Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Bok)
Herwig, R. 1990: Bonniers stora Bo med blommor.
384, Bonnier Fakta, Stockholm


Kopplade växtnamn  [773]
 A   B   C   x   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   W   V   X   Y   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abromeitiella brevifolia  (Griseb.) A.Cast.
Abutilon x hybridum 'Ashford Red'  
Abutilon x hybridum 'Feuerglocke'  
Abutilon x hybridum 'Golden Fleece'  
Abutilon megapotamicum  (Spreng.) A.St.-Hil. & Naudin
Abutilon striatum 'Thompsonii'  
Acacia armata  R.Br.
Acalypha hispida  Burm.f.
Acalypha pendula  auct. non Griseb.
Acalypha wilkesiana 'Hamiltoniana'  
Acanthocalycium violaceum  (Werderm.) Backeb.
Acanthorhipsalis monacantha  (Griseb.) Britton & Rose
Acca sellowiana  (O.Berg) Burret
Acer buergerianum  Miq.
Achimenes 'Johanna Michelssen'  
Achimenes 'Paul Arnold'  
Acokanthera oblongifolia  (Hochst.) B.D.Jacks.
Acorus gramineus 'Argenteostriatus'  
Adenium obesum  (Forssk.) Roem. & Schult.
Adiantum hispidulum  Sw.
Adiantum peruvianum  Klotzsch
Adiantum raddianum 'Fragrantissimum'  Henderson 1886
Adiantum raddianum 'Glorytas'  
Adiantum tenerum  Sw.
Adiantum tenerum 'Scutum Roseum'  
Adromischus cooperi  (Baker) A.Berger
Aechmea chantinii  (Carrière) Baker
Aechmea fasciata  (Lindl.) Baker
Aechmea 'Friederike'  
Aechmea fulgens  Brongn.
Aechmea weilbachii  Didr.
Aeonium arboreum  (L.) Webb & Berthel.
Aeonium holochrysum  Webb & Berthel.
Aeonium tabuliforme  (Haw.) Webb & Berthel.
Aerangis rhodosticta  (Kraenzl.) Schltr.
Aerides falcata  Lindl. & Paxton
Aeschynanthus hildebrandii  Hemsl.
Aeschynanthus radicans  Jack
Aeschynanthus tricolor  Hook.
Agapanthus praecox  Willd.
Agathis macrophylla  (Lindl.) Mast.
Agave americana  L.
Agave macroacantha  Zucc.
Agave parviflora  Torr.
Agave victoriae-reginae  T.Moore
Aglaonema commutatum  Schott
Aglaonema costatum  N.E.Br.
Aglaonema costatum 'Foxii'  
Aglaonema crispum  (Pitcher & Manda) Nicolson
Aglaonema 'Silver Queen'  
Albizia julibrissin  Durazz.
Allamanda cathartica  L.
Alloplectus capitatus  Hook.
Alloplectus schlimii  Planch. & Linden
Alocasia lowii  Hook.f.
Aloe arborescens  Mill.
Aloe aristata  Haw.
Aloe humilis  (L.) Mill.
Aloe variegata  L.
Alpinia sanderae  Sander
Alsobia dianthiflora  (H.E.Moore & R.G.Wilson) Wiehler
Alternanthera amoena  (Lem.) Voss
Alternanthera ficoidea  (L.) P.Beauv.
Amaryllis belladonna  L.
Amorphophallus bulbifer  (Roxb.) Blume
Ampelopsis glandulosa var. heterophylla 'Elegans'  
Ananas comosus var. variegatus  (Nois.) Moldenke
Ananas nanus  (L.B.Sm.) L.B.Sm.
Anastatica hierochuntica  L.
Angraecum eburneum  Bory
Anigozanthos flavidus  DC.
Anisodontea capensis  (L.) D.M.Bates
Ansellia africana  Lindl.
Ansellia africana var. nilotica  Baker
Anthurium crystallinum  Linden & André
Aphelandra aurantiaca  (Scheidw.) Lindl. orangegul kungsblomma
Aphelandra aurantiaca 'Roezlii'  
Aphelandra aurantiaca var. roezlii  Van Houtte
Aphelandra maculata  (Nees) Voss
Aphelandra sinclairiana  Nees
Aphelandra squarrosa  Nees
Aporocactus flagelliformis  (L.) Lem.
Arachis hypogaea  L.
Arachniodes adiantiformis  (G.Forst.) Tindale
Arachniodes aristata 'Variegata'  
Araucaria heterophylla  (Salisb.) Franco
Arbutus andrachne  L.
Ardisia crenata  Sims
Ariocarpus fissuratus  (Engelm.) K.Schum.
Arisaema candidissimum  W.W.Sm.
Aristolochia grandiflora  Sw.
Arpophyllum spicatum  Lex.
Asarina barclaiana  (Lindl.) Pennell
Asclepias curassavica  L.
Asparagus aetiopicus 'Sprengeri'  
Asparagus asparagoides  (L.) Druce
Asparagus densiflorus 'Meyeri'  
Asparagus falcatus  L.
