Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Bok)
Hylander, N. & al. 1977: Våra kulturväxters namn på svenska och latin.
3:e uppl, 302, LTs förlag, Stockholm


Kopplade växtnamn  [1867]
 A   B   C   +   D   E   F   G   H   I   J   K   L   x   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abeliophyllum distichum  Nakai vinterbuske
Abelmoschus esculentus  (L.) Moench okra
Abies excelsior  Franco
Abies fargesii var. faxoniana  (Rehder & E.H.Wilson) Tang faxongran
Abies faxoniana  Rehder & E.H.Wilson
Abies holophylla  Maxim. ussurigran
Abies koreana  E.H.Wilson koreagran
Abies mariesii  Mast. aomorigran
Abies nephrolepis  (Trautv.) Maxim. amurgran
Abies numidica  Carrière algerisk gran
Abutilon striatum  Lindl. strim-malva
Acanthopanax ricinifolius  (Siebold & Zucc.) Seem. T  V 
Acanthus spinosus  L.
Acer carpinifolium  Siebold & Zucc. avenbokslönn
Acer griseum  (Franch.) Pax kopparlönn
Acer heldreichii  Boiss. balkanlönn
Acer heldreichii ssp. trautvetteri  (Medw.) A.E.Murray kaukasisk lönn
Acer japonicum f. aureum  Schwer.
Acer laetum  C.A.Mey. T  V 
Acer negundo f. auratum  Schwer.
Acer negundo 'Auratum'   gulbladig asklönn
Acer opalus var. obtusatum  (Willd.) Rchb.
Acer opalus ssp. obtusatum  (Willd.) Gams neapellönn, ungersk lönn
Acer opalus var. tomentosum  (Tausch) Rehder
Acer palmatum f. atropurpureum  (Van Houtte) Schwer. japansk blodlönn
Acer palmatum f. dissectum  (Thunb.) hort.
Acer palmatum (Dissectum-Gruppen) 'Ornatum'   japansk dvärglönn
Acer palmatum f. ornatum  (Carrière) G.Nicholson
Acer pensylvanicum  L. strimlönn
Acer platanoides  L. skogslönn
Acer platanoides f. dissectum  Schwer.
Acer platanoides f. drummondii  (Schweer.) Geerinck
Acer platanoides 'Drummondii'   vitbrokig skogslönn
Acer platanoides f. globosum  (G.Nicholson) Schwer.
Acer platanoides 'Globosum'   klotlönn
Acer platanoides f. palmatifidum  (Tausch) hort.
Acer platanoides f. palmatum  (G.Nicholson) hort.
Acer platanoides f. reitenbachii  (G.Nicholson) Schwer.
Acer platanoides 'Reitenbachii'   rödbladig skogslönn
Acer platanoides f. rubrum  auct. non (Herder) Pax
Acer platanoides f. schwedleri  (K.Koch) Schwer.
Acer platanoides 'Schwedleri'   blodlönn
Acer pseudoplatanus  L. sykomorlönn, tysk lönn
Acer pseudoplatanus f. purpureum  (Loudon) Rehder tysk blodlönn
Acer pseudoplatanus f. variegatum  (Weston) Rehder vitbrokig tysk lönn
Acer rubrum  L. rödlönn
Acer rufinerve  Siebold & Zucc. rostlönn
Acer saccharinum f. laciniatum  (Carrière) Rehder flikbladig silverlönn
Acer shirasawanum 'Aureum'   gulbladig solfjäderslönn
Acer tegmentosum  Maxim. manchurisk strimlönn
Achillea ageratifolia ssp. aizoon  (Griseb.) Heimel balsamröllika
Achillea taygetea  auct. non Boiss. & Heldr. T  V 
Achillea 'Taygetea'   svavelröllika
Achillea umbellata  Sibth. & Sm. flockröllika
Achimenes  Pers. hättblomma
Achimenes erecta  (Lam.) H.P.Fuchs rödluva
Achimenes grandiflora  (Schiede) DC. femöring, ugglemor
Achimenes longiflora  (Sessé & Moç.) DC. femöring, ugglemor
Achimenes pedunculata  Benth. fabelblomma
Achnatherum calamagrostis  (L.) P.Beauv. silvergräs
Achras  L. T  V 
Acinos alpinus  (L.) Moench
Acokanthera oblongifolia  (Hochst.) B.D.Jacks. vintersöta
Acokanthera spectabilis  (Sond.) Hook.f.
Aconitum anthora  L. gul stormhatt
Aconitum fischeri  Rchb. septemberstormhatt
Aconitum vulparia  Spreng.
Aconogonon alpinum  (All.) Schur alpslide
Aconogonon divaricatum  (L.) Nakai vippslide
Acorus calamus f. variegatus  hort.
Acorus calamus 'Variegatus'   strimmig kalmus
Acorus gramineus  Aiton gräskalmus
Acorus gramineus 'Pusillus'   dvärgkalmus
Actaea pachypoda  Elliott vit trolldruva
Actaea rubra  (Aiton) Willd. röd trolldruva
Actaea spicata  L. svart trolldruva
Actinidia chinensis  auct. non Planch.
Actinidia deliciosa  (A.Chev.) C.F.Liang & A.R.Ferguson kinesiskt krusbär, kiwi
Adiantum capillus-veneris  L. adiantum
Adiantum edgeworthii  Hook. ampeladiantum
Adlumia fungosa  (Aiton) Britton & al. adlumia
Adonis aestivalis  L. sommaradonis
Adonis aleppica  Boiss. praktadonis
Aechmea chantinii  (Carrière) Baker randananas
Aechmea fulgens  Brongn. korallvippa
Aechmea lueddemanniana  (K.Koch) Mez blåvippa
Aechmea miniata  (Beer) Baker korallvippa
Aechmea nudicaulis  (L.) Griseb. citronvippa
Aechmea weilbachii  Didr. violvippa
Aegonychon purpureocaeruleum  (L.) Holub färgväxlare
Aeonium arboreum f. atropurpureum  (G.Nicholson) hort.
Aeonium arboreum 'Atropurpureum'   röd trädtaklök
Aeonium canariense  (L.) Webb & Berthel. kanarietaklök
Aeschynanthus marmoratus  T.Moore
Aeschynanthus x splendidus  T.Moore
Aesculus hippocastanum f. laciniata  (Jacq.) Schelle flikbladig hästkastanj
Aesculus pavia  L. amerikansk hästkastanj
Agapanthus praecox  Willd. Afrikas blå lilja
Agapetes serpens  (Wight) Sleumer himalajaljung
Agave americana  L. agave
Agave sisalana  Perrine sisalagave
Aglaonema  Schott silverkalla
Aglaonema commutatum  Schott
Aglaonema roebelinii  ortogr. var.
Agrostemma githago  L. åkerklätt
Agrostis capillaris  L. rödven
Agrostis stolonifera  L. krypven
Agrostis tenuis  Sibth.
Ajuga chamaepitys  (L.) Schreb. gulsuga
Ajuga x hybrida  A.Kern.
Ajuga x hybrida 'Brockbanckii'  
Akebia  Decne. doftslinga
Akebia quinata  (Houtt.) Decne. fembladig akebia
Akebia trifoliata  (Thunb.) Koidz. trebladig akebia
Albuca bracteata  (Thunb.) J.C.Manning & Goldblatt jättestjärnlök
Alisma tenellum  Schult.f.
Allamanda neriifolia  Hook.
Allium aflatunense  B.Fedtsch. kirgislök
Allium ampeloprasum  L. vild purjolök
Allium ampeloprasum var. holmense  Asch. & Graebn.
Allium ampeloprasum Porrum-Gruppen   purjolök
Allium ampeloprasum Sectivum-Gruppen   pärllök
Allium ascalonicum  auct. non L.
Allium cepa  L. matlök
Allium cepa var. aggregatum  G.Don
Allium cepa Aggregatum-Gruppen   potatislök, schalottenlök
Allium cepa var. viviparum  (Metzg.) Alef.
Allium elatum  Regel T  V 
Allium fistulosum  L. piplök
Allium macleanii  Baker kabullök
Allium porrum  L.
Allium x proliferum  (Moench) Willd. luftlök
Allium sativum  L. vitlök
Allium schoenoprasum  L. gräslök
Allium stipitatum  Regel skägglök
Alnus alnobetula  (Ehrh.) K.Koch björkal
Alnus glutinosa f. laciniata  (Ehrh.) Koehne
Alnus incana f. aurea  Dippel
Alnus incana 'Aurea'   gulbladig gråal
Alnus incana f. laciniata  (Gaudin) Hyl.
Alnus incana 'Laciniata'   flikbladig gråal
Alnus viridis  (Chaix) DC.
Aloe camperi  Schweinf. spetsaloe
Aloe distans  Haw. krokodilaloe
Aloe eru  A.Berger T  V 
Aloe nobilis  Baker non Haw. T  V 
Aloe x spinosissima  hort. raspaloe
Aloe stans  A.Berger ädelaloe
Aloe succotrina  Weston glansaloe
Aloiampelos ciliaris  (Haw.) Klopper & Gideon F.Sm. trådaloe
Alonsoa linearis  (Jacq.) Ruiz & Pav.
Alonsoa linifolia  Roezl T  V 
Alopecurus pratensis  L. ängskavle
Aloysia citrodora  Palau citronverbena
Aloysia triphylla  (L'Hér.) Britton
Alternanthera bettzickiana  (Regel) G.Nicholson
Alternanthera versicolor  (Lem.) Seub.
Alyssum benthamii  (Voss) hort. T  V 
Alyssum maritimum  (L.) Lam. T  V 
Alyssum spinosum  L.
Amaryllis belladonna  L. kapamaryllis
Amberboa moschata var. amberboi  (L.) auct.
Amberboa muricata  (L.) DC.
Amelanchier lamarckii  F.G.Schroed.
Ampelopsis glandulosa var. heterophylla  (Thunb.) Momiy. silvervin
Amsonia tabernaemontana  Walter amsonia
Anacardium occidentale  L. akajouträd, elefantlus
Anacyclus pyrethrum  (L.) Link romersk bertram
Ananas bracteatus  (Lindl.) Schult.f.
Ananas comosus  (L.) Merr. ananas
Ananas comosus var. bracteatus 'Tricolor'   bandananas
Ananas comosus f. variegatus  (Nois.) auct.
Ananas comosus 'Variegatus'   brokbladig ananas
Ananas sagenaria  (Arruda) Schult. & Schult.f.
Ananas sagenaria f. variegatus  hort.
Ananas sativus  Schult. & Schult.f. T  V 
Anaphalis triplinervis  (Sims) C.B.Clarke ulleternell
Andromeda catesbaei  auct. non Walter T  V 
Andromeda floribunda  Pursh T  V 
Andromeda speciosa  Michx. T  V 
Androsace carnea  L.
Androsace dubyi  Hyl.
Androsace lactea  L. vitviva
Androsace laggeri  A.Huet kuddviva
Androsace primuloides  Duby
Androsace sarmentosa  Wall. revviva
Androsace studiosorum  Kress dockviva
Anemone halleri ssp. slavica  (G.Reuss) auct.
Anemone hepatica f. rubroplena  Sweet
Anemone multifida var. hudsoniana  DC. röd flikanemon
Anemonella thalictroides  (L.) Spach sippruta
Anethum graveolens  L. dill
Anethum graveolens var. hortorum  hort.
Angostura trifoliata  (Willd.) T.S.Elias angostura
Anhalonium williamsii  (Salm-Dyck) Lem.
Annona cherimola  Mill. cherimoya, kirimoja
Antennaria aprica  Greene T  V 
Antennaria parvifolia  Nutt. silverkattfot
Anthriscus cerefolium  (L.) Hoffm. dansk körvel
Anthyllis vulneraria ssp. communis  Rouy
Aphelandra chamissoniana  Nees glansig kungsblomma
Aphelandra squarrosa  Nees gul kungsblomma
Aphelandra squarrosa var. leopoldii  Van Houtte
Aphelandra squarrosa var. louisae  Van Houtte
Apium graveolens var. dulce  (Mill.) Pers.
Apium graveolens Dulce-Gruppen   blekselleri, sellerihjärtan
Apium graveolens var. rapaceum  (Mill.) Gaudin
Apium graveolens Rapaceum-Gruppen   rotselleri
Apium graveolens var. secalinum  Alef.
Apium graveolens Secalinum-Gruppen   snittselleri
Aponogeton crispus  Thunb. krusbladigt vattenax
Aponogeton distachyos  L.f. vattenax
Aponogeton madagascariensis  (Mirb.) H.Bruggen
Aponogeton ulvaceus  Baker vattensallat
Aquilegia einseleana  F.W.Schultz klippakleja
Aquilegia flabellata  Siebold & Zucc. japansk akleja
Aquilegia formosa  Fisch. eldakleja
Arabis bryoides  Boiss. mosstrav
Arachis hypogaea  L. jordnöt
Arachnanthe lowii  (Lindl.) Rolfe
Arachnis  Blume araknis
Arachnis lowii  (Lindl.) Rchb.f.
Aralia chinensis  auct. non L.
