Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Opublicerad)
Svenska Botaniska Föreningen 2018: Svenska namn som behandlats av SBF:s namnkommitté per e-post.


Kopplade växtnamn  [1862]
 A   x   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   +   Q   R   S   T   U   V   W   X   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abelia chinensis  R.Br. kinesisk abelia
Abelia floribunda  (M.Martens & Galeotti) Decne. praktabelia
Abies x borisii-regis  Mattf. borisgran
Abies chensiensis  Tiegh. shin-gran
Abies fabri ssp. minensis  (Bordères & Gaussen) Rushforth minshangran
Abies forrestii  Coltm.-Rog. forrestgran
Abies x insignis  Bailly franskgran
Abies kawakamii  (Hayata) T.Ito taiwangran
Abies recurvata  Mast. skäggran
Abies sachalinensis var. mayriana  Miyabe & Kudo kortbarrig sachalingran
Abies squamata  Mast. nävergran
Abies x umbellata  Mayr mitsuminegran
Abies x vilmorinii  Mast. vilmoringran
Abroma augustum  (L.) L.f. abroma
Abronia fragrans  Hook. doftsandkrypa
Abronia latifolia  Eschsch. gul sandkrypa
Abronia villosa  S.Watson ökensandkrypa
Acacia drummondii  Lindl. kanariegul akacia
Acacia linifolia  (Vent.) Willd. linakacia
Acacia maidenii  F.Muell. maidenakacia
Acacia mearnsii  De Wild. garvarakacia
Acacia nilotica  (L.) Delile egyptisk akacia
Acacia obtusifolia  A.Cunn. styvakacia
Acacia phlebophylla  H.B.Will. bredakacia
Acacia pulchella  R.Br. australisk törnakacia
Acacia pycnantha  Benth. emblemakacia
Acacia riceana  Hensl. tasmansk akacia
Acacia suaveolens  (Sm.) Willd. sötakacia
Acacia ulicifolia  (Salisb.) Court spetsakacia
Acer argutum  Maxim. tandlönn
Acer barbinerve  Miq. grönlönn
Acer campbellii ssp. sinense  (Pax) P.C.DeJong kinesisk monsunlönn
Acer caudatum  Wall. kinesisk axlönn
Acer caudatum ssp. ukurunduense  (Trautv. & C.A.Mey.) A.E.Murray manchurisk axlönn
Acer elegantulum  W.P.Fang & P.L.Chiu elegantlönn
Acer henryi  Pax kinesisk klöverlönn
Acer hyrcanum  Fisch. & C.A.Mey. persisk lönn
Acer longipes  Rehder olivgrön spetslönn
Acer nipponicum  Hara nipponlönn
Acer pectinatum ssp. forrestii  (Diels) A.E.Murray forrest-strimlönn
Acer rubescens  Hayata taiwanstrimlönn
Acer sinopurpurascens  W.C.Cheng kinesisk purpurlönn
Acer stachyophyllum  Hiern snårlönn
Acer stachyophyllum ssp. betulifolium  (Maxim.) P.C.DeJong småbladig snårlönn
Acer velutinum var. vanvolxemii  (Mast.) Rehder östkaukasisk jättelönn
Achillea ageratifolia ssp. aizoon  (Griseb.) Heimel smalbladig balsamröllika
Achillea alpina ssp. camtschatica  (Heimerl) Kitam. kamtjatkaröllika
Achillea distans ssp. tanacetifolia  (All.) Janch. rosa fjäderröllika
Achlys japonica  Maxim. japanskt hjortblad
Achlys triphylla  (Sm.) DC. hjortblad
Aconitum alboviolaceum  Kom. blekviolett klätterstormhatt
Aconitum baicalense  Steud. bajkalstormhatt
Aconitum barbatum  Pers. gräddstormhatt
Aconitum biflorum  Fisch. tvillingstormhatt
Aconitum brachypodum  Diels kinesisk läkestormhatt
Aconitum chasmanthum  Holmes indisk läkestormhatt
Aconitum columbianum  Nutt. columbiastormhatt
Aconitum crassifolium  Steinb. ussuristormhatt
Aconitum degenii  Gáyer karpaterstormhatt
Aconitum delavayi  Franch. kinesisk ängsstormhatt
Aconitum episcopale  H.Lév. biskopsstormhatt
Aconitum forrestii  Stapf forreststormhatt
Aconitum gammiei  Stapf jakstormhatt
Aconitum jaluense  Kom. yalustormhatt
Aconitum longecassidatum  Nakai sasastormhatt
Aconitum miyabei  Nakai miyabestormhatt
Aconitum napellus ssp. vulgare  (DC.) Rouy & Foucaud pyreneisk stormhatt
Aconitum orientale  Mill. orientstormhatt
Aconitum paniculigerum  Nakai blåvit stormhatt
Aconitum quelpaertense  Nakai chejustormhatt
Aconitum senanense  Nakai fujistormhatt
Aconitum sinomontanum  Nakai kinesisk stormhatt
Aconitum soongoricum  (Regel) Stapf blek stormhatt
Aconitum tanguticum  (Maxim.) Stapf tangutstormhatt
Aconitum uchiyamai  Nakai uchiyamastormhatt
Aconitum variegatum ssp. nasutum  (Rchb.) Götz balkanstormhatt
Aconitum villosum  Rchb. hårig klätterstormhatt
Aconitum vilmorinianum  Kom. stor klätterstormhatt
Aconitum yuparense  Takeda hokkaidostormhatt
Acrothamnus colensoi  (Hook.f.) Quinn dvärgskäggljung
Actaea podocarpa  DC. amerikanskt silverax
Actinidia tetramera var. maloides  (H.L.Li) C.Y.Wu rosenaktinidia
Adenophora capillaris ssp. leptosepala  (Diels) D.Y.Hong stor konvaljkragklocka
Adenophora coelestis  Diels kjolkragklocka
Adenophora gmelinii  (Biehler) Fisch. stäppkragklocka
Adenophora hatsushimae  Kitam. kyushukragklocka
Adenophora himalayana  Feer himalayakragklocka
Adenophora jasionifolia  Franch. monkekragklocka
Adenophora koreana  Kitam. koreansk kragklocka
Adenophora lamarckii  Fisch. altajkragklocka
Adenophora morrisonensis ssp. uehatae  (Yamam.) Lammers skredkragklocka
Adenophora nikoensis  Franch. & Sav. nikkokragklocka
Adenophora palustris  Kom. kärrkragklocka
Adenophora petiolata  Pax & K.Hoffm. skaftkragklocka
Adenophora polyantha  Nakai pyramidkragklocka
Adenophora potaninii  Korsh. nordkinesisk kragklocka
Adenophora remotiflora  (Siebold & Zucc.) Miq. gles kragklocka
Adenophora stenanthina  (Ledeb.) Kitag. sibirisk kragklocka
Adenophora stricta  Miq. läkekragklocka
Adenophora stricta ssp. aurita  (Franch.) D.Y.Hong & S.Ge grå kragklocka
Adenophora subulata  Kom. amurkragklocka
Adenophora takedae  Makino honshukragklocka
Adenophora taquetii  H.Lév. lavendelblå kragklocka
Adenophora tashiroi  (Makino & Nakai) Makino & Nakai tätblommig kragklocka
Adenophora taurica  (Sukaczev) Juz. krimkragklocka
Adenophora tricuspidata  (Schult.) A.DC. björkkragklocka
Adiantum formosum  R.Br. plymadiantum
Adonis x hybrida  Nyman rumänsk våradonis
Aeonium hierrense  (R.P.Murray) Pit. & Proust hierrotaklök
Aethionema arabicum  (L.) DC. sommarklippört
Aethionema membranaceum  (Desv.) DC. huvudklippört
Aethionema oppositifolium  (Pers.) Hedge kuddklippört
Aethionema schistosum  Boiss. & Kotschy skifferklippört
Afzelia bella  Harms lingue
Agapetes buxifolia  Hook.f. korallröd femvinge
Agapetes flava  (Hook.f.) Sleumer gul femvinge
Agapetes involucrata  (Griff.) Sleumer femvinge
Agaricus brasiliensis  Wasser & al. brasilchampinjon
Agave marmorata  Roezl marmoragave
Ageratina  Spach vitflockelsläktet
Ageratina adenophora  (Spreng.) R.M.King & H.Rob. klibbflockel
Ageratina altissima  (L.) R.M.King & H.Rob. vitflockel
Ageratina aromatica  (L.) Spach doftflockel
Ageratina ligustrina  (DC.) R.M.King & H.Rob. ligusterflockel
Ageratina riparia  (Regel) R.M.King & H.Rob. dimflockel
Ageratum corymbosum  Zucc. fransageratum
Agrostocrinum scabrum  (R.Br.) Baill. venlilja
Alangium platanifolium  (Siebold & Zucc.) Harms alangium
Albuca shawii  Baker mandelalbuka
Albuca spiralis  L.f. korkskruvsalbuka
Alchemilla hoppeana  (Rchb.) Dalla Torre nordlig alpkåpa
Alibertia patinoi  (Cuatrec.) Delprete & C.H.Perss. borojó
Alisma plantago-aquatica ssp. orientale  (Sam.) Sam. asiatisk svalting
Alkekengi officinarum  Moench japansk lykta
Alkekengi officinarum var. franchetii  (Mast.) R.J.Wang kinesisk lykta
Allium altaicum  Pall. altajpiplök
Allium amethystinum  Tausch ametistlök
Allium amplectens  Torr. papperslök
Alnus matsumurae  Callier matsumura-al
Alnus x pubescens  Tausch mellanal
Alocasia cucullata  (Lour.) G.Don tempelsköld
Alocasia gageana  Engl. & K.Krause kachinsköld
Alocasia lauterbachiana  (Engl.) A.Hay papuasköld
Alocasia micholitziana  Sander sammetssköld
Alocasia odora  (Lindl.) K.Koch doftsköld
Alocasia reginae  N.E.Br. drottningsköld
Alocasia sinuata  N.E.Br. filippinersköld
Alocasia wentii  Engl. & K.Krause bred papuasköld
Alocasia zebrina  Van Houtte zebrasköld
Alpinia oxyphylla  Miq. spetsbladig galangarot
Alsobia punctata  (Lindl.) Hanst. prickig nejlikepiskia
Alstonia scholaris  G.Don svarttavleträd
Alstroemeria ligtu  L. ligtu-alströmeria
Alstroemeria pelegrina  L. pilgrimsalströmeria
Alstroemeria versicolor  Ruiz & Pav. brokalströmeria
x Amarygia parkeri  (W.Watson) H.E.Moore parker-amarygia
Amelanchier alnifolia var. pumila  (Torr. & A.Gray) C.K.Schneid. liten bärhäggmispel
Amelanchier asiatica  (Siebold & Zucc.) Endl. japansk häggmispel
Amelanchier bartramiana  (Tausch) M.Roem. bartramhäggmispel
Amelanchier cusickii  Fernald tidig bärhäggmispel
Amelanchier sanguinea  (Pursh) DC. rödgrenig häggmispel
x Amelasorbus jackii  Rehder häggmispelrönn
Amianthium muscitoxicum  (Walter) A.Gray fluglilja
Amicia zygomeris  DC. stipelärt
Amomum longiligulare  T.L.Wu hainankardemumma
Amomum villosum  Lour. malabarkardemumma
Amomum villosum var. xanthioides  (Baker) T.L.Wu & S.J.Chen burmakardemumma
Amphicarpaea bracteata  (L.) Fernald underböna
Amsonia jonesii  Woodson colorado-amsonia
Amsonia orientalis  Decne. orientamsonia
Anacyclus officinarum  Hayne läkebertram
Anadenanthera colubrina  (Vell.) Brenan sydlig shamanböna
Anadenanthera peregrina  (L.) Speg. shamanböna
Androsace vitaliana ssp. praetutiana  (Sünd.) Kress italiensk barrviva
Andryala agardhii  DC. spansk solfibbla
Anemarrhena asphodeloides  Bunge axlilja
Anemone amurensis  (Korsh.) Kom. amursippa
Anemone biflora  DC. blodanemon
Anemone caroliniana  Walter carolinasippa
Anemone deltoidea  Hook. columbiasippa
Anemone demissa  Hook.f. & Thomson luden narcissanemon
Anemone drummondii  S.Watson stensippa
Anemone exigua  Maxim. småsippa
Anemone falconeri  Thomson mellansippa
Anemone keiskeana  Maxim. japansippa
Anemone laceratoincisa  W.T.Wang gansusippa
Anemone narcissiflora ssp. crinita  (Juz.) Kitag. sibirisk narcissanemon
Anemone narcissiflora ssp. fasciculata  (L.) Ziman. & Fedor. kabbleksanemon
Anemone nikoensis  Maxim. bräkensippa
Anemone obtusiloba  D.Don violsippa
Anemone occidentalis  S.Watson peruksippa
Anemone parviflora  Michx. alaskasippa
Anemone piperi  Rydb. pipersippa
Anemone polycarpa  W.E.Evans blek violsippa
Anemone pseudoaltaica  H.Hara japansk skogssippa
Anemone reflexa  Willd. bollsippa
Anemone smithiana  Lauener & Panigrahi storblommig narcissanemon
