Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Bok)
Löwenmo, R. 1957: Trädgårdens buskar och träd.
Viking, Stockholm


Kopplade växtnamn  [738]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   +   L   M   N   P   Q   R   S   T   U   W   V 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abies alba  Mill. tysk ädelgran
Abies alba var. pyramidalis  (Carrière) auct.
Abies balsamea  (L.) Mill.
Abies cephalonica  Loudon grekisk ädelgran
Abies concolor  (Gordon & Glend.) Hildebr. kalifornisk ädelgran
Abies homolepis  Siebold & Zucc. skruvgran
Abies nobilis var. glauca  (Ravenscr.) Carrière
Abies nordmanniana  (Steven) Spach nordmansgran
Abies pinsapo  Boiss. spansk ädelgran
Abies procera Glauca-Gruppen   äkta silvergran
Acer japonicum 'Aconitifolium'  
Acer palmatum 'Atropurpureum'  
Acer palmatum 'Aureum'  
Acer palmatum (Dissectum-Gruppen) 'Ornatum'  
Acer palmatum 'Heptalobum Rubrum'  
Acer palmatum 'Linearilobum'  
Acer palmatum 'Ôsakazuki'  
Acer platanoides 'Crimson King'  
Acer platanoides 'Laciniatum'  
Acer platanoides 'Pückleri'  
Acer platanoides 'Schwedleri'  
Actinidia arguta  (Siebold & Zucc.) Miq.
Actinidia kolomikta  (Rupr. & Maxim.) Maxim. strålranka
Actinidia polygama  (Siebold & Zucc.) Maxim.
Alnus glutinosa var. laciniata  (Aiton) Willd.
Alnus glutinosa f. maculata  (Kuntze) H.J.P.Winkl.
Aristolochia durior  auct. non Hill
Aristolochia macrophylla  Lam. pipranka
Berberis aggregata  C.K.Schneid. pärlberberis
Berberis candidula  (C.K.Schneid.) C.K.Schneid. silverberberis
Berberis gagnepainii  C.K.Schneid.
Berberis julianae  C.K.Schneid.
Berberis x mentorensis  L.M.Ames
Berberis x stenophylla  Lindl.
Berberis thunbergii var. atropurpurea  Chenault
Berberis thunbergii 'Erecta'  
Berberis thunbergii Rödbladiga Gruppen   röd häckberberis
Berberis thunbergii (Rödbladiga Gruppen) 'Atropurpurea Nana'  
Berberis verruculosa  Hemsl. & E.H.Wilson kejsarberberis
Berberis vulgaris  L. vanlig berberis
Betula ermanii  Cham.
Betula lenta  L. sockerbjörk
Betula maximowiczii  orth. var.
Betula papyrifera  Marshall pappersbjörk
Buddleja davidii  Franch. fjärilsbuske
Buddleja davidii 'Empire Blue'  
Buddleja davidii 'Hyacinth'  
Buddleja davidii 'Ile de France'  
Buddleja davidii 'Magnifica'   T  V 
Buddleja davidii 'Pink Pearl'  
Buddleja davidii 'Royal Red'  
Buddleja davidii 'White Bouquet'  
Buxus sempervirens 'Rotundifolia'   storbladig buxbom
Callicarpa bodinieri var. giraldii  (Rehder) Rehder glasbärsbuske
Callicarpa dichotoma  (Lour.) K.Koch
Callicarpa giraldiana  orth. var.
Callicarpa japonica var. leucocarpa  Siebold
Calluna vulgaris 'Alba Pumila'  
Calluna vulgaris 'Cuprea'  
Calluna vulgaris 'Goldsworth Crimson'  
Calluna vulgaris 'H. E. Beale'  
Calluna vulgaris 'Mullion'  
Calycanthus floridus  L. kanelbuske
Campsis grandiflora  (Thunb.) K.Schum.
Campsis radicans  (L.) Seem. trumpetranka
Campsis x tagliabuana  (Vis.) Rehder
Caragana arborescens  Lam. sibirisk ärtbuske
Caragana arborescens f. lorbergii  Koehne
Caragana arborescens 'Pendula'  
Caragana jubata  (Pall.) Poir.
Caragana spinosa  (L.) Hornem.
Carpinus betulus 'Columnaris'  
Catalpa bignonioides  Walter
Catalpa speciosa  (Barney) Engelm. trumpetträd
Ceanothus x delilianus  Spach strutblomma
Ceanothus x delilianus 'Gloire de Versailles'  
Cedrus atlantica var. glauca  Carrière
Cedrus atlantica Glauca-Gruppen   blå atlasceder
Cedrus deodara  (Lamb.) G.Don himalajaceder
Cedrus libanotica  Link
Celastrus orbiculatus  Thunb. träddödare
Celastrus scandens  L.
Cercidiphyllum japonicum  J.J.Hoffm. & J.H.Schult.bis katsura
Chaenomeles japonica  (Thunb.) Spach rosenkvitten
Chaenomeles lagenaria  (Loisel.) Koidz.
