Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Bok)
Lorentzon, K. 1996: Våra trädgårdsväxter. Aktuella svenska och vetenskapliga namn.
2:e uppl, Förlaget Natur och Trädgård, Åby


Kopplade växtnamn  [570]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   V   W   Y   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abies sikokiana  Nakai
Acaena buchananii  Hook.f.
Acaena caesiiglauca  (Bitter) Bergmans
Acaena magellanica  (Lam.) Vahl
Acaena microphylla  Hook.f.
Acaena microphylla 'Kupferteppich'  
Acanthus longifolius  Poir.
Acanthus mollis  L.
Acer pensylvanicum 'Anica'  
Acer tegmentosum  Maxim. koreansk strimlönn
Aceriphyllum rossii  (Oliv.) Engl.
Achillea aspleniifolia  Vent. finbladig röllika
Achillea chrysocoma  Friv.
Achillea (Galaxy-Gruppen) 'Apfelblüte'  
Achillea (Galaxy-Gruppen) 'Fanal'  
Achillea (Galaxy-Gruppen) 'Sonnenkind'  
Achillea grandifolia  Friv. skuggröllika
Achillea 'Martina'  
Achillea millefolium 'Kanaria'  
Achillea millefolium 'Lilac Beauty'  
Achillea 'Moonshine'  
Achillea nana  L. dvärgröllika
Achillea 'Schwefelblüte'  
Achillea 'Summerwine'  
Achillea 'Wesersandstein'  
Achnatherum brachytricha  hort.
Aconitum heterophyllum  Royle
Aconitum kirinense  Nakai
Aconogonon alpinum  (All.) Schur
Aconogonon campanulatum  (Hook.f.) H.Hara klockormrot
Aconogonon divaricatum  (L.) Nakai
Aethionema coridifolium  DC.
Aethionema grandiflorum  Boiss. & Hohen.
Agastache mexicana  (Kunth) E.F.Linton & Epling
Agrimonia eupatoria  L.
Agropyron pubiflorum  (Steud.) P.Candargy & Parodi
Allium pulchellum  G.Don
Alstroemeria Ligtu-hybrider  
Alstroemeria pulchella  L.f.
Alyssum cuneifolium  Ten.
Alyssum wierzbickii  Heuff.
Amsonia ciliata  Walter
Amsonia tabernaemontana  Walter
Amsonia tabernaemontana var. salicifolia  (Pursh) Woodson
Androsace alpina  (L.) Lam.
Androsace sempervivoides  Duby
Anemone cylindrica  A.Gray
Aquilegia chaplinei  Payson
Aquilegia discolor  Levier & Leresche
Aquilegia fragrans  Benth. kashmirakleja
Aquilegia scopulorum  Tidestr.
Arabis procurrens 'Glacier'  
Arenaria tetraquetra  L.
Armeria maritima 'Ardens'  
Armeria maritima 'Arvi'  
Armeria maritima 'Labri'  
Artemisia absinthium 'Lambrook Silver'  
Artemisia campestris  L.
Artemisia campestris 'Purshii'  
Artemisia caucasica  Willd.
Artemisia chamaemelifolia  Vill.
Artemisia filifolia  Torr. grå dillmalört
Artemisia genipi  Weber
Artemisia laciniata  Willd.
Artemisia lanata  Willd. non Lam.
Artemisia ludoviciana var. albula  (Wooton) Shinners
Artemisia mutellina  Vill. non S.G.Gmel.
Artemisia nitida  Bertol.
Artemisia pedemontana  Balb.
Artemisia pontica  L. pontisk malört
Artemisia spicata  Wulfen
Artemisia stelleriana 'Prostrata'  
Artemisia umbelliformis  Lam.
Asperella hystrix  (L.) Humb.
Asperula nitida  Sibth. & Sm.
Asplenium scolopendrium 'Angustatum'  
Asplenium scolopendrium 'Cristatum'  
Aster ageratoides 'Asmö'  
Aster amellus 'Sonora'  
Aster turbinellus  Lindl.
