Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Bok)
Jelitto, L. & Schacht, W. 1990: Hardy Herbaceous Perennials.
3:e uppl, I-II: Timber Press, Portland, Oregon


Kopplade växtnamn  [147]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   L   M   O   P   R   S   T   V 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Acantholimon armenum  Boiss.
Acantholimon caryophyllaceum  Boiss.
Achillea abrotanoides  (Vis.) Vis.
Achillea ageratifolia ssp. serbica  (Nyman) Heimerl
Achillea atrata ssp. clusiana  (Tausch) Heimerl
Achillea fraasii  Sch.Bip.
Achillea x jaborneggii  Halácsy
Achillea x kellereri  Sünd.
Achillea x kolbiana  Sünd.
Achillea lingulata  Waldst. & Kit.
Achillea x willczekii  Sünd. O  T 
Achnatherum pekinense  (Hance) Ohwi
Aciphylla  J.R.Forst. & G.Forst.
Aethionema speciosum  Boiss. & A.Huet
Alkekengi officinarum var. franchetii 'Gigantea'  
Alkekengi officinarum var. franchetii 'Pygmaea'  
Alkekengi officinarum var. franchetii 'Zwerg'  
Althaea armeniaca  Ten.
Alyssum repens  Baumg.
Anemone demissa  Hook.f. & Thomson
Anemone reflexa  Willd.
Anemone tetrasepala  Royle
Anemopsis californica  (Nutt.) Hook. & Arn.
Aquilegia x cultorum 'Himmelblau'  
Arenaria biebersteinii  auct. non Schltr.
Arenaria gracilis  Waldst. & Kit.
Arenaria procera ssp. glabra  (F.N.Williams) Holub
Armeria maritima var. purpurea  (W.D.J.Koch) G.H.M.Lawr.
Aster amellus 'Breslau'  Kock 1960
Aster amellus 'Kobold'  Junge 1920
Aster amellus 'Lady Hindlip'  Carlile 1954
Aster amellus 'Preacox Junifreude'  Nonne & Höpker 1928
Brasenia schreberi  J.F.Gmel.
Briggsia muscicola  (Diels) Craib
Callirhoe  Nutt.
Callirhoe triangulata  (Leavenw.) A.Gray
Cerastium biebersteinii  DC.
Cerastium candidissimum  Correns
Cerastium tomentosum  L.
Chaenorhinum glareosum  (Boiss.) Willk.
Chimaphila maculata  (L.) Pursh
Chimaphila umbellata  (L.) Barton
Cirsium diacantha  auc. non (Labill.) Fisch.
Coronilla cappadocica  Willd.
Cortusa semenovii  Herder
Craspedia incana  Cockayne & Allan O  U 
Craspedia lanata  (Hook.f.) Allan O  U 
Crepis jacquinii  Tausch
Crepis pygmaea  L.
Crepis terglouensis  (Hacq.) A.Kern.
Cynoglossum nervosum  C.B.Clarke
Decodon verticillatus  (L.) Elliott
Dianthus giganteus  d'Urv.
Draba x suendermannii  Mast.
Equisetum hyemale var. robustum  (A.Braun) A.A.Eaton
Equisetum scirpoides  Michx.
Equisetum telmateia  Ehrh.
Equisetum variegatum  Schleich.
Eremurus altaicus  (Pall.) Steven
Eremurus elwesii  Micheli
Eremurus himalaicus  Baker
Eremurus x himrob  Tubergen
Eremurus x isabellinus  R.Vilm.
Eremurus x isabellinus 'Cleopatra'  
Eremurus x isabellinus 'Romance'  
Eremurus x isabellinus 'Schneelanze'  
Eremurus olgae  Regel
Eremurus robustus  (Regel) Regel
Eremurus spectabilis  M.Bieb.