Aralia elata f. aureovariegata  (Rehder) Nakai
Aralia elata 'Aureo-variegata'   gulbrokig parkaralia
Aralia elata f. variegata  (Rehder) Nakai
Aralia elata 'Variegata'   vitbrokig parkaralia
Aralia stipulata  Franch. kinesisk parkaralia
Araucaria heterophylla  (Salisb.) Franco rumsgran
Arbutus unedo  L. smultronträd
Arctotis grandis  auct. non Thunb. T  V 
Arctotis stoechadifolia  auct. non P.J.Bergius T  V 
Arctotis venusta  Norl. silveröga
Arenaria biebersteinii  auct. non Schltr.
Arenaria graminifolia  Schrad.
Arenaria micredenia  Smirn.
Argemone albiflora  auct. non Hornem.
Argemone grandiflora  Sweet storblommig taggvallmo
Argemone mexicana  L. gul taggvallmo
Argemone platyceras  Link & Otto taggvallmo
Argemone polyanthemos  (Fedde) G.B.Ownbey vit taggvallmo
Argyroderma  N.E.Br. silverblad
Aristolochia macrophylla  Lam. pipranka
Armoracia rusticana  G.Gaertn. & al. pepparrot
Asarum europaeum  L. europeisk hasselört
Asclepias incarnata  L. rosensidenört
Asclepias syriaca  L. sidenört
Asclepias tuberosa  L. orange sidenört
Asphodelus albus  Mill. affodill
Asplenium daucifolium  Lam. knoppbräken
Asplenium viviparum  (L.f.) C.Presl T  V 
Aster subcoeruleus  S.Moore T  V 
Aster tongolensis  Franch. midsommaraster
Astilbe Arendsii-Gruppen   astilbe
Astilbe Japonica-Gruppen   silverastilbe
Astilbe Thunbergii-Gruppen   höstastilbe
Astrantia major  L. stjärnflocka
Astrantia minor  L. liten stjärnflocka
Astrophytum asterias  (Zucc.) Lem. sjöstjärnekaktus
Astrophytum capricorne  (A.Dietr.) Britton & Rose bockhornskaktus
Astrophytum myriostigma  Lem. biskopsmössa
Astrophytum ornatum  (DC.) Britton & Rose prickkaktus
Asystasia bella  (Harv.) Vesque T  V 
Atraphaxis buxifolia  (M.Bieb.) Jaub. & Spach
Atraphaxis caucasica  (Hoffm.) Pavlov ökenguld
Austrocylindropuntia subulata  (Muehlenpf.) Backeb. sylopuntia
Austrocylindropuntia vestita  (Salm-Dyck) Backeb. klo-opuntia
Avena candida  hort. T  V 
Avena sativa  L. havre, vipphafre
Avena sativa var. contracta  Neilr. plymhavre
Avena sempervirens  Vill. T  V 
Avena sterilis ssp. byzantina  (K.Koch) Thell.
Aylostera  Speg. T  V 
Aztekium ritteri  (Boed.) Boed. aztek-kaktus
Bambusa vulgaris  J.C.Wendl. bambu
Barbarea praecox  (Sm.) R.Br.
Barbarea verna  (Mill.) Asch. vinterkrasse
Beaucarnea longifolia  (Schult. & Schult.f.) Baker T  V 
Begonia boliviensis  auct. non A.DC.
Begonia Elatior-Gruppen  
Begonia fuchsioides  Hook. fuchsiabegonia
Begonia hydrocotylifolia  Hook. spikbladsbegonia
Begonia incarnata  Link & Otto blodbegonia
Begonia scharffiana  Regel buskbegonia
Begonia scharffii  Hook.f. buskbegonia
Begonia schmidtiana  Regel vinterbegonia
Begonia serratipetala  Irmsch. bronsbegonia
Begonia x tuberhybrida Pendula-Gruppen   hängbegonia
Begonia x tuberhybrida 'Worthiana'   herrgårdsbegonia
Begonia x worthiana  Carrière
Bellevalia pycnantha  (K.Koch) Losinsk.
Bellium bellidioides  L. dvärgbellis
Berberis prattii  C.K.Schneid. praktberberis
Berberis x rubrostilla  Chitt. purpurberberis
Berberis thunbergii f. atropurpurea  (Chenault) Rehder
Berberis vulgaris f. atropurpurea  (Regel) hort.
Bergenia cordifolia  (Haw.) Sternb. hjärtbergenia
Bergenia crassifolia  (L.) Fritsch bergenia, vinterblad
Bergenia delavayi  (Franch.) Engl. T  V 
Bergenia purpurascens  (Hook.f. & Thomson) Engl. rödbladig bergenia
Bertholletia excelsa  Humb. & Bonpl. paranöt
Beta vulgaris var. alba  hort.
Beta vulgaris var. altissima  Döll
Beta vulgaris var. cicla  L.
Beta vulgaris var. conditiva  Alef.
Beta vulgaris Foderbeta-Gruppen   foderbeta
Beta vulgaris Mangold-Gruppen   mangold
Beta vulgaris var. rubra  L.
Beta vulgaris Rödbeta-Gruppen   rödbeta
Beta vulgaris var. saccharifera  Alef.
Beta vulgaris Sockerbeta-Gruppen   sockerbeta
Betula albosinensis var. septentrionalis  C.K.Schneid.
Betula alleghaniensis  Britton gulbjörk
Betula lenta  L. körsbärsbjörk
Betula lutea  F.Michx.
Betula nigra  L. svartbjörk
Betula utilis ssp. albosinensis  (Burkill) Ashburner & McAllister kopparbjörk
Betula verrucosa f. crispa  (Rchb.) Hyl.
Betula verrucosa f. dalecarlica  (L.f.) Mouill.
Betula verrucosa f. fastigiata  (Clemenc.) Schelle
Betula verrucosa f. purpurea  (André) Asch. & Graebn.
Betula verrucosa f. youngii  (T.Moore) hort.
Billbergia x windii  Baker skärmbillbergia
Blechnum brasiliense  Desv. stubb-bräken
Blossfeldia liliputana  Werderm. lilleputtskaktus
Blumenbachia lateritia  (Klotzsch) Peterm. T  V 
Boehmeria nivea  (L.) Gaudich. kinagräs, rami
Bonstedtia  H.R.Wehrh.
Bonstedtia lilacina  (C.Morren) H.R.Wehrh.
Brasiliopuntia brasiliensis  (Willd.) A.Berger lövopuntia
Brassica juncea  (L.) Czern. sareptasenap
Brassica juncea var. crispifolia  L.H.Bailey
Brassica juncea Integrifolia-Gruppen   krusbladig sareptasenap
Brassica napus  L. raps
Brassica napus ssp. napobrassica  (L.) O.Schwarz
Brassica napus Napobrassica-Gruppen   kålrot
Brassica napus ssp. oleifera  (Delile) Sinskaya
Brassica nigra  (L.) W.D.J.Koch svartsenap
Brassica oleracea ssp. acephala  (DC.) Metzg.
Brassica oleracea ssp. acephala  auct. non (DC.) Metzg.
Brassica oleracea var. alba  hort. T  V 
Brassica oleracea Alba-Gruppen   vitkål
Brassica oleracea var. asparagoides  C.C.Gmel.
Brassica oleracea var. botrytis  L.
Brassica oleracea Botrytis-Gruppen   blomkål
Brassica oleracea var. cauliflora  hort. T  V 
Brassica oleracea var. caulorapa  hort.
Brassica oleracea var. conica  hort. T  V 
Brassica oleracea Conica-Gruppen   sockertoppskål
Brassica oleracea var. elliptica  hort. T  V 
Brassica oleracea var. gemmifera  DC.
Brassica oleracea Gemmifera-Gruppen   brysselkål, rosenkål
Brassica oleracea var. gongylodes  L.
Brassica oleracea Gongylodes-Gruppen   kålrabbi
Brassica oleracea var. italica  Plenck
Brassica oleracea Italica-Gruppen   broccoli, sparriskål
Brassica oleracea var. laciniata  L.
Brassica oleracea var. medullosa  Thell.
Brassica oleracea Medullosa-Gruppen   fodermärgkål
Brassica oleracea Prydnadskål-Gruppen   garneringskål
Brassica oleracea var. rubra  L.
Brassica oleracea Rubra-Gruppen   rödkål
Brassica oleracea var. sabauda  L.
Brassica oleracea Sabauda-Gruppen   savojkål, virsing
Brassica oleracea var. sabellica  L.
Brassica oleracea Sabellica-Gruppen   bladkål, grönkål, kruskål
Brassica oleracea var. viridis  L.
Brassica oleracea Viridis-Gruppen   foderkål
Brassica rapa  L. rova
Brassica rapa f. majalis  hort.
Brassica rapa ssp. oleifera  (DC.) Metzg.
Brassica rapa Oleifera-Gruppen   rybs
Brassica rapa ssp. pekinensis  (Lour.) Hanelt
Brassica rapa Pekinensis-Gruppen   kinesisk kål, pe-tsai
Brassica rapa var. perviridis  L.H.Bailey
Brassica rapa ssp. rapifera  Metzg.
Brassica rapa Rapifera-Gruppen   majrova
Brassica rapa var. silvestris  auct. non (Lam.) Briggs
Brodiaea elegans  Hoover kaliforniahyacint
Brodiaea laxa  (Benth.) S.Watson T  V 
Brodiaea uniflora  (Lindl.) Engl. T  V 
Bromus arvensis  L.
Bromus catharticus  Vahl plattlosta
Bromus lanceolatus  Roth skruvlosta
Bromus macrostachys  Desf. T  V 
Bromus madritensis  L. spansk losta
Bromus secalinus  L. råglosta
Bromus unioloides  (Willd.) Humb. & al.
Brunsvigia rosea  (Lam.) L.S.Hannibal T  V 
Bryophyllum  Salisb. myrdaling
Buglossoides purpurocaerulea  (L.) I.M.Johnst.
Buxus microphylla var. koreana  Nakai koreansk buxbom
Buxus sempervirens f. angustifolia  (Mill.) G.Kirchn.
Buxus sempervirens 'Angustifolia'   smalbladig buxbom
Buxus sempervirens f. arborescens  (L.) hort.
Buxus sempervirens 'Arborescens'   trädbuxbom
Buxus sempervirens f. aureovariegata  (Weston) Schelle
Buxus sempervirens 'Aureovariegata'   gulbrokig buxbom
Buxus sempervirens f. bullata  G.Kirchn.
Buxus sempervirens 'Bullata'   storbladig buxbom
Buxus sempervirens var. macrophylla  hort.
Buxus sempervirens f. suffruticosa  (L.) G.Kirchn.
Buxus sempervirens 'Suffruticosa'   kantbuxbom
Cabomba caroliniana var. pulcherrima  R.M.Harper
Cabomba pulcherrima  (R.M.Harper) Fassett
Caiophora  C.Presl brännreva
Caiophora lateritia  Klotzsch brännreva
Calampelis  D.Don
Calampelis scabra  (Ruiz & Pav.) Sweet
Calandrinia grandiflora  Lindl.
Calathea insignis  (W.E.Marshall) W.Bull non Petersen
Calathea lancifolia  Boom
Calathea makoyana  É.Morren
Calathea zebrina  (Sims) Lindl.
Callisia elegans  H.E.Moore
Callisia gentlei var. elegans  (H.E.Moore) D.R.Hunt strimreva
Callisia navicularis  (Ortgies) D.R.Hunt dockbåt
Callistemon citrinus  (Curtis) Skeels
Callistemon lanceolatus  Sweet
Calocedrus decurrens  (Torr.) Florin
Calochortus maweanus  Baker
Calochortus tolmiei  Hook. & Arn. mormonlilja
Camelina sativa  (L.) Crantz oljedådra
Camellia sinensis  (L.) Kuntze te
Campanula alliariifolia  Willd. gulklocka
Campanula autumnalis  hort. T  V 
Campanula bononiensis  L. bologneserklocka
Campanula cespitosa  Scop. småklocka
Campanula ramosissima  Sm. spegelklocka
Campanula rapunculus  L. rapunkelklocka
Campsis x hybrida  Dippel
Campsis x tagliabuana  (Vis.) Rehder
Cannabis sativa ssp. indica  (Lam.) E.Small & Cronquist indisk hampa
Capnoides sempervirens  (L.) Borkh. sommarnunneört
Capparis spinosa  L. kapris
Capsicum annuum var. conoides  (Mill.) Irish
Capsicum annuum var. grossum  (L.) Sendtn.
Capsicum annuum Paprika-Gruppen   sötpaprika
Capsicum frutescens  L. kajennpeppar
Caragana arborescens f. lorbergii  Koehne
Caragana arborescens f. pendula  (Carrière) Zabel
Carduus eriophorus  L. T  V 
Carduus marianus  L.
Carex baldensis  L. tyrolerstarr
Carex brunnea  Thunb. rumsstarr
Carex brunnea f. foliis variegatis  hort.
Carissa spectabilis  (Sond.) Pichon
Carpinus betulus f. columnaris  Schelle
Carpinus betulus 'Columnaris'   pelaravenbok
Carpinus betulus f. fastigiata  (G.Nicholson) Schelle
Carpinus betulus f. incisa  (Aiton) C.K.Schneid.
Carpinus betulus f. pyramidalis  Dippel
Carthamus tinctorius  L. färgtistel, safflor
Carum carvi  L. kummin
Carya cordiformis  (Wangenh.) K.Koch bitternötshickory
Carya pecan  (Marshall) Engl. & Graebn. non (Walter) Nutt.
