Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Småtryck/Broschyr)
Göteborgs Trädgårdsförening 1861: Göteborgs Trädgårds-Förenings Pris-Courant Å Växter, Lökar och Dahlier m. m.


Kopplade växtnamn  [992]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abelmoschus manihot  (L.) Medik.
Acacia albicans  Kunth
Acacia angustifolia  G.Lodd.
Acacia armata  R.Br.
Acacia calimifolia  Lindl.
Acacia celastrifolia  Benth.
Acacia cordata  Steud.
Acacia cultriformis  G.Don
Acacia cuneata  Benth.
Acacia cyanophylla  Lindl.
Acacia dealbata  Link
Acacia decipiens  R.Br.
Acacia drummondii  Lindl.
Acacia floribunda  (Vent.) Willd.
Acacia graveolens  G.Lodd.
Acacia latifrons  Seem. & J.C.Schmidt
Acacia leprosa  DC.
Acacia linifolia  (Vent.) Willd.
Acacia longifolia  (Andrews) Willd.
Acacia longissima  H.L.Wendl.
Acacia lophantha  Willd.
Acacia melanoxylon  R.Br.
Acacia myrtifolia  (Sm.) Willd.
Acacia oncinophylla  Lindl.
Acacia ovata  Anon.
Acacia paradoxa  DC.
Acacia platyptera  Lindl.
Acacia pulchella  R.Br.
Acacia pulcherrima  Willd.
Acacia pycnantha  Benth.
Acacia saligna  (Labill.) H.L.Wendl.
Acacia undulata  Willd.
Acacia verticillata  (L'Hér.) Willd.
Acacia vestita  Ker Gawl.
Acacia viscosa  H.L.Wendl.
Acer dasycarpum  Ehrh.
Acer negundo  L.
Acer striatum  Du Roi
Acropera fuscata  Heynh.
Acropera loddigesii  Lindl.
Acrostichum alcicorne  P.Willemet
Adhatoda vasica  Nees
Adiantum capillus-veneris  L.
Adiantum formosum  R.Br.
Adiantum trapeziforme  L.
Aechmea fulgens  Brongn.
Aeschynanthus marmoratus  T.Moore
Aesculus carnea  Hayne rödblommande castanie
Aesculus hippocastanum 'Baumannii'   dubbelblommande castanie
Aesculus hippocastanum 'Flore Pleno'  
Aesculus rubicunda  Loisel.
Ailanthus glandulosa  Desf.
Allamanda neriifolia  Hook.
Allamanda schottii  Pohl
Alnus cordifolia  Ten.
Amorpha fruticosa  L. falsk indigo
Amorpha glabra  Pers. glatt indigo
Amorpha lewisii  Loudon
Amygdalus campestris  Besser
Amygdalus nana  L.
Aphelandra cristata  (Jacq.) Lindl.
Aphelandra leopoldii  Van Houtte
Aphelandra pulcherrima  (Jacq.) Kunth
Aralia crassifolia  A.Cunn.
Aralia japonica  Thunb.
Aralia papyrifera  Hook.
Aralia spinosa  L.
Aralia xalapensis  Kunth
Araucaria brasiliensis  ortogr. var.
Araucaria imbricata  Pav.
Arbutus unedo  L.
Ardisia crenulata  Lodd. & al.
Areca rubra  Bory
Aristolochia sipho  L'Hér.
Arum colocasia  L.
Arum cornutum  hort.
Arum crinitum  Aiton
Arum ringens  Thunb.
Arundo donax  L.
Aspidistra elatior 'Variegata'  
Aspidium fraxinifolium  (Link) Schrad.
Aspidium serra  (Sw.) Sw.
Aspidium violascens  Link
Aucuba japonica  Thunb. guldträd
Balantium antarcticum  (Labill.) C.Presl
Bambusa gracilis  Rivière & C.Rivière
Begonia x amabilis  Linden
Begonia discolor  Aiton
Begonia dregei  Otto & A.Dietr.
Begonia hydrocotylifolia  Hook.
Begonia incarnata  Link & Otto
Begonia manicata  Brongn.
Begonia x prestoniensis  Planch.
Begonia x ricinifolia  A.Dietr.
Begonia ulmifolia  Willd.
Berberis actinacantha  Schult. & Schult.f.
Berberis aquifolium  Pursh
Berberis asiatica  DC. asiatisk berberis
Berberis buxifolia  Poir.
Berberis canadensis  Mill. canadisk berberis
Berberis darwinii  Hook.
Berberis dulcis  Sweet
Berberis repens  Lindl.
Berberis sibirica  Pall.
Berberis vulgaris  L.
Berberis vulgaris 'Atropurpurea'  
Betula papyracea  Aiton
Betula papyrifera  Marshall pappersbjörk
Bignonia grandiflora  Thunb.
Bignonia radicans  L.
Billbergia farinosa  (Hoffmanns.) Baker
Billbergia loddigesii  Steud.
Billbergia pyramidalis  (Sims) Lindl.
Billbergia thyrsoidea  Schult. & Schult.f.
Blechnum occidentale  L.
Blechnum polypodioides  Raddi
Bletia hyacinthina  (Sm.) Aiton
Boronia polygalifolia  Sm.
Boronia viminea  Lindl.
Bossiaea cordifolia  Sweet
Bossiaea hendersonii  Regel
Boussingaultia baselloides  auct. non Kunth
Bouvardia coccinea  (Andrews) Link
Bouvardia houtteana  Schltdl.
Buddleja globosa  Hope
Buxus arborescens  Mill.
Buxus arborescens glauca  hort.
Buxus arborescens salicifola  hort.
