Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Webbsida)
Karlstad kommun 2017: Stadsträdgården. Växtförteckning 2017.

https://karlstad.se/globalassets/filer/uppleva/parker/stadstradgarden2017.pdf


Kopplade växtnamn  [563]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   x   T   U   V   W   X   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abies balsamea  (L.) Mill.
Abies balsamea f. hudsonia  (Jacques) Fernald & Weath.
Abies concolor  (Gordon & Glend.) Hildebr.
Abies fraseri  (Pursh) Poir.
Abies koreana  E.H.Wilson
Abies nebrodensis  (Lojac.) Mattei
Abies pinsapo var. marocana  (Trab.) Ceballos & Martín Bol.
Abies procera 'Glauca'  
Abies veitchii var. sikokiana  (Nakai) Kusaka
Acer barbinerve  Miq.
Acer capillipes  Maxim.
Acer carpinifolium  Siebold & Zucc.
Acer circinatum  Pursh
Acer erianthum  Schwer.
Acer glabrum ssp. douglasii  (Hook.) Wesm.
Acer griseum  (Franch.) Pax
Acer japonicum 'Aconitifolium'  
Acer mandshuricum  Maxim.
Acer negundo 'Variegatum'  
Acer palmatum 'Ôsakazuki'  
Acer pensylvanicum  L.
Acer pensylvanicum 'Anita'  
Acer platanoides  L.
Acer platanoides 'Faasen's Black'  
Acer platanoides 'Schwedleri'  
Acer pseudosieboldianum  Kom.
Acer pseudosieboldianum ssp. takesimense  (Nakai) P.C.DeJong
Acer saccharinum 'Wieri'  
Acer shirasawanum  Koidz.
Acer shirasawanum 'Aureum'  
Acer sieboldianum  Miq.
Acer tataricum ssp. aidzuense  (Franch.) P.C.de Jong
Acer tataricum ssp. ginnala var. chinense  hort.
Acer tegmentosum  Maxim.
Acer triflorum  Kom.
Acer tschonoskii  Maxim.
Actinidia arguta  (Siebold & Zucc.) Miq.
Actinidia melanandra  Franch.
Aesculus flava  Sol.
Aesculus glaucescens  Sarg.
Aesculus hippocastanum  L.
Aesculus pavia 'Splendens'  
Aesculus turbinata  Blume
Akebia quinata  (Houtt.) Decne.
Alnus incana 'Aurea'  
Alnus maximowiczii  Callier
Amelanchier alnifolia  (Nutt.) Roem.
Amelanchier canadensis  (L.) Medik.
Amorpha canescens  Pursh
Amorpha fruticosa  L.
Aralia cachemirica  Decne.
Aralia elata 'Albovariegata'  
Arisaema helleborifolium  Schott
Aristolochia manshuriensis  Kom.
Aronia melanocarpa 'Hugin'  
Betula albosinensis  Burkill
Betula apoiensis  H.Hara
Betula chichibuensis  H.Hara
Betula costata  Trautv.
Betula maximowicziana  Regel
Betula nigra  L.
Betula pendula 'Dalecarlica'  
Betula platyphylla  Sukaczev
Betula platyphylla var. japonica  (Miq.) Hara
Betula pubescens  Ehrh.
Betula royal frost ('Penci-2')  
Betula utilis ssp. jacquemontii  (Spach) Kitam.
Buddleja davidii 'Ile de France'  
Buddleja davidii var. nanhoensis blue  
Buddleja davidii 'Royal Red'  
Callicarpa japonica  Thunb.
Calycanthus floridus  L.
Campsis radicans  (L.) Seem.
Carex morrowii 'Ice Dance'  
Carpinus cordata  Blume
Carpinus coreana  Nakai
Carpinus japonica  Blume
Carpinus x schuschaensis  H.J.P.Winkl.
Carpinus turczaninowii  Hance
Carya cordiformis  (Wangenh.) K.Koch
Carya ovata  (Mill.) K.Koch
Castanea crenata  Siebold & Zucc.