Caryophyllus  L. T  V 
Cassia fistula  L. tissla-tassla
Cassiope tetragona  (L.) D.Don kantljung
Cedrela odorata  L. cigarrlådsceder
Cenchrus alopecuroides  (L.) Thunb. lampborstgräs
Cenchrus americanus  (L.) Morrone negerhirs
Cenchrus longisetus  M.C.Johnst. dunborstgräs
Cenchrus setaceus  (Forssk.) Morrone fjäderborstgräs
Cenia  Juss. T  V 
Centaurea benedicta  (L.) L. kardbenedikt
Centaurea cheiranthifolia var. purpurascens  (DC.) Wagenitz röd bergklint
Centaurea depressa  M.Bieb. dvärgklint
Centaurea fischeri  Willd.
Centaurea gymnocarpa  Moris & De Not. gråklint
Centaurea suaveolens  Willd.
Cephalotaxus drupacea  Siebold & Zucc.
Cephalotaxus harringtonii  (J.Forbes) K.Koch plommonidegran
Ceratonia siliqua  L. johannesbröd
Cercidiphyllum magnificum  (Nakai) Nakai storbladig katsura
Cercis canadensis  L. amerikanskt judasträd
Cereus bridgesii  Salm-Dyck
Cereus dumortieri  Scheidw.
Cereus macrogonus  Salm-Dyck
Cereus schottii  Engelm.
Cereus spachianus  Lem.
Cereus thurberi  Engelm.
Ceropegia caffrorum  Schltr.
Ceropegia linearis ssp. debilis  (N.E.Br.) H.Huber knölranka
Chamaedorea elegans  Mart. bergpalm
Chamaeranthemum igneum  Regel
Chelone glabra  L. vit sköldpaddsört
Chelone lyonii  Pursh röd sköldpaddsört
Chenopodium quinoa  Willd. mjölmålla
Chenopodium scoparia  L.
Chondrodendron  Ruiz & Pav. kurare-lian
Chorizema cordatum  Lindl. kängurubuske
Chrysanthemum alpinum  L.
Chrysanthemum cinerariifolium  (Trevir.) Vis.
Chrysanthemum x floribundum  Hyl.
Chrysanthemum lacustre  auct. non Brot. T  V 
Cicer arietinum  L. kikärt
Cichorium endivia var. crispum  Lam.
Cichorium endivia Crispum-Gruppen   krusbladig endivia
Cichorium intybus var. foliosum  Hegi
Cichorium intybus var. foliosum  auct. non Hegi
Cichorium intybus var. radicosus  (Alef.) Harz
Cichorium intybus Sallatscikoria-Gruppen   bladcikoria, sallatscikoria
Cichorium intybus var. sativum  Lam.
Cichorium intybus Sativum-Gruppen   rotcikoria
Cimicifuga simplex  (DC.) Turcz.
Cinchona  L. kinaträd
Cinnamomum aromaticum  Nees kassiakanel hushållskanel
Cinnamomum camphora  (L.) J.Presl kamfer
Cinnamomum cassia  auct. non Blume T  V 
Cinnamomum verum  J.Presl äkta kanel
Cinnamomum zeylanicum  Blume
Cirsium eriophorum  (L.) Scop. klottistel
Cissus antarctica var. grandidentata  Boutard
Cistanthe grandiflora  (Lindl.) Schltdl. stor sidenblomma
Citrullus lanatus  (Thunb.) Matsum. & Nakai vattenmelon
Citrullus lanatus var. citroides  (L.H.Bailey) Mansf.
Citrullus vulgaris  Schrad.
Citrus x aurantiifolia  (Christm. & Panz.) Swingle lime
Citrus x aurantium Amara-Gruppen   pomerans
Citrus x aurantium ssp. bergamia  (Risso) Wight & Arn.
Citrus x aurantium var. ducumana  L.
Citrus x aurantium Paradisi-Gruppen   grapefrukt
Citrus x aurantium Sinensis-Gruppen   apelsin
Citrus japonica  Thunb. japansk dvärgapelsin, kumquat
Citrus x limon Bergamia-Gruppen   bergamott
Citrus maxima  (Burm.) Merr. pompelmus
Citrus medica  L. suckatcitron, sötcitron
Citrus medica var. macrocarpa  Risso
Citrus x paradisi  Macfad.
Citrus reticulata  Blanco mandarin
Citrus reticulata Clementina-Gruppen   klementin
Citrus reticulata Tangerina-Gruppen   tangerin
Citrus reticulata Unshiu-Gruppen   satsumas
Citrus x sinensis  (L.) Osbeck
Claytonia australasica  Hook.f. T  V 
Claytonia perfoliata  Willd. vinterportlak
Claytonia sibirica  L. vårsköna
Clematis flammula  L. vippklematis
Clematis montana var. rubens  Kuntze röd bergklematis
Clematis orientalis  L. orientalisk klematis
Clematis serratifolia  Rehder småblommig gullklematis
Clematis sibirica  (L.) Mill. sibirisk klematis
Clematis texensis  Buckley lyktklematis
Cleyera japonica  Thunb. spärrbuske
Cleyera ochnacea  DC.
Clianthus dampieri  Lindl.
Clianthus puniceus  (G.Don) Lindl. papegojnäbb
Clianthus speciosus  (G.Don) Asch. & Graebn.
Clivia nobilis  Lindl. kafferlilja
Cnicus benedictus  L.
Cnicus spinosissimus  L. T  V 
Cocos australis var. bonnetii  hort
Coelogyne  Lindl. coelogyne
Coffea canephora  A.Froehner robustakaffe
Coffea liberica  Hiern liberiskt kaffe
Coffea robusta  Linden T  V 
Coix lacryma-jobi  L. tårgräs
Colchicum speciosum var. bornmuelleri  (Freyn) Bergmans
Colocasia antiquorum  Schott T  V 
Colocasia esculenta  (L.) Schott taro
Columnea 'Stavanger'  
Columnea x vedrariensis  Mottet eldranka
Comanthera elegans  (Bong.) L.R.Parra & Giul. knappeternell
Convolvulus cneorum  L. silvervinda
Convolvulus mauritanicus  Boiss.
Convolvulus sabatius  Viv. ampelvinda
Corbularia bulbocodium  (L.) Haw.
Corchorus capsularis  L. jute
Cordyline stricta  (Sims) Endl. styvbladig dracena
Coreopsis basalis  (Otto & A.Dietr.) S.F.Blake guldöga
Coreopsis rosea  Nutt. rosenöga
Coriandrum sativum  L. koriander
Cornus alba f. argenteomarginata  (Rehder) Schelle
Cornus alba f. gouchaultii  (Carrière) Rehder
Cornus alba 'Gouchaultii'   gulbrokig kornell
Cornus alba var. kesselringii  (E.L.Wolf) Rehder
Cornus alba var. sibirica  Loudon
Cornus alba 'Variegata'   vitbrokig kornell
Cornus canadensis  L. krypkornell
Cornus kousa var. chinensis  Osborn kinesisk kornell
Cornus sanguinea  L. skogskornell
Corydalis cashmeriana  Royle blå nunneört
Corydalis sempervirens  (L.) Pers.
Corylus avellana f. aurea  Petz. & G.Kirchn.
Corylus avellana 'Aurea'   guldhassel
Corylus avellana f. contorta  (Bean) Rehder
Corylus avellana f. heterophylla  (Loudon) Rehder
Corylus avellana f. laciniata  Döll
Cotinus coggygria f. purpureus  (Dup.-Jam.) Rehder röd perukbuske T  V 
Cotoneaster integerrimus  Medik. oxbär
Cotoneaster multiflorus var. calocarpus  Rehder & E.H.Wilson
Cotoneaster niger  (Fr.) Fr. svartoxbär
Cotoneaster vulgaris  Lindl. T  V 
Cotula turbinata  L. docksnurra
Cotyledon arborescens  Mill. T  V 
Cotyledon oppositifolia  Ledeb.
Crassula multicava  Lem. spädgrisöron
Crassula nealeana  Higgins
+ Crataegomespilus  Simon-Louis chimärhagtorn
+ Crataegomespilus dardarii  Simon-Louis
Crataegus x mordenensis  Boom pärlhagtorn
Crataegus x mordenensis 'Toba'  
Crataegus x persimilis  Sarg. sylhagtorn
Crataegus pinnatifida var. major  N.E.Br. storfruktig hagtorn
Crataegus x prunifolia  (Poir.) Pers.
Crocus ancyrensis  (Herb.) Maw turkisk krokus
Crocus maesiacus  auct. non Ker Gawl.
Crocus pulchellus  Herb. oktoberkrokus
Crocus tommasinianus  Herb. snökrokus
Cryptanthus bahianus  L.B.Sm. bahiagömblomma
Cryptanthus beuckeri  E.Morren dvärggömblomma
Cryptanthus bivittatus  (Hook.) Regel bandblad
Cryptanthus bromelioides  Otto & A.Dietr. bandknippe
Cryptanthus bromelioides var. tricolor  M.B.Foster
Cryptanthus fosterianus  L.B.Sm. ormskinn
Cryptocoryne balansae  Gagnep.
Cucumis melo  L. melon
Cucumis sativus  L. gurka
Cucurbita pepo  L. pumpa
Cucurbita pepo Prydnadspumpa-Gruppen   prydnadspumpa
Cucurbita pepo Zucchini-Gruppen   squash, zucchini
Cuminum cyminum  L. spiskummin
Cunninghamia lanceolata  (Lamb.) Hook. mandaringran
Cunninghamia sinensis  R.Br. T  V 
Cunonia capensis  L. skedbuske
Curcuma longa  L. gurkmeja
Cyananthus  Benth. blåklocksreva
Cyananthus integer  auct. non Benth.
Cyananthus lobatus  Benth.
Cyanotis  D.Don kattöron
Cyanotis kewensis  (Hassk.) C.B.Clarke
Cyclanthera brachystachya  (Ser.) Cogn. springgurka
Cyclanthera explodens  Naudin
Cylindropuntia leptocaulis  (DC.) F.M.Knuth pennopuntia
Cylindropuntia tunicata  (Lehm.) F.M.Knuth barropuntia
Cymbalaria muralis  P.Gaertn. & al. murreva
Cynara cardunculus  L. kardon
Cynara cardunculus Scolymus-Gruppen   kronärtskocka
Cynara scolymus  L.
Cynosurus cristatus  L. kamäxing
Cyperus papyrus  L. papperssäv, papyrus
Cypripedium acaule  Aiton prickig guckusko
Cypripedium japonicum  Thunb. japansk guckusko
Cyrtanthus brachyscyphus  Baker hottentottlilja
Cyrtanthus parviflorus  Baker
Cytisanthus radiatus  (L.) O.Lang T  V 
Dactylis glomerata  L. hundäxing
Dactylis glomerata f. foliis variegatis  hort.
Dactylis glomerata 'Variegata'   vitbrokig hundäxing
Dactylorhiza maculata  (L.) Soó jungfru Marie nycklar
Dactylorhiza majalis  (Rchb.) P.F.Hunt & Summerh. majnycklar
Datura innoxia  ortogr. var.
Datura stramonium var. tatula  (L.) Torr. violett spikklubba
Daucus carota ssp. sativus  (Hoffm.) Schübl. & G.Martens morot
Davallia canariensis  (L.) Sm. krypbräken
Davidia involucrata  Baill. duvträd
Dendrobium chrysotoxum  Lindl.
Dendrobium superbum  Rchb.f.
Dendrobium thyrsiflorum  Rchb.f.
Deutzia crenata f. candidissma  (Bonard) Rehder
Deutzia crenata f. plena  (Maxim.) C.K.Schneid.
Deutzia longifolia  Franch. långbladig deutzia
Deutzia scabra 'Plena'   fylldblommig deutzia
Dieffenbachia maculata  (Lodd.) G.S.Bunting
Dimorphotheca ecklonis  DC.
Dionaea muscipula  J.Ellis Venus' flugfälla
Dioscorea  L. jams
Diphylleia cymosa  Michx. paraplyblad
Dipladenia boliviensis  Hook.f.
Dipladenia eximia  Hemsl.
Dipladenia sanderi  Hemsl.
Dipladenia splendens  (Hook.f.) A.DC.
Dolichothele decipiens  (Scheidw.) Tiegel T  V 
Donia speciosa  G.Don
Doronicum caucasicum  M.Bieb. T  V 
Doronicum columnae  Ten. balkangemsrot
Doronicum orientale  Hoffm. gemsrot, vårkrage
Doronicum pardalianches  L. alpgemsrot
Draba dedeana  Boiss. & Reut. klippdraba
Dracaena concinna  auct. non Kunth
Dracaena fragrans 'Lindenii'  
Dracaena fragrans 'Massangeana'  
Dracaena marginata  Lam.
Dracaena reflexa var. angustifolia  Baker kantdracena
Drimia maritima  (L.) Stearn sjölök
Dudleya farinosa  (Lindl.) Britton & Rose mjölrosett
Ecballium elaterium  (L.) A.Rich. sprutgurka
Echeveria derenbergii  J.A.Purpus
Echeveria farinosa  Lindl. T  V 
Echeveria harmsii  J.F.Macbr.
Echeveria leucotricha  J.A.Purpus plyschrosett
Echeveria pumila var. glauca  (Baker) E.Walther
Echeveria secunda  Booth
Echinocactus ritteri  Boed. T  V 
Echinocactus wislizenii  Engelm. T  V 
Echinocereus merkeri  Hildm.
Echinochloa frumentacea  Link hönshirs
Echinofossulocactus gladiatus  (Link & Otto) Lawr.