Aster umbellatus  Mill.
Astilbe (Arendsii-Gruppen) 'Else Schluck'  Arends 1930
Athyrium filix-femina 'Rotstiel'  
Aubrieta x cultorum 'Rikke'  
Aucuba japonica 'Variegata'   guldpricksaukuba
Azorella trifurcata 'Nana'  
Berberis thunbergii 'Silver Beauty'  
Bergenia ciliata 'Superba'  
Bergenia 'Sunningdale'  
Berula erecta  (Huds.) Coville
Bistorta affinis 'Donald Lowndes'  
Bistorta affinis 'Superba'  
Bistorta amplexicaulis  (D.Don) Greene
Bistorta amplexicaulis 'Alba'  
Bistorta amplexicaulis 'Atrosanguinea'  
Bistorta amplexicaulis 'Firetail'  
Bistorta amplexicaulis 'Inverleith'  
Bistorta amplexicaulis 'Rosea'  
Bistorta officinalis 'Hohe Tatra'  
Bistorta officinalis 'Superba'  
Bletia striata  (Thunb.) Druce
Borago pygmaea  (DC.) Chater & Greuter
Bouteloua gracilis  (Kunth) Griffiths svärmgräs
Brachypodium sylvaticum  (Huds.) P.Beauv.
Butomus umbellatus 'Rosenrot'  
Butomus umbellatus 'Schneeweisschen'  
Calamagrostis arundinacea  (L.) Roth
Calamagrostis brachytricha  Steud. diamantsilvergräs
Calamagrostis purpurea  auct. non (Trin.) Trin.
Caltha palustris 'Semiplena'  
Campanula alliariifolia  Willd. gulklocka
Campanula arvatica  Lag.
Campanula excisa  Murith hålklocka
Campanula ochroleuca  (Kem.-Nath.) Kem.-Nath.
Campanula patula  L.
Campanula persicifolia 'Egemosegård'  
Campanula turbinata  Schott & al.
Cardamine asarifolia  L. hasselörtsbräsma
Cardamine hirsuta  L.
Carex acuta  L.
Carex berggrenii  Petrie spånstarr
Carex buchananii 'Viridis'  
Carex elata 'Aurea'  
Carex flava  L.
Carex montana  L.
Carex norvegica  Retz.
Carex ornithopoda  Willd.
Carex oshimensis  Nakai oshimastarr
Carex otrubae  Podp.
Carex rostrata  Stokes
Carex siderosticta  Hance bredbladsstarr
Carex siderosticta 'Variegata'  
Celtica gigantea  (Link) F.M.Vázquez & Barkworth jättefjädergräs
Centaurea cheiranthifolia var. purpurascens  (DC.) Wagenitz röd bergklint
Centaurea fischeri  Willd.
Centaurea glastifolia  L.
Centaurea jacea  L.
Centaurea jacea 'Alba'  
Centaurea montana 'Carnea'  
Centaurea montana 'Purpurea'  
Centaurea montana 'Rosea'  
Centaurea orientalis 'Rosea'  
Centaurea 'Pulchra Major'  
Centaurea scabiosa  L.
Cephalaria alpina 'Nana'  
Cerastium (Tomentosum-Gruppen) 'Silverstone'  
Chrysanthemum x morifolium 'Anja's Bouquet'  
Chrysanthemum x morifolium 'Bronze Elegance'  
Clematis (Montana-Gruppen) 'Dida'  
Coreopsis tripteris  L.
Corydalis ochotensis  Turcz.
Cotoneaster pseudorubens 'Coru'  
Crataegus pubescens f. stipulacea  auct. non Stapf
Crepis tectorum ssp. pumila  (Lilj.) Sterner
Cruciata laevipes  Opiz
Cytisus austriacus  L.
Cytisus elongatus  Waldst. & Kit.
