Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Rapport)
Läkemedelsverket 2014: Tillsynsprojekt med inriktning mot produkter med traditionell medicinsk användning tillverkade i Asien. Slutrapport.
Läkemedelsverket, Uppsala

https://lakemedelsverket.se/upload/om-lakemedelsverket/rapporter/Projektrapport-tillsyn-asiatiska-produkter.pdf


Kopplade växtnamn  [161]
 A   B   C   D   E   F   G   H   J   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abies pindrow  (D.Don) Royle
Acacia senegal  (L.) Willd.
Achyranthes aspera  L.
Achyranthes bidentata  Blume
Aconitum heterophyllum  Royle
Acorus calamus var. angustatus  Besser
Acorus gramineus  Sol. rhizoma acori graminei
Acorus tatarinowii  Schott
Adenophora stricta  Miq.
Adenophora triphylla  (Thunb.) A.DC.
Aegle marmelos  (L.) Corrêa
Agastache rugosa  (Fisch. & C.A.Mey.) Kuntze
Amomum longiligulare  T.L.Wu
Amomum subulatum  Roxb.
Amomum villosum  Lour.
Amomum villosum var. xanthioides  (Baker) T.L.Wu & S.J.Chen
Anemarrhena asphodeloides  Bunge
Angelica biserrata  (R.H.Shan & C.Q.Yuan) C.Q.Yuan & R.H.Shan
Angelica dahurica  (Fisch.) Franch. & Sav. radix anglicae dahuricae
Angelica pubescens f. biserrata  R.H.Shan & C.Q.Yuan
Angelica sinensis  (Oliv.) Diels
Anthocephalus cadamba  (Roxb.) Miq.
Armeniaca mandshurica  (Maxim.) Skvortsov
Asparagus cochinchinensis  (Lour.) Merr.
Asparagus racemosus  Willd.
Astragalus membranaceus  (Fisch.) Bunge non Moench
Astragalus mongholicus  Bunge
Astragalus propinquus  Schischk.
Atractylodes lancea  (Thunb.) DC. rhizoma atractylodis
Azadirachta indica  A.Juss.
Baliospermum montanum  (Willd.) Müll.Arg.
Bambusa beecheyana  Munro
Bambusa tuldoides  Munro
Benincasa hispida  (Thunb.) Cogn.
Berberis aristata  DC.
Boerhavia diffusa  L. purnanava
Bupleurum chinense  DC.
Bupleurum scorzonerifolium  Willd.
Chaenomeles speciosa  (Sweet) Nakai
Cinnamomum tamala  (Buch.-Ham.) T.Nees & Eberm.
Citrus maxima  (Burm.) Merr. exocarpium citri grandis
Clitoria ternatea  L.
Codonopsis pilosula  (Franch.) Nannf.
Codonopsis tangshen  Oliv.
Coix lacryma-jobi  L. semen coicis
Coix lacryma-jobi var. ma-yuen  (Rom.Caill.) Stapf
Commiphora mukul  (Stocks) Engl.
Commiphora wightii  (Arn.) Bhandari
Coptis chinensis  Franch.
Coptis deltoidea  C.Y.Cheng & P.K.Hsiao
Coptis teeta  Wall.
Cordyceps sinensis  (Berk.) Sacc.
Cornus officinalis  Siebold & Zucc. fructus corni
Cullen corylifolium  (L.) Medik.
Curcuma aromatica  Salisb.
Curcuma kwangsiensis  S.G.Lee & C.F.Liang
Curcuma phaeocaulis  Valeton
Curcuma zedoaria  (Christm.) Roscoe
Cuscuta australis  R.Br.
Cuscuta chinensis  Lam.
Cyperus rotundus  L.
Dioscorea polystachya  Turcz. rhizoma dioscoreae
Dipsacus asperoides  C.Y.Cheng & Ai
Dolomiaea souliei  (Franch.) C.Shih
Embelia ribes  Burm.f.
Emblica officinalis  Gaertn.
Epimedium brevicornu  Maxim.
Eriobotrya japonica  (Thunb.) Lindl.
Eucommia ulmoides  Oliv.
Euryale ferox  Salisb. gorgon fruit
Ficus benghalensis  L. banyan tree apical bud
Forsythia suspensa  (Thunb.) Vahl
Fritillaria cirrhosa  D.Don
Fritillaria crassicaulis  S.C.Chen
Fritillaria delavayi  Franch.