Echinofossulocactus multicostatus  (K.Schum.) Britton & Rose
Echinops commutatus  Juratzka T  V 
Echinops exaltatus  Schrad. balkantistel
Echinopsis lageniformis  (C.F.Först.) H.Friedrich & G.D.Rowley slätkaktus
Echinopsis macrogona  (Salm-Dyck) Friedrich & G.D.Rowley våningskaktus
Echinopsis pachanoi  (Britton & Rose) Friedrich & G.D.Rowley stamkaktus
Echinopsis spachiana  (Lem.) Friedrich & G.D.Rowley ribbkaktus
Echinopsis werdermanniana  (Backeb.) H.Friedrich & G.D.Rowley ullkoppskaktus
Echium rossicum  ortogr. var.
Echium rubrum  Jacq. non Forssk.
Eichhornia  Kunth vattenhyacint
Eichhornia azurea  (Sw.) Kunth
Elaeis guineensis  Jacq. oljepalm
Elaphoglossum crinitum  (L.) Christ elefantöronbräken
Eleocharis dulcis  (Burm.f.) Hensch. vattenkastanj
Eleocharis prolifera  auct. non Torr. T  V 
Elsholtzia ciliata  (Thunb.) Hyl. kammynta
Elsholtzia cristata  Willd. T  V 
Epilobium canum  (Greene) P.H.Raven kolibritrumpet
Epipremnum aureum  (Linden & André) G.S.Bunting gullranka
Episcia dianthiflora  H.E.Moore & R.G.Wilson
Eranthemum nervosum  (Vahl) Roem. & Schult.
Eranthemum pulchellum  Andrews safirbuske
Eremogone procera  (Spreng.) Rchb. gräsnarv
Eremostachys laciniata  (L.) Bunge
Eremurus aitchisonii  Baker rosenstäpplilja
Eremurus elwesii  Micheli T  V 
Eremurus olgae  Regel Olgas stäpplilja
Erianthus ravennae  (L.) P.Beauv.
Erica arborea  L. trädljung
Erica gracilis  J.C.Wendl. höstljung
Erinacea anthyllis  Link igelkottsginst
Erinacea pungens  Boiss. T  V 
Eriobotrya japonica  (Thunb.) Lindl. japansk mispel, nespilo
Eruca vesicaria ssp. sativa  (Mill.) Thell. senapskål
Ervum lens  L. T  V 
Eryngium x tripartitum  Desf. bollmartorn
Erysimum helveticum  Griseb. non (Jacq.) DC.
Erysimum humile  Pers. luktkårel
Erysimum ochroleucum  (Schleich.) DC.
Erysimum pumilum  auct. non (Hornem.) DC.
Erysimum rhaeticum  (Hornem.) DC. alpkårel
Erythranthe  Spach gyckelblomster
Erythroxylum coca  Lam. kokabuske
Escallonia  L.f. escallonia
Eucalyptus gunnii  Hook.f. silvereukalyptus
Eucalyptus polyanthemos  Schauer
Eucalyptus preissiana  Schauer
Eucomis bicolor  Baker
Eugenia aromatica  (L.) Baill. T  V 
Eugenia paniculata var. australis  auct. non (Link) L.H.Bailey
Euonymus oxyphyllus  Miq. smalbladig benved
Euonymus verrucosus  Scop. vårtbenved
Euphorbia hermentiana  Lem. T  V 
Euphorbia lophogona  Lam. kameuforbia
Euphorbia tithymaloides  L. skobuske
Euphorbia trigona  Mill. trekantseuforbia
Eurya japonica  auct. non Thunb. T  V 
Fagopyrum esculentum  Moench bovete
Fagopyrum tataricum  (L.) Gaertn. sibiriskt bovete
Fagus ferruginea  Aiton T  V 
Fagus orientalis  Lipsky
Fagus sylvatica ssp. orientalis  (Lipsky) Greuter & Burdet orientalisk bok
Fedia cornucopiae  (L.) Gaertn. algeriesallat
Ferocactus acanthodes var. lecontei  (Engelm.) G.E.Linds.
Ferocactus histrix  (DC.) Linds. fakirkudde
Ferocactus wislizenii  (Engelm.) Britton & Rose guldtoppskaktus
Festuca pratensis  Huds. ängssvingel
Festuca rubra  L. rödsvingel
Festuca valesiaca  Gaudin kantsvingel
Ficus australis  auct. non Willd.
Ficus benghalensis  L. banianträd
Ficus obliqua  G.Forst. sydfikus
Fittonia gigantea  André
Fittonia verschaffeltii var. argyroneura  (Coem.) G.Nicholson
Forsythia intermedia f. spectabilis  (Koehne) Rehder
Forsythia x intermedia 'Spectabilis'   praktforsythia
Fortunella japonica  (Thunb.) Swingle
Fragaria x ananassa  (Weston) Rozier jordgubbe
Fragaria x grandiflora  Ehrh. non (L.) Crantz
Fragaria vesca  L. skogssmultron, smultron
Fragaria vesca var. semperflorens  (Rozier) Sm. månadssmultron
Fraxinus excelsior f. aurea  (Pers.) Svenss.
Fraxinus excelsior 'Aurea'   guldask
Fraxinus excelsior f. crispa  (Willd.) Svenss.
Fraxinus excelsior 'Crispa'   kålask
Fraxinus pennsylvanica f. argentiovariegata  hort.
Fraxinus pennsylvanica 'Variegata'   vitbrokig rödask
Fritillaria acmopetala  Boiss. brungul klocklilja
Fritillaria affinis  (Schult. & Schult.f.) Sealy missionsklocka
Fritillaria lanceolata  Pursh
Fritillaria persica  L. mörk klocklilja
Galax rotundifolia  (Michx.) Pursh
Galega x hartlandii  Clarke
Galipea officinalis  J.Hancock
Gaultheria mucronata  (L.f.) Hook. & Arn. bärljung
Genista lydia  Boiss. turkisk ginst
Genista radiata  (L.) Scop. strålginst
Gentiana verna  L. vårgentiana
Geranium dalmaticum  (Beck) Rech.f. dvärgnäva
Geranium farreri  Stapf docknäva
Geranium himalayense  Klotzsch praktnäva
Geranium x magnificum  Hyl. kungsnäva
Geranium sanguineum var. haematodes  auct. non (Burm.f.) R.Knuth T  V 
Geranium sanguineum var. striatum  Weston jungfrunäva
Geranium subcaulescens  DC. jordnäva
Geum x balcanum  auct. non K.Malý
Geum coccineum  Sibth. & Sm. kungsnejlikrot, röd nejlikrot
Geum x cultorum  Bergmans hybridnejlikrot
Geum x perryi  Bergmans praktnejlikrot
Geum triflorum  Pursh fjädernejlikrot
Gladiolus italicus  Mill. tidig sabellilja
Gladiolus segetum  Ker Gawl. T  V 
Glechoma hederacea f. foliis variegatis  hort.
Glechoma hederacea 'Variegata'   vitbrokig jordreva
Globba  L. myggviska
Globularia vulgaris  L. bergsskrabba
Globulariaceae  DC. bergsskrabbeväxter
Glottiphyllum linguiforme  (L.) N.E.Br. tungblad
Glyceria maxima f. foliis variegatis  hort.
Glyceria maxima 'Variegata'   strimmigt jättegröe
Glycine max  (L.) Merr. sojaböna
Glycyrrhiza glabra  L. lakritsrot
Goeppertia insignis  (W.E.Marshall) J.M.A.Braga & al. marmorblad
Goeppertia makoyana  (É.Morren) Borchs. & S.Suárez påfågelsblad
Goeppertia zebrina  (Sims) Nees strimblad
Gomphrena haageana  Klotzsch guldamarant
Gossypium  L. bomull
Gratiola officinalis  L. jordgalla
Grindelia squarrosa  (Pursh) Dunal grindelia
Guizotia abyssinica  (L.f.) Cass. negerfrö
Guizotia abyssinica var. sativa  (Sims) Oliv. & Hiern
Guzmania lingulata  (L.) Mez
Guzmania minor  Mez
Guzmania monostachya  ortogr. var.
Guzmania mucronata  (Griseb.) Mez
Guzmania musaica  (Linden & André) Mez
Guzmania tricolor  Ruiz & Pav.
Guzmania zahnii  (Hook.f.) Mez
Gymnocalycium mihanovichii  (Fric & Gürke) Britton & Rose
Gymnocalycium quehlianum  (Quehl) Hosseus
Gymnocalycium stenopleurum 'Red Cap'   smultronkaktus
Gymnogramma  Desv.
Gynura  Cass. sammetsblad
Gynura aurantiaca  (Blume) DC. sammetsblad
Haemanthus coccineus  L. skärmlilja
Hamamelis x intermedia  Rehder hybridtrollhassel
Hamatocactus setispinus  (Engelm.) Britton & Rose T  V 
Hatiora salicornioides  (Haw.) Britton & Rose glasörtskaktus
Haworthia attenuata var. caespitosa  (A.Berger) R.S.Farden
Haworthia fasciata  (Willd.) Haw.
Haworthia fasciata  auct. non (Willd.) Haw. T  V 
Haworthia margaritifera  (L.) Haw.
Haworthia radula  (Jacq.) Haw.
Haworthia tesselata  Haw.
Hebe pinguifolia  (Hook.f.) Cockayne & Allan tibastveronika
Hedera helix 'Donerailensis'   småbladig murgröna
Hedera helix ssp. hibernica  (Poit.) D.C.McClint.
Hedera helix f. minima  (Hibberd) Tobler
Hedera hibernica  Poit. storbladig murgröna
Hedychium coronarium  J.König doftviska
Hedysarum striatum  Thunb.
Heimerliodendron brunonianum  (Endl.) Skottsb.
Helianthemum nummularium  (L.) Mill. solvända
Helianthemum nummularium ssp. pyrenaicum  (Janch.) Hegi röd solvända
Helianthus orgyalis  DC. T  V 
Helianthus salicifolius  A.Dietr. skobandssolros
Helianthus tuberosus  L. jordärtskocka
Helictotrichon sempervirens  (Vill.) Pilg. silverhavre
Heliopsis helianthoides var. scabra  (Dunal) Fernald
Helleborus orientalis ssp. abchasicus  (A.Braun) B.Mathew röd julros
Helleborus purpurascens  auct. non Waldst. & Kit.
Helleborus viridis  L. grön julros
Hemerocallis x baronii  Sprenger hybriddaglilja
Hemerocallis x muelleri  Sprenger
Hemigraphis alternata  (Burm.f.) T.Anderson bronsblad
Hemigraphis colorata  (Blume) Hallier f. T  V 
Hemigraphis repanda  (L.) Hallier f. korgkrypa
Heracleum mantegazzianum  Sommier & Levier kaukasisk björnloka
Heracleum villosum  (Hoffm.) Spreng. jättebjörnloka
Hermodactylus tuberosus  (L.) Mill.
Heterocentron elegans  (Schltdl.) Kuntze rosenreva
Hevea brasiliensis  (A.Juss.) Müll.Arg. gummiträd
Hibiscus schizopetalus  (Dyer) Hook.f. fjäderhibiskus
Hordeum distichum  ortogr. var.
Hordeum polystichon  Haller
Hordeum sativum  Jess. T  V 
Hordeum vulgare  L.
Hordeum vulgare Distichon-Gruppen   tvåradskorn
Hordeum vulgare Hexastichon-Gruppen   sexradigt korn
Hormathophylla spinosa  (L.) P.Küpfer tornig stenört
Hornungia alpina ssp. auerswaldii  (Willk.) O.Appel gemskrassing
Hosta tardiflora  (W.Irving) Stearn småfunkia
Hutchinsia auerswaldii  Willk.
Hydrangea anomala ssp. petiolaris  (Siebold & Zucc.) E.M.McClint. klätterhortensia
Hydrangea aspera ssp. sargentiana  (Rehder) E.M.McClint. sammetshortensia
Hydrangea macrophylla  (Thunb.) Ser. blåhortensia
Hydrangea macrophylla f. caerulea  (Hook.) E.H.Wilson
Hydrophyllum canadense  L. indiankål
Hylocereus undatus  (Haw.) Britton & Rose skogskaktus
Hyoscyamus niger  L. bolmört
Hypericum forrestii  (Chitt.) N.Robson buskhyperikum
Iberis saxatilis  L. våriberis
Illicium verum  Hook.f. stjärnanis
Impatiens balfourii  Hook.f. hornbalsamin
Impatiens glandulifera f. candida  (Lindl.) auct.
Impatiens glandulifera 'Candida'   vit jättebalsamin
Incarvillea compacta  Maxim. rosettincarvillea
Incarvillea mairei  (H.Lév.) Grierson frilandsgloxinia, praktincarvillea
Incarvillea sinensis  Lam. buskincarvillea
Incarvillea sinensis ssp. variabilis  (Batalin) Grierson
Incarvillea variabilis  Batalin
Inula magnifica  Lipsky jättekrissla
Ipheion uniflorum  (Lindl.) Raf. vårlilja
Iris chamaeiris  Bertol.
Iris cristata  Aiton krypiris
Iris cupraea  Pursh T  V 
Iris foetidissima  L. koralliris
Iris fulva  Ker Gawl. koppariris
Iris gueldenstadtiana  Lepech.
Iris halophila  Pall.