Chaenomeles lagenaria var. wilsonii  Rehder
Chaenomeles speciosa  (Sweet) Nakai stor rosenkvitten
Chaenomeles speciosa 'Atrococcinea Plena'  
Chaenomeles x superba 'Abricot'  
Chaenomeles x superba 'Andenken an Karl Ramcke'  
Chaenomeles x superba 'Crimson and Gold'  
Chamaecyparis lawsoniana  (A.Murray bis) Parl. ädelcypress
Chamaecyparis lawsoniana 'Alumii'  
Chamaecyparis lawsoniana 'Columnaris'  
Chamaecyparis lawsoniana 'Erecta'  
Chamaecyparis lawsoniana 'Forsteckensis'  
Chamaecyparis lawsoniana 'Minima Glauca'  
Chamaecyparis lawsoniana 'Silver Queen'  
Chamaecyparis lawsoniana 'Spek'  
Chamaecyparis lawsoniana 'Stewartii'  
Chamaecyparis lawsoniana 'Triomf van Boskoop'  
Chamaecyparis lawsoniana 'Wisselii'  
Chamaecyparis nootkatensis  (D.Don) Spach nutkacypress
Chamaecyparis nootkatensis 'Glauca'  
Chamaecyparis nootkatensis 'Lutea'  Webster
Chamaecyparis nootkatensis 'Pendula'  
Chamaecyparis obtusa  (Siebold & Zucc.) Endl. solcypress
Chamaecyparis obtusa 'Erecta'  
Chamaecyparis obtusa 'Filicoides'  
Chamaecyparis obtusa 'Gracilis'  
Chamaecyparis obtusa 'Gracilis Aurea'  
Chamaecyparis obtusa 'Magnifica'  
Chamaecyparis obtusa 'Pygmaea'  
Chamaecyparis pisifera  (Siebold & Zucc.) Endl. ärtcypress
Chamaecyparis pisifera 'Filifera'  
Chamaecyparis pisifera 'Plumosa'  
Chamaecyparis pisifera 'Squarrosa'  
Cladrastis kentukea  (Dum.Cours.) Rudd gullträd
Cladrastis lutea  (F.Michx.) K.Koch
Clematis  L. sippranka
Clematis x jackmanii  T.Moore
Clematis montana var. rubens  Kuntze
Clematis (Sena Storblommiga Gruppen) 'Comtesse de Bouchaud'  
Clematis tangutica  (Maxim.) Korsh.
Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) 'Lasurstern'  
Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) 'Nelly Moser'  
Clematis (Tidiga Storblommiga Gruppen) 'The President'  
Clematis vitalba  L.
Clematis (Viticella-Gruppen) 'Kermesina'  
Colutea arborescens  L. blåsärt
Cornus alba 'Elegantissima'  
Cornus alba var. gouchaultii  (Carrière) Rehder
Cornus alba 'Gouchaultii'   gulbrokig kornell
Cornus alba var. sibirica  Loudon
Cornus alba 'Sibirica'   korallkornell
Cornus florida var. rubra  Weston
Cornus kousa var. chinensis  Osborn
Corylopsis willmottiae  Rehder & E.H.Wilson
Corylus avellana var. contorta  Bean
Corylus avellana 'Contorta'   vridhassel
Corylus colurna  L. trädhassel
Corylus maxima var. atropurpurea  Bean
Corylus maxima 'Purpurea'   blodhassel
Cotinus coggygria  Scop. perukbuske
Cotinus coggygria var. purpureus  (Dup.-Jam.) Rehder
Cotoneaster adpressus var. praecox  Bois & Berthault
Cotoneaster bullatus  Bois storbladigt oxbär
Cotoneaster conspicuus var. decorus  Russel
Cotoneaster dammeri  C.K.Schneid.
Cotoneaster dielsianus  E.Pritz. rosenoxbär
Cotoneaster divaricatus  Rehder & E.H.Wilson
Cotoneaster horizontalis  Decne. lingonoxbär
Cotoneaster horizontalis var. perpusillus  C.K.Schneid.
Cotoneaster horizontalis var. wilsonii  E.H.Wilson
Cotoneaster integerrimus  Medik.
Cotoneaster microphyllus var. cochleatus  (Franch.) Rehder & E.H.Wilson
Cotoneaster moupinensis  Franch.
Cotoneaster multiflorus  Bunge flockoxbär
Cotoneaster multiflorus var. calocarpus  Rehder & E.H.Wilson
Cotoneaster salicifolius  Franch. piloxbär
Cotoneaster tomentosus  (Aiton) Lindl.
Cotoneaster wardii  W.W.Sm.
