Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Diverse)
Europeiska unionen 2019: Kommissionens beslut (EU) 2019/701 av den 5 april 2019 om upprättande av en ordlista över generiska namn på beståndsdelar som ska användas vid märkning av kosmetiska produkter.
Europeiska unionens officiella tidning L 121/1:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SV/TXT/?uri=CELEX:32019D0701


Kopplade växtnamn  [229]
 A   B   x   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   V 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abrus fruticulosus  Wight & Arn.
Acacia catechu  (L.f.) Willd.
Acacia concinna  (Willd.) DC.
Acacia seyal  Delile
Acacia victoriae  Benth.
Acanthopanax koreanus  Nakai
Achillea asiatica  Serg.
Achyrocline saturejoides  (Lam.) DC.
Acronychia acidula  F.Muell.
Actiniopteris dichotoma  Kuhn
Actinotus helianthi  Labill.
Adansonia digitata  L.
Adenanthera pavonina  L.
Adenium obesum  (Forssk.) Roem. & Schult.
Adenophora stricta  Miq.
Adesmia boronioides  Hook.f.
Aegle marmelos  (L.) Corrêa
Aframomum angustifolium  (Sonn.) K.Schum.
Aframomum melegueta  K.Schum.
Agarum cribrosum  Bory
Agastache rugosa  (Fisch. & C.A.Mey.) Kuntze
Aglaia odorata  Lour.
Agonis fragrans  J.R.Wheeler & N.G.Marchant
Agrimonia pilosa  Ledeb.
Ahnfeltia concinna  J.Agardh
Ahnfeltiopsis concinna  (J.Agardh) P.C.Silva & DeCew
Ajuga turkestanica  (Regel) Briq.
Alnus firmifolia  Fernald
Aloe andongensis  Baker
Alpinia calcarata  (Haw.) Roscoe
Alpinia nigra  (Gaertn.) Burtt
Alpinia uraiensis  Hayata
Alsidium helminthochorton  (Schwendimann) Kütz.
Alternanthera sessilis  (L.) DC.
Alysicarpus vaginalis  (L.) DC.
Angelica acutiloba  (Siebold & Zucc.) Kitag.
Angelica dahurica  (Fisch.) Franch. & Sav.
Angelica gigas  Nakai
Angelica tenuissima  Nakai
Aniba rosaeodora  Ducke
Aniba rosaeodora var. amazonica  Ducke
Anigozanthos flavidus  DC.
Anogeissus leiocarpa  (DC.) Guill. & Perr.
Anthyllis vulneraria  L.
Antrodia cinnamomea  T.T.Chang & W.N.Chou
Aphanizomenon flosaquae  Bornet & Flahault
Aphloia theiformis  (Vahl) Benn.
Aquilaria agallocha  Roxb.
Aquilaria malaccensis  Lam.
Aquilaria sinensis  (Lour.) Spreng.
Arctium majus  Bernh.
Arctostaphylos viscida  Parry
Argania spinosa  (L.) Maire
Aristotelia chilensis  (Molina) Stuntz
Arrabidaea chica  (Humb. & Bonpl.) B.Verl.
Artemisia herba-alba  Asso
Arthrospira platensis  (Nordst.) Gomont
Artocarpus lakoocha  Roxb.
Asparagopsis armata  Harv.
Asparagus cochinchinensis  (Lour.) Merr.
Aster tripolium  L.
Asteriscus graveolens  (Forssk.) Less.
Astrocaryum murumuru  Mart.
Astrocaryum tucuma  Mart.
Atractylodes chinensis  (Bunge) Koidz.
Atractylodes japonica  Kitam.
Atractylodes lancea  (Thunb.) DC.
Atractylodes macrocephala  Koidz.
Attalea maripa  (Aubl.) Mart.
Attalea speciosa  Mart.
Aucoumea klaineana  Pierre
Aureobasidium pullulans  (de Bary & Löwenthal) G.Arnaud
Auricularia polytricha  (Mont.) Sacc.
Baccharis genistelloides  (Lam.) Pers.
Balanites aegyptiacus  (L.) Delile
Balanites roxburghii  Planch.
Banksia serrata  L.f.
Barklya syringifolia  F.Muell.
Barleria prionitis  L.
Barosma betulina  (P.J.Bergius) Bartl. & H.L.Wendl.
Bassia butyracea  Roxb.
Bassia latifolia  Roxb.
Berberis aristata  DC.
Bertholletia excelsa  Humb. & Bonpl.
Bidens pilosa  L.
Bidens tripartita  L.
Bletia hyacinthina  (Sm.) Aiton
Bletilla striata  (Thunb.) Rchb.f.
Bocoa prouacensis  Aubl.
Boehmeria nipononivea  Koidz.
Boehmeria nivea  (L.) Gaudich.
Boerhavia diffusa  L.
Boronia megastigma  Bartl.
Boswellia carteri  Birdw.
Boswellia neglecta  S.Moore
Boswellia sacra  Flueck.
Boswellia serrata  Colebr.
x Brassocattleya Marcella Koss grex  
Broussonetia kazinoki  Siebold
Buddleja axillaris  Roem. & Schult.
Buddleja officinalis  Maxim.
Buglossoides arvensis  (L.) I.M.Johnst.
Butyrospermum parkii  (G.Don) Kotschy
Calophyllum inophyllum  L.
Calophyllum tacamahaca  Willd.
Camellia oleifera  C.Abel
Cananga odorata  (Lam.) Hook.f. & Thomson
Carya ovata  (Mill.) K.Koch
Cassia alata  L.
Castanea crenata  Siebold & Zucc.