Iris histrio  Rchb.f. libanoniris
Iris histrioides  (G.F.Wilson) S.Arn. snöiris
Iris lactea  Pall. majiris
Iris laevigata  Fisch. glansiris
Iris lutescens  Lam. dvärgiris
Iris missouriensis  Nutt. indianiris
Iris pallasii  Trevir.
Iris ruthenica  Ker Gawl. ungersk iris
Iris setosa  Link tuviris
Iris spuria ssp. halophila  (Pall.) B.Mathew & Wendelbo saltiris
Iris susiana  L. sorgiris
Iris tuberosa  L. hermesfinger
Iris variegata  L. skäggiris
Iris vartanii  Foster mandeliris
Jasione laevis  Lam. franska blåmunkar
Jasione montana  L. blåmunkar, monke
Jasione perennis  Lam.
Jeffersonia dubia  (Maxim.) Baker & Moore presidentsippa
Jovibarba heuffelii  (Schott) Á. & D.Löve T  V 
Jovibarba sobolifera  (Sims) Opiz
Juglans mandshurica  Maxim. manchurisk valnöt
Juniperus communis f. repanda  hort.
Juniperus communis 'Repanda'   dvärg-en
Juniperus horizontalis var. glauca  Hornibr.
Juniperus horizontalis Glauca-Gruppen   blå kryp-en
Kalopanax pictus  (Thunb.) Nakai T  V 
Kalopanax septemlobus  (Thunb.) Koidz. jättearalia
Kerria japonica f. picta  (Siebold) Rehder
Kerria japonica 'Picta'   vitbrokig kerria
Kerria japonica f. pleniflora  (Witte) Rehder
Kerria japonica 'Pleniflora'   fylldblommig kerria
Kleinia ficoides  (L.) Haw.
Knautia macedonica  Griseb. grekisk vädd
Kniphofia  Moench fackellilja
Kohleria  Regel narrhuva
Komaroffia integrifolia  (Regel) Kuntze blå jungfrun
Kummerowia striata  (Thunb.) Schindl. japansk buskklöver
Lactuca sativa var. angustana  Irish
Lactuca sativa var. asparagina  L.H.Bailey
Lactuca sativa Asparagina-Gruppen   sparrissallat
Lactuca sativa var. aurescens  Hegi
Lactuca sativa var. capitata  L.
Lactuca sativa Capitata-Gruppen   huvudsallat, isbergssallat
Lactuca sativa var. crispa  L.
Lactuca sativa Crispa-Gruppen   plocksallat
Lactuca sativa var. longifolia  Lam.
Lactuca sativa Romana-Gruppen   bindsallat
Laelia anceps  Lindl.
Laelia pumila  (Hook.) Rchb.f.
Laelia purpurata  Lindl. & Paxton
x Laeliocattleya  Rolfe praktcattleya
Lagenaria siceraria  (Molina) Standl. flaskkurbits
Lagenaria vulgaris  Ser. T  V 
Lasiagrostis calamagrostis  (L.) Link T  V 
Lathyrus aphaca  L. spjutvial
Lathyrus tuberosus  L. ardacker, knölvial
Laurus nobilis  L. lager
Legousia pentagonia  (L.) Druce venusspegel
Legousia speculum-veneris  (L.) Chaix venusspegel
Lemaireocereus chende  (Gosselin) Britton & Rose
Lemaireocereus chichipe  (Gosselin) Britton & Rose T  V 
Lemaireocereus dumortieri  (Scheidw.) Britton & Rose
Lemaireocereus thurberi  (Engelm.) Britton & Rose
Lembotropis nigricans  (L.) Griseb. T  V 
Lens culinaris  Medik. lins
Lens esculenta  Moench T  V 
Leontopodium japonicum  Miq.
Leontopodium souliei  Beauverd
Leopoldia  Parl. T  V 
Lepargyrea  Raf. T  V 
Lepidium sativum  L. kryddkrassing, smörgåskrasse
Leptocladodia  Buxb. T  V 
Leptocladodia densispina  (Coult.) Buxb. T  V 
Leptocladodia elongata  (DC.) Buxb. T  V 
Leptospermum flavescens  Sm.
Leptospermum lanigerum  (Aiton) Sm. snömyrten
Leptospermum polygalifolium  Salisb. snömyrten
Leptospermum pubescens  Lam.
Lespedeza striata  (Thunb.) Hook. & Arn.
Leucanthemopsis alpina  (L.) Heywood alpprästkrage
Leucojum vernum  L. snöklocka
Leucothoe catesbaei  auct. non (Walter) A.Gray T  V 
Leucothoe fontanesiana  (Steud.) Sleumer vinterrosling
Lewisia  Pursh bitterrot, lewisia
Lewisia columbiana  (A.Gray) B.L.Rob.
Lewisia cotyledon var. howellii  (S.Watson) B.L.Rob.
Ligularia stenocephala  (Maxim.) Matsum. & Koidz. gullstav
Ligularia veitchiana  (Hemsl.) Greenm. gullstav
Ligularia wilsoniana  (Hemsl.) Greenm. gullstav
Lilium bulbiferum ssp. croceum  (Chaix) Schinz & R.Keller
Lilium bulbiferum var. croceum  (Chaix) Pers. saffranslilja
Lilium cernuum  Kom. rosenlilja
Lilium croceum  Chaix
Lilium lancifolium  Thunb. tigerlilja
Lilium leichtlinii var. maximowiczii  (Regel) Baker pricklilja
Lilium x marhan  Baker mandarinlilja
Lilium pardalinum  Kellogg panterlilja
Lilium sargentiae  E.H.Wilson sargentlilja
Lilium szovitsianum  Fisch. & Avé-Lall. armenisk lilja
Lilium tigrinum  Ker Gawl. T  V 
Limnanthes douglasii f. sulphurea  (C.T.Mason) auct.
Limnanthes douglasii ssp. sulphurea  (C.T.Mason) C.T.Mason svavelgul sumpört
Limonium suworowii  (Regel) Kuntze T  V 
Linanthus androsaceus  (Benth.) Greene
Linanthus androsaceus ssp. luteus  (Benth.) H.Mason
Linaria bipartita  (Vent.) Willd. violsporre
Linaria dalmatica  (L.) Mill. jättesporre
Linaria genistifolia ssp. dalmatica  (L.) Maire & Petitm. T  V 
Linaria triornithophora  (L.) Willd. kranssporre
Linnaea borealis  L. linnea
Linnaea borealis var. americana  (J.Forbes) Rehder
Linnaea borealis var. longiflora  Torr. amerikansk linnea
Linum usitatissimum  L.
Linum usitatissimum Oljelin-Gruppen   oljelin
Linum usitatissimum Spånadslin-Gruppen   spånadslin
Lippia citriodora  ortogr. var.
Litchi chinensis  Sonn. litchi
Lithospermum purpureocaeruleum  L.
Livistona chinensis  (Jacq.) Mart. solfjäderspalm
Loasa aurantiaca  hort.
Loasa lateritia  Hook. non Arn.
Lobelia cardinalis  L. kardinallobelia
Lobelia inflata  L. läkelobelia
Lolium italicum  A.Braun
Lolium multiflorum  Lam. italienskt rajgräs
Lolium perenne  L. engelskt rajgräs
Lonicera caerulea var. edulis  Herder bärtry
Lonicera caprifolium  L. kaprifol
Lonicera myrtillus  Hook.f. & Thomson odontry
Lophocereus schottii  (Engelm.) Britton & Rose
Lophophora williamsii  (Salm-Dyck) Coult. giftkaktus, pellote
Lotus tetragonolobus  L. sparrisärt
Luffa aegyptiaca  Mill. svampgurka
Lunaria annua  L. månviol
Lupinus albus  L. vitlupin
Lupinus angustifolius  L. blålupin
Lycaste aromatica  (Graham) Lindl.
Lycaste skinneri  Lindl. T  V 
Lycaste virginalis  (Scheidw.) Linden
Lychnis alpina  L. T  V 
Lychnis flos-jovis  (L.) Desr. jupitersblomster
Lycium barbarum  L. bocktörne
Lycopersicon esculentum  Mill.
Lycopersicon esculentum ssp. pimpinellifolium  (L.) Brezhnev
Lycopersicon racemigerum  Lange
Lysichiton americanus  Hultén & H.St.John gul skunkkalla
Lysichiton camtschatcensis  (L.) Schott vit skunkkalla
Lysimachia barystachys  Bunge vitlysing
Lysimachia ciliata  L. guldlysing
Lysimachia clethroides  Duby vitlysing
Lythrum x scabrum  Simonk. hybridfackelblomster
Lytocaryum weddellianum  (H.Wendl.) Toledo weddellpalm
Maackia amurensis  Rupr. & Maxim. maackia
Machaeranthera tanacetifolia  (Kunth) Nees prärieaster
Mackaya bella  Harv. kapbuske
Madia sativa  Molina oljemadia
Magnolia parviflora  Siebold & Zucc. non Blume T  V 
Magnolia sieboldii  K.Koch buskmagnolia
Magnolia x soulangeana  Soul.-Bod. praktmagnolia
Magnolia tripetala  (L.) L. paraplymagnolia
Mahonia japonica  (Thunb.) DC. japansk mahonia
Maianthemum racemosum  (L.) Link vipprams
Maianthemum stellatum  (L.) Link stjärnrams
Maihueniopsis clavarioides  (Pfeiff.) E.F.Anderson fingeropuntia
Maihueniopsis glomerata  (Haw.) R.Kiesling tuvopuntia
Majorana hortensis  Moench
Malus baccata var. mandshurica  (Maxim.) C.K.Schneid. manchurisk bärapel
Malus coronaria 'Charlottae'   charlotta-apel
Malus domestica  (Suckow) Borkh. apel, trädgårdsapel, äpple
Malus domestica 'M8'   paradisäpple
Malus floribunda 'Hillieri'  
Malus prunifolia f. fastigiata  Rehder
Malus x purpurea 'Eleyi'  
Malus x scheideckeri 'Hillieri'   Hilliers apel
Malus sylvestris var. domestica  (Borkh.) C.K.Schneid.
Malus sylvestris var. paradisiaca  (L.) L.H.Bailey
Malus toringoides  (Rehder) Hughes droppapel
Malus tschonoskii  (Maxim.) C.K.Schneid. cinnoberapel
Malva silvestris  ortogr. var.
Malva sylvestris  L. rödmalva
Malva sylvestris ssp. mauritiana  (L.) Cout. purpurmalva
Mammillaria bocasana  Poselg. silkeskaktus
Mammillaria bombycina  Quehl bomullskaktus
Mammillaria camptotricha  Dams
Mammillaria celsiana  auct. non Lem.
Mammillaria centricirrha  Lem.
Mammillaria compressa  DC. syskonkaktus
Mammillaria crinita ssp. wildii  (A.Dietr.) D.R.Hunt trasselkaktus
Mammillaria decipiens  Scheidw. tuvkaktus
Mammillaria decipiens ssp. camptotricha  (Dams) D.R.Hunt knoppkaktus
Mammillaria densispina  (Coult.) Orcutt taggtrådskaktus
Mammillaria elegans  auct. non DC. T  V 
Mammillaria elongata  DC. fingerkaktus
Mammillaria gracilis  Pfeiff.
Mammillaria haageana  Pfeiff. rubinkaktus
Mammillaria hahniana  Werderm. pinnkaktus
Mammillaria longimamma  DC. spenkaktus
Mammillaria magnimamma  Haw. vårtkaktus
Mammillaria muehlenpfordtii  C.F.Först. spiralkaktus
Mammillaria parkinsonii  Ehrenb. fjäderkaktus
Mammillaria plumosa  F.A.C.Weber klyvkaktus
Mammillaria prolifera  (Mill.) Haw. bärkaktus
Mammillaria rhodantha  Link & Otto rosenkranskaktus
Mammillaria spinossissima  Lem. nålkaktus
Mammillaria vetula ssp. gracilis  (Pfeiff.) D.R.Hunt pysslingkaktus
Mammillaria wildii  A.Dietr.
Mammillaria zeilmanniana  Boed. halmstackskaktus
Mandevilla boliviensis  (Hook.f.) Woodson vit bägarranka
Mandevilla eximia  (Hemsl.) Woodson skär bägarranka
Mandevilla sanderi  (Hemsl.) Woodson gul bägarranka
Mandevilla splendens  (Hook.f.) Woodson stor bägarranka
Mandragora officinarum  L. alruna
Mangifera indica  L. mango
Manilkara zapota  (L.) P.Royen tuggummiträd
Maranta arundinacea  L. arrowrot, pilrot
Maranta bicolor  Ker Gawl.
Maranta cristata  Nees & Mart. Moses stentavlor
Maranta leuconeura  E.Morren Moses stentavlor
Maranta leuconeura 'Kerchoveana'  
Maranta leuconeura var. kerchoveana  (E.Morren) Petersen T  V 
Maranta leuconeura 'Massangeana'  
Maranta leuconeura var. massangeana  (E.Morren) Planch. T  V 
Maranta makoyana  (É.Morren) Anon.
Maranta zebrina  Sims
Marginatocereus  (Backeb.) Backeb.