Buxus sempervirens 'Glauca'  
Caladium colocasia  (L.) W.Wight non Wight
Caladium marmoratum  K.Koch
Caladium pictum  DC.
Calampelis scaber  (Ruiz & Pav.) D.Don
Callistachys lanceolata  Vent.
Callistemon linearifolius  (Link) DC.
Callistemon rigidus  R.Br.
Callistemon rugulosus  (Link) DC.
Callistemon viminalis  (Gaertn.) G.Don
Calothamnus quadrifidus  R.Br.
Calothamnus villosus  R.Br.
Calycanthus floridus  L. kryddträd
Campsis radicans  (L.) Seem. trumpetblomma
Canna discolor  Lindl.
Canna indica  L.
Canna spectabilis  Bouché
Canna warszewiczii  A.Dietr.
Caragana arborescens  Lam. ärtträd
Caragana chamlagu  Lam.
Caragana frutescens  (L.) Medik.
Caragana pygmaea  (L.) DC.
Caryota urens  L. brännpalm
Catharanthus roseus 'Albus'  
Cattleya forbesii  Lindl.
Ceanothus africanus  L.
Ceanothus americanus  L.
Ceanothus dentatus  Torr. & A.Gray
Cedrus deodara  (Lamb.) G.Don
Cedrus libani  A.Rich.
Celtis australis  L.
Cephalotaxus fortunei  Hook.
Ceratonia siliqua  L.
Cercis siliquastrum  L.
Cereus coccineus  DC.
Cereus flagelliformis  (L.) Mill.
Cereus grandiflorus  (L.) Mill.
Cereus speciosissimus  (Desf.) DC.
Cereus truncatus  (Haw.) Sweet
Cestrum aurantiacum  Lindl.
Cestrum parqui  L'Hér.
Chaenomeles japonica  (Thunb.) Spach japansk quitten
Chamaerops excelsa  Mart. non Thunb.
Chamaerops humilis  L.
Cheilanthes dicksonioides  Endl.
Chorizema cordatum  Lindl.
Chorizema ovatum  Lindl.
Chorizema rhombeum  R.Br.
Chorizema varium  Paxton
Cibotium schiedei  Schltdl. & Cham.
Cissus discolor  Blume
Cistus ladaniferus  hort.
Citrus myrtifolia  Raf.
Citrus x sinensis  (L.) Osbeck
Clematis flammula  L.
Clematis x hendersonii  Koehne non Steud.
Clematis sibirica  (L.) Mill.
Clematis virginiana  L.
Clematis vitalba  L.
Clematis viticella  L.
Clerodendrum fragrans  Willd.
Clethra arborea  Aiton
Clianthus dampieri  Lindl.
Clianthus magnificus  (Van Houtte) C.Dickens
Clianthus puniceus  (G.Don) Lindl.
Clivia nobilis  Lindl.
Cocos plumosa  Hook.f.
Coleus blumei  Benth.
Colocasia antiquorum  Schott
Colutea arborescens  L. blåsträd
Colutea cruenta  Aiton
Colutea x media  Willd.
Convolvulus cneorum  L.
Cordyline cannifolia  R.Br.
Cornus alba  L.
Cornus fastigiata  Michx.
Cornus florida  L.
Cornus mascula  L. orth. var.
Cornus sanguinea  L.
Cornus sibirica  G. Don
Coronilla coronata  L.
Coronilla emerus  L.
Coronilla glauca  L.
Correa alba  Andrews
Correa cardinalis  Hook.
Correa x harrisii  Paxton
Corylus avellana f. atropurpurea  hort.
Corylus avellana 'Laciniata'  
Corylus colurna  L.
Cotinus coggygria  Scop. perukträd
Cotoneaster affinis  Lindl.
Cotoneaster pyracantha  (L.) Spach
Cotoneaster rotundifolius  Lindl.
Crinum x amabile  Ker Gawl.
Crinum americanum  L.
Cuphea platycentra  Lem. non Benth.
Cuphea strigillosa  Lindl.
Cupressus disticha  L.
Cupressus lawsoniana  A.Murray bis
Cupressus macrocarpa  Gordon
Cupressus torulosa  D.Don
Curculigo recurvata  W.T.Aiton
Cycas revoluta  Thunb.
Cydonia japonica  (Thunb.) Pers.
Cyperus alternifolius  L.
Cyperus papyrus  L.
Cypripedium insigne  Lindl.
Cytisus alpinus  Mill.
Cytisus capitatus  Scop.
Cytisus x chrysobotrys  Fisch.
Cytisus elongatus  Waldst. & Kit.
Cytisus hirsutus  L.
Cytisus laburnum  L.
Cytisus purpureus  Scop.
Cytisus sessilifolius  L.
Cytisus supinus  L.
Daphne cneorum  L.
Daphne pontica  L.
Dendrobium speciosum  Sm.
Deutzia gracilis  Siebold & Zucc.
Deutzia scabra  Thunb.
Dioscorea discolor  Kunth
Diosma alba  Thunb.
Diosma diosma  Thunb.
Diosma imbricata  (L.) Thunb.
Diplacus puniceus  Nutt.
Disandra prostrata  L.
Dodonaea conferta  G.Don
Dracaena arborea  (Willd.) Link
Dracaena brasiliensis  Schult. & Schult.f.
Dracaena cannifolia  hort.
Dracaena draco  (L.) L.
Dracaena ferrea  L.
Dracaena fragrans  (L.) Ker Gawl.
Dracaena gracilis  hort. Bull.
Dracaena terminalis  L.
Echeveria coccinea  (Cav.) DC.
Echeveria rosea  Lindl.
Echites nutans  Anderson
Edwardsia microphylla  (Aiton) Salisb.
Elaeagnus angustifolia  L.
Elaeagnus macrophylla  Thunb.