Asparagus plumosus 'Nanus'  
Asparagus plumosus 'Pyramidalis'  
Aspasia lunata  Lindl.
Aspidistra elatior  Blume
Asplenium bulbiferum  G.Forst.
Asplenium marinum  L.
Asplenium nidus  L.
Asplenium nidus 'Fimbriatum'  
Asplenium scolopendrium 'Cristatum'  
Astrophytum asterias  (Zucc.) Lem.
Astrophytum myriostigma  Lem. biskopsmössa
Astrophytum ornatum  (DC.) Britton & Rose
Aucuba japonica  Thunb.
Aucuba japonica 'Crotonifolia'  
Aucuba japonica var. variegata  Dombrain
Austrocylindropuntia cylindrica 'Cristata'  
Barkeria spectabilis  Lindl.
Bauhinia acuminata  L.
Bauhinia punctata  Bolle
Bauhinia yunnanensis  Franch.
Beaucarnea recurvata  Lem.
Begonia albopicta  W.Bull
Begonia bowerae  Ziesenh.
Begonia (Bowerae-Gruppen) 'Nigramarga'  
Begonia 'Cleopatra'  
Begonia coccinea  Hook.
Begonia x credneri  F.Haage & E.Schmidt
Begonia x erythrophylla  Hérincq
Begonia grandis  Dryand.
Begonia grandis var. evansiana  (Andrews) auct.
Begonia heracleifolia  Cham. & Schltdl.
Begonia hispida var. cucullifera  Irmsch.
Begonia imperialis  Lem.
Begonia imperialis 'Smaragdina'  
Begonia limmingheana  C.Morren
Begonia maculata  Raddi
Begonia maculata 'Picta'  
Begonia manicata  Brongn.
Begonia manicata 'Aureomaculata'  
Begonia x margaritae  André
Begonia masoniana  Ziesenh.
Begonia metallica  W.G.Sm.
Begonia rotundifolia  Lam.
Begonia serratipetala  Irmsch.
Begonia venosa  Hook.f.
Beloperone guttata  Brandegee
Bergeranthus scapiger  (Haw.) N.E.Br.
Bertolonia marmorata  Naudin
Bifrenaria harrisoniae  (Hook.) Rchb.f.
Billbergia nutans  Regel
Blechnum brasiliense  Desv.
Blechnum gibbum  (Labill.) Mett.
Blechnum spicant  (L.) Roth
Bloomeria crocea  (Torr.) Coville
Blossfeldia liliputana  Werderm.
Bomarea caldasii  (Kunth) Asch. & Graebn.
Borzicactus samaipatanus  (Cárdenas) Kimnach
Bougainvillea spectabilis  Willd.
Bowiea volubilis  Hook.f.
Brachychiton rupestris  (Lindl.) K.Schum.
Brasiliopuntia brasiliensis  (Willd.) A.Berger
Brassaia actinophylla  Endl.
Brassavola flagellaris  Barb.Rodr.
Brassia maculata  R.Br.
Breynia disticha  J.R.Forst. & G.Forst.
Breynia disticha 'Roseopicta'  
Brosimum alicastrum  Sw.
Browallia speciosa  Hook.
Brunfelsia latifolia  (Pohl) Benth.
Brunfelsia pauciflora var. calycina  (Benth.) J.A.Schmidt
Bulbophyllum Louis Sander grex  
Bulbophyllum rufinum  Rchb.f.
Caesalpinia decapetala  (Roth) Alston
Caesalpinia gilliesii  (Hook.) D.Dietr.
Caladium bicolor 'Candidum'  
Caladium bicolor 'Frieda Hemple'  
Calanthe labrosa  (Rchb.f.) Rchb.f.
Calanthe rosea  (Lindl.) Benth.
Calanthe triplicata  (Willemet) Ames
Calanthe vestita  Lindl.
Calathea crocata  E.Morren & Joriss.
Calathea lancifolia  Boom
Calathea majestica 'Roseolineata'  
Calathea makoyana  É.Morren
Calathea ornata  (Linden) Körn.
Calathea picturata  K.Koch & Linden
Calathea roseopicta  (Lem.) Regel
Calliandra harrisii  (Lindl.) Benth.
Callisia elegans  H.E.Moore
Callisia fragrans  (Lindl.) Woodson
Campanula isophylla 'Mayi'  
Cantua buxifolia  Lam.
Cascabela thevetia  (L.) Lippold
Catasetum maculatum  Kunth
Cattleya bowringiana  O'Brien
Cattleya forbesii  Lindl.
Cattleya walkeriana  Gardner
Centradenia floribunda  Planch.
Cereus neotetragonus  Backeb.
Cestrum aurantiacum  Lindl.
Cestrum 'Newellii'  
Cestrum x newellii  (Veitch) G.Nicholson
Chamelaucium uncinatum  Schauer tallmyrten
Cheiridopsis candidissima  (Haw.) N.E.Br.
Chorizema cordatum  Lindl.
