Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Bok)
Hylander, N. 1960: Våra prydnadsväxters namn på svenska och latin.
2:e uppl, 146, LTs förlag, Stockholm


Kopplade växtnamn  [655]
 A   B   C   D   E   F   G   H   x   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   X   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abies alba  Mill. silvergran
Abies amabilis  (Loudon) J.Forbes purpurgran
Abies balsamea  (L.) Mill. balsamgran
Abies cephalonica  Loudon grekgran
Abies cilicica  (Antoine & Kotschy) Carrière turkgran
Abies concolor  (Gordon & Glend.) Hildebr. coloradogran
Abies fraseri  (Pursh) Poir. virginiagran
Abies grandis  (D.Don) Lindl. kustgran
Abies homolepis  Siebold & Zucc. nikkogran
Abies lasiocarpa  (Hook.) Nutt. berggran
Abies magnifica  A.Murray praktgran
Abies nordmanniana  (Steven) Spach nordmannsgran
Abies pinsapo  Boiss. spanskgran
Abies procera  Rehder kaskadgran
Abies sachalinensis  (F.Schmidt) Mast. sachalingran
Abies sibirica  Ledeb. pichtagran
Abies veitchii  Lindl. fujigran
Acantholimon glumaceum  (Jaub. & Spach) Boiss. tuvrisp
Acer campestre  L. naverlönn
Acer cappadocicum  Gled. turkisk lönn
Acer cappadocicum ssp. lobelii  (Ten.) A.E.Murray italiensk lönn
Acer circinatum  Pursh vinlönn
Acer japonicum  Thunb. solfjäderslönn
Acer macrophyllum  Pursh jättelönn
Acer monspessulanum  L. dvärglönn
Acer negundo  L. asklönn
Acer palmatum  Thunb. japansk lönn
Acer pensylvanicum  L. strimlönn
Acer platanoides  L. skogslönn
Acer platanoides 'Dissectum'   flikbladig skogslönn
Acer platanoides 'Reitenbachii'   rödbladig skogslönn
Acer platanoides 'Schwedleri'   blodlönn
Acer pseudoplatanus  L. sykomorlönn, tysk lönn
Acer saccharinum  L. silverlönn
Acer saccharum  Marshall sockerlönn
Acer tataricum  L. rysk lönn
Acer tataricum ssp. ginnala  (Maxim.) Wesm. ginnalalönn
Achillea ageratifolia ssp. aizoon  (Griseb.) Heimel
Achillea chrysocoma  Friv. gullröllika
Achillea millefolium  L. röllika, vanlig röllika
Achillea ptarmica  L. nysört
Achillea ptarmica var. multiplex  (P.Renault) Heimerl vitpytta
Achillea 'Taygetea'   svavelröllika
Achimenes erecta  (Lam.) H.P.Fuchs rödluva
Acokanthera oblongifolia  (Hochst.) Codd vintersöta
Acokanthera spectabilis  (Sond.) Hook.f.
Aconitum lycoctonum  L. alpstormhatt
Aconogonon divaricatum  (L.) Nakai vippslide
Acorus gramineus  Sol. gräskalmus
Acorus gramineus 'Pusillus'   dvärgkalmus
Actinidia arguta  (Siebold & Zucc.) Miq. krusbärsaktinidia
Actinidia polygama  (Siebold & Zucc.) Maxim. klätteraktinidia
Adiantum capillus-veneris  L. adiantum, vanligt adiantum, venushår
Adiantum pedatum  L. frilandsadiantum
Adonis amurensis  Regel & Radde guldadonis
Adonis annua  L. gossen i det gröna, höstadonis
Adonis vernalis  L. våradonis
Aechmea fasciata  (Lindl.) Baker blomsterananas
Aechmea fulgens  Brongn. korallvippa
Aechmea miniata  (Beer) Baker korallvippa
Aesculus carnea  Hayne rödblommig hästkastanj
Aesculus flava  Sol. gulblommig hästkastanj
Aesculus parviflora  Walter småblommig hästkastanj
Agapanthus  L'Hér. agapantus
Agapanthus africanus  auct. non L.
Agapanthus orientalis  F.M.Leight.
Agave americana  L. hundraårig aloe, vanlig agave
Agave filifera  Salm-Dyck trådagave
Agave sisalana  Perrine sisalagave
Agave victoriae-reginae  T.Moore drottningagave
Ageratum  L. ageratum
Agrostemma brachylobum  (Fenzl) K.Hammer sommarklätt
Agrostis nebulosa  Boiss. & Reut. slöjven
Agrostis pulchella  auct. non (R.Br.) Roem. & Schult.