Catalpa x erubescens  Carrière
Celastrus flagellaris  Rupr.
Celastrus rosthornianus  Loes.
Celtis occidentalis  L.
Cephalanthus occidentalis  L.
Cercidiphyllum japonicum  J.J.Hoffm. & J.H.Schult.bis
Cercidiphyllum magnificum  (Nakai) Nakai
Chamaecyparis lawsoniana 'Stewartii'  
Chionanthus virginicus  L.
Cladrastis kentukea  (Dum.Cours.) Rudd
Clematis fusca  Turcz.
Clematis heracleifolia  DC.
Clematis ianthina  Koehne
Clematis integrifolia  L.
Clethra acuminata  Michx.
Clethra barbinervis  Siebold & Zucc.
Colutea x media 'Copper Beauty'  
Cornus alba 'Elegantissima'  
Cornus alternifolia  L.f.
Cornus alternifolia 'Argentea'  
Cornus controversa  Prain
Cornus drummondii  C.A.Mey.
Cornus macrophylla  Wall.
Cornus mas  L.
Cornus racemosa  Lam.
Cornus sanguinea 'Compressa'  
Cornus walteri  Wangerin
Corylopsis pauciflora  Siebold & Zucc.
Corylopsis spicata  Siebold & Zucc.
Corylus avellana 'Pendula'  
Corylus colurna  L.
Cotoneaster adpressus  Bois
Cotoneaster microphyllus  hort.
Cotoneaster sikangensis  Flinck & B.Hylmö
Crataegus chlorosarca  Maxim.
Crataegus laciniata  auct. non Ucria
Crataegus laevigata 'Paulii'  
Crataegus punctata f. aurea  (Aiton) Rehder
Daphne mezereum  L.
Daphne mezereum f. alba  (Weston) Schelle
Davidia involucrata var. vilmoriniana  (Dode) Wangerin
Decaisnea fargesii  Franch.
Deutzia compacta 'Lavender Time'  
Deutzia crenata  Siebold & Zucc.
Deutzia x kalmiiflora  Lemoine
Deutzia parviflora var. amurensis  Regel
Deutzia purpurascens  (L.Henry) Rehder
Deutzia scabra 'Codsall Pink'  
Deutzia vilmoriniae  Lemoine
Diervilla x splendens  (Carrière) G.Kirchn.
Disanthus cercidifolius  Maxim.
Eleutherococcus senticosus  (Rupr. & Maxim.) Maxim.
Eleutherococcus sessiliflorus  (Rupr. & Maxim.) S.Y.Hu
Eleutherococcus setchuenensis  (Harms) Nakai
Enkianthus campanulatus  (Miq.) G.Nicholson
Enkianthus campanulatus pink select  
Enkianthus subsessilis  (Miq.) Makino
Epimedium x rubrum  C.Morren
Euodia daniellii  (Benn.) T.G.Hartley
Euonymus alatus  (Thunb.) Siebold
Euonymus alatus 'Compactus'  
Euonymus cornutus var. quinquecornutus  (Comber) Blakelock
Euonymus europaeus  L.
Euonymus fortunei var. radicans 'Emerald'n Gold'  
Euonymus hamiltonianus  Wall.
Euonymus macropterus  Rupr.
Euonymus nanus var. turkestanicus  (Dieck) Krysht.
Euonymus planipes  (Koehne) Koehne
Euphorbia griffithii  Hook.f.
Fagus japonica var. multinervis  (Nakai) Govaerts & Frodin
Fagus sylvatica  L.
Fagus sylvatica f. purpurea  (Aiton) C.K.Schneid.
Fargesia murielae  (Gamble) T.P.Yi
Forsythia x intermedia minigold ('Flojor')  
Forsythia japonica  Makino
Fothergilla gardenii  Murray
Fothergilla x intermedia 'Mount Airy'  
Fothergilla major  (Sims) Lodd.
Fraxinus excelsior  L.
Fraxinus excelsior 'Crispa'  
Fritillaria imperialis 'Prolifera'  
Fuchsia magellanica 'Gracilis'  
Gaultheria procumbens  L.