Elaeagnus orientalis  L.
Epacris campanulata  DC.
Epacris grandiflora  Willd.
Epacris nivea  DC.
Epiphyllum ackermannii  Haw.
Epiphyllum alatum  (Sw.) Haw.
Epiphyllum truncatum  Haw.
Erica blanda  Andrews
Erica boweiana  Lodd.
Erica campanulata  F.W.Schmidt
Erica canaliculata  Andrews
Erica cerinthoides  L.
Erica colorans  Andrews
Erica comosa  L.
Erica concinna  Aiton
Erica cruenta  Aiton
Erica cylindrica  Andrews non Thunb.
Erica declinata  Lodd.
Erica floribunda  Lodd.
Erica gracilis  J.C.Wendl.
Erica x hiemalis  hort.
Erica x hybrida  hort.
Erica imbricata  L.
Erica intermedia  Benth.
Erica latifolia  Andrews
Erica linnaeoides  Andrews
Erica mammosa  L.
Erica margaritacea  Aiton
Erica mediterranea  L.
Erica muscosa  (Aiton) E.G.H.Oliv.
Erica pellucida  Salisb.
Erica petiolata  Thunb.
Erica picta  J.Forbes
Erica rubens  Thunb.
Erica stellata  G.Lodd.
Erica stricta  Willd.
Erica tenella  Andrews
Erica transparens  P.J.Bergius
Erica tubiflora  L.
Erica ventricosa  Thunb.
Erica versicolor  Andrews
Erica verticillata  P.J.Bergius
Erica vestita  Thunb.
Erica wilmoreana  hort.
Eriobotrya japonica  (Thunb.) Lindl.
Erythrina crista-galli  L.
Escallonia floribunda  Kunth
Escallonia rubra  (Ruiz & Pav.) Pers.
Eucalyptus calophylla  Lindl.
Eucalyptus globulus  Labill.
Eucharis amazonica  Planch.
Eugenia australis  Link
Eugenia ugni  (Molina) Hook. & Arn.
Euonymus americanus  L.
Euonymus atropurpureus  Jacq.
Euonymus europaeus  L.
Euonymus japonicus  Thunb.
Euonymus latifolius  (L.) Mill.
Euonymus verrucosus  Scop.
Eupatorium odoratum  L.
Euphorbia splendens  Hook.
Eutaxia myrtifolia  (Sm.) R.Br.
Fabiana imbricata  Ruiz & Pav.
Fagus sylvatica (Purpurbladiga Gruppen) 'Atropurpurea'  
Farfugium grande  Lindl.
Ficus elastica  Hornem.
Ficus stipulata  Thunb.
Fontanesia phillyraeoides  Labill.
Forsythia viridissima  Lindl.
Fragaria indica  Jacks.
Franciscea hopeana  Hook.
Franciscea latifolia  Pohl
Fraxinus angustifolia 'Pendula'   finbladig hängask
Fraxinus excelsior 'Aurea'  
Fraxinus excelsior 'Crispa'  
Fraxinus lentiscifolia  Desf.
Fraxinus simplicifolia  Willd.
Gardenia florida  L.
Geranium palmatum  Cav.
Gleditsia horrida  Willd.
Gleditsia inermis  Mill. non L.
Gleditsia latisiliqua  G.Don
Gleditsia triacanthos  L.
Glycine chinensis  ortogr. var.
Gnidia sericea  L.
Goldfussia glomerata  Nees
Goodia lotifolia  Salisb.
Goodia medicaginea  F.Muell.
Grevillea robusta  R.Br.
Gunnera scabra  Ruiz & Pav.
Gymnogramma chrysophylla  (Sw.) Kaulf.
Gymnogramma martensii  (Link) Bory
Gymnogramma tartarea  (Cav.) Desv.
Gynerium argenteum  Nees
Hebeclinium ianthinum  (C.Morren) Hook.
Hedera helix 'Foliis Variegatis'  
Hedera helix var. hibernica  G.Kirchn.
Hedychium coronarium  J.König
Hedychium gardnerianum  Roscoe
Heliotropium arborescens 'Anna Turell'  
Heliotropium arborescens 'Coquette de l'Abbage'  
Heliotropium arborescens 'Triomphe de Liège'  
Heliotropium arborescens 'Voltaireanum'  
Heliotropium corymbosum  Ruiz & Pav.
Heliotropium peruvianum  L.
Hermannia plicata  Aiton
Hibiscus mutabilis  L.
Hibiscus rosa-sinensis  L.
Hibiscus syriacus  L.
Hippophae canadensis  L.
Hippophae rhamnoides  L.
Hortensia opuloides  Lam.
Hoya bella  Hook.
Hoya carnosa  (L.f.) R.Br.
Hoya picta  (Blume) Miq.
Humea elegans  Sm.
Hydrangea arborescens  L.
Hydrangea hortensis  Sm.
Hydrangea japonica  Siebold
Hydrangea laevigata  Steud.
Hydrangea macrophylla 'Foliis Albomarginata'  
Hypericum calycinum  L. storblommig johannisbuske
Iberis sempervirens  L.
Ilex aquifolium 'Albomarginata'  
Ilex aquifolium 'Aurea Marginata'  
Ilex aquifolium 'Ferox'  
Ilex aquifolium 'Laurifolia'  
Jasminum frutescens  Gueldenst.
Jasminum grandiflorum  L.
Jasminum odoratissimum  L.
Jasminum revolutum  Sims
Jasminum sambac  (L.) Aiton
Jatropha urens  L.
Juniperus hibernica  Loudon
Juniperus sabina  L.
Juniperus virginiana  L.
Justicia adhatoda  L.
Justicia carnea  Lindl.
