Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Webbsida)
Peter Korns Trädgård 2003: 2003 års försäljningslista.
Peter Korns Trädgård, Landvetter

www.ghdata.nu/peter


Kopplade växtnamn  [261]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   L   M   N   O   P   R   x   S   T   U   V   Y 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Agave mckelveyana  Gentry
Agave parryi var. couesii  (Trel.) Kearney & Peebles
Agave utahensis  Engelm.
Alnus japonica  (Thunb.) Steud.
Andromeda polifolia 'Alba'  
Andromeda polifolia 'Grandiflora'  
Angelica gmelinii  (DC.) Pimenov
Aralia schmidtii  Pojark.
Arenaria ledebouriana  Fenzl
Armeria maritima 'Varretu'  
Arthropodium candidum bronze  
Arthropodium cirrhatum  (G.Forst.) R.Br.
Aruncus kamtschaticus  (Maxim.) Rydb.
Asyneuma virgatum  (Labill.) Bornm.
Azorella filamentosa  Lam.
Azorella lycopodioides  Gaudich.
Baccharis halimifolia  L.
Bellium bellidioides  L.
Bensoniella oregona  (Abrams & Bacig.) Morton
Berneuxia thibetica  Decne.
Biarum carduchorum  (Schott) Engl.
Biarum tenuifolium  (L.) Schott
Buddleja albiflora  Hemsl.
Buddleja hemsleyana  Koehne
Buddleja japonica  Hemsl.
Buddleja verbascifolia  Kunth
Bupleurum longifolium  L.
Bupleurum multinerve  DC.
Callicarpa dichotoma  (Lour.) K.Koch
Campanula besenginica  Fomin
Campanula celsii  A.DC.
Campanula chamissonis  Fed.
Campanula makaschvilii  E.A.Busch
Campanula raineri  Perp.
Campanula spicata  L.
Campanula topaliana  Beauverd
Campanula versicolor  Andrews
Caragana microphylla  Lam.
Caragana versicolor  Benth.
Carex firma 'Variegata'  
Carpenteria californica  Torr.
Carpinus polyneura  Franch.
Cassiope 'Muirhead'  
Centaurea pulchella  Ledeb.
Cephalotaxus fortunei  Hook.
Cephalotaxus harringtonii  (J.Forbes) K.Koch
Cercocarpus betuloides  Nutt.
Chiogenes hispidula  (L.) Torr.
Cistus incanus  L.
Cistus monspeliensis  L.
Cistus salviifolius 'Prostratus'  
Codonopsis cardiophylla  Kom.
Codonopsis grey-wilsonii  J.M.H.Shaw
Codonopsis mollis  Chipp
Codonopsis tangshen  Oliv.
Coprosma perpusilla  Colenso
Corokia cotoneaster  Raoul
Corydalis schanginii ssp. ainae  Lidén
Cotoneaster adpressus 'Little Gem'  
Cotula pectinata  Hook.f.
Cotula potentillina  auct. non (F.Muell.) Druce
Crassula milfordiae  Byles
Crassula sarcocaulis  Eckl. & Zeyh.
Delosperma deschampsii  hort.
Delphinium maackianum  Regel
Delphinium przewalskii  Huth
Delphinium speciosum  M.Bieb.
Desmodium illinoense  A.Gray
Desmodium paniculatum  (L.) DC.
Dicentra (Rokujo-Gruppen) 'Tsuneshigo Rokujo'  
Dierama dracomontanum  Hilliard
Dierama parviflorum  Marais
Dimorphotheca jucunda  E.Phillips
Dioscorea nipponica  Makino
Dioscorea quaternata  J.F.Gmel.
Diphylleia sinensis  H.L.Li
Diplarrhena moraea  Labill.
Dudleya cymosa  (Lem.) Britton & Rose
Dymondia margaretae  Compton
Echinocereus baileyi  Rose
Echinocereus coccineus  Engelm.
Echinocereus engelmannii var. variegatus  (Engelm. & J.M.Bigelow) Rümpler
Echinocereus triglochidiatus  Engelm.