Cytisus (Scoparius-Gruppen) 'Lena'  
Delphinium (Elatum-Gruppen) 'Abendleuchten'  
Delphinium (Elatum-Gruppen) 'Amorspeer'  
Delphinium (Elatum-Gruppen) 'Berghimmel'  
Delphinium (Elatum-Gruppen) 'Blue Beauty'  
Delphinium (Elatum-Gruppen) 'Elmfreude'  
Delphinium (Elatum-Gruppen) 'Frühschein'  
Delphinium (Elatum-Gruppen) 'Lanzenträger'  
Delphinium (Elatum-Gruppen) 'Morgentau'  
Deutzia crenata 'Nikko'  
Deutzia scabra 'Pink Pompon'  
Dichanthelium clandestinum  (L.) Gould bambuhirs
Echinacea purpurea 'Augustkönigin'  
Echinacea purpurea 'Monk's Silver'  
Equisetum scirpoides  Michx.
Eragrostis curvula  (Schrad.) Nees flerårigt kärleksgräs
Erica carnea 'Gracilis'  
Erigeron aureus  Greene guldbinka
Euphorbia corallioides  L.
Euphorbia nicaeensis  All.
Fallopia japonica var. compacta  (Hook.f.) J.P.Bailey
Festuca alpina  Suter alpsvingel
Festuca altissima  All.
Festuca amethystina 'Klose'  
Festuca gigantea  (L.) Vill.
Festuca rupicaprina  (Hack.) A.Kern.
Festuca rupicola  Heuff. smaragdsvingel
Festuca vivipara  (L.) Sm.
Ficus carica (Adriafikon-Gruppen) 'Bornholm'  
Fragaria nipponica  Makino japanskt månadssmultron
Fragaria yezoensis  H.Hara
Fuchsia magellanica 'Fuchhöj'  
Genista pilosa 'Lemon Spreader'  
Gentiana freyniana  Freyn
Geranium soboliferum  Kom.
Geranium sylvaticum 'Meran'  
Geum rivale 'Marika'  
Hamamelis japonica 'Haspa'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Die Blonde'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Kupferzwerg'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Waldhorn'  
Heliopsis helianthoides 'Goldball'  
Hemerocallis 'Princess Blue Eyes'  Marsh 1970
Hemerocallis 'Woodbury'  
Hosta 'Midas Touch'  Aden 1978
Hosta 'Reversed'  Aden 1978
Hosta (Tardiana-Gruppen) 'Hadspen Blue'  Smith/BHHS 1988
Hydrangea serrata 'Beni-gaku'  
Ilex crenata 'Fastigiata'  
Juniperus scopulorum 'Montana Green'  
Kalmia latifolia 'Goodrich'  
Kitaibela vitifolia  Willd. balkanmalva
Kniphofia (Cultorum-Gruppen) 'Nordlys'  
Lamium orvala 'Album'  
Lavandula angustifolia 'Folgate'  
Leucanthemum x superbum 'Amelia'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Almira'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Citronella'  de Graaff 1958
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Connecticut King'  Stone & Payne 1967
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Corina'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Corsage'  de Graaff c. 1961
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Côte d'Azur'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Enchantment'  de Graaff c. 1947
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Esther'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Fire King'  Stooke c. 1933
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Golden Melody'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Mega'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Mirella'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) mona ('Monaco')  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Mont Blanc'  Bros & den Haan c. 1978
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Monte Rosa'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Rosita'  De Jong Lelies Ltd 1979
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Sarina'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Sun Ray'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Zelda'  
Lilium Bellingham-Gruppen  Griffiths c. 1933
Lilium longiflorum 'Lorina'  
Lilium (Orient-Gruppen) 'Casa Blanca'  Vletter & den Haan 1984
Lilium (Orient-Gruppen) 'Journey's End'  Yeates c. 1957
Lilium (Orient-Gruppen) 'Star Gazer'  Sun Valley Bulb Farms 1975
Lilium regale 'Royal Gold'  de Graaff c. 1955
Lilium (Regale-Gruppen) 'African Queen'  de Graaff c. 1958
Lilium (Regale-Gruppen) 'Bright Star'  de Graaff c. 1959
Lilium (Regale-Gruppen) 'Golden Splendor'  de Graaff 1957
Lilium (Regale-Gruppen) 'Pink Perfection'  de Graaff c. 1950
Lobelia siphilitica 'Alba'  
Lonicera tatarica lota  
Luzula campestris  (L.) DC.