Crataegus crus-galli  L. glanshagtorn
Crataegus x media 'Paul's Scarlet'   dubbel röd hagtorn
Crataegus orientalis  M.Bieb. orientalisk hagtorn
Crataegus oxyacantha var. paulii  Rehder
Crataegus oxyacantha var. punicea  Loudon
Cryptomeria japonica  (L.f.) D.Don kryptomeria
Cryptomeria japonica 'Elegans'  
Cryptomeria japonica var. lobbii  Carrière
Cydonia oblonga 'Kruschewaz'  
Cydonia oblonga 'Leskovacka'  
Cydonia oblonga 'Vranja'  
Cytisus decumbens  (Durande) Spach
Cytisus x kewensis  Bean hybridginst
Cytisus x praecox  Bean vårginst
Cytisus x praecox 'Hollandia'  
Cytisus x praecox 'Zeelandia'  
Cytisus purpureus 'Incarnatus'  
Cytisus scoparius  (L.) Link har-ris
Cytisus scoparius var. andreanus  (Puiss.) Dippel
Cytisus scoparius 'Burkwoodii'  
Cytisus scoparius 'C. E. Pearson'  
Cytisus scoparius 'Daisy Hill'  
Cytisus scoparius 'Firefly'  
Cytisus scoparius 'Golden Sunlight'  
Daphne x burkwoodii 'Somerset'  
Daphne cneorum  L.
Daphne mezereum  L. pepparbuske
Daphne mezereum var. alba  Weston
Dasiphora davurica var. veitchii  (E.H.Wilson) Jesson vittok
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Beesii'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Månelys'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Ochroleuca'  
Dasiphora (Fruticosa-Gruppen) 'Pyrenaica'  
Davidia involucrata  Baill. duvträd
Deutzia discolor  Hemsl.
Deutzia gracilis var. campanulata  (Lemoine) auct.
Deutzia gracilis var. rosea  (Lemoine) auct.
Deutzia x hybrida  Lemoine hybriddeutzia
Deutzia x hybrida 'Magicien'  
Deutzia x hybrida 'Mont Rose'  
Deutzia x maliflora 'Fleur de Pommier'  
Elaeagnus angustifolia  L.
Elaeagnus commutata  Rydb. silverbuske
Elaeagnus pungens ebbingei  hort.
Enkianthus campanulatus  (Miq.) G.Nicholson klockbuske
Erica carnea  L. vårljung
Erica carnea 'Cecilia M. Beale'  
Erica carnea 'King George'  
Erica carnea 'Winter Beauty'  
Erica carnea 'Vivellii'  
Erica vagans  L. höstljung
Erica vagans var. alba  G.Sinclair
Erica vagans 'Grandiflora'  
Erica vagans 'Mrs D. F. Maxwell'  
Erica vagans 'Saint Keverne'  
Euonymus alatus  (Thunb.) Siebold
Euonymus europaeus  L. benved
Euonymus fortunei var. radicans  (Miq.) Rehder klätterbenved
Euonymus fortunei var. vegetus  (Rehder) Rehder japansk benved
Euonymus latifolius  (L.) Mill.
Fagus sylvatica var. atropunicea  auct. non Weston
Fagus sylvatica Flikbladiga Gruppen   flikbladig bok
Fagus sylvatica var. laciniata  Pers.
Fagus sylvatica Purpurbladiga Gruppen   blodbok
Fagus sylvatica (Purpurbladiga Gruppen) 'Rohanii'  
Fagus sylvatica (Purpurbladiga Gruppen) 'Swat Magret'  
Fallopia baldschuanica  (Regel) Holub bokharabinda
Ficus carica  L. fikon
Ficus carica (Adriafikon-Gruppen) blå burgunder  
Ficus carica (Adriafikon-Gruppen) 'Brun Turkisk'  
Ficus carica (Adriafikon-Gruppen) dalmatiska  
Ficus carica (Adriafikon-Gruppen) 'Ischia'  
Forsythia x intermedia 'Spectabilis'   praktforsytia
Forsythia ovata  Nakai
Forsythia suspensa f. atrocaulis  Rehder
Forsythia suspensa var. fortunei  (Lindl.) Rehder hängforsytia
Frangula alnus  Mill. brakved
Fraxinus excelsior var. pendula  Aiton
Fraxinus excelsior 'Pendula'   hängask
Fraxinus ornus  L. mannaask
Fuchsia magellanica var. riccartonii  (Lebas) L.H.Bailey
Fuchsia 'Riccartonii'   häckfuchsia
Gaultheria mucronata  (L.f.) Hook. & Arn. pärlmyrten
Genista tinctoria  L. färgginst
Ginkgo biloba  L. tempelträd
Gleditsia triacanthos  L. korstörne
Halesia carolina  L. snöklocketäd
Hamamelis japonica 'Zuccariniana'  
Hamamelis virginiana  L. A  V 
Hedera Buskformiga Gruppen   buskmurgröna
Hedera colchica  (K.Koch) K.Koch jättemurgröna
Hedera helix  L. småbladig murgröna
Hedera helix var. arborescens  Loudon
Hedera helix var. conglomerata  (de Vos) G.Nicholson
Hedera helix var. hibernica  G.Kirchn.
Hedera helix 'Pedata'  
Hedera hibernica  (G.Kirchn.) Carrière storbladig murgröna
Helianthemum 'Golden Queen'  
Helianthemum 'Lawrenson's Pink'  
Hibiscus syriacus  L. syrisk ros
Hibiscus syriacus 'Admiral Dewey'  
Hibiscus syriacus 'Amaranthus'  
Hibiscus syriacus 'Coelestis'  
Hibiscus syriacus 'Comte de Flandre'  
Hibiscus syriacus 'Elegantissimus'  
Hibiscus syriacus 'Meehanii'  
Hibiscus syriacus 'Monstrosus'  
Hibiscus syriacus 'Rubis'  
Hibiscus syriacus 'Violaceus Plenus'  
Hibiscus syriacus 'Woodbridge'  
Holodiscus discolor  (Pursh) Maxim. vippspirea
Holodiscus discolor var. ariifolius  (Sm.) Asch. & Graebn.