Justicia speciosa  Roxb.
Kalmia latifolia  L.
Kennedia comptoniana  (Andrews) Link
Kennedia rubicunda  (Schneev.) Vent.
Kerria japonica 'Pleniflora'  
Laburnum alpinum  (Mill.) Bercht. & J.Presl välluktande guldregn
Laburnum anagyroides  Medik. guldregn
Laburnum vulgare  J.Presl
Lantana 'Alba Grandiflora'  
Larochea falcata  (J.C.Wendl.) Pers.
Laurus nobilis  L.
Laurus nobilis 'Angustifolia'  
Lavandula stoechas  L.
Lechenaultia formosa  R.Br.
Leptospermum baccatum  Sm.
Leptospermum floribundum  Salisb.
Leptospermum linearifolium  DC.
Leptospermum scoparium  J.R.Forst. & G.Forst.
Leptospermum scoparium var. forsteri  S.Schauer
Leycesteria formosa  Wall.
Ligustrum japonicum  Thunb.
Lonicera alpigena  L.
Lonicera altaica  Pall.
Lonicera balearica  (Dum.Cours.) DC.
Lonicera caerulea  L.
Lonicera caprifolium 'Rubra'  
Lonicera ciliata  Muhl non F.Dietr.
Lonicera discolor  Lindl.
Lonicera flexuosa  Thunb.
Lonicera fraseri  Poit.
Lonicera goldii  Spreng.
Lonicera x grata  Aiton
Lonicera x italica  Tausch
Lonicera ledebourii  Eschsch.
Lonicera periclymenum  L.
Lonicera prolifera  (G.Kirchn.) Rehder
Lonicera sempervirens  L.
Lonicera tatarica  L.
Lonicera tatarica 'Sibirica'  
Lophospermum erubescens  D.Don
Lophospermum scandens  D.Don
Lycium europaeum  L.
Magnolia acuminata  (L.) L.
Magnolia fuscata  Andrews
Magnolia glauca  (L.) L.
Magnolia grandiflora  L.
Malus domestica 'Alexander'  
Malus domestica 'Baumans Vinterreinette'  
Malus domestica 'Belle Fleur de Brabant'  
Malus domestica 'Blenheim Pippin'  
Malus domestica 'Calville Blanche d'Été'  
Malus domestica 'Calville Rouge d'Automne'  
Malus domestica 'Citronäpple'  
Malus domestica 'Crede's Quittenreinette'  
Malus domestica 'Danziger Kantäpple'  
Malus domestica flammig vinterpippin  
Malus domestica 'Fürstlicher Taffeläpple'  
Malus domestica 'Gloria Mundi'  
Malus domestica 'Grand Richard'  
Malus domestica 'Gravensteiner'  
Malus domestica 'Hausmütterliche Riesenapfel'  
Malus domestica herbststreifling  
Malus domestica 'Höstborsdorffer'  
Malus domestica 'Menoniten Reiter'  
Malus domestica 'Muscatreinette'  
Malus domestica 'Nonnenäpple'  
Malus domestica 'Parkers Pippin'  
Malus domestica 'Parmain Blanch d'Été'  
Malus domestica 'Passe Pomme Blanche d'Automne'  
Malus domestica 'Passe Pomme Rouge d'Automne'  
Malus domestica 'Pigeon Blanche'  
Malus domestica pigeon nonpareille  
Malus domestica 'Pigeon Rouge'  
Malus domestica 'Pippin d'Or'  
Malus domestica 'Reinette d'Angleterre'  
Malus domestica 'Reinette von Anjou'  
Malus domestica 'Reinette von Canada'  
Malus domestica 'Reinette von Chaux'  
Malus domestica 'Reinette von Montfort'  
Malus domestica 'Royal Parmain'  
Malus domestica 'Royal Pippin'  
Malus domestica 'Röd Astrakan'  
Malus domestica 'Röd Sommarmarguerit'  
Malus domestica 'Röd Sommarrambour'  
Malus domestica 'Rött Nonnenäpple'  
Malus domestica 'Scarlet Parmain'  
Malus domestica stor grå reinette  
Malus domestica 'Strimmig Höstkalvill'  
Malus domestica 'Strimmig Sommarparmain'  
Malus domestica 'Vinterguldparmain'  
Malus domestica vit astrakan ('White Astrachan')  
Malus domestica 'Zwiebelapfel'  
Malus domestica 'Ädla Vinterborsdorffer'  
Maranta sanguinea  (Sond.) Planch.
Maranta warszewiczii  Lem.
Maranta zebrina  Sims
Maurandya antirrhiniflora  Willd.
Maurandya barclayana  ortogr. var.
Maurandya semperflorens  Ortega
Maxillaria aromatica  Graham
Maxillaria cruenta  Lindl.
Medicago arborea  L.
Melaleuca decussata  R.Br.
Melaleuca divaricata  Turcz.
Melaleuca ericifolia  Sm.
Melaleuca gnidiifolia  Vent.
Melaleuca hypericifolia  Sm.
Melaleuca linariifolia  Sm.
Melaleuca pulchella  R.Br.
Melaleuca thymifolia  Sm.
Melianthus major  L.
Menispermum canadense  L.
Mespilus canadensis  L.
Mespilus japonica  Thunb.
Mespilus pyracantha  L.
Metrosideros semperflorens  Lodd.
Mikania scandens  auct. non (L.) Willd.
Mitraria coccinea  Cav.
Monstera deliciosa  Liebm.
Monstera lennea  K.Koch
Musa cavendishii  Paxton
Musa coccinea  Andrews
Musa rosacea  Jacq.
Musa zebrina  Planch.