Fritillaria przewalskii  Batalin
Fritillaria taipaiensis  P.Y.Li
Fritillaria unibracteata  P.K.Hsiao & K.C.Hsia
Ganoderma japonicum  (Fr.) Sawada
Ganoderma lucidum  (Curtis) P.Karst. reichi
Gardenia jasminoides  J.Ellis
Gentiana crassa ssp. rigescens  (Franch.) Halda
Gentiana manshurica  Kitag.
Gentiana scabra  Bunge
Gentiana triflora  Pall.
Glycyrrhiza inflata  Batalin
Glycyrrhiza uralensis  DC.
Gymnema sylvestre  (Retz.) Schult.
Hemidesmus indicus  (Willd.) R.Br. indisk sarsaparill
Justicia adhatoda  L.
Ligusticum sinense  Oliv.
Lindera aggregata  (Sims) Kosterm.
Lonicera confusa  DC.
Lonicera hypoglauca  Miq.
Lophatherum gracile  Brongn.
Lycopus lucidus var. hirtus  (Regel) Makino & Nemoto
Magnolia biondii  Pamp.
Magnolia denudata  Desr.
Magnolia obovata  Thunb.
Magnolia sprengeri  Pamp.
Mentha canadensis  L.
Microsorum fortunei  (T.Moore) Ching
Morinda officinalis  F.C.How
Nelumbo nucifera  Gaertn. plumula nelumbinis nuceferae
Neolamarckia cadamba  (Roxb.) Bosser
Operculina turpethum  (L.) Silva Manso
Ophiopogon japonicus  (Thunb.) Ker Gawl.
Paeonia lactiflora  Pall. radix paeoniae albae
Paeonia suffruticosa  Andrews cortex moutan
Paeonia veitchii  Lynch
Phellodendron chinense  C.K.Schneid.
Phyllanthus emblica  L.
Phyllanthus niruri  L.
Phyllostachys nigra f. henonis  (Mitford) Muroi
Picrorhiza kurroa  orth. var.
Pinellia ternata  (Thunb.) Makino
Piper chaba  Hunter
Piper longum  L.
Piper retrofractum  Vahl
Plantago asiatica  L.
Platycladus orientalis  (L.) Franco
Platycodon grandiflorus  (Jacq.) A.DC.
Plumbago zeylanica  L.
Pogostemon cablin  (Blanco) Benth. herba pogostemonis
Polygala sibirica  L.
Polygala tenuifolia  Willd.
Polyporus umbellatus  (Pers.) Fr.
Prunus persica  (L.) Batsch
Prunus sibirica  L.
Pterocarpus marsupium  Roxb.
Quisqualis indica  L.
Rehmannia glutinosa  (Gaertn.) Fisch. & C.A.Mey. radix rehmanniae
Salacia chinensis  L.
Salvia miltiorrhiza  Bunge
Saposhnikovia divaricata  (Turcz.) Schischk.
Schisandra chinensis  (Turcz.) Baill.
Scrophularia ningpoensis  Hemsl.
Scutellaria baicalensis  Georgi
Spatholobus suberectus  Dunn
Stellaria dichotoma var. lanceolata  Bunge
Swertia chirata  orth. var.
Taxillus chinensis  (DC.) Dancer
Terminalia arjuna  (Roxb.) Wight & Arn.
Terminalia bellirica  (Gaertn.) Roxb.
Terminalia chebula  (Gaertn.) Retz.
Tetradium ruticarpum  (A.Juss.) T.G.Hartley
Tinospora cordifolia  (Willd.) Miers
Tribulus terrestris  L. gokshura
Trichosanthes kirilowii  Maxim.
Trichosanthes rosthornii  Harms
Tussilago farfara  L.
Uncaria hirsuta  Havil.
Uncaria macrophylla  Wall.
Uncaria rhynchophylla  Miq.
Uncaria sessilifructus  Roxb.
Uncaria sinensis  (Oliv.) Havil.
Vaccaria hispanica  (Mill.) Rauschert
Withania somnifera  (L.) Dunal
Wolfiporia cocos  (F.A.Wolf) Ryvarden & Gilb. poria
Xanthium strumarium ssp. sibiricum  (Widder) Greuter
Ziziphus jujuba var. spinosa  (Bunge) H.F.Chow semen ziziphi spinosae