Anemone taipaiensis  W.T.Wang taibaisippa
Anemone udensis  Trautv. & C.A.Mey. udensippa
Angelica acutiloba  (Siebold & Zucc.) Kitag. spetskvanne
Angelica biserrata  (R.H.Shan & C.Q.Yuan) C.Q.Yuan & R.H.Shan sågkvanne
Angelica dahurica  (Fisch.) Franch. & Sav. dahurisk kvanne
Angelica lucida  L. havskvanne
Angelica pubescens  Maxim. luddkvanne
Aniba puchury-minor  (Mart.) Mez kryddbönsaniba
Antennaria aromatica  Evert doftkattfot
Antennaria rosea  Greene rosenkattfot
Anthurium regale  Linden kungskalla
Antiaris toxicaria ssp. africana  (Engl.) C.C.Berg savann-antiaris
Aotus gracillima  Meisn. kungsljusginst
Apuleia leiocarpa  (Vogel) J.F.Macbr. garapa
Aquilaria sinensis  (Lour.) Spreng. kinesiskt örnträd
Aquilegia atrovinosa  Gamajun. oxblodsakleja
Aquilegia barbaricina  Arrigoni & E.Nardi spada-akleja
Aquilegia barnebyi  Munz skifferakleja
Aquilegia brevistyla  Hook. småblommig akleja
Aquilegia coerulea var. ochroleuca  Hook. vit coloradoakleja
Aquilegia coerulea var. pinetorum  (Tidestr.) Kearley & Peebles tallskogsakleja
Aquilegia dinarica  Beck karstakleja
Aquilegia elegantula  Greene elegantakleja
Aquilegia grata  Zimmeter mörk akleja
Aquilegia karelinii  (Baker) O.Fedtsch. & B.Fedtsch. afghanakleja
Aquilegia magellensis  F.Conti & Soldano himmelsakleja
Aquilegia micrantha  Eastw. rosenakleja
Aquilegia moorcroftiana  Royle ljusgul akleja
Aquilegia nigricans  Baumg. svartakleja
Aquilegia nugorensis  Arrigoni & E.Nardi sardinsk akleja
Aquilegia pancicii  Degen serbisk akleja
Aquilegia pyrenaica ssp. cazorlensis  (Heywood) Pereda & Laínz cazorla-akleja
Aquilegia pyrenaica ssp. guarensis  (Losa) Rivas Mart. aragonakleja
Aquilegia scopulorum ssp. perplexans  Clokey nevadastenakleja
Aquilegia thalictrifolia  Schott & Kotschy källakleja
Aquilegia transsilvanica  Schur karpaterakleja
Aquilegia vicaria  Nevski späd akleja
Aquilegia viscosa  Gouan klibbakleja
Aquilegia viscosa ssp. hirsutissima  (Timb.-Lagr.) Breistr. luden klibbakleja
Aquilegia vulgaris ssp. dichroa  (Freyn) T.E.Diaz iberisk akleja
Arabidopsis lyrata  (L.) O’Kane & Al-Shehbaz lyrtrav
Araucaria cunninghamii  Mudie cunninghamsgran
Arbutus x andrachnoides  Link kanelsmultronträd
Archidendron jiringa  (Jack) I.C.Nielsen jengkol
Archontophoenix alexandrae  (F.Muell.) H.Wendl. & Drude alexandrapalm
Arctostaphylos myrtifolia  Parry myrtenmjölon
Arenaria euodonta  W.W.Sm. tandnarv
Aristolochia tomentosa  Sims ullpipranka
Arnica cordifolia  Hook. hjärtarnika
Arracacia xanthorrhiza  Bancr. arracacha
Artemisia argentea  L'Hér. madeiramalört
Artemisia ludoviciana ssp. albula  (Wooton) D.D.Keck småbladig vitmalört
Artemisia ludoviciana ssp. candicans  (Rydb.) D.D.Keck bredbladig vitmalört
Artemisia michauxiana  Besser citronmalört
Arum rupicola var. virescens  (Stapf) P.C.Boyce grön klippmunkhätta
Asarum europaeum ssp. caucasicum  (Duch.) Soó kaukasisk hasselört
Asclepias purpurascens  L. purpursidenört
Asclepias speciosa  Torr. praktsidenört
Asparagus cochinchinensis  (Lour.) Merr. kinesisk sparris
Asparagus racemosus  Willd. shatavari-sparris
Asperula gussonei  Boiss. madoniemåra
Asphodelus aestivus  Brot. sommarafodill
Asphodelus cerasiferus  J.Gay klotafodill
Asphodelus macrocarpus  Parl. östlig klotafodill
Asphodelus tenuifolius  Cav. liten pipafodill
Astelia solandri  A.Cunn. astelia
Aster alpinus ssp. vierhapperi  Onno amerikansk alpaster
Aster scaber  Thunb. strävaster
Asterolinon linum-stellatum  (L.) Duby stjärnlysing
Astilbe japonica  (C.Morren & Decne.) A.Gray japansk astilbe
Astragalus alopecuroides  L. narbonnevedel
Astragalus angustifolius  Lam. balkantaggvedel
Astragalus aureus  Willd. ljusgul taggvedel
Astragalus hirsutus  Vahl turkisk gulvedel
Astragalus hypoglottis  L. spansk purpurvedel
Astragalus hypoglottis ssp. gremlii  (Burnat) Greuter & Burdet purpurvedel
Astragalus lacteus  Heldr. & Sartori grekisk vitvedel
Astragalus newberryi var. castoreus  M.E.Jones bävervedel
Astragalus onobrychis  L. esparsettvedel
Astragalus parnassi  Boiss. parnasstaggvedel
Astragalus purshii var. tinctus  M.E.Jones storblommig ullvedel
Astragalus sempervirens  Lam. alptaggvedel
Astragalus simplicifolius  (Nutt.) A.Gray amerikansk kuddvedel
Astragalus toanus  M.E.Jones toanovedel
Astragalus utahensis  (Torr.) Torr. & A.Gray pälsvedel
Astragalus vesicarius  L. blåsvedel
Astragalus vesicarius ssp. carniolicus  (A.Kern.) Chater slovensk blåsvedel
Asyneuma anthericoides  (Janka) Bornm. liljefiltrapunkel
Asyneuma campanuloides  (Sims.) Bornm. kaukasisk filtrapunkel
Asyneuma giganteum  (Boiss.) Bornm. stor filtrapunkel
Asyneuma limoniifolium  (L.) Janch. rispbladig filtrapunkel
Asyneuma linifolium  (Boiss. & Heldr.) Bornm. anatolisk filtrapunkel
Asyneuma michauxioides  (Boiss.) Damboldt blekblå filtrapunkel
Asyneuma virgatum  (Labill.) Bornm. grenig filtrapunkel
Athyrium otophorum  (Miq.) Koidz. öronbräken
Athyrium otophorum var. okanum  Sa.Kurata japansk öronbräken
Atractylodes lancea  (Thunb.) DC. vit läketistel
Atractylodes macrocephala  Koidz. röd läketistel
Austrostipa tenuifolia  (Steud.) S.W.L.Jacobs & J.Everett sydfjädergräs
Baccaurea ramiflora  Lour. burmadruva
Baptisia australis var. minor  (Lehm.) Fernald liten färgväppling
Baptisia x bicolor  Greenm. & Larisey kansasfärgväppling
Baptisia x sulphurea  Engelm. svavelfärgväppling
Baptisia x variicolor  Kosnik & al. brokfärgväppling
Bashania qingchengshanensis  P.C.Keng & T.P.Yi tidig bashaniabambu
Basilicum polystachyon  (L.) Moench myskbasilika
Bauhinia acuminata  L. vit dvärgbauhinia
Bauhinia galpinii  N.E.Br. korgbauhinia
Bauhinia monandra  Kurz skär bauhinia
Bauhinia racemosa  Lam. läkebauhinia
Bauhinia tomentosa  L. gul bauhinia
Bauhinia yunnanensis  Franch. yunnanbauhinia
Beesia  Balf.f. & W.W.Sm. beesiasläktet
Beesia calthifolia  (Oliv.) Ulbr. beesia
Begonia cucullata  Willd. pärlemorbegonia
Begonia davisii  Hook.f. davisbegonia
Berberis temolaica  Ahrendt daggberberis
Berchemia kulingensis  C.K.Schneid. kulingberchemia
Berchemia racemosa  Siebold & Zucc. berchemia
Bergerocactus emoryi  (Engelm.) Britton & Rose gyllenkaktus
Betula alnoides  D.Don indisk björk
Betula x caerulea  Blanch. blåbjörk
Betula calcicola  (W.W.Sm.) P.C.Li silkesbjörk
Betula chinensis  Maxim. kinesisk klotbjörk
Betula davurica  Pall. dahurisk björk
Betula ermanii var. lanata  Regel luden kamtjatkabjörk
Betula glandulosa  Michx. hartsbjörk
Betula globispica  Shirai klotbjörk
Betula kweichowensis ssp. fansipanensis  (Ashburner & McAll.) ined. vietnamesisk björk
Betula lenta f. uber  (Ashe) McAll. & Ashburner virginiabjörk
Betula luminifera  H.J.P.Winkl svansbjörk
Betula medwediewii  Regel kaukasisk björk
Betula megrelica  Sosn. migariabjörk
Betula michauxii  Spach kanadensisk mossbjörk
Betula pendula ssp. szechuanica  (C.K.Schneid.) Ashburner & McAll. sichuanbjörk
Betula populifolia  Marshall poppelbjörk
Betula potaninii  Batalin kambjörk
Betula pubescens var. litwinowii  (Doluch.) Ashburner & McAll. armenisk glasbjörk
Betula pumila  L. amerikansk mossbjörk
Betula schmidtii  Regel gråbjörk
Betula tienshanica  Rupr. turkestanbjörk
Bistorta paleacea  (Hook.f.) Yonek. & Ohashi mellanormrot
Boechera holboellii  (Hornem.) Á.Löve & D.Löve klipptrav
Boechera lemmonii  (S.Watson) W.A.Weber gredelin indiantrav
Bolusanthus speciosus  (Bolus) Harms mogaba
Bontia daphnoides  L. bontia
Bouvardia leiantha  Benth. kardinalbouvardia
Bouvardia ternifolia  (Cav.) Schltdl. cinnoberbouvardia
Bowdichia nitida  Benth. bowdichia
Brassica oleracea Daggbroccoli-Gruppen   daggbroccoli
Broussonetia kazinoki  Siebold japanskt pappersmullbärsträd
Brownea coccinea  Jacq. eldklotböna
Brugmansia x cubensis  (V.R.Fuentes) J.M.H.Shaw kubansk änglatrumpet
Brugmansia x rubella  (Saff.) Moldenke gyllene änglatrumpet
Brugmansia vulcanicola  (A.S.Barkley) R.E.Schult. vulkanänglatrumpet
Buddleja officinalis  Maxim. läkebuddleja
Bufonia tenuifolia  L. buffonia
Bulbine frutescens  (L.) Willd. balsambulbine
Bupleurum fruticosum  L. buskharört
Bupleurum scorzonerifolium  Willd. läkeharört
Butea superba  Willd. butea
Caladium humboldtii  (Raf.) Schott dvärgkaladium
Caldesia parnassifolia  (L.) Parl. sjösvalting
Calibanus hookeri  (Lem.) Trel. monsterlilja
Calliandra foliolosa  Benth. kardinaltofs
Calliandra grandiflora  (L’Hér.) Benth. illrött änglahår
Callicarpa cathayana  Hung T.Chang kinesiskt glasbär
Calycanthus x raulstonii  (F.T.Lass. & Fantz) Bernd Schulz storblommig kryddbuske
Camassia leichtlinii  (Baker) S.Watson vit stjärnhyacint
Campanula acutiloba  Vatke klippväggsklocka
Campanula aghrica  Kit Tan & Sorger araratklocka
Campanula ajugifolia  Spreng. turkisk småklocka
Campanula alaskana  (A.Gray) J.P.Anderson alaskablåklocka
Campanula alata  Desf. vingklocka
Campanula alsinoides  Hook.f. & Thomson nörelklocka
Campanula autraniana  Albov. kalkklocka
Campanula baumgartenii  Becker baumgartenklocka
Campanula baumgartenii ssp. beckiana  (Hayek) Podlech österrikisk baumgartenklocka
Campanula bayerniana  Rupr. gemsrotsklocka
Campanula bellidifolia ssp. besenginica  (Fomin) Viktorov granitklocka
Campanula bluemelii  Halda taurusklocka
Campanula bornmuelleri  Nábelek bornmüllerklocka
Campanula choruhensis  Kit Tan & Sorger skuggklocka
Campanula ciliata  Steven fjunklocka
Campanula collina ssp. sphaerocarpa  (Kolak.) Ogan. abchasisk klocka
Campanula crenulata  Franch. muliklocka
Campanula cretica  (A.DC.) D.Dietr. kretaklocka
Campanula cymbalaria  Sm. murreveklocka
Campanula dasyantha  M.Bieb. tundraklocka
Campanula dasyantha ssp. chamissonis  (Fed.) Viktorov aleuterklocka
Campanula dichotoma  L. gaffelklocka
Campanula dolomitica  E.A.Busch dolomitklocka
Campanula dzaaku  Albov mengreliaklocka
Campanula fenestrellata  Feer dalmaterklocka
Campanula fenestrellata ssp. istriaca  (Feer) Damboldt istrisk dalmaterklocka
Campanula x fergusonii  A.M.Ferguson fergusonklocka
Campanula foliosa  Ten.