Aira capillaris  Host non Savi
Aira elegans  auct. non Gaudin
Ajuga x hybrida  auct. non A.Kern.
Alchemilla mollis  (Buser) Rothm. jättedaggkåpa
Alchemilla speciosa  Buser praktdaggkåpa
Allium beesianum  W.W.Sm. septemberlök
Allium cristophii  Trautv. stäpplök
Allium giganteum  Regel jättelök
Allium macranthum  Baker praktlök
Allium ramosum  L. doftlök
Allium sphaerocephalon  L. klotlök
Allium tuberosum  Spreng. höstlök
Alnus glutinosa f. imperialis  G.Kirchn.
Alnus glutinosa f. incisa  Willd.
Alnus glutinosa f. quercifolia  (Willd.) Willd.
Alnus incana f. pinnata  (Lundmark) Willd.
Aloe aristata  Haw. borstaloe
Aloe marlothii  A.Berger taggaloe
Aloe striata  Haw. strimaloe
Aloe variegata  L. sebra-aloe
Althaea x cultorum  Bergmans hybridstockros
Alyssum murale  Waldst. & Kit. silverstenört
Alyssum repens  Baumg. revig stenört
Amaranthus tricolor  L. papegojamarant
Amberboa amberboi  (L.) Tzvelev gul doftklint
Amberboa suaveolens  (Willd.) Iljin
Amelanchier botryapium  auct. non (L.f.) Borkh.
Amorpha  L. segelbuske
Amorpha fruticosa  L. segelbuske
Ampelopsis glandulosa var. heterophylla 'Elegans'   silvervin
Ampelopsis quinquefolia  auct. non (L.) Michx.
Anacyclus  L. bertram
Anacyclus pyrethrum var. depressus  (Ball) Maire dvärgbertram
Anagallis  L. mire
Andromeda glaucophylla  Link daggrosling
Androsace dubyi  Hyl. B  V 
Androsace lactea  L. vitviva
Androsace primuloides  Duby
Androsace sarmentosa  Wall. revviva
Androsace studiosorum  Kress dockviva
Anemone hepatica f. rubroplena  Sweet
Anemone japonica  auct. non (Thunb.) Siebold & Zucc. T  V 
Anemone x lesseri  H.R.Wehrh. rosenanemon
Anemone x lipsiensis  Beck hybridsippa
Anemone narcissiflora  L. narcissanemon
Anemone trifolia  L. trillingsippa
Anredera cordifolia  (Ten.) Steenis madeiraranka
Antennaria dioica 'Tomentosa'   grå kattfot
Anthemis aizoon  Griseb.
Anthurium crystallinum  Linden & André sammetskalla
Antigonon leptopus  Hook. & Arn. rosensky
Aphelandra  R.Br. kungsblomma
Aphelandra aurantiaca  (Scheidw.) Lindl. orangegul kungsblomma
Aphelandra squarrosa var. leopoldii  Van Houtte
Aphelandra squarrosa var. louisae  Van Houtte
Aponogeton madagascariensis  (Mirb.) H.Bruggen gallerblad
Aptenia cordifolia  (L.f.) Schwantes hjärtreva
Aquilegia ecalcarata  Maxim. dockakleja
Aquilegia einseleana  F.W.Schultz klippakleja
Aquilegia flabellata  Siebold & Zucc. japansk akleja
Aquilegia x helenae  Bergmans prinsessakleja
Arabis x arendsii  H.R.Wehrh. majtrav
Arabis carduchorum  Boiss. tuvtrav
Arabis jacquinii  Beck
Arabis x sturii  Mottet kuddtrav
Araucaria  Juss. araukaria
Arctanthemum arcticum  (L.) Tzvelev arktisk prästkrage
Arctotis hirsuta  (Harv.) Beauverd gasellöga
Arenaria biebersteinii  auct. non Schltr.