Myrtus communis 'Flore Pleno'  
Myrtus communis 'Macrophylla'  
Myrtus communis 'Microphylla'  
Myrtus communis ssp. tarentina  (L.) Nyman finbladig myrten
Nerium oleander  L.
Nierembergia gracilis  Hook.
Nymphaea caerulea  Savigny blå näckros
Nymphaea cyanea  Roxb.
Nymphaea lotus  L. lotusblomma
Nymphaea rubra  Andrews
Nymphaea rubra 'Inspector Otto'  
Olea europaea  L.
Oncidium altissimum  (Jacq.) Sw.
Oncidium deltoideum  Lindl.
Opuntia coccinellifera  ortogr. var.
Opuntia ficus-indica  (L.) Mill.
Papyrus antiquorum  Willd.
Paraserianthes lophantha 'Speciosa'  
Passiflora alba  Link & Otto
Passiflora x belotii 'Imperatrice Eugenie'  
Passiflora caerulea  L.
Paulownia imperialis  Siebold & & Zucc.
Pelargonium x domesticum 'Adèle Odier'  1853
Pelargonium x domesticum 'Advancer'  1853
Pelargonium x domesticum 'Agnes'  Hoyle 1850
Pelargonium x domesticum 'Albina'  
Pelargonium x domesticum 'Aphrodite'  
Pelargonium x domesticum 'Aquilla'  
Pelargonium x domesticum 'Argus'  
Pelargonium x domesticum 'Bianca'  Hoyle före 1859
Pelargonium x domesticum 'Bizarre'  
Pelargonium x domesticum 'Bride'  
Pelargonium x domesticum 'Camoens'  
Pelargonium x domesticum 'Chauvrière'  
Pelargonium x domesticum 'Chieftain'  Hoyle 1851
Pelargonium x domesticum 'Colonel Foissy'  
Pelargonium x domesticum 'Criterion'  
Pelargonium x domesticum 'Cynthia'  före 1840
Pelargonium x domesticum 'Diana'  
Pelargonium x domesticum 'Dorothea'  
Pelargonium x domesticum 'Duchesse de Rohan'  
Pelargonium x domesticum 'Edouard Miellez'  
Pelargonium x domesticum 'Elise'  Hoyle före 1851
Pelargonium x domesticum 'Elise Miellez'  
Pelargonium x domesticum 'Eole'  
Pelargonium x domesticum 'Ernest Duval'  
Pelargonium x domesticum 'Eugèn Dauphréne'  
Pelargonium x domesticum 'Eugenia Leyereau'  
Pelargonium x domesticum 'Evening Star'  
Pelargonium x domesticum 'Exhibitor'  
Pelargonium x domesticum 'Feu Incomparable'  
Pelargonium x domesticum 'Gazetti'  
Pelargonium x domesticum 'Gem of the West'  
Pelargonium x domesticum 'Gertrude'  
Pelargonium x domesticum 'Glowworm'  
Pelargonium x domesticum 'Guillaume Tell'  
Pelargonium x domesticum 'Gustave Odier'  
Pelargonium x domesticum 'Hendersoni'  
Pelargonium x domesticum 'Henri Lierval'  
Pelargonium x domesticum 'Isabella'  Hoyle före 1845
Pelargonium x domesticum 'Jacques Duval'  Odier 1854
Pelargonium x domesticum 'Jewess'  Foster 1839
Pelargonium x domesticum 'Jules della Rossa'  
Pelargonium x domesticum 'King of Scarlets'  
Pelargonium x domesticum 'La Stella'  
Pelargonium x domesticum 'Lacepéde'  
Pelargonium x domesticum 'Lord Cardigan'  Turner för 1859
Pelargonium x domesticum 'Louis Miellez'  
Pelargonium x domesticum 'Lydia'  
Pelargonium x domesticum 'Madame Blanchard'  Guerraud c. 1859
Pelargonium x domesticum 'Madame de Lamoricière'  Miellez före 1853
Pelargonium x domesticum 'Madame Eugène Cavaignac'  
Pelargonium x domesticum 'Madame la Comtesse de Molitor'  
Pelargonium x domesticum 'Madame Lemichez'  Odier före 1859
Pelargonium x domesticum 'Madame Munier'  Munier före 1859
Pelargonium x domesticum 'Madame Pescatore'  Miellez före 1859
Pelargonium x domesticum 'Madame Prial'  
Pelargonium x domesticum 'Madame Socur'  
Pelargonium x domesticum 'Madame van Houtte'  
Pelargonium x domesticum 'Mademoiselle Beck'  
Pelargonium x domesticum 'Mademoiselle Marie Carteron'  
Pelargonium x domesticum 'Marie'  
Pelargonium x domesticum 'Marie van Houtte'  
Pelargonium x domesticum 'Mars'  
Pelargonium x domesticum 'May Queen'  Hoyle före 1852
Pelargonium x domesticum 'Miniature'  
Pelargonium x domesticum 'Mr Beck'  
Pelargonium x domesticum 'Nonsuch'  
Pelargonium x domesticum 'Phaeton'  
Pelargonium x domesticum 'Rose Blanc'  
Pelargonium x domesticum 'Rose Raglan'  
Pelargonium x domesticum 'Sarah Jane'  
Pelargonium x domesticum 'Tourville'  
Pelargonium x domesticum 'Vespa'  
Pelargonium x domesticum 'White Perfection'  
Pelargonium x domesticum 'Vicomtesse de Malicieu'  
Pelargonium x domesticum 'Virginia'  
Pelargonium x domesticum 'Wonderful'  
Pelargonium x domesticum 'Zaria'  
Pelargonium odoratissimum 'Variegatum'  
Pelargonium quercifolium  (L.f.) L'Hér.
Pereskia aculeata  Mill.
