vita'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Ruhm von Erfurt Vita'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Ruhm von Quedlinburg'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Silligs Vita'  
Cuphea platycentra  Lem. non Benth.
Cupressus funebris  Endl.
Cupressus lawsoniana  A.Murray bis
Cupressus sempervirens  L.
Cupressus sempervirens var. horizontalis  (Mill.) Loudon
Cyathea burkei  Hook.
Cyclamen  L. jordbröd
Cyclamen persicum 'Kaiser Wilhelm'  
Cyclanthera  Schrad. flikrefva
Cyclanthera explodens  Naudin
Cyclanthera pedata  (L.) Schrad.
Cymbalaria muralis  P.Gaertn. & al. Aaronsskägg
Cynara cardunculus  L. cardon, cardy
Cynara cardunculus (Scolymus-Gruppen) 'Stor Fransk Grön'  
Cynara cardunculus (Scolymus-Gruppen) 'Stor Italiensk Grön'  
Cynoglossum linifolium  L.
Cyperus  L. pappersgräs
Cyperus esculentus  L.
Cyrtomium falcatum  (L.f.) C.Presl
Cyrtomium fortunei  J.Sm.
Datura metel  L.
Datura metel (Huberiana-Gruppen) 'Huberiana Alba Flore Pleno'  
Datura meteloides  Dunal
Daucus carota ssp. sativus 'Altringham'  
Daucus carota ssp. sativus 'Duwicker'  Benary 1860
Daucus carota ssp. sativus 'Halvlång Tidig'  
Daucus carota ssp. sativus 'Halvlång Trubbig Nanteser'  
Daucus carota ssp. sativus 'Holländsk Karot'  
Daucus carota ssp. sativus 'Hornska'  
Daucus carota ssp. sativus 'James Halvlång'  
Daucus carota ssp. sativus 'Pariser Klotrund'  
Daucus carota ssp. sativus 'Rent Vit'  
Daucus carota ssp. sativus 'Surrey'  
Davallia speluncae  (L.) Baker
Delphinium cardiopetalum  DC.
Desmodium gyrans  (L.f.) DC.
Dianthus atrococcineus  hort.
Dianthus cruentus  Griseb.
Dianthus dentosus  Rchb.
Dianthus gardnerianus  hort.
Dianthus giganteus  d'Urv.
Dicksonia cicutaria  Sw.
Didymochlaena lunulata  Desv.
Diplazium shepherdii  (Spreng.) Link
Doodia caudata  (Cav.) R.Br.
Doodia lunulata  R.Br.
Doryopteris palmata  (Willd.) J.Sm.
Dracaena australis  G.Forst.
Dracaena congesta  (Sweet) Schult.
Dracaena draco  (L.) L.
Dracaena indivisa  G.Forst.
Dracaena nutans  H.Jaeger
Dracaena rubra  (Otto & A.Dietr.) Parm.
Dracocephalum  L. drakhufvud
Dracocephalum moldavica  L.
Dracocephalum moldavica 'Album'  
Dryopteris filix-mas 'Cristata'  
Echeveria metallica  Lem.
Echeveria pumila  Van Houtte
Echeveria secunda  Booth
Echinochloa crus-galli  (L.) P.Beauv. kråkfot, tuppfot
Eleusine coracana  (L.) Gaertn.
Eleusine indica  (L.) Gaertn.
Eleusine oligostachya  Link
Elymus giganteus  Vahl
Entelea  R.Br. entelea
Entelea arborescens  R.Br. entelea
Eragrostis  Wolf kärleksgräs
Eragrostis amabilis  (L.) Wight & Arn.
Eragrostis cylindriflora  Hochst.
Erianthus  Michx. ullgräs
Erianthus ravennae  (L.) P.Beauv.
Erigeron speciosus  (Lindl.) DC.
Erodium  L'Hér. kamnäfva
Erodium gruinum  (L.) Aiton
Ervum lens  L.
Eryngium  L. manskraft
Eryngium bromeliifolium  F.Delaroche
Eryngium giganteum  M.Bieb.
Eryngium pandanifolium  Cham. & Schltdl.
Erysimum arkansanum  Nutt.
Erysimum perowskianum  orth. var.
Erythranthe  Spach gyckelblomster, muskusblomster
Erythranthe cardinalis 'Grandiflora'  
Erythranthe cuprea 'Duplex'  
Erythrina  L. korallträd
Erythrina caffra  Thunb.