Marica northiana  (Schneev.) Ker Gawl. T  V 
Marrubium candidissimum  auct. non L. T  V 
Marrubium incanum  Desr. vit kransborre
Marrubium vulgare  L. kransborre
Matricaria chamomilla  L. kamomill, äkta kamomill
Medicago lupulina  L. humlelusern
Medicago sativa  L. alfalfa, blålusern
Mediolobivia  Backeb. T  V 
Megasea cordifolia  (Haw.) Haw. T  V 
Megasea crassifolia  (L.) Haw. T  V 
Megasea purpurascens  (Engl.) F.T.Hubb. T  V 
Mentha pulegium  L. polejmynta
Mentha spicata 'Crispa'   grön krusmynta, krusmynta
Mentha suaveolens  Ehrh. rundmynta
Merendera bulbocodium  Ramond
Merendera montana  (L.) Lange
Metrosideros lanceolata  Sm.
Microcoelum martianum  (Drude) Burret & Potztal
Mikania apiifolia  DC.
Mikania dentata  Spreng. sammetsranka
Mikania ternata  (Vell.) B.L.Rob.
Miltonia  Lindl. miltonia
Mirabilis jalapa  L. underblomma
Miscanthus sacchariflorus  (Maxim.) Franch. silvertoppsgräs
Miscanthus sinensis f. zebrinus  (Van Geert) Nakai
Miscanthus sinensis 'Zebrinus'   sebragräs
Molinia caerulea  (L.) Moench blåtåtel
Montia perfoliata  (Willd.) Howell T  V 
Montia sibirica  (L.) Howell T  V 
Morus rubra  L. rött mullbär
Musa acuminata  Colla kanariebanan
Musa cavendishii  Paxton
Musa Dessertbanan-Gruppen   banan
Musa (Dessertbanan-Gruppen) 'Dwarf Cavendish'   kanariebanan
Musa x paradisiaca  L.
Musa x sapientum  L.
Muscari moschatum  Willd.
Muscari muscarimi  Medik.
Muscari neglectum  Ten. mörkblommig pärlhyacint
Muscari pallens  (M.Bieb.) Fisch. blek pärlhyacint
Muscari racemosum  (L.) Medik., non Mill. T  V 
Muscari racemosum  Mill. myskhyacint
Muscari tenuiflorum  Tausch berghyacint
Musschia wollastonii  Lowe madeiraklocka
Myosotis alpestris  F.W.Schmidt alpförgätmigej
Myosotis rupicola  Sm. T  V 
Myosotis scorpioides  L. förgätmigej
Myristica fragrans  Houtt. muskot
Narcissus assoanus  Dufr. spädjonkvill
Narcissus asturiensis  (Jord.) Pugsley miniatyrpåsklilja
Narcissus x barrii  Baker
Narcissus bulbocodium  L. påsktrumpet
Narcissus cyclamineus  DC. cyklamennarciss
Narcissus (Cyclamineus-Gruppen) 'Peeping Tom'  P.D. Williams före 1948
Narcissus x gracilis  Lindl.
Narcissus juncifolius  Lag. non Salisb.
Narcissus x leedsii  T.Moore
Narcissus minimus  hort. T  V 
Narcissus minor  L. snönarciss
Narcissus nanus  (Haw.) Spach T  V 
Narcissus pseudonarcissus var. johnstonii  Baker
Narcissus rupicola  Dufour gulljonkvill
Narcissus tazetta var. canaliculatus  (Guss.) auct.
Narcissus tazetta ssp. italicus  (Ker Gawl.) Baker dvärgtazett
Narcissus x tenuior  Curtis pingstjonkvill, silverjonkvill
Narcissus watieri  Maire snöjonkvill
Neillia sinensis  Oliv. klockspirea
Nelumbo nucifera  Gaertn. lotusblomma
Neobuxbaumia  Backeb.
Neomarica  Sprague apostlalilja
Neomarica northiana  (Schneev.) Sprague apostlalilja
Neopaxia australasica  (Hook.f.) Ö.Nilsson s. lat. krypsköna
Neoregelia concentrica  (Vell.) L.B.Sm. juvelbägare
Nephrolepis cordifolia  (L.) C.Presl fjäderbräken
Nicotiana longiflora  Cav. jasmintobak
Nicotiana rustica  L. bondtobak
Nidularium citrinum  (Burch.) Mez
Nidularium innocentii  Lem.
Nigella integrifolia  Regel T  V 
Nigella sativa  L. svartkummin
Nolina longifolia  (Schult. & Schult.f.) Hemsl. plymfiberlilja
Nomocharis saluenensis  Balf. ängslilja
Nopalea cochenillifera  (L.) Salm-Dyck kochenillkaktus
Nothofagus  Blume sydbok
Nothofagus antarctica  (G.Forst.) Oerst. sydbok
Notobasis syriaca  (L.) Cass. syrisk tistel
Notocactus concinnus  (Monv.) A.Berger
Notocactus ottonis  (Lehm.) A.Berger
Notocactus scopa  (Spreng.) A.Berger
Notocactus submammulosus  (Lem.) Backeb.
Ocimum basilicum  L. basilika
Oenothera biennis  L. nattljus
Olea europaea  L. oliv
Olearia x haastii  Hook.f. trädaster
Oliveranthus elegans  Rose T  V 
Oliverella  Rose
Oliverella elegans  Rose T  V 
Onobrychis viciifolia  Scop. esparsett, helghö
Oplismenus hirtellus  (L.) P.Beauv. ampelhirs
Opuntia andicola  Pfeiff.
Opuntia bergeriana  A.Berger
Opuntia brasiliensis  (Willd.) Haw.
Opuntia clavarioides  Pfeiff.
Opuntia cochenillifera  (L.) Mill. T  V 
Opuntia diademata  Lem.
Opuntia elatior  Mill. Bergers opuntia
Opuntia ficus-barbarica  A.Berger
Opuntia ficus-indica  (L.) Mill. fikonkaktus, fikonopuntia
Opuntia leptocaulis  DC.
Opuntia polyacantha  Haw. frilandsopuntia
Opuntia rhodantha  K.Schum.
Opuntia robusta  Pfeiff. praktopuntia
Opuntia salmiana  Pfeiff. sparrisopuntia
Opuntia subulata  (Muehlenpf.) Engelm.
Opuntia tuna  (L.) Mill. buskopuntia
Opuntia tunicata  (Lehm.) Link & Otto
Opuntia vestita  Salm-Dyck
Oreocereus celsianus  (Salm-Dyck) Riccob. bergkaktus
Oreocereus neocelsianus  Backeb.
Origanum majorana  L. mejram
Ornithogalum caudatum  Aiton
Ornithogalum pyrenaicum  L. spansk stjärnlök
Ornithopus sativus  Brot. foderserradella
Oryza sativa  L. ris
Osteospermum ecklonis  (DC.) Norl. stjärnöga
Ottelia alismoides  (L.) Pers. ottelia
Oxalis drummondii  A.Gray fingeroxalis
Oxalis peduncularis  Kunth färgoxalis
Oxalis vespertilionis  Torr. & A.Gray
Oxypetalum coeruleum  (D.Don) Decne. spetsblad
Pachycereus pecten-aboriginum  (Engelm.) Britton & Rose hårborste
Pachycereus pringlei  (S.Watson) Britton & Rose krusbärskaktus
Pachycereus schottii  (Engelm.) D.R.Hunt blodfruktkaktus
Pachypodium  Lindl. ökenstjärna
Pachystachys lutea  Nees guldax
Paeonia Gansu-Gruppen   chonipion
Paeonia mascula  (L.) Mill. korallpion
Paeonia suffruticosa var. papaveracea  (Andrews) J.Kern.
Paeonia tenuifolia f. flore pleno  hort.
Pancratium speciosum   Salisb. T  V 
Pandanus utilis  Bory skruvpalm
Panicum frumentaceum  Roxb. T  V 
Panicum miliaceum  L. hirs
Paphiopedilum ciliolare  (Rchb.f.) Stein
Paphiopedilum concolor  (Bateman) Pfitzer
Paphiopedilum dayanum  (Lindl.) Stein
Parodia  Speg. bollkaktus
Parodia concinna  (Monv.) N.P.Taylor skålkaktus
Parodia mammulosa  (Lem.) N.P.Taylor halvklotskaktus
Parodia ottonis  (Lehm.) N.P.Taylor sommarkaktus
Parodia scopa  (Spreng.) N.P.Taylor kvastkaktus
Passiflora antioquensis  H.Karst. tubpassionsblomma
Passiflora edulis  Sims passionsfrukt
Passiflora x loudonii  Sweet Loudons passionsblomma
Passiflora quadrangularis  L. barbadin
Passiflora x violacea  Loisel. violett passionsblomma
Patrinia gibbosa  Maxim.
Pedilanthus tithymaloides  (L.) Poit.
Pelargonium radens  H.E.Moore läkepelargon
Pennisetum alopecuroides  (L.) Spreng.
Pennisetum americanum  (L.) Leeke
Pennisetum glaucum  (L.) R.Br.
Pennisetum rueppellii  Steud.
Pennisetum setaceum  (Forssk.) Chiov.
Pennisetum typhoideum  Rich.
Pennisetum villosum  Fresen.
Penstemon alpinus  Torr. vaxhatt
Penstemon confertus  Lindl. oregonpenstemon
Penstemon digitalis  Sims fingerborgshatt
Penstemon fruticosus  (Pursh) Greene buskhatt
Penstemon glaber var. alpinus  (Torr.) A.Gray
Penstemon pinifolius  Greene barrpenstemon
Penstemon procerus  Graham blåhatt
Pentapterygium serpens  (Wight) Klotzsch T  V 
Peperomia obliqua  Ruiz & Pav. snedblad
Peperomia orba  G.S.Bunting fönsterrosett
Pernettya mucronata  (L.f.) Spreng.
Perovskia abrotanoides  Kar.
Persea americana  Mill. avokado
Petrophytum caespitosum  (Nutt.) Rydb. mattspirea
Petroselinum crispum  (Mill.) Fuss
Petroselinum crispum Foliosum-Gruppen   bladpersilja, kruspersilja, slätpersilja
Petroselinum crispum ssp. tuberosum  (Rchb.) Soó
Petroselinum crispum Tuberosum-Gruppen   rotpersilja
Petroselinum sativum  Hoffm. T  V 
Phalaenopsis amabilis  (L.) Blume brudblomma
Phalaris canariensis  L. kanariegräs
Phaseolus aureus  Roxb.
Phaseolus lunatus  L. limaböna
Phaseolus vulgaris  L. störböna, trädgårdsböna
Phaseolus vulgaris Kokböna-Gruppen   brun böna
Phaseolus vulgaris var. nanus  G.Martens krypböna
Phaseolus vulgaris Skärböna-Gruppen   skärböna
Phaseolus vulgaris Vaxböna-Gruppen   vaxböna
Phedimus middendorffianus  (Maxim.) 't Hart manchuriskt fetblad
Philadelphus microphyllus  A.Gray småbladig schersmin
Philodendron andreanum  Devansaye T  V 
Philodendron bipennifolium  Schott femfliksranka, fiolranka
Philodendron bipinnatifidum  Endl.
Philodendron cannifolium  Kunth T  V 
Philodendron cordatum  Kunth hjärtranka
Philodendron elegans  K.Krause flikranka
Philodendron elongatum  Engl.
Philodendron hastatum  K.Koch & Sello spjutranka
Philodendron ilsemanii  Sander
Philodendron laciniatum  (Vell.) Engl.
Philodendron martianum  Engl. vaxkalla
Philodendron melanochrysum  Linden & André guldkantskalla
Philodendron ornatum  Schott silverranka
Philodendron panduriforme  hort.
Philodendron pedatum  (Hook.) Kunth fläckig flikranka
Philodendron radiatum  Schott strålranka
Philodendron sagittifolium 'Ilsemanii'   silverranka
Philodendron selloum  K.Koch
Philodendron squamiferum  Poepp. mossranka
Philodendron verrucosum  Schott sidenranka
Phlebodium aureum  (L.) J.Sm. hartassbräken
Phleum pratense  L. timotej
Phlomoides laciniata  (L.) Kamelin & Makhm stäppax
Phlox carolina  L. buskflox
Phlox douglasii  Hook. kuddflox
Phlox glaberrima var. suffruticosa  (Vent.) A.Gray
Phlox ovata  L. bergflox
Phoenix loureirii  Kunth finbladig dadelpalm
Phoenix roebelenii  O'Brien finbladig dadelpalm
Phrynium luteum  auct. non (Aubl.) Sweet
Physalis ixocarpa  auct. non Hornem.
Physalis philadelphica  Lam. tomatillo
Physocarpus opulifolius f. luteus  (G.Kirchn.) Zabel
Physocarpus opulifolius 'Luteus'   gulbladig smällspirea
Phytolacca  L. kermesbär
Picea abies f. acrocona  Th.Fr.
Picea abies f. cruenta  Elfving
Picea abies 'Cruenta'   smultrongran
Picea abies f. nidiformis  Beissn.
Picea abies 'Nidiformis'   fågelbogran
Picea alcoquiana  (Lindl.) Carrière japansk gran
Picea asperata  Mast. sikanggran
Picea bicolor  (Maxim.) Mayr
Picea glauca f. conica  Rehder
Picea glauca 'Conica'   sockertoppsgran
Pieris floribunda  (Pursh) Benth. & Hook.f. amerikansk buskrosling
Pilea inaequalis  (Poir.) Wedd. kryppilea
Pilea repens  (Sw.) Liebm.