Campanula garganica ssp. cephallenica  (Feer) Hayek kefalonisk klocka
Campanula glomerata ssp. caucasica  (Schult.) Ogan. kaukasisk toppklocka
Campanula glomerata ssp. farinosa  (Besser) Kirschl. mjöltoppklocka
Campanula glomerata ssp. oblongifolia  (K.Koch) Fed. stor toppklocka
Campanula glomerata ssp. speciosa  (Spreng.) Domin asiatisk toppklocka
Campanula grandis  Fisch. & C.A.Mey. stor pyramidklocka
Campanula grossekii  Heuff. balkannässelklocka
Campanula hawkinsiana  Hausskn. serpentinklocka
Campanula x hendersonii  auct. hendersonklocka
Campanula herminii  Hoffmanns & Link nevadaklocka
Campanula hierapetrae  Rech.f. hierapetraklocka
Campanula hypopolia  Trautv. skårklocka
Campanula incurva  A.DC. vinglasklocka
Campanula involucrata  A.DC. svepeklocka
Campanula kolenatiana  Rupr. kolenatiklocka
Campanula komarovii  Maleev komarovklocka
Campanula lanata  Friv. ullklocka
Campanula ledebouriana  Trautv. basaltklocka
Campanula lehmanniana  Bunge kosackklocka
Campanula lingulata  Waldst. & Kit. tungklocka
Campanula lusitanica  Loefl. portugisisk klocka
Campanula lyrata  Lam. lyrklocka
Campanula macrorhiza  A.DC. korsikansk blåklocka
Campanula mirabilis  Albov underklocka
Campanula moesiaca  Velen. balkantoppklocka
Campanula mollis  L. sammetsklocka
Campanula morettiana  Rchb. morettiklocka
Campanula olympica  Boiss. olympklocka
Campanula orbelica  Pancic orvelosklocka
Campanula oreadum  Boiss. & Heldr. grekisk bergklocka
Campanula orphanidea  Boiss. orphanidesklocka
Campanula ossetica  M.Bieb. ossetklocka
Campanula parryi  A.Gray gentianaklocka
Campanula patula ssp. epigaea  (Degen) Hayek balkanängsklocka
Campanula pelia  (Halácsy) Phitos thessalisk klocka
Campanula petrophila  Rupr. kaukasisk bergklocka
Campanula phrygia  Jaub. & Spach frygisk klocka
Campanula phyctidocalyx  Boiss. & Noë orientblåklocka
Campanula piperi  Howell olympiaklocka
Campanula x pyraversi  hort. liten pyramidklocka
Campanula radula  Fenzl raspklocka
Campanula reuteriana  Boiss. & Balansa reuterklocka
Campanula rupestris  Sibth. & Sm. krypklocka
Campanula sarmatica ssp. woronowii  (Kharadze) Ogan woronowklocka
Campanula saxatilis  L. trumpetklocka
Campanula saxifraga ssp. aucheri  (A.DC.) Ogan. mattklocka
Campanula scabrella  Engelm. strävklocka
Campanula sclerotricha  Boiss. perserklocka
Campanula scouleri  A.DC. stillahavsklocka
Campanula serrata  (Kit.) Hendrych lansettklocka
Campanula sibirica ssp. divergens  (Willd.) Nyman storblommig stäppklocka
Campanula sibirica ssp. hohenackeri  (Fisch. & C.A.Mey.) Damboldt kaukasisk stäppklocka
Campanula sparsa  Friv. glesklocka
Campanula spatulata ssp. spruneriana  (Hampe) Hayek frygana-skedklocka
Campanula speciosa  Pourr. pyreneisk mariaklocka
Campanula speciosa ssp. affinis  (Schult.) Font Quer katalansk mariaklocka
Campanula spicata  L. axklocka
Campanula stevenii ssp. altaica  (Ledeb.) Fed. altaj-ängsklocka
Campanula stevenii ssp. beauverdiana  Rech.f. & Schiman-Czeika kurdisk ängsklocka
Campanula stevenii ssp. turczaninovii  (Schult.) Ogan tajgaängsklocka
Campanula stricta  L. palestinaklocka
Campanula stricta var. libanotica  (A.DC.) Boiss. libanesisk palestinaklocka
Campanula teucrioides  Boiss. izmirklocka
Campanula thyrsoides ssp. carniolica  (Sünd.) Podlech slovensk svavelklocka
Campanula topaliana  Beauverd korintklocka
Campanula topaliana ssp. delphica  Phitos delfiklocka
Campanula tridentata ssp. biebersteiniana  (Schult.) Ogan liten bägarklocka
Campanula troegerae  Damboldt pyrolaklocka
Campanula x tymonsii  hort. tymonsklocka
Campanula velebitica  Borbás velebitblåklocka
Campanula versicolor  Andrews salladsklocka
Campanula witasekiana  Vierh. julisk blåklocka
Campanula zangezura  (Lipsky) Kolak. & Serdyuk. hjälmklocka
Cannomois grandis  H.P.Linder trollfräken
Caragana altaica  (Kom.) Pojark. altajkaragan
Caragana boisii  C.K.Schneid. sichuankaragan
Caragana brevispina  Benth. himalayakaragan
Caragana decorticans  Hemsl. afghankaragan
Caragana erinacea  Kom. igelkottskaragan
Caragana gerardiana  Benth. orientkaragan
Caragana ussuriensis  (Regel) Pojark. ussurikaragan
Carapa procera  DC. okoto
Carex laxiculmis  Schwein. vekstarr
Carex pilosa  Scop. fransstarr
Carex speciosa  Kunth skönstarr
Carex trifida  Cav. falklandsstarr
Carpenteria californica  Torr. carpenteria
Carpinus fangiana  Hu svansavenbok
Carpinus henryana  (H.J.P.Winkl.) H.J.P.Winkl. kinesisk avenbok
Carpinus rankanensis  Hayata taiwanavenbok
Carpinus tschonoskii  Maxim. tokyoavenbok
Carpinus turczaninowii  Hance småavenbok
Cassia javanica  L. äppelblomskassia
Castanea mollissima  Blume kinesisk kastanj
Castanea x neglecta  Dode amerikansk hybridkastanj
Castanea pumila  (L.) Mill. småkastanj
Castanea seguinii  Dode davidskastanj
Casuarina cunninghamiana  Miq. flodkasuarina
Catalpa bungei  C.A.Mey. pekingkatalpa
Catalpa fargesii  Bureau rödblommig katalpa
Caulophyllum robustum  Maxim. asiatiskt azurbär
Ceanothus coeruleus  Lag. azursäckbuske
Ceanothus impressus  Trel. santabarbarasäckbuske
Ceanothus thyrsiflorus  Eschw. syrensäckbuske
Celastrus rosthornianus  Loes. kinesisk träddödare
Celtis biondii  Pamp. fingerbäralm
Cenchrus x advena  (Wipff & Veldkamp) Morrone rött fjäderborstgräs
Cenchrus macrourus  (Trin.) Morrone svansborstgräs
Centropogon cornutus  (L.) Druce skägglobelia
Centropogon x lucyanus  W.Bull rumslobelia
Centropogon solanifolius  Benth. costarikansk skägglobelia
Cephalotaxus fortunei  Hook. långbarrig druvidegran
Cephalotaxus harringtonii var. koreana  (Nakai) Rehder koreansk druvidegran
Cercis chinensis  Bunge kinesiskt judasträd
Cercis glabra  Pamp. yunnanjudasträd
Ceropegia ballyana  Bullock kenyansk lyktranka
Ceropegia elegans  Wall. indisk fallskärmsranka
Ceropegia fusca  Bolle brun lyktpinne
Chamaecrista glandulosa  (L.) Greene ginstkassia
Chamaedorea metallica  H.E.Moore fiskbenspalm
Chionanthus retusus  Lindl. & Paxton kinesisk snöflocksbuske
x Chitalpa tashkentensis  T.S.Elias & Wisura chitalpa
Chloris elata  Desv. stort paraplygräs
Chloris radiata  (L.) Sw. spretigt paraplygräs
Chloris truncata  R.Br. mörkt paraplygräs
Chloris virgata  Sw. dunparaplygräs
Chlorophytum saundersiae  (Baker) Nordal tårlilja
Choisya x dewitteana  Geerinck stjärnblad
Chorizema ilicifolium  Labill. flamärt
Chrysosplenium macrophyllum  Oliv. stor gullpudra
Cinna arundinacea  L. amerikanskt sötgräs
Cinnamomum sintoc  Blume sintok-kanel
Cipocereus bradei  (Backeb. & Voll) F.Ritter stor daggfruktskaktus
Cipocereus minensis  (Werd.) F.Ritter daggfruktskaktus
Cirsium scabrum  (Poir.) Bonnet & Barratte jättetistel
Cissus gongylodes  (Baker) Planch. björnbärscissus
Citrus australasica  F.Muell. fingerlime
Claytonia caroliniana  Michx. carolinavårsköna
Clematis chinensis  Osbeck kinesisk klematis
Clematis fujisanensis  Hisauti & Hara fujiklematis
Clematis gracilifolia  Rehder & E.H.Wilson tidig bergklematis
Clematis marmoraria  Sneddon marmorklematis
Clematis petriei  Allan luvklematis
Clinopodium nepeta ssp. spruneri  (Boiss.) Bartolucci & F.Conti småbladig stenkyndel
Clivia nobilis  Lindl. kapclivia
Cnidium monnieri  (L.) Cusson läkeslidsilja
Cocculus carolinus  (L.) DC. klättersnäckfrö
Cocculus laurifolius  DC. lagersnäckfrö
Codonopsis alpina  Nannf. ängsporslinsklocka
Codonopsis bhutanica  Ludlow smal porslinsklocka
Codonopsis bulleyana  Diels späd porslinsklocka
Codonopsis cardiophylla  Kom. hjärtporslinsklocka
Codonopsis deltoidea  Chipp emeiklätterklocka
Codonopsis foetens  Hook.f. & Thomson tuvporslinsklocka
Codonopsis javanica  (Blume) Miq. javabärklocka
Codonopsis kawakamii  Hayata trattklätterklocka
Codonopsis lanceolata  (Siebold & Zucc.) Trautv. kransklocka
Codonopsis meleagris  Diels ådrad porslinsklocka
Codonopsis obtusa  (Chipp) Nannf. afghanporslinsklocka
Codonopsis pilosula  (Franch.) Nannf. nordlig ginsengklocka
Codonopsis rotundifolia  Benth. skålklätterklocka
Codonopsis subscaposa  Kom. nätporslinsklocka
Codonopsis subsimplex  Hook.f. & Thomson lachenporslinsklocka
Codonopsis thalictrifolia  Wall. trattporslinsklocka
Codonopsis tubulosa  Kom. rörklätterklocka
Codonopsis viridis  Wall. grön klätterklocka
Coleonema album  (Thunb.) Bartl. & H.L.Wendl. konfettibuske
Coleonema pulchrum  Hook. rosa konfettibuske
Commiphora wightii  (Arn.) Bhandari guggulträd
Connarus  L. strimträsläktet
Connarus lambertii  (DC.) Sagot tie-tie
Consolida ajacis Imperialis-Gruppen   kejsarriddarsporre
Convolvulus scoparius  L.f. rosenrotsvinda
Coprosma petriei  Cheeseman mattkoprosma
Coptis deltoidea  C.Y.Cheng & P.K.Hsiao deltakoptis
Coptis japonica  (Thunb.) Makino japankoptis
Coptis teeta  Wall. skedkoptis
Corethrogyne filaginifolia  (Hook. & Arn.) Nutt. sandaster
Corispermum hyssopifolium  L. isopslusfrö
Cornus amomum  Mill. sidenkornell
Cornus foemina  Mill. sumpkornell
Cornus officinalis  Siebold & Zucc. japansk körsbärskornell
Cornus pumila  Koehne småkornell
Cornus rugosa  Lam. rundbladskornell
Cortinarius sommerfeltii  Høil. zonspindling
Cotoneaster afghanicus  G.Klotz afghanoxbär
Cotoneaster allanderi  J.Fryer allanderoxbär
Cotoneaster aurantiacus  J.Fryer & B.Hylmö orangeoxbär
Cotoneaster cardinalis  J.Fryer & B.Hylmö kardinaloxbär
Cotoneaster chulingensis  J.Fryer & B.Hylmö chuling-oxbär
Cotoneaster elatus  G.Klotz mekongoxbär
Cotoneaster encavei  J.Fryer & B.Hylmö sikkimoxbär
Cotoneaster flinckii  J.Fryer & B.Hylmö flinckoxbär
Cotoneaster harrysmithii  Flinck & B.Hylmö harryoxbär
Cotoneaster hummelii  J.Fryer & B.Hylmö aroniaoxbär
Cotoneaster hupehensis  Rehder & E.H. Wilson bågoxbär
Cotoneaster hylmoei  Flinck & J.Fryer hylmöoxbär
Cotoneaster integrifolius  (Roxb.) G.Klotz himalayaoxbär
Cotoneaster karatavicus  Pojark. karatauoxbär
Cotoneaster kitaibelii  J.Fryer & B.Hylmö glansblodoxbär
Cotoneaster lacteus  W.W.Sm. gräddoxbär
Cotoneaster magnificus  J.Fryer & B.Hylmö körsbärsoxbär
Cotoneaster marginatus  (Loudon) Schltdl. spretoxbär
Cotoneaster nebrodensis  (Guss.) K.Koch nebrodoxbär
Cotoneaster racemiflorus  (Desf.) Schltdl. kaukasusoxbär
Cotoneaster salwinensis  G.Klotz salweenoxbär
Cotoneaster sikangensis  Flinck & B.Hylmö sikangoxbär
Cotoneaster subadpressus  T.T.Yu snöbergsoxbär
Cotoneaster tomentellus  Pojark. gråoxbär
Cotoneaster wilsonii  Nakai wilsonoxbär
x Crataegosorbus mitschurinii  Pojark. hagtornsrönn
Crataegus altaica  (Loudon) Lange altajhagtorn
Crataegus chrysocarpa  Ashe eldhagtorn
Crataegus dahurica  C.K.Schneid. dahurisk hagtorn
Crataegus x durobrivensis  Sarg. newyorkhagtorn
Crataegus maximowiczii  C.K.Schneid. amurhagtorn
Crataegus mollis  (Torr. & A.Gray) Scheele präriehagtorn
Crataegus nevadensis  K.I.Chr. spansk hagtorn
Crataegus songorica  K.Koch kosackhagtorn
Crataegus succulenta var. gemmosa  (Sarg.) Kruschke juvelhagtorn
x Crataemespilus canescens  (P.B.Phipps) P.B.Phipps amerikansk mispelhagtorn
Cratoxylum cochinchinense  (Lour.) Blume derum
Cremanthodium arnicoides  (Wall.) R.D.Good arnikastånds
Cremanthodium calcicola  W.W.S.. kalkmonsunstånds
Cremanthodium delavayi  (Franch.) H.Lév. fransmonsunstånds
Cremanthodium ellisii  (Hook.f.) Kitam. kashmirstånds
Cremanthodium nepalense  Mitamura nepalesisk monsunstånds
Cremanthodium palmatum  Benth. skredmonsunstånds
Cremanthodium pinnatifidum   Benth. flikmonsunstånds
Cremanthodium reniforme  (DC.) Benth. monsunstånds
Cremanthodium rhodocephalum  Diels vinröd monsunstånds
Crocus flavus  Weston svavelkrokus
Cucumis melo Makuwa-Gruppen   koreansk melon
Cuphea procumbens  Ortega krypkufea
Cuphea ramosissima  Koehne grenkufea
Cupressus arizonica  Greene arizonacypress
Cuscuta australis  R.Br. sydsnärja
Cuscuta chinensis  Lam. kinesisk snärja
Cyananthus incanus  Hook.f. & Thomson himmelsblå blåklocksreva
Cyananthus macrocalyx  Franch. gulvit blåklocksreva
Cyananthus sherriffii  Cowan tibetansk blåklocksreva
Cyclamen graecum  Link grekcyklamen
Cyrtanthus brachyscyphus  Baker dobolilja
Cyrtanthus mackenii  Hook.f. vit dobolilja
Cytisus x boskoopii  Auvray & Le Gloanic holländsk ginst
Dahlia coccinea  Cav. scharlakansdahlia
Dahlia imperialis  Ortgies kejsardahlia
Dalbergia sissoo  DC sissoopalisander
Dalbergia tucurensis  Donn.Sm. guatemalapalisander
Damasonium alisma  Mill. stjärnsvalting
Daphne x hauseri  Halda liten rosentibast
Daphne x napolitana  Lodd. & al. neapeltibast
Daphne x rossetii  H.Correvon & Halda spansk tibast
Daphne x seibertii  Halda seiberttibast
Daphne x susannae  C.D.Brickell susannatibast
Daphniphyllum macropodum  Miq. narrlager
Dasiphora davurica var. mandshurica  (Maxim.) Verloove & Lambinon manchurisk vit-tok
Dasiphora Fruticosa-Gruppen   trädgårdstok
Delonix decaryi  (R.Vig.) Capuron cigarrträd
Delosperma basuticum  L.Bolus basutofrövisare
Delosperma bosseranum  Marais madagaskarfrövisare