Luzula pilosa  (L.) Willd.
Lychnis flos-jovis 'Hort's Variety'  
Lysimachia ephemerum  L.
Lythrum salicaria 'Rakete'  
Malus baccata 'Pyramidalis Grandiflora'  
Malus mordens  
Malus ture  
Marrubium incanum  Desr. vit kransborre
Marrubium velutinum  Sibth. & Sm. gul kransborre
Menispermum dauricum  DC. sibirisk månfröranka
Mentha cervina 'Alba'  
Mimulus tilingii  Regel
Miscanthus sinensis 'Grosse Fontäne'  
Miscanthus sinensis 'Kaskade'  
Miscanthus sinensis 'Roter Pfeil'  
Miscanthus sinensis 'Yakushima Dwarf'  
Molinia caerulea ssp. arundinacea 'Bergfreund'  
Molinia caerulea 'Moorflamme'  
Monarda 'Balance'  
Monarda 'Kardinal'  
Nymphaea 'Anna Epple'  
Nymphaea 'Charles de Meurville'  Lat.-Marl. ca 1931
Nymphaea 'Fabiola'  Lat.-Marl. 1913
Nymphaea 'Firecrest'  
Nymphaea 'Moorei'  
Nymphaea 'René Gérard'  Lat.-Marl. 1914
Nymphaea 'Rose Arey'  Fowler 1913
Nymphaea 'Rosennymphe'  Junge
Nymphaea 'Sunrise'  
Ononis arvensis  L.
Oplopanax x hybridus  hort.
Origanum 'Erntedank'  
Origanum (Laevigatum-Gruppen) 'Hopleys''  
Origanum rotundifolium  Boiss.
Paeonia banatica  Rochel
Paeonia officinalis ssp. banatica  (Rochel) Soó balkanpion
Paeonia peregrina 'Sunshine'  
Panicum clandestinum  L.
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Bonfire'  
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Carneum'  
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Flamingo'  
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Juliane'  
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Kleine Tänzerin'  
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Lilac Girl'  
Pennisetum orientale  Rich.
Philadelphus (Burfordensis-Gruppen) 'Voie Lactée'  
Phlox x arendsii 'Hilda'  
Phlox x arendsii 'Lisbeth'  
Phlox x arendsii 'Suzanne'  
Phlox divaricata ssp. laphami 'Chattahoochee'  
Phlox divaricata 'May Breeze'  
Phlox ovata  L.
Phlox paniculata 'Alba'  
Phlox paniculata 'Blue Evening'  
Phlox paniculata 'Blue Ice'  
Phlox paniculata 'Fireglow'  
Phlox paniculata 'Lachspyramide'  
Phlox paniculata 'Orange'  
Phlox paniculata 'Prospero'  
Phlox paniculata 'Rosa Pastell'  
Phlox paniculata 'Rosa Spier'  
Phlox paniculata 'Rosendom'  
Phlox paniculata 'Roter Riese'  
Phlox paniculata 'Sandringham'  
Phlox paniculata 'Schneelawine'  
Phlox paniculata 'Silberlachs'  
Phlox paniculata 'Sophocle'  
Phlox paniculata 'Spitfire'  
Phlox paniculata 'Spätrot'  
Phlox paniculata 'Starfire'  
Phlox paniculata 'Sternhimmel'  
Phlox paniculata 'Tenor'  
Phlox paniculata 'The King'  
Phlox paniculata 'White Admiral'  
Phlox paniculata 'Wilhelm Kesselring'  
Phlox paniculata 'Vintage Wine'  
Phlox pilosa  L.
Phlox x procumbens  Lehm.