Erythrina corallodendron  L.
Erythrina crista-galli  L.
Erythrina hendersonii  hort.
Eschscholzia californica  Cham.
Eschscholzia californica 'Alba'  
Eschscholzia californica 'Dentata'  
Eschscholzia californica 'Flore Pleno'  
Eschscholzia californica 'Mandarin'  
Eschscholzia californica 'Rosea'  
Eschscholzia crocea  Benth.
Eschscholzia tenuifolia  Benth.
Eucalyptus  L'Hér. praktmössa
Eucalyptus amygdalina  Labill.
Eucalyptus globulus  Labill. blågummiträd
Eucharidium concinnum  Fisch. & C.A.Mey.
Eucharidium grandiflorum  Fisch. & C.A.Mey.
Eucnide bartonioides  Zucc.
Eudianthe coeli-rosa (Oculata-Gruppen) 'Burridgei'  
Eudianthe coeli-rosa (Oculata-Gruppen) 'Dunettii'  
Eudianthe coeli-rosa (Oculata-Gruppen) 'Elegans Picta'  
Eudianthe coeli-rosa (Oculata-Gruppen) 'Splendens'  
Eutoca viscida  Benth.
Eutoca wrangeliana  Fisch. & C.A.Mey.
Faba vulgaris  Moench
Ferdinanda eminens  Lag.
Ferraria tigridia  Sims
Festuca stipoides  (L.) Desf.
Festuca viridis  Schult.
Foeniculum vulgare (Azoricum-Gruppen) 'Söt Bologneser'  
Fuchsia  L. bloddroppe
Fuchsia boliviana  Carrière
Fuchsia coccinea  Dryand.
Fuchsia corymbiflora  Ruiz & Pav.
Fuchsia corymbiflora 'Alba'  
Fuchsia fulgens  DC.
Fuchsia x hybrida  Voss
Fuchsia procumbens  A.Cunn.
Fuchsia syringiflora  Carrière
Gaillardia drummondii  (Hook.) DC.
Gaillardia x grandiflora  Van Houtte
Gaillardia x grandiflora 'Bosselaeri'  
Gaillardia pulchella 'Albo-marginata'  
Gaillardia pulchella 'Lorenziana'  
Gamolepis annua  Less.
Gamolepis tagetes  (L.) DC.
Genista canariensis  L.
Gesneria magnifica  Otto & A.Dietr.
Gilia achilleifolia  Benth.
Gilia capitata  Sims
Gilia nivalis  hort.
Gilia tricolor  Benth.
Gilia tricolor 'Alba'  
Gilia tricolor 'Rubroviolacea'  
Ginkgo biloba  L.
Gladiolus x brenchleyensis  Anon., Ann. Hort. 4: 523 (1848)
Gladiolus floribundus  Jacq.
Gladiolus x gandavensis  Van Houtte
Gladiolus psittacinus  Hook.f.
Glandularia canadensis 'Drummondii'  
Glandularia canadensis 'Grandiflora'  
Glebionis carinata 'Annulata'  
Glebionis carinata 'Atrococcinea'  
Glebionis carinata 'Dunettii'  
Glebionis carinata 'Purpurea'  
Gloxinia hybrida  hort.
Glycine chinensis  ortogr. var.
Gnaphalium leontopodium  L.
Godetia amoena  (Lehm.) G.Don
Godetia lindleyi  (Douglas) Spach
Godetia whitneyi  (A.Gray) T.Moore
Gomphrena  L. klotamarant
Gomphrena globosa  L.
Gomphrena haageana  Klotzsch
Goodia lotifolia  Salisb.
Greenovia aurea  (Hornem.) Webb & Berthel.
Grevillea robusta  R.Br.
Gunnera scabra  Ruiz & Pav.
Gymnogramma davallioides  Stelzner
Gymnogramma elegantissima  W.Bull
Gymnogramma gracilis  Heward
Gymnogramma lherminieri  Bory
Gymnogramma tartarea  (Cav.) Desv.
Gymnotrix japonica  (Trin.) Kunth
Gymnotrix latifolia  (Spreng.) Schult. & Schult.f.
Gynerium argenteum  Nees
Gypsophila  L. gipsblomster
Gypsophila acutifolia  Spreng.
Gypsophila elegans  M.Bieb.