Eremurus stenophyllus  (Boiss. & Buhse) Baker
Eremurus stenophyllus ssp. aurantiacus  (Baker) Wendelbo
Eremurus x tubergenii  Tubergen
Eriogonum allenii  S.Watson
Eriogonum caespitosum  Nutt.
Eriogonum douglasii  Benth.
Eriogonum ovalifolium  Nutt.
Eriogonum ovalifolium var. nivale  (Coville) M.E.Jones
Eriogonum racemosum  Nutt.
Eriogonum umbellatum  Torr.
Eritrichium rupestre  (Pall.) Bunge O  T 
Erodium absinthoides  Willd.
Euphorbia corollata  L.
Euphorbia seguieriana  Neck.
Ferula communis  L.
Festuca alpina  Suter
Festuca punctoria  Sm.
Festuca quadriflora  Honck.
Festuca rupicaprina  (Hack.) A.Kern.
Geum 'Bulgaricum'   O  T 
Geum bulgaricum  auct. non Pancic
Geum bulgaricum  Pancic
Gypsophila x monstrosa  Gerbeaux
Gypsophila pacifica  Kom.
Gypsophila petraea  (Baumg.) Rchb.
Gypsophila x suendermannii  Fritsch O  T 
Gypsophila tenuifolia  M.Bieb.
Haberlea rhodopensis 'Virginalis'  
Helichrysum bellidioides  (G.Forst.) Willd.
Heliosperma alpestre 'Pleniflorum'  
Hieracium bornmuelleri  Freyn
Hylotelephium ewersii 'Nanum'  
Hypericum balearicum  L.
Isatis glauca  Boiss.
Jankaea heldreichii  (Boiss.) Boiss.
Juncus effusus 'Vittatus'  
Jurinea alata  (Desf.) Cass.
Jurinea depressa  (Steven) C.A.Mey.
Lagenophora pinnatifida  Hook.f.
Leontopodium palibinianum  Beauverd
Leontopodium sibiricum  DC.
Minuartia cherlerioides  (Hoppe) Bech. A  O 
Omphalodes verna 'Grandiflora'  
Ourisia 'Loch Ewe'  
Papaver croceum 'Album'  
Petrorhagia saxifraga 'Alba'  
Petrorhagia saxifraga 'Alba Plena'  
Petrorhagia saxifraga 'Pleniflora'  
Phlox paniculata 'Frauenlob'  Foerster 1949
Primula x biflora  A.Kern.
Primula x floerkeana  Schrad. O  T 
Primula (Pruhoniciana-Gruppen) 'Wanda'  
Pyrola incarnata  (DC.) Freyn
Rudbeckia laciniata var. hortensia 'Golden Fountain'  
Rudbeckia laciniata var. hortensia 'Golden Globe'  
Rudbeckia laciniata var. hortensia 'Golden Glow'  
Rudbeckia laciniata var. hortensia 'Goldkugel'  
Rudbeckia laciniata var. hortensia 'Goldquelle'  
Rudbeckia laciniata var. hortensia 'Hortensia'  
Sagittaria sagittifolia 'Leucopetala'  
Sagittaria sagittifolia 'Leucopetala Plena'  
Saxifraga caucasica var. desoulavyi  (Oett.) Engl. & Irmsch.
Sedum oreganum 'Metallicum'  
Silene dioica 'Rosea Plena'  
Silene dioica 'Rubra Plena'  
Solidago cutleri 'Robusta'  
Solidago 'Golden Falls'  
Solidago 'Golden Gates'  
Solidago 'Golden Shower'  
Solidago 'Goldstrahl'  
Solidago virgaurea 'Minutissima'  
Solidago virgaurea 'Nana'  
Stokesia laevis 'Blue Moon'  
Tiarella cordifolia 'Purpurea'  
Veronica prostrata 'Royal Blue'  
Viola x williamsii 'Germanica'  
Viscaria vulgaris 'Albiflora'  
Vitaliana primuliflora ssp. praetutiana  (Sünd.) I.K.Ferguson