Argyranthemum frutescens  (L.) Sch.Bip. buskmargerit
Ariocarpus  Scheidw. myrkottskaktus
Arnebia pulchra  (Roem. & Schult.) J.R.Edm. profetblomma
Arnica sachalinensis  (Regel) A.Gray trädgårdsarnika
Artemisia nitida  Bertol. silkesmalört
Asarina procumbens  Mill. varggap
Asarum canadense  L. kanadensisk hasselört
Asarum caudatum  Lindl. kalifornisk hasselört
Asarum europaeum  L. vanlig hasselört
Asclepias tuberosa  L. orange-sidenört
Asparagus falcatus  L. klättersparris
Aspidistra  Ker Gawl. aspidistra
Asplenium trichomanes  L. svartbräken
Aster farreri  W.W.Sm. & C.Jeffrey bergaster
Astrophytum myriostigma  Lem. biskopsmössa
Atraphaxis frutescens  (L.) K.Koch ökensilver
Aucuba  Thunb. aukuba
Austrocylindropuntia cylindrica  (Lam.) Backeb. pelaropuntia
Azolla  Lam. mossbräken
Azorella trifurcata  (Gaertn.) Pers. gulldyna
Bacopa  Aubl. tjockblad
Bacopa caroliniana  (Walter) B.L.Rob. tjockblad
Bassia scoparia 'Childsii'   grön sommarcypress
Bassia scoparia 'Trichophylla'   röd sommarcypress
Begonia  L. begonia
Begonia x argenteoguttata  Lemoine silverbegonia T  V 
Begonia glabra  Aubl. klätterbegonia
Begonia grandis  Dryand. japansk begonia
Begonia x hortensis  A.B.Graf & Zwicky
Begonia manicata  Brongn. manschettbegonia
Begonia masoniana  Ziesenh. järnkorsbegonia
Begonia radicans  Vell. ampelbegonia
Bellis  L. bellis
Bellium bellidioides  L. dvärgbellis
Betula verrucosa f. crispa  (Rchb.) Hyl.
Betula verrucosa f. dalecarlica  (L.f.) Mouill.
Betula verrucosa f. fastigiata  (Clemenc.) Schelle
Betula verrucosa f. purpurea  (André) Asch. & Graebn.
Betula verrucosa f. youngii  (T.Moore) hort.
Bistorta vivipara  (L.) Gray liten ormrot, ormrot
Bougainvillea  Juss. bougainvillea, trillingblomma
Boussingaultia baselloides  auct. non Kunth
Boussingaultia cordifolia  Ten.
Boussingaultia gracilis f. pseudobaselloides  Hauman
Bouvardia x domestica  Thorsrud & Reisaeter bukettbouvardia
Butia  (Becc.) Becc. butiapalm
Buxus sempervirens var. angustifolia  (Mill.) Weston
Buxus sempervirens var. arborescens  L.
Buxus sempervirens var. bullata  (G.Kirchn.) hort.
Buxus sempervirens var. macrophylla  hort.
Buxus sempervirens var. suffruticosa  L.
Cabomba  Aubl. kabomba
Cabomba caroliniana var. pulcherrima  R.M.Harper
Cabomba pulcherrima  (R.M.Harper) Fassett
Calampelis  D.Don
Calampelis scabra  (Ruiz & Pav.) Sweet
Calanthe  R.Br. kalante
Calceolaria  L. toffel
Calceolaria x herbeohybrida  Voss
Calceolaria x speciosa  Lilja
Calendula  L. ringblomma
Calliopsis stillmanii  hort.
Callistemon  R.Br. lampborste
Calocedrus decurrens  (Torr.) Florin
Calystegia silvatica  (Kit.) Griseb. storvinda
Camellia  L. kamelia
Campanula autumnalis  hort.
Campsis  Lour. trumpetranka
Campsis x tagliabuana  (Vis.) Rehder
Cannabis sativa var. chinensis  (Delile) A.DC. jättehampa T  V 
Capsicum annuum var. conoides  (Mill.) Irish
Capsicum annuum Prydnadschili-Gruppen   prydnadspaprika
Caragana  Fabr. karagan
Caragana arborescens f. lorbergii  Koehne
Caragana arborescens f. pendula  (Carrière) hort.
Cardamine  L. bräsma
Carissa spectabilis  (Sond.) Pichon
Carpinus betulus f. fastigiata  (G.Nicholson) hort.
Carpinus betulus f. incisa  (Aiton) hort.
Carpinus betulus f. lennwalliana  A.Nilsson
Caryopteris  Bunge skäggbuske
Ceanothus  L. säckbuske
Centaurea depressa  M.Bieb. dvärgklint
Centaurea moschata var. amberboi  L.
Cephalanthus  L. bollbuske
Cephalaria tatarica  Roem. & Schult.
Ceratophyllum  L. särv
Ceratopteris  Brongn. vattenbräken
Ceratostigma  Bunge blåblomma
Cereus  Mill. pelarkaktus
Cestrum  L. juvelbuske
Chelone  L. sköldpaddsört
Chrysanthemum lacustre  auct. non Brot.