Hydrangea anomala ssp. petiolaris  (Siebold & Zucc.) E.M.McClint. klätterhortensia
Hydrangea arborescens  L. vidjehortensia
Hydrangea arborescens var. grandiflora  (Rehder) hort.
Hydrangea macrophylla  (Thunb.) Ser. trädgårdshortensia
Hydrangea macrophylla 'Bouquet Rose'  
Hydrangea paniculata var. grandiflora  Siebold
Hydrangea paniculata 'Grandiflora'   syrenhortensia
Hydrangea petiolaris  Siebold & Zucc.
Hydrangea sargentiana  Rehder
Hydrangea serrata f. acuminata  (Siebold & Zucc.) E.H.Wilson
Hypericum calycinum  L. storblommig johannisört
Hypericum patulum var. grandiflorum  hort.
Ilex aquifolium  L. järnek
Ilex aquifolium var. fructu-luteo  hort.
Ilex aquifolium 'Myrtifolia'  
Ilex aquifolium 'Pyramidalis'  
Ilex pernyi  Franch. kinesisk järnek
Indigofera gerardiana  Baker
Indigofera heterantha  Brandis indigobuske
Jasminum nudiflorum  Lindl. vinterjasmin
Juglans sieboldii  orth. var.
Juniperus chinensis  L. kinesisk en
Juniperus chinensis 'Blaauw's Variety'  
Juniperus chinensis 'Hetzii'  
Juniperus chinensis var. pfitzeriana  (Späth) Mast.
Juniperus chinensis 'Pfitzeriana Aurea'  
Juniperus chinensis var. sargentii  A.Henry
Juniperus communis  L. svensk en
Juniperus communis 'Cracovia'  
Juniperus communis 'Hibernica'  
Juniperus communis 'Hornibrookii'  
Juniperus communis var. pendula  Carrière
Juniperus communis 'Repanda'  
Juniperus communis var. saxatilis  Pall.
Juniperus communis var. suecica  (Mill.) Aiton
Juniperus communis f. suecica  (Mill.) Beissn. svensk pelaren
Juniperus excelsa  M.Bieb. turkisk en
Juniperus excelsa var. stricta  auct. non Rafarin
Juniperus horizontalis  Moench kryp-en
Juniperus horizontalis var. douglasii  Rehder
Juniperus horizontalis 'Glauca'  
Juniperus horizontalis 'Plumosa'  
Juniperus japonica  Carrière
Juniperus japonica var. aurea  (Carrière) auct.
Juniperus procumbens  (Endl.) Miq. japansk en
Juniperus sabina  L. sävenbom
Juniperus sabina 'Hicksii'  
Juniperus sabina var. tamariscifolia  Aiton
Juniperus squamata var. meyeri  Rehder
Juniperus virginiana  L. blyerts-en
Juniperus virginiana 'Burkii'  
Juniperus virginiana var. canaertii  Sénécl.
Juniperus virginiana var. glauca  Carrière
Juniperus virginiana 'Grey Owl'  
Juniperus virginiana 'Hillii'  
Juniperus virginiana var. tripartita  (de Vos) Lavallée
Kolkwitzia amabilis  Graebn. skönhetsbuske O  V 
+ Laburnocytisus adamii  (Poit.) C.K.Schneid.
+ Laburnocytisus 'Adamii'   adams chimär
Laburnum alpinum  (Mill.) Bercht. & J.Presl alpgullregn
Laburnum alpinum var. autumnale  Bean
Laburnum alpinum var. pendulum  (Loudon) auct.
Laburnum anagyroides  Medik.
Laburnum parksii  hort.
Laburnum x watereri  (G.Kirchn.) Dippel
Laburnum vossii  hort.
Larix decidua  Mill. europeiskt lärkträd
Larix gmelinii  (Rupr.) Kuzen.
Larix kaempferi  (Lamb.) Carrière japanskt lärkträd
Larix koreana  (Nakai) hort.
Larix leptolepis  (Siebold & Zucc.) Gordon
Ligustrum x ibolium  Rehder
Ligustrum obtusifolium var. regelianum  (Koehne) Rehder
Ligustrum ovalifolium  Hassk. bredbladig liguster
Ligustrum vulgare  L. vanlig liguster
Ligustrum vulgare var. atrovirens  Hoefker
Ligustrum vulgare var. italicum  (Mill.) Vahl vintergrön liguster
Liriodendron tulipifera  L. tulpanträd O  V 
Lonicera x brownii  (Regel) Carrière
Lonicera x brownii var. fuchsioides  (G.Nicholson) Rehder
Lonicera x brownii var. punicea  (G.Kirchn.) Rehder
Lonicera caprifolium  L. äkta kaprifol
Lonicera caprifolium var. americana  hort.