Ginkgo biloba  L.
Gleditsia triacanthos  L.
Gleditsia triacanthos 'Sunburst'  
Gymnocladus dioicus  (L.) K.Koch
Halesia diptera var. magniflora  R.K.Godfrey
Halesia tetraptera var. monticola  (Rehder) Reveal & Seldin
Hamamelis x intermedia 'Arnold Promise'  
Hamamelis x intermedia 'Diane'  
Hamamelis x intermedia 'Feuerzauber'  
Hamamelis japonica 'Zuccariniana'  
Hamamelis mollis  Oliv.
Hamamelis mollis 'Pallida'  
Hamamelis virginiana  L.
Helwingia japonica  (Thunb.) F.Dietr.
Heptacodium jasminoides  Airy Shaw
Holodiscus discolor  (Pursh) Maxim.
Holodiscus dumosus  (Hook.) A.Heller
Hosta fortunei 'Hyacinthina'  Hyl. 1954
Hosta undulata 'Univittata'  
Hydrangea anomala ssp. petiolaris 'Cordifolia'  
Hydrangea arborescens 'Annabelle'  
Hydrangea arborescens ssp. radiata  (Walter) E.M.McClint.
Hydrangea aspera ssp. sargentiana  (Rehder) E.M.McClint.
Hydrangea heteromalla  D.Don
Hydrangea involucrata  Siebold
Hydrangea quercifolia  W.Bartram
Hydrangea serrata 'Preziosa'  
Hydrangea sikokiana  Maxim.
Hypericum hookerianum  auct. non Wight & Arn.
Hypericum x inodorum 'Autumn Blaze'  
Ilex collina  Alexander
Ilex x meserveae 'Blue Prince'  
Ilex x meserveae 'Blue Princess'  
Ilex verticillata  (L.) A.Gray
Jamesia americana  Torr. & A.Gray
Juglans ailantifolia var. cordiformis  (Maxim.) Rehder
Juglans cinerea  L.
Juglans nigra fk KRISTINEHAMN  
Kalmia latifolia 'Bullseye'  
Kalmia latifolia f. myrtifolia 'Minuett'  
Kalmia latifolia 'Ostbo Red'  
Kalmia latifolia 'Sarah'  
Kalopanax septemlobus  (Thunb.) Koidz.
Kerria japonica  (L.) DC.
Kniphofia (Cultorum-Gruppen) 'Bernock's Triumph'  
Koelreuteria paniculata  Laxm.
Kolkwitzia amabilis  Graebn.
Larix decidua  Mill.
Lespedeza bicolor 'Summer Beauty'  
Leucothoe axillaris  (Lam.) D.Don
Leucothoe fontanesiana 'Rainbow'  
Leucothoe walteri  auct. non Melvin
Ligularia przewalskii  (Maxim.) Diels
Ligularia sachalinensis  Nakai
Ligularia vorobievii  Vorosch.
Ligustrum foliosum  Nakai
Ligustrum ovalifolium  Hassk.
Lindera benzoin  (L.) Blume
Liriodendron tulipifera  L.
Lonicera x xylosteoides 'Clavey's Dwarf'  
Maackia amurensis  Rupr. & Maxim.
Magnolia acuminata  (L.) L.
Magnolia biondii  Pamp.
Magnolia 'Elizabeth'  
Magnolia hypoleuca  Siebold & Zucc.
Magnolia x kewensis  Pearce
Magnolia kobus  DC.
Magnolia (Liliiflora-Gruppen) 'Galaxy'  
Magnolia (Liliiflora-Gruppen) 'Susan'  
Magnolia lina  
Magnolia x loebneri 'Leonard Messel'  
Magnolia x loebneri 'Merrill'  
Magnolia salicifolia  (Siebold & Zucc.) Maxim.
Magnolia salicifolia 'Jerremyns'  
Magnolia sieboldii hammarö  
Magnolia sieboldii x tripetala 'Charles Coates'  
Magnolia x soulangeana 'Rustica Rubra'  
Magnolia stellata  (Siebold & Zucc.) Maxim.