Cissus antarctica var. grandidentata  Boutard
Clematis montana var. rubens  Kuntze
Clerodendrum  L. klerodendrum
Cocos australis var. bonnetii  hort
Codonopsis  Wall. porslinsklocka
Colchicum speciosum var. bornmuelleri  (Freyn) Bergmans
Collinsia  Nutt. collinsia
Collinsia heterophylla  Graham
Columnea  L. tigergap
Consolida ajacis Candelabra-Gruppen   kandelaberriddarsporre
Consolida ajacis Imperialis-Gruppen   kejsarriddarsporre
Consolida orientalis  (J.Gay) Schrödinger sommarriddarsporre
Consolida orientalis Hyacinthiflora-Gruppen   hyacintriddarsporre
Coreopsis bigelovii  (A.Gray) Voss sommaröga
Coriaria  L. garvarbuske
Cornus alba var. kesselringii  (E.L.Wolf) Rehder
Cornus alba var. sibirica  Loudon
Cornus sanguinea  L. skogskornell
Cornus stolonifera f. flaviramea  (Koehne) Rickett
Corylus avellana f. contorta  (Bean) hort.
Corylus avellana f. heterophylla  (Loudon) hort.
Corylus avellana f. laciniata  Petz. & G.Kirchn.
Coryphantha  (Engelm.) Lem. toppkaktus
Cotula turbinata  L. docksnurra
Crambe  L. krambe
Crassula ericoides  auct. non Haw. T  V 
Crassula nealeana  Higgins
Crassula perfoliata  L. prylkrassula
Crassula perforata  Thunb.
Crassula perfossa  Lam.
Crocus maesiacus  orth. var.
Cryptanthus  Otto & A.Dietr. gömblomma
Cucurbita maxima Turban-Gruppen   turbanpumpa
Dactylis  L. hundäxing
Dactylorhiza  Nevski nyckelblomster
Delphinium ambiguum  L.
Delphinium orientale var. hyacinthiflorum  (M.Vilm.) Boom
Diascia  Link & Otto tvillingblomma
Dicentra x luxurians  Hyl. B  V 
Diclytra  Borkh.
Dielytra  Cham. & Schltdl.
Diervilla  Mill. getris
Dimorphotheca aurantiaca  auct. non DC. T  V 
Dimorphotheca pseudoaurantiaca  Schinz & Thell. T  V 
Dimorphotheca sinuata  DC.
Dioscorea sativa  auct. non L. T  V 
Disocactus phyllanthoides  (DC.) Barthlott drottningkaktus
Dodecatheon  L. tolvgudablomma
Doronicum  L. gemsrot
Echinocereus  Engelm. kägelkaktus
Echinodorus brevipedicellatus  (Kuntze) Buchenau
Echinodorus longipetalus  Micheli dolksvalting
Echinodorus paniculatus  Micheli svärdsvalting
Echinopsis  Zucc. ullknoppskaktus
Ephedra  L. efedra
Epimedium x youngianum 'Niveum'   vit sockblomma
Epimedium x youngianum 'Roseum'   violett sockblomma
Episcia  Mart. kopparblad
Eremogone procera  (Spreng.) Rchb. gräsnarv
Eriogonum  Michx. ullslide
Eriophyllum  Lag. ullblad
Erysimum humile  Pers. luktkårel
Erysimum ochroleucum  (Schleich.) DC.
Eucalyptus  L'Hér. eukalyptus
Eucomis  L'Hér. tofslilja
Euphorbia  L. euforbia
Euphorbia canariensis  L. kandelabereuforbia
Euphorbia echinus  Hook.f. & Coss. piggsvinseuforbia
Euphorbia epiphylloides  Kurz älghornseuforbia
Euphorbia grandicornis  Goebel djävulstörne
Euphorbia grandidens  Haw. trädeuforbia
Euphorbia meloformis  Aiton meloneuforbia
Euphorbia obesa  Hook.f. kloteuforbia
Euphorbia ramipressa  Croizat
Euphorbia resinifera  O.Berg hartseuforbia
Euphorbia submammillaris  (A.Berger) A.Berger tuveuforbia
Farfugium japonicum  (L.) Kitam. tigertass
Farfugium japonicum 'Aureomaculatum'   plattmaja
Farfugium japonicum 'Variegatum'   tigertass
Ficus  L. fikus
Ficus religiosa  L. tempelfikus
Fittonia  Coem. åderblad
Fragaria  L. smultron
Fritillaria  L. klocklilja
Gardenia  J.Ellis gardenia
Gaultheria  L. vaktelbär
Genista pulchella  Vis. dalmatisk ginst
Geranium platypetalum  Fisch. & C.A.Mey. kaukasisk näva
Gerbera  L. gerbera
Geum x balcanum  auct. non K.Malý
Geum coccineum  Sibth. & Sm. kungsnejlikrot, röd nejlikrot
Geum x cultorum  Bergmans hybridnejlikrot
Geum x perryi  Bergmans praktnejlikrot
Gillenia  Moench gillenia
Gladiolus  L. gladiol
Gladiolus x gandavensis  Van Houtte gentgladiol
Gladiolus x nanus  auct. non Andrews
Gladiolus Nanus-Gruppen   dvärggladiol
Grevillea  Knight grevillea
Guzmania  Ruiz & Pav. juvelblomma
Gymnocalycium  Pfeiff. klotkaktus
Haemanthus multiflorus  Martyn
Harpephyllum caffrum  C.Krauss kafferbär
Hebe  Juss. buskveronika
Helanthium bolivianum  (Rusby) Lehtonen & Myllys krypsvalting
Helanthium tenellum  (Schult.f.) J.G.Sm. dvärgsvalting
Helenium bigelowii  auct. non A.Gray
x Heucherella  H.R.Wehrh. klockvippa
x Heucherella alba  (Lemoine) Stearn vit klockvippa
x Heucherella tiarelloides  (Lemoine) H.R.Wehrh. skär klockvippa
Heyderia decurrens  (Torr.) K.Koch
Hippeastrum striatum var. fulgidum  (Ker Gawl.) Hyl. ined.