Chrysothemis pulchella  (Sims) Decne.
Chysis aurea  Lindl.
Cleyera japonica 'Tricolor'  
Clianthus puniceus  (G.Don) Lindl.
Clivia miniata 'Burvenich'  
Coccoloba uvifera  (L.) L.
Cochliostema odoratissimum  Lem.
Codiaeum variegatum 'Goldfinger'  
Codiaeum variegatum 'Norma'  
Codonanthe crassifolia  (Focke) C.V.Morton
Codonanthe 'Paula'  
x Codonatanthus 'Aurora'  
Coelia bella  (Lem.) Rchb.f.
Coelogyne cristata  Lindl.
Colletia cruciata  Gillies & Hook.
Columnea x banksii  Lynch
Columnea gloriosa  Sprague
Columnea microphylla 'Hostag'  
Copiapoa cinerea  (Phil.) Britton & Rose
Coprosma x kirkii 'Variegata'  
Coprosma repens 'Marginata'  
Cordyline fruticosa 'Red Edge'  
Corokia cotoneaster  Raoul
Corokia x virgata 'Coppershine'  
Correa backhousiana  ortogr. var.
Corynocarpus laevigatus  J.R.Forst. & G.Forst.
Coryphantha elephantidens  (Lem.) Lem.
Costus cuspidatus  (Nees & Mart.) Maas
Cotyledon ladysmithiensis  Poelln.
Cotyledon tomentosa ssp. ladismithensis  (Poelln.) Toelken
Crassula coccinea  L.
Crassula lycopodioides  Lam.
Crassula muscosa  L.
Crassula ovata  (Mill.) Druce
Crassula perfoliata var. falcata  (DC.) Toelken
Crassula perfoliata var. minor  (Haw.) G.D.Rowley
Crassula perforata  Thunb.
Cryptocereus anthonyanus  Alexander
Ctenanthe amabilis  (E.Morren) H.A.Kenn. & Nicolson
Ctenanthe lubbersiana  (E.Morren) Petersen
Ctenanthe lubbersiana 'Variegata'  
Ctenanthe oppenheimiana  (É.Morren) K.Schum.
Cunonia capensis  L. skedbuske
Cuphea hyssopifolia 'Rubra'  
Cussonia spicata  Thunb. A  O  V 
Cyanotis kewensis  (Hassk.) C.B.Clarke
Cycnoches chlorochilon  Klotzsch
Cymbidium Flirtation grex  Stewart 1955
Cymbidium King Arthur grex  Miller 1963
Cyphostemma juttae  (Dinter & Gilg) Desc.
Danae racemosa  (L.) Moench
Dasylirion acrotrichum  (Schiede) Zucc.
Datura aurea  (Lagerh.) Saff.
Davallia mariesii  Baker
Delairea odorata  Lem. O  V 
Delosperma aberdeenense  (L.Bolus) L.Bolus
Delosperma pruinosum  (Thunb.) J.W.Ingram
Dendrobium aggregatum  Roxb.
Dendrobium atroviolaceum  Rolfe
Dendrobium bellatulum  Rolfe
Dendrobium bigibbum  Lindl.
Dendrobium brymerianum  Rchb.f.
Dendrobium chrysotoxum  Lindl.
Dendrobium densiflorum  Lindl.
Dendrobium devonianum  Paxton
Dendrobium fimbriatum  Hook.
Dendrobium moschatum  (Buch.-Ham.) Sw.
Dendrobium nobile  Lindl.
Dendrobium phalaenopsis  Fitzg.
Dendrobium stratiotes  Rchb.f.
Dendrobium taurinum  Lindl.
Dendrobium thyrsiflorum  Rchb.f.
Dichorisandra reginae  (L.Linden & Rodigas) H.E.Moore
Dicksonia antarctica  Labill.
Didierea madagascariensis  Baill.
Didymochlaena truncatula  (Sw.) J.Sm.
Dieffenbachia amoena  W.Bull
Dieffenbachia amoena 'Tropic Snow'  
Dieffenbachia bowmannii  H.J.Veitch
Dieffenbachia bowmannii 'Camilla'  
Dieffenbachia maculata  (Lodd.) G.S.Bunting
Dieffenbachia seguine  (Jacq.) Schott
Dipteracanthus devosianus  (E.Morren) Boom
Dipteracanthus makoyanus  (Closon) Boom
Disa uniflora  P.J.Bergius
Dischidia pectenoides  H.Pearson
Disphyma crassifolium  (L.) L.Bolus
Dodonaea viscosa  Jacq.
Dolichothele baumii  (Boed.) Backeb.
x Doritaenopsis  Guillaumin
Doritis pulcherrima  Lindl.
Dorstenia elata  Gardner O  V 
Doryanthes palmeri  Benth.
Doryopteris palmata  (Willd.) J.Sm.
Dracaena surculosa 'Florida Beauty'  
Dracula troglodytes  (É.Morren) Luer
Drosera capensis  L.