Caulerpa lentillifera  J.Agardh
Celastrus paniculatus  Willd.
Centella asiatica  (L.) Urb.
Chaenomeles sinensis  (Dum.Cours.) Koehne
Chamaecyparis obtusa  (Siebold & Zucc.) Endl.
Chlorella minutissima  Fott & Nováková
Chonemorpha macrophylla  G.Don
Chrysanthemum sibiricum  DC.
Chrysanthemum zawadskii  Herbich
Cinnamomum tamala  (Buch.-Ham.) T.Nees & Eberm.
Citrus grandis  (L.) Osbeck
Cladosiphon novae-caledoniae  Kylin
Cladosiphon okamuranus  Tokida
Cnidium officinale  Makino
Codium fragile  (Suringar) Har.
Coleus vettiveroides  Jacob
Commiphora confusa  Vollesen
Commiphora mukul  (Stocks) Engl.
Commiphora myrrha  (T.Nees) Engl.
Commiphora wightii  (Arn.) Bhandari
Copernicia cerifera  (Arruda) Mart.
Coptis japonica  (Thunb.) Makino
Cordyceps militaris  (L.) Fr.
Cordyceps sinensis  (Berk.) Sacc.
Cornus officinalis  Siebold & Zucc.
Costus speciosus  (J.König) Sm.
Cyclopia genistoides  (L.) R.Br.
Cymbopogon flexuosus  (Steud.) Stapf
Dioscorea japonica  Thunb.
Ecklonia cava  Kjellm.
Eclipta prostrata  (L.) L.
Embelia ribes  Burm.f.
Enteromorpha compressa  (L.) Nees
Euglena gracilis  G.A.Klebs
Euterpe oleracea  Mart.
Fabiana imbricata  Ruiz & Pav.
Ferula galbaniflua  Boiss. & Buhse
Ficus racemosa  L.
Fomes fomentarius  (L.) Fr.
Fraxinus rhynchophylla  Hance
Fucus vesiculosus  L.
Fusanus acuminatus  R.Br.
Gelidiella acerosa  (Forssk.) Feldmann & Hamel
Gelidium amansii  (J.V.Lamour.) J.V.Lamour.
Grevillea speciosa  (Knight) McGill.
Grifola frondosa  (Dicks.) Gray
Haematococcus pluvialis  Flot.
Halidrys siliquosa  (L.) Lyngb.
Hamamelis virginiana  L.
Hieracium pilosella  L.
Hizikia fusiformis  (Harv.) Okamura
Houttuynia cordata  Thunb.
Hypnea musciformis  (Wulfen) J.V.Lamour.
Indigofera tinctoria  L.
Jania rubens  (L.) J.V.Lamour.
Kaempferia galanga  L.
Laminaria cloustonii  Edmondston
Laminaria digitata  (Huds.) J.V.Lamour.
Laminaria hyperborea  (Gunnerus) Foslie
Laminaria japonica  Aresch.
Ledebouriella divaricata  (Turcz.) Hiroe
Ledebouriella seseloides  (Hoffm.) H.Wolff
Lentinus edodes  (Berk.) Singer
Lepidium meyenii  Walp.
Leptospermum petersonii  F.M.Bailey
Lithospermum erythrorhizon  Siebold & Zucc.
Litsea cubeba  (Lour.) Pers.
Lonicera caprifolium  L.
Lonicera japonica  Thunb.
Macadamia integrifolia  Maiden & Betche
Macadamia ternifolia  auct. non F.Muell.
Macrocystis pyrifera  (L.) C.Agardh
Malpighia glabra  L.
Malva sylvestris  L.
Matthiola longipetala  (Vent.) DC.
Mimusops elengi  L.
Nardostachys jatamansi  (D.Don) DC.
Oroxylum indicum  (L) Kurz
Paederia foetida  L.
Perilla frutescens  (L.) Britton
Perilla ocimoides  L.
Phyllanthus emblica  L.
Pikea robusta  I.A.Abbott
Pinus densiflora  Siebold & Zucc.
Piper aurantiacum  C.DC.
Platonia insignis  Mart.
Pogostemon cablin  (Blanco) Benth.
Porphyra yezoensis  Ueda
Portulaca oleracea  L.
Premna serratifolia  L.
Prunus mume  Siebold & Zucc.
Rhodymenia palmata  (L.) Grev.
Salicornia herbacea  (L.) L.
Salvadora persica  L.
Sanguisorba officinalis  L.
Santalum acuminatum  (R.Br.) DC.
Santalum spicatum  (R.Br.) A.DC.
Saponaria officinalis  L.
Sarcodon aspratus  (Berk.) S.Ito
Sargassum fulvellum  (Turner) C.Agardh
Sargassum muticum  (Yendo) Fensholt
Saussurea lappa  (Decne.) Sch.Bip.
Schinziophyton rautanenii  (Schinz) Radcl.-Sm.
Sclerocarya birrea ssp. caffra  (Sond.) Kokwaro
Scutellaria baicalensis  Georgi
Shorea robusta  C.F.Gaertn.
Simmondsia chinensis  (Link) C.K.Schneid.
Spiraea ulmaria  L.
Symplocos racemosa  Roxb.
Syzygium luehmannii  (F.Muell.) L.A.S.Johnson
Terminalia bellirica  (Gaertn.) Roxb.
Terminalia chebula  (Gaertn.) Retz.
Terminalia ferdinandiana  Exell
Theobroma cacao  L.
Theobroma grandiflorum  (Spreng.) K.Schum.
Tremella fuciformis  Berk.
Ulva lactuca  L.
Viola yedoensis  Makino
Virola surinamensis  (Rottb.) Warb.