Delphinium albocoeruleum  Maxim. blåvit riddarsporre
Delphinium albocoeruleum var. przewalskii  (Huth) W.T.Wang helanriddarsporre
Delphinium arcuatum  N.Busch bågriddarsporre
Delphinium barbeyi  (Huth) Huth subalpin riddarsporre
Delphinium beesianum  W.W.Sm. tibetansk ängsriddarsporre
Delphinium bulleyanum  Diels bockhornsriddarsporre
Delphinium calthifolium  Q.E.Yang & Y.Luo kabblekeriddarsporre
Delphinium campylocentron  Maxim. skogsriddarsporre
Delphinium carolinianum  Walter carolinariddarsporre
Delphinium carolinianum ssp. virescens  (Nutt.) R.E.Brooks prärieriddarsporre
Delphinium ceratophorum  Franch. hornriddarsporre
Delphinium cheilanthum  DC. sibirisk riddarsporre
Delphinium delavayi  Franch. styvhårig riddarsporre
Delphinium densiflorum  Huth hyacintriddarsporre
Delphinium dyctiocarpum  DC. kosackriddarsporre
Delphinium forrestii  Diels gråriddarsporre
Delphinium geraniifolium  Rydb. mogollonriddarsporre
Delphinium giraldii  Diels nanshanriddarsporre
Delphinium glaucum  S.Watson jätteriddarsporre
Delphinium hamatum  Franch. krokriddarsporre
Delphinium inconspicuum  Serg. altajriddarsporre
Delphinium menziesii  DC. kärleksriddarsporre
Delphinium mirabile  Serg. finriddarsporre
Delphinium multiplex  (Ewan) C.L.Hitchc. kittitasriddarsporre
Delphinium nepalense  Kitam. & Tamura nepalriddarsporre
Delphinium novomexicanum  Wooton sacramentoriddarsporre
Delphinium nudicaule var. luteum  (A.Heller) Jepps. gul eldriddarsporre
Delphinium nuttallianum  Pritz. nelsonriddarsporre
Delphinium ochroleucum  DC. citronriddarsporre
Delphinium pachycentrum  Hemsl. sichuanriddarsporre
Delphinium pylzowii  Maxim. pylzowriddarsporre
Delphinium qinghaiense  W.T.Wang kokonorriddarsporre
Delphinium ramosum  Rydb. coloradoriddarsporre
Delphinium schmalhausenii  Albov axriddarsporre
Delphinium smithianum  Hand.-Mazz. shangrilariddarsporre
Delphinium speciosum  M.Bieb. skönriddarsporre
Delphinium suave  Huth afghanriddarsporre
Delphinium trichophorum  Franch. blekviolett riddarsporre
Delphinium ukokense  Serg. ukokriddarsporre
Delphinium vestitum  Royle volutriddarsporre
Delphinium viscosum  Hook.f. & Thomson klibbriddarsporre
Delphinium yunnanense  (Franch.) Franch. yunnanriddarsporre
Dermatophyllum secundiflorum  (Ortega) Gandhi & Reveal violböna
Derris trifoliata  Lour. mangrovederris
Deutzia calycosa  Rehder tunnbladig deutzia
Deutzia pulchra  S.Vidal filippinerdeutzia
Dianthus noeanus  Boiss. kazanlik-nejlika
Dianthus sternbergii  Capelli dolomitnejlika
Diarrhena japonica  Franch. & Sav. japanskt näbbgräs
Dichocarpum  W.T.Wang & P.K.Hsiao gaffelsippssläktet
Dichocarpum nipponicum  (Franch.) W.T.Wang & P.K.Hsiao japansk gaffelsippa
Dichroa febrifuga  Lour. feberhortensia
Dioscorea sylvatica  Eckl. skogselefantfot
Diplarrhena moraea  Labill. fjärilsiris
Dipogon lignosus  (L.) Verdc. kapklätterärt
Dipteronia sinensis  Oliv. dipteronia
Dischidia nummularia  R.Br. penningrotgömma
Disporopsis fuscopicta  Hance pärlvinterrams
Disporum  D.Don feramssläktet
Disporum cantoniense  (Lour.) Merr. purpurferams
Disporum megalanthum  F.T.Wang & Tang storblommig ferams
Disporum sessile  (Thunb.) D.Don japansk ferams
Disporum smilacinum  A.Gray vit ferams
Disporum uniflorum  Baker gul ferams
Dittrichia viscosa  (L.) Greuter klibbkrissla
Dodecatheon redolens  (H.M.Hall) H.J.Thomps. doftande tolvgudablomma
Dorstenia bahiensis  Klotzsch bahiadorstenia
Dorstenia zanzibarica  Oliv. zanzibar-dorstenia
Dorycnium hirsutum  (L.) Ser. luddväppling
Dryobalanops rappa  Becc. sumpkapur
Dunbaria fusca  (Wall.) Kurz dunbariaböna
Duranta erecta  L. duvbär
Dysosma  Woodson pandabladssläktet
Dysosma tsayuensis  T.S.Ying tibetanskt pandablad
Ebenopsis ebano  (Berland.) Barneby & J.W.Grimes texasebenholts
Echeveria lilacina  Kimnach & Moran spökecheveria
Echinacea angustifolia  DC. smalbladig solhatt
Echinacea atrorubens  (Nutt.) Nutt. topekasolhatt
Echinacea pallida  (Nutt.) Nutt. blek solhatt
Echinacea paradoxa  (Norton) Britton gul solhatt
Echinacea purpurea  (L.) Moench röd solhatt
Echinacea simulata  McGregor vågbladig solhatt
Echinocereus scheerii ssp. gentryi  (Clover) N.P.Taylor gurkkägelkaktus
Echinodorus decumbens  Kasselm. bandsvärdsvalting
Echinodorus scaber  Rataj sträv svärdsvalting
Echium pininana  Webb & Berthel. blå jättesnokört
Eleutherococcus divaricatus  (Siebold & Zucc.) S.Y.Hu krushårig stickaralia
Eleutherococcus giraldii  (Harms) Nakai borstig stickaralia
Eleutherococcus leucorrhizus  Oliv. skön stickaralia
Eleutherococcus nodiflorus  (Dunn) S.Y.Hu läkestickaralia
Eleutherococcus sessiliflorus  (Rupr. & Maxim.) S.Y.Hu oskaftad stickaralia
Elliottia pyroliflora  (Bong.) Brim & P.F.Stevens kopparbuske
Ellisiophyllum pinnatum  (Benth.) Makino snöreva
Embelia ribes  Burm.f. pepparembelia
Empetrum nigrum ssp. asiaticum  (H.Ito) Kuvajev japanskt kråkbär
Empetrum rubrum  Willd. rött kråkbär
Enemion  Raf. lundrutesläktet
Enemion biternatum  Raf. lundruta
Enkianthus campanulatus var. palibinii  (Craib) Bean rödblommig klockbuske
Enkianthus cernuus  (Siebold & Zucc.) Makino frans-klockbuske
Enkianthus cernuus f. rubens  (Maxim.) Ohwi röd frans-klockbuske
Enkianthus chinensis  Franch. kinesisk klockbuske
Enkianthus deflexus  (Griff.) C.K.Schneid. storblommig klockbuske
Enkianthus perulatus  (Miq.) C.K.Schneid. vitblommig klockbuske
Enkianthus subsessilis  (Miq.) Makino småblommig klockbuske
Entada rheedii  Spreng. snusdosböna
Enterolobium cyclocarpum  (Jacq.) Griseb. elefantöronsträd
Epacris impressa  Labill. sydljung
Epacris longiflora  Cav. fuchsiasydljung
Epacris obtusifolia  Sm. trubbsydljung
Epacris paludosa  R.Br. sumpsydljung
Epimedium flavum  Stearn svavelsockblomma
Epimedium pauciflorum  K.C.Yen pyttesockblomma
Epimedium pinnatum  Fisch. kaspisk sockblomma
Epimedium sagittatum  (Siebold & Zucc.) Maxim. läkesockblomma
Equisetum hyemale ssp. affine  (Engelm.) Calder & Roy L.Taylor amerikansk skavfräken
Eranthis longistipitata  Regel pamirvintergäck
Eranthis pinnatifida  Maxim. japansk vintergäck
Eremophila maculata  (Ker Gawl.) F.Muell. fläckig emubuske
Erica aristata  Andrews borstljung
Erica caffra  L. bäckljung
Erica doliiformis  Salisb. tunnljung
Erica glauca  Andrews flamencoljung
Erica glauca var. elegans  (Andrews) Bolus rosa flamencoljung
Erica x griffithsii  D.C.McClint. griffithsljung
Erica x krameri  D.C.McClint. kramerljung
Erica longifolia  F.A.Bauer barrljung
Erica mammosa  L. cinnoberljung
Erica x oldenburgensis  D.C.McClint. oldenburgljung
Erica patersonii  Andrews guldaxljung
Erica scoparia  L. besomljung
Erica subdivaricata  P.J.Bergius skålljung
Erica tumida  Ker Gawl. scharlakansljung
Erigeron multiradiatus  (DC.) C.B.Clarke himalayabinka
Eriodictyon californicum  (Hook. & Arn.) Torr. balsambuske
Eriodictyon crassifolium  Benth. tjockbladig balsambuske
Erythrina caffra  Thunb. kungskorallträd
Erythrina corallodendron  L. västindiskt korallträd
Erythronium caucasicum  Woronow kaukasisk hundtandslilja
Eubotrys racemosus  (L.) Nutt. sommarrosling
Eucalyptus neglecta  Maiden omeo-eukalyptus
Eucryphia lucida  (Labill.) Baill. tasmanskt läderträd
Euonymus alatus var. pubescens  Maxim. liten vingbenved
Euonymus atropurpureus  Jacq. purpurbenved
Euonymus grandiflorus  Wall. himalayabenved
Euonymus hamiltonianus  Wall. hamiltonbenved
Euphorbia esculenta  Marloth sockereuforbia
Euphorbia handiensis  Burchard jandia-euforbia
Euphorbia hirta  L. pillertörel
Euphorbia pinea  L. pinjetörel
Euphorbia tetragona  Haw. fyrkantseuforbia
Euptelea pleiosperma  Hook.f. & Thomson kinesisk trollalm
Euptelea polyandra  Siebold & Zucc. japansk trollalm
Eurybia x herveyi  (A.Gray) G.L.Nesom skymningsaster
Eurybia radula  (Aiton) G.L.Nesom raspaster
Eurycoma longifolia  Jack bitterrotsträd
Eutaxia myrtifolia  (Sm.) R.Br. ägg-och-bacon-ginst
Exacum macranthum  Griseb. stort blåöga
Facchinia lanceolata  (All.) Rchb. stor klippnörel
Facheiroa ulei  (Gürke) Werderm. facheiroakaktus
Fagus crenata  Blume japansk bergbok
Fagus engleriana  Seemen kinesisk bok
Faidherbia albida  (Delile) A.Chev. vitakacia
Falcataria moluccana  (Miq.) Barneby & J.W Grimes bataiträd
Fendlera rupicola  (Engelm.) A.Gray indianschersmin
Ferula tingitana  L. tangerstinkfloka
Ficus aspera  G.Forst. clownfikus
Ficus ingens  (Miq.) Miq. rödfikus
Ficus petiolaris  Kunth klippfikus
Filipendula formosa  Nakai koreanskt älggräs
Filipendula glaberrima  Nakai kalt älggräs
Filipendula kiraishiensis  Hayata pytteälggräs
Flueggea suffruticosa  (Pall,) Baill. flueggia
Forestiera acuminata  (Michx.) Poir. spetsbladig sumpliguster
Forestiera ligustrina  (Michx.) Poir. sumpliguster
Forestiera neomexicana  A.Gray ökenoliv
Forsythia viridissima var. koreana  Rehder koreansk forsythia
Fouquieria splendens  Engelm. ocotillo
Franklinia alatamaha  Marshall franklinia
Fraxinus chinensis ssp. rhynchophylla  (Hance) A.E.Murray bredbladig ask
Fraxinus lanuginosa  Koidz. japansk blomsterask
Fraxinus paxiana  Lingelsh.
Fraxinus sieboldiana  Blume siebold-ask
Fraxinus suaveolens  W.W.Sm. indisk blomsterask
Frithia humilis  Burgoyne dvärgfingerblad
Fuchsia denticulata  Ruiz & Pav. limafuchsia
Garrya elliptica  Lindl. silkestofs
Gastrolobium celsianum  (Lem.) G.T.Chandler & Crisp röd bukärt
Gastrolobium coriaceum  (Sm.) G.Chandler & Crisp orange bukärt
Gaultheria acuminata  Schltdl. & Cham. achocopavaktelbär
Gaultheria antipoda  G.Forst. antipodvaktelbär
Gaultheria colensoi  Hook.f. björkvaktelbär
Gaultheria hispidula  (L.) Muhl. krypvaktelbär
Gaultheria hookeri  C.B.Clarke himalayavaktelbär
Gaultheria humifusa  (Graham) Rydb. mattvaktelbär
Gaultheria pyroloides  Miq. pyrolavaktelbär
Gaultheria thymifolia  Airy Shaw timjanvaktelbär
Gaylussacia dumosa  (Andrews) A.Gray litet bockbär
Gaylussacia frondosa  (L.) Torr. & A.Gray odonbockbär
Gaylussacia ursina  (M.A.Curtis) Torr. & A.Gray björnbockbär
Genista aspalathoides  Lam. siciliansk risginst
Genista delphinensis  Verl. klippginst
Genista hispanica  L. katalansk ginst
Genista monspessulana  (L.) L.A.S.Johnson montpellierginst
Genista sylvestris  Scop. skogsginst
Gentiana manshurica  Kitag. manchurisk gentiana
Gentiana rigescens  Franch. styvgentiana
Geranium malviflorum  Boiss. & Reut. malvanäva
Geranium soboliferum  Kom. myrnäva
Geum japonicum  Thunb. japansk nejlikrot
Geum leiospermum  Petrie maorinejlikrot
Geum macrophyllum var. sachalinense  (Koidz) H.Hara kurilernejlikrot
Geum magellanicum  Pers. sydnejlikrot
Geum peckii  Pursh isnejlikrot
Geum pyrenaicum  Mill. pyreneisk nejlikrot
Geum x rhaeticum  Brügger tyrolernejlikrot
Geum rossii  (R.Br.) Ser. klippnejlikrot
Gladiolus cardinalis  Curtis kardinalgladiol
Glandularia bipinnatifida  (Nutt.) Nutt. prärieverbena
Gleditsia japonica  Miq. japanskt korstörne
Glycyrrhiza inflata  Batalin mongolisk lakritsrot
Grevillea lanigera  R.Br. ullgrevillea
Guibourtia arnoldiana  (De Wild. & T.Durand) J.Léonard arnoldbubinga
Gymnocladus chinensis  Baill. kinesiskt såpträd
Haemanthus sanguineus  Jacq. blodskärmlilja
Halesia carolina Vestita-Gruppen   ludet snödroppsträd
Halesia diptera  J.Ellis tvåvingat snödroppsträd
Halimium lasianthum  (Lam.) Spach sandros
Hanabusaya asiatica  (Nakai) Nakai diamantklocka
Harpephyllum caffrum  C.Krauss plommonsumak
Hedera algeriensis  Hibberd algerisk murgröna
Hedysarum alpinum  L. sibirväppling
Helichrysum bellum  Hilliard sköneternell
Helichrysum crassifolium  (L.) D.Don baleareternell
Helichrysum italicum ssp. microphyllum  (Willd.) Nyman liten curryeternell
Helictotrichon  Schult. & Schult. f. silverhavresläktet
Helleborus x ballardiae  B.Mathew ballardjulros
Helleborus x sahinii  Grimshaw nickjulros
Hemidesmus indicus  (Willd.) R.Br. sariva
Hemiptelea davidii  (Hance) Planch. djävulsalm
Hepatica asiatica  Nakai asiatisk blåsippa
Hepatica henryi  (Oliv.) Steward kinesisk blåsippa
Heracleum stevenii  Manden. filtloka
Heritiera simplicifolia  (Mast.) Kosterm. teraling
Hibiscus mutabilis  L. föränderlig hibiskus
Hibiscus sinosyriacus  L.H.Bailey storbladig frilandshibiskus
Himalacodon dicentrifolius  (C.B.Clarke) D.Y.Hong & Chiang Wang himalayaklocka
Hippeastrum aulicum  (Ker Gawl.) Herb. slottsamaryllis
Hippeastrum psittacinum  (Ker Gawl.) Herb. papegojamaryllis
Hippeastrum reginae  (L.) Herb. drottningamaryllis
Hippobroma longiflora  (L.) G.Don jamaicastjärna
Hopea odorata  Roxb. thingan
Hordeum arizonicum  Covas arizonakorn
Hordeum brachyantherum ssp. californicum  (Covas & Stebbins) Bothmer & al. kaliforniakorn
Hovenia dulcis  Thunb. russinträd
Hoya rostellata  Kidyoo näbbporslinsblomma
Hydrangea arborescens ssp. radiata  (Walter) E.M.McClint. snövit vidjehortensia
Hydrangea robusta  Hook.f. & Thomson stor hortensia
Hydrangea sikokiana  Maxim. japansk flikhortensia