Dryopteris affinis  (Lowe) Fraser-Jenk. sensu lato
Dryopteris affinis 'Crispa Congesta'  
Dudleya pachyphytum  Moran & M.Benedict
Dyckia fosteriana  L.B.Sm.
Echeveria agavoides  Lem.
Echeveria agavoides 'Red Edge'  
Echeveria derenbergii  J.A.Purpus
Echeveria harmsii  J.F.Macbr.
Echeveria pulvinata  Rose plyschrosett
Echeveria pulvinata 'Ruby'  
Echeveria setosa  Rose & Purpus
Echinocereus coccineus  Engelm.
Echinocereus pentalophus  (DC.) Lem.
Echinocereus viridiflorus  Engelm.
Echinofossulocactus hastatus  (K.Schum.) Britton & Rose
Echium wildpretii  Hook.f.
Encyclia baculus  (Rchb.f.) Dressler & G.E.Pollard
Encyclia cochleata  (L.) Dressler
Ensete ventricosum  (Welw.) Cheesman prydnadsbanan
Epacris 'Diadem'  
x Epicactus 'Dante'  
Epidendrum fragrans  Sw.
Epidendrum parkinsonianum  Hook.
Epipremnum aureum 'Marble Queen'  
Episcia cupreata 'Cleopatra'  
Episcia cupreata 'Silver Queen'  
Episcia reptans  Mart.
Erica gracilis  J.C.Wendl. höstljung
Erica x willmorei  Knowles & Westc.
Eriobotrya japonica  (Thunb.) Lindl. japansk mispel
Erythrina crista-galli  L. korallbuske
Erythrorhipsalis pilocarpa  (Loefgr.) A.Berger
Eucalyptus cinerea  Benth.
Eugenia myriophylla  Casar. A  O  V 
Euonymus japonica  ortogr. var.
Euonymus japonicus 'Albomarginatus'  
Euonymus japonicus 'Mediopictus'  
Euphorbia balsamifera  Aiton
Euphorbia canariensis  L. kandelabereuforbia
Euphorbia caput-medusae  L. medusahuvud
Euphorbia caracasana  (Klotzsch & Garcke) Boiss.
Euphorbia cotinifolia ssp. cotinoides 'Sanguinea'  
Euphorbia erythraea  (A.Berger) N.E.Br.
Euphorbia fulgens  Klotzsch
Euphorbia grandicornis  Goebel
Euphorbia leuconeura  Boiss. skvättiväg
Euphorbia meloformis  Aiton meloneuforbia
Euphorbia milii  Des Moul.
Euphorbia obesa  Hook.f. kloteuforbia
Euphorbia pulcherrima 'Anette Hegg'  
Euphorbia pulcherrima 'Marble'  
Euphorbia resinifera  O.Berg hartseuforbia
Euphorbia submammillaris  (A.Berger) A.Berger tuveuforbia
Euphorbia tetragona  Haw.
Euphorbia tirucalli  L.
Euphorbia tithymaloides 'Variegata'  
Euphorbia umbellata 'Rubra'  
Euterpe edulis  Mart.
Fascicularia pitcairniifolia  auct. non (Verl.) Mez O  V 
x Fatshedera lizei 'Pia'  
Fatsia japonica 'Variegata'  
Fenestraria aurantiaca  N.E.Br.
Fernandezia lunifera  Lindl.
Ferocactus melocactiformis  Britton & Rose
Ficus altissima  Blume glansfikus
Ficus aspera 'Parcellii'  
Ficus benghalensis  L. banianträd
Ficus buxifolia  De Wild.
Ficus cyathistipula  Warb.
Ficus deltoidea  Jack
Ficus deltoidea 'Variegata'  
Ficus elastica 'Doescheri'  
Ficus elastica 'Robusta'  
Ficus elastica 'Schrijveriana'  
Ficus leprieurii  Miq.
Ficus microcarpa  L.f.
Ficus microcarpa 'Hawaii'  
Ficus religiosa  L.
Ficus rubiginosa  Vent.
Ficus rubiginosa 'Variegata'  
Ficus sagittata  Vahl
Ficus schlechteri  Warb.
Ficus stricta  (Miq.) Miq.
Fittonia albivenis (Argyroneura-Gruppen) 'Argyroneura'  
Fittonia albivenis (Verschaffeltii-Gruppen) 'Pearcei'  
Fittonia verschaffeltii  (Lem.) Van Houtte
Frithia pulchra  N.E.Br.
Fuchsia x hybrida 'Isis'  de Groot 1973
Fuchsia 'Saturnus'  de Groot 1970
Furcraea foetida 'Striata'  
Geranium palmatum  Cav.
Globba winitii  C.H.Wright
Glottiphyllum linguiforme  (L.) N.E.Br.
Gloxinia sylvatica  (Kunth) Wiehler
Goeppertia ornata 'Roseolineata'  
Goeppertia picturata 'Argentea'  
Goethea cauliflora  Nees
Gomesa recurva  R.Br.