Pilocereus celsianus  Salm-Dyck
Pimenta dioica  (L.) Merr. kryddpeppar
Pimenta officinalis  Lindl. T  V 
Pimpinella anisum  L. anis
Pinus aristata  Engelm. rävsvanstall
Pinus contorta var. latifolia  Engelm.
Pinus contorta ssp. latifolia  (Engelm.) Critchf. klipptall
Pinus contorta var. murrayana  auct. non (Balf.) Engelm.
Pinus pumila  (Pall.) Regel dvärgtall
Pinus sylvestris  L. fur, tall
Pinus sylvestris f. fastigiata  (Carrière) Beissn.
Pinus sylvestris 'Fastigiata'   pyramidtall
Pinus sylvestris var. nana  (Pall.) O.L.Lipa dvärgtall
Piper longum  L. långpeppar
Piper nigrum  L. peppar grönpeppar, svartpeppar, vitpeppar
Pisonia brunoniana  Endl.
Pisonia umbellifera  (J.R.Forst. & G.Forst.) Seem. fågelfängare
Pistacia vera  L. pistaschmandel
Pittosporum eugenioides  A.Cunn. glansbuske
Pittosporum undulatum  Vent. falskt kaffe, krusbladig glansbuske
Pityrogramma calomelanos  (L.) Link filigranbräken
Pityrogramma chrysophylla  (Sw.) Link guldbräken
Plantago afra  L. loppfrö
Plantago psyllium  L. 1762 T  V 
Platyopuntia  (Engelm.) Kreuz. T  V 
Plectranthus fruticosus  L'Hér. malbuske
Pleione  D.Don jungfrusko
Poa pratensis  L. ängsgröe
Polaskia chende  (Gosselin) A.C.Gibson & K.E.Horak doftkaktus
Polaskia chichipe  (Rol.-Goss.) Backeb. medicinmanskaktus
Polygala  L. jungfrulin
Polygala chamaebuxus  L. Vår herres strumpor
Polygala senega  L. senegarot
Polygonum alpinum  All.
Polygonum divaricatum  L.
Polygonum polystachyum  Meisn.
Polypodium aureum  L. T  V 
Polystichum lonchitis  (L.) Roth taggbräken
Pontechium maculatum  (L.) Böhle & Hilger röd snokört
Populus x canadensis 'Marilandica'   marilandspoppel
Populus x canadensis 'Serotina'   höstpoppel
Populus koreana  Rehder koreapoppel
Populus maximowiczii  A.Henry japansk poppel
Populus nigra var. betulifolia  (Pursh) Torr. björkpoppel
Populus simonii f. fastigiata  Schneid.
Populus simonii 'Fastigiata'   häckpoppel
Portulaca oleracea var. sativa  (Haw.) DC.
Potentilla ambigua  Cambess.
Potentilla cuneata  Lehm. tuvfingerört (Hylander & al. 1977 för Potentilla ambigua)
Potentilla fragiformis  auct. non D.F.K.Schltdl.
Potentilla x friedrichsenii  Späth
Potentilla megalantha  Takeda praktfingerört
Potentilla rupestris var. pygmaea  auct. non Duby
Potentilla tridentata  Aiton
Pothos aureus  Linden & André T  V 
Primula floribunda  Wall. kaschmirviva
Protea cynaroides  (L.) L. kungsprotea
Prunus cerasifera f. atropurpurea  (H.Jaeger) Rehder
Prunus dulcis  (Mill.) D.A.Webb mandel, sötmandel
Prunus dulcis var. amara  (DC.) Buchheim bittermandel
Prunus dulcis var. fragilis  (Borkh.) Buchheim krakmandel
Prunus itosakura  Siebold hängande vårkörsbär
Prunus laurocerasus var. schipkaensis  Späth
Prunus laurocerasus 'Schipkaensis'   bulgarisk lagerhägg
Prunus maackii  Rupr. gulbarkig hägg
Prunus maximowiczii  Rupr. häggkörsbär
Prunus padus f. aucubifolia  (K.Koch) Zabel
Prunus padus 'Aucubifolia'   brokhägg
Prunus padus f. colorata  A.Nilsson
Prunus padus 'Colorata'   blodhägg
Prunus pensylvanica  L.f. amerikanskt häggkörsbär
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Ama-no-gawa'  
Prunus serrulata var. lannesiana  (Carrière) Makino
Prunus spinosa f. purpurea  (André) C.K.Schneid.
Prunus spinosa 'Purpurea'   purpurslån
Prunus subhirtella var. autumnalis  Makino
Prunus subhirtella 'Autumnalis'   vinterkörsbär
Prunus subhirtella var. pendula  (Maxim.) Y.Tanaka
Pseudananas  Harms T  V 
Pseudananas sagenarius  (Arruda) Camargo
Pseuderanthemum  Radlk. marmorbuske
Pseudolarix amabilis  (J.Nelson) Rehder guldlärk
Pseudomammillaria  Buxb. T  V 
Pseudomuscari  Garbari & Greuter
Psidium guajava  L. guava
Psylliostachys suworowii  (Regel) Roshkova axrisp
Pterocarpus santalinus  L.f. sandelträd
Pteroxygonum giraldii  Dammer & Diels kinesisk binda
Ptilostemon afer  (Jacq.) Greuter elfenbenstistel
Ptilostemon diacantha  auct. non (Labill.) Greuter
Ptilotrichum spinosum  (L.) Boiss.
Pulmonaria officinalis  L. fläckig lungört
Pulsatilla montana  (Hoppe) Rchb. bergssippa
Punica granatum var. nana  (L.) Pers.
Punica granatum 'Nana'   dvärggranatäpple
Pyrus ussuriensis  Maxim. manchuriskt päron
Quercus robur  L. skogsek
Quercus suber  L. korkek
Ranunculus asiaticus  L. bukettranunkel
Raphanus sativus var. niger  (Mill.) J.Kern.
Raphanus sativus var. radicula  Pers.
Raphanus sativus Rädisa-Gruppen   rädisa
Raphanus sativus Rättika-Gruppen   rättika
Raphanus sativus var. sativus  
Rebutia minuscula  K.Schum. kranskaktus, liljekaktus
Rebutia senilis  Backeb.
Reinwardtia indica  Dumort. busklin
Reinwardtia trigyna  (Roxb.) Planch.
Reseda luteola  L. färgreseda, vau
Rhaphidophora aurea  (Linden & André) Birdsey T  V 
Rheum cultorum  Thorsrud & Reisaeter
Rheum rhabarbarum  L. matrabarber
Rheum rhaponticum  auct. non L.
Rhipsalidopsis gaertneri  (Regel) Linding.
Rhipsalidopsis x graeseri  (Werderm.) Moran
Rhipsalis baccifera  (J.S.Mill.) Stearn korallkaktus
Rhipsalis cassutha  Gaertn.
Rhipsalis salicornioides  Haw.
Rhipsaphyllopsis  Werderm.
Rhodiola rhodantha  (A.Gray) H.Jacobsen ljusröd rosenrot
Rhododendron calendulaceum  (Michx.) Torr. orangeazalea
Rhododendron degronianum  Carrière nikkorododendron
Rhododendron x fraseri  W.Watson fraserazalea
Rhododendron metternichii var. pentamerum  Maxim.
Rhododendron prinophyllum  (Small) Millais rosenazalea
Rhododendron roseum  auct. non Rehder
Rhododendron russatum  Balf.f. & Forrest indigoalpros
Rhododendron tomentosum  Harmaja getpors, skvattram
Rhododendron vaseyi  A.Gray fjärilsazalea
Rhus typhina f. laciniata  (Alph.Wood) Rehder flikbladig rönnsumak
Ribes x culverwellii  Macfad. krusvinbär
Robinia x ambigua  Poir. rödblommig robinia
Robinia pseudoacacia f. decaisneana  (Carrière) Voss
Robinia pseudoacacia f. tortuosa  (DC.) Rehder
Robinia pseudoacacia 'Tortuosa'   skruvrobinia
Rorippa microphylla x nasturtium-aquaticum  
Rosa arvensis var. ayreshirea  Ser.
Rosa x borboniana  N.H.F.Desp.
Rosa Bourbon-Gruppen   bourbonros
Rosa x bruantii  Rehder bruantros
Rosa centifolia f. muscosa  (Aiton) C.K.Schneid.
Rosa Centifolia Muscosa-Gruppen   mossros
Rosa x centifolia var. parvifolia  (Ehrh.) Rehder
Rosa x centifolia var. pomponia  (DC.) Lindl.
Rosa chinensis var. minima  (Sims) Voss
Rosa damascena f. trigintipetala  (Dieck) R.Keller
Rosa damascena f. versicolor  (Weston) Rehder
Rosa (Damascena-Gruppen) 'Kazanlik'   trettiobladsros
Rosa (Damascena-Gruppen) 'York and Lancaster'   engelskros
Rosa x dilecta  Rehder
Rosa x floribunda  Andrews non M.Bieb.
Rosa Floribunda-Gruppen   floribundaros
Rosa gallica f. versicolor  (L.) Rehder
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Burgundiaca'   burgunderros
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Rosa Mundi'   polkagrisros
Rosa lawranceana  Sweet
Rosa Miniatyrros-Gruppen   månadsros
Rosa mollis  Sm. hartsros
Rosa Noisette-Gruppen   noisetteros
Rosa x noisettiana  Thory
Rosa x odorata  (Andrews) Sweet teros
Rosa omeiensis f. pteracantha  (Franch.) Rehder & E.H.Wilson
Rosa pimpinellifolia var. altaica  (Willd.) Thory
Rosa Polyantha-Gruppen   polyantaros
Rosa x pteragonis  Kordes taggtrådsros
Rosa x rehderi  Shinners
Rosa x rehderiana  Blackburn
Rosa x rubrosa  Preston dagros
Rosa x rugotida  Belder & Wijnands dockvresros
Rosa sericea ssp. omeiensis f. pteracantha  Franch. vingros
Rosa sicula  Tratt. siciliansk ros
Rosa spinosissima var. altaica  (Willd.) Bean orientalisk pimpinellros
Rosa x suionum  Almq. nordisk ros
Rosa Tehybrid-Gruppen   tehybridros
Rosa x thea  Savi T  V 
Rosa villosa ssp. mollis  (Sm.) R.Keller & Gams
Roseocactus  A.Berger
Rubia tinctorum  L. krapp
Rubrivena polystachya  (Meisn.) M.Král syrenslide
Rubus chamaemorus  L. hjortron
Rubus cockburnianus  Hemsl. vitgrenigt hallon
Rubus giraldianus  Focke T  V 
Rubus idaeus  L. hallon
Rubus idaeus f. chlorocarpus  E.Krause gula hallon
Rubus idaeus f. xanthocarpus  hort.
Rudbeckia fulgida var. speciosa  (Wender.) Perdue praktrudbeckia
Rudbeckia fulgida var. sullivantii  (C.L.Boynton & Beadle) Cronquist strålrudbeckia
Ruellia coccinea  (L.) Vahl
Ruellia devosiana  E.Morren
Ruellia macrantha  (Nees) Gower
Ruellia portellae  Hook.f.
Ruellia repanda  (L.) Hallier f. T  V 
Rumex acetosa var. hortensis  Dierb. T  V 
Rumex ambiguus  Gren. T  V 
Rumex patientia  L. spenatsyra
Rumex rugosus  Campd. trädgårdssyra
Saccharum officinarum  L. sockerrör
Saccharum ravennae  (L.) L. sockergräs
Saintpaulia ionantha  H.Wendl. saintpaulia
Salix acutifolia  Willd. spetsbladigt daggvide
Salix 'Boydii'   styvervide
Salix caprea f. pendula  (T.Lang) G.Kirchn.
Salix hastata  L. blekvide
Salix hastata 'Wehrhahnii'   engadinvide
Sansevieria cylindrica  Bojer pinnlilja
Sarcococca hookeriana  Baill.
Sarcococca hookeriana var. digyna  Franch. sötbuxbom
Sarracenia  L. flugtrumpet
Satureja hortensis  L. kyndel, sommarkyndel
Saxifraga  L. stenbräcka
Saxifraga brunoniana  Wall.
Saxifraga brunonis  Ser. flagellbräcka
Saxifraga callosa  Sm. tungbräcka
Saxifraga lingulata  Bellardi T  V 
Saxifraga paniculata  Mill. silverbräcka
Schefflera actinophylla  (Endl.) Harms palmaralia
Schismatoglottis  Zoll. & Moritzi spindeltunga
Schismatoglottis concinna  Schott
Schismatoglottis roebelinii  Pitcher & Manda, ortogr. var.
Schizocentron elegans  (Schltdl.) Meisn.
Schlumbergera x buckleyi  (T.Moore) Tjaden julkaktus
Schlumbergera gaertneri  (Regel) Britton & Rose påskkaktus
Schlumbergera x graeseri  (D.R.Hunt) D.R.Hunt vårkaktus
Schlumbergera truncata  (Haw.) Moran novemberkaktus
Scilla maritima  L.