Hylotelephium telephium Atropurpureum-Gruppen   purpurkärleksört
Hylotelephium x Orostachys   kärlekskudde
Hypericum androsaemum  L. läkehyperikum
Hypericum pseudohenryi  N.Robson stor buskhyperikum
Ilex dimorphophylla  Koidz. okinawajärnek
Ilex maximowicziana  Loes. sydjapansk järnek
Illicium floridanum  J.Ellis amerikansk stjärnanis
Indigofera kirilowii  Palib. kirilowindigo
Inula montana  L. bergkrissla
Ipomoea hederifolia  L. scharlakansvinda
Ipomoea pes-tigridis  L. tigertassvinda
Iris atrofusca  Baker gilead-iris
Iris atropurpurea  Baker negev-iris
Iris bismarckiana  Damman & Sprenger hermoniris
Iris humilis  Georgi sandiris
Iris x robusta  E.S.Anderson mellanflaggiris
Iris zagrica  B.Mathew & Zarrei zagrosiris
Ismene amancaes  (Ruiz & Pav.) Herb. gul narcisslilja
Ismene x deflexa  Herb. bågnarcisslilja
Ismene longipetala  (Lindl.) Meerow trådnarcisslilja
Ismene x spofforthiae  Herb. blek narcisslilja
Jasminum azoricum  L. madeirajasmin
Jasminum flexile  Vahl indisk jasmin
Jasminum humile  L. guldjasmin
Juncus planifolius  R.Br. gräståg
Juniperus cedrus  Webb & Berthel. kanarie-en
Juniperus davurica  Pall. dahurisk en
Juniperus formosana  Hayata taiwan-en
Juniperus indica  Bertol. indisk en
Juniperus occidentalis  Hook. oregon-en
Juniperus polycarpos  K.Koch kaukasisk en
Juniperus thurifera  L. atlas-en
Knautia orientalis  L. rosenvädd
Lachnagrostis  Trin. sydvensläktet
Lamium galeobdolon ssp. flavidum  (F.Herm.) Á.Löve & D.Löve tuvgulplister
Laportea  Gaudich. kanadanässelsläktet
Larix mastersiana  Rehder & E.H.Wilson sichuanlärk
Laserpitium hispidum  M.Bieb. borstspenört
Lathyrus hierosolymitanus  Boiss. jerusalemvial
Lathyrus laxiflorus  (Desf.) Kuntze duvvial
Lathyrus magellanicus  Lam. argentinsk vial
Lathyrus multiceps  Clos patagonisk vial
Lathyrus pannonicus  (Jacq.) Garcke pannonisk vial
Lathyrus rigidus  T.G.White styvvial
Lathyrus venetus  (Mill.) Wohlf. bredbladig vårärt
Lathyrus vivantii  P.Monts. pyreneisk vårärt
Lavandula x chaytoriae  Upson & S.Andrews sammetslavendel
Lavandula dentata var. candicans  Batt. grå kamlavender
Leitneria floridana  Chapm. balsabuske
Leontopodium kurilense  Takeda kurileredelweiss
Lepidium cardamine  L. spansk krassing
Leptadenia reticulata  (Retz.) Wight & Arn. jivanti-leptadenia
Lespedeza thunbergii ssp. formosa  (Vogel) H.Ohashi taiwanbuskklöver
Lessertia frutescens  (L.) Goldblatt & J.C.Manning ballongärt
Leucopogon affinis  R.Br. lansettskäggljung
Leucopogon parviflorus  (Andrews) Lindl. kustskäggljung
Leucothoe grayana  Maxim. japanrosling
Leucothoe keiskei  Miq. rubinrosling
Lewisia columbiana var. rupicola  (English) C.L.Hitchc. liten fjällbrudslewisia
Licaria puchury-major  (Mart.) Kosterm. kryddbönslikaria
Ligularia jamesii  (Hemsl.) Kom. spjutstånds
Ligularia pleurocaulis  (Franch.) Hand.-Mazz. nickstånds
Lilium x elegans  Thunb. eleganslilja
Lindera aggregata  (Sims) Kosterm. kinesisk feberbuske
Lindernia dubia  (L.) Pennell amerikansk slamört
Liriodendron x sinoamericanum  C.B.Shang & Zhang R.Wang hybridtulpanträd
Lithospermum latifolium  Michx. amerikanskt stenfrö
Lobelia caerulea  Sims himmelslobelia
Lobelia laxiflora  Kunth fackellobelia
Lobelia nummularia  Lam. indisk bärlobelia
Lobelia spicata  Lam. blek axlobelia
Logania albiflora  (Andrews) Druce smalbladig logania
Logania vaginalis  (Labill.) F.Muell. bredbladig logania
Lonicera caerulea var. villosa  (Michx.) Torr. & A.Gray amerikansk bärtry
Lonicera caucasica ssp. govaniana  (DC.) H.Hara himalayatry
Lonicera caucasica ssp. orientalis  (Lam.) D.F.Chamb. & D.G.Long orienttry
Lonicera confusa  DC. läketry
Lonicera conjugialis  Kellogg amerikansk purpurtry
Lonicera crassifolia  Batalin kryptry
Lonicera cyanocarpa  Franch. violtry
Lonicera ferdinandi  Franch. ferdinandstry
Lonicera gracilipes  Miq. singeltry
Lonicera hypoglauca  Miq. kaprifoltry
Lonicera japonica var. chinensis  (P.Watson) Baker kinesisk slingertry
Lonicera korolkowii var. zabelii  (Rehder) Rehder kal bokharatry
Lonicera linderifolia ssp. konoi  (Makino) Kitamura kogometry
Lonicera minutiflora  Zabel småblommig try
Lonicera obovata  Hook.f. & Thomson småbladig kashmirtry
Lonicera olgae  Regel & Schmalh. kirgiztry
Lonicera praeflorens  Batalin manchurisk vårtry
Lonicera purpurascens  Walp. kashmirtry
Lonicera quinquelocularis  Hardw. glastry
Lonicera tangutica  Maxim. tanguttry
Lonicera tatsienensis  Franch. körsbärstry
Lonicera tolmatchevii  Pojark. flodskärmtry
Lonicera trichosantha  Bureau & Franch. gråtry
Loranthaceae   sydmistelväxter
Loropetalum chinense  (R.Br.) Oliv. fransbuske
Lotus glareosus  Boiss. & Reut. gredoskäringtand
Lotus maculatus  Breitf. fläckig duvnäbb
Lupinus elegans  Kunth mexikansk lupin
Lupinus sulphureus  Hook. svavellupin
Lycopus lucidus  Benth. glansstrandklo
Lycopus lucidus var. hirtus  (Regel) Makino & Nemoto raggstrandklo
Lyonia ligustrina  (L.) DC. ligusterlyonia
Lyonia mariana  (L.) D.Don höstlyonia
Lysichiton x hortensis  J.D.Arm. & B.W.Phillips mellanskunkkalla
Maackia floribunda  (Miq.) Takeda koreansk maackia
Maddenia hypoleuca  Koehne vitmaddenia
Magnolia biondii  Pamp. kinesisk vårmagnolia
Magnolia campbellii  Hook.f. & Thomson campbellmagnolia
Magnolia dawsoniana  Rehder & E.H.Wilson dawsonmagnolia
Magnolia denudata  Desr. yulanmagnolia
Magnolia macrophylla var. ashei  (Weath.) D.L.Johnson floridamagnolia
Magnolia officinalis  Rehder & E.H.Wilson läkemagnolia
Magnolia officinalis var. biloba  Rehder & E.H.Wilson hjärtmagnolia
Magnolia sprengeri  Pamp. sprengermagnolia
Magnolia zenii  W.C.Cheng jiangsumagnolia
Mahonia eurybracteata ssp. ganpinensis  (H.Lév.) T.S.Ying & Boufford bräkenmahonia
Mahonia nitens  C.K.Schneid. glansmahonia
Malus baccata var. himalaica  (Maxim.) C.K. Schneid. himalayabärapel
Malus florentina  (Zuccagni) C.K.Schneid. florentinsk apel
Malus fusca  (Raf.) C.K.Schneid. oregonapel
Malus ioensis  (A.Wood) Britton prärieapel
Malus kansuensis  (Batalin) C.K.Schneid. gansuapel
Malus x micromalus  Makino kaidoapel
Malus orientalis  Juz. orientapel
Malus prattii  (Hemsl.) C.K.Schneid. prickapel
Malus sieversii  (Ledeb.) M.Roem. altajapel
Malus x sublobata  (Dippel) Rehder gyllenapel
Malus trilobata  (Poir.) C.K.Schneid. lönnapel
Marsdenia tenacissima  (Roxb.) Moon hampmarsdenia
Medicago doliata  Carmign. pigglusern
Medicago rugosa  Desr. rynklusern
Melanthium virginicum  L. klaselilja
Meliosma cuneifolia  Franch. läkemeliosma
Meliosma tenuis  Maxim. japansk meliosma
Meliosma veitchiorum  Hemsl. stor meliosma
Melissa officinalis ssp. altissima  (Sm.) Arcang. jättemeliss
Melocactus caroli-linnaei  N.P.Taylor linnémelonkaktus
Metrosideros robusta  A.Cunn. ratamyrten
Michauxia campanuloides  L'Hér. sträv kometklocka
Michauxia laevigata  Vent. len kometklocka
Milla biflora  Cav. vaxlilja
Millettia japonica  (Siebold & Zucc.) A.Gray japansk millettia
Millettia pinnata  (L.) Panigrahi indisk pongamia
Mimosa polycarpa var. spegazzinii  (Hook.f.) Burkart spegazzinisensitiva
Miyamayomena  Kitam. orientastersläktet
Monarda bradburiana  Beck blek temynta
Monolena primuliflora  Hook.f. monolena
Monopsis unidentata  (Dryand.) E.Wimm viol-lobelia
Monsonia  L. monsoniasläktet
Monsonia speciosa  L. monsonia
Morella  Lour. bärporssläktet
Morella faya  (Aiton) Wilbur atlantpors
Morinda officinalis  F.C.How läkemorinda
Morus alba var. multicaulis  (Perr.) Loudon storbladigt mullbär
Muehlenbeckia astonii  Petrie sicksackslideranka
x Mukgenia  Gress bräckbergeniasläktet
Muscari weissii  Freyn dionysoshyacint
Musella lasiocarpa  (Franch.) H.W.Li lotusbanan
Musschia aurea  (L.f.) Dumort. gul madeiraklocka
Nageia nagi  (Thunb.) Kuntze nagipodokarp
Narcissus x cyclazetta  Chater & Stace påsktazett
Nassella neesiana  (Trin. & Rupr.) Barkworth chilenskt fjädergräs
Neillia affinis  Hemsl. småblommig klockspirea
Neillia uekii  Nakai koreansk klockspirea
Nepeta cyanea  Steven elbrusnepeta
Nepeta latifolia  DC. pyreneisk nepeta
Nepeta pamirensis  Franch. pamirnepeta
Neviusia alabamensis  A.Gray snökransbuske
Nigella bucharica  Schipcz. spädnigella
Nomocharis meleagrina  Franch. pärlfjärilslilja
Nyctanthes arbor-tristis  L. koralljasmin
Nyssa sinensis  Oliv. kinesisk nyssa
Oenanthe javanica  (Blume) DC. selleristäkra
Oenothera fruticosa ssp. glauca  (Michx.) Straley blågrönt gullnattljus
Olea capensis  L. kapoliv
Olearia phlogopappa  (Labill.) DC. tasmansk trädaster
Omphalodes luciliae  Boiss. klippormöga
Onobrychis inermis  Steven krimesparsett
Onobrychis saxatilis  (L.) Lam. stenesparsett
Ononis aragonensis  Asso aragongulltörne
Ononis pusilla  L. dvärggulltörne
Ononis speciosa  Lag. gul lupinstallört
Onosma caucasica  Levin kaukasisk åsnetunga
Oophytum nanum  (Schltr.) L.Bolus litet äggblad
Opuntia rufida  Engelm. rostopuntia
Osmanthus fragrans  Lour. tedoftbuske
Ostrowskia magnifica  Regel jätteklocka
Ostrya japonica  Sarg. japansk humlebok
Oxalis melanosticta  Sond. sammetsoxalis
Oxalis versicolor  L. polkagrisoxalis
Oxytropis besseyi var. salmonensis  Barneby idaho-klovedel
Oxytropis besseyi var. ventosa  (Greene) Barneby vindklovedel
Oxytropis campestris var. spicata  Hook. amerikansk fältvedel
Oxytropis halleri  W.D.J.Koch alpklovedel
Oxytropis hidakamontana  Miyabe & Tatew. hidaka-klovedel
Oxytropis lagopus  Nutt. hartassklovedel
Oxytropis lazica  Boiss. georgisk klovedel
Oxytropis megalantha  Boisseu storblommig klovedel
Oxytropis multiceps  Nutt. dvärgklovedel
Oxytropis neglecta  Ten. pyreneisk klovedel
Oxytropis nitens  Turcz. glansklovedel
Oxytropis obnapiformis  Ced.Porter coloradoklovedel
Oxytropis podocarpa  A.Gray lansklovedel
Oxytropis purpurea  (Bald.) Markgr. purpurklovedel
Oxytropis sericea var. speciosa  (Torr. & A.Gray) Welsh vitklovedel
Oxytropis splendens  Hook. praktklovedel
Oxytropis todomoshiriensis  Miyabe & Miyake moneronklovedel
Paederota lutea  Scop. gul lilleman
Paeonia x chamaeleon  Troitsky kameleontpion
Paeonia Itoh-Gruppen   itoh-pion
Paeonia wendelboi  Ruksans & Zetterlund persisk svavelpion
Palafoxia hookeriana  Torr. & A.Gray sandpalafoxia
Palafoxia texana  DC. texaspalafoxia
Palaua dissecta  Benth. inkamalva
Panaeolus cyanescens  (Berk. & Broome) Sacc. blånande brokskivling
Panax notoginseng  (Burkill) C.Chow & W.G.Huang sanchiginseng
Panax pseudoginseng  Wall. himalayaginseng
Panax trifolius  L. dvärgginseng
Pandanus pygmaeus  Thouars dvärgpandanus
Paraderris montana  (Bent.) Adema flodderris
Parkinsonia florida  (A.Gray) S.Watson blågrön parkinsonia
Parrotiopsis jacquemontiana  (Decne.) Rehder tokhassel
Passiflora murucuja  L. rörmaracuja
Patrinia monandra  C.B.Clarke jättepatrinia
Pelargonium caffrum  (Eckl. & Zeyh.) Harv. mörk franspelargon
Peltoboykinia watanabei  (Yatabe) Hara flikbladig filigransbräcka
Peltogyne venosa  (Vahl) Benth. purpurhjärtträd
Penstemon mensarum  Pennell koboltblå penstemon
Pentactina rupicola  Nakai klippspirea
Pentatropis capensis  (L.f.) Bullock ambarvel
Peraphyllum ramosissimum  Nutt. indianapel
Perilla frutescens var. crispa  (Thunb.) W.Deane shiso
Peristeria elata  Hook. duvorkidé
Persea lingue  (Ruiz & Pav.) Nees valdivialager
Persea nanmu  Oliv. nanmulager
Pertya sinensis  Oliv. buskbinka
Petteria ramentacea  (Sieber) C.Presl petteriaginst
Phacelia bipinnatifida  Michx. skogsfacelia
Phacelia dubia  (L.) Trel. småblommig facelia
Phacelia grandiflora  (Benth.) A.Gray storblommig facelia
Phedimus stellatus  (L.) Raf. stjärnfetblad
Phellodendron chinense  C.K.Schneid. kinesiskt korkträd
Philadelphus schrenkii  Rupr. sibirisk schersmin
Philadelphus schrenkii var. jackii  Koehne koreansk schersmin
Philodendron ornatum  Schott silverfilodendron
Phoenix rupicola  T.Anderson klippdadelpalm
Phoenix theophrasti  Greuter kretapalm
Phormium cookianum ssp. hookeri  (Hook.f.) Wardle gul fiberlilja
Phygelius aequalis  Hiern liten kapfackla
Phyllostachys reticulata  (Rupr.) K.Koch timmerbambu
Phyllostachys vivax  McClure smaragdbambu
Phyllostachys vivax f. aureocaulis  N.X.Ma gulfårad smaragdbambu
Physocarpus capitatus  (Pursh) Kuntze kustsmällspirea
Phyteuma betonicifolium  Vill. betonikarapunkel
Phyteuma charmelii  Vill. klipprapunkel
Phyteuma cordatum  Balb. hjärtrapunkel
Phyteuma hedraianthifolium  R.Schulz rhätisk rapunkel
Phyteuma sieberi  Spreng. kalkrapunkel
Phyteuma vagneri  A.Kern. karpaterrapunkel
Phyteuma zahlbruckneri  Vest axrapunkel
Picea brachytyla  (Franch.) E.Pritz. mekonggran
Picea crassifolia  Kom. kokonorgran
Picea engelmannii ssp. mexicana  (Martinez) P.A.Schmidt mexikansk engelmannsgran
Picea koraiensis  Nakai primoryegran
Picea retroflexa  Mast. kinesisk drakgran
Picea schrenkiana  Fisch. & C.A.Mey. kosackgran
Picea schrenkiana ssp. tianshanica  (Rupr.) Bykov kirgizgran
Picrorhiza kurrooa  Benth. kutki
Pinus armandii  Franch.