Gonialoe variegata  (L.) Boatwr. & J.C.Manning sebraaloe
Graptopetalum bellum  (Moran & J.Meyrán) D.R.Hunt
Graptopetalum paraguayense  (N.E.Br.) E.Walther
Graptophyllum pictum  (L.) Griff.
Greenovia aurea  (Hornem.) Webb & Berthel.
Grevillea robusta  R.Br.
Guzmania dissitiflora  (André) L.B.Sm.
Guzmania lingulata  (L.) Mez
Guzmania musaica  (Linden & André) Mez
Guzmania 'Remembrance'  
Haageocereus pseudomelanostele  (Werderm. & Backeb.) Backeb.
Habenaria pusilla  Rchb.f.
Habenaria rhodocheila  Hance
Habenaria xanthocheila  Ridl.
Habranthus tubispathus  (L'Hér.) Traub
Haemanthus multiflorus  Martyn
Hamatocactus setispinus  (Engelm.) Britton & Rose
Harpephyllum caffrum  C.Krauss kafferbär
Haworthia limifolia  Marloth
Hebe x andersonii 'Variegata'  
Hebe speciosa  (A.Cunn.) Cockayne & Allan
Hechtia stenopetala  Klotzsch
Hedera canariensis  Willd. kanarisk murgröna
Hedera canariensis 'Variegata'  
Hedera helix ssp. canariensis  (Willd.) Cout.
Hedera helix 'Goldherz'  
Hedera helix 'Harald'  
Hedychium gardnerianum  Roscoe
Heimerliodendron brunonianum  (Endl.) Skottsb.
Heliconia jacquinii  Barreiros
Hemigraphis alternata  (Burm.f.) T.Anderson
Hemigraphis 'Exotica'  
Hemionitis palmata  L.
Heterocentron elegans  (Schltdl.) Kuntze rosenreva
Hibbertia scandens  (Willd.) Dryand.
Hibiscus rosa-sinensis 'Cooperi'  
Hildewintera aureispina  F.Ritter
Hoffmannia refulgens  (Hook.) Hemsl. O  V 
Homalocladium platycladum  (F.Muell.) L.H.Bailey
Hoodia gordonii  (Masson) Sweet
Huernia keniensis  R.E.Fr.
Huntleya meleagris  Lindl.
Hydrangea macrophylla 'Blue Sky'  
Hydrangea macrophylla 'Sunset'  
Hymenocallis narcissiflora  (Jacq.) J.F.Macbr.
Hymenocallis speciosa  (Salisb.) Salisb.
Hypocyrta glabra  auct. non Hook.
Illicium anisatum  L.
Impatiens hawkeri 'Exotica'  
Impatiens repens  Moon krypbalsamin
Iresine diffusa f. herbstii 'Aureo-reticulata'  
Iresine herbstii  Hook. A  O  V 
Isoplexis canariensis  (L.) Loudon A  O  V 
Jacobinia carnea  (Lindl.) G.Nicholson
Jacobinia pauciflora  (Nees) Focke
Jatropha pandurifolia  Andrews
Jatropha podagrica  Hook.
Justicia carnea  Lindl. praktjakobinia
Justicia floribunda  (K.Koch) Wassh. vinterjakobinia
Kalanchoe beharensis  Drake
Kalanchoe daigremontiana  Raym.-Hamet & H.Perrier
Kalanchoe orgyalis  Baker
Kalanchoe scapigera  auct. non Oliv.
Kalanchoe tomentosa  Baker
Kalanchoe tubiflora  Raym.-Hamet
Kalanchoe 'Wendy'  
Koellikeria erinoides  (DC.) Mansf.
Lachenalia unifolia  Jacq.
Laelia cinnabarina  Lindl.
Lagerstroemia indica  L.
Lampranthus blandus  (Haw.) Schwantes
Ledebouria socialis  (Baker) Jessop
Leea guineensis  G.Don
Leea guineensis 'Burgundy'  
Leptocladodia microhelia  (Werderm.) Buxb.
Leptospermum scoparium  J.R.Forst. & G.Forst. rosenmyrten
Leuchtenbergia principis  Hook.
Leucothoe fontanesiana 'Girard's Rainbow'  
Leucothoe walteri  auct. non Melvin
Lithops bromfieldii  L.Bolus
Littonia modesta  Hook.
Lobivia aurea  (Britton & Rose) Backeb.
Lobivia backebergii  (Werderm.) Backeb.
Lobivia densispina  (Werderm.) Backeb.
Lobivia jajoiana  ortogr. var.
Lockhartia lunifera  (Lindl.) Rchb.f.
Lophomyrtus obcordata  auct. non (Raoul) Burret
Lophomyrtus x ralphii 'Gloriosa'  
Lophomyrtus x ralphii 'Traversii'  
Lotus berthelotii  Masf.
Ludisia discolor  (Ker Gawl.) A.Rich.
Ludisia odorata  Blume
Lycaste cruenta  (Lindl.) Lindl.