Hippophae  L. havtorn
Holodiscus  (K.Koch) Maxim. vippspirea
Hoya  R.Br. porslinsblomma
Hydrocotyle  L. spikblad
Hylotelephium cauticola  (Praeger) H.Ohba liten kärleksört
Hylotelephium erythrostictum  (Miq.) H.Ohba vitröd kärleksört
Hylotelephium tatarinowii  (Maxim.) H.Ohba mongolisk kärleksört
Hymenocallis  Salisb. narcisslilja, spindellilja
Ilex  L. järnek
Inula  L. krissla
Iris x monspur  Foster T  V 
Isoetes  L. braxengräs
Isoetes lacustris  L. vanligt braxengräs
Jacaranda  Juss. jakaranda
Jacobinia carnea  (Lindl.) G.Nicholson
Jacobinia magnifica  (Nees) Lindau
Jacobinia pauciflora  (Nees) Lindau
Jacobinia sellowiana  (Nees) Hiern
Juncus  L. tåg
Justicia  L. jakobinia
Justicia carnea  Lindl.
Justicia floribunda  (K.Koch) Wassh. vinterjakobinia
Kalanchoe daigremontiana  Raym.-Hamet & H.Perrier livsblad
Kalanchoe delagoensis  Eckl. & Zeyh. livsblad
Kalanchoe laxiflora  Baker livsblad
Kalanchoe pinnata  (Lam.) Pers. livsblad
Kalanchoe uniflora  (Stapf) Raym.-Hamet klockreva
Kalmia polifolia  Wangenh. tuvkalmia
Kniphofia uvaria  (L.) Oken fackellilja
Kochia scoparia var. childsii  Kraus
Kochia scoparia var. trichophylla  (Voss) Boom
Kohleria x gigantea  (Planch.) Fritsch narrhuva
Kohleria hirsuta  (Kunth) Regel narrhuva
Kolkwitzia amabilis  Graebn. paradisbuske
Laburnum x watereri  (G.Kirchn.) Dippel hybridgullregn
Lachenalia  Murray papegojhyacint
Lagarosiphon major  (Ridl.) Moss afrikansk vattenpest
Lantana  L. eldkrona
Larix gmelinii  (Rupr.) Kuzen. dahurisk lärk
Larix laricina  (Du Roi) K.Koch kanadalärk
Larix x marschlinsii  Coaz hybridlärk
Larix occidentalis  Nutt. västamerikansk lärk
Lathyrus odoratus var. nanellus  L.H.Bailey dvärgluktärt
Lavandula  L. lavendel
Lavandula angustifolia  Mill. äkta lavendel
Lavandula multifida  L. sommarlavendel
Legousia speculum-veneris  (L.) Chaix venusspegel
Leonotis leonurus  (L.) R.Br. lejonöra
Leontopodium leontopodioides  (Willd.) Beauverd sibirisk edelweiss
Leontopodium nivale ssp. alpinum  (Cass.) Greuter äkta edelweiss
Leontopodium sibiricum  Cass. T  V 
Leonurus cardiaca  L. hjärtstilla
Leptospermum scoparium var. nichollsii  (Dorr.Sm) Turrill
Leptosyne stillmanii  auct. non A.Gray
Leuchtenbergia principis  Hook. prismakaktus
Leucocoryne ixioides  (Hook.) Lindl. porslinslilja
Libocedrus decurrens  Torr.