Pinus bungeana  Endl. kinesisk platantall
Pinus x hakkodensis  Makino hakkodatall
Pinus hartwegii  Lindl. mexikansk tall
Pinus nigra ssp. pallasiana  (Lamb.) Holmb. balkansvarttall
Pinus pungens  Lamb. appalachertall
Pinus sylvestris var. hamata  Steven kaukasisk tall
Pinus tabuliformis  Carrière kinesisk tall
Piper kadsura  (Choisy) Ohwi kadsurapeppar
Piptanthus nepalensis  (Hook.) D.Don glansväppling
Pithecellobium unguis-cati  (L.) Benth. kattklomimosa
Platycarya strobilacea  Siebold & Zucc. kottehickory
Platycrater arguta  Siebold & Zucc. narrhortensia
Plectranthus hillardiae x saccatus   septemberljus
Podocarpus chinensis  (Roxb.) Forbes
Podocarpus henkelii  Dallim. & A.B.Jacks. henkelpodokarp
Podocarpus neriifolius  D.Don neriumpodokarp
Podocarpus totara  D.Don totarapodokarp
Podophyllum hexandrum var. chinense  (Sprague) Cubey kinesiskt fotblad
Pogonia ophioglossoides  (L.) Ker Gawl. pogonia
Poliothyrsis sinensis  Oliv. pärlblomsträd
Pollia japonica  Thunb. pollia
Polygala sibirica  L. sibirisk senegarot
Polygonatum sibiricum  F.Delaroche sibirisk rams
Polyspora axillaris  (Ker Gawl.) G.Don stektäggträd
Populus purdomii  Rehder purdompoppel
Primula chionantha ssp. sinoplantaginea  (Balf.f.) A.J.Richards liten snöviva
Primula kisoana  Miq. filtviva
Primula mistassinica  Michx. mistassini-viva
Primula x venusta  Host purpuraurikel
Proserpinaca palustris  L. kamblad
Prosopis glandulosa  Torr. honungs-mesquite
Prostanthera lasianthos  Labill. stor mintbuske
Protea aurea  (Burm.f.) Rourke gyllenprotea
Prunus alleghaniensis  Porter alleghenyplommon
Prunus brigantina  Vill. fransk bergaprikos
Prunus campanulata  Maxim. klockkörsbär
Prunus canescens  Bois. gråkörsbär
Prunus cerasifera var. divaricata  (Ledeb.) L.H.Bailey kaukasiskt körsbärsplommon
Prunus clarofolia  C.K.Schneid. tofskörsbär
Prunus cornuta  (Royle) Steud. himalayahägg
Prunus cyclamina  Koehne cyklamenkörsbär
Prunus hortulana  L.H.Bailey ortolanplommon
Prunus kansuensis  Rehder gansu-persika
Prunus mandshurica  (Maxim.) Koehne manchurisk aprikos
Prunus maritima  Marshall strandplommon
Prunus persica f. compressa  (Loudon) Rehder saturnuspersika
Prunus persica var. nucipersica Saturnusnektarin-Gruppen   saturnusnektarin
Prunus rivularis  Scheele getplommon
Prunus rufa  Hook.f. kastanjekörsbär
Prunus serrulata var. spontanea  (Maxim) E.H.Wilson jamasakurakörsbär
Prunus sibirica  L. sibirisk aprikos
Prunus speciosa  (Koidz.) Nakai oshimakörsbär
Prunus takesimensis  Nakai takeshimakörsbär
Psathyrostachys juncea  (Fisch.) Nevski stäppråg
Pseudostellaria heterophylla  (Miq.) Pax knölarv
Pseudotsuga japonica  (Shiras) Beissn. japansk douglasgran
Psilocybe tampanensis  Guzmán & Pollock tampaslätskivling
Pterocactus tuberosus  (Pfeiff.) Britton & Rose vingfrökaktus
Pterostyrax corymbosus  Siebold & Zucc. litet epåletträd
Pueraria tuberosa  (Willd.) DC. indisk kudzuböna
Pulsatilla albana ssp. violacea  (Rupr.) Aichele & Schweg. violett klocksippa
Pulsatilla ambigua  (Hayek) Juz. altajsippa
Pulsatilla bungeana  C.A.Mey. mongolisk stäppsippa
Pulsatilla bungeana var. astragalifolia  (Pobed.) Grubov vedelsippa
Pulsatilla campanella  (Ledeb.) Regel pamirsippa
Pulsatilla cernua  (Thunb.) Bercht. & J.Presl thunbergsippa
Pulsatilla dahurica  (DC.) Spreng. dahurisk sippa
Pulsatilla halleri ssp. slavica  (G.Reuss) Zämelis karpaterbacksippa
Pulsatilla integrifolia  (Miyabe & Tatew.) Vorosch. miyakesippa
Pulsatilla kostychewii  (Korsh.) Juz. tulpansippa
Pulsatilla occidentalis  (S.Watson) Freyn ulltottsippa
Pulsatilla patens ssp. multifida  (Pritz.) Zämelis blek nipsippa
Pulsatilla pratensis ssp. hungarica  Soó ungersk fältsippa
Pulsatilla rubra var. serotina  (H.J.Coste) B.Bock sydfransk backsippa
Pulsatilla tatewakii  Kudo skålsippa
Pulsatilla turczaninovii  Krylov & Serg. sibirisk backsippa
+ Pyrocydonia  L.L.Daniel chimärkvitten
x Pyronia veitchii  (Trab.) Guillaumin hybridkvitten
Pyrus betulifolia  Bunge björkbladspäron
Pyrus x sinkiangensis  T.T.Yu doftpäron
Quercus aliena  Blume orientalisk vitek
Quercus baronii  Skan kinesisk luddek
Quercus bicolor  Willd. strandek
Quercus x bimundorum  E.J.Palmer kontinent-ek
Quercus x bushii  Sarg. storbladig maryland-ek
Quercus ellipsoidalis  E.J.Hill nordkärrek
Quercus faginea ssp. broteroi  (Cout.) A.Camus marockansk ek
Quercus falcata  Michx. sydrödek
Quercus ilicifolia  Wangenh. buskek
Quercus imbricaria  Michx. spånek
Quercus ithaburensis ssp. macrolepis  (Kotschy) Hedge & Yalt. valloneaek
Quercus macrocarpa  Michx. prärieek
Quercus marilandica  Münchh. marylandek
Quercus montana  Willd. amerikansk kastanjeek
Quercus muehlenbergii  Engelm. chinkapin-ek
Quercus robur Heterophylla-Gruppen   flikek
Quercus robur ssp. imeretina  (Woronow) Menitsky georgisk skogsek
Quercus robur Pendula-Gruppen   hängek
Quercus x sargentii  Rehder sargent-ek
Quercus shumardii  Buckley träskrödek
Quercus stellata  Wangenh. stjärnek
Quercus trojana  Webb trojaek
Quercus x undulata  Torr. vågek
Quercus x warei  T.L.Green & W.J.Hess amerikansk pelarek
Quercus variabilis  Blume kinesisk kastanjeek
Ranunculus brevifolius  Ten. kamranunkel
Ranunculus cadmicus  Boiss. vårranunkel
Ranunculus constantinopolitanus  (DC.) d'Urv. turkisk smörblomma
Ranunculus crithmifolius  Hook.f. skredsydranunkel
Ranunculus demissus  DC. sydlig bergranunkel
Ranunculus gouanii  Willd. smörskålsranunkel
Ranunculus gracilis  E.D.Clarke späd smörblomma
Ranunculus haastii  Hook.f. kranssydranunkel
Ranunculus insignis  Hook.f. stor sydranunkel
Ranunculus isthmicus  Boiss. korintranunkel
Ranunculus lyallii  Hook.f. snövit sydranunkel
Ranunculus millii  Boiss. & Heldr. lakonisk ranunkel
Ranunculus multiscapus  Hook.f. späd sydranunkel
Ranunculus pseudohirculus  Fisch. & C.A.Mey. kosackranunkel
Ranunculus rumelicus  Griseb. rumelisk smörblomma
Ranunculus sartorianus  Boiss. & Heldr. sartorismörblomma
Ranunculus semiverticillatus  Phil. patagonisk sydranunkel
Ranunculus sericophyllus  Hook.f. silkesluden sydranunkel
Ranunculus sprunerianus  Boiss. sprunersmörblomma
Ranunculus thasius  Halácsy egeisk ranunkel
Ranunculus traunfellneri  Hoppe karawankenranunkel
Ranunculus villarsii  DC. villarssmörblomma
Ratibida columnifera f. pulcherrima  (DC.) Fernald röd mexikohatt
Rhamnus alpina ssp. fallax  (Boiss.) Maire & Petitm. storbladig alpgetapel
Rhamnus japonica  Maxim. japansk getapel
Rhamnus libanotica  Boiss. libanesisk getapel
Rhamnus lycioides ssp. graeca  (Boiss. & Reut.) Tutin grenettgetapel
Rhamnus lycioides ssp. oleoides  (L.) Jahand. & Maire olivgetapel
Rhamnus pumila  Turra dvärggetapel
Rhamnus ussuriensis  J.J.Vassil. ussurigetapel
Rhamnus utilis  Decne. oljegetapel
Rhaphiolepis indica  (L.) Lindl. indisk lagerkvitten
Rhaphiolepis umbellata  (Thunb.) Makino japansk lagerkvitten
Rhododendron adenopodum  Franch. långbladig silverrododendron
Rhododendron adenosum  Davidian kulurododendron
Rhododendron aganniphum  Balf.f & Kingdon-Ward pudersnörododendron
Rhododendron aganniphum var. flavorufum  (Balf.f. & Forrest) D.F.Chamb. rutrododendron
Rhododendron albiflorum  Hook. kaskadazalea
Rhododendron alutaceum var. russotinctum  (Balf.f. & Forrest) D.F.Chamb. rostbladig läderrododendron
Rhododendron amesiae  Rehder & E.H.Wilson småhårig skogsalpros
Rhododendron anhweiense  E.H.Wilson glansrododendron
Rhododendron anthopogon  D.Don rökelsealpros
Rhododendron anthopogon ssp. hypenanthum  (Balf.f.) Cullen västlig rökelsealpros
Rhododendron argyrophyllum  Franch. stor silverrododendron
Rhododendron argyrophyllum ssp. hypoglaucum  (Hemsl.) D.F.Chamb. kritvit silverrododendron
Rhododendron aureodorsale  (J.Q.Fu) Y.P.Ma & J.Nielsen minshanrododendron
Rhododendron auriculatum  Hemsl. öronrododendron
Rhododendron balangense  W.P.Fang balangrododendron
Rhododendron balfourianum  Diels balfourrododendron
Rhododendron barbatum  G.Don eldröd himalayarododendron
Rhododendron beesianum  Diels sämskskinnsrododendron
Rhododendron brachyanthum ssp. hypolepidotum  (Franch.) Cullen stinkalpros
Rhododendron bureavioides  Balf.f. falsk kanelrododendron
Rhododendron callimorphum  Balf.f. & W.W.Sm. fagerrododendron
Rhododendron campylocarpum  Hook.f. indisk guldrododendron
Rhododendron campylocarpum ssp. caloxanthum  (Balf.f. & Farrer) D.F.Chamb. burmesisk guldrododendron
Rhododendron capitatum  Maxim. huvudalpros
Rhododendron cephalanthum ssp. platyphyllum  (Balf.f. & W.W.Sm.) Cullen stor vivealpros
Rhododendron cerasinum  Tagg körsbärsrododendron
Rhododendron charitopes  Balf.f. & Farrer burmesisk daggalpros
Rhododendron ciliatum  Hook.f. fransalpros
Rhododendron cinnabarinum  Hook.f. cinnoberalpros
Rhododendron cinnabarinum ssp. xanthocodon  (Hutch.) Cullen orange cinnoberalpros
Rhododendron citriniflorum var. horaeum  (Balf.f. & Forrest) D.F.Chamb. orangeröd citronalpros
Rhododendron clementinae  Forrest clementinerododendron
Rhododendron columbianum  (Piper) Harmaja amerikansk skvattram
Rhododendron complexum  Balf.f. & W.W.Sm. shangrila-alpros
Rhododendron coryanum  Tagg & Forrest glesblommig silverrododendron
Rhododendron cowanianum  Davidian nepalalpros
Rhododendron cuneatum  W.W.Sm. stor alpros
Rhododendron dasypetalum  Balf.f. & Forrest glansalpros
Rhododendron davidii  Franch. davidsrododendron
Rhododendron davidsonianum  Rehder & E.H.Wilson långbladig skogsalpros
Rhododendron decorum  Franch. sydlig lackrododendron
Rhododendron degronianum ssp. heptamerum var. hondoense  (Nakai) H.Hara hondorododendron
Rhododendron dendrocharis  Franch. karamellalpros
Rhododendron dichroanthum ssp. apodectum  (Balf.f. & W.W.Sm.) Cowan glänsande orangerododendron
Rhododendron dichroanthum ssp. scyphocalyx  (Balf.f. & Forrest) Cowan burmesisk orangerododendron
Rhododendron dichroanthum ssp. septentrionale  Cowan gul orangerododendron
Rhododendron diversipilosum  (Nakai) Harmaja japansk skvattram
Rhododendron edgeworthii  Hook.f. skönalpros
Rhododendron elegantulum  Tagg & Forrest elegantrododendron
Rhododendron eudoxum  Balf.f. & Forrest tunnbladig rododendron
Rhododendron faberi  Hemsl. faberrododendron
Rhododendron faberi ssp. prattii  (Franch.) D.F.Chamb. kandingrododendron
Rhododendron flammeum  (Michx.) Sarg. flamazalea
Rhododendron flinckii  Davidian flinckrododendron
Rhododendron floribundum  Franch. violett silverrododendron
Rhododendron fragariiflorum  Kingdon-Ward smultronalpros
Rhododendron fragrans  (Adams) Maxim. mongolisk doftalpros
Rhododendron fulgens  Hook.f. cinnoberrododendron
Rhododendron galactinum  Tagg mjölkrododendron
Rhododendron glaucophyllum  Rehder daggalpros
Rhododendron heliolepis  Franch. sen skogsalpros
Rhododendron heliolepis var. fumidum  (Balflfl. & W.W.Sm.) R.C.Fang wumeng-skogsalpros
Rhododendron hirtipes  Tagg tsangporododendron
Rhododendron hunnewellianum  Rehder & E.H.Wilson rosettrododendron
Rhododendron hyperythrum  Hayata prickrododendron
Rhododendron indicum  (L.) Sweet satsukiazalea
Rhododendron kiusianum var. sataense  (Nakai) D.F.Chamb. storblommig dvärgazalea
Rhododendron kiyosumense  (Makino) Makino kiyosumiazalea
Rhododendron lacteum  Franch. gräddgul rododendron
Rhododendron lanatoides  D.F.Chamb. kongbo-rododendron
Rhododendron lanatum  Hook.f. ullrododendron
Rhododendron lepidotum  G.Don mångformig alpros
