Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Småtryck/Broschyr)
Vem odlar vad? 1986: Svenska perenna växter.
2:e uppl, Svenska Plantskolors Riksförbund, Alnarp


Kopplade växtnamn  [221]
 A   C   D   E   F   G   H   I   L   M   O   P   R   S   T   V 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Acaena caesiiglauca  (Bitter) Bergmans
Aconitum x cammarum 'Praecox'  
Aconogonon divaricatum  (L.) Nakai
Actaea matsumurae 'White Pearl'  
Aethionema coridifolium  DC.
Alcea biennis  Winterl ungersk stockros
Alcea pallida  (Willd.) Waldst. & Kit.
Allium flavum  L.
Anemone apennina  L.
Anemone apennina 'Alba'  
Anemone x lesseri  H.R.Wehrh. röd flikanemon
Anemone pavonina 'St Bavo'  
Anthemis sancti-johannis  Turrill
Anthyllis vulneraria  L.
Aquilegia discolor  Levier & Leresche
Arabis ferdinandi-coburgi  Kellerer & Sünd. balkantrav
Arctostaphylos uva-ursi  (L.) Spreng.
Arnica montana  L.
Aruncus aethusifolius  (H.Lév.) Nakai koreansk plymspirea
Aster amellus 'Blütendecke'  K.Foerster
Aster amellus 'Danzig'  
Aster amellus 'Lise'  
Aster amellus 'Oktoberkind'  Arends 1914
Aster amellus 'Sternkugel'  
Aster amellus 'Stettin'  
Aster amellus 'Tina'  
Aster amellus 'Weltfriede'  
Aster tongolensis 'Zwergberggarten'  
Astilbe (Japonica-Gruppen) 'Gladstone'  
Aubrieta x cultorum 'Crimson Bedder'  
Aubrieta x cultorum 'Crimson King'  
Aubrieta x cultorum 'Rödhätte'  
Aubrieta x cultorum 'Vera Prichard'  
Calceolaria biflora  Lam. falklandstoffel
Calceolaria falklandica  (S.Moore) Kraenzl.
Campanula carpatica 'Karpatenkrone'  
Campanula grandis  auct. non Fisch. & C.A.Mey.
Campanula persicifolia ssp. sessiliflora  (K.Koch) Greuter & Burdet sibirisk klocka
Campanula persicifolia ssp. sessiliflora 'Alba'  
Campanula punctata  Lam.
Campanula thyrsoides  L. thyrsosstav
Cardamine enneaphyllos  (L.) Crantz storbräsma
Centaurea cheiranthifolia var. purpurascens  (DC.) Wagenitz röd bergklint
Centaurea fischeri  Willd.
Cephalaria gigantea  (Ledeb.) Bobrov
Cerastium (Tomentosum-Gruppen) 'Yo Yo'  
Cerinthe glabra  Mill. alpvaxblomma
Circaea alpina  L.
Coreopsis grandiflora 'Schnittgold'  
Coreopsis grandiflora 'Sunburst'  
Corydalis ambigua  auct. non Cham. & Schltdl.
Cyclamen purpurascens  Mill.
Cypripedium acaule  Aiton prickig guckusko
Cypripedium calceolus var. pubescens  (Willd.) Correll
Cypripedium reginae  Walter
Delphinium (Belladonna-Gruppen) 'Lamartine'  Lemoine 1903
Delphinium (Elatum-Gruppen) 'Camelliard'  
Dentaria enneaphyllos  L.
Dianthus graniticus  Jord.
Dianthus (Plumarius-Gruppen) 'Altrosa'  
Dicentra peregrina  (Rudolph) Makino
Doronicum 'Mme Mason'  
Dryopteris filix-mas 'Crispatissima'  
Edraianthus tenuifolius  (Waldst. & Kit.) A.DC.