Libonia floribunda  K.Koch
Ligularia japonica  (Thunb.) Less. drakstånds
Ligularia macrophylla  (Ledeb.) DC. gullfackla
Ligularia przewalskii  (Maxim.) Diels spirstånds
Ligularia stenocephala  (Maxim.) Matsum. & Koidz. gullstav
Ligularia tussilaginea  (Burm.f.) Makino
Ligularia tussilaginea var. albovariegata  Bergmans
Ligustrum x ibolium  Rehder hybridliguster
Ligustrum vulgare 'Lodense'   dvärgliguster
Lilium brownii  Miellez kantonlilja
Lilium duchartrei  Franch. farrerlilja
Lilium x hollandicum  Bergmans flocklilja
Lilium x marhan  Baker mandarinlilja
Lilium superbum  L. drottninglilja
Limnobium  Rich. grodört
Limnophila  R.Br. gälört
Linaria  Mill. sporre, sporreblomma
Linaria bipartita  (Vent.) Willd. violsporre
Linaria pinifolia  auct. non Thell.
Linaria triornithophora  (L.) Willd. kranssporre
Linnaea borealis var. americana  (J.Forbes) Rehder
Linnaea borealis var. longiflora  Torr. amerikansk linnéa
Liriope muscari  (Decne.) L.H.Bailey druvlilja
Lobelia x speciosa  Sweet hybridlobelia
Lonicera chaetocarpa  (Rehder) Rehder kapuschongtry
Lonicera chrysantha  Turcz. gulltry
Lonicera dioica  L. vårkaprifol
Lonicera henryi  Hemsl. vintertry
Lonicera involucrata var. ledebourii  (Eschsch.) Zabel
Lonicera x italica  Tausch rosenkaprifol
Lonicera korolkowii var. zabelii  (Rehder) Rehder fagertry
Lonicera morrowii  A.Gray spärrtry
Lonicera periclymenum  L. vildkaprifol
Lonicera thibetica  Bureau & Franch. tibetanskt try
Lophophora williamsii  (Salm-Dyck) Coult. giftkaktus
Lotus  L. käringtand
Lotus corniculatus  L. käringtand, vanlig käringtand
Lupinus hybridus  Lemoine
Lupinus microcarpus var. densiflorus  (Benth.) Jeps. båglupin
Lupinus pubescens  Lindl. sommarlupin
Lupinus pubescens 'Albococcineus'   T  V 
Lupinus pubescens 'Atrococcineus'   T  V 
Lupinus x regalis  Bergmans regnbågslupin, russell-lupin
Lycaste  Lindl. lykaste
Lychnis x haageana  Lemoine praktklätt
Lysimachia barystachys  Bunge vitlysing
Lysimachia clethroides  Duby vitlysing
x Mahoberberis  C.K.Schneid. berberismahonia
x Mahoberberis neubertii  (Lem.) C.K.Schneid. berberismahonia
Malcolmia  W.T.Aiton strandlövkoja
Malus domestica f. pendula  (Zabel) auct.
Malus domestica 'Pendula'   hängapel
Malus ioensis 'Plena'   violapel
Malus x zumi  (Matsum.) Rehder korallapel
Mammillaria longimamma  DC. spenkaktus
Mandevilla  Lindl. bägarranka
Manettia bicolor  Paxton
Manettia inflata  Sprague
Manettia luteorubra  (Vell.) Benth. glödranka
Marsilea  L. klöverbräken
Matthiola incana var. annua  (L.) Voss sommarlövkoja
Matthiola incana var. hiberna  Voss vinterlövkoja
Maurandya barclaiana  Lindl. maurandia
Mauranthemum paludosum  (Poir.) Vogt & Oberpr. pysslingkrage
Medinilla magnifica  Lindl. rosenskärm
Melocactus  Link & Otto melonkaktus
Mertensia primuloides  (Decne.) C.B.Clarke klippfjärva
Metasequoia glyptostroboides  Hu & W.C.Cheng kinesisk sekvoja
Metrosideros lanceolata  Sm.
Miscanthus sinensis  (Thunb.) Andersson sebragräs
Mitraria coccinea  Cav. scharlakansbuske
Monstera  Adans. monstera
Muehlenbeckia axillaris  (Hook.f.) Walp. slideranka
Muehlenbeckia complexa  (A.Cunn.) Meisn. slideranka
Muscari armeniacum  Baker armenisk pärlhyacint
Muscari atlanticum  Boiss. & Reut. tätblommig pärlhyacint
Muscari aucheri  (Boiss.) Baker persisk pärlhyacint
Muscari comosum f. plumosum  hort.