Lonicera chrysantha  Turcz.
Lonicera x heckrottii  Rehder Rehders kaprifol
Lonicera henryi  Hemsl. kinesisk kaprifol
Lonicera korolkowii  Stapf
Lonicera ledebourii  Eschsch.
Lonicera maackii  (Rupr.) Maxim. koreatry
Lonicera maackii var. podocarpa  (Rehder) auct.
Lonicera morrowii  A.Gray
Lonicera nitida  E.H.Wilson myrtentry
Lonicera nitida var. yunnanensis  (Franch.) auct.
Lonicera periclymenum  L. svensk kaprifol
Lonicera periclymenum var. serotina  Aiton
Lonicera pileata  Oliv. lingontry
Lonicera rupicola var. syringantha  (Maxim.) Zabel syrentry
Lonicera syringantha  Maxim.
Lonicera tatarica  L. rosentry
Lonicera tatarica 'Virginalis'  
Lonicera tatarica 'Zabelii'  
Lonicera x tellmanniana  Späth Tellmanns kaprifol
Lonicera tragophylla  Hemsl. praktkaprifol
Lycium barbarum  L. bocktörne
Lycium halimifolium  Mill.
Magnolia acuminata  (L.) L.
Magnolia obovata  Thunb.
Magnolia sieboldii  K.Koch kejsarmagnoilia
Magnolia x soulangeana  Soul.-Bod. näckrosmagnolia
Magnolia x soulangeana 'Alexandrina'  
Magnolia x soulangeana 'Lennei'  
Magnolia stellata  (Siebold & Zucc.) Maxim. stjärnmagnolia
Magnolia tripetala  (L.) L. trebladig magnolia
Mahonia aquifolium  (Pursh) Nutt. mahonia
Mahonia bealey  orth. var.
Malus x arnoldiana  (Rehder) Sarg.
Malus x eleyi  (Bean) Hesse
Malus floribunda  Van Houtte rosenapel
Malus halliana  Koehne prinsessapel
Malus pumila 'John Downie'  
Malus sargentii  Rehder
Malus x scheideckeri  Zabel guldapel
Malus spectabilis  (Aiton) Borkh.
Mespilus germanica  L. mispel
Metasequoia glyptostroboides  Hu & W.C.Cheng vattengran
Morus alba  L. vitt mullbär
Morus nigra  L. svart mullbärsträd
Neillia incisa  (Thunb.) S.H.Oh stefanandra
Paeonia suffruticosa  Andrews trädpion
Paeonia suffruticosa 'Archiduc Ludovico'  
Paeonia suffruticosa 'Belle Japonaise'  
Paeonia suffruticosa 'Grossherzog von Baden'  
Paeonia suffruticosa 'President Lambinon'  
Parthenocissus inserta  (A.Kern.) Fritsch vanligt vildvin
Parthenocissus quinquefolia  auct. non (L.) Planch.
Parthenocissus quinquefolia var. engelmannii  (Koehne & Graebn.) Rehder
Parthenocissus tricuspidata  (Siebold & Zucc.) Planch. rådhusvin
Parthenocissus tricuspidata var. veitchii  (Graebn.) Rehder
Pernettya mucronata  (L.f.) Spreng.
Philadelphus (Burfordensis-Gruppen) 'Voie Lactée'  
Philadelphus coronarius  L. luktschersmin
Philadelphus coronarius var. aureus  Rehder
Philadelphus gordonianus  Lindl.
Philadelphus grandiflorus  Willd.
Philadelphus inodorus  L.
Philadelphus (Lemoinei-Gruppen) 'Erectus'  
Philadelphus (Lemoinei-Gruppen) 'Manteau d'Hermine'  
Philadelphus (Lemoinei-Gruppen) 'Mont Blanc'  
Philadelphus (Purpureo-maculatus-Gruppen) 'Belle Étoile'  
Philadelphus x virginalis  Rehder kameliaschersmin
Philadelphus (Virginalis-Gruppen) 'Girandole'  
Philadelphus (Virginalis-Gruppen) 'Snowflake'  
Picea abies  (L.) H.Karst. rödgran
Picea abies var. gregoryana  (Gordon) Rehder
Picea abies 'Inversa'  
Picea abies var. procumbens  (Carrière) Rehder
Picea abies var. pumila  (Maxwell) Rehder
Picea abies var. pyramidata  (Carrière) Rehder
Picea abies var. remontii  (R.Sm.) Rehder
Picea abies var. virgata  (Jaques) Rehder
Picea glauca  (Moench) Voss vitgran
Pieris floribunda  (Pursh) Benth. & Hook.f.
Pieris japonica  (Thunb.) G.Don japansk jätteljung
Pinus cembra  L. brödtall
Pinus contorta  Loudon klittertall
Pinus mugo  Turra bergfur
Pinus mugo var. pumilio  (Haenke) Zenari
Pinus mugo var. rostrata  (Antoine) Hoopes
Pinus mugo ssp. uncinata  (Ramond) Domin fransk bergfur
Pinus nigra  J.F.Arnold österrikisk svarttall
Pinus parviflora  Siebold & Zucc. penseltall
Pinus peuce  Griseb. balkantall
Pinus strobus  L. weymouthtall
Pinus sylvestris  L. skogstall
Platanus x acerifolia  (Aiton) Willd.