Philadelphus coronarius  L. vild jasmin
Philadelphus coronarius 'Flore Pleno'  
Philadelphus x floribundus  DC. non Roem.
Philadelphus gordonianus  Lindl.
Philadelphus gracilis  DC.
Philadelphus laxus  DC.
Philadelphus nanus  Mill.
Philadelphus speciosus  DC.
Phillyrea angustifolia  L.
Philodendron pertusum  Kunth & C.D.Bouché
Phormium tenax  J.R.Forst. & G.Forst.
Phygelius capensis  Benth.
Phylica ericoides  L.
Phylica paniculata  Willd.
Pilogyne suavis  Schrad.
Pimelea decussata  R.Br.
Pimelea ligustrina  Labill.
Pinus alba  Aiton
Pinus austriaca  Höss
Pinus balsamea  L.
Pinus canadensis  L.
Pinus cembra  L.
Pinus halepensis  Mill.
Pinus picea  L.
Pinus strobus  L.
Pittosporum tobira  (Thunb.) W.T.Aiton
Platycerium alcicorne  (P.Willemet) Desv.
Plumbago capensis  Thunb.
Polianthes tuberosa  L.
Polygala cordifolia  Thunb.
Polygala x dalmaisiana  L.H.Bailey
Polygala latifolia  Ker Gawl.
Polygala speciosa  Sims
Polygonum rotundifolium  hort.
Polypodium aureum  L.
Polypodium irioides  Poir.
Pontederia crassipes  Mart.
Potentilla floribunda  Pursh
Potentilla fruticosa  L.
Potentilla indica  (Jacks.) Th.Wolf indianskt smultron
Pothos argyraeus  Engl.
Primula chinensis  Lindl.
Primula praenitens 'Alba'  
Primula praenitens (Fimbriata-Gruppen) 'Fimbriata Alba'  
Primula praenitens (Fimbriata-Gruppen) 'Fimbriata Rubra'  
Primula praenitens 'Rubra'  
Primula praenitens 'Striata'  
Prunus domestica 'Flore Pleno'  
Prunus persica 'Flore Pleno'  
Prunus virginiana  L. virginisk hägg
Psidium cattleianum  Sabine
Ptelea trifoliata  L. läderträd
Pteris serrulata  L.f. non Forssk.
Pyrus amelanchier  (L.) Du Roi
Pyrus botryapium  L.f.
Pyrus prunifolia  Willd.
Quercus cerris  L. turkisk ek
Quercus petraea 'Pendula'  
Quercus rubra  L.
Quercus tinctoria  Michx.
Rhopala  Schreb.
Rhus cotinus  L.
Rhus elegans  Aiton
Rhus radicans  L.
Rhus typhina  L.
Ribes alpinum var. humile  A.Br.
Ribes aureum  Pursh
Ribes beatonii  hort.
Ribes biebersteinii  DC.
Ribes floridum  L'Hér.
Ribes x gordonianum  Lem.
Ribes multiflorum  Roem. & Schult.
Ribes petraeum  Wulfen
Ribes sanguineum  Pursh
Ribes sanguineum 'Plenum'  
Ribes spicatum  E.Robson
Rivina brasiliensis  Nocca
Robinia caragana  L.
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Astaroth'  
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Bouquet de Flore'  Bizard 1833
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Comice de Seine-et-Marne'  Deprez 1841
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Coupe d'Hébé'  
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Dupetit-Thouars'  Portemer 1844
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Émile Courtier'  Portemer före 1837
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Le Phoenix'  Bizard 1834
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Madame Contesse'  Margottin 1857
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Madame Helfenbein'  Guillot före 1852
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Mlle Blanche Lafitte'  Pradel 1851
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Nathalie Daniel'  Verdier 1845
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Pierre de St.-Cyr'  Plantier 1838
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Sir Joseph Paxton'  Laffay 1852
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Souvenir de la Malmaison'  Beluze 1843
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Victor Tracy'  Laffay 1831
Rosa (Boursault-Gruppen) 'Bengale Florida'  
Rosa (Centifolia-Gruppen) 'Beauté du Jour'  okänd före 1822
Rosa (Centifolia-Gruppen) 'Nelly'  Robert före 1845
Rosa (Centifolia-Gruppen) 'Porcelaine à Bords Blancs'  Dupont före 1817
Rosa (Centifolia-Gruppen) 'Vauban'  okänd före 1835
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Aurora'  Laffay före 1836
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Brennus'  
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Charles Fouquier'  okänd före 1843
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Comte de Bobrinsky'  Marest 1849
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Comte d'Eu'  Lacharme 1844
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Davoust'  Laffay före 1828
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Duc de Sussex'  okänd före 1846
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Flora Mac Ivor'  Laffay c. 1830
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Fulgens'  
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Hermosa'  
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'La Grandeur'  Laffay c. 1830
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Lady Fitzharris'  Laffay före 1842
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Louis-Philippe'  Guérin före 1834
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Non Pareille'  Miellez före 1813
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Nubienne'  Laffay 1825
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Petit Pierre'  Hardy före 1824
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Reine de Belgique'  okänd före 1836
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Richelieu'  Duval före 1838
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Roi des Hybrides'  Lecomte 1826
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Sandeur Panaché'  
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Stadtholder'  okäd före 1837
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Suscaniette'  
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Titus'  Laffay 1829
Rosa (Chinensis-Gruppen) 'Triomphe d'Angers'  Guérin 1828
Rosa (Damascena-Gruppen) 'Amandine'  Vibert 1846
Rosa (Damascena-Gruppen) 'Antigone'  Vibert 1846
Rosa (Damascena-Gruppen) 'Athalie'  Robert 1851
Rosa (Damascena-Gruppen) 'Comte de Derby'  Vibert 1847
Rosa (Damascena-Gruppen) 'Marquise Boccella'  
Rosa (Damascena-Gruppen) 'Mme Trudeaux'  Boll 1850
Rosa (Damascena-Gruppen) 'Purpurine'  Mauget 1849
Rosa (Francofurtana-Gruppen) 'Sapho'  Vibert 1818
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Belle Arsène'  Miellez före 1828
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Béranger'  Laffay före 1833
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Berlèse'  Vibert 1837
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Boieldieu'  Prevost 1828
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Comte de Nanteuil'  Quetier 1852
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Comtesse de Lacépède'  Duval före 1838
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Ninon'  
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Oriflamme'  okänd före 1842
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Penelope'  Vibert 1818
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Porcelaine Royale'  Miellez före 1828
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Queen Adelaide'  okänd före 1848