Muscari comosum 'Plumosum'   plymhyacint
Muscari latifolium  J.Kirk bredbladig pärlhyacint
Myosotis alpestris  auct. non F.W.Schmidt (1) T  V 
Myriophyllum aquaticum  (Vell.) Verdc. storslinga
Myriophyllum brasiliense  Cambess.
Myriophyllum elatinoides  Gaudich. styvslinga
Myriophyllum heterophyllum  Michx. kamslinga
Myriophyllum hippuroides  Torr. & A.Gray hästsvansslinga
Myriophyllum pinnatum  (Walter) Britton & al. finslinga
Myriophyllum proserpinacoides  Hook. & Arn.
Myriophyllum scabratum  Michx.
Myriophyllum spicatum  L. axslinga
Myriophyllum verticillatum  L. kransslinga
Myrtillocactus  Console blåbärskaktus
Myrtillocactus geometrizans  (Mart.) Console blåbärskaktus
Najas  L. najas
Najas graminea  Delile gräsnajas
Najas guadalupensis  (Spreng.) Magnus trådnajas
Narcissus x barrii  hort.
Narcissus x leedsii  T.Moore
Narcissus x medioluteus  Mill. bukettnarciss
Narcissus triandrus  L. änglatårar
Narcissus Triandrus-Gruppen   orkidénarciss
Nautilocalyx bullatus  (Lem.) Sprague buckelblad
Nautilocalyx lynchii  (Hook.f.) Sprague buckelblad
Neillia  D.Don klockspirea
Nematanthus gregarius  D.L.Denham pussmun
Neoregelia carolinae  (Beer) L.B.Sm. drottningens rubinsmycke
Neoregelia spectabilis  (T.Moore) L.B.Sm. rosennagel
Nepenthes  L. kannranka
Nepeta x faassenii  Stearn
Nepeta x pseudomussinii  Floto T  V 
Nicodemia  Ten. nikodemia
Nicotiana alata  Link & Otto vit blomstertobak
Nicotiana alata var. grandiflora  Comes
Nicotiana x sanderae  W.Watson röd blomstertobak
Nicotiana suaveolens  Lehm. dofttobak
Nicotiana tabacum  L. virginiatobak
Nidularium  Lem. vattensamlare
Notobasis syriaca  (L.) Cass. syrisk tistel
Nuphar  Sm. näckros, åkanna
Nuphar lutea  (L.) Sm. åkanna
Nymphaea  L. näckros
Obregonia denegrii  Fric tallkottskaktus
Olea europaea  L. olivträd
Olearia  Moench trädaster
Ophiopogon  Ker Gawl. ormskägg
Oplismenus imbecillis  Roem. & Schult. non (R.Br.) Reissek & Seem.
Opuntia leucotricha  DC. raggopuntia
Opuntia microdasys  (Lehm.) Pfeiff. guldopuntia
Opuntia monacantha  (Willd.) Haw. trädopuntia
Orbea  Haw. ordensstjärna
Oreocereus  (A.Berger) Riccob. bergkaktus
Oreocereus trollii  (Kupper) Backeb. snökaktus
Ornithogalum  L. stjärnlök
Ornithogalum arabicum  L. arabisk stjärnlök
Ornithogalum thyrsoides  Jacq. kapstjärna
Oscularia deltoides  (L.) Schwantes deltablad
Osmanthus  Lour. doftbuske
Osmanthus heterophyllus  (G.Don) P.S.Green doftbuske
Othonna crassifolia  Harv. non L.
Ottelia  Pers. ottelia
Oxalis bowiei  Herb. purpuroxalis
Oxalis incarnata  L. ampeloxalis
Oxalis ortgiesii  Regel buskoxalis
Pachycereus marginatus  (DC.) Britton & Rose ullkantskaktus
Paeonia delavayi  Franch. brun buskpion
Paeonia delavayi var. lutea  (Franch.) Finet & Gagnep. gul buskpion
Paeonia suffruticosa  Andrews buskpion, vanlig buskpion
Parodia  Speg. sydkaktus
Parthenocissus quinquefolia  auct. non (L.) Planch.
Peperomia caulibarbis  Miq.