Polygonum baldschuanicum  Regel
Populus alba  L. vitpoppel
Populus x bachelieri  Solem.
Populus x berolinensis  (K.Koch) Dippel berlinerpoppel
Populus x berolinensis 'Rumford'  
Populus x canescens  (Aiton) Sm. gråpoppel
Populus koreana  Rehder
Populus lasiocarpa  Oliv. storbladig poppel
Populus nigra var. italica  Münchh.
Populus nigra 'Italica'   italiensk svartpoppel
Populus rasumowskyana  orth. var.
Populus tacamahacca  Mill.
Populus tremula var. fastigiata  hort.
Populus tremula f. gigas  Nilsson-Ehle
Populus trichocarpa  Torr. & A.Gray
Potentilla fruticosa var. veitchii  (E.H.Wilson) Bean
Prunus amygdalus  Batsch
Prunus avium 'Plena'  
Prunus cerasifera 'Nigra'   blodplommon
Prunus dulcis  (Mill.) D.A.Webb mandel
Prunus laurocerasus  L. lagerhägg
Prunus laurocerasus 'Herbergii'  
Prunus laurocerasus 'Rotundifolia'  
Prunus lusitanica  L. portugisisk lagerhägg
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Ama-no-gawa'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Hizakura'  hort.
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Mount Fuji'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Shidare-zakura'  
Prunus serotina  Ehrh.
Prunus subhirtella  Miq. higankörsbär
Prunus subhirtella var. autumnalis  Makino
Prunus subhirtella 'Fukubana'  
Prunus subhirtella var. pendula  (Maxim.) Y.Tanaka
Prunus subhirtella 'Stellata'  
Prunus tenella  Batsch dvärgmandel
Prunus triloba  Lindl. rosenmandel
Prunus triloba var. plena  Dippel
Pseudotsuga taxifolia  Britton
Ptelea trifoliata  L. klöverträd
Ptelea trifoliata var. aurea  Hartwig
Pterocarya fraxinifolia  (Lam.) Spach vingnöt
Pyracantha coccinea  M.Roem. eldtorn
Pyracantha crenulata  (D.Don) M.Roem.
Pyracantha 'Kasan'  
Pyracantha 'Lalandei'  
Quercus borealis var. maxima  (Marshall) Sarg.
Quercus ilicifolia  Wangenh.
Quercus pontica  K.Koch
Quercus robur  L. ek
Quercus robur var. atropurpurea  Hartwig & Rümpler
Quercus robur 'Concordia'  
Quercus robur var. fastigiata  (Lam.) Spach
Quercus robur Fastigiata-Gruppen   pyramidek
Quercus robur f. pectinata  (G.Kirchn.) K.Koch
Quercus robur 'Purpurascens'  
Quercus robur var. variegata  Weston
Rhamnus cathartica  L.
Rhamnus frangula  L.
Rhamnus imeretina  G.Kirchn.
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Caractacus'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Catawbiense Grandiflorum'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Parsons' Gloriosum'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Prinses Marijke'  
Rhododendron ferrugineum  L. rostbladig alpros
Rhododendron x gandavense  Rehder
Rhododendron Ghent-Gruppen   gentazalea
Rhododendron (Griffithianum-Gruppen) 'Pink Pearl'  
Rhododendron x halense  Grembl.
Rhododendron x kosterianum  C.K.Schneid.
Rhododendron x praecox  Carrière våralpros
Rhododendron schlippenbachii  Maxim. koreaazalea
Rhus typhina  L.
Rhus typhina 'Dissecta'   flikbladig rönnsumak
Rhus typhina var. laciniata  (Alph.Wood) hort.
Ribes aureum  Pursh gullribs
Ribes x gordonianum  Lem.
Ribes sanguineum  Pursh rosenribs
Ribes sanguineum 'Splendens'  
Robinia hispida  L.
Robinia pseudoacacia var. decaisneana  (Carrière) auct.
Rosa blanda  Aiton labradorros
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Charles Bonnet'  
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Coupe d'Hébé'  
Rosa eglanteria  L. pro parte
Rosa (Floribunda-Gruppen) 'Alain'  
Rosa (Floribunda-Gruppen) 'Danish Gold'  
Rosa (Floribunda-Gruppen) 'Fashion'  
Rosa (Floribunda-Gruppen) 'Frensham'  
Rosa (Floribunda-Gruppen) 'Fru Julie Poulsen'  
Rosa (Floribunda-Gruppen) 'Goldilocks'  
Rosa (Floribunda-Gruppen) irene av danmark  
Rosa (Floribunda-Gruppen) 'Karen Poulsen'  
Rosa (Floribunda-Gruppen) 'Poulsen's Pink'  
Rosa (Floribunda-Gruppen) 'Rödhätte'  
Rosa foetida  Herrm. persisk gulros
Rosa foetida 'Jaune Bicolor'  
Rosa (Foetida-Gruppen) 'Harison's Yellow'  
Rosa (Foetida-Gruppen) 'Persian Yellow'  
Rosa hugonis  Hemsl. tidig kinesisk gulros
Rosa moyesii  Hemsl. & E.H.Wilson tibetansk bergros
Rosa (Odorata-Gruppen) 'Gloire de Dijon'  
Rosa omeiensis  Rolfe
Rosa omeiensis var. pteracantha  (Franch.) auct.