Magnolia stellata 'Keiskei'  
Magnolia stellata 'Royal Star'  
Magnolia 'Suntown'  
Magnolia tripetala 'Bloomfield'  
Magnolia 'Wada's Memory'  
Magnolia wilsonii  (Finet & Gagnep.) Rehder
Malus 'Astrid'  
Malus 'Mary Potter'  
Malus (Purpurapel-Gruppen) 'Hopa'  
Malus (Purpurapel-Gruppen) 'Profusion'  
Malus (Purpurapel-Gruppen) 'Royalty'  
Malus x purpurea 'Eleyi'  
Malus tschonoskii  (Maxim.) C.K.Schneid.
Menziesia ciliicalyx var. purpurea  Makino
Menziesia pilosa  (Michx.) Juss.
Metasequoia glyptostroboides  Hu & W.C.Cheng
Morus australis  Poir.
Morus rubra  L.
Neillia thibetica  Bureau & Franch.
Neillia uekii  Nakai
Nemopanthus mucronatus  (L.) Loes.
Omphalodes cappadocica 'Lilac Mist'  
Oplopanax x hybridus  hort.
Orixa japonica  Thunb.
Ostrya virginiana  (Mill.) K.Koch
Padus asiatica  Kom.
Paeonia delavayi  Franch.
Paeonia lutea var. ludlowii  Stern & G.Taylor
Paeonia potaninii  Kom.
Paeonia potaninii var. trollioides  (Stern) Stern
Paeonia rockii  auct. non (S.G.Haw & Launert) T.Hong & J.J.Li
Paeonia suffruticosa  Andrews
Panax pennsylvanicus  hort.
Parrotiopsis jacquemontiana  (Decne.) Rehder
Periploca graeca  L.
Perovskia atriplicifolia  Benth.
Phellodendron amurense  Rupr.
Philadelphus coronarius  L.
Philadelphus coronarius 'Aureus'  
Philadelphus coronarius 'Finn'  
Philadelphus delavayi  L.Henry
Philadelphus (Lemoinei-Gruppen) 'Mont Blanc'  
Philadelphus schrenkii var. jackii  Koehne
Philadelphus schrenkii var. mandshuricus  hort.
Philadelphus subcanus var. magdalenae  (Koehne) S.Y.Hu
Philadelphus (Virginalis-Gruppen) 'Schneesturm'  
Physocarpus opulifolius 'Dart's Gold'  
Picea abies f. virgata  (Jacques) Rehder
Picea brachytyla  (Franch.) E.Pritz.
Picea omorika  (Pancic) Purk.
Picea orientalis 'Aureospicata'  
Pinus armandii  Franch.
Pinus cembra  L.
Pinus heldreichii  Christ
Pinus jeffreyi  Balf.
Pinus koraiensis  Siebold & Zucc.
Pinus parviflora  Siebold & Zucc.
Platanus occidentalis  L.
Populus alba 'Nivea'  
Populus alba 'Pyramidalis'  
Populus x canadensis  Moench
Populus lasiocarpa  Oliv.
Populus x wilsocarpa 'Beloni'  
Populus wilsonii  C.K.Schneid.
Prinsepia sinensis  (Oliv.) Bean
Prunus 'Accolade'  
Prunus besseyi  L.H.Bailey
Prunus x cistena  (N.E.Hansen) Koehne
Prunus x hillieri 'Spire'  
Prunus 'Kursar'  
Prunus maackii  Rupr.
Prunus mandshurica  (Maxim.) Koehne
Prunus nipponica var. kurilensis 'Ruby'  
Prunus padus 'Colorata'  
Prunus sargentii  Rehder
Prunus sargentii 'Rosensky'  
Prunus (Sato-zakura-Gruppen) 'Ama-no-gawa'  
Prunus tomentosa  Thunb.