Gypsophila elegans 'Rosea'  
Gypsophila glauca  Ser.
Gypsophila muralis  L.
Gypsophila saxifraga  (L.) L.
Gypsophila stevenii  Fisch.
Helianthus  L. solros
Helianthus annuus 'Californicus Flore Pleno'  
Helianthus annuus 'Foliis Variegatis'  
Helianthus argophyllus  Torr. & A.Gray
Helianthus macrophyllus giganteus  hort.
Helianthus maximilianii  Schrad.
Helianthus nanus  hort.
Helichrysum bracteatum  (Vent.) Andrews
Helichrysum compositum  Voss
Heliotropium arborescens 'Madame Blonay'  
Heliotropium arborescens 'Reine des Violettes'  
Heliotropium arborescens 'Roi des Noirs'  
Heliotropium arborescens 'Triomphe de Liège'  
Heliotropium peruvianum  L.
Heracleum  L. björnfloka, herkulesört
Heracleum eminens  Lange
Heracleum giganteum  Hornem.
Heracleum platytaenium  Boiss.
Hesperis tristis  L.
Hibiscus  L. ibisblomster
Hibiscus bartlingianus  Steud.
Hibiscus calisureus  hort.
Hordeum jubatum  L.
Hyacinthus candicans  Baker
Hymenodium crinitum  (L.) Fée
Iberis  L. flipkrage
Iberis amara  L.
Iberis amara 'Grandiflora'  
Iberis gibraltarica  L.
Iberis odorata  L.
Iberis tenoreana  DC.
Iberis umbellata  L.
Iberis umbellata 'Dunnetii'  
Iberis umbellata 'Nana Alba'  
Iberis umbellata 'Purpurea'  
Inga pulcherrima  Sweet
Iochroma coccineum  Scheidw.
Ionopsidium acaule  (Desf.) Rchb.
Ipomoea  L. blomman för dagen
Ipomoea bona-nox  L.
Ipomoea coccinea  L.
Ipomoea ficifolia  Lindl.
Ipomoea learii  Paxton
Ipomoea limbata  Boerl.
Ipomoea mexicana  A.Gray non Choisy
Ipomoea nil  (L.) Roth
Ipomoea rubrocaerulea  Hook.
Ipomopsis elegans  Michx.
Jacaranda mimosifolia  D.Don
Juniperus excelsa  M.Bieb.
Juniperus sabina  L. vanlig säfvenbom
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Asiatisk Stor Gul'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Blodforell'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Broygeel'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Dippes Fast Gul Stor'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Jättemogul Gul'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Steinkopf'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Wheeler's Tom Thumb'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Ägg'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Äkta Perpignaner'  
Lactuca sativa Crispa-Gruppen   snittsallad
Lactuca sativa (Crispa-Gruppen) 'Amerikansk Plocksallat'  
Lactuca sativa Romana-Gruppen   bindsallad, sommarendivie
Lactuca sativa (Romana-Gruppen) 'Blodröd'  
Lactuca sativa (Romana-Gruppen) 'Pariser Gul Självslutande'  
Lactuca sativa (Romana-Gruppen) 'Walker's Sugarloaf'  
Lactuca sativa (Romana-Gruppen) 'Victoria'  
Lagurus ovatus  L. harsvans
Lamarckia aurea  (L.) Moench guldsvans
Lantana hybrida  hort.
Lapageria rosea  Ruiz & Pav.
Larix europaea  DC.
Lastrea augescens  (Link) Houlston
Lastrea filix-mas  (L.) C.Presl
Lathyrus  L. ärtblomster
Lathyrus azureus  Dean
Lathyrus clymenum  L.
Lathyrus latifolius  L.
Lathyrus latifolius 'Albus'  
Lathyrus latifolius 'Roseus'  
Lathyrus latifolius 'Splendens'  
Lathyrus luteus  (L.) Peterm., non Moench
Lathyrus odoratus  L. välluktande ärtblomster
Lathyrus odoratus 'Kronprinzessin von Preussen'  Haage & Schmidt 1869
Lathyrus tingitanus  L.
Lavatera arborea  L.
Lavatera trimestris  L.
Legousia speculum-veneris 'Alba'  
Legousia speculum-veneris 'Grandiflora'  
Lens culinaris 'Vita Vanliga'  
Leptosiphon hybridus  Vilm.
Leucophae  Webb & Berthel.