Scilla mischtschenkoana  Grossh. persisk blåstjärna
Scilla tubergeniana  Hoog & Stearn T  V 
Scindapsus aureus  (Linden & André) Engl. T  V 
Scorzonera hispanica  L. svartrot
Scutellaria costaricana  H.Wendl. scharlakansfrossört
Scutellaria mociniana  auct. non Benth. T  V 
Secale cereale  L. råg
Sechium edule  (Jacq.) Sw. kayote
Sedum bellum  Praeger vinterfetblad
Sedum pachyphyllum  Rose buskfetknopp
Sedum rhodanthum  A.Gray
Sedum stenopetalum  Pursh klippfetknopp
Selaginella pallescens  (C.Presl) Spring tuvlummer
Selaginella uncinata  (Desv..) Spring blålummer
Sempervivum ciliosum  Craib skäggtaklök
Sempervivum globiferum  L. hammarbytaklök
Sempervivum heuffelii  Schott taggig taklök
Sempervivum patens  Griseb. & Schenk T  V 
Sempervivum ruthenicum  auct. non (W.D.J.Koch) Schnittsp. & C.B.Lehm. T  V 
Sempervivum soboliferum  Sims
Sempervivum zeleborii  Schott gul taklök
Senecio fluviatilis  Wallr.
Senecio nemorensis  auct. non L.
Senecio sarracenicus  L. parkstånds
Sesamum indicum  L. sesam
Setcreasea purpurea  Boom
Setcreasea striata  hort.
Shepherdia canadensis  (L.) Nutt.
Sibbaldiopsis tridentata  (Aiton) Rydb. tretandsfingerört
Sicyos angulatus  L. hårgurka
Sidalcea candida  A.Gray axmalva
Sidalcea x cultorum  Bergmans trädgårdsmalva
Sidalcea x hybrida  hort.
Sieversia triflora  (Pursh) R.Br. T  V 
Silene virginica  L. eldglim
Sinapis alba  L. vitsenap
Sinningia pusilla  (Mart.) Baill. dvärggloxinia
Sinningia speciosa  (Ker Gawl.) Hiern kornettgloxinia
Sium sisarum  L. sockerrot
Smilacina racemosa  (L.) Desf.
Smilacina stellata  (L.) Desf.
Soja hispida  Moench T  V 
Solanum lycopersicum  L.
Solanum melongena  L. aubergin, äggört
Solanum pimpinellifolium  L.
Solanum tuberosum  L. potatis
Solidago brachystachys  hort.
Solidago cutleri  Fernald
Solidago leiocarpa  DC. dvärggullris
Solidago virgaurea var. alpina  Bigelow
Sorbus commixta  Hedl. japansk rönn
Sorbus decora  (Sarg.) C.K.Schneid. praktrönn
Sorbus foliolosa  hort. pro parte T  V 
Sorbus reducta  Diels dvärgrönn
Sorbus x thuringiaca  (Nyman) Schönach hybridoxel
Sorbus vilmorinii  C.K.Schneid. pärlemorrönn
Sorghum bicolor  (L.) Moench durra
Sorghum durra  (Forssk.) Stapf
Sorghum vulgare  Pers.
Spartina michauxiana  Hitchc.
Spartina pectinata 'Aureomarginata'   gullbandsgräs
Spathiphyllum blandum  Schott stor fredskalla
Spinacia oleracea  L. spenat
Spiraea arcuata  Hook.f. himalajaspirea
Spiraea x billardii  Hérincq klasespirea
Spiraea x billiardii  ortogr. var.
Spiraea x cinerea  Zabel hybridspirea
Spiraea douglasii  Hook. douglasspirea
Spiraea x macrothyrsa  Dippel storspirea
Spiraea x rubella  Dippel purpurspirea
Stachys affinis  Bunge koregi
Stachys sieboldii  Miq.
Statice suworowii  Regel T  V 
Stenocactus gladiatus  (Link & Otto) Backeb. & F.M.Knuth lamellkaktus
Stenocactus multicostatus  (K.Schum.) A.W.Hill skrynkelkaktus
Stenocarpus sinuatus  Endl. eldhjul
Stenocereus dumortieri  (Scheidw.) Buxb. kandelaberkaktus
Stenocereus thurberi  (Engelm.) Buxb. grenkaktus
Sternbergia clusiana  (Ker Gawl.) Spreng.
Sternbergia macrantha  (J.Gay) Baker T  V 
Stetsonia coryne  (Salm-Dyck) Britton & Rose hattkaktus
Stewartia  L. skenkamelia
Stewartia koreana  Rehder
Stewartia pseudocamellia  Maxim.
Stewartia serrata  Maxim.
Stipa capillata  L. finbladigt fjädergräs
Streptocarpus wendlandii  Dammann jättekornettblomma
Stromanthe jacquinii  (Roem. & Schult.) H.A.Kenn. & Nicolson guldtopp
Stromanthe lutea  Eichler
Strombocactus denegrii  (Fric) G.D.Rowley T  V 
Strombocactus disciformis  (DC.) Britton & Rose kopalkaktus
x Stroxinia  Kellenberger
x Stroxinia hybrida  hort.
Strychnos nux-vomica  L. stryknin
Swertia perennis  L. stålört
Swietenia mahagoni  (L.) Jacq. mahogny
Syagrus weddelliana  (H.Wendl.) Becc.
Syngonanthus elegans  (Bong.) Ruhland
Syringa bretschneideri  Lemoine T  V 
Syringa koehneana  C.K.Schneid.
Syringa palibiniana  Nakai
Syringa pinnatifolia  Hemsl. fjädersyren
Syringa pubescens ssp. patula  (Palib.) M.C.Chang & X.L.Chen dvärgsyren
Syringa velutina  Kom.
Syringa villosa  Vahl ullsyren
Syzygium aromaticum  (L.) Merr. & L.M.Perry kryddnejlika
Syzygium paniculatum  Gaertn. vippmyrten
Tacsonia vanvolxemii  Lem. T  V 
Tanacetum cinerariifolium  (Trevir.) Sch.Bip. dalmatinerkrage, gråkrage
Taxus x media  Rehder hybrididegran
Tectona grandis  L.f. teak
Tellima grandiflora  (Pursh) Lindl. anagrambräcka
Tephrocactus articulatus  (Pfeiff.) Backeb. diadem-opuntia
Tetragonia expansa  Murray T  V 
Tetragonia tetragonoides  (Pall.) Kuntze nyzeeländsk spenat
Tetragonolobus edulis  Link
Tetragonolobus purpureus  Moench
Thaumatophyllum bipinnatifidum  (Schott) Sakur. & al. fjäderranka, jätteblad
Thea sinensis  L. T  V 
Thelocactus setispinus  (Engelm.) E.F.Anderson klockkaktus
Theobroma cacao  L. kakao
Thuja occidentalis var. woodwardii  Späth
Thunbergia coccinea  D.Don klätterthunbergia
Thunbergia erecta  (Benth.) T.Anderson trumpetthunbergia
Tilia cordata  Mill. skogslind
Tilia platyphyllos var. rubra  (Weston) auct.
Tilia platyphyllos 'Rubra'   rödgrening bohuslind
Tillandsia usneoides  (L.) L. spansk mossa
Tradescantia navicularis  Ortgies
Tradescantia pallida  (Rose) D.R.Hunt purpurblad
Tradescantia zebrina 'Purpusii'   purpurranka
Tragopogon porrifolius  L. haverrot
Trichocereus bridgesii  Britton & Rose
Trichocereus macrogonus  (Salm-Dyck) Riccob.
Trichocereus pachanoi  Britton & Rose
Trichocereus spachianus  (Lem.) Riccob.
Trichocereus werdermannianus  Backeb.
Trichodiadema densum  (Haw.) Schwantes diademblad
Trifolium hybridum  L. alsikeklöver
Trifolium incarnatum  L. blodklöver
Trifolium pratense  L. rödklöver
Trifolium repens  L.
Trigonella foenum-graecum  L. bockhornsklöver
Trigonella melilotus-caerulea  (L.) Asch. & Graebn.
Triteleia  Lindl. triteleja
Triteleia laxa  Benth.
Triteleia uniflora  Lindl. T  V 
x Triticale rimpaui  (Wittm.) Müntzing
x Triticosecale rimpaui  Wittm. rågvete
Triticum aestivum  L. vete
Triticum aestivum ssp. compactum  (Host) Mac Key
Triticum aestivum Compactum-Gruppen   kubbvete
Triticum aestivum Höstvete-Gruppen   höstvete
Triticum aestivum ssp. vulgare  Thell.
Triticum aestivum Vårvete-Gruppen   vårvete
Triticum sativum  Lam. T  V 
Triticum turgidum  L.
Triticum turgidum var. durum  (Desf.) P.C.Kuo
Triticum turgidum Durum-Gruppen   hårdvete, makaronivete
Tropaeolum speciosum  Poepp. & Endl. eldkrasse
Tropaeolum tricolor  Sw. färgkrasse
Tropaeolum tuberosum  Ruiz & Pav. knölkrasse
Tsuga sieboldii  Carrière sydjapansk hemlock
Tulipa acuminata  Hornem.
Tulipa biflora  Pall. miniatyrtulpan
Tulipa celsiana  Redouté kapucinertulpan
Tulipa clusiana  DC. italiensk tulpan
Tulipa clusiana f. diniae  Raamsd. guldtulpan
Tulipa fosteriana  W.Irving fostertulpan
Tulipa gesneriana (Neo-Gruppen) 'Acuminata'   spindeltulpan
Tulipa hageri  Heldr. rosttulpan
Tulipa humilis  Herb. violtulpan
Tulipa kolpakowskiana  Regel soltulpan
Tulipa lanata  Regel pamirtulpan
Tulipa linifolia  Regel bokharatulpan
Tulipa linifolia Maximowiczii-Gruppen   eldtulpan
Tulipa maximowiczii  Regel
Tulipa orphanidea  Heldr. grekisk tulpan
Tulipa orphanidea Whittallii-Gruppen   smyrnatulpan
Tulipa ostrowskiana  Regel krontulpan
Tulipa persica  hort. T  V 
Tulipa praecox  Ten. non Cav.
Tulipa pulchella  (Regel) Baker
Tulipa saxatilis  Spreng. kretatulpan
Tulipa silvestris  ortogr. var.
Tulipa stellata var. chrysantha  (A.D.Hall) Sealy
Tulipa sylvestris  L. vildtulpan
Tulipa urumiensis  Stapf kurdisk tulpan
Tulipa whittallii  A.D.Hall
Typha shuttleworthii  W.D.J.Koch & Sond. silverkaveldun
Ulmus carpinifolia f. marmorata  hort.
Ulmus glabra  Huds. skogsalm
Ulmus x hollandica 'Purpurascens'  Fontaine blodalm
Ulmus minor 'Variegata'   vitbrokig lundalm
Ulmus procera 'Purpurascens'   purpuralm
Umbilicus oppositifolius  (Ledeb.) Ledeb.
Urginea maritima  (L.) Baker
Urginea scilla  Steinh.
Utricularia exoleta  R.Br. T  V 
Utricularia gibba  L. finbläddra
Vaccinium corymbosum  L. amerikanskt blåbär
Vaccinium myrtillus  L. blåbär
Vaccinium vitis-idaea  L. lingon
Valeriana phu  L. kattvänderot
Valeriana supina  Ard. revig vänderot
Valerianella locusta  (L.) Laterr. vårklynne
Vandopsis lowii  (Lindl.) Schltr.
Weigela x hybrida  H.Jaeger trädgårdsprakttry
Veltheimia viridifolia  Jacq.
Verbascum densiflorum  Bertol. öländskt kungsljus
Verbascum lychnitis  L. grenigt kungsljus
Verbascum thapsiforme  Schrad.
Veronica armena  Boiss. & A.Huet turkisk veronika
Viburnum x bodnantense  Aberc. hybridkejsarolvon
Viburnum carlesii  Hemsl. luktolvon
Viburnum farreri  Stearn kejsarolvon
Viburnum fragrans  Bunge non Loisel. T  V 
Viburnum opulus  L. skogsolvon
Viburnum tinus  L. lagerolvon
Vicia faba  L. bondböna
Vicia faba var. minuta  (Alef.) Mansf.
Vicia faba Minuta-Gruppen   åkerböna
Vicia sativa  L. fodervicker
Victoria  Lindl. jättenäckros
Viola x florariensis  Correvon
Viola stojanowii  W.Becker bulgarisk viol
Vitex  L. kyskhetsträd
Vitis davidii  (Rom.Caill.) Foëx fader Davids vin
Vitis labrusca  L. labruskavin
Wolffia arrhiza  (L.) Wimm. dvärgandmat
Vriesea carinata  Wawra kölax
Vriesea fenestralis  Linden & André nätvriesea
Vriesea gigantea  Gaudich. vriesea
Vriesea hieroglyphica  (Carrière) É.Morren hieroglyfvriesea
Vriesea incurvata  Gaudich. näbbvriesea
Vriesea psittacina  (Hook.) Lindl. orangevriesea
Vriesea rostrumaquilae  Mez T  V 
Vriesea saundersii  (Carrière) É.Morren vaxvriesea
Vriesea tesselata  (Linden) É.Morren T  V 
Vriesia  Lindl.
Xantheranthemum igneum  (Regel) Lindau flossablad
Xanthosoma  Schott violettbladig kalla
Yucca longifolia  Schult. & Schult.f. T  V 
Zaluzianskya capensis  (Benth.) Walp. nattblomster
Zantedeschia elliottiana  (W.Watson) Engl. gul kalla
Zantedeschia rehmannii  Engl. skär kalla
Zauschneria californica  C.Presl
Zebrina pendula  Schnizl.
Zebrina purpusii  G.Brückn.
Zizania aquatica  auct. non L.
Zizania palustris  L. indianris
Ziziphus jujuba  Mill. jujubär
Zygopetalon  Hook.