Macroplectrum  Pfitzer
Macroplectrum sesquipedale  (Thouars) Pfitzer
Maihueniopsis clavarioides 'Cristata'  
Malpighia coccigera  L.
Malvaviscus arboreus  Cav.
Mamillopsis senilis  (Salm-Dyck) Britton & Rose
Mammillaria guelzowiana  Werderm.
Mandevilla laxa  (Ruiz & Pav.) Woodson
Manettia inflata  Sprague
Manihot esculenta 'Variegata'  
Maranta leuconeura 'Fascinator'  
Maranta leuconeura 'Kerchoveana'  
Mascarena verschaffeltii  (H.Wendl.) L.H.Bailey
Masdevallia angulata  Rchb.f.
Masdevallia Kimballiana grex  
Masdevallia troglodytes  É.Morren
Matucana currundayensis  F.Ritter
Maxillaria gracilifolia  Kraenzl.
Maxillaria tenuifolia  Lindl.
Melocactus maxonii  (Rose) Gürke
Metrosideros villosa  Kirk non (L.f.) Sm.
Microcoelum weddellianum  (H.Wendl.) H.E.Moore
Microlepia speluncae  (L.) T.Moore
Mikania ternata  (Vell.) B.L.Rob.
Miltonia roezlii  (Rchb.f.) G.Nicholson
Miltoniopsis roezlii 'Alba'  
Mimosa pudica  L. sensitiva
Monstera adansonii  Schott
Monstera deliciosa 'Variegata'  
Monstera pertusa  (L.) de Vriese non (Roxb.) Schott
Muehlenbeckia platyclada  (F.Muell.) Meisn.
Mussaenda philippica  A.Rich.
Myoporum acuminatum  R.Br.
Myrmecodia echinata  Gaudich.
Nandina domestica  Thunb.
Nautilocalyx lynchii  (Hook.f.) Sprague
Nematanthus 'Gietvoz'  
Nematanthus 'Tropicana'  
Neomortonia nummularia  (Hanst.) Wiehler
Neoporteria odieri  (Salm-Dyck) Backeb.
Neoporteria paucicostata  (F.Ritter) Donald & G.D.Rowley
Neoporteria wagenknechtii  F.Ritter
Neoregelia carolinae 'Flandria'  
Neoregelia concentrica  (Vell.) L.B.Sm.
Nephrolepis exaltata 'Bostoniensis'  
Nephrolepis exaltata 'Corditas'  
Nephrolepis exaltata 'Rooseveltii'  
Nephrolepis exaltata 'Teddy Junior'  
Nopalxochia ackermannii  auct. non (Haw.) F.M.Knuth
Nopalxochia phyllanthoides  (DC.) Britton & Rose
Notocactus graessneri  (K.Schum.) A.Berger
Notocactus haselbergii  (Rümpler) A.Berger
Notocactus magnificus  (F.Ritter) N.P.Taylor
Notocactus uebelmannianus  Buining
Obregonia denegrii  Fric
Ochagavia carnea  (Beer) L.B.Sm. & Looser
Ochna serrulata  (Hochst.) Walp.
x Odontioda  Anon., Gard. Chron., ser. 3, 35
x Odontocidium  Anon., Gard. Chron., ser. 3, 49
x Odontocidium Tiger Hambühren grex  
Odontoglossum bictoniense  (Bateman) Lindl.
Odontoglossum pulchellum  Lindl.
Odontoglossum recurvum  (R.Br.) Rchb.f.
Oncidium microchilum  LIndl.
Oncidium ornithorhynchum  Kunth
Oncidium papilio  Lindl.
Ophiopogon jaburan 'Vittatus'  
Ophiopogon japonicus 'Minor'  
Ophthalmophyllum jacobsenianum  H.Jacobsen
Opuntia microdasys 'Albispina'  
Opuntia subulata  (Muehlenpf.) Engelm.
Opuntia tunicata  (Lehm.) Link & Otto
Opuntia vestita  Salm-Dyck
Oreopanax capitatus  (Jacq.) Decne. & Planch.
Pachira macrocarpa  (Cham. & Schltdl.) Walp.
Pachyphytum oviferum  J.A.Purpus
Pachypodium saundersii  N.E.Br.
Pachystachys lutea  Nees
x Pachyveria haagei  hort.
x Pachyveria nigra  hort.
Pandanus sanderi  Sander
Paphiopedilum concolor  (Bateman) Pfitzer
Parodia aureispina  Backeb.
Parodia mutabilis  Backeb.
Pavonia multiflora  Juss.
Pedilanthus tithymaloides  (L.) Poit.
Pelargonium x blandfordianum  (Andr.) Sweet
Pelargonium x citrosum  Sprague
Pelargonium crispum  (P.J.Bergius) L'Hér.
Pelargonium (Doftpelargon-Gruppen) 'Fragrans Variegatum'  
Pelargonium (Doftpelargon-Gruppen) 'Graveolens'   doktor Westerlunds hälsoblomma, rosengerania
Pelargonium (Doftpelargon-Gruppen) 'Queen of Lemon'  
Pelargonium endlicherianum  Fenzl
Pelargonium x fragrans  (Poir.) Willd.
