Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Småtryck/Broschyr)
Göteborgs Trädgårdsförening 1896: Göteborgs Trädgårdsförenings Prisuppgift för år 1896 å frösorter, växter, redskap m m.
Trädgårdsföreningen, Göteborg


Kopplade växtnamn  [275]
 A   B   C   D   E   L   P   R   S   T   V 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Adiantum cuneatum  Langsd. & Fisch.
Adiantum farleyense  T.Moore
Adiantum fulvum  Raoul
Adiantum gracillimum  T.Moore
Adiantum hispidulum  Sw.
Adiantum macrophyllum  Sw.
Adiantum peruvianum  Klotzsch
Adiantum prionophyllum  Kunth
Adiantum scutum  hort.
Aechmea fulgens  Brongn.
Aechmea mariae-reginae  H.Wendl.
Aechmea weilbachii  Didr.
Aeschynanthus grandiflorus  (D.Don) Spreng.
Agave americana 'Aureomarginata'  
Agave filifera  Salm-Dyck
Aletris fragrans  L.
Aletris lindenii  hort.
Aletris massangeana  hort.
Allium cepa (Gullök-Gruppen) 'Portugisisk Jättelök'  
Allium cepa (Gullök-Gruppen) 'Zittauer Jätte Gul'  
Allium cepa (Rödlök-Gruppen) 'Magnum Bonum'  
Allium cepa (Rödlök-Gruppen) 'Zittauer Jätte Blodröd'  
Allium cepa (Syltlök-Gruppen) 'Drottning'  
Allium cepa (Syltlök-Gruppen) 'Nocera'  
Alocasia macrorrhiza  ortogr. var.
Alocasia neoguineensis  (André) Sieber & Voss
Alocasia thibautiana  Mast.
Alsophila australis  R.Br.
Amaryllis equestris  Aiton
Amaryllis formosissima  L.
Amaryllis robusta  Otto & A.Dietr.
Amaryllis vittata  L'Hér.
Anthurium andraeanum  André
Anthurium scherzerianum  Schott
Anthurium warocqueanum  T.Moore
Aphelandra aurantiaca  (Scheidw.) Lindl.
Aphelandra fascinator  Linden & André
Aphelandra leopoldii  Van Houtte
Aphelandra roezlii  hort.
Apium graveolens Dulce-Gruppen   blekselleri
Apium graveolens (Dulce-Gruppen) 'Golden Selfblanching'  
Apium graveolens (Dulce-Gruppen) 'Henderson's White Plume'  
Apium graveolens (Dulce-Gruppen) 'Sandringham Dwarf White'  
Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Erfurter'  
Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Prager Jätte'  
Aralia sieboldii  K.Koch
Araucaria excelsa  auct. non R.Br.
Araucaria imbricata  Pav.
Areca baueri  Lem.
Areca rubra  Bory
Areca sapida  G.Forst.
Arisaema ringens  (Thunb.) Schott
Arthropodium cirrhatum  (G.Forst.) R.Br.
Arum palaestinum  Boiss. svart calla
Arum sanctum  Dammer
Asparagus officinalis 'Ruhm von Braunschweig'  Benary 1891
Asparagus tenuifolius  Lam.
Aspidistra lurida  auct. non Ker Gawl.
Asplenium belangeri  Bory
Asplenium bulbiferum  G.Forst.
Asplenium colensoi  Hook.f.
Azalea amoena  Lindl.
Azalea pontica  L.
Berberis darwinii  Hook.
Bertolonia formosa  Brade
Bertolonia guttata  Hook.
Bertolonia margaritacea  Naudin
Beta vulgaris (Rödbeta-Gruppen) 'Lång Svartröd Mörkbladig'  
Billbergia nutans  Regel
Billbergia thyrsoidea  Schult. & Schult.f.
Billbergia vittata  Morel
Blechnum occidentale  L.
Borassus flabelliformis  L.