Rhododendron leucaspis  Tagg tvillingalpros
Rhododendron longesquamatum  C.K.Schneid. skäggrododendron
Rhododendron lowndesii  Davidian pyrola-alpros
Rhododendron lutescens  Franch. spetsbladig skogsalpros
Rhododendron macabeanum  Balf.f. gul jätterododendron
Rhododendron macrophyllum  G.Don västamerikansk rododendron
Rhododendron maculiferum  Franch. fläckrododendron
Rhododendron maddenii ssp. crassum  (Franch.) Cullen burmesisk jättealpros
Rhododendron micranthum  Turcz. skvattramalpros
Rhododendron microgynum  Balf.f. & Forrest meilirododendron
Rhododendron miniatum  Cowan liten cinnoberrododendron
Rhododendron multiflorum  (Maxim.) Craven mångblommig klockrosling
Rhododendron myrtifolium  Schott & Kotschy myrtenalpros
Rhododendron nigroglandulosum  Nitz. strävrododendron
Rhododendron nipponicum  Matsum. nipponazalea
Rhododendron nitidulum  Rehder & E.H.Wilson blek emeialpros
Rhododendron nitidulum var. omeiense  M.N.Philipson & Philipson emeialpros
Rhododendron nudipes  Nakai higoazalea
Rhododendron oligocarpum  W.P.Fang sydlig fläckrododendron
Rhododendron oreotrephes  W.W.Sm. blådaggig skogsalpros
Rhododendron orthocladum  Balf.f. & Forrest lavendelalpros
Rhododendron orthocladum var. microleucum  (Hutch.) M.N.Philipson & Philipson vit lavendelalpros
Rhododendron pachysanthum  Franch. skönrododendron
Rhododendron pentandrum  (Maxim.) Craven småblommig klockrosling
Rhododendron pentaphyllum  Maxim. tidig fembladsazalea
Rhododendron phaeochrysum  Balf.f. & W.W.Sm. skogsrododendron
Rhododendron phaeochrysum var. agglutinatum  Balf.f. & Forrest liten skogsrododendron
Rhododendron phaeochrysum var. levistratum  (Balf.f. & Forrest) D.F.Chamb. småblommig skogsrododendron
Rhododendron polylepis  Franch. mångfjällig skogsalpros
Rhododendron praestans  Balf.f. & W.W.Sm. vingrododendron
Rhododendron primuliflorum  Bureau & Franch. vivealpros
Rhododendron principis  Bureau & Franch. prinsrododendron
Rhododendron pronum  Tagg & Forrest blyg rododendron
Rhododendron proteoides  Balf.f. & W.W.Sm. klipprododendron
Rhododendron przewalskii ssp. dabanshanense  Fang & S.X.Wang dabanshanrododendron
Rhododendron pudurosum  Cowan tibetansk jätterododendron
Rhododendron pumilum  Hook.f. pyttealpros
Rhododendron racemosum  Franch. rosenalpros
Rhododendron recurvoides  Tagg & Kingdon-Ward liten borstrododendron
Rhododendron reticulatum  G.Don nätazalea
Rhododendron rex ssp. fictolacteum  (Balf.f.) D.F.Chamb. brun kungsrododendron
Rhododendron rotschildii  Davidian rotschildrododendron
Rhododendron saluenense ssp. chameunum  Balf.f. & Forrest liten snöalpros
Rhododendron saluenense ssp. chameunum Prostratum-Gruppen   krypalpros
Rhododendron sanctum  Nakai shintoazalea
Rhododendron sanguineum  Franch. eldröd rododendron
Rhododendron sargentianum  Rehder & E.H.Wilson sargentalpros
Rhododendron searsiae  Rehder & E.H.Wilson guldprickig skogsalpros
Rhododendron selense  Franch. yunnanrododendron
Rhododendron semibarbatum  Maxim. blyg azalea
Rhododendron setosum  D.Don borstalpros
Rhododendron sikangense  W.P.Fang sikangrododendron
Rhododendron sikangense var. exquisitum  (T.L.Ming) T.L.Ming hårig sikangrododendron
Rhododendron sinogrande  Balf.f. & W.W.Sm. kinesisk jätterododendron
Rhododendron sphaeroblastum  Balf.f. & Forrest vit skogsrododendron
Rhododendron sphaeroblastum var. wumengense  K.M.Feng wumeng-rododendron
Rhododendron spinuliferum  Franch. röralpros
Rhododendron stenopetalum  (Hogg) Mabb. spindelazalea
Rhododendron strigillosum  Franch. korallrododendron
Rhododendron subarcticum  Harmaja nordskvattram
Rhododendron tapetiforme  Balf.f & Kingdon-Ward tibetalpros
Rhododendron telmateium  Balf.f. & W.W.Sm. småbladig alpros
Rhododendron temenium var. gilvum  (Cowan) D.F.Chamb. gul tsarongrododendron
Rhododendron thayerianum  Rehder & E.H.Wilson styvrododendron
Rhododendron thomsonii  Hook.f. thomsonrododendron
Rhododendron thomsonii ssp. lopsangianum  (Cowan) D.F.Chamb. tibetansk thomsonrododendron
Rhododendron tolmachevii  Harmaja amurskvattram
Rhododendron traillianum  Forrest & W.W.Sm. rostrododendron
Rhododendron traillianum var. dictyotum  (Tagg) D.F.Chamb. mörkbrun rostrododendron
Rhododendron trichanthum  Rehder borsthårig skogsalpros
Rhododendron tschonoskii  Maxim. småblommig azalea
Rhododendron tsusiophyllum  Sugim. tibastazalea
Rhododendron ungernii  Trautv. storbladig vresrododendron
Rhododendron uvariifolium  Diels uvariarododendron
Rhododendron wasonii  Hemsl. & E.H.Wilson kastanjerododendron
Rhododendron watsonii  Hemsl. & E.H.Wilson sichuanrododendron
Rhododendron websterianum  Rehder & E.H.Wilson websteralpros
Rhododendron weyrichii  Maxim. tegelazalea
Rhododendron yakumontanum  (T.Yamaz.) T.Yamaz. yakushima-azalea
Rhododendron yunnanense  Franch. yunnanskogsalpros
Rhynchosia phaseoloides  (Sw.) DC. krabböga
Rhynchospora colorata  (L.) H.Pfeiff. stjärnag
Rhynchostylis coelestis  (Rchb.f.) H.J.Veitch blå rävsvansorkidé
Ribes acuminatum  Wall. & G.Don emodivinbär
Ribes bracteosum  Douglas stinkvinbär
Ribes burejense  F.Schmidt manchuriskt krusbär
Ribes cereum  Douglas snörips
Ribes giraldii  Jancz. kinesiskt taggmåbär
Ribes glaciale  Wall. stort måbär
Ribes x gothoburgense  Blom göteborgskrusbär
Ribes griffithii  Hook.f. & Thomson griffithsvinbär
Ribes laciniatum  Hook.f. & Thomson himalayamåbär
Ribes lacustre  (Pers.) Poir. svanskrusbär
Ribes latifolium  Jancz. sachalinvinbär
Ribes laxiflorum  Pursh daggrips
Ribes lobbii  A.Gray klibbkrusbär
Ribes longeracemosum  Franch. svansvinbär
Ribes magellanicum  Poir. patagoniskt vinbär
Ribes maximowiczianum  Kom. japanskt måbär
Ribes maximowiczii  Batalin spirmåbär
Ribes nevadense  Kellogg nevadarips
Ribes roezlii  Regel sierrakrusbär
Ribes roezlii var. cruentum  (Green) Rehder kaliforniskt sierrakrusbär
Ribes speciosum  Pursh fuchsiakrusbär
Riccardia graeffei  (Steph.) Hewson akvariebålmossa
Robinia hispida var. nana  (Elliott) DC. dvärgrobinia
Robinia x slavinii  Rehder skär hybridrobinia
Roemeria refracta  DC. asiatisk römervallmo
Rosa albertii  Regel albertsros
Rosa boissieri  Crép. kaukasisk nyponros
Rosa heckeliana  Tratt. grekros
Rosa kokanica  (Regel) Juz. kokandgulros
Rosa koreana  Kom. korearos
Rosa lucieae var. fujisanensis  Makino fujiros
Rosa lucieae var. onoei  Ohwi pygméros
Rosa nutkana ssp. macdougalii  (Holzinger) Piper gles nutkaros
Rosa platyacantha  Schrenk kosackgulros
Rosa sambucina  Koidz. fläderros
Rosa sericea  Lindl. västlig fyrtalsros
Rosa sertata  Rolfe kurbitsros
Rosa soulieana  Crép. gråros
Rosa stylosa  Desv. stiftros
Rosa transmorrisonensis  Hayata morrisonros
Rosa tsinglingensis  Pax & Hoffmann tsinglingros
Rosa woodsii ssp. ultramontana  (S.Watson) Roy inlandsros
Rotala indica  (Willd.) Koehne indisk rotala
Rubus coreanus  Miq. koreanskt svarthallon
Rubus fockeanus  Kurz himalayaåkerbär
Rubus fragarioides  Bertol. smultronåkerbär
Rubus lasiococcus  A.Gray luddåkerbär
Rubus lineatus  Blume fingerhallon
Rubus palmatus  Thunb. japanskt hallon
Rubus repens  (L.) Kuntze dalibarda
Rudgea parquioides ssp. caprifolium  (Zahlbr.) Zappi jasminrudgea
Rumex hymenosepalus  Torr. garvarskräppa
Rumex marschallianus  Rchb. flodskräppa
Rumex persicarioides  L. amerikansk strandskräppa
Rungia klossii  S.Moore svampört
Russelia coccinea  (L.) Wettst. scharlakansröd korallblomma
Russelia x lemoinei  Burgerstein & F.Abel
Russelia sarmentosa  Jacq. småblommig korallblomma
Sabal bermudana  L.H.Bailey bermudapalmetto
Salix alfredii  Rehder & Kobuski alfredsvide
Salix apoda  Trautv. kaukasiskt blekvide
Salix arbutifolia  Pall. choseniapil
Salix cardiophylla ssp. urbaniana  (Seemen) A.K.Skvortsov toisusupil
Salix cascadensis  Cockerell kaskadvide
Salix chaenomeloides  Kimura kvittenvide
Salix cordata  Michx. dynvide
Salix x erdingeri  A.Kern. adventsvide
Salix euxina  I.V.Belyaeva svartahavspil
Salix glabra  Scop. kalvide
Salix glauca var. cordifolia  (Pursh) Dorn labradorvide
Salix hookeriana  Hook. kustvide
Salix humilis var. tristis  (Aiton) Griggs höglandsvide
Salix hypoleuca  Seemen gansuvide
Salix lindleyana  Andersson himalayavide
Salix x majalis  Wahlenb. majvide
Salix phlebophylla  Andersson skelettvide
Salix x salamonii  (Carrière) Carrière baronhängpil
Salix x sordida  A.Kern. smutsvide
Salsola soda  L. italiensk sodaört
Salvia dumetorum  Besser sibirisk ängssalvia
Salvia x jamensis  J.Compton palettsalvia
Salvia uliginosa  Benth. kärrsalvia
Sambucus nigra f. porphyrophylla  E.C.Nelson purpurfläder
Sambucus racemosa ssp. kamtschatica  (E.L.Wolf) Hultén kamtjatkadruvfläder
Sanguisorba diandra  (Hook.f.) Nordborg spädpimpinell
Sansevieria cylindrica var. patula  N.E.Br. spretig pinnlilja
Santolina rosmarinifolia  L. rosmarinhelgonört
Santolina virens  Mill. grön helgonört
Saposhnikovia divaricata  (Turcz.) Schischk. läkeloka
Saraca indica  L. asokaträd
Sarcopoterium spinosum  (L.) Spach törnpimpinell
Saruma henryi  Oliv. saruma
Sasa veitchii f. minor  (Makino) Rehder
Saururus chinensis  (Lour.) Baill. kinesisk ödlesvans
Saussurea costus  (Falc.) Lipsch. kungsskära
Saxifraga kolenatiana  Regel röd silverbräcka
Saxifraga paniculata ssp. cartilaginea  (Willd.) D.A.Webb kaukasisk silverbräcka
Saxifraga tenella  Wulfen sylbräcka
Scabiosa africana  L. kapvädd
Scadoxus cinnabarinus  (Decne.) Friis & Nordal cinnoberbollilja
Schizonepeta multifida  (L.) Briq. fliknepeta
Schizonepeta tenuifolia  (Benth.) Briq. trefliksnepeta
Scutellaria barbata  D.Don skäggfrossört
Scutellaria serrata  Andrews skogsfrossört
Sedum hakonense  Mak. hakonefetknopp
Selenicereus chrysocardium  (Alexander) Kimnach ormbunkskaktus
Semecarpus anacardium  L.f. sydsumak
Senecio pseudoarnica  Less. ishavskorsört
Senna x floribunda  (Cav.) H.S.Irwin & Barneby rikblommig senna
Senna multiglandulosa  (Jacq.) H.S.Irwin & Barneby gyllenkassia
Senna septemtrionalis  (Viv.) H.S.Irwin & Barneby arsenikbuske
Senna tora  (L.) Roxb. läkesenna
Sibiraea angustata  (Rehder) Hand.-Mazz. kinesisk axspirea
Sieversia pentapetala  (L.) Greene busknejlikrot
Silene davidii  (Franch.) Oxelman & Lidén davidsglim
Silene vallesia  L. valaisglim
Sindora affinis  de Wit borneosindora
Sindora echinocalyx  (Benth.) Prain nätsindora
Sindora siamensis  Miq. siamsindora
Sindora velutina  Baker rostsindora
Sinningia leucotricha  (Hoehne) H.E.Moore silkeskardinalblomma
Sinowilsonia henryi  Hemsl. narrhassel
Siraitia grosvenorii  (Swingle) A.M.Lu & Zhi Y.Zhang sötgurka
Smilax rotundifolia  L. rundbladig taggranka
Solanum aethiopicum  L. röd aubergin
Solanum cheesmaniae  (L.Riley) Fosberg galapagostomat
Solanum habrochaites x lycopersicum   grundstamstomat
Solanum macrocarpon  L. bitteraubergin
Solanum Phureja-Gruppen   inkapotatis
Soldanella chrysosticta  Kress bulgarisk alpklocka
Solidago multiradiata  Aiton tundragullris
Solidago shortii  Torr. & A.Gray kaskadgullris
Soliva anthemifolia  (Juss.) Sweet knappkotula
Sonchus fruticosus  L.f. buskmolke
Sonchus pinnatus  Aiton fjädermolke
Sophora flavescens  Aiton busksofora
Sophora microphylla  Aiton kowhai
Sophora tetraptera  J.F.Mill. nordö-kowhai
Sophora tonkinensis  Gagnep. tonkinsofora
Sophora toromiro  Skottsb. påsköträd
x Sorbaronia fallax  (C.K.Schneid.) C.K.Schneid. rönnaronia