Phlox x procumbens 'Variegata'  
Phlox stolonifera  Sims
Phlox stolonifera 'Ariane'  
Phlox stolonifera 'Blue Ridge'  
Phlox stolonifera 'Cumberland Falls'  
Phlox subulata 'Amazing Grace'  
Phlox subulata 'Apple Blossom'  
Phlox subulata 'Atropurpurea'  
Phlox subulata 'Betty'  
Phlox subulata 'Blue Eyes'  
Phlox subulata 'Calvides White'  
Phlox subulata 'Daisy Hill'  
Phlox subulata 'Emerald Cushion Blue'  
Phlox subulata 'G. F. Wilson'  
Phlox subulata 'Karlskjaer'  
Phlox subulata 'Maischnee'  
Phlox subulata 'Marjorie'  
Phlox subulata 'Mauve Queen'  
Phlox subulata 'Mikado'  
Phlox subulata 'Moerheimii'  
Phlox subulata 'Purple Beauty'  
Phlox subulata 'Red Wings'  
Phlox subulata 'Rosea'  
Phlox subulata 'Samson'  
Phlox subulata 'Scarlet Flame'  
Phlox subulata 'Stjärneglöd'  
Phlox subulata 'Temiskaming'  
Phlox subulata 'White Delight'  
Phragmites australis ssp. pseudodonax  (Rabenh.) Rauschert
Phragmites australis 'Pseudodonax'  
Phragmites australis 'Variegatus'  
Phuopsis stylosa  (Trin.) B.D.Jacks.
Phygelius capensis  Benth.
Physalis alkekengi var. franchetii  (Mast.) Makino
Physostegia virginiana 'Bouquet Rose'  
Physostegia virginiana 'Rosy Spire'  
Physostegia virginiana 'Schneekrone'  
Physostegia virginiana 'Summer Snow'  
Physostegia virginiana 'Vivid'  
Phyteuma nigrum  F.W.Schmidt
Phyteuma scheuchzeri  All.
Pimpinella saxifraga  L.
Plantago media  L.
Platycodon grandiflorus  (Jacq.) A.DC.
Platycodon grandiflorus 'Albus'  
Platycodon grandiflorus 'Apoyama'  
Platycodon grandiflorus 'Fuji Blue'  
Platycodon grandiflorus 'Fuji Pink'  
Platycodon grandiflorus 'Fuji White'  
Platycodon grandiflorus 'Hakone Blue'  
Platycodon grandiflorus 'Mariesii'  
Platycodon grandiflorus 'Perlmutterschale'  
Poa chaixii  Vill.
Poa palustris  L.
Podophyllum hexandrum 'Majus'  
Podophyllum peltatum  L. majäpple
Polemonium boreale  Adams
Polemonium caeruleum  L.
Polemonium caeruleum 'Album'  
Polemonium carneum  A.Gray rosenblågull
Polemonium 'Humile'  
Polemonium 'Lambrook Mauve'  
Polemonium pauciflorum  S.Watson
Polemonium pulcherrimum  Hook.
Polemonium reptans 'Blue Pearl'  
Polemonium reptans 'Firmament'  
Polemonium reptans 'Königsee'  
Polemonium reptans 'Russian Carpet'  
Polygala vulgaris  L.
Polygonatum canaliculatum  (Willd.) Pursh
Polygonatum commutatum  (Schult.f.) A.Dietr.
Polygonatum falcatum  A.Gray
Polygonatum falcatum 'Variegatum'  
Polygonatum humile  Maxim. dvärgrams
Polygonatum x hybridum  Brügger
Polygonatum multiflorum  (L.) All.
Polygonum polymorphum  auct. non Ledeb.
Polypodium interjectum 'Cornubiense'  
Polypodium vulgare  L.
Polystichum aculeatum  (L.) Roth
Polystichum polyblepharum 'Bornim'  
Polystichum setiferum  (Forssk.) Woyn.
Polystichum setiferum 'Acutilobum'  
Polystichum setiferum 'Plumoso-densum'  
Polystichum setiferum 'Proliferum'  
Pontederia cordata  L.