Prunus x yedoensis 'Ivensii'  
Pseudotsuga menziesii  (Mirb.) Franco
Ptelea trifoliata 'Aurea'  
Pterocarya fraxinifolia  (Lam.) Spach
Pterocarya hupehensis  Skan
Pterocarya rhoifolia  Siebold & Zucc.
Pterostyrax hispidus  Siebold & Zucc.
Pyracantha coccinea  M.Roem.
Pyrus communis  L.
Pyrus salicifolia  Pall.
Quercus cerris  L.
Quercus dentata  Thunb.
Quercus frainetto  Ten.
Quercus petraea  (Matt.) Liebl.
Quercus pontica  K.Koch
Quercus robur  L.
Quercus robur 'Fastigiata'  
Rhamnus parvifolia  Bunge
Rhamnus purshiana  DC.
Rhododendron arborescens  (Pursh) Torr.
Rhododendron 'Ben Moseley'  
Rhododendron brachycarpum ssp. tigerstedtii  Nitz.
Rhododendron calophytum  Franch.
Rhododendron campanulatum ssp. aeruginosum  (Hook.f.) D.F.Chamb.
Rhododendron canadense  (L.) Torr.
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Canary Islands'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Catawbiense Grandiflorum'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Cyprus'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Edith Bosley'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Humboldt'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Ice Cube'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Shanghai'  
Rhododendron (Catawbiense-Gruppen) 'Vernus'  
Rhododendron dauricum  L.
Rhododendron degronianum  Carrière
Rhododendron 'Dexter's Spice'  
Rhododendron (Dichroanthum-Gruppen) 'Phyllis Korn'  
Rhododendron (Forrestii-Gruppen) 'Sumatra'  
Rhododendron fortunei  Lindl.
Rhododendron (Fortunei-Gruppen) 'Brown Eyes'  
Rhododendron (Fortunei-Gruppen) 'Janet Blair'  
Rhododendron (Fortunei-Gruppen) 'Pauline Bralit'  
Rhododendron (Fortunei-Gruppen) 'Scintillation'  
Rhododendron x fraseri  W.Watson
Rhododendron (Ghent-Gruppen) 'Daviesii'  
Rhododendron insigne  Hemsl. & E.H.Wilson
Rhododendron (Insigne-Gruppen) 'Oberschlesien'  
Rhododendron 'King's Red'  
Rhododendron kiusianum  Makino
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Balzac'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Cecile'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Fireball'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Gibraltar'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Hotspur'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Persil'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Silver Slipper'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Strawberry Ice'  
Rhododendron (Knap Hill-Gruppen) 'Sun Chariot'  
Rhododendron luteum  Sweet
Rhododendron maculiferum ssp. anhweiense  (E.H.Wilson) D.F.Chamb.
Rhododendron minus  Michx.
Rhododendron (Minus-Gruppen) 'Dora Amateis'  
Rhododendron molle ssp. japonicum  (A.Gray) Kron
Rhododendron (Mollis-Gruppen) 'Jack Bunnell'  
Rhododendron 'Mrs T. H. Lowinsky'  
Rhododendron nigroglandulosum  Nitz.
Rhododendron 'Normandy'  
Rhododendron (Northern Lights-Gruppen) 'Golden Lights'  
Rhododendron (Occidentalis-Gruppen) 'Irene Koster'  
Rhododendron orbiculare  Decne.
Rhododendron oreodoxa  Franch.
Rhododendron phaeochrysum  Balf.f. & W.W.Sm.
Rhododendron przewalskii  Maxim.
Rhododendron 'Puyallup Centennial'  
Rhododendron (Roxieanum-Gruppen) 'Blewbury'  
Rhododendron rufum  Batalin
Rhododendron schlippenbachii  Maxim.
Rhododendron 'Spicy Lights'  
Rhododendron sutchuenense  Franch.
Rhododendron 'Trinidad'  
Rhododendron wardii  W.W.Sm.