Sorbus armeniaca  Hedl. armenisk oxel
Sorbus arranensis  Hedl. arranoxel
Sorbus degenii  Jáv. ungersk tyskoxel
Sorbus devoniensis  E.F.Warb. devonoxel
Sorbus eburnea  McAll. elfenbenspärlrönn
Sorbus ellipsoidalis  McAll. lijiangpärlrönn
Sorbus esserteauiana  Koehne sichuanrönn
Sorbus filipes  Hand.-Mazz. trådrönn
Sorbus folgneri  (C.K.Schneid.) Rehder folgneroxel
Sorbus forrestii  McAll. & Gillham forrestpärlrönn
Sorbus gilgitana  McAll. småfruktig kashmirrönn
Sorbus glomerulata  Koehne bräkenpärlrönn
Sorbus hedlundii  C.K.Schneid. hedlundsoxel
Sorbus helenae  Koehne storbladig pärlrönn
Sorbus hemsleyi  (C.K.Schneid.) Rehder hemsleyoxel
Sorbus x hostii  (Host) Heynh. rosenoxel
Sorbus hughmcallisteri  Mikoláš shangrilapärlrönn
Sorbus khumbuensis  McAll. khumbupärlrönn
Sorbus lanata  (D.Don) Schauer kashmiroxel
Sorbus macrantha  Merr. rosenpärlrönn
Sorbus maculata  ined. prickpärlrönn
Sorbus matsumurana  (Makino) Koehne matsumurarönn
Sorbus megalocarpa  Rehder storfruktig oxel
Sorbus meliosmifolia  Rehder meliosmaoxel
Sorbus microphylla  (Hook.f.) Wenz. himalayapärlrönn
Sorbus minima  (Ley) Hedl. walesoxel
Sorbus muliensis  McAll. mulirönn
Sorbus munda  Koehne mundapärlrönn
Sorbus occidentalis  (S.Watson) Greene väströnn
Sorbus pallescens  Rehder vitfruktig oxel
Sorbus pseudohupehensis  McAll. blårönn
Sorbus randaiensis  (Hayata) Koidz. taiwanrönn
Sorbus rehderiana  Koehne glansrönn
Sorbus rosea  McAll. rosa kashmirrönn
Sorbus rubescens  McAll. zongdianpärlrönn
Sorbus rushforthii  McAll. kongborönn
Sorbus sambucifolia  (Cham. & Schltdl.) M.Roem. fläderrönn
Sorbus scalaris  Koehne bronsrönn
Sorbus scopulina  Greene bergrönn
Sorbus setschwanensis  (C.K.Schneid.) Koehne småbladig pärlrönn
Sorbus sognensis  Sennikov & al. sogneoxel
Sorbus sudetica  (Tausch) Bluff et al. sudetoxel
Sorbus tenuis  McAll. fingrenig pärlrönn
Sorbus thibetica  (Cardot) Hand.-Mazz. tibetoxel
Sorbus vestita  (G.Don) Lodd. himalayaoxel
Sorbus wilsoniana  C.K.Schneid. wilsonrönn
Spatholobus suberectus  Dunn falsk millettia
Sphaeralcea coccinea  (Nutt.) Rydb. scharlakansröd klotmalva
Sphaeralcea munroana  (Lindl.) A.Gray orange klotmalva
Spiraea alpina  Pall. tienshanspirea
Spiraea bella  Sims bellaspirea
Spiraea blumei  G.Don rombspirea
Spiraea chinensis  Maxim. kinesisk spirea
Spiraea flexuosa  Cambess. vingspirea
Spiraea formosana  Hayata taiwanspirea
Spiraea fritschiana  C.K.Schneid. kantspirea
Spiraea japonica var. acuminata  Franch. lansettspirea
Spiraea japonica var. incisa  T.T.Yu flikspirea
Spiraea japonica var. ovalifolia  Franch småbladig praktspirea
Spiraea lasiocarpa  Kar. & Kir. jakspirea
Spiraea micrantha  Hook.f. småblommig spirea
Spiraea myrtilloides  Rehder blåbärsspirea
Spiraea pubescens  Turcz. nordspirea
Spiraea stevenii  (C.K.Schneid.) Rydb. alaskaspirea
Sporobolus heterolepis  (A.Gray) A.Gray präriedroppgräs
Stachyurus chinensis  Franch. kinesisk pärlsvansbuske
Stachyurus himalaicus  Benth. tibetansk pärlsvansbuske
Stachyurus praecox  Siebold. & Zucc. pärlsvansbuske
Stemona sessilifolia  (Miq.) Miq. stemona
Stewartia x henryae  H.L.Li mellanskenkamelia
Stewartia monadelpha  Siebold & Zucc. småblommig skenkamelia
Stipa lessingiana  Trin. & Rupr. lessing-fjädergräs
Strophocactus testudo  (Zucc.) Ralf Bauer sköldpaddskaktus
Stylophorum sutchuenense  (Franch.) Fedde hårig stiftvallmo
Succisella petteri  (Jos.Kern. & Murb.) Beck hårig myrvädd
Swainsona galegifolia  (Andrews) R.Br. kärestaärt
Swertia chirayita  (Roxb.) H.Karst. läkestålört
x Sycoparrotia semidecidua  P.K.Endress & Anliker vinterpapegojbuske
Sycopsis sinensis  Oliv. kinesisk fikushassel
Symphyotrichum jessicae  (Piper) G.L.Nesom jessica-aster
Symphyotrichum turbinellum  (Lindl.) G.L.Nesom ozark-aster
Symplocos paniculata  Miq. safirbär
Syneilesis aconitifolia  (Bunge) Maxim. kinesisk parasollstånds
Syneilesis palmata  (Thunb.) Maxim. japansk parasollstånds
Syringa x diversifolia  Rehder fliksyren
Syringa oblata  Lindl. rundbladig vårsyren
Tagetes filifolia  Lag. lakritstagetes
Taraxacum mongolicum  Hand.-Mazz. mongolmaskros
Taxodium distichum var. imbricarium  (Nutt.) H.B.Croom dammcypress
Taxus wallichiana var. chinensis  (Pilg.) Florin kinesisk idegran
Templetonia retusa  (Vent.) R.Br. templetonia
Tephrosia vogelii  Hook.f. tefrosia
Teramnus labialis  (L.f.) Spreng. mashaparni
Tetracentron sinense  Oliv. sporrträd
Teucrium fruticans  L. grågamander
Thalictrum actaeifolium  Siebold & Zucc. parfymruta
Thalictrum confine  Fernald talusruta
Thalictrum cultratum  Wall. knivruta
Thalictrum dasycarpum  Fisch. & Avé-Lall. prärieruta
Thalictrum elegans  Royle liten violruta
Thalictrum isopyroides  C.A.Mey. persiljeruta
Thalictrum javanicum  Blume javaruta
Thalictrum morisonii  C.C.Gmel. storruta
Thalictrum orientale  Boiss. orientruta
Thalictrum osmundifolium  Finet & Gagnep. safsaruta
Thalictrum petaloideum  L. kransruta
Thalictrum przewalskii  Maxim. przewalskiruta
Thalictrum ramosum  B.Boivin grenruta
Thalictrum reniforme  Wall. storbladig praktviolruta
Thalictrum squarrosum  Willd. sibirisk kustruta
Thalictrum toyamae  Hatus. & Ohwi toyamaruta
Thalictrum tuberiferum  Maxim. rädisruta
Thermopsis alpina  (Pall.) Ledeb. ökenlupinväppling
Thermopsis barbata  Benth. purpurlupinväppling
Thermopsis divaricarpa  A.Nelson stor lupinväppling
Thermopsis rhombifolia  (Pursh) Richardson prärielupinväppling
Tibetia himalaica  (Baker) H.P.Tsui tibetia
Tilia americana var. heterophylla  (Vent.) Loudon amerikansk silverlind
Tilia chinensis var. intonsa  (E.H.Wilson) Y.C.Hsu & R.Zhuge sichuanlind
Tilia dasystyla ssp. caucasica  (V.Engl.) Pigott kaukasuslind
Tilia henryana  Szyszyl. franslind
Tilia japonica  (Miq.) Simonk. japansk lind
Tilia kiusiana  Makino & Shiras. kyushulind
Tilia mandshurica  Rupr. & Maxim. manchurisk silverlind
Tilia maximowicziana  Shiras. japansk silverlind
Tilia miqueliana  Maxim. nanjinglind
Tilia tuan  Szyszyl. tuanlind
Tolpis staticifolia  (All.) Sch.Bip. smal skäggfibbla
Tommasinia verticillaris  (L.) Bertol. jättesilja
Toxicodendron vernix  (L.) Kuntze hartssumak
Trachelium x halteratum  (Ces. & al.) Sandwith hybridhalsört
Trachelium lanceolatum  Guss. siciliansk halsört
Trachycarpus latisectus  Spanner & al. darjeelingpalm
Trachystemon orientalis  (L.) D.Don vårgurkört
Tradescantia bracteata  Small klibbhårig tremastarblomma
Tradescantia fluminensis  Vell. skvallerreva
Trautvetteria  Fisch. & C.A.Mey. skuggfagrasläktet
Trautvetteria caroliniensis  (Walter) Vail skuggfagra
Trichosanthes kirilowii  Maxim. kinesisk ormgurka
Trichosanthes kirilowii var. japonica  (Miq.) Kitam. japansk ormgurka
Trifolium barnebyi  (Isely) Dorn & Lichvar fremontklöver
Trifolium canescens  Willd. gråklöver
Trifolium glanduliferum  Boiss. glandelklöver
Trifolium isthmocarpum  Brot. saltklöver
Trifolium macrocephalum  (Pursh) Poir. storklöver
Trifolium noricum  Wulfen gräddklöver
Trifolium parnassi  Boiss. & Spruner parnassklöver
Trifolium patens  Schreb. spretklöver
Trifolium polyphyllum  C.A.Mey. mångklöver
Trifolium thalii  Vill. tuvklöver
Trifolium uniflorum  L. ensamklöver
Trigonella stellata  Forssk. stjärntrigonella
Trillium camschatcense  Ker Gawl. kamtjatka-treblad
Trillium kurabayashii  J.D.Freeman marmortreblad
Trillium maculatum  Raf. fläcktreblad
Trollius altaicus  C.A.Mey. altajsmörbollar
Trollius buddae  Schipcz. buddasmörskål
Trollius dschungaricus  Regel kirgizsmörskål
Trollius farreri  Stapf farrersmörskål
Trollius macropetalus  (Regel) F.Schmidt amursmörbollar
Trollius ranunculoides  Hemsl. jaksmörskål
Trollius riederianus  Fisch. & C.A.Mey. kamtjatkasmörskål
Trollius sibiricus  Schipcz. svavelsmörbollar
Trollius vaginatus  Hand.-Mazz. sichuansmörskål
Tulipa suaveolens  Roth dofttulpan
Ulmus bergmanniana var. lasiophylla  C.K.Schneid. mekongalm
Ulmus davidiana var. japonica  (Rehder) Nakai japansk alm
Ulmus glaucescens  Franch. småbladig alm
Ulmus laciniata  Schwapp. flikalm
Ulmus macrocarpa  Hance orientalm
Ulmus uyematsui  Hayata taiwanalm
Uraria picta  (Jacq.) Desv. svansärt
Urceolina urceolata  (Ruiz & Pav.) Asch. & Graebn. urnlilja
Ustilago esculenta  Henn. zizaniasot
Vaccinium bracteatum  Thunb. lagerblåbär
Vaccinium carlesii  Dunn djungelblåbär
Vaccinium cespitosum  Michx. amerikanskt odon
Vaccinium erythrocarpum ssp. japonicum  (Miq.) Vander Kloet japanskt busktranbär
Vaccinium hirtum  Thunb. korallblåbär
Vaccinium myrtilloides  Michx. sötblåbär
Vaccinium nummularia  C.B.Clarke svartlingon
Vaccinium oldhamii  Miq. nagasakiblåbär
Vaccinium ovatum  Pursh kaliforniablåbär
Vaccinium praestans  Lamb. blododon
Vaccinium retusum  C.B.Clarke purpurlingon
Vaccinium sieboldii  Miq. honshublåbär
Vaccinium smallii  A.Gray japanskt blåbär
Vaccinium sprengeli  (G.Don) Sleumer sprengelsblåbär
Vaccinium stamineum  L. hjortbär
Wahlenbergia gracilis  (G.Forst.) A.DC. tongaklocka
Wahlenbergia lobelioides  (L.f.) Link lobeliaklocka
Vateria indica  L. vateria
Weigela floribunda  (Siebold & Zucc.) K.Koch rikblommig prakttry
Weigela subsessilis  (Nakai) L.H.Bailey koreansk prakttry
Veratrum formosanum  O.Loes. dvärgnysrot
Veratrum lobelianum  Bernh. nordnysrot
Verbesina alata  L. knappverbesina
Verbesina alternifolia  (L.) Kearney vingverbesina
Verbesina helianthoides  Michx. solverbesina
Veronica orchidea  Crantz nyckelveronika
Veronicastrum japonicum  (Nakai) Yamazaki japansk kransveronika
Westringia fruticosa  (Willd.) Druce kustrosmarin
Viburnum acerifolium  L. lönnolvon
Viburnum betulifolium  Batalin björkolvon
Viburnum cassinoides  L. dammolvon
Viburnum chingii  P.S.Hsu smårosenolvon
Viburnum dilatatum  Thunb. lindolvon
Viburnum edule  (Michx.) Raf. älgolvon
Viburnum erosum  Thunb. thunbergolvon
Viburnum erubescens  Wall. rosenolvon
Viburnum grandiflorum  DC. storblommigt kejsarolvon
Viburnum x hillieri  Stearn hillierolvon
Viburnum lantanoides  Michx. amerikanskt gaffelolvon
Viburnum mongolicum  (Pall.) Rehder mongololvon
Viburnum nudum  L. nakenolvon
Viburnum x rhytidophylloides  Valck.Sur. lantanarynkolvon
Viburnum sieboldii  Miq. sieboldolvon
Viburnum subalpinum  Hand.-Mazz. bergolvon
Viburnum urceolatum  Siebold & Zucc. urnolvon
Viburnum wrightii  Miq. läderolvon
Vicia alpestris  Steven klippvicker
Vicia americana  Willd. amerikavicker
Vicia amurensis  Oett. amurvicker
Vigna trilobata  (L.) Verdc. jungliböna
Vincetoxicum stauntonii  (Decne.) C.Y.Wu & D.Z.Li febertulkört
Viola calcarata ssp. zoysii  (Wulfen) Merxm. gul sporrviol
Viola chaerophylloides  (Regel) W.Becker körvelviol
Viola dubyana  Gremli gardaviol
Viola nuttallii  Pursh gul prärieviol
Viola sagittata  Aiton pilviol
Viscum cruciatum  Boiss. olivmistel
Viscum minimum  Harv. euforbiamistel
Wisteria brachybotrys  Siebold & Zucc. purpurblåregn
Wisteria frutescens var. macrostachya  Torr. & A.Gray kentuckyblåregn
Wolfiporia cocos  (F.A.Wolf) Ryvarden & Gilb. kokosticka
Vriesea amethystina  É.Morren ametistvriesea
Wrightia antidysenterica  (L.) R.Br. wrightia
Xanthium strumarium ssp. sibiricum  (Widder) Greuter sibiriskt gullfrö
Zaluzianskya ovata  (Benth.) Walp. busknattblomster
Zanthoxylum schinifolium  Siebold & Zucc. koreanskt pepparträd
Zelkova sinica  C.K.Schneid. kinesisk zelkova
Zostera japonica  Asch. & Graebn. japansk bandtång