Rosa (Polyantha-Gruppen) 'Dick Koster'  
Rosa (Polyantha-Gruppen) 'Ellen Poulsen'  
Rosa (Polyantha-Gruppen) 'Margo Koster'  
Rosa (Polyantha-Gruppen) 'Orange Triumph'  
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Frau Karl Druschki'  
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Général Jacqueminot'  
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mrs John Laing'  
Rosa rubiginosa  L. äppelros
Rosa (Rubiginosa-Gruppen) 'Lady Penzance'  
Rosa (Rubiginosa-Gruppen) 'Magnifica'  
Rosa (Rubiginosa-Gruppen) magnifica refulgens  
Rosa (Rubiginosa-Gruppen) 'Rosenwunder'  
Rosa rugosa  Thunb. vrestörne
Rosa (Rugosa-Gruppen) 'Agnes'  
Rosa (Rugosa-Gruppen) 'Belle Poitevine'  
Rosa (Rugosa-Gruppen) 'Carmen'  
Rosa (Rugosa-Gruppen) 'Conrad Ferdinand Meyer'  
Rosa (Rugosa-Gruppen) 'Dr Eckener'  
Rosa (Rugosa-Gruppen) f. j. grootendorst pink  
Rosa (Rugosa-Gruppen) fru signe relander  
Rosa (Rugosa-Gruppen) 'Parfum de l'Hay'  
Rosa (Rugosa-Gruppen) 'Ruskin'  
Rosa sericea ssp. omeiensis f. pteracantha  Franch. vingros
Rosa (Setigera-Gruppen) 'Doubloons'  
Rosa spinosissima  L. pimpinellros
Rosa spinosissima var. altaica  (Willd.) Bean
Rosa spinosissima var. lutea  Bean
Rosa (Spinosissima-Gruppen) 'Karl Förster'  
Rosa (Spinosissima-Gruppen) 'Stanwell Perpetual'  
Rosa (Storblommiga Klätterros-Gruppen) 'Paul's Scarlet Climber'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Betty Uprichard'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Dainty Bess'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Dame Edith Helen'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Eclipse'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Edina'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Edith Nellie Perkins'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Elite'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Ena Harkness'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Étoile de Holland'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Flaming Sunset'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Geheimrat Duisburg'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Gruss an Aachen'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Mme Caroline Testout'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Mrs Pierre S. duPont'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'New Yorker'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Ophelia'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) peace  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Picture'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Spek's Yellow'  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Talisman'  
Rosa (Wichurana-Gruppen) 'American Pillar'  
Rosa (Wichurana-Gruppen) 'Dorothy Perkins'  
Rosa (Wichurana-Gruppen) 'Excelsa'  
Rosa (Wichurana-Gruppen) 'New Dawn'  
Rubus henryi  Hemsl. & Kuntze kinesiskt björnbär
Salix acutifolia  Willd. daggpil
Salix alba var. tristis  (Ser.) Gaudin
Salix caprea  L. vide
Salix 'Kuro-me'  
Salix magnifica  Hemsl.
Salix matsudana f. tortuosa  Rehder
Salix polaris  Wahlenb.
Salix x salamonii 'Chrysocoma'   silverhängpil
Salix setsuka  hort.
Salix viminalis  L. korgvide
Sambucus canadensis 'Maxima'  
Sambucus nigra  L. vanlig hyll
Sambucus nigra var. laciniata  L.
Sambucus racemosa  L. druvhyll
Sambucus racemosa (Flikbladiga Gruppen) 'Plumosa Aurea'  
Schizophragma hydrangeoides  Siebold & Zucc.
Sciadopitys verticillata  (Thunb.) Siebold & Zucc. paraplygran
Sequoiadendron giganteum  (Lindl.) J.Buchholz
Sinarundinaria nitida  (Mitford) Nakai
Sorbaria arborea var. glabrata  Rehder
Sorbaria kirilowii  (Regel) Maxim. stor rönnspirea
Spiraea x arguta  Zabel brudspirea
Spiraea bullata  Maxim.
Spiraea x bumalda  Burv.
Spiraea henryi  Hemsl.
Spiraea japonica  L.f.
Spiraea japonica 'Crispa'  
Spiraea nipponica  Maxim.
Spiraea x vanhouttei  (Briot) Carrière bukettspirea
Spiraea wilsonii  J.H.Veitch
Stephanandra incisa  (Thunb.) Zabel
Stephanandra incisa 'Crispa'  
Symphoricarpos albus ssp. laevigatus  (Fernald) Hultén vanligt snöbär
Symphoricarpos x chenaultii  Rehder hybridsnöbär
Symphoricarpos orbiculatus  Moench
Symphoricarpos orbiculatus var. variegatus  (J.F.Cowell) C.K.Schneider
Symphoricarpos rivularis  Suksd.