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Rachel'  Parmentier före 1840
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Renoncule Ponctuée'  Vibert 1833
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Roi d'Angleterre'  okänd före 1824
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Roi des Roses'  
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Sanchette'  Vibert 1837
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Télémaque'  okänd före 1824
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Tricolore d'Orléans'  okänd före 1848
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Triomphe de Brabant'  Swales 1807
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Tuscany'  
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Versicolor'  
Rosa (Gallica-Gruppen) 'William the Fourth'  okänd före 1848
Rosa (Noisette-Gruppen) 'Isabella Gray'  Gray 1854
Rosa (Odorata-Gruppen) 'Amoena'  okänd före 1836
Rosa (Odorata-Gruppen) 'Bougère'  
Rosa (Odorata-Gruppen) 'Clorinde'  okänd före 1837
Rosa (Odorata-Gruppen) 'Elise Mercoeur'  Vibert 1842
Rosa (Odorata-Gruppen) 'Gloire de Dijon'  Jacotot 1850
Rosa (Odorata-Gruppen) 'Goubault'  Goubault 1834
Rosa (Odorata-Gruppen) 'Smith's Yellow'  Smith 1829
Rosa (Odorata-Gruppen) 'Triomphe de Gand'  Van Houtte 1836
Rosa (Odorata-Gruppen) 'Triomphe de Luxembourg'  Hardy före 1835
Rosa 'Pompon Bicolor'  okänd före 1861
Rosa (Portland-Gruppen) 'Duchesse de Rohan'  Lévêque 1847
Rosa (Portland-Gruppen) 'Joasine Hanet'  Vibert 1847
Rosa (Portland-Gruppen) 'Sydonie'  Vibert 1845
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Alexandrine Bachmeteff'  Margottin 1852
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Alphonse de Lamartine'  Ducher 1853
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Aricie'  Plantier 1839
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Auguste Mie'  Laffay 1851
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Augustine Mouchelet'  Mouchelet 1840
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Cardinal Patrizzi'  Trouillard 1857
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Caroline de Sansal'  Deprez före 1849
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Charles Boissière'  Granger före 1850
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Comte de Bourmont'  Oger 1851
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Comte d'Egmont'  Portemer 1846
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Delphine de Chambaron'  Pradel 1853
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Dr. Marx'  Laffay 1842
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Duc de Nemours'  Laffay 1841
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Duchess of Sutherland'  Laffay 1839
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Duchesse de Galliera'  Portemer 1847
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Duchesse d'Orléans'  Quétier 1851
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Enfant du Mont Carmel'  Cherpin 1851
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Ferdinand Deppe'  Laffay 1852
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Géant des Batailles'  Nérard 1845
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Général Bedeau'  Margottin 1851
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Général Jacqueminot'  Roussel/Rousselet 1853
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Gloire de Vitry'  Masson 1854
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Inermis'  Lacharme 1850
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Jacques Lafitte'  Vibert 1845
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Jules Margottin'  Margottin 1853
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Jules Ravenel'  Oger 1856
Rosa (Remontant-Gruppen) 'La Lilacée'  Lacharme 1845
Rosa (Remontant-Gruppen) 'La Reine'  Laffay 1842
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Lady Stuart'  Portemer 1851
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Lafontaine'  Guinoisseau-Flon 1854
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Léon Leguay'  Marest 1851
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Louis Bonaparte'  Laffay 1839
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Louise Peyronny'  Lacharme 1844
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Maréchal Gaspard de Vallières'  Lartay 1851
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Maréchal Soult'  Laffay 1838
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Marguerite d'Anjou'  Boyau 1847
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Marguerite Lecureux'  okänd före 1847
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Marie de Bourges'  Cherpin 1853
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mlle Godard'  Ducher 1857
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mlle Thérèse Appert'  Trouillard 1855
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme de Manoël'  Lacharme 1852
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme Domage'  Margottin 1853
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme Eugène Sudreau'  Bernède 1857
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme Hector Jacquin'  Fontaine 1853
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme Héraud'  Ducher 1856
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme Hitz'  Jamain 1854
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme Lacour-Jury'  Guillot 1853
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme Rendatler'  Oger 1853
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme Rivers'  Guillot 1850
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme Théodore Martell'  Margottin 1854
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Montaigne'  Vibert 1845
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Paeonia'  Lacharme 1855
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Palais de Cristal'  Quétier 1851
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Paul Fontaine'  Fontaine 1852
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Pauline Lancezeur'  Lancezeur 1854
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Prudence Roeser'  Roëser 1840
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Rivers'  Laffay 1839
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Sophie Coquerel'  Coquerel 1842
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Souvenir de la Reine des Belges'  Fauw 1850
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Souvenir de Leweson Gower'  Guillot 1852
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Thérèse Reynaud'  Liabaud 1852
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Triomphe de l'Exposition'  Margottin 1855
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Ville de Saint Denis'  Thomas 1853
Rosa (Remontant-Gruppen) 'William Griffith'  Portemer 1850
Rosa (Remontant-Gruppen) 'William Jesse'  Laffay 1838
Rosa x ruga  Lindl.