Epimedium x warleyense  Stearn
Erica carnea 'Snow Queen'  
Erica carnea 'Winter Beauty'  
Erica carnea 'Vivellii'  
Erigeron (Speciosus-Gruppen) 'Wuppertal'  Arends 1932
Eryngium alpinum 'Superbum'  
Erythronium dens-canis  L.
Erythronium 'Kondo'  
Erythronium 'Pagoda'  
Festuca glauca 'Bergsilber'  
Festuca glauca 'Solling'  
Festuca valesiaca 'Glaucantha'  
Genista sagittalis  L.
Gentiana tibetica  King
Glaucidium palmatum  Siebold & Zucc. lönnvallmo
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Karneol'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Kupfersprudel'  
Helenium (Autumnale-Gruppen) 'Wyndley'  
Helianthus decapetalus  L.
Helianthus x multiflorus 'Capenoch Star'  
Helichrysum plicatum  (Fisch. & C.A.Mey.) DC.
Heliopsis helianthoides 'Goldgrünherz'  
Hemerocallis citrina  Baroni
Hemerocallis fulva  (L.) L.
Hepatica angulosa  auct. non (Lam.) DC.
Heuchera x brizoides 'Pruhoniciana'  
Hosta sieboldii  (Paxton) Ingram
Inula ensifolia 'Praecox'  
Inula magnifica  Lipsky
Iris ensata 'Mrs Stanley'  
Iris ensata 'Royal Pageant'  
Iris (Germanica-Gruppen) 'Espada'  
Iris (Germanica-Gruppen) 'Imperator'  de Graaff 1925
Iris (Intermedia-Gruppen) 'Rota'  Goos & Koenemann 1924
Iris pallida  Lam.
Iris pallida 'Empress of India'  
Iris spuria  L.
Leontopodium souliei  Beauverd kuddedelweiss
Leptinella dioica  Hook.f. grönkotula
Leptinella pusilla  Hook.f. bronskotula
Leucanthemum x superbum 'Julischnee'  
Leucanthemum x superbum 'Sigrid'  
Leucanthemum vulgare 'Rheinblick'  
Lewisia cotyledon  (S.Watson) B.L.Rob. lewisia
Liatris pycnostachya  Michx.
Ligularia dentata 'Orange Queen'  
Lilium (Asiatiska Gruppen) 'Destiny'  de Graaff c. 1949
Linum narbonense  L.
Linum perenne ssp. alpinum  (Jacq.) Ockendon
Lobelia angulata  G.Forst. bärlobelia
Lotus corniculatus 'Plenus'  
Lunaria annua  L. Judas silverpenning
Lupinus x regalis 'The Page'  
Lysimachia nemorum  L. litet penningblad
Lythrum salicaria 'Morden Pink'  
Macleaya microcarpa 'Kelway's Coral Plume'  
Meum athamanticum  Jacq.
Mimulus tilingii  Regel
Miscanthus x giganteus  Hodk. & Renvoize elefantgräs
Miscanthus sinensis  (Thunb.) Andersson japanskt gräs
Mitella diphylla  L. falsk spetsmössa
Monarda 'Mahogany'  
Oenothera caespitosa  Nutt. vitt nattljus
Oxalis adenophylla  Gillies
Oxalis depressa  Eckl. & Zeyh. soloxalis
Oxalis inops  Eckl. & Zeyh.
Paeonia lactiflora 'Bunker Hill'  Hollis 1906
Paeonia lactiflora 'Inspecteur Lavergne'  Doriat 1924
Papaver alboroseum  Hultén
Papaver alpinum  L.
Papaver atlanticum  (Ball) Coss. marockansk vallmo
Papaver (Orientale-Gruppen) 'Haremstraum'  
Penstemon barbatus 'Coccineus'  
Penstemon stenocepalus  (A.Gray) Howell
Petasites hybridus  (L.) P.Gaertn. & al.