Limonium  Mill. ormrot
Linaria  Mill. flugblomster
Linaria bipartita 'Alba'  
Linaria bipartita 'Splendens'  
Linaria cymbalaria  (L.) Mill.
Linum grandiflorum  Desf.
Linum grandiflorum 'Roseum'  
Lobelia cardinalis 'Queen Victoria'  
Lobelia erinus  L.
Lobelia erinus 'Compacta Alba'  
Lobelia erinus 'Erecta Bicolor'  
Lobelia erinus 'Erecta Duplex'  
Lobelia erinus 'Kaiser Wilhelm'  
Lobelia erinus 'Paxtoniana'  
Lobelia erinus 'Speciosa'  
Lobelia erinus 'Speciosa Compacta'  
Lobelia erinus 'Speciosa Erecta'  
Lobelia erinus 'Speciosa Kermesina'  
Lobelia erinus 'Stern von Ischl'  
Lobelia erinus 'Stricta Multiflora'  
Lobelia fulgens  Willd.
Lomaria ciliata  T.Moore
Lomaria falcata  Spreng.
Lomaria gibba  Labill.
Lomaria patersonii  (R.Br.) Spreng.
Lophospermum  D.Don kamfrö
Lophospermum scandens  auct. non D.Don
Lotus tetragonolobus  L. sparrisärt
Lupinus  L. lupin, vargböna
Lupinus affinis  J.Agardh
Lupinus hartwegii  Lindl.
Lupinus hybridus  Lemoine
Lupinus macrophyllus  Benth.
Lupinus menziesii  J.Agardh
Lupinus mutabilis  Sweet
Lupinus mutabilis var. cruckshanskii  (Hook.) D.Don
Lupinus nanus  Benth.
Lupinus nanus 'Albus'  
Lupinus perennis  L.
Lupinus pilosus  L.
Lupinus pilosus 'Albus'  
Lupinus pilosus 'Coeruleus'  
Lupinus polyphyllus  Lindl.
Lupinus polyphyllus 'Albus'  
Lupinus polyphyllus 'Atropurpureus'  
Lupinus pubescens 'Albococcineus'  
Lupinus pubescens 'Atrococcineus'  
Lupinus pubescens 'Dunettii Atroviolaceus'  
Lupinus pubescens 'Nigrescens'  
Lupinus pubescens 'Superbus'  
Lychnis fulgens  Sims
Lychnis grandiflora var. gigantea  hort.
Lychnis x haageana  Lemoine
Lychnis x haageana 'Atropurpurea'  
Lychnis x haageana 'Atrosanguinea'  
Lychnis sieboldii  Van Houtte
Lythrum virgatum  L.
Malcolmia maritima  (L.) W.T.Aiton strandlöfkoja
Malcolmia maritima 'Alba'  
Malcolmia maritima 'Compacta'  
Malope trifida  Cav. praktmalva
Malope trifida 'Alba'  
Malope trifida 'Grandiflora'  
Malva arborea 'Variegata'  
Malva californica  C.Presl
Malva crispa  (L.) L.
Malva mauritiana  L.
Malva miniata  Cav.
Malva sylvestris ssp. mauritiana 'Zebrina'  
Malva trimestris 'Flore Albo'  
Malva verticillata 'Crispa'   krusbladig malva
Martynia  L. elefantsnabel
Martynia craniolaria  Gloxin
Martynia formosa  A.Dietr.
Martynia proboscidea  Gloxin
Matricaria capensis  auct. non L.
Matricaria eximia  hort.
Matthiola bicornis  (Sibth. & Sm.) DC.
Maurandia  auct.
Maurandya barclayana  orth. var.
Maurandya semperflorens  Ortega
Medicago lupulina  L. humleklöfver
Medicago x media  Pers.
Medicago sativa ssp. x media  (Pers.) Schübl. & M.Martens sandluzern
Melianthus  L. honungsblommor
Melianthus major  L.
Melica  L. perlgräs
Melica altissima  L.
Melothria cucumerina  Naudin
Melothria pendula  L.
Meniscium giganteum  Mett.
Mesembryanthemum cristallinum  orth. var.
Mesembryanthemum crystallinum  L. isplanta
Mesembryanthemum pomeridianum  L.
Mesembryanthemum tricolor  Willd.
Mimosa  L. sensitiva
Mimosa pudica  L.