Peperomia hederifolia  hort. T  V 
Peperomia subtrinervis  hort. non Trel. T  V 
Pereskia  Mill. trädkaktus
Perovskia  Kar. perovskia
Petunia inflata  R.E.Fr. trattpetunia
Phalaenopsis amabilis  (L.) Blume brudblomma
Phedimus kamtschaticus  (Fisch. & C.A.Mey.) 't Hart kamtjatkafetblad
Phedimus middendorfianus  (Maxim.) 't Hart manschuriskt fetblad
Philodendron  Schott filodendron
Phlox amoena  auct. non Sims
Phlox bifida x subulata   stjärnflox T  V 
Phlox x lilacina  hort. T  V 
Phlox ovata  L. bergflox
Phlox pilosa  L. nejlikflox
Phoenix  L. dadelpalm
Phoenix roebelenii  O'Brien finbladig dadelpalm
Phormium  J.R.Forst. & G.Forst. fiberlilja
Photinia  Lindl. lagermispel
Physostegia  Benth. drakmynta
Picea abies  (L.) H.Karst. vanlig gran
Pilea  Lindl. saluterblomma
Pilea spruceana  Wedd. T  V 
Pinus sylvestris  L. tall, vanlig tall
Piper  L. peppar
Platanus  L. platan
Platycerium  Desv. älghornsbräken
Plectranthus ciliatus  auct. non E.Mey. T  V 
Plectranthus hybridus  hort. T  V 
Plumbago  L. blyblomma, plumbago
Polygonum viviparum  L.
Poterium sanguisorba  L. T  V 
Prinsepia  Royle mandeltorn
Pteris biaurita var. argyraea  (T.Moore) hort.
Pteris quadriaurita var. argyraea  (T.Moore) Hook.
Pulsatilla halleri ssp. slavica  (G.Reuss) Zämelis rysk backsippa
Puschkinia scilloides var. libanotica  (Zucc.) Boiss.
Quercus robur  L. skogsek
Rebutia  K.Schum. kranskaktus
Rehmannia  Fisch. & C.A.Mey. rehmannia
Rosa arvensis var. ayreshirea  Ser.
Rosa (Arvensis-Gruppen) 'Capreolata'   ayshireros
Rosa omeiensis var. pteracantha  (Franch.) auct.
Rosa rugosa var. regeliana  (André & Linden) Wittm. T  V 
Rubus Hallon-Gruppen   trädgårdshallon
Rubus idaeus  L. skogshallon
Rudbeckia bicolor  Nutt.
Ruellia  L. ruellia
Sagittaria  L. pilblad
Saintpaulia ionantha  H.Wendl. prinsessblomma
Salix acutifolia  Willd. spetsbladigt daggvide
Salvinia  Ség. simbräken
Sansevieria trifasciata  Prain svärmors tunga
Saxifraga granulata  L. knölbräcka
Scabiosa tatarica  auct. non L. T  V 
Scadoxus multiflorus  (Martyn) Raf. boll-lilja
Scindapsus pictus  Hassk. silverranka
Sedum album f. pallens  (Hartm.) Hyl.
Sedum allantoides  Rose daggfetknopp
Sedum amplexicaule  DC. mossfetknopp
Sedum annuum  L. liten fetknopp
Sedum morganianum  E.Walther apsvans
Sedum ochroleucum  Chaix blekgul fetknopp
Sedum rubrotinctum  R.T.Clausen rubinfetknopp
Sedum telephium ssp. purpurascens  (W.D.J.Koch) Syme
Senecio tanguticus  Maxim.
Setaria macrochaeta  auct. non (J.Jacq.) Schult.
Shepherdia  Nutt. buffelbuske
Smithiantha  Kuntze smithianta
Soldanella  L. alpklocka
Sparrmannia  L.f. sparrmannia
Spathiphyllum kochii  auct. non Engl. & K.Krause
Spiraea x billiardii  orth. var.
Stachys lanata  Jacq. non Crantz
Stachys olympica  auct. non Poir.
Sternbergia  Waldst. & Kit. krokuslilja
Strobilanthes auriculata var. dyeriana  (Mast.) J.R.I.Wood ametistbuske
Syngonium  Schott fingerranka
Synthyris  Benth. blåtopp
Thunbergia  Retz. thunbergia
Trollius x hybridus  auct. non Wender.
Tropaeolum  L. krasse
Tulipa dasystemon  auct. non (Regel) Regel
Tydaea hybrida  hort. T  V 
Ulex  L. ärttörne
Ulmus glabra  Huds. skogsalm
Urceolina  Rchb. urnelilja
Urceolina peruviana  (C.Presl) J.F.Macbr.
Ursinia pulchra  auct. non N.E.Br.
Utricularia  L. bläddra, bläddreört
Vallisneria spiralis  L. vanlig vattenskruv
Veltheimia  Gled. veltheimia
Venidium calendulaceum  auct. non Less.
Venidium decurrens  auct. non Less.
Viburnum opulus  L. skogsolvon
Viola cornuta hybrida  hort.
Viola tricolor maxima  hort. T  V 
Vriesea  Lindl. vriesea
Vriesia  Lindl.
Xeranthemum  L. pappersblomster
Zinnia angustifolia  auct. non Kunth