Phedimus spurius 'Erdblut'  
Phlox carolina 'Snowdon'  
Phlox maculata 'Snowdon'  
Phlox paniculata 'Amazone'  
Phlox paniculata 'Barnwell'  
Phlox paniculata 'Blue Moon'  
Phlox paniculata 'Caroline van den Berg'  Ruys
Phlox paniculata 'Elizabeth Arden'  
Phlox paniculata 'Pastorale'  
Phlox paniculata 'Purpurkuppel'  
Phlox paniculata 'Roter Riese'  
Phlox paniculata 'Spätrot'  
Phlox paniculata 'Sternhimmel'  
Phlox subulata 'Red Wings'  
Phlox subulata 'Stjärneglöd'  
Polemonium pauciflorum  S.Watson doftgull
Polystichum polyblepharum 'Bornim'  
Potentilla ambigua  Cambess.
Potentilla cuneata  (Wall.) Lehm.
Potentilla dombeyi  Nestl.
Potentilla nepalensis 'Roxana'  
Potentilla nitida  L.
Pratia angulata  (G.Forst.) Hook.f.
Primula alpicola  (W.W.Sm.) Stapf
Primula alpicola var. luna  (Stapf) W.W.Sm.
Primula alpicola var. violacea  (Stapf) W.W.Sm.
Primula aurantiaca  W.W.Sm. & Forrest
Primula burmanica  Balf.f. & Kingdon-Ward burmaviva
Primula x chunglenta  Mulligan lackviva
Primula x chunglenta 'Red Hugh'  
Primula farinosa  L.
Primula halleri  J.F.Gmel. tubviva
Primula japonica 'Fuji'  
Primula (Pruhoniciana-Gruppen) 'Bergfrühling'  
Prunella x webbiana 'Rubra'  
Pulsatilla vernalis  (L.) Mill.
Rhodiola dumulosa  (Franch.) S.H.Fu
Rhodiola kirilowii 'Rubra'  
Rhodiola pachyclados  (Aitch. & Hemsl.) H.Ohba rosettfetblad
Rudbeckia laciniata 'Autumn Glory'  
Salvia nemorosa 'Lubecca'  
Sanguisorba obtusa  Maxim.
Saxifraga x apiculata  Engl.
Saxifraga (Arendsii-Gruppen) 'Schneeteppich'  
Saxifraga cotyledon 'Islandica'  
Securigera varia  (L.) Lassen
Sedum aizoon  L.
Sedum dumulosum  Franch.
Sedum ellacombianum  Praeger
Sedum rupestre  L.
Sedum tatarinowii  Maxim.
Sempervivum arachnoideum 'Glabrescens'  
Sempervivum pumilum  M.Bieb.
Senecio abrotanifolius 'Tiroliensis'  
Shortia uniflora  (Maxim.) Maxim.
Sidalcea oregana 'Brilliant'  
Solidago rugosa  Mill.
Stachys discolor  Benth.
Stachys nivea  (Steven) Benth.
Stipa barbata  Desf.
Symphyotrichum novi-belgii 'Beechwood Rival'  
Symphyotrichum novi-belgii 'Eventide'  
Symphyotrichum novi-belgii (Oktoberaster-Gruppen) 'Audrey'  
Symphyotrichum novi-belgii (Oktoberaster-Gruppen) 'Diana'  
Symphyotrichum novi-belgii 'Prosperity'  
Tanacetum coccineum 'Eileen May Robinson'  
Tanacetum coccineum 'Regent'  
Tradescantia (Andersoniana-Gruppen) 'Bärbel'  
Tradescantia virginiana 'Brevicaulis'  
Trillium erectum 'Albiflorum'  
Trollius x cultorum 'Empire Day'  
Tunica saxifraga  (L.) Scop.
Veronica fruticans  Jacq.
Veronica spicata 'Erika'  
Veronica subsessilis  (Miq.) Carrière
Veronicastrum virginicum  (L.) Farw.
Veronicastrum virginicum 'Alboroseum'  
Viola odorata 'Augusta'  
Viola x williamsii 'Blauwunder'  
Viola x williamsii 'Blue Perfection'  
Viola x williamsii 'Bridal Morn'  
Viola x williamsii 'Paganini'