Mimulus cardinalis  Benth.
Mimulus cupreus  Dombrain
Mimulus moschatus  Lindl.
Mimulus x pardinus  Vilm.
Mimulus x tigrinus  Vilm.
Momordica  L. balsamgurka
Momordica balsamina  L.
Momordica charantia  L.
Musa ensete  J.F.Gmel.
Musa rosacea  Jacq.
Myosotis azorica  H.C.Watson
Myosotis oblongata  Link
Myrrhis odorata  (L.) Scop. spansk körfvel
Naegelia x hybrida  hort.
Nasturtium officinale  R.Br. vattenkrasse
Nasturtium officinale 'Äkta Dreienbrunnen'  
Nemophila  Nutt. kärleksblomster, prins Gustafs ögon
Nemophila atomaria  Fisch. & C.A.Mey.
Nemophila crambeoides  hort.
Nemophila discoidalis  Lemoine
Nemophila insignis  Douglas
Nemophila maculata  Lindl.
Nemophila maculata 'Grandiflora'  
Nemophila maculata 'Purpurea'  
Nemophila menziesii 'Alba'  
Nemophila menziesii 'Albo-nigra'  
Nemophila menziesii 'Elegans'  
Nemophila menziesii 'Marginata'  
Nemophila menziesii 'Marmorata'  
Nemophila menziesii 'Oculata'  
Nemophila menziesii 'Purpureo-rubra'  
Nemophila menziesii 'Vittata'  
Nephrolepis acuta  C.Presl
Nephrolepis exaltata  (L.) Schott
Nephrolepis tuberosa  (Willd.) C.Presl
Nicotiana  L. tobak
Nicotiana affinis  T.Moore
Nicotiana glauca  Graham
Nicotiana macrophylla gigantea  hort.
Nicotiana purpurea grandiflora  hort.
Nicotiana tabacum  L. tobak
Nicotiana tabacum äkta cuba  
Nicotiana tabacum äkta havanna  
Nicotiana tabacum äkta turkisk  
Nicotiana tabacum äkta virginia  
Nicotiana wigandioides  Koch & Fintelmann
Nierembergia frutescens  Durieu
Nigella damascena  L.
Nigella damascena 'Fontanesiana'  
Nigella damascena 'Nana Flore Pleno'  
Nigella hispanica  L.
Nigella hispanica 'Alba'  
Nigella hispanica 'Atropurpurea'  
Nycterinia  D.Don
Nycterinia capensis  Benth.
Nycterinia selaginoides  (Thunb.) Benth.
Ocimum basilicum  L. basilica
Ornithopus sativus  Brot.
Orobus  L. skogsärta
Orobus lathyroides  L.
Oxalis  L. gökmat, harklöfver
Oxalis corniculata 'Purpurea'  
Oxalis corniculata var. tropaeoloides  M.Vilm.
Oxalis esculenta  A.Dietr.
Oxalis rosea  Jacq.
Oxalis valdiviensis  Barnéoud
Panicum  L. åkerhirs
Panicum crus-corvi  L.
Panicum crus-galli  L.
Panicum plicatum  Lam.
Panicum sulcatum  Aubl.
Papaver  L. vallmo
Papaver somniferum (Laciniatum-Gruppen) 'Danebrog'  
Papaver umbrosum  hort.
Paraserianthes lophantha 'Neumannii'  
Paraserianthes lophantha 'Speciosa'  
Parthenocissus inserta  (A.Kern.) Fritsch jungfruvin, vildvin
Passiflora alba  Link & Otto
Passiflora caerulea  L.
Passiflora caerulea 'Grandiflora'  
Passiflora edulis  Sims
Pastinaca sativa 'Jersey'  
Pelargonium 'Diadematum'  
Pennisetum longistylum  auct. non A.Rich.
Perilla arguta  Benth.
Perilla frutescens var. crispa foliis atropurpureis laciniatis  
Perilla nankinensis  (Lour.) Decne.
Persicaria orientalis 'Alba'  
Petroselinum crispum Foliosum-Gruppen   bladpersilja
Petroselinum crispum (Foliosum-Gruppen) 'Myatt's Garnishing'  
Petroselinum crispum (Foliosum-Gruppen) 'Ormbunksbladig'  
Petroselinum crispum (Tuberosum-Gruppen) 'Tidig Tjock Socker'  
Phacelia congesta  Hook.