Echinocereus triglochidiatus var. melanacanthus  (A.Gray) L.D.Benson
Elmera racemosa  (Watson) Rydb.
Ephedra minima  K.S.Hao
Ephedra minuta  Florin
Epimedium platypetalum  K.Mey.
Epipactis Catalina grex  
Eriosyce curvispina  (Colla) Katt.
Erodium reichardii 'Album'  
Eryngium agavifolium  Griseb.
Eryngium wrightii  A.Gray
Erysimum atticum  Boiss.
Escobaria vivipara  (Nutt.) Buxb.
Escobaria vivipara var. arizonica  (Engelm.) D.R.Hunt
Euodia hupehensis  Dode
Eurya japonica  Thunb.
Fibigia eriocarpa  (DC.) Boiss.
Frankenia laevis  L.
Fraxinus chinensis var. rhynchophylla  (Hance) Hemsl.
Fuchsia procumbens  A.Cunn.
Gentiana angulosa  M.Bieb.
Gentiana kesselringii  Regel
Geranium macrostylum  Boiss.
Gunnera magellanica  Lam.
Gypsophila aretioides  Boiss.
Hebe buchananii  (Hook.f) Cockayne & Allan
Hebe pinguifolia  (Hook.f.) Cockayne & Allan
Helianthemum grandiflorum  (Scop.) DC.
Helichrysum flanaganii  Bohus
Helichrysum milfordiae  Killick
Helichrysum splendens  Sims
Heuchera abramsii  Rydb.
Hieracium glaucum  All.
Homogyne alpina  (L.) Cass.
Homogyne discolor  (Jacq.) Cass.
Horkelia purpurascens  S.Watson
Hypericum montbretii  Spach
Ilex crenata 'Green Dragon'  
Incarvillea diffusa  Royle
Iris suaveolens 'Rubromarginata'  
Jankaea heldreichii  (Boiss.) Boiss.
Jovibarba hirta  (L.) Opiz
Lembotropis nigricans  (L.) Griseb.
Lepidium nanum  S.Watson
Leptinella albida  (D.G.Lloyd) D.G.Lloyd & C.J.Webb
Lespedeza virgata  (Thunb.) DC.
Lesquerella wardii  S.Watson
Leucogenes x Raoulia  
Ligustrina pekinensis  (Rupr.) Dieck
Limonium minutum  (L.) Fourr.
Lindelofia longiflora  (Benth.) Baill.
Luzula ulophylla  (Buchenau) Cockayne & Laing
Maianthemum kamtschaticum  (J.F.Gmel.) Nakai
Marrubium thessalum  Boiss. & Heldr.
Meconopsis regia  G.Taylor
Mitchella repens  L.
Moraea alticola  Goldblatt
Morina alba  Hand.-Mazz.
Nandina domestica  Thunb.
Nardophyllum bryoides  (Lam.) Cabrera
Nassauvia revoluta  D.Don
Neillia affinis  Hemsl.
Neopaxia australasica bronze  
Neopaxia speciosa  hort.
Nolina microcarpa  S.Watson
Onosma arenaria  Waldst. & Kit.
Ophiopogon planiscapus 'Niger'  
Oplopanax horridus  (Sm.) Miq.
Oplopanax x hybridus  hort.
Opopanax chironium  (L.) W.D.J.Koch
Opuntia camanchica  Engelm. & Bigelow
Opuntia fragilis  (Nutt.) Haw.
Opuntia littoralis  (Engelm.) Cockerell
Opuntia missouriensis  DC.
Opuntia phaeacantha  Engelm.
Orixa japonica  Thunb.
Orostachys iwarenge  (Makino) H.Hara
Orostachys malacophylla  (Pall.) Fisch.
Orostachys spinosa  (L.) Sweet
Oxalis magellanica 'Flore Pleno'  
Oxytropis pilosa  (L.) DC.
Paederota lutea  Scop.
Paronychia cephalotes  (M.Bieb.) Besser
Paronychia chionaea  Boiss.
Paronychia kapela  (Hacq.) A.Kern.
Pediocactus simpsonii var. minor  (Engelm.) Cockerell
Physaria didymocarpa  (Hook.) A.Gray
Pieris japonica 'Pygmaea'  
Pinus sylvestris var. mongolica  Litv.