Boussingaultia baselloides  auct. non Kunth
Bouvardia 'Alfred Neuner'  
Bouvardia 'Dazzler'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Bangholm'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Stor Slät Skotsk'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Stor Slät Svensk'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Äppleformad'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Amager'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Kinnekulle'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Norrländsk'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Norsk'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Erfurter Dvärg'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Snöboll'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Stor Tidig Asiatisk'  
Brassica oleracea (Conica-Gruppen) 'Casseler'  
Brassica oleracea (Gongylodes-Gruppen) 'Wiener Blå'  
Brassica oleracea (Gongylodes-Gruppen) 'Wiener Glas Vit'  
Brassica oleracea (Sabauda-Gruppen) 'Groots Favorit'  
Cucumis melo (Cantaloupe-Gruppen) 'Cantaloup Algier'  
Cucumis melo (Cantaloupe-Gruppen) 'Cantaloup Consul Schiller'  Benary 1878
Cucumis melo (Cantaloupe-Gruppen) 'Cantaloup Pariser Torg'  
Cucumis melo (Cantaloupe-Gruppen) 'Cantaloupe Prescott'  Benary 1860
Cucumis melo (Cantaloupe-Gruppen) 'Göteborgs Delikatess'  
Cucumis melo (Cantaloupe-Gruppen) 'Göteborgs Torg'  
Cucumis melo 'De Pierre-Bénite'  Benary 1881
Cucumis melo (Dudaim-Gruppen) jättechito  
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'Blenheim Orange'  Blenheim 1881
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'Honfleurmelon'  
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) turkestan  
Cucumis sativus (Druvgurka-Gruppen) 'Kejsar Alexander'  
Cucumis sativus (Druvgurka-Gruppen) 'Muromsche'  
Cucumis sativus 'Japansk Spalier'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Goliath'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Hampels Juwel von Koppitz'  Haage & Schmidt 1893
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Königsdorfergurka'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Prescot Wonder'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Sion House'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Tejina'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Delikatess'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Duke of Edinburgh'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Favorit'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Lobergs'  
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Reichardts Driv'  
Cynara cardunculus (Scolymus-Gruppen) 'Grön Neapel'  
Cynara cardunculus (Scolymus-Gruppen) 'Stor Fransk Violett'  
Daucus carota ssp. sativus 'Bellot'  Haage & Schmidt 1897
Daucus carota ssp. sativus 'Carentan'  
Daucus carota ssp. sativus 'Genomskinlig Vit'  
Daucus carota ssp. sativus 'Saint-Valéry'  
Eucharis amazonica  Planch.
Eucharis candida  Planch. & Linden
Eucharis sanderi  Baker
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Amerikansk Jätte'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Berliner Gul'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Pelletier'  Benary 1881
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Rudolfs Älskling'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Silberkopf'  Benary 1881
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Steinkopf'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Steinkopf Guldgul'  
Lactuca sativa Crispa-Gruppen   snittsalad
Lactuca sativa (Crispa-Gruppen) 'Kalifornisk Plocksallat'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Carter's Stratagem'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Carter's Telephone'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Champion of England'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Stensärt'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'William Hurst'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Engelsk Sabel'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Fürst Bismarck'  Benary 1885
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Smör'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Allra Tidigast Maj'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Carter's Pride of the Market'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Folger'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Laxton's Fillbasket'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Laxton's Prolific'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Lightning'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Sangsters N.o 1'  
Raphanus caudatus  L.
Raphanus sativus (Caudatus-Gruppen) 'Rädisa från Madras'  
Raphanus sativus (Rättika-Gruppen) 'Pariser Lång Kolsvart'  
Raphanus sativus (Rättika-Gruppen) rund svart sommarrättika  
Raphanus sativus (Rättika-Gruppen) rund svart vinterrättika  
Rosa (Alba-Gruppen) 'Mme Plantier'  Plantier 1835
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Coquette des Blanches'  Lacharme 1871
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Kronprinzessin Viktoria'  Späth 1888
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Louise Odier'  Margottin 1851
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Mistress Bosanquet'  Laffay 1832
Rosa (Bourbon-Gruppen) 'Souvenir de la Malmaison'  Beluze 1843
Rosa capreolata  Neill
Rosa (Centifolia Muscosa-Gruppen) 'Blanche Moreau'  Moreau-Robert 1880
Rosa (Centifolia Muscosa-Gruppen) 'Clémence Robert'  Robert & Moreau 1863
Rosa (Centifolia Muscosa-Gruppen) 'Eugénie Guinoisseau'  Guinoisseau-Flon 1864
Rosa (Centifolia Muscosa-Gruppen) 'Mme Soupert'  Moreau & Robert 1851
Rosa (Centifolia Muscosa-Gruppen) 'Salet'  Lacharme 1854
Rosa (Centifolia Muscosa-Gruppen) 'Soupert et Notting'  Pernet 1874
Rosa (Centifolia-Gruppen) 'Cristata'  
Rosa (Centifolia-Gruppen) 'Unique Blanche'  
Rosa foetida 'Jaune Bicolor'  
Rosa (Foetida-Gruppen) 'Persian Yellow'  
Rosa (Noisette-Gruppen) 'Aimée Vibert'  Vibert 1828
Rosa (Odorata-Gruppen) 'Belle Lyonnaise'  Levet 1869
Rosa (Polyantha-Gruppen) 'Cécile Brünner'  
Rosa (Polyantha-Gruppen) 'Jeanne Drivon'  Schwartz 1883
Rosa (Polyantha-Gruppen) 'Mignonette'  Guillot 1872
Rosa (Polyantha-Gruppen) 'Miniature'  Alégatière 1885
Rosa (Polyantha-Gruppen) 'Pâquerette'  Guillot 1872
Rosa (Polyantha-Gruppen) 'Perle d'Or'  Rambaux 1875
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Abel Carrière'  Verdier 1875
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Alfred Colomb'  
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Alsace-Lorraine'  Duval 1879