Pontederia cordata 'Alba'  
Pontederia lanceolata  Nutt.
Potamogeton lucens  L.
Potamogeton natans  L.
Potentilla alba  L.
Potentilla (Bicolor-Gruppen) 'Volcan'  
Primula (Pruhoniciana-Gruppen) 'Holbaek'  
Primula rosea 'Micia Visser-de Geer'  
Prunus ssiori 'Hokkaido'  
Pulmonaria officinalis 'Cambridge Blue'  
Pulmonaria officinalis ssp. obscura  (Dumort.) Murb.
Pulmonaria saccharata 'Pink Dawn'  
Ramonda myconi 'Rosea'  
Ramonda serbica  Pancic
Reynoutria japonica var. compacta 'Rosea'  
Rhazya orientalis  (Decne.) A.DC.
Rhododendron (Dichroanthum-Gruppen) 'Saffran'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) golden sunburst  
Rhododendron (Williamsianum-Gruppen) 'Bow Bells'  
Rodgersia podophylla 'Pagode'  
Rodgersia podophylla 'Rotlaub'  
Rodgersia podophylla 'Smaragd'  
Rodgersia 'Purdomii'  
Rodgersia sambucifolia 'Kupferschein'  
Rodgersia sambucifolia 'Rothaut'  
Rosa banksiopsis  Baker
Rosa (Canina-Gruppen) 'Freya'  
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Kean'  
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Tricolore'  
Rosa leucantha  Loisel.
Rosa macounii  Greene
Rosa marginata  Wallr.
Rosa (Miniatyrros-Gruppen) 'Angel Rose'  
Rosa (Multiflora-Gruppen) 'Hackeburg'  
Rosa nitida 'Frigg'  
Rosa (Noisette-Gruppen) 'Annie Vibert'  
Rosa (Polyantha-Gruppen) 'Red The Fairy'  
Rosa (Remontant-Gruppen) 'American Beauty'  
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme Ferdinand Jamin'  
Rosa rugosa 'Repens'  
Rosa skåneland  
Rosa (Spinosissima-Gruppen) apollo  
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'Climbing Souvenir de George Pernet'  
Rumex sanguineus  L. blodskräppa
Salix pendulina f. erythroflexuosa  I.V.Belyaeva skruvpil
Salix repens 'Bergen'  
Salvia bulleyana  Diels
Salvia hians  Royle
Salvia nemorosa 'Brightness'  
Salvia pratensis var. haematodes  (L.) Briq.
Salvia pratensis 'Indigo'  
Salvia pratensis 'Lapis Lazuli'  
Sambucus nigra 'Riese aus Vossloch'  
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Carnival'  
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Rosenschaum'  
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Rosenskimmer'  
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'White Alice'  
Scorzonera humilis  L.
Sempervivum marmoreum 'Hostii'  
Sempervivum 'Skovtroldens Triumph'  
Senecio paludosus  L.
Sidalcea x cultorum 'Präriebrand'  
Sidalcea x cultorum 'Sussex Beauty'  
Sisyrinchium bellum  S.Watson
Sisyrinchium striatum  Sm.
Sium erectum  Huds.
Sorbus commixta 'Omogo'  
Succisa pratensis  Moench
Succisella inflexa  Kluk
Symphyotrichum cordifolium 'Photograph'  
Symphyotrichum ericoides 'Blue Star'  
Symphyotrichum ericoides 'Blue Wonder'  
Symphyotrichum ericoides 'Röd Nippon'  
Symphyotrichum ericoides 'Schneegitter'  
Symphyotrichum 'Herfstweelde'  
Symphyotrichum lateriflorum 'Lovely'  
Symphyotrichum novi-belgii 'Mount Everest'  
Symphyotrichum novi-belgii (Oktoberaster-Gruppen) 'Peter Harrison'  
Symphyotrichum 'Ochtendgloren'  
Symphyotrichum 'Oktoberlicht'  
Symphytum caucasicum  M.Bieb. kaukasisk vallört
Symphytum 'Rubrum'  
Tanacetum coccineum 'Duro'  
Tanacetum coccineum 'Eileen May Robinson'  
Tanacetum coccineum 'Regent'  
Tanacetum corymbosum 'Festtafel'  
Tanacetum haradjanii  (Rech.f.) Grierson silverblad
Tanacetum macrophyllum  (Waldst. & Kit.) Sch.Bip. röllikekrage
Taxus baccata 'Adpressa'  
Taxus baccata 'Standishii'  
Taxus x media 'Sebian'  
Taxus x media 'Straight Hedge'  
Teucrium divaricatum  Heldr.