Phacelia viscida 'Albida'  
Phaseolus  L. böna
Phaseolus multiflorus  Lam.
Phaseolus vulgaris (Brytböna-Gruppen) 'Hinrichs Jätte'  
Phaseolus vulgaris (Brytböna-Gruppen) 'Hundra För En'  
Phaseolus vulgaris (Brytböna-Gruppen) 'Tusen För En'  
Phaseolus vulgaris (Kokböna-Gruppen) 'Ilsenburger Vita'  
Phaseolus vulgaris 'Osborns Driv'  
Phedimus spurius 'Splendens'  
Phegopteris spectabilis  (Kaulf.) Fée
Phlebodium sporadocarpum  (Willd.) J.Sm.
Picea abies  (L.) H.Karst. vanlig gran
Picea balsamea  (L.) Loudon
Picea nordmanniana  (Steven) Loudon
Picea pectinata  (Lam.) Loudon
Pinus abies  L.
Pinus alba  Aiton
Pinus austriaca  Höss
Pinus larix  L.
Pinus montana  Mill.
Pinus mugo  Turra bergfur
Pinus nordmanniana  Steven
Pisum sativum Märgärt-Gruppen   märgspritärt
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'American Wonder'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'British Queen'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Champion of England'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Early Green Prizetaker'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Knight's Dwarf Green'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Mc Lean's Premier'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Ovanligt Stora Svenska'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Paradis'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Victoria'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Woodford'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'De Grace'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Grå Jätte'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Luleå'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Sabel med Vaxgula Skidor'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Stor Sabel'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Vilmorins Skrynkliga Märg'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Biskops med Långa Skidor'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Biskops Tidiga'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Buxbom'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Carter's First Crop'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Daniel O'Rourke'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Dickson's Favourite'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Dickson's First and Best'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Early Wonder'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Gold von Blocksberge'  Benary 1878
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Kentish Invicta'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Laxton's Prolific Longpod'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Ruhm von Cassel'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Vit Capuciner'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Vit Remontant'  
Platycladus orientalis f. aurea  (Carrière) hort.
Platycladus orientalis 'Pyramidalis'  
Plectranthus scutellarioides 'Arlequin'  
Plectranthus scutellarioides 'Queen Victoria'  
Polybotrya quercifolia  (Retz.) Mett.
Polygonum orientale  L.
Polypodium aureum  L.
Polypodium brasiliense  Poir.
Polypodium leiorhizum  Wall.
Polypodium morbillosum  C.Presl
Polypodium nigricans  Alderw.
Polypodium paradiseae  Langsd. & Fisch.
Polystichum lobatum  (Huds.) Bastard
Polystichum proliferum  (R.Br.) C.Presl
Polystichum pungens  (Kaulf.) C.Presl
Portulaca oleracea ssp. sativa  (Haw.) Celak. portlak
Portulaca oleracea ssp. sativa 'Grön'  
Portulaca oleracea ssp. sativa 'Gul'  
Primula chinensis  Lindl.
Primula luteola  Rupr.
Primula praenitens  Ker Gawl. chinesisk majnyckel
Pteris argyraea  T.Moore
Pteris glaucovirens  Goldm.
Pteris longifolia  L.
Pteris sagittifolia  Raddi
Pteris semipinnata  L.
Pyrethrum carneum  M.Bieb.
Pyrethrum corymbosum  (L.) Scop.
Pyrethrum roseum  (Adams) Sch.Bip.
Pyrethrum tenuifolium  Willd.
Reseda alba  L.
Reseda odorata  L.
Reseda odorata 'Ameliorata'  
Reseda odorata 'Gigantea Pyramidalis'  
Reseda odorata 'Grandiflora'  
Reseda odorata 'Imperialis'  
Reseda odorata 'Multiflora Compacta'  
Reseda odorata 'Parson's White'  
Retinispora pisifera  Siebold & Zucc.
Retinispora plumosa  hort.
Rheum palmatum var. tanguticum  Regel
Rheum rhabarbarum  L. matrabarber
Rheum rhabarbarum 'Queen Victoria'  Myatt 1837
Rheum undulatum  L.
Rhodanthe  Lindl. rosenblomster
Rhodanthe atrosanguinea  J.Drumm.
Rhodanthe chlorocephala ssp. rosea 'Alba'  
Rhodanthe chlorocephala ssp. rosea 'Flore Pleno'  
Rhodanthe maculata  J.Drumm.