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Anna Alexieff'  Margottin 1858
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Anna de Diesbach'  Lacharme 1858
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Annie Wood'  
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Auguste Neumann'  Verdier 1869
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Baron de Bonstetten'  Liabaud 1871
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Baronne Adolphe de Rothschild'  
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Baronne Haussmann'  Verdier 1866
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Bessie Johnson'  Curtis 1873
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Captain Christy'  Lacharme 1873
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Catherine Soupert'  Lacharme 1879
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Charles Lefébvre'  Lacharme 1861
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Charles Margottin'  Margottin 1863
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Christina Nilsson'  Lévêque 1867
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Comte Carneval'  okänd för 1895
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Comtesse de Flandres'  Verdier 1878
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Deuil du Prince Albert'  Lapente 1862
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Duke of Connaught'  Paul 1875
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Duke of Edinburgh'  Paul 1868
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Duke of Teck '  Paul 1880
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Éclair'  Lacharme 1883
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Edward Morren'  Granger 1868
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Elisa Boëlle'  Guillot 1869
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Emélie Fontaine'  Fontaine 1881
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Empereur du Maroc'  Guinoisseau 1858
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Emperor '  Paul 1883
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Eugène Appert '  Trouillard 1860
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Eugène Fürst'  Soupert & Notting 1875
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Eugénie Verdier'  
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Ferdinand Chaffolte'  Pernet-Ducher 1879
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Feu Brillant'  Moreau-Robert 1865
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Fisher & Holmes'  
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Fontenelle'  Moreau & Robert 1877
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Géant des Batailles'  Nérard 1845
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Général Jacqueminot'  Roussel/Rousselet 1853
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Gloire de Bourg-la-Reine'  Margottin 1879
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Gloire de Ducher'  Ducher 1865
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Gloire de Margottin'  Margottin 1887
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Gloire Lyonnaise'  
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Grand Duc Nicolas'  Lévêque 1847
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Henri Lédéchaux'  Lédéchaux 1868
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Horace Vernet'  Guillot 1866
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Jean Lelièvre'  Oger 1879
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Jean Liabaud'  Liabaud 1875
Rosa (Remontant-Gruppen) 'John Hopper'  Ward 1862
Rosa (Remontant-Gruppen) 'John Laing'  Verdier 1872
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Madame Thérèse Levet'  Levet 1866
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Magna Charta'  Paul 1875
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Marie Baumann'  Baumann 1863
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Merveille de Lyon'  Pernet 1882
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme Charles Meurice'  Meurice 1878
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme Gabriel Luizet'  Liabaud 1877
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme James Hennessy'  Duval 1879
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme Marie Finger'  Rambaux 1872
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mme Victor Verdier'  Verdier 1863
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Mons Boncenne'  Liabaud 1864
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Paul Neyron'  Levet 1869
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Pierre Notting'  Portemer 1863
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Prince Camille de Rohan'  Verdier 1861
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Prince de Porcia'  Verdier 1865
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Reine des Violettes'  Mille-Mallet 1860
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Reynolds Hole'  Paul 1872
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Sénateur Vaïsse'  Guillot 1859
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Souvenir d'Alphonse Lavallée'  Verdier 1884
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Souvenir de William Wood'  Verdier 1864
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Ulrich Brunner'  
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Van Houtte'  
Rosa (Remontant-Gruppen) 'Victor Verdier'  Lacharme 1859
Rosa (Rugosa-Gruppen) 'Mme Georges Bruant'  Bruant 1887
Rosa (Tehybrid-Gruppen) 'La France'  Guillot 1867
Solanum lycopersicum 'Kung Humbert'  
Solanum lycopersicum 'Non Plus Ultra'  
Spinacia oleracea 'Stor Bredbladig Mörkgrön'  
Spinacia oleracea 'Stor Bredbladig Rundfröig'  
Spinacia oleracea 'Stor Bredbladig Spetsfröig'  
Spinacia oleracea 'Victoria Jätte'  
Stachys affinis  Bunge koregi
Stachys tuberifera  Naudin
Tragopogon porrifolius 'Vanlig'  
Vicia faba 'Sevilla'  
Viola alba ssp. dehnhardtii 'Madame Millet'  Néant of Bièvres 1884
Viola alba ssp. dehnhardtii 'New York'  1867
Viola alba ssp. dehnhardtii 'Swanley White'  
Viola cornuta 'Blue Perfection'  
Viola cornuta 'Purple Queen'  
Viola odorata 'Barrensteinii'  
Viola odorata 'Graf Moltke'  c. 1897
Viola odorata 'Hamburger'  1880
Viola odorata 'Kaiser Friedrich'  
Viola odorata 'Kronprinzess Victoria'  
Viola odorata 'Praecox Multiflora'  
Viola odorata 'Princess de Galles'  Millet 1884
Viola odorata 'Sans Paréel'  
Viola odorata 'Wellsiana'  Weels 1889