Rhododendron vaseyi  A.Gray
Rhododendron (Viscosa-Gruppen) 'Antilope'  
Rhododendron (Viscosa-Gruppen) 'Arpege'  
Rhododendron (Yakushimanum-Gruppen) 'Coral Velvet'  
Rhododendron (Yakushimanum-Gruppen) 'Fantastica'  
Rhododendron (Yakushimanum-Gruppen) 'Grumpy'  
Rhododendron (Yakushimanum-Gruppen) 'Hoppy'  
Rhododendron (Yakushimanum-Gruppen) 'Koichiro Wada'  
Rhododendron (Yakushimanum-Gruppen) 'Percy Wiseman'  
Rhododendron (Yakushimanum-Gruppen) 'Sneezy'  
Rhodotypos scandens  (Thunb.) Makino
Rhus ambigua  Dippel
Rhus trilobata  Nutt.
Rhus typhina 'Dissecta'  
Rhus verniciflua  Stokes
Ribes emodense  Rehder
Ribes glaciale  Wall.
Ribes glandulosum  Grauer
Ribes x gordonianum  Lem.
Ribes hudsonianum var. petiolare  (Douglas) Jancz.
Ribes komarovii  Pojark.
Ribes x magdalenae  K.Koch
Ribes meyeri  Maxim.
Ribes multiflorum  Roem. & Schult.
Ribes orientale var. heterotrichum  (C.A.Mey.) Jancz.
Ribes petraeum var. biebersteinii  (Berland.) C.K.Schneid.
Ribes sanguineum 'Atrorubens'  
Ribes warszewiczii  Jancz.
Rosa (Bifera-Gruppen) 'Rose de Rescht'  
Rosa (Damascena-Gruppen) 'Ispahan'  
Rosa (Damascena-Gruppen) 'Léda'  före 1827
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Jenny Duval'  
Rosa (Gallica-Gruppen) 'Tuscany'  
Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) benjamin britten ('Ausencart')  
Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) grace ('Auskeppy')  
Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) molineux ('Ausmol')  
Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) 'Morden Sunrise'  
Rosa (Moderna Buskros-Gruppen) pegasus ('Ausmoon')  
Rosa (Polyantha-Gruppen) 'Schneewittchen'  
Rosa (Polyantha-Gruppen) 'Yvonne Rabier'  
Rosa (Portland-Gruppen) 'Jacques Cartier'  
Rubus allegheniensis  Porter
Rubus 'Tridel'  
Salix x fragilis  L.
Salix helvetica  Vill.
Salix koriyanagi  Kimura
Sambucus nigra f. porphyrophylla black lace ('Eva')  
Sambucus sieboldiana  (Miq.) Graebn.
Sambucus williamsii var. coreana  (Nakai) Nakai
Sasa kurilensis  (Rupr.) Makino & Shibata
Schizophragma hydrangeoides  Siebold & Zucc.
Sciadopitys verticillata  (Thunb.) Siebold & Zucc.
Sedum ewersii  Ledeb.
Sibiraea laevigata  (L.) Maxim.
Sinofranchetia chinensis  (Franch.) Hemsl.
Sophora japonica  L.
Sorbaria arborea var. glabrata  Rehder
Sorbaria grandiflora  (Sweet) Maxim.
x Sorbaronia dippelii  (Zabel) C.K.Schneid.
x Sorbaronia hybrida  (Moench) C.K.Schneid
x Sorbocotoneaster pozdnjakovii  Pojark.
x Sorbopyrus auricularis  (Knoop) C.K.Schneid.
Sorbus arranensis nordheimsund  
Sorbus 'Astrid'  
Sorbus aucuparia  L.
Sorbus aucuparia 'Xanthocarpa'  
Sorbus bristoliensis  Wilmott
Sorbus (Commixta-Gruppen) 'Birgitta'  
Sorbus decora  (Sarg.) C.K.Schneid.
Sorbus 'Dodong'  
Sorbus esserteauiana  Koehne
Sorbus fruticosa  auct. non Steud.
Sorbus gracilis  (Siebold & Zucc.) K.Koch
Sorbus randaiensis  (Hayata) Koidz.
Sorbus reducta  Diels
Sorbus rosea  McAll.
Sorbus 'Rosmari'  
Sorbus rupicola  (Syme) Hedl.