Rosa (Setigera-Gruppen) 'Baltimore Belle'  
Rosa (Setigera-Gruppen) 'Queen of the Prairies'  
Rosa (Setigera-Gruppen) 'Superba'  
Rosa (Setigera-Gruppen) 'Triumphant'  Pierce före 1846
Roupala corcovadensis  Meisn.
Rubus occidentalis  L.
Ruellia formosa  Humb. & Bonpl.
Saccharum officinarum  L. sockerrör
Salix acuminata  Mill.
Salix acuminata 'Foliis Variegatis'  
Salix americana pendula  hort.
Salix amygdalina  L.
Salix annularis  J.Forbes
Salix aurea  Salisb.
Salix jaspidea  K.Koch
Salix rosmarinifolia  L.
Salvia aurea  L.
Salvia patens  Cav.
Salvia splendens  Roem. & Schult.
Sambucus nigra 'Baccis Albis'  
Sambucus nigra 'Foliis Laciniatis'  
Sambucus nigra 'Foliis Luteis'  
Sambucus nigra 'Marginata'  
Sambucus racemosa  L.
Saxifraga sarmentosa  L.f.
Sedum sieboldii  Hook.
Selaginella caesia  Kunze
Selaginella denticulata  (L.) Link
Selaginella lepidophylla  (Hook. & Grev.) Spring
Selaginella sulcata  (Desv.) Mart.
Selenicereus grandiflorus  (L.) Britton & Rose nattens drottning
Sempervivum tabuliforme  Haw.
Senecio farfugium  K.Koch
Senecio mikanioides  Walp.
Sida pulchella  Willd.
Siphocampylus bicolor  D.Don
Solanum atropurpureum  Schrank
Solanum macranthum  Hook.
Sollya heterophylla  Lindl.
Sophora japonica  L.
Sorbus aucuparia 'Pendula'   hängrönn
Sparrmannia africana  L.f.
Spartium scoparium  L.
Spiraea ariaefolia  ortogr. var.
Spiraea bella  Sims
Spiraea x billardii  Hérincq
Spiraea callosa  Thunb.
Spiraea cana  Waldst. & Kit.
Spiraea cantoniensis 'Flore Pleno'  
Spiraea chamaedryfolia  L.
Spiraea corymbosa  Raf.
Spiraea crenata  L.
Spiraea douglasii  Hook.
Spiraea fortunei  Planch.
Spiraea hypericifolia  L.
Spiraea opulifolia  L.
Spiraea prunifolia 'Flore Pleno'  
Spiraea reevesiana  Lindl.
Spiraea sorbifolia  L.
Spiraea thalictroides  Pall.
Spiraea tomentosa  L.
Spiraea triloba  L.
Spiraea ulmifolia  Scop.
Stanhopea eburnea  Lindl.
Stanhopea insignis  Frost
Stanhopea oculata  (Lodd.) Lindl.
Stanhopea tigrina  Lindl.
Staphylea pinnata  L. pimpernöt
Staphylea trifoliata  Weston
Statice arborea  Willd.
Strelitzia reginae  Aiton
Streptocarpus polyanthus  Hook.
Stromanthe sanguinea  Sond.
Swainsona greyana  Lindl.
Swainsona osbornii  T.Moore
Syringa emodi  G.Don
Syringa josikaea  Rchb.
Syringa x persica 'Alba'  
Syringa vulgaris 'De Marly'  
Syringa vulgaris 'Duchesse de Nemours'  
Syringa vulgaris 'Princesse Marie'  
Taxus hibernica  Loudon
Tetrapanax papyrifer  (Hook.) K.Koch chinesiskt pappersträd
Thuja aurea  Carrière
Thuja nepalensis  Carrière
Thuja occidentalis  L.
Thuja orientalis  L.
Thuja pyramidalis  Ten.
Thuja warreana  hort.
Tilia americana pendula  hort.
Tilia tomentosa 'Pendula'   hänglind
Torenia asiatica  L.
Tradescantia warszewicziana  Kunth & C.D.Bouché
Tropaeolum majus 'Caroline Schnidt'  
Tropaeolum majus 'Lili Schnidt'  
Tropaeolum majus 'Triomph du Gand'  
Tropaeolum majus 'Triomph du Prado'  
Ulex europaeus  L.
Ulmus alata  Michx. vingad alm
Ulmus americana  L. amerikansk alm
Ulmus campestris pendula  hort.
Ulmus crispa  Willd.
Ulmus exoniensis  hort.
Ulmus fulva  Michx.
Ulmus glabra 'Exoniensis'   pyramidalm
Ulmus glabra 'Pendula'   hängalm
Ulmus gracilis  G.Kirchn.
Ulmus microphylla  Pers.
Ulmus minor 'Pendula'   småbladig hängalm
Ulmus minor var. suberosa 'Propendens'   hängande korkalm
Ulmus montana var. pendula  Loudon
Ulmus suberosa  Moench
Ulmus suberosa pendula  hort.
Vallisneria spiralis  L.
Weigela amabilis  (Carrière) K.Koch
Weigela rosea  Lindl.
Veronica x andersonii  Lindl. & Paxton
Veronica speciosa  A.Cunn.
Viburnum dentatum  L.
Viburnum edule  (Michx.) Raf.
Viburnum prunifolium  L.
Viburnum pyrifolium  Poir.
Vinca rosea  L.
Vitis labrusca  L.
Vitis laciniosa  L.
Vitis vulpina  L.