Pelargonium graveolens  auct. non L'Hér.
Pelargonium x hortorum 'Frank Headley'  
Pelargonium x hortorum 'Mrs Pollock'  
Pelargonium x hortorum 'Stadt Bern'  
Pelargonium radens  H.E.Moore läkepelargon
Pellaea falcata  (R.Br.) Fée
Pellaea rotundifolia  (G.Forst.) Hook.
Pellionia pulchra  N.E.Br.
Pellionia repens  (Lour.) Merr.
Pentas lanceolata  (Forssk.) Deflers femudding
Peperomia fraseri  C.DC.
Peperomia griseoargentea  Yunck. stålblad
Peperomia incana  (Haw.) Hook.
Peperomia pereskiifolia  (Jacq.) Kunth
Peperomia puteolata  Trel.
Peperomia serpens  auct. non (Sw.) Loudon
Peperomia serpens 'Variegata'  
Perilepta dyeriana  (Mast.) Bremek.
Peristrophe hyssopifolia  (Burm.f.) Bremek.
Peristrophe hyssopifolia 'Aureovariegata'  
Persea americana  Mill.
Phaius tankervilleae  (L'Her.) Blume
Phalaenopsis Lippstadt grex  Hark 1971
Phalaenopsis Zauberrose grex  Hark 1972
Philesia magellanica  J.F.Gmel.
Philodendron elegans  K.Krause flikranka
Philodendron laciniatum  (Vell.) Engl.
Philodendron melanochrysum  Linden & André guldkantskalla
Philodendron pedatum  (Hook.) Kunth
Philodendron pertusum  Kunth & C.D.Bouché
Philodendron rugosum  Bogner & G.S.Bunting
Philodendron sagittifolium  Liebm. spadranka
Philodendron sagittifolium 'Ilsemanii'  
Philodendron selloum  K.Koch
Philodendron squamiferum  Poepp. mossranka
Philodendron tuxtlanum  G.S.Bunting
Phlebodium aureum  (L.) J.Sm. hartassbräken
Phlebodium aureum 'Areolatum'  
Phlebodium aureum 'Mandaianum'  
Phormium tenax 'Aureomarginatum'  
Phyllanthus angustifolius  (Sw.) Sw.
Pilea cadierei 'Minima'  
Pilea involucrata 'Moon Valley'  
Pilea involucrata 'Norfolk'  
Pilea involucrata 'Silver Tree'  
Pilea microphylla  (L.) Liebm.
Pinguicula moranensis  Kunth
Piper crocatum  Ruiz & Pav.
Pisonia umbellifera 'Variegata'  
Pittosporum crassifolium  A.Cunn.
Pittosporum tenuifolium 'Sunburst'  
Pittosporum tobira 'Variegatum'  
Plectranthus forsteri 'Marginatus'  
Plectranthus fruticosus  L'Hér.
Pleione bulbocodioides  (Franch.) Rolfe
Plerandra elegantissima 'Castor'  
Podocarpus macrophyllus  (Thunb.) Sweet
Polyscias balfouriana  auct. non (André) L.H.Bailey
Polyscias filicifolia  (E.Fourn.) L.H.Bailey
Polyscias guilfoylei 'Victoriae'  
Polyscias scutellaria 'Pennockii'  
Polystichum tsus-simense  (Hook.) J.Sm.
Porphyrocoma pohliana  (Nees) Lindau
Primula kewensis  W.Watson
Prostanthera sieberi  Benth.
Pseuderanthemum atropurpureum  (W.Bull) L.H.Bailey
Pseuderanthemum carruthersii var. atropurpureum 'Tricolor'  
Pseuderanthemum sinuatum  (Vahl) Radlk.
Pseudobombax ellipticum  (Kunth) Dugand
Pseudomammillaria camptotricha  (Dams) Buxb.
Pseudopanax lessonii  (DC.) K.Koch
Pseudopanax lessonii 'Cyril Watson'  
Pteris cretica 'Albolineata'  
Pteris cretica 'Roeweri'  
Pteris cretica 'Wimsettii'  
Pteris ensiformis 'Evergemiensis'  
Pteris quadriaurita 'Argyraea'  
Punica granatum 'Nana'  
Puya chilensis  Molina
Radermachera sinica  (Hance) Hemsl.
Rebutia minuscula  K.Schum.
Rebutia pygmaea  (R.E.Fr.) Britton & Rose
Rebutia senilis  Backeb.
Rehmannia elata  Prain
Reinwardtia indica  Dumort.
Rhaphidophora aurea  (Linden & André) Birdsey
Rhipsalidopsis gaertneri  (Regel) Linding.
Rhipsaphyllopsis x graeseri  Werderm.
Rhododendron obtusum  (Lindl.) Planch.
Rhynchostylis coelestis  (Rchb.f.) H.J.Veitch
Rivina humilis  L.
Rodriguezia recurva  (R.Br.) Lindl.