Sorbus sargentiana  Koehne
Sorbus scalaris  Koehne
Sorbus simonkaiana  Kárpáti
Spiraea alpina 'Nyewoods'  
Stachyurus praecox  Siebold. & Zucc.
Staphylea bumalda  DC.
Staphylea x elegans 'Coulombieri'  
Staphylea holocarpa  Hemsl.
Staphylea pinnata  L.
Stephanandra tanakae  (Franch. & Sav.) Franch. & Sav.
Stewartia pseudocamellia  Maxim.
Stewartia pseudocamellia var. koreana  (Nakai) Sealy
Stewartia serrata  Maxim.
Stewartia sinensis  Rehder & E.H.Wilson
Styrax japonicus  Siebold & Zucc.
Symphoricarpos orbiculatus 'Aureovariegatus'  
Syringa debelderi  orth. var.
Syringa komarowii  C.K.Schneid.
Syringa patula  (Palib.) Nakai
Syringa x persica  L.
Syringa pinnatifolia  Hemsl.
Syringa x prestoniae 'James Macfarlane'  
Syringa reticulata 'Ivory Silk'  
Syringa reticulata var. mandshurica  (Maxim.) Hara
Syringa tigerstedtii  Harry Sm.
Syringa wolfii  C.K.Schneid.
Syringa yunnanensis  Franch.
Taxus baccata 'Fastigiata Robusta'  
Taxus cuspidata  Siebold & Zucc.
Thuja koraiensis  Nakai
Thuja plicata  D.Don
Thuja plicata 'Excelsa'  
Thujopsis dolabrata  (L.f.) Siebold & Zucc.
Tiarella 'Tiger Stripe'  
Tilia cordata  Mill.
Tilia mandshurica  Rupr. & Maxim.
Tilia megaphylla  Nakai
Tilia mongolica  Maxim.
Tilia platyphylla  orth. var.
Tilia x vulgaris  Hayne
Toona sinensis  (A.Juss.) M.Roem.
Tradescantia (Andersoniana-Gruppen) 'Bilberry Ice'  
Tradescantia (Andersoniana-Gruppen) 'Karminenspiegel'  
Tradescantia (Andersoniana-Gruppen) 'Mac's Double'  
Trochodendron aralioides  Siebold & Zucc.
Trollius ircuticus  Sipliv.
Tropaeolum speciosum  Poepp. & Endl.
Tsuga canadensis  (L.) Carrière
Tsuga canadensis 'Jeddeloh'  
Ulmus glabra  Huds.
Ulmus glabra 'Crispa'  
Ulmus glabra 'Horizontalis'  
Ulmus x hollandica 'Wredei'  
Ulmus macrocarpa  Hance
Ulmus minor var. suberosa stenstrup  
Ulmus pumila  L.
Vaccinium vitis-idaea  L.
Weigela florida 'Purpurea'  
Weigela florida rubra nana  
Weigela florida 'Variegata'  
Weigela florida 'Victoria'  
Weigela maximowiczii  (S.Moore) Rehder
Weigela 'Minuet'  
Weigela praecox  (Lemoine) L.H.Bailey
Weigela 'Red Prince'  
Veratrum californicum  Durand
Viburnum bitchiuense  Makino
Viburnum x bodnantense  Aberc.
Viburnum burejaeticum  Regel & Herder
Viburnum x burkwoodii  Burkwood & Skipw.
Viburnum carlesii  Hemsl.
Viburnum 'Chesapeake'  
Viburnum furcatum  Maxim.
Viburnum opulus 'Roseum'  
Viburnum plicatum f. tomentosum 'Mariesii'  
Viburnum plicatum f. tomentosum 'Shasta'  
Viburnum prunifolium  L.
Viburnum rhytidophyllum  Hemsl.
Viburnum sargentii 'Onondaga'  
Vinca major 'Variegata'  
Wisteria frutescens 'Nivea'  
Xanthorhiza simplicissima  Marshall
Zelkova serrata  (Thunb.) Makino