Syringa amurensis var. japonica  (Maxim.) Franch. & Sav.
Syringa x chinensis  Willd. hybridsyren
Syringa x chinensis var. saugeana  (Loudon) Rehder
Syringa komarowii ssp. reflexa  (C.K.Schneid.) P.S.Green & M.C.Chang hängsyren
Syringa x prestoniae  McKelvey
Syringa reflexa  C.K.Schneid.
Syringa sweginzowii  Koehne & Lingelsh.
Syringa tomentella  Bureau & Franch. brudsyren
Syringa vulgaris 'Andenken an Ludwig Späth'  
Syringa vulgaris 'Clarke's Giant'  
Syringa vulgaris 'Jeanne d'Arc'  
Syringa vulgaris 'Katherine Havemeyer'  
Syringa vulgaris 'Marie Legraye'  
Syringa vulgaris 'Masséna'  
Syringa vulgaris 'Michel Buchner'  
Syringa vulgaris 'Mme Lemoine'  
Syringa vulgaris 'Mrs Edward Harding'  
Syringa vulgaris 'Primrose'  
Syringa vulgaris 'Prodige'  
Tamarix gallica  L. fransk tamarisk
Tamarix pentandra  auct. non Bunge
Tamarix ramosissima 'Rosea'   rosentamarisk
Taxodium distichum  (L.) Rich. sumpcypress
Taxus baccata f. aurea  Pilg. gulbarrig idegran
Taxus baccata var. fastigiata  (Lindl.) Loudon
Taxus baccata 'Fastigiata'   pelartaxus
Thuja occidentalis  L. livsträd, tuja
Thuja occidentalis 'Columna'  
Thuja occidentalis 'Douglasii Pyramidalis'  
Thuja occidentalis 'Filiformis'  
Thuja occidentalis 'Holmstrupii'  
Thuja occidentalis 'Hoveyi'  
Thuja occidentalis 'Löwenmoi'   T  V 
Thuja occidentalis 'Recurva Nana'  
Thuja occidentalis 'Rheingold'  
Thuja occidentalis 'Umbraculifera'  
Thuja occidentalis 'Wareana'  
Thuja plicata  D.Don jättetuja
Thuja plicata 'Aurea'  
Thuja plicata 'Excelsa'  
Thuja standishii  (Gordon) Carrière japansk tuja
Thujopsis dolabrata  (L.f.) Siebold & Zucc. hiba
Thujopsis dolabrata 'Altissima'  
Thujopsis dolabrata 'Cristata'  
Thujopsis dolabrata var. nana  Engl.
Thujopsis dolabrata 'Plicata'  
Tilia americana  L.
Tilia x euchlora  K.Koch
Tilia x europaea 'Euchlora'   krimlind
Tilia platyphyllos  Scop. storbladig lind
Tilia platyphyllos var. rubra  (Weston) Rehder
Tilia tomentosa  Moench ungersk silverlind
Tsuga canadensis  (L.) Carrière hemlocksgran
Tsuga heterophylla  (Raf.) Sarg.
Tsuga mertensiana  (Bong.) Carrière
Ulmus carpinifolia  Suckow
Ulmus carpinifolia var. hoersholmi  hort.
Ulmus carpinifolia var. suberosa  (Moench) Rehder
Ulmus carpinifolia var. umbraculifera  (Trautv.) Rehder
Ulmus carpinifolia var. wredei  (Lauche) auct.
Ulmus glabra  Huds. alm
Ulmus glabra var. fastigiata  (Loudon) auct.
Ulmus glabra var. pendula  (Loudon) Rehder
Ulmus minor  Mill. lundalm
Weigela  Thunb. prakttry
Weigela 'Abel Carrière'  
Weigela 'Bristol Ruby'  
Weigela 'Eva Rathke'  
Weigela 'Le Printemps'  
Weigela middendorffiana  (Carrière) K.Koch
Weigela 'Mont Blanc'  
Weigela 'Newport Red'  
Weigela 'Styriaca'  
Viburnum buddleifolium  C.H.Wright
Viburnum x burkwoodii  Burkwood & Skipw.
Viburnum farreri  Stearn kejsarolvon
Viburnum fragrans  Bunge non Loisel.
Viburnum x juddii  Rehder doftolvon
Viburnum lantana  L. parkolvon
Viburnum opulus 'Roseum'   snöboll
Viburnum opulus var. sterile  DC.
Viburnum rhytidophyllum  Hemsl. rynkolvon
Vinca major  L. stor vintergröna
Vinca major 'Variegata'  
Vinca minor  L. vintergröna
Viscum album  L.
Wisteria floribunda  (Willd.) DC.
Wisteria floribunda var. macrobotrys  (Neubert) auct.
Wisteria sinensis  (Sims) Sweet blåregn
Vitis vinifera  L. vin
Vitis vinifera blå burgunder  
Vitis vinifera frankenthaler ('Schiava Grossa')  
Vitis vinifera 'Muscat of Alexandria'  
Vitis vinifera 'Précoce de Malingre'