Rodriguezia secunda  Kunth
Rosa (Miniatyrros-Gruppen) orange rosamini ('Ruiseto')  
Rossioglossum grande  (Lindl.) Garay & G.C.Kenn.
Saccolabium coeleste  Rchb.f.
Sanchezia nobilis  auct. non Hook.f.
Sandersonia aurantiaca  Hook.
Sarcocaulon crassicaule  S.E.A.Rehm
Sarmienta scandens  (Brandis) Pers.
Sauromatum guttatum  Schott
Schaueria calycotricha  (Link & Otto) Nees
Schefflera actinophylla  (Endl.) Harms palmaralia A  O  V 
Schefflera arboricola 'Renate'  
Schefflera arboricola 'Trinette'  
Schefflera digitata  J.R.Forst. & G.Forst.
Schefflera elegantissima  (Mast.) Lowry & Frodin O  V 
Schefflera veitchii  (Carrière) Frodin & Lowry A  O  V 
Schismatoglottis picta  Schott
Schizocentron elegans  (Schltdl.) Meisn.
Schlumbergera x graeseri 'Evita'  
Scutellaria costaricana  H.Wendl.
Sedum adolphii  Raym.-Hamet
Sedum lineare 'Variegatum'  
Sedum morganianum  E.Walther
Sedum pachyphyllum  Rose
Sedum stahlii  Solms
Seemannia sylvatica  (Kunth) Hanst.
Senecio macroglossus  DC. glansslinga O  V 
Senecio macroglossus 'Variegatus'  
Senecio rowleyanus  H.Jacobsen
Serissa foetida  (L.f.) Lam.
Serissa foetida 'Variegata'  
Setcreasea pallida  Rose
Sibthorpia europaea  L.
Siderasis fuscata  (Lodd. & al.) H.E.Moore
Solandra grandiflora  Sw.
Sonerila margaritacea  Lindl.
Sophronitis cernua  Lindl.
Stanhopea wardii  Lindl.
Stapelia divaricata  Masson
Stenocarpus sinuatus  Endl.
Stenotaphrum secundatum 'Variegatum'  
Streptocarpus grandis  N.E.Br.
Streptocarpus x hybridus 'Laura Nymph'  
Streptosolen jamesonii  (Benth.) Miers O  V 
Stromanthe amabilis  E.Morren
Stromanthe sanguinea  Sond.
Sulcorebutia mizquensis  Rausch
Syngonium podophyllum 'Green Gold'  
Syngonium podophyllum 'Trileaf Wonder'  
Tacca chantrieri  André
Tecoma castanifolia  (D.Don) Melch.
Tecomaria capensis  (Thunb.) Spach
Testudinaria elephantipes  (L'Hér.) Lindl.
Testudinaria sylvatica  (Eckl.) Kunth
Tetraclinis articulata  (Vahl) Mast.
Tetranema roseum  (M.Martens & Galeotti) Standl. & Steyerm.
Thaumatophyllum bipinnatifidum  (Schott) Sakur. & al. jätteblad
Thevetia peruviana  (Pers.) K.Schum.
Thunbergia alata 'Alba'  
Tibouchina urvilleana  (DC.) Cogn.
Tillandsia flabellata  Baker
Tillandsia ionantha  Planch.
Tillandsia usneoides  (L.) L.
Tradescantia cerinthoides  Kunth
Tradescantia fluminensis 'Rochford Silver'  
Tradescantia fluminensis 'Variegata'  
Tradescantia pallida 'Purple Heart'  
Tradescantia sillamontana  Matuda
Tradescantia zebrina 'Purpusii'  
Tradescantia zebrina 'Quadricolor'  
Trevesia palmata  (Lindl.) Vis.
Trichocereus spachianus  (Lem.) Riccob.
Trichodiadema densum  (Haw.) Schwantes
Tritonia crocata  (L.) Ker Gawl.
Tropaeolum azureum  Colla
Tropaeolum pentaphyllum  Lam.
Tulipa gesneriana (Triumph-Gruppen) 'Rosario'  
Tupidanthus calyptratus  Hook.f. & Thomson
Turnera ulmifolia  L.
Uebelmannia pectinifera  Buining
Warczewiczella discolor  (Lindl.) Rchb.f.
Weingartia neocumingii  Backeb.
Whitfieldia elongata  (P.Beauv.) De Wild. & T.Durand
Wilcoxia viperina  (F.A.C.Weber) Britton & Rose
x Wilsonara Hambühren Stern grex  
Vriesea carinata  Wawra
Vriesea 'Vulkana'  
Vriesea zamorensis  (L.B.Sm.) L.B.Sm.
Xanthosoma lindenii  (André) T.Moore
Yucca elephantipes  Trel.
Yucca gigantea 'Variegata'  
Zamia pumila  L.
Zantedeschia rehmannii  Engl.
Zephyranthes candida  (Lindl.) Herb.
Zygopetalum mackaii  ortogr. var.
Zygopetalum maculatum  (Kunth) Garay pajasblomma