Rhodanthe manglesii  Lindl.
Rhodanthe manglesii 'Maculata Alba'  
Rhynchocarpa dissecta  Naudin
Rhynchocarpa foetida  Schrad.
Ricinus  L. underträd
Ricinus africanus  Mill.
Ricinus borboniensis arboreus  hort.
Ricinus gibsonii  H.J.Veitch
Ricinus sanguineus  Groenl.
Rochea falcata  (J.C.Wendl.) DC.
Rudbeckia amplexicaulis  Vahl
Rudbeckia fulgida  Aiton
Rumex patientia  L. romersk spinat, vinterspinat
Rumex rugosus 'Jätte från Belleville'  
Sagina pilifera  auct. non (DC.) Fenzl
Salisburia adiantifolia  Sm.
Salvia argentea  L.
Salvia coccinea  Etl.
Salvia coccinea 'Splendens'  
Salvia horminum  L.
Salvia patens  Cav.
Santolina chamaecyparissus  L.
Santolina tomentosa  Pers.
Sanvitalia procumbens  Lam.
Sanvitalia procumbens 'Flore Pleno'  
Saponaria calabrica 'Alba'  
Saponaria multiflora  Regel
Scabiosa atropurpurea grandiflora mix  
Scabiosa atropurpurea (Nana-Gruppen) nana plena  
Scabiosa atropurpurea (Nana-Gruppen) nana striata plena  
Scabiosa gigantea  Ledeb.
Schizanthus  Ruiz & Pav. sitsblomster, spaltblomster
Schizanthus grahamii  Gillies
Schizanthus pinnatus  Ruiz & Pav.
Schizanthus pinnatus 'Grandiflorus Oculatus'  
Sedum  L. fetört
Sedum caeruleum  L.
Sedum maximowiczii  Regel
Sedum oppositifolium  Sims
Sedum sieboldii  Hook.
Setaria japonica  Pynaert
Setaria macrochaeta  auct. non (J.Jacq.) Schult.
Setaria persica  Rchb.
Sicyos  L. hårgurka
Sicyos angulatus  L.
Sicyosperma  A.Gray skärmrefva
Sicyosperma gracile  A.Gray
Silene armeria  L.
Silene atocion  Murray
Silene bergeri  Spreng.
Silene pendula  L.
Silene pendula 'Flore Pleno'  
Silene pendula 'Ruberrima'  
Silene procumbens  Murray
Solanum  L. trollbär
Solanum arboreum  Dunal
Solanum atropurpureum  Schrank
Solanum atropurpureum 'Violaceum'  
Solanum balbisii  Dunal
Solanum capsicastrum  Schauer
Solanum cyananthum  Dunal
Solanum fontanesianum  auct. non Dunal
Solanum giganteum  Jacq.
Solanum hendersonii  Wright
Solanum laciniatum  Aiton
Solanum lycopersicum  L. kärleksäpple, tomates
Solanum lycopersicum 'President Garfield'  
Solanum marginatum  L.f.
Solanum melongena  L. äggplanta
Solanum pyracanthum  Jacq.
Solanum robustum  H.L.Wendl.
Solanum warscewiczii  Lambertye
Sorghum bicolor Saccharatum-Gruppen   sockerhirs
Sorghum saccharatum  (L.) Moench
Spergula arvensis var. maxima  (Weihe) Mert. & W.D.J.Koch
Spergula arvensis ssp. maxima  (Weihe) O.Schwartz stor spergel
Spergula arvensis var. sativa  Mert. & W.D.J.Koch
Spergula arvensis ssp. sativa  (Mert. & W.D.J.Koch) Celak. vanlig spergel
Spinacia oleracea 'De Gaudry'  
Spinacia oleracea 'Stor Bredbladig med Runt Frö'  
Spinacia oleracea 'Stor Bredbladig med Spetsigt Frö'  
Spinacia oleracea 'Viroflay'  
Statice bonduellei  T.Lestib.
Statice incana  M.Bieb. non L.
Statice thouinii  Viv.
Stenactis speciosa  Lindl.
Stipa  L. fiädergräs
Stipa elegantissima  Labill.
Stipa pennata  L.
Stipa splendens  Trin.
Struthiopteris germanica  Willd.
Tacsonia vanvolxemii  Lem.