Thalia dealbata  Fraser
Thalictrum polygamum  Spreng.
Thermopsis lanceolata  R.Br.
Thermopsis montana  Nutt.
Tilia cordata p. f. select  
Trachelium jacquinii ssp. rumelianum  (Hampe) Tutin liten halsört
Trachystemon orientalis  (L.) D.Don
Vaccinium (Angustifolium-Gruppen) 'Plys'  
Vaccinium (Angustifolium-Gruppen) 'Teddy'  
Vaccinium vitis-idaea ssp. minus  (Lodd. & al.) Hultén dvärglingon
Wahlenbergia saxicola  (R.Br.) A.DC. tasmansk blåklocka
Wahlenbergia tasmanica  hort.
Weigela japonica 'Weipo'  
Verbena hastata 'Alba'  
Veronica schmidtiana 'Nana'  
Veronica spicata 'Blue Charm'  
Veronica spicata 'Icicle'  
Veronica spicata 'Spitzentraum'  
Veronicastrum virginicum 'Diana'  
Vinca minor 'Estonian Gold'  
Viola elatior  Fr.
Viola odorata 'Plena'  
Viola riviniana  Rchb.
Viola x williamsii 'Anna-Lena'  
Viola x williamsii 'Anna-Maja'  
Viola x williamsii 'Ardross Gem'  
Viola x williamsii 'Baby Franjo'  
Viola x williamsii 'Blauwunder'  
Viola x williamsii 'Blue Carpet'  
Viola x williamsii 'Blue Perfection'  
Viola x williamsii 'Boughton Blue'  
Viola x williamsii 'Bridal Morn'  
Viola x williamsii 'Bullion'  
Viola x williamsii 'Claes'  
Viola x williamsii 'Erna'  
Viola x williamsii 'Famös'  
Viola x williamsii 'Gazelle'  
Viola x williamsii 'Germanica'  
Viola x williamsii 'Gretchen Hein'  
Viola x williamsii 'Guldfjäril'  
Viola x williamsii 'Hansa'  
Viola x williamsii 'Haslemere'  
Viola x williamsii 'Irish Molly'  
Viola x williamsii 'John Wallmark'  
Viola x williamsii 'Karin'  
Viola x williamsii landsbergs hybrid  
Viola x williamsii 'Lutea Splendens'  
Viola x williamsii 'Mia Karsten'  
Viola x williamsii 'Milkmaid'  
Viola x williamsii 'Molly Sanderson'  
Viola x williamsii 'Monica'  
Viola x williamsii 'Nellie Britton'  
Viola x williamsii 'Paganini'  
Viola x williamsii 'Paris White'  
Viola x williamsii 'Perle von Aalsmeer'  
Viola x williamsii 'Pernilla'  
Viola x williamsii Princess-Serien  
Viola x williamsii (Princess-Serien) 'Princess Blue'  
Viola x williamsii (Princess-Serien) 'Princess Cream'  
Viola x williamsii (Princess-Serien) 'Princess Deep Purple'  
Viola x williamsii (Princess-Serien) 'Princess Yellow'  
Viola x williamsii 'Sylvia'  
Viola x williamsii 'Tine Cool'  
Viola x williamsii 'Ulla Läck'  
Viola x williamsii 'W. H. Woodgate'  
Viola x williamsii 'White Superior'  
Yucca filamentosa 'Elegantissima'  
Zigadenus elegans ssp. glaucus  (Nutt.) Hultén