Plantago nivalis  Boiss.
Plantago raoulii  Decne.
Pleione limprichtii  Schltr.
Podophyllum hexandrum var. chinense  (Sprague) Cubey
Polemonium elegans  Greene
Polygonatum falcatum  A.Gray
Polygonatum hookeri  Baker
Polygonatum humile  Maxim.
Polygonatum prattii  Baker
Primula daonensis  (Leyb.) Leyb.
Primula hidakana  Miyabe & Kudô
Primula kisoana 'Alba'  
Primula minima  L.
Primula minima 'Alba'  
Primula poissonii  Franch.
Primula x pubescens 'Werner Müller'  
Pulmonaria 'Silver Streamers'  
Pulsatilla flavescens  (Zucc.) Juz.
Purshia tridentata  (Pursh) DC.
Ranunculus bilobus  Bertol.
Ranunculus platanifolius  L.
Ranzania japonica  (Maxim.) T.Itô
Raoulia hookeri  Allan
Rhamnus imeretina  G.Kirchn.
Rhamnus pumila  Turra
Rhodiola angusta  Nakai
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Alfred'  
Rhododendron japonicum  (A.Gray) J.V.Suringar
Rhododendron micranthum  Turcz.
Rhodohypoxis baurii 'Fred Broome'  
Rhodohypoxis baurii 'Ruth'  
Rhodohypoxis platypetala  hort.
x Rhodoxis 'Hebron Farm Cerise'  
Romanzoffia sitchensis  Bong.
Romanzoffia tracyi  Jepson
Romanzoffia unalaschcensis  Cham.
Rosa heckeliana  Tratt.
Roscoea x beesiana  Cowley & C.Whitehouse
Roscoea purpurea  Sm.
Rubus fockeanus  Kurz
Rubus nepalensis  (Hook.f.) Kuntze
Sauromatum venosum  (Aiton) Kunth
Saxifraga columnaris  Schmalh.
Saxifraga hirsuta  L.
Scleranthus uniflorus  P.A.Will.
Sedum cyaneum  Rudolph
Sedum magellense  Ten.
Selaginella hupehensis  Pamp.
Selaginella kraussiana  (Kunze) A.Braun
Sempervivella alba  (Edgew.) Stapf
Sempervivum 'Othello'  
Senecio abrotanifolius  L.
Senecio pauperculus  Michx.
Seseli libanotis  (L.) W.D.J.Koch
Seseli rigidum  Waldst. & Kit.
Seseli tortuosum  L.
Shepherdia argentea  (Pursh) Nutt.
Shortia uniflora  (Maxim.) Maxim.
Silene dinarica  Spreng.
Sisyrinchium idahoense var. macounii 'Album'  
Smilacina paniculata  (Baker) F.T.Wang & Tang
Soldanella hungarica  Simonk.
Soldanella villosa  Darracq
Sorbus 'Chinese Lace'  
Sorbus gracilis  (Siebold & Zucc.) K.Koch
Sorbus harry smith  
Sorbus prattii  Koehne
Sorbus reducta  Diels
Speirantha convallarioides  Baker
Spiraea hemicryptophyta  Grierson
Staphylea holocarpa  Hemsl.
Stomatium patulum  H.Jacobsen
Tanakaea radicans  Franch. & Sav.
Taraxacum pseudoroseum  Schischk.
Thalictrum afghanicum  Gilli
Thalictrum elegans  Royle
Thlaspi sylvium  Gaudin
Tradescantia longipes  E.S.Anderson & Woodson
Tricyrtis stolonifera  Matsum.
Tripterospermum japonicum  (Siebold & Zucc.) Maxim.
Tropaeolum brachyceras  Hook. & Arn.
Typhonium giraldii  (Baroni) Engl.
Umbilicus rupestris  (Salisb.) Dandy
Vaccinium praestans  Lamb.
Yucca baccata  Torr.
Yucca elata  Engelm.
Yucca filamentosa x glauca  
Yucca glauca  Fraser
Yucca harrimaniae  Trel.
Yucca rostrata  Trel.