Tecoma radicans  (L.) Juss.
Tetragonia expansa  Murray
Tetragonia tetragonoides  (Pall.) Kuntze nyseeländsk spinat
Tetrapanax papyrifer  (Hook.) K.Koch sidenpappersväxt
Thladiantha dubia  Bunge
Thuja compacta  Gordon
Thuja gigantea  Nutt.
Thuja occidentalis  L.
Thuja orientalis  L.
Thuja warreana  hort.
Torenia baillonii  God.-Leb.
Torenia fournieri  Linden
Trachelium  L. plymblomster
Trachelium caeruleum  L.
Trichosanthes  L. ormgurka
Trichosanthes anguina  L.
Trichosanthes colubrina  J.Jacq.
Trifolium incarnatum  L.
Trifolium suaveolens  Willd.
Tripleurospermum inodorum 'Flore Pleno'  
Tropaeolum canariense  Lindl. & T.Moore
Tropaeolum majus  L. indisk krasse, kapucinerkrasse
Tropaeolum majus 'Atrococcineum'  
Tropaeolum majus 'Atropurpureum'  
Tropaeolum majus 'Beauty'  
Tropaeolum majus 'Coccineum'  
Tropaeolum majus 'Dunettii'  
Tropaeolum majus 'Eduard Otto'  
Tropaeolum majus 'Feldmarschall von Moltke'  
Tropaeolum majus 'La Brilliante'  
Tropaeolum majus 'Regelianum'  
Tropaeolum majus 'Spitfire'  
Tropaeolum minus  L. liten indisk krasse, liten kapucinerkrasse
Tropaeolum minus 'Coccineum'  
Tropaeolum minus 'Luteum'  
Valeriana coccinea  hort.
Wellingtonia gigantea  Lindl.
Verbena aubletia  Jacq.
Verbena pulchella  Sweet
Verbena pulcherrima  Vilm.
Verbena teucrioides  Gillies & Hook.
Veronica grandis  Spreng.
Whitlavia gloxinoides  J.Hill Dicks.
Whitlavia grandiflora  Harv.
Vicia faba  L. bondböna, wälsk böna
Vicia faba hangdown  
Vicia faba 'Mazagan'  
Vicia faba (Minuta-Gruppen) 'Johnson's Wonderful'  
Vicia faba 'Vanliga Stora'  
Vicia faba 'Windsor Gröna'  
Vicia faba 'Windsor Vita'  
Wigandia caracasana  Kunth
Vinca major 'Variegata'  
Vinca rosea  L.
Viola cornuta 'Munbyana'  
Viola odorata 'Rossica'  
Viscaria oculata  Lindl.
Viscaria vulgaris 'Splendens'  
Xeranthemum  L. pappersblomster
Xeranthemum annuum 'Atropurpureum Plenissimum'  
Xeranthemum annuum 'Grandiflorum Purpureum'  
Xerochrysum bracteatum 'Album'  
Xerochrysum bracteatum 'Aureum'  
Xerochrysum bracteatum 'Borussorum Rex'  
Xerochrysum bracteatum (Monstrosum-Gruppen) 'Compositum Album'  
Xerochrysum bracteatum (Monstrosum-Gruppen) 'Compositum Brunneum'  
Xerochrysum bracteatum (Monstrosum-Gruppen) 'Compositum Nanum Atrosanguineum'  
Xerochrysum bracteatum (Monstrosum-Gruppen) 'Compositum Roseum'  
Yucca  L. palmlilja
Yucca aloifolia  L.
Yucca aloifolia 'Compacta Nana'  
Yucca aloifolia 'Rosea'  
Yucca aloifolia 'Rubra'  
Yucca aloifolia 'Variegata'  
Zaluzianskya  F.W.Schmidt honungsblomster
Zea mays var. curagua  (Molina) Alef.
Zea mays (Prydnadsmajs-Gruppen) 'Gracillima'  
Zea mays (Prydnadsmajs-Gruppen) 'Japonica Variegata'  
Zea mays (Prydnadsmajs-Gruppen) 'Leucodon'   amerikansk hästtandsmajs
Zinnia x darwinii  J.N.Haage & E.Schmidt Darwins zinnia
Zinnia x darwinii major mix  
Zinnia x darwinii nana compacta mix  
Zinnia haageana  Regel
Zinnia haageana 'Flore Pleno'